flaatselyk Üieiiws Voetbalsport. raadsvergadering met eenzelfde voor stel zijn gekomen, dat toen. echter door de commissie van onderzoek voor de gemeentebegrooting bezwa ren zijn geopperd, die aanleiding ga ven om een beslissing aan te houden, opdat deze commissie eerst nogeens de mogelijkheid onder de oogen zag of misschien niet op een andere wij ze het tekort was te dekken. Dit on derzoek heeft B. en W. thans aan leiding gegeven den raad voor te stellen de opcenten voor de fonds belasting van 35 op 70 te brengen, in plaats van op 80, zooals hun aan vankelijk voorstel luidde en de op centen op de vermogensbelasting te brengen van 25 op 50, terwijl ver der de aangegeven lijnen in het rap port der commissie zullen worden gevolgd, waardoor zij hopen het te kort te kunnen dekken. De verdere maatregelen in het rapport genoemd zullen door B. en W. in een volgen de vergadering aan de orde worden gesteld. Met algem. stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W, besloten. Bespreking drinkwater voorziening in het Land van Heusden en Altena. De Voorzitter deelt mede dat voor deze kwestie reeds een paar bijeen komsten hebben plaats gehad, waarbij tot zijn spijt de heeren Mans en v. Wijk niet zijn tegenwoordig geweest. De overige heeren hebben zich reeds heel wat moeite getroost en er veel werk aan besteed. Het is nu noodig, dat spr. een en ander nog eens uit eenzet. Tengevolge van de lage ma ter iaalpr ij zen, en de mogelijkheid dat de grondwerken in werkverschaffing uitgevoerd kunnen worden, is de Mij. West-Brabant in de mogelijkheid in het Land v. Heusden en Altena een leiding aan te leggen, waarbij de be woners dezer streek kunnen profi- teeren van de prijzen, zooals die op 't oogenblik gelden in de streek waar de Maatschappij reeds 5 of 6 jaren water levert. Deze mogelijkheid vindt verder zijn oorzaak in het feit, dat het rijk waarschijnlijk de rente der leening die indertijd is aangegaan voor den aanleg van 6 op 4 pCt. zal terugbrengen. Eenerzijds vindt het voorstel onverdeeld belangstel ling, anderzijds vormen de ongunstige tijdsomstandigheden een bezwaar om de menschen in dezen tijd te gaan verplichten tot aansluiten en daar door kosten op hen te gaan leggen. Spr. leest hierop de tarieven voor, (die reeds vroeger in ons blad zijn opgenomen), hij voegde er aan toe, dat de toezegging is gedaan, dat de ze tarieven zeer waarschijnlijk, eer het bedrijf in werking wordt gesteld met 20 pCt. zullen worden vermin derd. Voor Wijk zou de gemiddelde aansluiting per jaar komen op f 19 voor Heusden is dit f 26 en voor Veen f 16,20. Na de besprekingen met den heer Moons hebben B. en W. zich de moeite getroost, een be zoek te brengen aan die plaatsen, die reeds eenige jaren bij West-Bra bant zijn aangesloten. Zij zijn ge weest in Made, Geertruidenberg, Din- teloord, 's-Gravenmoer, Zevenbergen, Sprang-Capelle en overal kregen zij op hun vraag hoe de waterleiding beviel, te hooren, het is duur, maar wij zouden het toch niet gaarne mis sen. Als het ging tusschen electri- citeit en water, zouden wij het wa ter houden en de electriciteit laten schieten. Er wordt tevens door re geering en provincie gezegd, dat als de strëek thans niet overgaat tot aan sluiting, dat er dan in geen jaren meer iets van zal komen. B. en W. zijn overtuigd dat goed drinkwater voor de menschen een levensbehoefte is, doch zij zijn ook overtuigd, dat aansluiting in den tegenwoordigen tijd voor veel menschen bezwarend is. De heer v. Wijk heeft veel men schen over deze kwestie hooren spre ken, zoowel vóór- als tegenstanders en het is hem duidelijk geworden, dat de raad voor een heel moeilijke beslissing komt te staan. Hij heeft daarom persoonlijk nog een nader onderzoek naar een en ander inge steld en het deed hem bijzonder veel genoegen dat de raad van 's-Gra venmoer besloot adhaesie te betui gen aan de acde, die er gaande is, om verlaging der tarieven te verkrij gen en bij de regeering aan te drin gen