Buitenland Mede deeling van de Gewestelijke Tarwe Organisatie voor Noord-Brabant, Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen. Om iederen tarweteler zonder uitzon dering in de gelegenheid te stellen, zich tydig op te geven als lid van de G.T.N., heeft het bestuur besloten den termijn voor aangifte te verlengen tot 1 Mei a.s Iedere tarweteler kan zich dus nog aan melden om lid te worden van de G.T.N. Hg behoeft hiertoe niets anders te doen dan een briefje te schryven aan het adres van het Secretariaat van de G. T. N Spoorlaan No. 50 te Tilburg, met de mededeeling dat hij lid wenscht te worden van de tarwe-organisatie. Hij krijgt dan na 1 Mei de noodige formulieren thuis gezonden. Hij kan zich ook wenden tot den Secretaris van den plaatselijken Boerenbond of Landbouwvereeniging, die wel bereid zal zijn om de opgave door te zenden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat gevraagd wordt juiste naam en juiste adres, worden deze gegevens niet juist verstrekt, dan kunnen de formulieren niet worden toegezonden en wordt de aangever geen lid van de G.T.N. Men denke dus om een juiste opgave van naam en adres. Wie moeten zich opgeven Op de eerste plaats die in vorige jaren nog geen tarwe hebben verbouwd. Op de tweede plaats degenen die in 1931 wel tarwe hebben verbouwd, maar niet in 1932. Degenen die in 1932 tarwe hebben verbouwd en die tarwe het vorige jaar hebben opgegeven, behoeven zich NIET opnieuw aan te melden. Zij krijgen van zelf de formulieren voor den nieuwen oogst toegezonden. o— KORTE VREUGDE. De 17 jarige kantoorbediende, die met f800 van zijn patroon er van doorging, is kort na zyn escapade te Maastricht aangehouden. Hij had uit die plaats een telegram naar zijn ouders gestuurd, zoo dat het niet moeilijk viel uit te visschen waar hij zich bevond. Het overgroote deel van het bedrag was nog in zijn bezit. o POLITIE-AGENT MISHANDELD. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag koorde de agent van politie L. te Tiel eenig gerucht achter het stationskoffie huis aldaar. Hy stelde direct een onder zoek in en zag by zijn komst drie man nen wegvluchten. Daar deze blijkbaar geen voldoende kans meer zagen om te ontkomen, keerden zy zich tegen den agent die bij deze ongelijke vechtpartij het onderspit moest delven. De man werd zoo ernstig toegetakeld, dat hij in het ziekenhuis moest worden verbonden en naar huis moest worden vervoerd. Hoewel de agent nog eenige schoten gelost had, wisten de daders toch in het duister te ontkomen. o MOTOR-ONGELUK. Toen Zaterdagavond Fons Hugens, wonende te Ossendrecht, met zijn motor fiets naar Hoogerheide reed, kwam hij ter hoogte van Korteven te vallen. Met een zware hersenschudding is hij over gebracht naar het Algemeen Burger Gast huis te Bergen op Zoom. Zijn toestand is zorgelyk. BRAND TE HELMOND. Zondagmorgen ontdekte de nachtwaker van N.V. De Wit's dekenindustrie te Hel mond, brand in een grondstofïenmagazijn, dat een bergruimte heeft van een paar j duizend vierkante meter. Het gebouw stond door zijn zeer brandbaren inhoud, spoedig in lichte laaie en de brandweer kon het gebouw niet meer redden. Verzekering dekt de schade, die meer dan f 100 000 zal bedragen. De oorzaak van den brand is onbekend. O- FRANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR DE PRINSES. De Fransche regeering heeft Prinses Juliana benoemd tot grootkruis in de orde van het legioen van eer. De Fransche gezant, baron De Vitrolles, heeft namens zyn regeering aan de prinses in het Koninklijk Paleis te Amsterdam de ver sierselen