Rechtzaken. in die jaren vele boeren tot den be delstaf geraakten, en de arbeiders honger leden. Dit stelsel van veredeling tot kwa liteitsproducten en uitvoer daarvan wat toendertijd zoo'n succes, werd schijnt thans geheel vastgeloopen te zijn. De uitvoer van sommige zuivel producten is allerbedenkelijkst ach teruit gegaan. De boterexport. die vóór 1930 ongeveer 47000 ton be droeg is in 1932 gedaald op 20.000 ton. De waarde daarvan daalde van 80 millioen op 18 millioen. dus met 80 pCt. De uitvoer naar Duitschland onzen voornaamsten afnemer welke in 1929 bedroeg 36.000 ton. daalde in 1932 tot 988 s ton. De kaas is er niet veel beter aan toe. alleen speciale kwaliteits producten kunnen zich eenigermate handhaven. Ook de export naar Engeland ver minderde in sterke mate. De vraag rijst nu ongemerkt is er eenig uitzicht, dat de uitvoer naar onze vroegere voornaamste afnemers, zooals Duitschland en Engeland, zich op het oude peil herstellen zal. Het lijkt mij niet erg waarschijnlijk, want hebben wij te maken met een neer gaan van een conjunctuurgolf, zooals wij die geregeld na een periode zien optreden, tengevolge van een te groo- te uitbreiding der productie, of vol trekt zich in de wereld een wijziging in de oeconomische structuur. Ik ben de meening toegedaan, dat het laat ste zich bezig is te ontwikkelen, en daarbij voer ik aan, dat de grond slag van den wereldhandel wordt ge vormd door den ruil van industri- eele producten tegen agrarische pro ducten. Door de geweldige ontwik keling der industrie, heeft zich in West Europa een millioenen bevol king kunnen concentreeren. die een gr00te welvaart beleefde, maar al leen bestaan kon door ruiling van geproduceerde artikelen tegen levens middelen uit de agrarische landen. Thans is de toestand zoo. dat de overzeesche gebieden die eertijds als afzetgebieden fungeeren. thans ook geindistraliseerd zijn en van zelf sup porting zelfs op een groot export overschot kwamen. De vereenigde Staten van N. Amerika zijn voorge gaan thans volgen landen als Japan. Engelsch Indië enz. Terwijl de industrieele wereldpro ductie sedert 1928 met 2^ k 26 pCt. is gedaald, is de productie in Japan. Engelsch Indië en Rusland aanzien lijk gestegen. Een merkwaardig verschil bestaat tusschen de grootte der agrarische en de industrieele productie, terwijl de productie der industrie achteruit is geloopen, is dit bii de voortbren ging der landbouwartikelen niet het geval. Volgens de gegevens van den eco nomischen dienst van den Volken bond blijkt, dat de wereldhandel in 1932. vergeleken met 1929 in waarde met 60 pCt. is gedaald en in omvang met 30 pCt. Deze teruggang is in hoofdzaak bii de industrieele produc ten te zoeken. De omzet der land bouwproducten is zelfs iets gestegen. De prijsdaling der landbouwproduc ten is echter veel aanzienlijker dan bii de industrieele. Door de scheeve verhouding welke geleidelijk sinds 1920 is gekomen tusschen de prijzen der landbouw- en nijverheidsproduc ten. waardoor de koopkracht der landbouwende bevolking, welke 2/3 deel der menschheid uitmaakt, ver loren ging, is volgens mijn beschei den meening, deze crisis ontstaan, terwijl de herstelbetalingen, handels belemmeringen, ongelijke verdeeling van den goudvoorraad een en pn- der nog verscherpen. De schrille tegenstelling welke er bestaat tusschen de loonen in den landbouw en in de stedelijke be schutte bedrijven, en diensten, wer ken niet ten goede om de crisis op te heffen, en er is een groote on billijkheid tegenover het platteland, waar men zeker niet goedkooper kan leven dan in de steden, omdat ver schillende producten van niet agra rische oorsprong door de hooge loo nen veel te duur zijn, en als men dan bedenkt, dat het indexcijfer voor