Een verstandig Autorijder Reserve-Wiel M. NORT, Pil nummer aesiaai uil 3 mailen 5. P. £aakhöyzc« Co's Bank JtV. INQEVERF x RESERVE-BRIL? Agentschap van de Aasterdansche Bank U Amsterdam. Und van alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, Vossekop Koudwaterverf Schoenenverf No. 5328 Vrijdag5 Mei 1933 De wijzigingen in de Crisis-Pachtwet. Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. zal steeds een bij zich hebben. "Waarom heeft U geen Vraagt U eens wat een eenvoudige Bril, als reserve, voor U moet kosten. De prijs is absoluut v^el minder dan het ongerief dat U ondervindt, als U geen reserve heeft. Uw Opticien ZUSTERHUIS GORINCHEM. De wijzigingen, welke in de Cri sis-Pachtwet zijn aangebracht, zijn i Mei j.l. in werking getreden. Die wijzigingen, die inderdaad als juiste aanvullingen of verbeteringen kun- ken worden beschouwd, willen we in het kort behandelen en wel in de eerste plaats ten dienste van ver pachters en" pachters. Blijkens een ar rest van den Hoogen Raad van ein de 1932 viel onder de werking van de wet niet de tuinbouw. Thans is dat wel het geval doordat nu de wet zegt: Deze wet verstaat onder landbouwnaast akkerbouw en vee houderij ook pluimveehouderij en tuinbouw, waaronder mede het kwee ken v. boomen, bloembollen en bloe men wordt begrepen en de teelt van griendhout benevens eiken anderen tak van bodemcultuur. We zien dus dat aan het begrip „landbouw" eene zeer ruime beteekenis is gegeven, zoo dat ook b.v. rietgorzen onder de wet vallen. En waar nu. wat onze om- feving betreft, de teelt van griend- out en van riet den laatsten tijd meer dan droevige resultaten heeft opgeleverd, daar kunnen wij de uit breiding van het begrip „landbouw" ook tot de teelt van griendhout en van riet niet anders dan toejuichen. Wat den tijd van indienen der ver zoekschriften tot algeheele of gedeel telijke ontheffing van betaling van pacht betreft, bepaalt de wet thans dat het verzoekschrift niet eerder wordt ingediend dan 14 dagen vóór het vervallen van den pachttermijn en niet later dan 14 dagen na den vervaldag. Waar het verzoekschrift vóór 1 Mei j.l. slechts mocht wor den ingediend binnen 14 dagen na het vervallen van den pachttermijn. daar is door de verruiming van den tijd. waarin het verzoekschrift ingediend kan worden, eene werke lijke verbetering tot stand gekomen. Immers zullen door die verruiming de gevallen waarin de verzoeker in zijn verzoek niet ontvankelijk moet worden verklaard wegens het niet precies in acht nemen van den ter mijn, zeer zeker verminderen. Ten einde zooveel mogelijk te voor komen .dat een pachter onnoodig een verzoekschrift indient b.v. doordat het een uiterst lagen pachtprijs 'be treft of doordat het bedrag, hetwelk de pachter als te betalen aanbiedt en dat hetwelk de verpachter vordert, slechts zeer weinig verschillen, moeten ter zake van elk na 30 April inge diend verzoekschrift door den ver zoeker ten kantongerechte worden ge stort f 5,00 ten behoeve van den Staat. Dit bedrag kan tegelijk met het verzoekschrift worden overge maakt, maar het kan ook tworden gestort vóór de verschijning van den verzoeker voor de kamer voor cri sis-pachtzaken en alsnog bij de ver schijning zelve in handen van den griffier. Onder de oude regeling moest de Kantonrechter partijen oproepen om voor hem te verschijnen ten ein de eene voor beide partijen aaneme- lijke regeling te bewerkstelligen m.a. w. ten einde te trachten eene min nelijke schikking tot stand te bren gen. Thans heeft deze bemiddelings poging plaats door de Kamer voor Crisispachtzaken tegelijk met de be handeling van het verzoek. Een ver zoek om ontheffing van pacht vor dert dus thans niet meer 2 gangen maar slechts één gang naar het Kan tongerecht. Vóór de wetswijziging werd door het indienen van een verzoekschrift de betalingsverplichting van den pachter met betrekking tot de volle pachtsom automatisch voor onbe- paalden tijd opgeschort. Daarin zat iets onbillijks en wel dit dat de verpachter nu ook maar moest wach ten op dat gedeelte der pacht, het welk door de pachtkamer als door den pachter te betalen werd vastge steld. Om aan deze onbillijkheid te gemoet te komen is thans de Ka mer voor Crisis-pachtzaken bevoegd deze opschorting van betaling tot een bepaald gedeelte van de pachtsom te beperken. Nieuw is de bepaling dat „in geen geval eene ontheffing wordt ver leend, waardoor de verpachter in zijn belangen meer zou worden benadeeld dan de pachter bij het niet-verleenen der ontheffing." Deze bepaling dient om de vermogenspositie van beide partijen een grootere rol dan voor heen te laten spelen. En daarin zit inderdaad eene niet te onderschatten billijkheid. Onder de oude bepalingen was de pachter, die door indiening van een verzoekschrift niet behoefde te be talen, tot geenerlei rentevergoeding jegens den verpachter gehouden. Daarentegen is nu bepaald dat over het bedrag der niet betaalde pacht som, waarvoor ontheffing der beta ling niet is verleend een rente be rekend wordt tegen s ï>Ct. 's jaars gedurende den tijd, welken de beta ling volgens de Crisispachtwet is opge- DE NIEUWE DRANK Vloeibaar Fruit uit Hollandsche Vruchten. Gezond, Verfrisschend, Versterkend, Alcoholvrij. 16 CENT PER FLESCH. AL, B A A1JENS BOTERMARKT 88 HEUSDEN. schort. Ook deze bepaling komt ons volkomen juist voor. Immers gaan we van het standpunt uit dat de Crisis-Pachtkamer eene voor beide partijen billijke pachtsom bepaalt en nu zou het toch verkeerd zijn om den verpachter de vruchten te ontnemen van een geldsom, welke hem eerlijk toekomt, maar die buiten zijn «wil gedurende eenigen tijd buiten zijn hé- zit is gebleven en waarvan hij. ware zulks niet het geval geweest, rente had kunnen genieten. Wij meenen dat de aangebrachte wijzigingen zijn tegemoet gekomen aan een goed deel der bezwaren, welke men telkens van de zijde der verpachters hoorde opperen zonder dat daardoor de belangen der pach ters noemenswaard worden geschaad. En hoewel de wijzigingen zeker van min of meer ingrijpenden aard zijn aan te merken, laten zij toch het stelsel der wet geheel en al in tact. HEUSDEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 5 Mei 1933, des avonds 8 uur. Aan de orde: 1. Beëediging van het nieuw geko zen raadslid, den heer J. H. J. Meijer. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Mededeeling van ingekomen stuk ken. 4. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen verklaard raadslid, den heer H. Meenhorst. 5. Brief van Ged. Staten, houdende eenige aanmerkingen op de ter goed keuring ingezonden verordeningen op de heffing en invordering van honden belasting en op de verordening rege lende de invordering van het markt- geld, met voorstel van B. en W. 6. Voorstel van B. en W. tot her nieuwde vaststelling der verordening, regelende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de veld wachters. 7. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der Algem. Politieverordening. 8. Verzoek van den Hoofdingenieur- Directeur, Hoofd van den Dienst Ka bels en Versterkers, te 's Gravenhage, om in huur te mogen hebben een ter rein aan de aanlegplaats voor het op slaan van haspels en kabel, met voor stel van B. en W. 9. Voorstel van B. en W. tot toe kenning van een bijdrage voor Hulde blijk aan den A.N.W.B. ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan dier ver- eeniging. 10. Verzoek van de N.V. Water leidingmaatschappij N.W. Brabant om concessie voor den aanleg eener wa terleiding. 11. Brief van den heer Commis saris der Koningin, houdende aanbe veling tot toekenning van een subsidie aan het Centraal Proeftuinbedrijf te Gorinchem. 12. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der gemeentebegrootingen 1932 en 1933. j 13. Vaststelling kohier rioolbelasting 1933. 14. Plan van Ged. Staten van Noord brabant inzake uitbreiding dezer ge meente. Mej. E. Vos is in de vacature M. Hoekstra benoemd tot hoofd der Chr. Bewaarschool met ingang van 46 Mei. AALBURG. Dinsdag, 9 Mei, hoopt. Ds. Hofman uit Krabbendijke, des namiddags om half drie en des avonds om half zeven voor de Ger. Gem alhier op te treden. Woensdagmiddag ontstond in de woning van D. Kolfï in de Polstraat een begin van brand, doordat kinderen met vuur hadden gespeeld. Krachtdadige hulp der omwonenden wist erger te voorkomen. ALMKERK. