Dit nummer Hesiaat Bil 3 maden BEZOEKT J. J. DuUutyz* h (t's Jank f.V. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, No. 5322 Vrijdag 14 April 1933. HEUSDENSOHE MAANDMARKT Donderdag 20 April. J. VERSCHUUR Binnenland. ilt land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE OP Annexatieplannen betreffende de gemeente Heusden en eenige omliggende gemeenton. HEUSDEN - Botermarkt 72. GLAS IN LOOD. GEBRAND- GESCHILDERD GLAS NAAMPLATEN - GEVELPLATEN van Zwart marmerglas. VERZILVERD SPIEGELGLAS. Op nieuw verzilveren van oude glazen. CONCURREERENDE PRIJZEN. mJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ot Laxeer Tabletten 60 ct IIoo fdijn Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. O— telbp. No. is Raamsdonksveer. Hfltatjcfcap van de Hmsttrdaastlu Bank Jf.VAmsterdam. Verstrekt Handélscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Prima f! Losse Koffie 82 cent per pond T* Niet te overtreffen A. BAAIJENS BOTERMARKT 88 HEUSDEN. Ttoor onbekende oorzaak brak brand uit in de boerderij van den landbou wer Verhagen te Gerwen. De bewoner was afwezig. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de vrouw slechts met de grootste moeite haar kinderen redden kon. Aan blusschen viel niet te denken. Woning, schuur en stallen gingen geheel in de vlammen op. Vier koeien, drie kalveren en ongeveer der tig varkens kwamen in de vlammen om. Van den inboedel' en de landbouwge reedschappen kon vrijwel niets wor den gered. Een en ander was slechts laag verzekerd. o DE VLIEGENDE KUIKENS. Den 30sten Maart vertrok de „Snip" van de K.L.M. naar Batavia met een heelen kippenren aan boord: een kloek met 15 kuikens en een prijsgekroonden haan. Den 8sten April kwam het ge zelschap springlevend en gezond' te Ba tavia aan. De kuikens waren al flink gegroeid, de kloek was door het ge brek aan beweging wat corpulenter geworden, de haan kraaide van ple zier, dat hij ten langen leste zich eens vertreden mocht. De vreugde der ont vangers in Indië was groot. o CRISIS-VARKENSWET. Het regeeringsbureau voor de uitvoe ring van de Crisis-varkenswet 1932 acht het in verband met de herhaal delijk gestelde vraag door belangheb bende wanneer de tegemoetkoming kan worden vferl'eend voor de, als gevolg van deüuitvolering, de crisis-varkenswet '1932 door hen geleden schade, ge- wenscht, bekend te maken dat een zeer' groot aantal verzoeken omi tege moetkoming is ontvangen. Het in te stellen nauwkeurig onder zoek omtrent de rechtmatigheid van die aanvragen is uit den aard der zaak zeer tijdroovend. Eerst als al de aan vragen zijn onderzocht kan omtrent de tegemoetkoming een beslissing wor den gtenomen. DE DIENSTWEIGERING TE SOE- RABAJA. Eenige strafzaken. Aneta seint uit Soerabaja: De Zee-krijgsraad ving op 11 April j.I. met de behandeling aan van de za ken der dienstweigeraars bij de Marine. De eerste vier stonden terecht n.l. de matroos eerste klasse D. de G., de ste ker eerste klasse D., de matroos twee de klasse Sch. en de korporaal-torpe domaker Van K. De G. werd veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst; D. werd veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, Sch. tot 4 maanden gevangenisstraf, van K. tot 10 maanden gevangenisstraf en ont slag uit den militairen dienst. o— KUNSTTAND INGESLIKT. De 20-jarige dochter van den heer S. te Volendam, heeft vorige week In haar slaap een kunsttand ingeslikt. Het meisje had daarvan aanvankelijk geen nadeel ondervonden, doch Zondag werd zij plotseling onwel en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Enkele uren daarna is zij aan de gevolgen overleden. o1 KOLENDAMPVERGIFTIGING. Dezer dagen werd het bejaarde echt paar Van Schagen, Heiloërdijk te Alk maar, bewusteloos in bed gevonden, tengevolge van kolendampvergiftiging. De G.G.D. werd gewaarschuwd en met een zuurstofapparaat werden de le vensgeesten weer opgewekt. De