Dit inimer Bestaat uit 2 Bladen BROS WITH A Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Binnen land. FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws. No. 5321 Woensdag 12 April 1933 - - mm mm ^MiMiriïïifimiiiiriTTni mm J GS&gm&BSfr SBMM ^nd VAN altêHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DOOR EEN AUTOBUS OVERRE DEN. In de Langestraat te 's Gravenzande is een ernsitig ongeluk gebeurd. De bejaarde heer J. den Boef uiit Hoek van Holland was uiit een autobus van de W.S.M. gestapt, teneinde met een andere bus verder te reizen naar zijn woonplaats. Toen de heer Den B. achter de bus heen liep, reed dit voertuig juist nog enkele meters achteruit met het gevol'g, dat de man onder de zware bus geraakte. De autobus bleef juibt op het lichaam van den ongelukkige stilstaan. Zwaar gewond aan dijbeencn en onder lijf, werd de heer Den Boef iin het na bijgelegen politiebureau binnengedra gen, waar een geneesheer een voor- loopig verband legde; daarna is het slachtoffer naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand baart zorg. o DE „DEMPO"' REDT SCHIP BREUKELINGEN. Letlandsch stoomschip door ke telontploffing gezonken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is in de Golf van Biscaye een Let landsch schip na een ketelontploffing gezonken. De opvarenden werden door het m.s. „Dempo" van den Rotter- damsche Lloyd aan boord genomen. Later werd nog gemeld, dat de be manning van de „Evermore", bestaan de uit 24 mannen en'3 vrouwen, door het m.s. „Dempo" aan boord werd genomen, dat daarna de reis voort zette. De „Dempo" moet zich in den nacht van Zaterdag op Zondag dicht in de buurt van het Letlandsche schip heb ben bevonden, toen dit door een ketel- ontploffing in zinkenden toestand ge raakte. De noodseinen welke de „Ever more" na de catastrophe heeft gegeven, zijn ook opgevangen door het Engel- sche s.s. „Windsor Castle" en het Roe- meensche tankstoomschip „Steauno Ro- mana" dat zich op vier mijl van de „Evermore" bevond. Uit het verloop van de redding mag echter worden geconcludeerd, dat de „Dempo" eerder op de plaats des on- heils is aangekomen dan het Roe- meensche schip. De „Evermore" was 1 April van Follonica (Italië) vertrokken en pas seerde op 4 April Gibraltar. Het schip schijnt eenige maanden geleden ook reeds een ernstig defect aan de ketels te hebben gehad en het heeft toen Vigo als noodhaven aangeloopen. De „Ever- Verhaal uit de 10de eeuw na Chr. Naar 't Hoogduitsch. „En je gelooft wat hii zegt juichte zii bewegelijk als zii was, meegesleept van wanhoop naar vreugd. De andere schudde 't bruine hoofd. „Ik neen! Maar de rechtvaardige wordt in zijn geloof zalig, leert [Ec- kard. Je gelooft hem, welnu, ver blijdt u in uwe vrijheid." Helena fronsde 't voorhoofd. „Je troost klinkt als spot. Dat is slechte vriendschap. Vrijheid te zon digen leert Eckard niet. Wil je be- leedigen, tref mii dan, niet hem." 't Bruine meisje trad nader, en ern stig legde zij de door arbeid verhar de, maar welgevormde, rechterhand op Heiena's schouder. „Meesteres, vergeef een openhartig woord. Dat ik net alleen de speelge- noote, maar ook de hoedster uwer kindsheid was, geeft m ijdaartoe wel 't recht. Des priesters wijsheid begrijp ik niet ik weet slechts, dat zii anders is, dan dat wat de kerk sinds eeuwen leert. Gii zijt wel verstandiger dan onze vaderen Gii hebt den man lief en daarom hebt ge ook zijn leer lief." „Irmentraut!" Weer fonkelden Heiena's oogen zoo gloeiend en trotsch als te voren. more" behoorde aan de reederij Grauds te Riga en mat 3844 ton bruto. Het is in 1901 gebouwd. -o HEVIGE BOERDERIJBRAND Zondagmorgen v.m. 11 uur