pp verlaging van de rente der geidleening van 6 op 4 pCt., want d& menschen kunnen onmogelijk blij ven betalen. In Sprang-Capelle heeft spr. met iemand een onderhóud ge had, die 16 stuks vee op stal had staan, die voor een maand of vier, de watertoevoer heeft afgesneden, omdat hij hollend achteruitgaat en het water niet langer kon betalen. Men moet dan maar, aldus zijn zegs man, maar procesverbaal opmaken, dat er dan van komt, komt er van. Er waren er ook die zeiden het wa ter is goed en bevalt ons best, wij zullen het zoolang betalen als wij kunnen. Spr. zit ook in de Boeren leenbank, weet hoe moeilijk het ve len valt rente en aflossing te betalen, hoe velen, die van hun boerderij moe ten leven, hun ondergang nabij zijn. Spr. is niet tegen een waterleiding, de keuringsdienst heeft hem mee gedeeld, dat het water voor zijn bak kerij voorloopig is afgekeurd. Het zal hem zeker f350 kosten, voor hij een goede installatie heeft doen maken, die goed water levert, maar niette genstaande dat, is hij huiverig de menschen in den tegenwoordigen tijd de verplichting te gaan opleggen om aan te sluiten. De Voorzitter merkt op, dat de overheid tot plicht heeft te zorgen voor een goede drinkwatervoorzie ning. De heer Mans meent, dat als hij let op punt 4 der agenda, Belasting- verhooging, men dan bezwaar lijk voor een waterleiding kan stem men. Persoonlijk is spr. er voor, als hij voor zichzelf alleen moest beslis sen, nam hij het, maar om de inge zetenen in de tegenwoordige tijds omstandigheden de verplichting op te leggen om aan te sluiten, acht spr. bezwaarlijk. Daarbij kan het dan voor de gemeente heel wat gaan kosten, want als de menschen niet betalen, moet de gemeente het voor hen doen. De Voorzitter merkt op, dat als de menschen niet betalen, zii worden vervolgd. Als men nagaat in de plaatsen waar de waterleiding reeds lang bestaat, dan ziet men, dat het achterstallige heel weinig bedraagt. De heer v. d. Mooren zou een paar vragen willen doen. Hii heeft gezien, dat Heusden in principe tot aansluiting heeft besloten en in Wou- drichem is dit ook geschied. Er werd daarbii gezegd, dat men zich door dat besluit tot niets verplichtte, hoe zit dat. De Voorzitter antwoordt, dat men door in principe te besluiten zich natuurlijk wel accoord verklaart, met de voorwaarden als verplichte aan sluiting en garantiebepaling, ting en garantie bepaling. De heer v. d. Mooren verklaart in principe wel voor waterleiding te zijn, doch niet voor de voorwaarden, deze acht hij te bezwaarlijk. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ook bij Burgemeester Van Campen in Dinteloord zijn geweest, die aan drong om aan te sluiten, om dan gezamenlijk actie te voeren voor ver laging der tarieven. De heer v. d. Mooren merkt op, dat Burgemeester Moons in de bijeen komst die de raad met hem 'heeft gehad, gezegd heeft, dat er voor 90 pCt. kans bestaat, dat de tarieven met 20 pCt. verlaagd zullen zijn voor de waterleiding in bedrijf wordt ge steld. Die 10 pCt. kan men er meent spreker ook nog wel bii doen, zou men nu besluiten tot aansluiting, dan spant men het paard achter den wa gen, men moet eerst trachten bil lijker tarieven en voorwaarden te verkrijgen en dan eerst besluiten. Spreker is overtuigd, dat er in de gemeente groote behoefte aan goed drinwater bestaat. Als de tijdsom standigheden gunstiger waren, zou er meent spreker niet zoolang over ge sproken behoeven te worden, maar thans zim de voorwaarden te be zwarend. Voor Wijk en Aalburg be- teekent aansluiting een opbrengst van f 8000 per jaar, bij datgene wat de ingezetenen reeds moeten opbrengen, dat is wel een groot bezwaar. Er staat tegenover, dat de kans voor de verkrijging thans gunstig is en mis schien nooit meer zoo gunstig zal worden geboden, daarom zegt spre ker niet graag neen, maar onder de ze voorwaarden ook niet ja. De Voorzitter meent uit de dis cussie te mogen opmaken, dat alle leden in principe voor waterleiding zijn, doch