Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, Oil Dl !lt| \m\ uit 2 h 181 len HROSWITHA iand van altena No. 5319 Woensdag 5 April 1933. FEUILLETON. Binnenland. Dit ^Verschijnt woensdagmorgen en vrijda<iddag Abotijjjentsprijsper 3 maanden f 1.10, franco per,j beslikt J j Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19, Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regei meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Openbar der ger e gadering van den raad nej sprang-cApelle te 3 uur. Voorzitt^ËdclAditb. heer Meij- er. Afwezig kennisgeving de heer Timmerman® Een schri ,a van |jen heer v. d. Linden dat 1 zijne benoeming tot havenmeest<|Ln Labbegat aanneemt en een van g, heer v. d. Willigen- burg dat hil;.;1.e benoeming tot ge- meenteopzic%. aanneemt, wordt voor kennis®vjj|;g, aangenomen. Schrijven van de N.V. Waterlei- ding-Mii. N. W, Brabant verzoeken de adhaesiejte iwillen betuigen aan het adres vallet bestuur dier (Mij. aan het RijWom de rente (6 pCt. welke door iet Rijk van de voor den aanleg dfr waterleiding verstrek te geldleeningen wordt gevraagd tot 4 pCt. te willen verminderen. B. en W. stellen voor aan dit ver zoek te voldoen vijl alleen door ren teverlaging verlaging van de tarie ven is te verkrijgen. Het lid Verheijden: Indien het wa terleidingbedrijf W.-N.-Brabant een N.V. of particulier bedrijf ware ge weest, dan was de zaak reeds gerui- men tijd vastgeloopen. Eene verla ging van centen te betalen aan het Rijk' is slechts prulwerk. M.i. zal het geheele bedrijf als een gewone handelszaak gereorganiseerd moeten worden. Het kapitaal staat op 50 of 66 pCt. van zijn nominale waar de teruggebracht te worden met eene te vergoeden rente van plm. 4 pCt. om het rendabel te maken. Vadertje Staat zal dan het verlies op het ka pitaal a fonds perdu dienen te ne men. Daaraan is niet te ontkomen. De Staat kan voor het verlies op kapitaal eene obligatie als uitgestel de schuld overhandigd worden. Komen er eens betere tijden, dan kan hiervan afgelost worden. Waar moet het heen, wanneer eens ver nieuwd moet worden aan installaties en aan het buizennet. De opzet heeft in een niet te duren tijd plaats ge had. Ik geef den Burgemeester in overweging in eene vergadering van aandeelhouders dit balletje eens op te werpen. Reeds jaren ben ik per soonlijk teruggekomen van mijn idee's uit jongere jaren om het Rijk of Gemeenten heele of semi heele bedrijven te laten exploiteeren. Het bewijs is geleverd dat Rijk of ge meentebedrijven duurder exploiteeren dan particulieren. (Met algemeene stemmen wordt be sloten adhaesie te betuigen. Schrijven van het' gemeentebe stuur van Hooge- en Lage-Zwaluwe om de burgemeesters niet te verte Verhaal uit de 10de eeuw na Chr. Naar 't Hoogduitsch. 1- ,En dat zou de priester gewaagd hébben?" 'Toorn en verbazing fonkelden uit de oogen van den heer von Rossow. Hij scheen het nauwelijks te gelooven. „Eckardus waagt alles!" antwoordde graaf Gero somberJ „Ik zag het hoewel ongezien hoe het volk de oude grijpen, wilde. Reeds scheen haar lot heslist, toen God weet van waar hij kwam dekte de priester de vrouw met zijn lichaam: „zijt gij zinneloos? Slechts over mij gaat de weg tot haar!" „De heks moet branden!" knarsetand de het volk. Maar onbewegelijk stond Eckardus als een rots: „Zoolang in mijne aderen een druppel bloedl vloeit, brandt zij niet. Zj'j nief, en geen en kele, wanttoen begon het ru moer opnieuw. Goed, dat het de laat ste woorden verzwolg. De jonge kna pen ijlden hem te hulp. De oude vrouw is gered. 