de landbouwproducten, vergeleken met vóór den oorlog, ondanks |de steunmaatregelen in December van het vorige jaar 68 bedroeg, en de kosten van levensonderhoud nog 140. was. dan illustreert dit ten duide lijkste de noodtoestand ten platte- lande. Deze verhouding is elders over al veel gunstiger, wij hebben daar om het twijfelachtige genoegen met Zwitserland het duurste land te zijn. Volgens mijne meening zullen wij hier nog heel wat moeten doorma ken. en ik vrees, dat wij door on voldoende aanpassing, achteraan zul len komen, wanneer de lang Ver wachte opbloei, zal aanbreken. Het lijkt mij niet erg waarschijn lijk, dat wij binnen afzienbaren tijd onzen uitvoer van landbouwproduc ten weer op peil zullen kunnen bren gen. Engeland tracht zijn industrieel leven te rekken, door zich nauwer bii de dominions aan te sluiten. Onze baconuitvoer is thans reeds beperkt, al hebben wij over de resultaten die bereikt werden, dank zii onze toe gepaste centralisatie bij den uitvoer, niet te klagen. Het punt waar ik nu op komen wil is de z.g. tegenwoordig veel be sproken autarkie, waarnaar Duitsch land reeds in vroegere jaren heeft gestreefd, en op het oogenblik weer in de vollen omvang wordt toegepast. Sedert 1924 is de graanoogst in Duitschland geregeld toegenomen, en was voldoende voor eigen behoefte. De vleeschvoorziening en de veehou derij hebben zich op buitengewone wijze uitgebreid, zelfs op een wij ze, zooooals men voorheen voor on mogelijk hield, zooals de Duitsche Minister van Landbouw verklaarde. Om aan de meestbegunstigingsclau- sule te ontkomen, zegt dit Rijk zoo veel mogelijk de handelsverdragen op met de noodlottige gevolgen daar aan, vooral voor ons land. verbon den. Wij zullen het er allen wel roe rend over eens zijn. dat wij in de naa ste toekomst van het Duitsche Rijk weinig heil hebben te verwachten, of. Nederland, dat voor veel grootere bedragen uit Duitschland betrekt, dan wii daar invoeren, moet komen met krachtige tegenmaatregelen, waarvoor de Duitschers respect hebben, doch niet zooals het thans gaat. groote woorden spreken, en geen daden too- nen. Wij hebben als handelsnatie on ze eer ten opzichte van deze aange legenheid hoog te houden, en moe ten onze tanden laten zien. Even wil ik nog noemen het ver drag van Ouchy van 18 Juli 1932. hetgeen o.m. ten doel heeft de han delsbelemmeringen te verminderen, dit is wel een mooie gedachte, maar zonder praktische beteekenis. er zijn landen zooals Engeland en Frankrijk, die er bezwaren tegen hebben, en men heeft juist een dezer dagen de meeningen van verschillende Kamer leden omtrent dit verdrag, in de dag bladen kunnen lezen, waarin verschil lende bezwaren werden genoemd, hoewel het beginsel algemeen werd toegejuicht. Mede in dit verband wil ik nog noemen de a.s. Internatio nale Economische Conferentie te Londen, die m.i. succes kan hebben, indien de Regeeringen de voorstel len en ideeën aldaar naar voren ge bracht konden opvolgen, hetgeen ech ter bii dergelijke conferenties veel al op grote moeilijkheden stuit, daar wantrouwen, en achteruitstelling van diverse belangen in het algemeen jeen groote rol spelen. Men ziet wel heel in de verte de weg tot economisch herstel, maar om verschillende rede nen bewandelt men die niet. Ook de valuta neemt een gewich tige plaats in bij het eventueel her stel, want het wil mii voorkomen, dat alvorens men tot een regeling komt. de Rijken die de goudbasis hunner valuta loslieten, opheffing van de handelsbelemmeringen zullen er langen, voordat zij zullen terugkee- ren tot den internationalen munstan- daard. en omgekeerd zullen die lan den die zich door handelsbelemme ringen beschermden tegen de valuta- concurrentie, eischen, dat de gou den standaard wordt