De goede gezondheid m Uw vee is Uw eigen belang, DROGISTERIJ F'. COOPS De amtaareDsalarisseii. Scboosoiaak-irt keien I* Losse Koffie? Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 5316 Vrijdag 24 Maart 1933 mÊmi UND VAN ALTEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gebruikt daarom steeds onze Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippenpoeder per pak 0,75 Navuilpoeder per dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0,75 Spenenzalf per groote bus 1,00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij schaen an mum itsiiii oil i liane» Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS Het vraagstuk der ambtenarensa larissen is en blijft actueel en zeker behoeft dit geen verwondering te wekken. De grondoorzaak ligt hier in dat, toen in de oorlogsjaren het vraagstuk acuut werd en de sala risregeling der ambtenaren op nieu we basis moest worden gevestigd men in de oude sleur is gebleven en ermede heeft volstaan alle amb tenaren van putjeskrabber tot hoog geplaatst rechterlijk ambtenaar toe zonder eenige leidende gedachte in salarishokjes onder te brengen. Ge volg hiervan is geweest dat er nooit eenige wezenlijke aanpassing is ver kregen tusschen de loonen en sa larissen, die in de vrije maatschap pij worden bedongen en die van de rijksambtenaren. Het vuur blijft daar door dan in den eenen hoek van het ambtenaarscorps, dan in den ande ren smeulen en laait terstond weer met vollen gloed op, zoodra er al gemeen werkende veranderingen, sa larisverlagingen of verhoogingen om het even, worden voorgesteld. Behoorlijke bezoldiging van het ambtenarencorps achten wii een groot algemeen belang. Wii toch staan geenszins zoo laatdunkend te genover den ambtenaar als dit wel m sommige kringen het geval is. De ambtenaar is een onmisbaar on derdeel van de geordende maatschap pij, want zonder ambtenaren zou er slechts anarchie kunnen heerschen. Een goed ambtenarencorps achten wii een buitengewoon groot belang en eene salarieering, die de instand houding daarvan verzekert, noemen wij een eerste vereischte. Dit vooropstellend mag niet uit het oog worden verloren dat per slot van rekening het inkomen der amb tenaren uit het maatschappelijk inko men. uit de maatschappelijke produc tie moet worden voldaan, dat het oeconomisch nut van den ambtenaar niets anders is noch kan zijn dan dat van degenen, die in (de vrije maatschappii hun broodwinning zoe ken en dat daarom eene geregelde aansluiting van de ambtenarensala rissen bij die uit het niet-ambtelijk leven oeconomisch gewenscht en noodzakelijk moet worden geacht. Nu doorleven wii eene reeks jaren, begin 1930 reeds aangevangen, waar in het maatschappelijk inkomen aan het verminderen is. In de vrije maatschappij is er geen groep, geen mensch wellicht, die zijn inkomen in de laatste jaren niet aanmerkelijk heeft zien dalen. Daar voltrekt zich deze teruggang, in het algemeen ge sproken, zonder dat daarvan naar bui ten veel blijkt. Men neemt daar in tensiever en directer deel aan de pro ductie, dan den ambtenaar mogelijk is, ziet van nabii de resultaten, en voelt over het algemeen de onafwend baarheid van de vermindering. Men gevoelt den teruggang der salaris sen als eene noodzakelijkheid. Neem welke groep van ambtenaren ook en vergelijk haar met eene gelijksoortige uit de maatschappij, en gij zult zien. dat deze laatste sedert 1930 vermin deringen van inkomsten heeft onder gaan, die 10, 20 pCt. en soms veel meer hebben bedragen. Zoo die beweging zich dus gelei delijk ook over de salarissen der ambtenaren uitstrekt, en de levens standaard der overheidsambtenaren in evenwicht wordt gebracht met die hunner collega's uit de vrije maat schappij, kunnen