dezer orde overhandigd. Naar wij vernemen heeft de Fransche regeering hiermede willen doen blijken dat zij er prys op stelt zich aan te sluiten bij de huldiging van het Nederlandsche volk van Willem den Zwijger ter gelegenheid van de herdenking van het 4e eeuwfeest van diens geboorte. o EEN KRANIGE OUDE HEER. De 70 jarige B., die in een villa bij de kom van de gemeente Winterswijk woont, maakte Vrijdagavond tegen 10 uur, aldus de Tel., aanstalten sijn slaapvertrek op te zoeken. Hij begaf zich naar de serre om de deur te sluiten, hoorde gerucht achter zich, draaide zich om en keek in den loop van een revolver, die hem door een ge maskerd indringer werd voorgehouden. Zonder zich te bedenken wierp de kranige oude heer zich op den indringer en na een korte worsteling koos de onbekende het hazenpad, waarna de heer B. luid keels om hulp begon te roepen. De politie, bijgestaan door de mare chaussee, stelde een uitgebreid onderzoek in. Het bleek o adat in de voordeur een ruitje was uitgesneden, waardoor de grendel weggeschoven kon worden De heer B had 's middags bezoek gehad van een persoon, die zich als werkloos plaats genoot voorstelde en sigaren trachtte te verkoopen. De man gaf op Peters te heetec, een nogal veel voorkomende fa milienaam. De mogelykheid, dat hier- tusschen verband gezocht moet worden, wordt door de politie onderzocht en reeds werd een verdacht persoon aangehouden en aan een verhoor onderworpen. V oetbalsport. HEUSDEN. Zondag speelde Juliana I hare laatste competitiewedstrijd thuis tegen W.S.C. III uit Waalwijk. Deze werd door Juliana met 20 gewonnen. Deze wedstrijd werd door een talrijk publiek bezocht en er heerschte op het nieuw afgeschut terrein een gezellige stemming. We zullen, nu het competitieprogramma van Juliana is afgeloopen, t.z.t. met een officieel standenlijst terugkomen. Zaterdagmiddag speelden R.K.V.V. en N.O.A.D. een vriendschappelijken wed strijd. R.K.V;V. won met 3 0. CAPELLE. Het le elftal onzer voetbalvereeniging Excelsior speelde Zondag met een viertal invallers op eigen terrein een vriendschap pelijken wedstrijd tegen D. E. V. O uit 's Bosch, welke wedstrijd met een 1 0 overwinning voor de gasten eindigde. VEEN. Zaterdag speelde de voetbalvereeniging Achilles op haar terrein twee wedstrijden. Allereerst kwam in het veld A< hilles II tegen Wilhelmina III uit Wijk. De uit slag was 10. Hierna werd een span- nenden wedstrijd gespeeld tusschen Achil les I en Wilhelmina II, welke met gelijk spel 11 eindigde. iiitu(onberecht flensden STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN, op Vrijdag 21 April 1933. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, v. h. Openb. Ministerie: Jhr. Mr. E. Verheijen. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. Slechts 26 zaken, waarvan één kin derzaak, prijken op de rol. Er is niet zooveel publiek, als we den laatsten tijd gewoon zijn. E. V„ weduwe W. H. v. H., te Nieu- wendijk, had als melkverkoopster haar melklokaal niet in orde. Kantonrechter: Er ontbreekt heel wat aan en aan de vereischten, bij het.Melk- besluit gesteld, is in geen enkel op zicht voldaan. Nu heeft verdachte in de vorige zitting gezegd, dat haar huis buiten de kom staat en haar lokaal dus niet onder het Melkbesluit zou vallen. Getuige Schuursma, Directeur van den Warenkeuringsdienst te Breda: Naar mijne meening woont verdachte wel in de kom, n.l. vlak achter de Zuivelfabriek. Kantonrechter: De Secretaris van Almkerk heeft eene verklaring afgege ven, dat verdachte niet in de Kom woont, maar als Kom heeft hij aange nomen