Plaatselijk Nieuws. litirgelijken Stand marktberichten. Rivierberichten, sprang. sleeuwijk. vrijiioeve-capelle. veen. woudrichem. iieusüin! k k a a a Vergadering: van den raad der ge meente DE WERKEN EN SLEEUWIJK op Donderdag 20 April, des n.m. 2.30 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer A. Knoot. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring te circa 3 uur, met het formu liergebed. 1 De notulen der drie vorige ver gaderingen worden hierop vastge steld. Ingekomen Stukken. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. waaruit bleek, dat in kas was f6971,64. en 'n te veel in kas werd geconstateerd van f216,150, welk verschil niet werd opgehelderd. Van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij de plaats werd aangewezen voor het bouwen eener openb. lagere school te Sleeu- wijk. Idem van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening groot f 0.000, voor het bouwen dezer school en aankoop terrein. De Voorzitter deelt in verband met deze goedkeuring mede, dat B. en W. bii de regeering een buitengewo ne subsidie voor den bouw (der school yan f 7000 hebben aangevraagd. Of deze zal worden verkregen, moet wor den afgewacht. De regeering heeft in verband met deze aanvraag (de plannen voor den bouw ter inzage gevraagd. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot het aangaan ee ner geldleening ;groot f 16000 Ijii de Bank van de vereeniging voor (Nederl. •gemeenten. Idem van het raadsbesluit tot aan koop stukje grond nabjii 't gem.huis van mevrouw de wed. van 't Sant. Idem van de verordering voor jde heffing van kade- en havengeld. Verslag 1932 van de commissie tot Wering van schoolverzuim te de Werken, waarbii worclt medegedeeld, dat tot Voorzitter is benoemd de heer L. B. v. Straten en tot secretaris de heer H. G. v. Duist. Het verslag wordt ter inzage gelegd. Idem van hetzelfde college te Sleeuwijk, met mededeeling, dat tot Voorzitter is benoemd, de heer A. Kolff en tot secretaris de heer C. J. W. v. Strien. Wordt eveneens ter inzage gelegd. De Voorzitter deelt mede, dat [het verslag van de afdeeling te (Kille nog niet is ontvangen. Adres van het Bestuur van de Christ. Land- en Arbeidersbond te Nieuwendijk. waarin verzocht wordt de werkeloozen op de uitkeering uit hun bondskas, een kolenbon en een kindertoeslag te verstrekken en even eens een huurtoeslag boven de huren van f1,150 evenals in Almkerk ien Dussen. B. en W. adviseert De afwijzend! op het verzoek te beschikken, met (jhet oog op de finantieën der gemeente. De steunuitkeeringen eischen reeds zoo'n groot bedrag, dat er geen hoo- gere uitkeeringen mogeliik zijn. Bo vendien bestaat Liet bezwaar, dat door het verleenen van een toeslag op de uitkeering uit de bondskas, de prik kel. om werk te zoeken «minder wordt. De loonnorm in het Land van Altena is geen f 14,— meer. «doch lager. De heer v. Rosmalen merkt op, dat de loonen der arbeiders in het vrije bedrijf op het oogenblik niet meer als norm kunnen worden geno men. Het is 00 't oogenblik zoo. dat als men werk kan krijgen, het aan neemt. al is het loon nog zoo laag. Als men met 4 personen uit een gezin f 9,per week kan verdienen komt men aan f36,en dat is be ter dan steun. De meeste arbeiders werken buiten af en verdienen meel den f 14.Er is een punt in het adres, dat de gemeente niet veel geld zal behoeven te kosten n.l. de huur toeslag. Spreker wil voorstellen deze te verleenen. De Voorzitter zegt, dat inwilliging van dit verzoek weieens moeilijkheid kan