wij daarin op zich zelve niets onbillijks gelegen zien. Op de keper beschouwd is er toch niets onrechtvaardigs in. zoo aan den amb tenaar uit het maatschappelijk inko men geen relatief grooter deel toe gewezen wordt, dan wie ook, die geen ambtelijken werkkring heeft, voor ge- lijksoortigen arbeid verwerft. .jJF* Prima 82 cent per pond Niet te overtreffen f A. BAAIJENsi BOTERMARKT 88 Jk HEUSDEN. Dat de regeering bij de geweldige inzinking, die het oeconomische le ven in de laatste twee jaren heeft doen zien ook, zoo noodig. komt met voorstellen tot vermindering van de ambtenarensalarissen, achten wij dan ook niet af te keuren. Wat de aangelegenheid moeilijk maakt is echter, gelijk wii zeiden, dat de geldende salarisregelingen zonder eenig leidend beginsel zijn sa mengesteld. Bij de systematiek van het hokjessysteem zijn veel te veel de maatschappelijke beteekenis van het ambt. al naarmate de kennis, die voor eene juiste vervulling vereischt wordt, de verantwoordelijkheid, die aan het ambt verbonden is en de karaktereigenschappen, die ervoor vereischt zijn, uit het oog verloren. Gevolg hiervan is. dat de salarissen van alle die ambtenaren, wier ambt bovenal intellectueele begaafdheid, geestelijke kennis en verantwoorde lijkheidsbesef eischt. meer en meer in verdrukking zijn gekomen. Het gemis aan voldoende waar deering van de cultureele beteekenis van het ambt heeft er toe medege werkt om de nivelleering der amb tenaarsalarissen vrii baan te maken. Daarvan zijn onderscheidene groepen van ambtenaren de dupe geworden. Van velen staat het salaris ook nog in dezen tijd beneden dat hetwelk in de vrije maatschappii voor gelijksoor- tigen arbeid beschikbaar wordt ge steld. Alen mag er dankbaar voor zijn. en het pleit voor het hooge cul tureele niveau, waarop deze ambte naren zich weten te handhaven en voor hun sterk-ontwikkeld plichtsbe sef. dat hiervan nog geen direct na deel is ondervonden. Op den duur kan het niet anders, of de fout van het bezoldigingssysteem zal zich door eene inzinking van het gehalte der ambtenaren tot schade van de gehee- le gemeenschap openbaren. Zelfs in Rusland begint men zich daarvan re kenschap te geven, en werd in som mige salarisregelingen reeds radicaal met de nivelleeringsgedachte gebro ken. Het sterkst komt de fout uit ten aanzien van die ambten, waarvoor de hoogste intellectueele ontwikkeling en het grootste verantwoordelijkheidsbe sef eisch is n.l. hoogleeraren en (rech terlijke macht. Wanneer over de salarissen wordt gesproken schermt men gaarne met vergelijkende cijfers, verhoudingscii- fers van in een zeker ambt vroeger genoten salarissen, cijfers omtrent le vensstandaard enz. Nu zullen wij de bezoldingsregeling onder het -regime van vóór de nieuwe Hooger Onder wijswet niet in bescherming nemen, die ten opzichte van de hoogleer aren hoogst ongelijk werkte. Maar één punt mogen wii toch wel eens releveeren t.w. dat er voor 1877 hoog leeraren waren, wier inkomen toen reeds zeker ,50 pCt. hooger was. dan nu aan hun opvolgers wordt toege kend. Over de rechterlijke macht behoe ven wii niet veel te zeggen. De or ganisatie van onze rechterlijke macht kan in dit verband buiten beschou wing blijven. Als maatstaf voor sa- larisbepaling behoort slechts in aan merking te komen de maatschappe lijke waarde ivan het ambt. wanneer het door, wat kennis en karakter be treft. eerste klas mannen vervuld wordt. Wie nu een oog werpt op de salarisschalen, die gelden voor on ze rechtelijke macht, zal moeten er kennen dat hier met uiterst schriele maat is gewaardeerd en daarbii komt dan nog dat de staat het oogenblik. waarop de gesalarieerde ambtstijd be gint, meer en meer verschuift door op volontairs te