in de tegenwoordige tijds omstandigheden de voorwaarden te bezwarend vinden, daarom lijkt het spreker het best, dat B. en W. eerst trachten voordeeliger voorwaarden te verkrijgen. Wethouder Roza zegt, dat hii slechts beamen kan, wat door de vorige spreker is gezegd, alleen dit zou hii er no01 aan willen toevoegen. Hii heeft deel uitgemaakt van het comité, dat belast is geweest, met het onderzoek naar de mogelijkheid van een waterleiding voor het Land van Heusden en Altena, voor welk comité de Raad toen reeds een be drag heeft beschikbaar gesteld, fei telijk heeft de Raad zïch dus toen reeds voor een waterleiding uitge sproken. Spreker heeft doen links en rechts in de gemeente eens gein- formeerd en overal kreeg hij te hoo ren, als je dat voor elkaar kunt krij gen, zou je een weldaad ten opzich te van de gem. verrichten. De toe stand is thans nog precies hetzelfde, al leen de finantieele toestand is veran derd. Spreker is overtuigd, dat ieder prijs stelt op een waterleiding, al leen de voorwaarden zijn te bezwa rend, daarom probeeren voordeeliger voorwaarden te verkrijgen. De heer Soderland meent, dat men voldoende tijd heeft gehad, de zaak te overwegen. Spreker kan onder de gestelde voorwaarden, niet voor aan sluiting stemmen, de garantie en de verplichting moet er af. Spreker spoort aan de uiterste voorzichtigheid te betrachten. Wethouder v. d. Velden acht het ook bezwaarlijk, menschen die hun pachten en rente niet kunnen betalen, te gaan belasten met een uitgaaf van f 3 tot f 1 o per 3 maanden en deze te laten verbaliseeren, als zii niet betalen kunnen. Behoefte aan een waterleiding is er zeer zeker. In de woningen der bouwvereeniging zijn 12 pompen, die een kapitaal heb ben gekost, doch waarvan er geen enkele goed drinkwater geeft, met de Ebswoningen is het precies het zelfde. De Voorzitter meent, dat er voor loopig genoeg overgesproken is, en men thans het best eerst kan probee ren voordeeliger voorwaarden te ver krijgen. De heer v. Wijk dringt aan om als er weer een bijeenkomst mocht plaats vinden met de heeren ,van de Waterleiding Maatschappij, dat deze bijeenkomst dan wordt gesteld op Donderdagmiddag pf des namid dags na 3 uur. De heer Bouraan verklaart onder geen voorwaarden voor aansluiting te kunnen stemmen. Men spreekt over een goedkoopen tijd, doch spr. is overtuigd, dat in gunstige tijdsom standigheden de menschen beter toen f 2,50 dan nu 50 cent kunnen missen. Zooals de toe stand thans is, kan hij onmogelijk meewerken, de ingezetenen van Wijk en Aalburg nieuwe lasten te gaan opleggen. De Voorzitter wijst nog op de om standigheid, dat men hier thans kan profiteeren van de voorwaarden, zoo als die bestaan in gemeenten die reeds lang zijn aangesloten. In Princenhage met 3600 aansluitingen gelden b.v. dezelfde tarieven, die hier zullen gel den. De heer v. d. Mooren zegt, dat dit allemaal waar is, men behoeft hier niet bij te dragen in het stichtings kapitaal, maar de tarieven zijn te hoog. Besloten wordt, dat eerst getracht zal worden gunstiger tarieven en voorwaarden te verkrijgen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, de politieverordening te wijzigen in dier voege, dat verboden wordt met reclamewagens, reclame borden, reclamedoeken, reclamezui len of dergelijke reclamemiddelen zich te bevinden op, aan of langs den weg of op zoodanige plaatsen, dat die voorwerpen vanaf den weg zicht baar zijn, indien daardoor de open bare orde verstoord of bedreigd wordt of den goeden zeden aanstoot gege ven kan worden. Verder te verbieden op of aan den weg, ter verspreiding, aanbeve ling, aankondiging of bekendmaking van gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen, zoodanig te roepen of rond te gaan met zoodanige recla memiddelen, dat daardoor de open bare orde verstoord of bedreigd wordt of den goeden zeden aanstoot gege ven kan worden. Tegen overtreding dezer bepalin gen een straf te bepalen van een hechtenis van ten hoogste 2 maan den of een geldboete van ten hoog ste 300 gulden. Rondvraag. De heer v. d. Mooren heeft iets te zeggen in zijn kwaliteit als arm- meester, zou dit evenwel het liefst in besloten vergadering doen. De heer Mans wijst op de nood zakelijkheid dat de zolders in de achterhuizen der Ebswoningen wor den geverfd. De heer v. d. Velden licht toe, dat hiertoe reeds vroeger is besloten, dat het toen evenwel achterwege is gelaten omdat de uitgaven, de in komsten belangrijk overschreden. Hij meent echter dat dit jaar wel aan het verlangen voldaan kan wor den. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. een en ander zullen opnemen en nagaan. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, waarop de raad overgaat in geheime zitting. AARDAPPELSTEUN OOGST 1932. Inventarisatie comsumptie- aardappelen, oogst 1932. Door den Minister is toegezegd een subsidie van 10.25 per 100 K.G. voor leverbare comsumptieaardappelen van den oogst 1932, welke per 2? Maart 1933 bij telers van aardappelen in bezit zijn. Onder leverbare aardappelen worden ver staan, aardappelen boven de maat van 33 mM., dus kriel, poters, misvormde en beschadigde knollen uitgezonderd. De gewestelijke Tarwe-organisatie voor Noord-Brabant G.T.M. te Tilburg zal voor Noord-Brabant, Maas en Waal en Ryk van Nijmegen de inventarisatie verrichten. Opgave van voorraden boven 1000 K.G. moet geschieden op daarvoor bestemde formulieren, verkrygbaar bij de secre tarissen van Landbouwvereenigingen, vóór 1 April 1933. Hoeveelheden beneden 1000 K.G. worden geacht bestemd te zjjn voor eigen gebruik, en komen niet voor steun in aanmerking. Zie die minder hebben dan 1000 K.G. behoeven dus geen formulier in te vullen. De opgave moet nauwkeurig geschieden. Wanneer bij controle te hooge opgave blijkt, wordt men van steun uitgesloten. Veranderingen in den voorraad tusschen 27 Maart en de controle, moeten aan den controleur aannemelijk kunnen worden gemaakt, hetzy door weegbriefjes of anderzijds. Men wende zich om inlichtingen tot de secretarissen der Landbouwvereenigingen. SPRANG. In den schoorsteen by zekere v. O. alhier ontstond begin van brand. Met vereende krachten wist men het vuur te dooven en werd erger voorkomen. VEEN. Sppedeischende vergadering van den Raad dezer gemeente op. Woensdag 22 Maart, 's avonds kwart voor acht. Voorzitter: EdelAchtb. Heer C. B. Landweer. De vergadering wordt door den Voorzitter geopend, waarna wegens afwezigheid van den Secretaris de heer Timmermans, de notulen wor den gelezen door Wethouder Schreu- ders, welke hierna onveranderd wor den vastgesteld. Aan de orde is een schrijven van den Commissaris der Koningin de zer provincie, waarin deze enkele aanmerkingen maakt op de verorde ning inzake de benoembaarheid van een Gemeente-veldwachter. De Voorzitter zegt, dat het slechts aanmerkingen zijn van administratie ven aard, betrekkinghebbendeop.de artikelen 18 en 19. Hierna wordt de verordening con form den wensch van den Comm. gewijzigd en met algemeene stemmen opnieuw vastgesteld. Hierna komt aan de orde vast stelling van de heffing van de op centen op. de Gemeente-fondsbe lasting. Daar in deze gemeente het maximum reeds bereikt is wordt de ze heffing ongewijzigd opnieuw vast gesteld. Niets meer aan de orde zijnde en geen der heeren meer het woord ver langend sluit de Voorzitter om on geveer acht uur de vergadering jpn gaat de Raad over in geheime fit ting. Om kwart voor tien wordt de ver gadering heropend, waarna door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat door den heer Timmermans tegen 1 Mei eervol ontslag is gevraagd lals Gemeente-secretaris, welk ontslag met algemeene stemmen verleend wordt. Donderdagmiddag halfvier brak er brand uit in de schuur van den heer Math, Timmermans. In een oogenblik stond de schuur, waarin nogal hooi en stroo aanwezig was, in lichtelaaie. Door dat de heer J. de D. zich met zijn auto in de nabijheid van de spuit bevond, was deze spoedig op de plaats des onheils aanwezig, hetgeen hoogtijd was, daar het woonhuis, dat in de onmiddellijke nabij heid stond, ook reeds vuur vatte. Dank echter een gunstigen wind en het actief optreden der aanwezigen, kon dit echter behouden worden. De schuur brandde echter geheel af. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Naar wij vernemen, wordt de schade niet door ver zekering gedekt. WIJK. De bazar ten bate van het Groene Kruis, die gistermiddag door Burgemeester Lav- iweer werd geo pend, mocht zich Teds in een druk bezoek verheugen. Ongeveer 400 per sonen bezochten haar dezen eersten dag. De stands maakten aardige za ken en de verschillende vermakelijk heden, waaronder vooral „de post" trokken veel belangstelling. Een aar dig strijkje verhoogde de gezellig heid. Voor Vrijdagavond staan weer verschillende aardige verrassingen op het programma, algemeen wordt ver wacht, dat ook deze dag en vooral Zaterdag drukke gezellige dagen voor de bazar zullen worden. Het is werkelijk de moeite waard eens een kijkje te nemen, het is er aardig en gezellig en wat het voor naamste is, men steunt een goed doel. WERKENDAM. Woensdag 29 Maart a.s., hoopt de Chr. Gem. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" alhier, een uitvoering te geven in de Nut zaal 't Programma vermeld behalve de zangstukkenéén klucht in één bedryf en één levensschets in vier bedrijven, en tenslotte een tableau. Het bericht van den torenbrand behoeft een nadere toelichting ter voor koming van verkeerde voorstelling. De brand werd gebluscht met de brandblusch- apparaten, die welwillend onmiddellijk na het uitbreken van den torenbrand door den Directeur van het Postkantoor ter beschikking werden gesteld, daarna vond nablussching plaats met emmers water. De ondeugdelijkheid van de apparaten, zooals aangegeven in het vorig beroht, betrof niet die van het Postkantoor,:h had betrekking op die van de brandweer (gemeente). CAPELLE. Het le elftal der v.v. Excelsior" speelt a s. Zondag voor de 3e klasse N. V. B. een competitiewedstrijd tegen N.E V.E.L.O. te Oisterwijk. Het 2e elftal speelt voor de le klasse B.V.B. een thuiswedstrijd tegen „B.V.V. 5" uit 's-Bosch, terwijl het 3e elftal te Kaatsheuvel voor de 2e klasse B. V. B. speelt tegen Kaatsheuvelsche Boys II. HERPT. A.s. Zondag 26 Maart zal de opening plaats hebben van het nieuwe terrein der voetbalvereeniging „Brabantia" alhier. Het nieuwe terrein is gelegen langs den Provincialen weg te Luttelherpt. Om half twee vangen de wedstrijden aan. Allereerst speelt „Brabantia" tegen „T.O.P" uit Drunen. Daarna spelen de „Heusdensche Veteranen" tegen de „Herptsche Vetera nen." Naar wij vernemen zal de Harmonie „De Eendracht" de wedstrijden met muziek opluisteren. Als het weer meewerkt zal er veel pu bliek te verwachten zijn. SPRANG. Onder groote belangstellng werd door de voetbalclub „N.E.O." in het café Zwie- tering alhier op feestelijke wijze jaarver gadering gehouden. De heer van Engelen uit Waalwijk verleende zijn medewerking. De opge voerde voordrachten vonden grooten bijval. VEEN. Zaterdagmiddag zal door de voetbal vereen. „Achilles" alhier, officieel haar nieuw sportterrein geopend worden. Ter gelegenheid hiervan zullen de volgende wedstrijden gehouden worden om 3.30 uur„Achilles I" Veen „U.L.O. I" Sleeuwijk. om 4.30 uur„Wilhelmina I* Aalburg „N O.A.D. I" Wijk. Voor eerstgenoemde wedstrijd is een zilveren lauwertak beschikbaar gesteld eu voor de tweede een zilveren krans. WERKENDAM. Zaterdagmiddag 2.30 uur laatste neder laagwedstrijd door „H.B.S. I" van Hoornaar en „W. V. V. II" alhier en 3.30 uur vriendschappelijke wedstrijd door „Mer- wede 1" van Gorinchem en „W.V.V. I". „S.V.W. I" zal dien middag deelnemen aan de nederlaagwedstrijd van „Longa" te Heusden en „S.V.W. II" des namidd. 2.30 uur tegen „Stormvogels I" van Wou- drichem. De „U.L.O.-Bois I" spelen een uitwed strijd tegen „Archilles I" te Veen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 8