tijdens de laatste H. Mis, is te Son de boerdie- bewoond door en eigendom van P. J. Verhagen, tot den grond toe afge brand. In totaal kwamen 34 stuks vee (w.o. koeien, vaarzen en varkens) in de vlam. men om. De landbouwer zelf was in de H. Mis toen de brand uitbrak; zijn vrouw en kinderen konden zich nog juist in vei ligheid stellen. De Rijksveldwachter Jansen en bur gemeester Hagelaar waren het eerst op de plaats des onheils aanwezig. Burgemeester Hagelaar kon den sta! nog opentrappen, hij ontwaarde echter een luguber schouwspel, een half ver brande koe kwam hem tegemoet, ter wijl de meeste andere dieren reeds verstikt of verschroeid op den grond lagen. Men moest het lijdelijk aanzien, dat "alles platbrandde, aangezien van water geven geen sprake was. Een paard en een koe konden nog gered worden; ook wat geld heeft men nog uit het brandende huis kunnen halen. De brand, waarvan dg oorzaak onbe kend is, is vermoedelijk in den stal of de schuur ontstaan. Verzekering dekt matig tie schade. IIEUSDEN. Het college van regenten der Godshuizen benoemde tot haar 2en j geneesheer (vacature Dr. Otto) den i heer Rud. Verhoeven alhier. J 1. Zaterdagmiddag had alhier de tentoonstelling plaats van het gedurende den afgeloopen cursus vervaardigde op de Nutsteekenschool, welke tentoonstelling' een vrij druk bezoek ten deel viel. Er was veel en velerlei te zien zoo op 't gebied van handteekenen, als op dat van bouwkundig-, smids- en machineteekenen en 't werk getuigde van goede leiding, alsook van den ijver der leerlingen. Na afloop der tentoonstelling sprak de heer Hilwig, voorzitter van het Nut, de aanwezigen toe en betoogde, dat het af geloopen cursusjaar tot tevredenheid stem de, al was het aantal leerlingen geringer dan vroeger er waren er slechts 49, wat evenwel nog 40 meer was dan in 1932. Voorts deed hij nog eens duidelijk uit komen het groote nut der instelling bracht den leeraren hulde voor hun arbeid en roemde de prettige verstandhouding tus- schen deze en hun leerlingeD. Daarna ging hij over tot de uitreiking „Ja, ik heb hem lief. Ik ben trotsch genoeg te bekennen, wat ik moest verbergen. Maar God weet het, niet de leer heb ik lief om den man, maar den man bemin ik om izijn leer." Met opgeheven hoofd, trotsch stond zii daar. Een zalige, triomfee- rende glimlach zweefde om den klei nen mond. Maar zonder medelijden schudde Irmentraut het hoofd. Veel, wat Eckard leert, mag goed „Gij dweept, gii misleidt u zelf. en waar en schoon zijn. Maar 't be staande is behoeder van den vrede. Brokkelt een steen van 't oude ge bouw, dan valt ook spoedig een twee de. Ten slotte wordt het geheel een groote puinhoop, die ons begraaft. Ziet, meesteres, gii zijt ook slechts een vreesachtige vrouw, en inwendig beeft gij, als zijn onverschrokken geest de boeien verbreken wil, die ons wel is waar menigmaal knellen, maar ons toch hoeden voor 't ver derf. Maar gii hebt den man lief: daarom zegt gii „amen", ook als hii lastert". Weer schudde Helena 't hoofd. „Gii kent de ware liefde niet. Zii is niet blind. Veeleer maakt zii ons ziende, en scherper zie ik iedere fout in hem, die mii dierbaar is. Wat ik andere gaarne vergeef, zou ik juist hem niet vergeven, daar ik hem beter en grooter wensch, dan anderen zijn." Irmentraut haalde de schouders op. „Och, 't helpt niet te twisten met iemand, die gezworen heeft zich niet te laten overtuigen. Slechts dit eene smeek ik u, meesteres, maar neen, uw eigen ik heeft nu de waarde voor u vërloren maar voor hem hebt der diploma's (prijzen werden dit jaar niet toegekend) en deed die vergezeld gaan van eenige vriendelijke woorden, terwijl hij in zijn