klaploopen. Ongetwijfeld zijn er meerdere an dere ambtenaren groepen aan te wij zen, over wier salarisregeling gelijk soortige opmerkingen zouden zijn te maken, maar we willen het bii ge noemde twee laten. BiiimilavMi telbf. No. 15 Raamsdonks'veer. Agentschap van ie fttnsterdamsche Bank Jt.YAmsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, ^uuio- Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTKü ten van het volk samen te vatten teneinde een ware Duitsche gemeen schap weer op te bouwen en alle schadelijke factoren onschadelijk te maken. Tusschen twaalf en een uur luis terde de menigte diep getroffen op de straten van Potsdam naar liet verloop van de plechtigheid in de Garnizoenskerk. De redevoeringen van den Rijkspresident en vooral de woorden die door den rijkskanselier Plitler gesproken werden, waren ui terst duidelijk op straat te vernemen. Men kon ook volgen hoe ten slot te de Rijkspresident in den Grafkel der afdaalde, welk oogenblik door saluutschoten, die over Potsdam dreunden, werd aangegeven. De feestelijkheden waren ten slot te wat Potsdam betreft om half twee DE OPENING VAN DEN RIJKSDAG. De historische residentie van Fre- derik de Groote te Potsdam had iets van haar oude glorie teruggekregen door de buitengewone plechtigheden, die binnen haar muren plaats von den. Een nieuwe Duitsche rijksdag is te Potsdam op buitengewone wijze ingewijd. In den loop van den ochtend werd het aan de stations en op het traject naar Potsdam steeds drukker. Een stralende voorjaarszon wierp haar licht over het feestelijk gedoe. Ook te Potsdam was alles gedaan om de stad een feestelijk aanzien te geven. Overal zag men de zwart- wit-roode-kleuren, terwijl ook op ve le plaatsen de zwart-witte Pruisische vlag woei. Het station was geheel versierd met dennengroen en wimpels. Voortdurend kwamen uit alle rich tingen treinen binnen met steeds nieuwe afdeelingen S.A.-mannen en S.S'.-troepen, Stahlhelm-troepen en Hitler-jeugd. Er was een zeer groote macht aan Schupo en hulppolitie op de been. Om 12 uur kwamen de hooge au toriteiten in de reeds overvolle Gar nizoenskerk aan, op hun weg daar heen door een zeer geestdriftige ont zaglijke menigte begroet. Nadat al le officieele personen zich in de kerk verzameld hadden hield Von Hinden burg £en toespraak, waarin hii de hoop uitsprak, dat de Rijksdag zich achter de regeering zou stellen en alles zou doen om haar in haar werk te steunen. Daarna kreeg rijkskanselier Hitier het woord om een regeeringsverkla- ring af te leggen, waarin hii te ken nen gaf, dat de regeering vast be sloten was om alle levende krach- 0 Drogisterij A. VERSCHUUR-BAERT jjj] Botermarkt 72 HEUSDEN. y afgeloopen en wel zonder dat eenig storend incident plaats vond. Bij het vertrek werd vooral de rijkspresident, die in de open auto door de dicht opgedrongen menigte langzaam voor waarts kwam, stormachtig toege juicht. Het defileeren der troepen en bonden had te voren een diepen in druk gemaakt en verliep eveneens volkomen ongestoord. Rond de Kroll Opera te Berlijn, waar de nieuwe rijksdag, na de „Grosse Staatsakt" te Potsdam, zijn constitueerende vergadering hield, was reeds vroeg in den ochtend het terrrein door Schupo's en hulppoli tie afgezet. De kaartencontröle was bijzonder streng. De bezoekers der perstribune werden door recherche op wapenen gevisiteerd. Om half vier arriveerden de eerste autobussen, met afgevaardigden uit Potsdam voor het Kroll-theater. Allengs vulde zich het gansche huis. De tribunes liepen vol. In de diplomatenloge nam de kroonprins plaats. Om kwart na vijf opende rijks dag-president Goering de eerste zit ting van den nieuwen rijksdag. Even te voren hadden de afgevaar digden zich, ten groet aan Hitier, toen deze in S. A.