ikjw mëmr mêlmi msk m mmif lustrn li limits BEZOEKT Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN -.HEUSDEN, yr UND van alteha 1933 HE USDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 20 April. FEUILLETON. HROSWITH l No. 5323 Woensdag 19 Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE OP VERGADERING van het Hoofdbe stuur der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw te Breda. Dinsdag 1.1. had in café „De BeUrs" te Breda een Hoofdbestuurs vergadering plaats van de Noordbra bantsche Maatschappij van Land bouw. De Voorzitter de heer P. |M;. Sneep heet de ruim 30 Hoofdbe- stuurs- en gewone leden welkom, en zegt in zijn openingswoord o.m. het volgende Spreker memoreert, dat er ver schillende belangrijke feiten hebben plaats gehad sinds de laatste Hoofd bestuursvergadering. In Amerika, Duitschland, Engeland en andere lan den worden ingrijpende maatregelen op economisch gebied getroffen, waardoor de landbouwers in die lan- len, worden geholpen, hélaas zijn de ze maatregelen voor onze boeren noodlottig. Frankrijk o.a. door zijne contingenteering van den invoer van varkens, schapen en pootaardappelen. Ook Engeland maakt het onzen land bouw moeilijk met zijn invoerbeper kingen en invoerrechten, doch vooral Duitschland, brengt onze landbouwers door zijn steeds strenger doorgevoer de contingenteeringen, en verhoogde invoerrechten tot vertwijffeling. Onze uitvoer naar Duitschland van tuin bouwproducten bleef in 1932 zelfs 28 pCt. beneden die van 1930 en 40 pCt. beneden die van 1929. Onze invoer in Duitschland van boter, kaas, Verschillende tuinbouw producten en eieren te samen bedroe gen in 1929 nog 1981/2 millioen, tegen over in 1932 slechts 74,07 millioen gulden. Het Duitsch uitvoer saldo bedroeg in 1929 ruim 654 millioen mark en in 1932 nog 309 millioen mark. Ondanks het feit, dat «de regee ring reeds verschillende steunmaatre gelen heeft vastgesteld, is het Be drijf niet rendabel, omdat er telkens weer andere producten zijn, waarbü een débacle in de prijzen optreedt. Spreker zegt verder, dat veel druk te wordt gemaakt, bij eventueele loons- en salarisverlagingen, terwijl Verhaal uit de 10de eeuw na Chr. Naar 't Hoogduitsch. 5- 't Drukte hem op de borst. Hii kon niet ademhalen. En toch ware hij staan geble ven vreesachtig keek hii ter zij de naar 't meisje neen neen. Nu kwam 'them voor, als of 'tha re nabijheid was, die hem ,zoo be klemde. „De opstanding," fluisterde hij. en toch de dood. Ik geloof, dat zij gelijk heeft." En hij maakte 't teek en des krui zes. „Als 'teen betoovering is. moe der Maria, zoo help mij1." 1 Maar ook toen hij haar bij de slotpoort verlaten had, zwijgend bui gend, zonder de hand te izien, die zij |hem toestak [werd het hem niet beter te moede. En voor de eerste maal in zijn leven vond hij geen bevrijding in 't gebed. 't Was de nachtmerrie van één nacht. Toen de volgende dag met gouden rozengloed ontwaakte, toen wist hii niets meer van beklemdheid en vrees. Hij was gewoon, steeds recht door zee te gaan en voelde in zich de kracht, te doen wat recht is. Hii was door de steunmaatregelen, het levens onderhoud wordt verhoogd, doch zegt spreker het levensonderhoud is thans nog vrij belangrijk beneden het peil van het einde 1931. Vooral de ste deling, levert soms felle critiek op de steunmaatregelen, hieruit leert men de stads-mentaliteit kennen, en krijgt men den indruk, dat men in de steden niet beseft of niet wil beseffen, welke tragedie zich er plattelande af speelt. Spreker eindigt met mede te deelen, dat nog vele steunmaatrege len zullen moeten worden genomen, om de plattelandsbevolking voor den geheelèn ondergang te behoeden. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat pa de laatste Hoofdbestuursvergadering, wederom een zeer groot aantal be langrijke aangelegenheden door het Dagelij'ksch Bestuur is behandeld, o.a. de verplichte stierenkeuring, zijnde een voorstel van het Nederl. Rund veestamboek. Controle over de sa menstelling van mengvoeders, het geen een groot belang is voor onze veehouders. Invoermonopolie voor granen, een zeer belangrijk onder werp. dat in studie is bii het K.W. Li.C. Steun aan de consumptieaardappe len. hieromtrent zijn enkele plannen uitgewerkt, doch ter elfder ure is nog een steunmaatregel in werking gesteld, waarbij de telers een steun krijgen van f 0,2 S per 100 K.G. der hoeveelheden aardappelen op 27 ,Mrt. i nog aanwezig, hetgeen de schatkist 2 millioen gulden kost. terwijl de or ganisaties een veel doeltreffender steunmaatregel hadden aanbevolen, welke de schatkist niets had behoe ven te kosten, om bijzondere reden was deze maatregel niet aannemelijk. Herziening der sociale lasten, ont heffing van grond- en waterschaps lasten, waren mede onderwerpen, waaraan de noodige aandacht werd besteed, terwijl ruilverkaveling, wij ziging ziektewet, tuinbouwsteunwet, verkorting arbeidsduur, wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting, spiritus bereiding uit aardappelen, steun aan de rogge, vlas, griendj. riet, suikerbieten en veehouderij, ern stig door het Dagel. Bestuur werden bestudeerd en geadviseerd. De aftredende commissieleden wer den allen met groote meerderheid van stemmen herkozen en wel: Voor de keuring van gewassen de heeren J. v. Sliedregt te Dinteloord en G. P. Timmers te [Moerdijk. Voor de financieele commissie de heer A. J. Bom te Dinteloord. Voor de commissie van landbouw werktuigen de heer G. O. [Sneep te Breda. Voor de commissie voor dé [teelt van fijne zaden de heer Li. C. Vo gelaar te Steenbergen. Voor de vereeniging voor Land bouwboekhouding de heer C. G. de Jong te Almkerk. Daarna ving een geanimeerde be spreking aan over de waterleiding tarieven van de W. Brabantsche Wa terleiding Maatschappij en hieruit bleek, dat men over het algemeen de tarieven vooral voor de boerde rijen veel te hoog acht. Vergelijking werd gemaakt met de tarieven Van de waterleiding op Tholen, Schou wen. Duiveland en Zuid-Beveland. Besloten werd een actie in stellen, om lagere tarieven te bekomen voor al voor landbouwdoeleinden. Besloten werd gezamenlijk aan te koopen bin- dertwine. karwiibaaltjes en aardap pelzakken. Daarna ving de heer W. G. de Waard lid van het Dagel. Bestuur te Werkendam zijn rede aan, welke was getiteld. „Hoe moet de Neder- landsche landbouw zich in de toe komst ontwikkelen, in verband met de gewijzigde internationale verhou dingen," en welke rede wij hieronder laten volgen. Hoe moet de Nederlandsche Land bouw zich in de toekomst ontwik kelen. in verband met de gewijzigde internationalen verhoudingen Toen op een der laatste vergade ringen van het Dagelijksch Bestuur der N. Br. Maatschappij van Land bouw. U mijnheer de Voorzitter een beroep deed op de jongere bestuurs leden, om op deze Hoofdbestuurs vergadering een inleiding te houden over een onderwerp, betreffende den •huldigen en toekomstigen toestand in den landbouw, viel mij tenslotte de moeilijke, maar teveps; eervolle taak ten deel, hieraan te voldoen, en heb ik in verband daarmede een inleiding samengesteld welke ik zou willen [noe men: „Hoe moet de Nederlandsche Landbouw zich in de toekomst ont wikkelen, in verband met de gewij zigde Internatoinale verhoudingen en ik hoop, dat