het complex gebouwen, dat Ge deputeerde Staten als Kom hebben aan gewezen voor de Motor- en Rijwielwet en daar staat „Kom" in den zin der Warenwet totaal buiten. Volgens deze laatste moet blijkbaar in ieder geval i afzonderlijk door den Kantonrechter worden uitgemaakt of de woning, waar in het melkbedrijf wordt uitgeoefend, al dan niet binnen de kom staat, zoodat dan de Kantonrechter heeft uit te ma ken of we met een kom te idoen hebben. Getuige Schuursma: De bedoe ing der wet is, dat een veehouder buiten een dorp wonende, zijn paar buren aan melk mag helpen, zonder dat zijn lokaal aan de wettelijke eischen voldoet, om dat die buren anders nergens melk kun nen krijgen. Nemen wij nu in strijd met de kennelijke bedoeling van het i Melkbesluit een ruime opvatting voor het begrip „kom" dan komen we tot grove onbillijkheden tegenover hen, die buiten kijf in de kom wonen en wier localiteit wel aan de wettelijke eischen moet voldoen. Getuige Pols, adjunct-keurmeester bij den Warenkeuringsdienst te Breda: Verdachte woont naar mijne meenig zeer zeker in de kom. Kantonrechter: Het in orde maken van een melklokaal voor melk voor verkoop bestemd, kost volgens den Di recteur ongeveer f80,00, wat wel een heele som is, maar toch zeker niet onoverkomelijk, want de venters ver koopen de melk voor 7 a 8 cent per Liter, wat ruim 4 cent per Liter meer is dan bij levering aan de fabriek en voor die 4 cent meer kan wel wat extra gedaan worden ook. 't Is eene uit gaaf in eens, die spoedig kan zijn in verdiend. En onbillijkheden tegenover andere melkslijters mogen we niet scheppen. Als we de kommen eng ne men en niet eenigszins ruim, dan zou den tal van melkverkoopers weten te vertellen, dat ze ook niet meer dan 8 Liter melk per dag verkochten en dus aan de wettelijke bepalingen ontsnap pen, wat tegenover andere tot grove onbillijkheden zou leiden. En daar wil ik niet aan mee doen. De Heer Ambtenaar vraagt f25,00 of 20 dagen, waarna de Kantonrechter verdachte veroordeelt tot f20,00 of 10 dagen. Kantonrechter: We zullen eens hoo- ren hoe hier de vork aan den steel zit. Getuige Burgemeester v. d. Schans: Verdachte woont buiten de kom, zie U maar op deze teekening. Kantonrechter tot getuige van der Schans: Maar U bedoelt zeker de kom, door Gedeputeerde Staten vastgesteld ingevolge de Motor- en Rijwielwet? Getuige van der Schans: Ja, die be doel ik. Kantonrechter: Maar dat is geen kom ingevolge de Warenwet. Getuige Pols, adjunct-keurmeester bij den Warenkeuringsdienst: Ik ben de meening toegedaan, dat verdachte ge acht moet worden wel in de kom te wonen. Kantonrechter: Vlak bij zijne wo ning staan nog verschillende andere woningen, die zeer zeker geen afzonder lijk complex vormen. Ja, ik moet het er ook voor houden, dat verdachte in de kom woont, omdat dit geheel in de lijn van den wetgever ligt. Verdachte krijgt f 20,00 of 10 dagen. R. v. K-, arbeider te Wijk, was met twee honden in den Wijkschen polder geweest en wel een lange hond en een bastaard lange hond, die beide bezig waren met het opsporen van wild. Toen verdachte den jachtopzie- Dirlc Bouman zag, ging hij op de vlucht naar den polder de Rekselaar, waar hij in een schuurtje een der honden achterliet. Den anderen hond legde hij vast aan een rolwagen. Daarna vluchtte verdachte verder. Het land, waarop ver dachte bezig was, was van W. Hendriks en deze had aan verdachte geen ver gunning gegeven. Kantonrechter: De honden, die je bij je hadt, waren van Colet, is 't niet? Verdachte: Ja, maar een ervan heeft Piet de Waal nu mee naar Den Bies- bosch; deze