1 j „Vervloekt!" riep von Rossow toor nig uit. Maar een trotsche, blijmoedige glim lach zweefde over het gelaat van het jonge meisje, dat met gloeiende wan gen en vluggen polsslag in den hoek genwoordigen in het bestuur der Wa terleiding-Mij. N. W. Brabant doch daarvoor aan te wijzen deden yan den raad of wethouders wijl daar door alleen bezuiniging is te verkrij gen. De Voorzitter stelt voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te pe rn en. Hij ziet niet in waarom door vervanging van burgemeesters be zuiniging is te verkrijgen. De heer Verheijden zegt, dat de burgemeesters met knappe koppen kunt hebben die absoluut geen za- kenmenschen zijn. Het schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. Vervolgens deelt de Voorzitter me de, dat door Ged. Staten de begroo ting is teruggezonden. De post werk verschaffing moet van f 27000 op f35000 worden gebracht. Voor her schatting van de huurwaarde voor de personeele belasting zal er f 2200 meer inkomen en door het heffen van 30 extra opcenten op de ge meentefondsbelasting komt er f 1500 meer binnen. Aan de werkloozen wordt weke lijks fuoo uitgekeerd. De heer Verheijden begrijpt niet, dat het aantal werkloozen nog izoo groot blijft. Voor het verrichten van boerenwerk is het juist tijd en bo vendien wordt er overal druk (ge bouwd. Wethouder v. d. Willigenburg zegt, dat het voorstel van B. jen W. het best is wijl anders tot verhooging van belasting moet worden overge gaan. Schrijven van Ged. Staten waarin wordt aangedrongen om met Kaats heuvel een regeling te treffen (tot toelating van schoolkinderen. Bii een goede regeling zou dan tot opheffing van twee openbare scholen kunnen worden overgegaan. De Voorzitter merkt op, dat de raad reeds eenmaal besloten heeft tot opheffing van de openbare school in de Heistraat, doch dat dit besluit in hoogste instantie is vernietigd. Daarom stellen B. en W. voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Kraak zegt, dat het wel zeer opmerkelijk is, dat thans al weer geadviseerd wordt een of twee openbare scholen op te heffen. Na tuurlijk weer openbare. Spr. wil al lereerst opmerken, dat wij ons hier niet mogen inlaten met schoolkwes ties van de gemeente Kaatsheuvel. Het gaat hier enkel om de openbare school te Vrijhoeve-Capelle. Deze school voorziet in de behoefte van openbaar onderwijs voor een zeer groot deel der gemeente. De open bare school in Sprang is door plichts verzuim van het toenmalig gemeente bestuur opzettelijk verwaarloosd en later opgeheven. Zoodat de openba re school te Vrijhoeve Capelle thans geluisterd had. „Den heiligen zii dank!" riep (zij juichend uit. „Dat is een daad voor Eckardus!" „Spreekt men met iou Heeft hii jou zinnen ook reeds verward Von Rossow keerde zich toornig o(m'. 't Was streng, bijna hardvochtig, 't verweerde gezicht, en er was geen enkele trek in, die vertrouwen of liefde wekte. 't (Meisje kromp ineen. Een don kere blos bedekte 't teedere gezicht tot aan den blanken hals. „Vergeef mij. 't Was niet mijn wil te spreken. Ik dacht luid." 't Gezicht van den oude werd steeds strenger. „Dat schijnt in den laatsten tijd dikwijls voor te komen. Vervloekte gewoonte! Ik zal je leeren, dat Vrou wen in 't algemeen niet mogen den ken." „Vader!" Zii sprong op. 't Blauwe oog fon kelde. 