toe stand der youde menschen is ernstig, doch niet verontrustend. o o NOODLANDING LEGERVLIEG TUIG. NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard E,en paar weken geleden zijn Ge deputeerde Staten van Noordbrabant met voorstellen tot annexatie of grenswijziging hunner gemeenten ge komen bij de gemeentebesturen van Heusden, Herpt, Hedikhuizen, Oud- heusden, Nieuwkuik, Vlijmen en Drunen en naar aanleiding dier voor stellen werd ons van meerdere zijden gevraagd onze meening daaromtrent eens te willen zeggen. Natuurlijk be staat er bij ons geen enkel bezwaar om aan dat verzoek te voldoen en zulks nog te minder omdat wij! gaarne verzoeken ontvangen om over dit of dat onderwerp in ons blad te schrijven, wijl zulks getuigt van belangstelling onzer lezers in ons werk. Het zal de meeste onzer le zers wel bekend zijn dat reeds meer malen door Gedeputeerde Staten po gingen zijn aangewend om belang rijke wijzigingen te brengen in Ide grenzen der genoemde gemeenten, maar tot nog toe waren die pogin gen steeds yergeefsch doordat de voorstellen bij de raden der meeste betrokken gemeenten op heftigen te genstand stuitten. We kunnen ons zulks wel voorstellen, want de ge meenten behouden over het alge meen gaarne hare zelfstandigheid en willen niet dat hare huishouding, jdie zij jaren en jaren lang jzelf hebben' gevoerd, in handen van „vreemden" komt. Men vindt het eenigszins schande om als zelfstandige gemeen te te moeten verdwijnen of een stuk aan eene andere gemeente te moeten afstaan. In het algemeen voelen wii heel weinig voor miniatuur-gemeenten, waaronder wij' dan willen verstaan gemeenten met minder dan. laat ons zeggen, i tjoo zielen. In de kleine ge meenten toch wordt de huishouding te duur, de ambtenaren ontvangen een te klein salaris om er ook maar eenigszins behoorlijk van te kunnen leven met gevolg dat het gehalte hunner in den regel op een laag peil staat. De uitvoering der sociale- en utileiteitswetten laat er dikwijls veel te wenschen over en men ver zet er zich tegen dat dikwijls rioodige en hoogst nuttige dingen worden tot stand gebracht, omdat zii geld kosten en dit niet kan worden betaald. Door concentratie kan ongetwijfeld heel wat geld worden bespaard, dat dan voor andere noodzakelijke doel einden kan worden aangewend. Verdwijning van te kleine gemeen ten brengt uit den aard der zaak in de eerste plaats mede aan den dijk zetting van meerdere ambtena ren. Deze worden dan op 'wachtgeld gesteld, hetgeen door de gemeenten, waarin die kleine gemeenten zijn op gelost, moet worden betaald. Waai de op wachtgeldstelling in den re gel voor tien jaren geschiedt, ge voelt men aanstonds dat deze een groot bezwaar voor de betrokken gemeenten oplevert. Nu is dit be zwaar voor een groot deel te onder vangen indien het Rijk de op wacht geld gestelden zoo spoedig doenlijk in andere betrekkingen herplaatst, maar het Rijk is hiermede veel te spaarzaam. Zeker, zoo nu 'en dan wordt 'n gem .-wachtgelder wel eens tot eene rijksbetr. benoemd, maar ons zijn toch tal van voorbeelden bekend dat nog flinke, voor hun taak uitnemend berekende wachtgel ders de volle tien jaren hun wacht geld ontvingen, terwijl het Rijk (ge voeglijk in de gelegenheid was ge weest om hen in een hun passenden werkkring te plaatsen. Waarom wor den er b.v. bij burgemeestersbenoe mingen altijd maar door mannen in gehaald, die geheel buiten de ge meente-administratie staan, terwijl op wachtgeld gestelde zeer geschikte burgemeesters en secretarissen, die gaarne eene benoeming wenschen, worden gepasseerd Zulks is onbillijk tegenover de ge meenten, die het wachtgeld moeten betalen en niet minder tegenover Ide betrokken wachtgelders, die toch te gen hun wil hunne betrekking heb ben moeten verhezen. Maar nu in concreto een antwoord op de vraag hoe we denken over de door Gedeputeerde Staten aan de gemeenten toegezonden