heeft hem van Colet ge kregen om een oude schuld te ver effenen. Kantonrechter: En gisteren heb je te Zaltbommel terechtgestaan ook voor overtreding der Jachtwet. Je bent me het heertje wel. Maar heb je wel goe de vrienden? En wat moet Piet de Waal met dien hond doen? Verdachte: Verkoopen, zoo gauw hij maar kan. Kantonrechter: Maar laat hij het dan doen vóór hij hem mee naar den Bies- bosch neemt, want anders kon Piet met zijn bastaardhond ook wel eens bastaard worden, maar dan op eene andere manier. En wat jou betreft, moet je nu weer boeten voor ver keerde invloeden, die van buitenaf op je ingewerkt hebben. Je jachtvrien den heb ik al meer te pakken gehad en nu kom jij hier ook als overtreder der Jachtwet. En nu zal ik het je heel fluks afleeren. Je krijgt f25,00 of 10 dagen en als je weer hier komt geef ik je principale hechtenis en kun je geen boete meer betalen. En nu werk je in den Biesbosch, maar ik vermaan je om daar voorzichtig met stroopen te zijn, want als de Rijksveldwachter Lankhaar je in de gaten heeft dan ben je nog lang niet gelukkig. En ik sta achter Lankhaar, weet dat wel. Je bent dus gewaarschuwd. F. v. d. P., visscher te Hank, had op Jannezand zonder vergunning ge jaagd. Verdachte zegt niet op den polder Jannezand te zijn geweest, maar wel op het land van gebroeders Hakkers, waarvoor hij vergunning had. Kantonrechter: En ben je hee'emaal niet met je geweer op Jannezand ge weest? Verdachte: Neen, Edelachtbare. Getuige Rijksveldwachter Jonker te Drimmelen: Ik heb verdachte met een geweer op de buitengronden gezien en die behooren aan Jannezand. Getuige a décharge J. van der Stelt, onderbaas te Nieuwendijk: Waar ver dachte is geweest weet ik niet, maar als het waar is, wat hij zegt, dan heeft hij öp gronden van gebrs. Hakkers ge staan. Kantonrechter: 't Is moeilijk uit te maken voor mij. Maar ik weet wel wat te doen. Jij Jonker gaat met je col lega-mede-verbalisant a.s. Vrijdagmor gen te 10 uur naar de plek, waar je verdachte hebt aangetroffen en daar komen dan ook verdachte en onder baas van der Stelt. Te zamen nemen jullie dan een en ander op en dan komt Jonker mij over 14 dagen hier op de zitting relaas doen van zijne beun- dingen. Dit is de beste weg. P. V., schipper te Werkendam, had tijdens eene lichtbeeldenvertooning op den openbaren weg aldaar, het pu bliek gehinderd, door het voort te du wen. Verdachte is niet verschenen. De nachtwaker Baggerman had hem gewaarschuwd, maar hij had Bagger man ten antwoord gegeven: „Ik doe niks, ik sta met mijn klauwen in mijn zak". Kantonrechter: Nu moet hij met zijn klauwen dan maar eens flink wat gul dens tellen voor den Ontvanger der Registratie. Ik geef hem f 10,00 of 5 dagen. O. I„ Ios-werkman te Werkendam', had in den laten avond van 11 Maart op den Sasdijk hevig geschreeuwd en getierd. Verdachte 'is niet verschenen. Kantonrechter: JNa verblijden komt lijden en nu wel in den vorm van f 10,00 of 5 dagen. J. J. van H., J. S. K„ J. L. van B0 en G. V., hadden met sneeuwballen gegooid, met als gevolg: een kapotte ruit in het huis van Flora van Drunen, huisvrouw van H. Tameris. De twee eerste verdachten zijn verschenen, de twee laatste niet. De verschenen verdachten erkennen en verdachte J. S. K. zegt, de ruit tel hebben ingegooid bij ongeluk. Kantonrechter: Heb je de ruit aan Flora betaald? Verdachte J. S. K.: Ze wou geen betaling hebben. Getuige Flora van Drunen: Ze heb ben me geen betaling aangeboden. Verdachte J. S. K-: Ik heb beta!ing aangeboden aan haar huisbaas en aan haar. Kantonrechter: Hoeveel kost