ik erin slagen mag in een betrekkelijk kort tijdsbestek, en op een niet al te droge wijze dit zeer omvangrijke vraagstuk in te lei den. Bij een dergelijk onderwerp is men sterk afhankelijk van persoonlij ke inzichten, en ik geef derhalve mijn visie op deze materie, terwijl iedereen natuurlijk het volste recht heeft met mij van meening te ver schillen, over deze belangrijke aan gelegenheid. ik zou mii niet gaarne het recht aanmatigen, om te beweren, het juiste inzicht te hebben, des te meer. daar oeconomen van grooten naam, hieromtrent verschillende in zichten hebben. Wat een schrille tegenstelling is er heden Mijnheer de Voorzitter ten opzichte van den tijd toen een onzer groote dichters neerschreef Hoe genoeglijk rolt het leven Des genisten landmans heen, Die zijn bezit hoe kleen, veel te sterk en te edel voor hem bestond er geen macht, die sterker is dan de wil tot het goede, geen macht, die dien wil kan lei den op een noodlottige baan. Ten minste hij kende haar niet, en daar om1 vreesde hij haar niet. Zorgeloos zwierf hij rond, hier jen daar zijn biechtkinderen groetend met een vriendelijk woord, met een deel nemende vraag. De armen hadden hem lief, want zijn hand was al tijd geopend. En hij kende kruiden en natuurkrachten en wist zalf ien drankjes te bereiden. In menigen stervende, dien hij reeds van de hei lige sacramenten voorzien had, had hij' met zijn artsenijen weer 't leven opgewekt. De vromen verdachten hem wel daarom; hoe kon |hii den goeden God toch zoo in [den weg treden. Hij had zeker met den dui vel een verbond. En waar hii vrien den won door zijn strengheid, menig een had hii absolutie geweigerd, wijl hij' de zonde, die hij biechtte niet liet varen. Dat zou nu 't begin van onheil zijn. Hij fronste 't voorhoofd, toen hij een dier verstokten den „langen Koenraad" met den markgraaf zag aankomen, die afzichtelijk grijnsde met den grooten mond, toen hii den priester ontwaarde. Reeds vermoedde hij 't ergste, toen hij Gero's somberen blik ,vol haat op zich gevestigd zag. Maar met een gebaar van afschuw wendde de graaf zich 't eerst tot den knaap. „Pak je weg schoft! En zorg. dat 1 ik je niet weer zie. En dan ep I zijn toon werd onverbiddelijk streng, j hij wees op Eckard pas op, dat je dezen man niet met je vuile be schuldigingen bevlekt. Je wilt niets, als je wreken, omdat hij je behan delt zooals 't behoort. Ga! Een gebiedende wenk de knaap wilde nog iets zeggen een twee de, die een bedreiging scheen. Krui- pend gehoorzaamde hij. Maar in 't geheim balde hii de vuist fegen Ec kard. o De beide mannen stonden tegen over 'elkander oog in oog. „Ik voel 't" Eckard verbrak daarmee het zwijgen gii spraakt voor mij, omdat gii gruwt van ge meenschap met dezen knaap. Maar uw blik is vol haat. „Nu zijn wii alleen." „Uwe vrijheid bespaart mii moei te." En somber naderde Gero den priester. Toen gij 't leven wildet red den der oude vrouw, hinderde ik u piet, ofschoon ik in de nabijheid was; maar en zijn blik werd drei gend „als ik u weer met jonk vrouw Rossow op nachtelijke wan delingen mocht treffen, weest dan op uwe hoede priester!" Eckard werd bleek tot in de lip pen; maar slechts een oogenblik. Toen kleurde een donkere bloedgolf 'thooge voorhoofd, en 't machtige oog fonkelde. Heer markgraaf, wilt gij mii be ledigen, goed. Maar tast gii de eer aan den jonkvrouw, die ik gisteren- Voor geen Koningskroon zou willen geven. Die geweldige ongekende hevige crisis heeft dit schoone gedicht he den ten dage tot een parodie ge maakt, want de genoeglijkheden en de gerustheid van den tegenwoordi- gen landman zijn geheel zoek. ter wijl