opleveren. Er wordt gevraagd een toeslag boven de huren van f 1,150. Iemand die een woning van de woningbouw bewoont, die f 4, huur af doen, zou f2,50 krijgen, iemand die f 2.verwoont 50 cent, doch iemand, die slecht f 1,25 ver woont krijgt niets, die zou misschien ook liever f2.50 verwonen, doch die is zuinig geweest en krijgt niets. Als't nog voor huren boven f3.was„ was er iets voor te zeggen, nu't f K50 is. zal dit als een onrechtvaardigheid worden beschouwd. Men moet zien. dat de uitgaven niet worden ver hoogd. Op de begrooting is een be drag voor steunverleening uitgetrok ken van f 20.000, verwacht wordt een uitkeering van het ruk, groot f 15000 zoodat voor de gemeente een be drag overblijft van f 5000. Als men 5weet, dat op 't oogenblik voor uit keering iedere week meer dan f 1300 noodig is, kan ieder becijferen dat tot heden reeds een bedrag in 1933 is uitgekeerd van f 16033,40. Er is dus slechts een bedrag van ongeveer f 4000,over. Spreker neemt het de menschen niet kwalijk, dat zii dit adres tot het gemeentebestuur rich ten. doch zij mogen het niet kwa lijk nemen als 't niet op 't verzoek in gaat, omdat reeds wordt gedaan, wat mogelijk is. Met algemeene stemmen wordt be sloten het verzoek van de hand te wijzen. Verzoek van het Bestuur der Bij zondere School te Nieuwendijk. om voor het Oranjefeest, dat wordt ge geven, een bijdrage te mogen ont vangen voor de kinderen uit de Kil le, die deze school bezoeken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hebben onderzocht wat men in Alm kerk doet en daar geeft men voor ieder kind 20 cent. Het college stelt daarom voor ook eenzelfde bedrag beschikbaar te stellen, wat dus voor de 83 kinderen neerkomt, op een be drag van f 16,60. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. Verzoek van het Bestuur der Bur gerwacht te Sleeuwijk, om een sub sidie te mogen ontvangen van f 100. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit adres aan te houden, omdat het verband houdt met een vroeger verzoek van de afdeeling de Werken. Adres van dokter Van Leeuwen, waarin deze in verband met de uit breiding der armenpraktijk, tenge volge de crisis, een verhooging van jaarwedde verzoekt. De Voorzitter het adres toelichten de zegt, dat het algemeen bekend is, dat de Armenpraktijk zich tengevolge van de crisis enorm heeft uitgebreid. In de steunregeling is wel een be paling opgenomen, dat op de uitge keerde steungelden, geen toeslag of bijdrage van het Armbestuur mag worden verleend, maar het is reeds meermalen voorgekomen, dat B. en W. een bewijs voor vrije geneeskun dige hulp hebben afgegeven, omdat zii overtuigd waren, dat als ziekte in zoo'n gezin kwam, de menschen het zelf niet kunnen betalen. Deze gevallen komen steeds veelvuldiger voor en nu zijn B. en W. van oor deel, dat dit meerdere werk niet al leen op de kap van den dokter mag worden geschoven en stellen zii daar om voor, voor 1933 uit de kas van het Burgerlijk Armbestuur een toe slag te verleenen van f 500.zoo dat het salaris hetzelfde blijft. De heer v. Rosmalen is er niet op tegen, om de toeslag te verleenen. doch het is spreker opgevallen, uit het door den dokter bijgevoegde verslag, «dat deze de rekening voor menschen jdie het zelf niet kunnen betalen, nogal hoog gemaakt heeft. En wat beteekent, dat de steun trekkers geen toeslag mag worden verleend. De Voorzitter antwoordt, dat de dokter f 1per visite rekent een tarief, dat spreker niet hoog acht vooral niet als men daarbij rekening houdt, dat hij daarvoor ook des nachts klaar moet staan en soms heele afstanden moet afleggen. Wat de vraag over toeslag op de steun gelden betreft, dit is een algemeene bepaling, geen steunregeling, wordt goedgekeurd, als deze ver klaring door het gemeentebestuur niet wordt afgelegd. Het is een be paling om het economisch leven niet te ontwrichten. Als men f 10,steun krijgt .en het Burgerlijk Armbestuur, zou daarop een toelage van f 5, verstrekken, dan zou men boven den huidigen loonstandaard komen. De heer v. Rosmalen meent, dat in de stad het toch anders gaat, daar krijgen de werkeloozen doch een toe lage van hulpbetoon. De Voorzitter vraagt den heer v. Rosmalen den naam van zoo'n ge meente te willen noemen, dan zal spre ker dit direct ter kennis van den Mi nister brengen. Er bestaat toch reeds een groot verschil in de steunnor- men voor de groote plaatsen en het platteland, omdat naar men beweert, het leven in de groote steden zooveel duurder is als op het platteland. De heer v. Rosmalen noemt Am sterdam, daar is als norm f 13,50 gesteld, en komt een gezin met 2 kinderen aan een steun van f 19, De Voorzitter merkt op, dat bij de f 13,50 een toeslag voor 2 kinderen komt van f 2.met kolenbon en huurtoeslag komt men aan f 19, De heer v. Rosmalen blijft f 1. per visite vrij hoog achten. Spreker meent, dat dokter de Vries in Alm kerk. dit niet rekent en vaak ge noegen neemt met 20 of 30 cent per visite. De Voorzitter weet dit niet. acht evenwel een gulden p>er visite niet te hoog. De heer v. d. Stelt verwondert het ,dat B. en W., waar zooeven is aangetoond, dat de finantiën der ge meente er niet best voorstaan, nu met een voorstel zijn gekomen, om een toeslag van f 500,te verleenen. waar moeten deze worden gevon den De Voorz. zegt wel. dat het uit de kas van het Burgerlijk Arm bestuur zal geschieden, maar het be drag moet toch uit de gemeentekas komen. Wij leven, aldus spreker in een tijd. dat er op alle manieren bezuinigd moet worden. Nu heeft men hier voorheen steeds een ge neesheer gehad, die het al de jaren, dat hii gemeente-geneesheer geweest is. voor hetzelfde bedrag heeft gedaan en die nooit op ^verhoog ing: heeft aangedrongen. Nu wordt wel gezegd, dat er steeds meer armlas tige patiënten bii Jcomeig iets wat spreker gaarne aanneemt, doch er is misschien wel een andere weg, waar in het gevonden kan worden. Onder de armenpraktijk vallen alleen we duwen en oude menschen. Men moet eerst trachten zich zelf te helpen daarv. zijn toch doktersfondsen. Gaat men toeslag gpven dan zal alles naar den dokter loopen. In bijz. geval len kunnen B. en W. een bewijs blij ven geven, doch spreker zou dit dan gewoon over het Burgerlijk Armbe stuur laten loopen en geen toeslag geven. De Voorzitter zegt, dat dit laatste wel kan gebeuren, doch dan zullen de kosten heel wat hocger worden dan f500,Verstandiger is het, een ac- coord met den dokter te maken. Het is waar, dat de menschen eerst moe ten trachten voor zich zelf te zorgen. Spr. is de eerste, die daarop steeds wijst, maar komt er ziekte in een ge zin, dan kunnen de menschen van hun steungeld geen f5 afzonderen om den dokter te betalen en het gaat toch ook niet aan, dit alleen op den dokter te leggen, want de menschen kunnen niet betalen en blijven het bedrag schul dig. Als de gemeente iedere week f 1300 kan betalen, kan er ook nog wel f 500 bij voor een geheel jaar, voor genees kundige hulp aan menschen, die het zelf niet kunnen betalen. De heer Sigmond beschouwt deze f500 van een anderen kant. Spr. ge- gelooft, dat