ingevoerd, voor dat van de genomen afweer wordt afgezien. Zoo zal men in een cirkel blijven ronddraaien, zonder een op lossing te bereiken. De gevoerde ciisispolitiek heeft ten doel door maatregelen van bescher menden aard de slechte jaren te over bruggen. levende in de hoop dat in langere of korteren tijd, de toestand zich zal herstellen. Indien echter het herstel te lang op zich izal laten wach ten, dient een anderen weg in het economische bestel te worden bewan deld. Daar de veehouderij niet is te handhaven op het tegenwoordig peil, want men loopt met de zuivelproduc- tie geheel vast, zal men m.i. bii de ze crisis een verschuiving moeten krijgen van veehouderij naar akker bouw, dus juist het tegenovergestel de. van wat men bii de vorige cri sis kreeg te aanschouwen. Hierdoor wordt bovendien de werkgelegenheid ten plattelande zeer gediend, een factor, waarmede men in dezen ern- stigen tijd danig rekening moet hou den. Wat leert ons dus deze crisis, wat betreft de te volgen richtlijnen, om nog zoolang mogelijk de zaak gaande te houden, m.i. dit, dat wij noodge dwongen ons zullen moeten gaan toe leggen op de productie voor onze na tionale behoefte, teneinde de bestaans- bronnen te handhaven. De tarwewet is een maatregel, welke reeds geheel in bedoelde richting werkt, en met suc ces, en men zal wanneer het noodig mocht blijken niet schromen, om het maalpercentage te verhoogen, tenein de de teelt uit te breiden, want de tar wewet is niet in de eerste plaats be doeld, om de tarwe als zoodanig te steunen, doch is bedoeld als een steun voor den geheelen akkerbouw. Onmiddellijk vloeit hieruit voort, dat als men den akkerbouw wil gaan uit breiden, ook de rogge en de haver moet gaan steunen, teneinde de zand en veengronden te helpen, en men heeft dan gelukkig ook de wet tot steun aan de roggeteelt, een dezer dagen in de Tweede Kamer aangeno men, zoodat hieruit blijken mag, dat ook de regeering bereid is te werken in de richting zoo juist door mij aan. gegeven. In dit stelsel zullen de con- tingenteeringen niet gemist kunnen wor den, terwijl een invoermonopo.ie, ern stige overweging eischt. Dit laatste is ook door de landbouworganisaties een onderwerp van ernstige studie, want daar zitten vele moeilijkheden aan vast, men verhoogt daardoor de voederpro ducten in eigen land, wat weer bezwa ren meevoert voor de veehouderij en kippenhouderij, toch zal men deze weg op moeten. De heffingen die men doet op ingevoerde voederproducten, worden aangewend om de zuivel, eieren enz. te steunen. Een invoermonopoüe kan ongetwij feld nuttig werken, want men voor komt, bij eenigszins rendabel maken der producten, welke in hoofdzaak op het zand worden geteeld, de moge lijkheid, dat men op de zandbedrijven producten gaat telen, die daarvoor niet geëigend zijn, b.v. de teelt van tarwe en pootaardappelen enz. Men gaat dus in dit stelsel de in voer van voedergranen belasten, en door middel van de Crisiszuivehvet, en cri- sisvarkenswet, wil men de prijzen der melk en het varkensvleesch verhoogen, door de gelden komende uit de heffin gen, zooals ik reeds zooeven zeide. Vooral het Drentsch Landbouwgenoot- schap voert een sterke propaganda voor een invoermonopoüe, doch ik her haal nogmaals vooraleer men hiertoe overgaat, moet deze materie goed van alle kanten worden bekeken. Men neemt gewoonlijk aan, dat goed koop veevoer, voordeelig is voor den veehouder, doch ik vraag mij af, geldt dat ook, wanneer zooals thans een groot gedeelte van het product met verlies naar het buitenland moet worden af gezet. En men vergeet niet, dat on danks de groote invoer van veevoer nog een geweldige hoeveelheid vee voer op eigen bodem wordt voort gebracht en de lage prijs van het aan gekochte