-uniform de zaal betrad, van hun zetels verheven. Hit- Ier nam plaats in de banken der afgevaardigden; dit deden trouwens ook de andere regeeringsleden, zulks in verband met het zuiver consti tueerende karakter dezer eerste rijks dagzitting. De ministers, voor zoo ver ze tot de nationaal-socialistische partii behooren, waren, evenals de andere nazi's-afgevaardigden, alle in S. A.-uniform. Nadat binnen enkele minuten ver schillende benoemingen waren ge schied hield de rijksdag-president Goering een rede waarna hij de ver gadering sloot. Het e:nde van de viering van den nationalen feestdag vormde een grootsche fakkeloptocht, die om 8 uur bij het Hallesches Thor vertrok, om naar „Unter den Linden", van daar door de Brandenburger Thor naar den Potsdammer Platz en ver volgens weder naar de Wilhelmplatz te trekken, teneinde opnieuw de aan eengeslotenheid der nationale bewe ging tot uitdrukking te doen komen. o O O— O voor het Land van Heasden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 011 S. p. tankhnyzn Co s Book JtV. Verfkwasten Witkwasten |i Borstels Penseelen II Aangemaakte Verf Droge Verf fSl Bussenverf Q Behangselpapieren Plakmeel. n I n ZANGARA TERECHTGESTELD. De dader van den moordaanslag op president Roosevelt, waaraan de burge meester van Chicago, Cermak, ten offer viel, is Maandag in de gevangenis van Raiford op den electrischen stoel terecht gesteld. Bij de terechtstelling waren twaalf getuigen aanwezig. Omtrent deze executie meldt Reuter nog dat Zangara, teen hij den electrischen stoel zag. zeide „Houd mjj niet vast, ik ben niet bang". Hjj liep zonder steun naar den stoel en overhandigde den gevangenisdirecteur een aantal papieren, waarop bij had ge schreven „Hier is het boek, dat ik be zig ben te schrijven". Toen hij in den stoel zat vroeg Zangara of er geen fotograaf beschikbaar was om een foto te maken. De directeur ant woordde ontkennend. Even vóór dat de metalen kap over zijn hoofd werd getrakken, schreeuwde Zangara„Alle kapitalisten zijn een troep oplichters, addio aan de geheele wereld".... ZOON DOODT ZIJN VADER. Een boer te Untergemaringen in Zwaben heeft Donderdagavond tijdens een woor denwisseling zijn vader met twee revol verschoten gedood. De boer heeft zich zelf bij de politie gemeld. SLUIPMOORDENAAR GAS. In een huisin de Hobrechtstrasse te Neu- kö!n (Berlijn) werd een geheele familie door gas veigiftigd. Drie personen waren gedood. —o— TELEFOONARBEIDFR- JU WEELENDIEF. In een villawijk te Berlijn was een telefoonarbeider van de posterijen met een assistent verschenen om een telefoon- leiding aan te leggen. Den volgenden dag kwam de assistent terug en ver klaarde de leiding te moeten nakijken. Van een onbewaakt oogenhlik maakte hij gebruik in de slaapkamer juweelen ter waarde van 22.000 mark te stelen. De man was tijdelijk in dienst bij de telefoon, maar is niet meer op zijn werk teruggekeerd. MEISJE ONTVOERD. Een politie-onderzoek heeft uitgemaakt dat een 16 jarig Brussel.-ch meisje, dat spoorloos was verdwenen, door een han delaarster in blanke slavinnen is ontvoerd. I»e vrouw had een betrekking als gezel schapsdame aan het meisje beloofd Het meisje zou een onderhoud met de vrouw hebben, doch toen de moeder er bij was, heeft de vrouw zich niet vertoond. Per brief werd een tweede onderhoud aan gevraagd. Het meisje ging dit maal alleen, met het noodlottige gevolg, dat zij sindsdien is verdwenen -o- VIJFTIG HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. In de winkelweek van de Noord Ja- pansche stad Sendai brak Maandag brand uit, die snel om zich beengreep, zoodat 50 huizen een prooi der vlammen wer den. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1