slotwoord bijzondere hulde bracht aan den heer Zonneveld, secretaris der schoolcommissie, die door ziekte ver hinderd was tegenwoordig te zijn en sprak de hoop uit dat deze spoedig weer geheel hersteld zou zijn. Gediplomeerd werden Willem Borsje, Heusden (voldoende)G. A. Branderhorst, Genderen (goed)P. Smits, Nederhemert (goed) N, v. Rijswjjk, Andel (zeer goed). Tot hen die door gedrag, ijver en trouw schoolbezoek de tevredenheid der leeraren verworven hebben, aldus de voorzitter behoort in de le plaats J. Crijns alhier en verder C. Boumans, G. Kamerman, J. Glavermans, W. Borsje en A v. d. Pol, die zeker een prijs gehad zouden hebben, als de financiën het hadden toegelaten. In plaats daarvan bekwamen zij een lof felijke vermelding. Hierna voerde de EdelAchtb. heer Burgemeester het woord. Hij uitte zijn bewondering over het ge leverde werk en zeide, dat deze zoo buitengewoon nuttige instelling ten koste van alle middelen gehandhaafd dient te blijven. Gaarne had hij het aantal leer lingen grooter gezien, waarvoor thans te meer aanleiding bestond met het oog op den vrijen tijd, waarover ongelukkiger wijze zoo velen nu hebben te beschikken en hij hoopte speciaal, dat de ouders de belangstelling voor de teekenschool bij hun kinderen bij voortduring zouden aan wakkeren. Met het uiten van zijn beste wenschen voor de school werd de bijeen komst geëindigd. Naar wij vernemen zal onze stad genoot. de heer Harry Poll Zondag 16 April zijn debuut maken voor den K.R.O. met een Brabantsche Paaschvertelling uit eigen werk, getiteld „D'n Blinde". NEDERHEMERT. Bij de door den bouwkundige C. J. v. Reekum te Haaften gehouden aanbesteding voor het bouwen van een boerderij voor den heer D. Bouwman alhier, was de uitslag als volgt: H. Blom en Zoon, Aalst f4680. W. v. d. Leij en D. H. tde Bijl te Ga meren en Kerkwijk, f4415.P. J. Blom Jr. en H. v. d. Zalm te Rossum f4182.Begrooting f4210.Gun ning in beraad. SPRANG. Tot bestuursleden voor den Chr. Volksbond werden door stemming aange wezen de heeren A. Hoevenaars en Jan Ophorst. Beide heeren namen deze be noeming onder dankzegging aan. Besloten werd einde dezer maand of begin Mei weer in vergadering bijeen te komen. De Voorzitter sprak aan het gii toch angst bewaar hem dus voor schande." Een brandende gloed bedekte 't blanke voorhoofd van 't meisje. „Wat denk je van mii Een ;traan sloot over de teedere wangen. „Ik wil van kwelling en van heimwee vergaan, maar hij trotsch en rein moet hij blijven op zijn hoogte, en de kleine wereld moet tot hem bidden." Verwijderd van het dorp, eenzaam lag het huisje der oude Gertrudis. Niemand wilde in hare nabijheid zijn, en wie voorbij moest gaan, sloeg een kruis. De kinderen vertelden, dat zij het weer maakte, en de grooten vroegen van den geestelijke beschermenden ze gen voor huis en hof, voor akker en vee. Want men mompelde allerlei van booze betoovering en heksenkunsten, die de oude dreef. Eckard gaf geen beschermenden ze gen; hij zat zelfs op de haardbank en keek toen, hoe de oude haar beschei den avondmaal bereidde, en luisterde naar de mare van den ouden tijd, die zij zacht, menigmaal afgebroken, ver telde. Zij was oud, zeer oud, en had veel gezien en beleefd. Sinds zij met hare schemerende oogen en het glimmende roode haar den jongen heer von Ros- sow, een veel ouderen broeder van den tegenwoordigen, behekst had, zoo als men zeide. Toen zijn vader 't gemerkt had, was hij toornig, zeer toornig gewor- einde nog een opwekKend woord, waarna den Secretaris in dankgebed voorging. De A. R. J. A. club „Mr. Th. Heemskerk" kwam Vrijdagavond 11. onder leiding van den heer H. v. d. Ham, in druk bezochte