voer, doet dus ook zijn terug slag voelen op de op eigen bodem ge teelde voerproducten. Onze landbouw zal zich dus in deze tijd, moeten richten op de autarkie, aangezien autarkie heerscht rondom ons, het buitenland dwingt ons door het vermoorden van den export in deze richting, wij voeren nu eenmaal een oeconomisch kansspel, en wij kunnen onze kansen niet vaststellen, zonder rekening te houden met onze tegen partij. Geheel onzen koers gaan wij zigen, welke in 50 jaren van natuur lijken groei is verkregen, lijkt mij niet wenschelijk. Wij zullen dus de beperking van den veestapel moeten bevorderen, door koei en uit de markt te nemen, waardoor ook de boterproducie die nei ging ver toont toe te nemen, gunstig zal wor den beïnvloed. Men teelt die producten, met steun van de Overheid en volgens wettelijke regelingen, welke noodig zijn voor de nationale behoefte en belet invoer van buiten door de reeds genoemde maat regelen. Een en ander zal ongetwijfeld noo dig zijn voor de toekomst van onzen landbouw, hoewel ik het niet kan ver helen, dat een landurigen toestand van zoodanigen aard, voor ons land fu neste gevolgen kan hebben. Gelukkig is de toestand van zelf voorziening voor ons land niet zoo hopeloos als voor Denemarken, waar slechts 10 a 15 pCt. van de produk.ie door eigen bevolking wordt gebruikt. Bovendien moeten wij, ondanks al les, ons oog gericht blijven houden, dat onze oude afzetgebieden, welke thans zijn afgesloten voor onze pro ducten niet door concurrenten worden ingenomen. Moeten wij in de toekomst Duitschland als afzetgebied verliezen, dan moeten wij zoeken die landen, waar onze producten weinig of niet wor den gebruikt. Vooral moet worden zorg gedragen, dat men niet overgaat tot extensieve landbouwproductie, want dit zou in de toekomst noodlottig kunnen zijn, wij moeten onzen bodem op peil houden, en ook de Regeering heeft tot taak dit te bevorderen, want ook die bevol kingsgroepen, welke zich onafhankeRk wanen van den landbouw, zullen daar van de dupe worden. De lasten welke op den landbouw werden gebracht moeten worden ver licht en niets mag onbeproefd blijven, om onzen levensbron in stand te hou den. Ook in ons landi zullen van de consumenten offers worden gevraagd, maar laten zij de woorden van Hitier dienaangaande gesproken tot de hunne maken, en laten zij nogmaals terugden ken, welke onschatbare diensten den landbouw hen heeft bewezen in de rampzalige oorlogsjaren. Overwogen dient te worden, of nieu we vindingen, het eventueel mogelijk maken de teeltbeperking van verschil lende gewassen op te vangen, en ik denk in verband hiermede aan de fa bricatie van alcohol uit bieten en aard appelen. Volgens mededeelingen van deskundigen, ligt hier nog een prach.ig terrein braak voor uitgebreide studie. De heer Visser uit Santpoort heeft dienaangaande cijfers gepub iceerd, en met goede bewijzen gestaafd, zoodat men den indruk krijgt, dat ook van een dergelijke regeling iets te verwach ten is. Bij een goede organisatie en exploi tatie zou het mogelijk zijn 143 millioen liter benzine minder te doen invoeren, door de uit bieten bereide alcohol te vermengen, 'n aanbevelenswaardige ver menging van 1 L. alcohol op 3 L. ben zine, heeft men in Frankrijk gevon den. Het zou mogelijk zijn op deze wijze ongeveer 43.000 H.A. bieten voor dit doel te gebruiken. Daar dit denk beeld in studie is bij het Kon. NederL Landb. Comité, kunnen wij met span ning het resultaat hiervan verwachten. Tenslotte meen ik, wanneer wij op de door mij geschetste wijze onzen landbouw zullen gaan beoefenen en daarbij de steun verkregen van al onze landgenooten, wij ons kunnen hand haven in dezen feilen economischen strijd. Wij zullen moeten afwachten den tijd, dat eindelijk