't Kleine hoofd verhief zich trotsch. In dat oogenblik kon men zien, dat zij zijn dochter was. Ook de sombere Gero had zich tot haar gewend, en zijn oog fon kelde ook. Iets van verrassing lag in zijn trekken. Hij had een lontdek king gedaan, waarover hii' zich scheen te verheugen. Helene voelde den blik. Hii was haar evenzeer vreemd en zii boog plotseling 't trotsche hoofd, ging weer naar 't venster en tuurde in de ver te. Slechts de teedere borst golfde heen en weer, en de lippen tril den. in de behoefte van openbaar onder wijs voorziet voor een bevolking van plm1. 3000 inwoners. Deze school heeft getoond door de bevolking te worden gewaardeerd, want het aan tal leerlingen neemt gestadig toe op deze school. En nu adviseert men deze school op te heffen onder het mom van bezuiniging. Spreker ge looft eerder, dat dit is omdat er af en toe leerlingen van de bijz. school de voorkeur aan openbaar onderwijs gaan geven. Toen 2 jaar geleden f7500 noo- dig waren voor den bouw en in richting van een lokaal aan de bijz. school .te Capelle heeft men toen ook' geroepen over bezuiniging Neen, toen stond het lokaal ier al, zegt spreker, voor de geldleening was geplaatst. De openbare school te Vrijhoeve Capelle had reeds 10 a 15 jaar eer der verbeterd moeten worden. Noch het gebouw, noch het meubilair vol doen aan redelijke eischen. De raad heeft al jaren achtereen de noodza kelijkheid van verbetering bepleit, doch er gebeurt niets. Spreker zegt zich een paar weken geleden als raadslid te hebben geschaamd toen hii' toevallig aan het schoolhuis aan belde. Wat een schandelijke verwaarloo- zing van een gemeentegebouw, dat toch voor woning moet dienen. Spr. tart den raad hem een schuur in de gemeente aan te wijzen die er zoo schandelijk uitziet als het school huis te Vrijhoeve Capelle. Het doet de voorstanders van (Open baar onderwijs zeer onaangenaam aan, dat steeds bezuinigd moet (wor den op openbaar onderwijs. Het is hier dezelfde geschiedenis als met de Rijkskweekschool in Den Bosch. De eenige openbare opleidings school wordt opgeheven waar dui zenden niet-katholieken in deze pro vincie op aangewezen zijn en <31 R. K. kweekscholen blijven even vroo- lijk voortbestaan. De gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs vindt wel een eigenaardige toepassing in al zijn geledingen. Spreker wil gaarne erkennen de noodzakelijkheid van bezuiniging, doch dan mag die niet drukken op een groep van de bevolking. Terwijl het bijzonder on derwijs geen enkele beperking wordt opgelegd, moet het openbaar onder wijs het steeds ontgelden. Waar moet het heen als de aan hangers van Ds. Kersten of een van der Lübben allen om een school ko men aandringen vraagt spr. Het voorstel van B.. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Kerst vraagt welke grens wijziging men van plan is ;aan te brengen. In geheime vergadering zal de voorzitter daaromtrent nadere mede- deeling doen. „Welnu, je zult er over naden ken." Von Rossow wendde zich tot Gero. „Na zulk een optreden moet gii hoogachting voor mijne opvoeding hebben in der daad; maar ik ge loof, op dat hoofd zou zelfs iuwe vuist afstuiten. 't Is waar, wat (zii van Eckard zegt maar !zii is nog een kind." „Maar zii weet wel wat zii zegt", mompelde Gero. Luid zeide hij „Wees niet te hard met haar. Juist, omdat zij een kind is, is 't natuurlijk, dat de vrije overtuigingsmoed van dien jongen dweper haar bekoort. Had zij nu reeds de kalmte en het overleg, zijn zaak te onderzoeken en te veroordeelep, zij zou niet jong zijp." „Alle duivels!" De oude sprong op. „Ge wilt het kind toch niet helpen tegen den (va der Helena had zich omgekeerd. „Doe geen moeite, heer (graaf, ik heb geen lust, u te bedanken." „Zoo!" Gero stond op, maar voor hij' jets kon antwoorden, had