voorstellen. Hoewel we geen volledig overzicht hebben van de financieele ^gevolgen gelooven wij toch dat de voorstel len in beginsel zeer zeker voor aan neming vatbaar zijn. Herpt, Hedik huizen, Nieuwkuik en Oudheus- den zijn alle plattelandsche gemeen ten waar heel weinig omgaat en wier zelfstandig bestaan zonder overwe gend bezwaar kan worden gemist. Het is natuurlijk niet prettig voor de betrokkenen dat zij een of ander baantje moeten missen en dat voor aanstaande ingezetenen uit de op te heffen gemeenten hun hoop om er nog eens Burgemeester, wethouder, secretaris of ontvanger te worden, moeten laten varen, maar dit mogen toch zeker geen redenen zijn om te gen de voorstellen van Gedeputeerde Staten te ageeren. Eene indeeling ivan de gemeente Herpt, van Luttelherpt. van het dorp Hedikhuizen en van het dorp Oudheusden bii de gem. Heus den komt ons alleszins redelijk voor. Dat ook het gedeelte van Herpt de z.g.n. Hoeven bij Heusden zou [wor den gevoegd achten wij onjuist, daar de geheele Hoeven, die thans onder drie gemeenten ressorteert n.l. on der Herpt, Hedikhuizen en Nieuw kuik, door haren aard en (hare lig ging in haar geheel aan [Vlijmen be hoort te worden toegevoegd. Er be staat toch geen enkele reden om het eene gedeelte der Hoeven aan eene andere gemeente toe te deelen dan het andere. Indeeling van de geheele gemeente Nieuwkuik, van het dorp Haarsteeg en v. de geheele Hoeven bii Vlijmen is stellig niet verkeerd. (Im mers is Vlijmen eene gemeente, Iwier ingezetenen hun bestaan vinden voor namelijk in mandenmaken, tuin- en landbouw, terwijl de mandenindustrie ook gevonden wordt te Haarsteeg ien de Nieuwkuikers en Hoevenaren in hoofdzaak hun brood op het tuin en bouwland verdienen. Tegen voe ging van Elshout bij Drunen kunnen zieker moeilijk gegronde bedenkingen worden aangevoerd, daar de aard der bevolking voor een groot deel met elkaar overeenstemt en Elshout door zijne ligging als 'tware één toet Dru nen kan worden beschouwd. Eenigszins vreemd doet het aan (dat Gedeputeerde Staten, die blijkbaar eene grondige wijziging wenschen, in hun voorstellen niet tevens hebben opgenomen om Heesbeen' en Doe veren, beide gehuchten der gemeente Eethen, ook onder Heusden te bren gen. Deze gehuchten toch ziin (ge legen ten Zuiden van de ffiergsche Maas en door hun natuurlijke lig ging zijn ze geheel en pi op Heusden aangewezen. Hoewel wij, zooals gezegd, geen volledig overzicht der financieele ge volgen van de voorstellen van Ge deputeerde Staten kunnen geven, meenen wij toch op goede gronden te mogen zeggen dat de Voorstellen bij aanneming eene niet onbelang rijke besparing van uitgaven met (zich mede kunnen brengen. Besparing op personeelsuitgaven, op politie, op on derwijs, op gebouwen (o.a. gemeente huizen), enz. kan zeker worden (ver kregen. En waar nu in pile betrok ken gemeenten de belastingen hoog zijn, zullen de gemeenten Heusden Vlijmen en Drunen bij de voorgeno men maatregelen geen garen spinnen, terwijl de ingezetenen der verdrijven de gemeenten geen financieele scha de m hun nieuwe positie (zullen lij den. Alles bii elkaar genomen meenen wij dat tegen de voorstellen Van het Gedeputeerd College geene bezwaren bestaan, welke voldoende zwaarwich- tig zijn om zich er tegen te verzet ten, mits als correctie wordt aange bracht dat de geheele Hoeven ,Vlij- mensch grondgebied wordt, als aan vulling wordt opgenomen dat Hees been en Doeveren bii Heusden (komen en als voorwaarde wordt gesteld (dat de op wachtgeld te stellen ambtena ren bij eventueele benoemingen, wel ke door de landsregeering worden (ge daan. den voorrang genieten, natuur lijk voor zoover zij de tnoodige ge schiktheid en bekwaamheid bezitten. Deze laatste voorwaarde is zeker noodzakelijk als we slechts letten pp de wachtgelders die voortgekomen zijn uit de vereeniging Sprang-Capel- le. Vrijhoeve-Capelle en Genderen. Drongeïen, Meeuwen en waarvan er meerdere nog geheel, andere nog ten deele uit de kassen der geconcen treerde gemeenten betaald worden, zulks niettegenstaande de annexatie's reeds jaren achter den rug liggen. 