het den dokter niet gaat, zooals het gaan moet en deze f 500 nu moeten dienen om beter de con currentie te kunnen voeren. Hij meent, dat een bedrag van f750 nogal royaal is; in Werkendam krijgt de dokter slechts f600 en daar heeft men met de dyphteritus-epidemie ook nogal pa tiënten gehad. De Voorzitter merkt op, dat men de zaken moet scheiden; in Werkendam geldt het den gemeente-geneesheer, hier gaat het over het Barg.rljk Arm bestuur. Men kan toch niet ver.angen, dat de dokter het voor niets doet. De kwestie heeft met concurrentie niets te maken. Het gaat over de vraag: moeten de steuntrekkers het zelf beta len of zal de gemeenschap het doen. Als de heer Sigmond zegt: men moet barmhartigheid betrachten, dan moet hij dit niet een persoon laten doen, dat is geen barmhartigheid. De heer Sigmond zegt, dat men de f750 voor de armenpraktijk over een reeks van jaren moet beschouwen, b.v. 6 of 10, dan komen er ook jaren voof, dat er weinig voor gedaan behoeft te worden. Een oud spreekwoord zegt: „de cost gaat voor de baet uit". Men moet zoo vaak met verlies beginnen, in de hoop, dat het later beter zal worden. De heer v. d. Straten meent, dat er een misverstand heerscht, het gaat niet over de armenpraktijk, doch het gaat over menschen, die het tenge volge van de huidige tijdsomstandig heden zelf niet kunnen betalen en geen recht hebben op vrije geneeskundige hulp. Het lijkt er nu op of men wil zeggen, dat de dokter voor de jaar wedde van de armenpraktijk ook wel die menschen kan helpen. De dokter heeft een staatje overgelegd, met de namen van hen, die zijn rekening niet kunnen betalen. Sigmond. Het papier is geduldig. De heer v. d. Straten zegt, dat hij geen reden heeft aan de opgaven van den dokter te twijfelen, hij kan dit ook niet beoordeelen. De heer van 't Sant sluit zich gaarne aan bij de woorden, die door den Voor zitter zijn gesproken. Het zijn buiten gewone omstandigheden, die tot het voorstel van B. en W. noopten. Dit College staat tegenover alle nieuwe uitgaven zeer schroomvallig. Gaat men er echter niet op in, en wil men de menschen door middel van het Burg. Armbestuur zonder accoord vooraf doen behandelen, dan zal het de ge meente meer kosten, dus ook uit fi- nantieel oogpunt is het wenschelijk cp het voorstel in te gaan. De heer Dekker vraagt, of de con clusie mag worden getrokken, dat dok ter van Leeuwen die menschen gratis zal behandelen, die hem door B. en W. worden opgegeven, op welke vraag de Voorzitter toestemmend antwoordt. Het gaat niet over verhooging van de jaarwedde van f750, dit bedrag blijft ongewijzigd. Het geldt andere perso nen, dan die voor dit bedrag vrije ge neeskundige hulp genieten. Slot volgt De afd. Sprang van den Chr. Fa brieks- en Transportarbeidersbond besprak de agenda voor de op 3 en 4 Mei te Rotterdam te houden Bondsvergadering. Tot afgevaardigden voor deze Bondsdag werden henoemd de heeren J. C. de Roon, H. Chabot en J. ds Jong. Een bespreking werd gehouden om te komen tot oprich ting van een afdeeling van het T. B. C. fonds. Het 7-jarig zoontje van J. K. al hier, had het ongeluk onder het rijden van een met zand beladen vrachtauto te vallen. De gevolgen waren dat hij ver schillende kwetsuren opliep en ook zijn bril brak. Door de glasscherfjes werd hij aan zijn hoofd bloedend verwond. Vorige week Woensdagavond hield bet kinderkoor „Het Nachtegaaltje'* een voordrachtenwedstrijder werd deelge nomen door zes en twintig kinderen, welke «lk een verplicht en een eigen gekozen nummertje moesten vertolken. Het was voor de jury, bestaande uit de heeren D. Spiering, A. W. v. d. Nat en S. O. Meerburg geen gemakkelijke taak, daar er schitterend gewerkt werd. In de pauze werden de kinderen op versnaperingen onthaald. De uitslag der wedstrijd was als volgtle prijs Willy Koppers2e pr. Joke de Joode 3e pr. Adrie Ring- lever4e pr. Nellie Burgraaf5e pr. Annnie Meerburg6e pr. Jo v. Beers. Aan het einde van dezen gezelligen avond bood een der kleinste van het kinderkoor den directeur v. d. Nat een prachtig schilderstuk aan, welke hij dank baar aanvaardde. Hoogst voldaan ging ieder huiswaarts. Een kwartet van het muziekge zelschap „Sirena" alhier, dat onder leiding van den heer Bisselinck uit Kaatsheuvel deelnam aan het solistenconcours te Ain- merzoden, behaalde in de 3e afdeeling met 123 punten een 3de prijs. De in de Ned. Herv. Kerk ge houden extra collecte ten behoeve van de Diaconie, heeft f 40.opgebracht. Tot penningmeester van de Herv. Jongelingsvereeniging werd benoemd de heer Andr. van Wijk en tot beheerder van den aan deze vereeniging verbonden spaarkas, de heer A. Thies. De tulpenvelden in deze gemeente, welke thans in vollen bloei staan, geven een prachtigen aanblik. Gedurende het tijdvak 1420 April werden aan de vischmarkt alhier geen zalmen aangevoerd. Besteed werd voor dunne aal 2333 cent en voorn 46 cent. Alles per pond. De heeren J. en D. Smits alhier, behaalden het diploma van banketbakker, uitgereikt door de afd. Gorinchem e. o. van de Ned. Bakkerszonen-vereeniging. Mej. D, Borg alhier, slaagde dezer dagen voor het examen leerares in het machineschrijven. Ter herdenking van het 400-jarig geboortefeest van Prins Willem werd in de School met den Bijbel alhier Maandag middag een schoolfeestje gegeven, waarbij het bestuur tegenwoordig was. De kin deren werden op versnaperingen getrac- teerd. Ter gelegenheid van het geboorte jubileum van Prins Willem van Oranje, had Vrijdag 21 April 1.1. in de Ned. Herv. Kerk een herdenkings-samenkomst plaats. Als spreker trad op Dr. J. F. Beerens, Ned. Herv. Predikant te Utrecht, terwijl de Gem Zangvereen. „Altena* directeur de heer A. W. Ha velaar, medewerking verleende. Met het gemeenschappelijk zingen van Ps. 77 7 werd dezen avond geopend. Als dan spr. komt tot zijn onderwerp „Was Prins Willem van Oranje een Re volutionair zegt hij, deze vraag gesteld te hebben, omdat in deze dagen door zooveel socialistische bladen beweerd wordt en zijn streven op één lijn wordt gesteld mei het gebeurde op de Zeven Provin ciën. In zekeren zin zou het antwoord be vestigend moeten leiden, maar dan kwam hij daartoe door de groote liefde tot ons volk en door het diepe gevoel van vrij heid en recht dat hem bezielde. Want ons volk werd in die dagen zwaar ver drukt en geknecht. Maar ondanks zijn streven voor vrijheid van Godsdienst bleef hij de KoniDg van Spanje gehoorzaam (Den Koning van Hispaengiën heb ik al tijd geëerd) De Beeldenstorm van 1566 was even min in den geest van Oranje. Als Al va in ons land komt, gaat hij naar Dillen borg, waar zijn Godsdienstig leven aan- meikelijk verrijkt en verdiept wordt. Daar woidt ook het plan, ons land op ver schillende plaatsen aan te vallen, gesmeed slag nij Heilige: lee 1568. In 1581 werd de Koning van Spanje vervallen verklaard van alle rechten op de Nederlanden. De Prins werd echter door hem in den ban gedaan, wat noodlottig voor hem werd den 10e Juli 1584 viel hij. Zijn laatste woorden zijn bekend. Plechtig klonk daarop door het kerk gebouw, dat