zij de kamer reeds verlaten. „Daar heb je 'tnu!" Von Rossow lachte luid. Maar de toorn had het donkere Idoor harts tocht geteekend gelaat van den graaf slechts een oogenblik doen kleuren. Kalm zette hij1 zich neer in zijn leunstoel en streek met de hand door den dichten zwarten .baard. „Gij1 dwaalt. Dat bevalt mii juist." Nogmaals 't schorre lachen. Verzoek van den heer Van der Hoeven om hem vergoeding te wil len verleenen voor het loopen (over een perceel land (dat door (de bij de werkverschaffing te werk gestelde personen wordt gepasseerd. B. en W. stellen voor f15 ver goeding te verleenen. Adressant had eerst f 10 gevraagd en nu vraagt hii f25. Wordt besloten een vergoeding van f25 te verleenen. Öp voorstel van B. en W. wordt besloten tot toetreding tot het streek plan De (Meierij. Vaststelling voorschotten en ver goeding bijzonder lager, onderwijs. Wordt vastgesteld op f8.55 per leerling. Voorstel van B>. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening. Wordt besloten B. en W. .mach tiging te verleenen tot het aangaan van een kasgeldleening tot het hoog ste f 20.000 tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. Bespreking werkverschaffing. De Voorzitter wijst er op, dat naar objecten van werkverschaffing moet worden omgezien. Wordt besloten deze aangelegen heid in geheim comité te behande len. (B. Ct.). Een toelangrijke vraag! Weet wat „ASPIRIN" is? Velen zullen antwoorden: „Hoofdpijn-tablet ten". Dit is echter verkeerd, want niet elk hoofdpijnmiddel is „ASPI RIN". Het echte „ASPIRIN" is niet alleen pijnstillend bij hoofdpijn, doch eveneens onovertroffen van werking bij alle ziekten, welke op kouvatten berusten, rheumatiek en kiespijn. Het echte „ASPIRIN" is alleen in de origineele verpakkingen met Bayer- kruis, buisjes met oranjeband van 20 tabletten a 70 cent en oranje-zakjes van 2 tabletten a 10 cent, verkrijg baar. Buitendien is elk tablet van het Bayer-kruis voorzien. Weigert elk ander product, indien U „ASPIRIN" verlangt. 80 ARBEIDERS TE WERK GESTELD. Op de Ned. Kabelfabriek te Delft wer den Maandag 80 arbeiders te werk ge steld en zal ook Zaterdagochtend weder worden gewerkt. O— OP EEN'SCHOP GEVALLEN. De 57 jarige wegwerker a. Rietveld te Haastrecht, in dienst van den polder Bonrepas, had het ongeluk tydens zijn werkzaamheden met het onderlyf op een „Een zeldzame smaak. Ik hield je voor verstandiger." Gero bleef 'kalm. „'t Meisje heeft toch bloed in de aderen. Die willooze schepsels vind ik vervelend. Haar moet men ten minste dwingen. Dat frischt op. Djüf geeft gezonde beweging. Hoort eens, von Rossow, de jongste ben ik diet meer, maar de vuist is nog Van hzer. Je moet mii 't meisje tot vrouw' |ge- ven. „Gero!" De oude (stond toornig op en sloeg tafel1, lek at het ydjnkruik met de vuist, op de dreunde, en bokalen en waggelden. „De dochter moge hu zijn wat ze wil, maar zoo'n spot heeft de va der niet verdiend. Zijt (gij gek De graaf duwde hem weer op den stoel. „Spot Ik spreek in ernst, in vol len ernst. Ik wil nu niet zeggen, dat ik 't meisje liefheb. Dat is knapendwaas- heicl. Die jaren heb ik achter (den rug. Maar 't leven is zoo leen- zaam men verlengt soms naar |ee- nig gezelschap. En dan de 'weg gaat omhoog. (Men wil toch ook 'een erfgenaam, voor wien men dien weg gaat. En dan dan (welnu, 't meisje bekoort mij'. Ik geloof dat zii mijn verveling zal verdrijven. Sla dus toe, oude vriend. [Met mijn [hand bied ik uw kind een toekomst pan. De laatste van uw oud geslacht Izal de moeder van een nieuw worden, dat