hij zijn bijna waardeloos bezit gaarne voor heel wat minder [dan een Koningskroon zou willen afstaan. Maar ter zake, wii beoefenen hier niet de Rederijkerskunst, maar zul len aandacht wijden aan het betrok ken onderwerp. Wal verslaat men in den volksmond onder „ASPIRIN''? Verkeerd is de meening, dat elk hoofdpijntabletje „ASPIRIN" is. Al leen „ASPIRIN-TABLETTEN" met het Bayer-kruis zijn het origineele product, dat door zijn uitstekende werking, niet alleen tegen hoofd- en kiespijn, doch ook tegen alle ziekten, welke op kouvatten berusten, een we reldvermaardheid verkregen heeft en nog steeds ongeëvenaard is. Let er dus in Uw eigen belang op, steeds „ASPIRIN-TABLETTEN" (herkenbaar aan het Bayer-kruis) te ontvangen, indien U „ASPIRIN" ver langt. Verkrijgbaar in oranjeband-buisjes van 20 tabletten a 70 cent en oranje zakjes van 2 tabletten a 10 cent bij apothekers en erkende drogisten. Het is aan ons allen wel bekend, dat de landbouw voor een welvarend volk onmisbaar is en vormt de rug- gegraat der maatschappelijke sa menleving, het verwaarloozen der landbouwbelangen heeft absoluut ze ker den ondergang van het land ten gevolge, voorbeelden hiervan zijn in de historie aan te toonen, zooidat het een bewijs van gezond Regee- ringsbeleid is, wanneer een Regee ring steeds een open oog heeft voor de landbouwbelangen in den meest ruimen zin genomen, en vooral thans alles doet om den [noodtoestand in den landbouw te leenigen, tenein de de levensbron van haar .land niet te doen opdrogen. Ook in Duitschland heeft de Rijks kanselier Hitier dit juist gezien, want in zijn Regeeringsverklaring van 23 [Maart 1.1. hééft hij o.m. gezegd: „dat de Regeering zich thans in de eerste plaats voor twee hoofdzaken ziet gesteld. De eerste is de redding van den Duitschen koeronder alle omstandigheden. De rentabiliteit der landbouwbedrijven moet worden her steld, ondanks het feit. dat de offers die daarvoor van de consumenten avond beschermend begeleidde, dan moet ik voldoening eischen." De markgraaf zag hem aan; hoe de priester hem ook met die woorden verraste, dat beviel hem. Maar (slechts een oogenblik. Toen werd zijn ge laat weer somber en de toon waarop hii sprak klonk ijskoud: „Gij vergeet, dat gii priester zijn, en de eer van een jonkvrouw von Rossow u niets aangaat. Zij gaat veel beter alleen, dan onder uwe be scherming." Eckard beet op de lippen. „Welnu heer markgraaf, als de jonkvrouw nogmaals in dien hulpe- loozen toestand mocht verkeeren. dan zal ik haar de beslissing overlaten. Als zii klein genoeg is, zich tot een slavin van 't vooroordeel te maken 't zou jammer zijn. i „Ha, gii ziit stoutmoedig!'' Nu werd de markgraaf bleek ien rood. „Denkt eens verder! Eckard ik meende, dat gii een reine priester waart." Eckard zag hem vragend aan. Hii schudde 't hoofd. „Ik begrijp u niet." „Gij begrijpt mii niet Gero naderde hem en met kracht vatte hii de hand van den priester. „Doet gii 't werkelijk niet, nog niet welnu ontvlied dan 't meisje." En steeds dreigender werd zijn blik. „Wat wilt gii voor haar zijn Een vriend Er bestaat geen vriendschap tusschen een man en een jonge vrouw! 't Zii dan dat de man zelf een vrouw heeft, die hii liefheeft meer dan dat. Die liefde van den man gelijkt de zullen worden gevraagd zeer groot zijn. doch deze offers zijn piet te vergelijken met hetgeen er zou gebeu ren, wanneer de boerenstand ten on derging. Dit herstel kan slechts ge schieden, door bescherming tegen excecutie en een nieuwe regeling ider landbouwschulden, gelijkt dit niet. dan zal de vernietiging van [den boe renstand leiden tot een ineenstorting van het geheele Duitsche Rijk. Hit- Ier verklaarde verder, dat Duitsch land met zijn beperkten voorraad grondstoffen zich niet geheel op au tarkie kan baseeren, hetgeen de [we reld oorlog wel heeft bewezen." Deze woorden van Hitier zijn dui delijk en klaar gesproken, en [zijn ten opzichte van den Duitschen Land bouw volkomen waar. Het heeft hé- laas lang geduurd voordat onze Re geering van deze waarheid was door drongen, ondanks de waarschuwende stemmen van onze voormannen op landbouwkundig gebied en van onze landbouworganisaties. Gelukkig ech ter voordat het heelemaal te laat was is het doorgedrongen dat de landbouw niet aan zijn lot mag wor den overgelaten en er moest wor den ingegrepen, ging het eerst traag en onder den druk der organisaties, thans is meerdere voortvarendheid te bespeuren, en past het. Zijne Excel lentie Minister Verschuur en de Re geering dank te brengen voor de ge nomen steunmaatregelen, het gaat nu langzamerhand den goeden weg op. [Een crisis is geen vreemd (ver schijnsel, en het herhaalt zich steeds na een zeker aantal jaren, alleen de oorzaken, en de middelen om aan dit monster bet hoofd te bieden zijn niet altijd dezelfde. In het laatst der vorige eeuw had de menschheid 'te kampen met een crisis, welke even als deze, catastrophaal dreigde te worden, toenmaals greep de Regee ring krachtig in en streefde naar een algeheele omwenteling, in dien zin, dat de akkerbouw grootendeels werd vervangen door het veeteeltbe drijf. dat zich ten doel stelde hoog waardige kwaliteitsproducten te pro- duceeren. voor het grootste gedeel te bestemd voor den export. Deze hervorming was mogelijk door de industrieele ontwikkeling voorname lijk van West Duitschland. De pro ductie van niet voor veevoeder be stemde akkergewassen liep aanzien lijk terug, zooals van tarwe, terwijl daarnaast groote hoeveelheden vee voeders werden ingevoerd. Men kreeg een enormen vooruitgang van de landbouwmethodes, die tot het einde der vorige eeuw zeer achterlijk Wa ren. Thans staat Nederland vrijwel aan den spits en is voor het buiten land het erkende voorbeeld van de volmaakte methode. Al werd op [de ze wijze tenslotte de crisis overwon nen, het neemt niet weg dat ook teugellooze vlam, die steeds voort- gloeit en alles tot zich trekt steeds meer steeds krachtiger 't zii' dan, dat hii een vrouw had, die hem liefheeft met al de macht der krach tige ziel. Die beteugelt die /vlam, vereenzelvigt zich met haar, tot (ze gen van zich zelf. van de geheele wereld; maar zulk een machtige lief de is zeldzaam. En gij priester, gii hebt geen vrouw. 't Ging er luidruchtig toe in idë herberg van Irmingardis. Oud en jong uit den omtrek was bijeen, en de vrouwen en kinderen maakten niet het minste leven. De mannen hadden lang gedronken, en roode gezichten wisselden met sombere en angstige blikken. Maar de lange Koenraad poogde allen te overschreeuwen. Wilde haat sprong uit zijn oog, toen hij met de harde steenen kruik op de tafel sloeg, dat het dreun de en kraakte, en Irmingardis, de kraakzindelijke waardin, hem met angst aanzag. „Deugd prediken! Ja, dat is ge makkelijk. Ons lieden zendt hii weg uit den biechtstoel. ja! ten dat wegens zoo'n ellendige meid. En hii de vrome heer wandelt bij nacht in 't bosch met de jonkvrouw." „Dat lieg je," viel Irwingardis hem in ide rede. De jonkvrouw is rein als een engel. Dat weet gij allen en mijn peettante Irmentraut het beste." „Ja, ja, best mogelijk!" Koenraad brak in een ruwen [Lach uit. (Wordt vervolgd). SBLA voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelervaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1