voor koorzang zoo bijzonder geschikt blijkt, het door Altena gezongen „Wilt heden nu treden" en „Zij zullen het niet hebben". In het tweede gedeelte van zija rede, bezag spreker ook den toestand van ons land op heden. Toen revolutie tot be strijding van onrecht, maar in onzen tijd is dat niet noodig. Wel is bestrijding der nieuwe theo- rièn tegen ondermijning van godsdienst en gezag gewenscht en noodzakelijk. Ook het Christendom heeft iets heilig opstan- diglijk in zich, zelfs Christus brak met de Joodsche wetten. Dit moet dan de herdenking uitwerken, dat iets in ons komt van offervaardigheid en vertrouwen op God. Gemeenschappelijk zong daarop de ge meente „Mijn schilt en de betrouwen", waarop het gemengd koor „Dankt, dankt nu allen God" en het „Wilhelmus" liet hooren. De avond werd besloten met de gedachten aan den bekenden eed van trouw en het ziogen van Gezang 171 8—11. Het Comité van Winterlezingen kan met voldoening terugzien op deze samen komst, die goed bezocht was. De rede van dr. Beerens was leerzaam en ontroe rend, terwijl het zangkoor onder de be kwame leiding van den heer A. W. Ha- velaar zeer verdienstelijk zong. Geboren: Anneke, d. v. M. Gijswijt en G. m. Schade. Ondertrouwd: Cornelis J. J. van Eggeien en Francisca M. Bruijstens Lam- bertus Houtdijk en Cornelia M. Ver hoeven. Overleden: Johanna Waaijers 81 j. Teunis Vos, echtgen. v. D. Leeuwe- stein 58 j.Hendrik Zwakhals, wed. v J. v. d. Pol 74 j Maria Dukino, wed. van H. Braat 86 j. GORINCHEM, 24 April Op de veemarkt waren heden aange voerd 405 runderen, 5 nuchtere kalveren, 186 varkens, 758 biggen, overloopers, schapen, lammeren. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 140—210. Melkkoeien f 120—170. Kalfvaarzen f 80130. Guiste vaarzen f 40—100 Stieren f 50110. Pinken f Nuchtere fok kalveren f 711. Nuchtere kalveren voor export f 47. Drachtige varkens f 30—60. Overloopers f 1320. Natte zeugen f 1835. Biggen f8—12. ROTTERDAM, 24 April. Aanvoer 717 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 30—32 27—30 24—27 BREDA, 24 April. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 163 stuks vee, t. w. 44 stuks hoornvee, 1 varkens en 118 biggen. Prijzen Biggen f 8.tot f 12. Kalfvaarzen f Kalfkoeien f Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3ekwal. Vette vaarzen 1821 1417 Vette koeien 1416 1113 Stieren 1619 1215 De handel in vet vee was redelijk goed. De biggenhandel was kalm. ROTTERDAM, 25 April. Op de veemarkt waren heden aange voerd 211 paarden, 2 veulens, 1830 ma gere en 864 vette runderen, 242 vette kalveren, 231 graskalv., 1463 nuchtere kalveren, 259 schapen of lammeren, overloopers of varkens, 29 biggen, 11 bokken of geiten. Per V2 K.G. 3e kw. 2e kw. 1e kw. Koeien 15—171/, 22—25 27 V3—30 Ossen 15 17 2022 2426 Stieren 13—15 47—18 20—221/2 Graskalv. Vette kalveren 27 Ys 35 40—45 50—55 Per stuk Melkkoeien f105 a f225 Kalf koeien f145 a f245 Stieren f 50 a f260 Pinken f 40 a f 75 Graskalveren f 20 a f 60 Vaarzen f 70 a f115 Werkpaarden f 100 a f190 Slachtpaarden f 90 f190 Veulens f f Hitten f 35 a f 80 Biggen f 5 a f 10 Nuchtere fokkalv f 5 a f 10 id. slachtkalv. f 2 a f 4 Biggen per week 10.40 f 0.75 Lammeren f f Varkens f f Op 25 April. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 2.00 was Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.86 val 2 Crévecoeur (Maas) 0.82 val 6 St. Andries (Maas) 1.00 val 5 Venlo 10.80 val 3 Maastricht 43.71 val 1 Keulen 0.82 was 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4