aan roem niet achter staat hii 'tiuwe." Hii' waagde 'tnog niet te gelooven, schop te vallen. Aan de bekomen in wendige verwondingen is hij in het Van Iterson Ziekenhuis overleden. —O INBRAAK. Te Wateringen werd bij den tuinder V. ingebroken, waar een buit van f 60 bemachtigd kon worden. Thans hebben zeer waarschijnlijk dezelfde bezoekers de R.K. Kerk te Wateringen met een be zoek vereerd. De koster bemerkte des morgens, dat men aan de zijde van bet altaar een raam vernield had, waardoor de ongewenschte kerkgangers in de kerk kwamen en eenige offerblokken hebben geledigd. Van de daders kon men geen enkel spoor ontdekken. o MOTORRIJWIEL TEGEN AUTO GEREDEN. De bestuurder door de voorruit. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur kwam in de Rochussenstraat de 20-jarige R. Mulder, wonende Korte Bajonetstraat met zijn motorrijwiel in botsing met een auto, bestuurd door den 38-jarigen J. R., uit Eindhoven. Mulder vloog over het stuur van zijn rywiel tegen de voorruit van de auto. Hij bekwam een aantal ernstige snijwonden aan het hoofd door de scher ven van de brekende ruit. Per auto van den geneeskundige dienst werd hij naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd en daar ter verpleging opgenomen. Zijn motorrijwiel werd bij de botsing zeer ernstig beschadigd. o DOOR VALLENDEN STEEN GEDOOD. De ongeveer 50 jarige mej. Bijlsma uit de St. Jacobstraat te Leeuwarden is, toen ay in de Nieuwestad liep te wandelen, door een groot stuk hardsteen van een vensterbank, dat naar beneden viel, op het hoofd getroffen. De getroffene was op slag dood. Het slachtoffer was ge huwd. WITVOER RUNDEREN EN SCHAPEN NAAR FRANKRIJK. Het Fransche staatsblad bevat een besluit betreffende het verbod van invoer in Frank rijk van runderen en schapen, afkomstig uit Nederland. O FELLE BRAND TE GEESTEREN. Te Geesteren, (Gem. Tubbergen), is een ernstige brand uitgebroken. Een graan- pakhuis van den A.B.T B. met \j^öSnbu: een slagery en een kapperswinkel zijn een prooi der vlammen geworden. De burgemeester van Tubbergen riep de as sistentie in van de brand/weer uit Almelo, welke met een stoomt/puit ter plaatse verscheen en het vuur/ met twee stralen aantaste. Hierdoor kor/ verdere uitbreiding I de oude, trotschef maar bitter ver armde edelraëoi,' wiens trots slechts op 't verleden kon steunen. „En Jüt. zou ernst, werkelijk ernst zijp:?"'' vroeg* hii met schorre stem*. ■j* let's van een medelijdenden glim lach zweefde ,over de ruwe trekken van den graaf. „Hebt gii ooit gehoord, dat Gero schertste „Neen, gii hebt gelijk." Plechtig stond de oude op, en toen hii' daar zoo trotsch stond, (toon de hii niettegenstaande 't verbleekt gelaat een bijna eerbied afdwingende voornaamheid. „Ja markgraaf. 'Ge hebt toch gelijk, dat gii u met mijn {bloed ver- bindt, want ouder en edeler bestaat er niet. En wat uw geslacht [mis schien mist, dat vergoedt mii! uwe door mannenwaarde veroverde posi tie." 't Was goed, dat jdie zwarte volle baard den jspotlach der breede lip pen verborg. Woorden kwamen er niet uit. Gero zweeg. Onmiddellijk ging de oude ook voort „Nam ik uwe woorden voor spot op, zoo was 't alleen om 't wezen (mij ner dochter, dat gii' zoo even op af schrikkende wijze hebt leeren ken nen." Gero lachte. De smaak van va ders en echtgenooten is soms zeer verschillend. jMeent gij' niet, dat (de ze hand haar wel bedwingen zal (Wordt vervolgd). w het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard BS*®. rVA. W lpti

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1