vergadering bijeen. Na opening en lezing der notulen, verkreeg de heer Korteweg het woord, om ter bespreking in te leiden het pro gram der Staatkundige Geref Partij, terwijl na de pauze door den heer v. d. Ham werd ingeleid „De practijk dezer partij". Op beide inleidingen volgde een geanimeerde bespreking. Om ruim 10 uur sloot de Voorzitter de vergadering en eindigde de heer Kor teweg met dankgebed. Waarschuwing voor iedereen! Steeds weer blijkt het, dat niet al tijd „ASPIRIN" verstrekt wordt, in dien men „ASPIRIN" verlangt. Voor namelijk bij aankoop van losse tablet ten. U kunt zich hiertegen vrijwaren, door steeds de origin eele verpakkin gen te eischen en wel: oranjezakje met 2 tabletten a io cent en oranjeband-buisjes met 20 tabletten h 70 cent en geen losse tabletten. Elke tablet is voorzien van het Bayer-kruis. Dit is Uw waarborg voor echtheid. VEEN. Vrijdag j.l. had het dochtertje van A. Honcoop het ongelnk onder een voorbij komend rijwiel te geraken, met het gevolg dat het ernstig bezeerd werd zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Donderdagavond 6 April j.l. 's- avonds 7 uur, werd in de O. L. School alhier de eindles gegeven van den twee jarige tuinbouwcursus. Tegenwoordig bij deze les was den heer Van Gogt, Rijks- tuinbouwconsulent in Nootd Brabant, Mede aanwezig waren van de Commissie van Toezicht de heeren J. den Dekker en J. Blankers. Leider van dezen cursus was den heer Van Donk alhier en voor de practijkvakken den heer Van Moergestel uit Dussen. Nadat door elk der leeraren 3 kwartier gevraagd was, sprak den heer Van Gogt een toepasselijk woord, waarna aan de volgende heeren een diploma werd uitgereiktCoenr. van Berkel, Andries v. Wijk, Dirk Timmermans en H. Kraaij. Nadat door den heer Van Donk een woord van dank gesproken was, aan den heer van Gogt voor diens tegenwoordig heid, werd het woord nog gevoerd door een der leerlingen welke de onderwijzers een woord van dank toesprak voor het genoten onderwijs en hun als herinnering elk een zwart marmeren rookstel aanbood hetwelk onder hartelijken dank aanvaard werd. WAALWIJK. Vrijdag had alhier de Provinciate premiekeuring plaats van zwartbonte springsticren. Aangeboden 3 stuks 1-jarige stie ren, waarvan de stier van J. G. Wink uit Wijk voor een premiekeuring in aanmerking kwam. 2-Jarige stieren werden er 4 stuks aangeboden: le prijs Ricardo van W. J. Branderhorst te Eethen; 2e pr. Lue-s tor van de Elshoutsche Fokvereen. te Elshout; 3e pr. Uziepiters van J. G. Werthetr te Sprang; 4e pr. Willeken» Wodam van G. v. d. Beek LGzn. te Genderen. WOUDRICIIEM. Woensdag 5 dezer, gaf het Ver. Chr. Jeugd- en Kinderkoor „Frisch Ge zongen" alhier, haar gewone jaarlijksche uitvoering in het Gymnastieklokaal. De zaal was geheel bezet. Het lijk voor ziene programma werd vlot afgewerkt en viel zeer in den smaak. Hoewel we tegen woordig verwend worden met zang en muziek ia alle vormen en toonaarden door middel van de radio, blijkt het onschul dige kindei lied nog altijd bij het publiek waardeering te vinden. Dat veroudert niet. Over 't algemeen werd goed ge zongen. Bij enkele liederen voelden wij soms zelf aandrang uit volle borst mede te zingen. Onze schooltijd kwam dan boven. Enkele solo's werden met veel gevoel gezongen en gaven blijk van dege lijke oefening. Een eenvoudig kinderlied van den Herder op de Stille Heide, ge zongen door een klein ventje, sloeg zoo in dat onder daverend applaus op verzoek van een der aanwezigen dit lied werd herhaald, 't Was een aangename avond. De orgelbegeleiding was bij den heer Joh. Kentie Bz. in goede handen. De leider van het koor de heer W. G. v. d, Heet- carap