de oogen der Vol keren open gaan, en tot het besef ko men, dat niet langer op den ingeslagen weg van nationalisme kan worden voortgegaan, zonder zijn eigen natie te vermoorden en gelukkig komen in de laatste dagen eenige symptomen van den wil tot internationale regeling, tot ons. De Amerikaansche Minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de wereld moet worden gered uit het moeras van economisch nationalisme en dat Amerika de natie is, welke voornamelijk verantwoordelijk is voor de noodlottige tarievenwedioop, terwijl Amerika daarbij groote schade heeft geleden. Hij acht het hoog tijd, dat een plan voor loyale nauwe internationale samenwerking wordt vastgesteld. Mo ge dit alles wederom geen holle frasen blijken, laat inderdaad het onderling vertrouwen weer zegevieren, laat meer onderling overleg, minder naijver wor den gevonden tusschen de volkeren, terwijl het noodzakelijk is, dat de be langrijke dingen internationaal worden bezien. Op deze wijze kan men geraken tot een rustige, in goede banen ge leide wereldhandel, en dan zullen ein delijk de vanen van den vrijhandel kun nen worden ontplooit en de lang ver beide welvaart haar intrede doen. Op ons als landbouworganisatie rust een dure, maar mooile plicht dit alles met kracht te bevorderen, thans moe ten wij waakzaam zijn voor de groote belangen welke voor onze leden op het spel staan en ik durf te verklarenl, dat onze N.-Br. Maatij. van Landb. onder de eminente leiding van haren Voorzitter, niets onbeproefd laat, om de landbouwbelangen i!n het algemeen en die der leden in het bijzonder naar beste weten dienen. Niets is het Be stuur te veel, wanneer het gaat om onzen natilonalen landbouw te steu nen en wij zullen diit met onvermoeiden ijver blijven doen, in de heilige hoop, dat eindelijk de zon zich baan zal bre ken door de donkere wolken aan den economischen hemel, zoodat dan ook voor ons een tijd van welvaart komen kan, ie n het gedilcht van Poot, bij het begin van mijn inleiding aangehaald, wederom op onzen tijd van toepas sing kan zijn. De Voorzitter bracht den heer de Waard hartelijk dank voor zijn met zorg samengestelde rede. hii verklaar de het geheel eens te zijn met de conclusie, dat onze landbouw, in de zen tijd in de richting der autarkie moet gaan. Bii de rondvraag werden slechts enkele vragen gesteld, die door den Voorzitter werden beantwoord. De heer Bom bracht den Voorzitter en het Dagelijksch Bestuur dank voor het buitengewoon omvangrijk werk. dat wederom in de afgeloopen pe riode was verricht. Hiema sloot de Voorzitter onder dankzegging de vergadering. Plaatselijk foieuwv HEUSDEN. Hedenavond zal de Chr. Gem. Zangvereenigmg „Crescendo" haar aange kondigd Kerkconcert houden. Medewerking verleenen E. Ermatinger, Orgel en J. Deurioo, Declamatie. Er staat dus voor ieder een genotvollen avond te wachten. De beide Paaschdagen zijn dit jaar bijzonder kalm verloopen Wel was de drukte op de wegen van zelf iets meer dan op gewone dagen, doch die bijzondere drukte, die men anders vooral op den 2en Paaschdag weieens kan aanschouwen, daarvan was niet veel te bemeiken. Het gure weer heeft daartoe waarschijnlijk het zijne bijgedragen, doch ook de voet balwedstrijden op verschillende plaatsen in de omgeving, zullen wel een groot gedeelte van het publiek van die plaatsen hebben vastgehouden. Een tocht per auto of fiets door het Land van Heusden en Altena, dat zich op 't oogenblik op zijn mooist laat zien, is alleszins aan te bevelen. De boomgaarden prijken in vollen bloesem pracht en houden een rijke belofte in voor de toekomst. tie Betuwe heeft eenmaal den naam en trekt ieder jaar duizende bezoekers. Men behoeft echter niet zoo'n verre reis te maken, want het Land van Heusden