'S NACHTS GEEN SLAAP, OVERDAG GEEN RUST. Nu zenuwrheumatiek verdwenen. Tot goed voorbeeld van anderen, die misschien aan dezelfde kwaal lijden waaraan zij zelf leed, schrijft een dankbare vrouw ons als volgt: „Het vorige jaar kreeg ik een ernstigen aanval van zenuwpijnen in het been; overdag vond ik geen rust, 's nachts kon ik niet slapen, om maar niet verder te spreken van de intense pijnen die ik leed. Verschillende mid delen brachten mij weinig of geen verlichting, tot een vriendin mij aan raadde Kruschen te probeeren, om dat zijzelf er succes mee had gehad toen zij op dezelfde manier leed als ik. Ik ben nu zoo dankbaar dat ik haar raad opvolgde! Vanaf den al- lereersten flacon Kruschen voelde ik al een verbetering en tegenwoordig ben ik absoluut vrij van pijn en slaap 's nachts uitstekend. Van deze verkla ring mag U naar goeddunken ge bruik maken, want ik ben nu uiterst dankbaar voor het succes dat ik ver kregen heb." Mevr. H. C. Zoovele pijnen waaraan de men- schen lijden, hebben alle een en de zelfde oorzaak hardlijvigheid. Niet alleen geregeld maar ook volledig moeten dagelijks alle afvalproducten der spijsvertering verwijderd worden Ischias, evenals spit en rheumatiek worden meestal veroorzaakt door een teveel aan urinezuur, hetwelk zich heeft opgehoopt. Kruschen Salts zal dit overtollige urinezuur en andere afvalstoffen, die de gezondheid be- nadeelen, langs de natuurlijke wegen zacht en volkomen verwijderen. En omdat de „kleine, dagelijksche do sis" Kruschen Salts Uw inwendige organen regelmatig en volkomen vrij houdt van alle afvalproducten kun nen kwaadaardige stoffen als urine zuur zich nooit meer ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f0,90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Adv. BRANDEN. In een perceel bosch en heide langs de spoorlijn Tilburg-Breda is brand uitgebroken. Ongeveer drie hectaren heide en jonge masthoornen gingen verloren. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken uit een loco motief van een trein. In het café van den heer Renders te Geffen ontstond brand. Weldra stonden ook de aangrenzende wonin gen van de gezinnen Kromhout en Renders in lichterlaaie. Het café en de beide woningen werden geheel verwoest. De plaatselijke brandweer kon weinig tegen het vuur uitrichten. Enkele personen, die zich op het moment dat de brand uitbrak, in het café bevonden, namen aan het blusschingswerk deel. Zij brachten de kinderen en een gedeelte van het meubilair in veiligheid. Verzekering dekt de schade. óp de grens van Hooge-Zwaluwe eii Wagenberg, gemeente Terheide, is door onbekende oorzaak afgebrand de boerderij van den landbouwer v. Cleef. 8 melkkoeien, 2 paarden en eenig klein vee kwamen in de vlam men om; Het woonhuis bleef be houden. Verzekering dekt de schade. In de kapitale boerderij van den heer De B. te Wijk en Donk is brand uitgebroken, Drie koeien, drie kalveren en zes varkens kwamen in de vlammen om, terwijl twee koeien, die ernstige brandwonden hebben op- geloopen, afgemaakt zullen moeten worden. De boerderij met den ge- heelen inboedel werden een prooi der vlammen. MEISJE ONTVOERD? Zekere Br., wonende te Vaals, deed aangifte bij de politie in de plaats zijner inwoning en bij de politie te Kerkrade van de ontvoering van zijn dochter per auto Zaterdagavond door een inwoner van Kerkrade. Beider verblijfplaats is onbekend. Aneta. seint uit Bandoeng: Een Curtiss-jager heeft op de on derneming Soékamandi van de Pa- manoekan- en Tjaisamlanden een noodlanding gemaakt. De bestuurder, onder-luitenant Kok, bleef ongedeerd. Het toestel werd zwaar bescha digd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1