kan weer met voldoening op dezen avond terugzien. We kunnen het koor bij de ouders in Woudrichem niet genoeg aanbevelen. Zendt uw kinderen er heen. De bekoring en opvoedende kracht die van muziek en zang op het kindergemoed uitgaat is waarlijk niet te onderschatten. Was muziek en zang er niet 't leven had geen waarde. Gedurende het tijdvak 31 Maart tot en met 6 April j.l. werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aangevoerd. Besteed werd voor brasem 11 tot l%2ct. voorn 7 tot 8 ct. en spiering van 6 tot 8 ct., alles per pond. De fabrieksarbeider A. v. Tilborg alhier had het ongeluk op de melkfabriek „Amilco" te Gorinchem zoodanig een zijner vingers te kneuzen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De verkiezing van 3 gemachtigden voor het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier in de vacatures D. Roomer, A. den en had geëischt dat |de jon ge ridder zou huwen met een voor name jonkvrouw, die reeds lang zijn verloofde was. Én toen geen smee- ken hielp, had men hem naar 't trouwaltaar gesleept, en toen hu 't jawoord moest geven, was hij be wusteloos neergevallen. In een don keren hoek had men een snikken de vrouw gezien. Men had hem naar huis gedragen en week later op. 't kerkhof ter ruste gebracht. Sinds dien tijd had iedereen schuw de nu bleeke Gertrudes vermeden jen iedereen maakte een kruis, als hii de snikkende op den grafheuvel ontwaarde. En toen zii eenigen tijd later niet meer alleen kwam, maar een blonden rooskleurigen jongen aan haar hart drukte, toen was er geen einde aan de ergernis. En op zekeren dag had de graaf haar 't kind laten ontrukken en wachters op 't kerkhof geplaatst, opdat haar voet 'tniet zou ontwijden, 't Hielp niet of zii hartroerend snikte en smeekte, en ook hare schoonheid meesprak juist die was haar ongeluk. Of- vochtigen man geschokt werd, met schoon zelfs 'thart van den hard een schop had hij de heks voor de deur geworpen, en 't scheelde wei nig, of zij hacl reeds toen moeten branden. De knaap bleef weg, 't kerkhof bleef gesloten, toen sloot haar hart zich voor iedereen, die aan de eigen deugd geloofde, tegen iedereen, dien 't onverdiend goed ging. En toen zij zag, dat zoo de mee ste menschen zijn, werd hare ziel steeds bitterder. Zii lachte nu wel voor de eer ste maal sinds dien tijd i'twasi een droevige lach vol spot en ver achting. „Waarachtige nu heb ik gebiecht ik had het niet gedacht; maar, men vergeet, dat gii een geestelijke zijt." „Wat kan ie dan schelen, 'moe dertje Zacht verwijtend schudde hii 't; hoofd. Gij moest toch in den menschJ slechts den mensch zien. Ja, de men schen hebben 't u niet geleerd, maar; dan zal ik u 'tleeren." Hii was opgestaan. Hii was niet groot, biina teeder, de lenige gestalte, bijna te blond het! lichte haar. En toch toen zijn krach tige stem zoo triomfeerend zeide „dan zal ik u 'tleeren," toen 't groote! donkere oog de oude doordringend aanstaarde, toen was zijn geheele we zen slechts boeiende macht, en vrien delijker werd het gelaat van Gertru dis. j „Ja gij," zeide zij. „Gii zijt een! mensch. Maar niet vele zijn 't. En daarom als 'gii u een weg wilt! banen, wees een geestelijke. Vliedt' Gertrudis, als gii haar niet doodeni wilt. Maar 't zal u slecht bekomen, dat gii de heks niet laat branden. Trotsch hief de priester 't hoofd op. I „Ik handel naar plicht en waar heid - den afloop laat ik aan God over. En nu bedenkt u moedertje. Neemt de bescherming van mijn huis aan. Gii zijt hier niet veilig. (Wordt vervolgd). MGUWSBL4 4» voor het Land van Bensden en Alteaa, de Langstraat en de Bonunelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1