en Altena doet in den bloeitijd niet voor de Betuwe onder. ALMKERK. J.l. Zaterdagavond speelde de Korf- balvereen. „A.K.C." alheier een wedstrijd op het terrein van „Quik" te Nieuwendijk, welke wedstrijd wedstiyd wegens ruw spelen gestaakt moest worden. Met 10 in 't voordeel van „A.K.C." alhier. Op Donderdagen 20 en 27 April а.s. zal alhier op 't Gemeentehuis gelegen heid zijn van des v.m, 9 tot nm. 3 uur tot het afhalen van weggeldkaarten, ter wijl op Zaterdag 29 April van 12 - 4 uur dit te Nieuwendijk zal plaats vinden. AALBURG. Naar men verneemt, heeft de heer D. L. Duijster bedankt als Ouderling der Ned. Herv. Kerk. Zaterdag, 22 April, hoopt de heer Ligtenberg uit Rotterdam, des avonds om 7 uur voor de Geref. Gem. alhier op te treden. DUSSEN. Zaterdag jl. had het dochtertje van den graanhandelaar 0. de Rooij al hier, toen zij op weg was naar de Roe- stelberg, het ongeluk nabij het Capelsche veer met haar fiets te vallen. Zij bekwam een ernstige beenwonde. Na aldaar ver bonden te zijn, kon zij hoewel met moeite, naar huis terugkeeren. Daar de wond zich ernstig liet aanzien, moest zij zich later onder geneeskundige behandeling stellen. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Vergadering van den raad dezer gémeente, op Donderdag 20 April 1933, des n.m. 2.30 uur. Agenda 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afbraak en verkoop der noodwoning aan de Kille en verhuur van den betrefïenden grond. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het Uit breidingsplan. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuring van gronden op de Uitbreiding. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1932 en 1933. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Politie verordening. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herbenoeming der leden van het Burgerlijk Armbestuur. 9. Rondvraag. HERPT. Bij de op Maandagavond gehouden vergadering van den R.K. Boerenleenbank werd tot Voorzitter benoemd de heer Ad. Buijs Iszn., wegens vacature van C. J. van Grevenbroek. Tot lid van de Commissie van Toezicht werd herkozen de heer Mart. de Wilt. Ook werd nog besloten om wederom een bedrag van f 25 toe te kennen aan den R.K. Jongenboerenstand en aan de stierhouderij van Herpt en Hedikhuizen ieder f 50. WIJK. Heden avond zal in de Oude School alhier een vergadering gehouden worden waarbij als spreker hoopt op te treden Ds. A. C. G. den Hertog, Herv. Predikant te Rotterdam. (Zie advertentie). Bij gunstig weer zal de fanfare „Oefening en Uitspanning" hedenavond ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H Prins Hendrik, een muzikale wandeling maken. Op Zaterdag den 29 April hoopt de vereenigiDg haar eerste concert te geven in verband met den verjaardag van Prinses Juliana. BOSSCHE RECHTBANK. Meineed. A. v. E., 21 jaar, landbouwer te Herpt, gedetineerd, moest zich verantwoorden omdat hij op 23 Maart 1933 te 's Bosch ter zitting der rechtbank een valsche ver klaring onder eede heeft afgelegd in de zaak contra mej. M. v. S verdacht van diefstal in de Hema te Den Bosch. Hij had ondanks waarschuwingen ver klaard, dat hij zelf het goed had gekocht. Er werd van zijn verklaring proces verbaal opgemaakt. Maar na de zitting was hij op het par ket komen vertellen dat hy gelogen had. Met anderen was afgesproken om de valscbe verklaring af te leggen. Zeer ernstig noemde de officier van justitie deze meineedhij eischte tien maanden met aftrek van zijn voorarrest. Mr. 't Hooft vond een verklaarbaar mo tief in het vergrijp van den verdachte, dat hij zijn meisje wilde redden, wat een verzachtende omstandigheid is. Met de anderen was afgesproken zoo te verklaren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2