de ruit? Getuige Flora van Drunen: 40 cent. Kantonrechter tegen verdachte J. S. K.: Wil je die 40 cent betalen? Verdachte J. S. K.: Jawel, Edelacht bare. Kantonrechter: Vooruit, betaal dan. (Verdachte betaalt). Ziezoo, nu is dat weer achter den rug en daar jullie allen fatsoenlijke jongens bent zal ik je niet zwaar straffen. Ieder krijgt f 1,00 of 1 week tuchtschool. G. P., reiziger te De Werken, had voor zijne woning een darn in eene sloot langs den Rijksstraatweg gelegd, zonder vergunning van den Rijkswater staat. Als getuigen worden nu gehoord Burgemeester Beukenkamp en veld wachter van Elzelingen. Waar we op deze zaak, zijnde van principieelen aard zooals de Kanton rechter het zeide, later uitvoerig terug komen, kunnen we er nu heel kort over zijn. De Heer Ambtenaar vraagt f0,50 of 1 dag, waarop de Kantonrechter zei- de, dat hij over 4 weken schriftelijk vonnis zal geven. IN EEN PUT GEVALLEN. Bij Charleville in Noord Frankrijk heelt men in een met water gevulde put in een bosch het lijk gevonden van den pastoor van Poaumont Alleen het hoofd stak boven het water uit. Den vorigen avond had de pastoor de pastorie verlaten zonder aan zijn dienstbode te zeggen waar hij heen ging. o— VOORZICHTIG MET WAS BEREIDEN. Te Brugge was een dienstbode bezig boenwas te bereiden. Plotseling sloeg de vlam in de was, de pot sprong uit elkaar en de kleeren van het meisje raakten in brand. Men slaagde er niet in haar te redden, zoodat zy levend verbrandde. o— RUZIE MET NOODLOTTIGEN AFLOOP Te St. Veit in Karinthië waren twee kleine jongens bezig Paascheieren te zoe ken en kregen ruzie om een Paaschei. In het verloop van de ruzie zeide de een tot den ander„Hier heb je een Paaschei" en sloeg het hem voor het hoofd, waarop het broertje ineenzakte en zoo ongelukkig met zijn hoofd tegen een steen terecht kwam, dat hij een herschenschudding opliep, aan de gevol gen waarvan hij overleed. o— VERGEEFSCHE VLUCHT. Op een uit Hamburg te Sjanghai aan gekomen schip is door detectives uit de Fransche concessie een zekere Claude Cheval gearresteerd, die zes maanden ge leden uit het Fransche ballingsoord op Duivelseiland is ontsnapt. Als Fransch matroos was Cheval op 20 jarigen leeftijd tot verbanning naar het Duivelseiland, veroordeeld wegens een pogiDg tot moord op een scheeps-officier. Na een verblijf van zes jaar in het ballmgs- oord wist hij met 3 anderen te ontsnap pen. Hij bereikte Trinidad en slaagde aan boord van een Duitsch schip te komen, dat hem naar Hamburg voerde. Hier liet hij zich als scheepskok aanmonsteren op een schip naar het Verre Oosten. De Fransche politie was hem echter op het spoor gekomen en in de haven van Sjanghai werd hij door de detectiven opgewacht. Hij zal nu naar Duivelseiland worde» teruggezonden. —O ONSCHULD NA 4 JAAR BEWEZEN. In 1929 werd in de woning van de» arbeider Strake te Schildberg in Moravië het lijk van den landbouwer Marke ge vonden, die was gewurgd. Strake werd in hechtenis genomen en door de Recht bank te Brunn wegens roofmoord ter dood veroordeeld. Een verzoek om gratie werd ingediend, waarop echter tot nu toe gee» antwoord werd ontvaDgen. Strake moest dus 4 jaar lang iederen dag voorbereid zijn op den dood Hy hield zijn onschuld vol, doch toonde zich dikwijls wanhopig. Door een toeval is de justitie thans ver schillende feiten te weten gekemen, die twijfel aan de schuld van Strake hebben gewekt. Dientengevolge zal het proces worden herzien. Daar de onschuld va» Strake thans vrijwel vaststaat, zal hij i» de eerstvolgende dagen op vrije voete» worden gesteld. O— IN HET VADERLAND TERUG. De drie Britsche ingenieurs Monkhouse, CushDj en Gregory zijn Zondagochtend via Hoek van Holland te Londen aange- gekomen. Zij zagen er, na al hetgeea hun in Rusland is overkomen, vermoeid en afgemat uit. Bij hun aankomst werden zij door een groote menigte opgewacht, die hen harte lijk welkom heette. Toen de Britsche ingenieurs per trei» aankwamen, werden zij door een groote menigte hartelijk toegejuicht. Verscheidene vrouwen boden bloemstukken aan. Bij het wederzien hunner familiebe trekkingen speelden zich hartroerende tooneelen af. De terugkeerenden noemden zich ge lukkig, den vaderlandschen bodem weder te hebben bereikt, hoewel zij verklaarden, dat het hun groot leed deed, twee hunner kameraden te hebben moeten achterlaten. ^laatstelijk ftieuws- IIEUSDEN. Naar men verneemt, heeft mej. M. Hoekstra, hoofd der Chr. bewaarschool alhier, tegen medio Mei als zoodanig ont slag aangevraagd. Vrijdagavond vergaderde de Pro- testantsche kiesvereeniging in Hotel „Con cordia", waar o. m. drie nieuwe bestuurs leden werden gekozen. Het Bestuur is thans samengesteld als volgtA. D. Schol ten, voorzitterS. J. Deurloo, secretaris H. Vos, penningmeesterA. J. v, d. Kolk en B. Stap, leden. Aan den candidatenlijst, in verband met de annexatie plannen der gem. Heusden, werden voor den dubbelen raad toege voegd de heeren A. J. v. d Kolk, P. Kuyper en J. v. Wijk. Vrijdagavond werd in het R. K. vereenigingsgebouw een vergadering ge houden van alle R. K. kiezers en kieze ressen van Heusden. De opkomst was zeer talrijk. De voorzitter der kiesver eeniging deelde mede, dat een 4-tal can- didaten gesteld moesten worden voor den dubbelen raad," waarvan de candidaat- stelling op 1 Mei a.s. zou geschieden, welke plaats moet hebben voor de samen voeging der gemeenten Herpt en gedeelte van Haarsteeg, Luttelherpt en Hedikhuizen en gedeelten van Elshout, Oudheusden. Door het bestuur werden voorgesteld de heeren F. Klijn-Loelï, N. Vermeulen, W. van Beursen voorzitter R. K. Werkliedenvereniging en Dr. R. Ver hoeven, welke bij acclamatie werden ge kozen. Toen Maandagmorgen J. DoIIe- kens en J. Pols op het dak van een woning in het Schramstraatje warerr geklommen om een schoorsteen te ve gen en J. Pols zich reeds hieraan vast hield, geraakte de steenlaag los met het gevolg, dat beiden op straat terecht kwamen. D., die het ongeluk zag aan komen, had zich ook op het dak los gelaten en kwam onder Pols terecht, zoodat deze het ergste er aan toe was, en voor dood op straat lag. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, evenals de HoogEerw. Heer De ken, liet D. per Brancard naar het St. Antonius-gesticht vervoeren, waar de man later tot bewustzijn kwam. Hij had een vreeselijke wond aan 't hoofd benevens een paar geringere aan zijn arm etc. en klaagde over pijn in de borststreek. Als alles een goed ver loop heeft, zal D. er nog wel een tijdje den last van ondervinden, doch hij mag van een geluk spreken, als men bedenkt, dat hij toch minstens een val maakte van 8 a 9 meter. Later op den dag werd zijn toe stand beter en thans is deze zeer voor uitgaande. Pols bracht het er met een klein hoofdletsel en den schrik af. J. W. te Rijswijk, staat ook terecht als melkverkooper, eveneens zonder aan de wettelijke vereischten voldoende lo caliteit. Ook deze zaak is in de vorige zitting tot nu uitgesteld. Ook deze ver dachte beriep zich er de vorige zit ting op, dat hij buiten de kom woont. nmiaismabbmwkmmmawm JTOU i,i—m wrxBaxcmuaiasstm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2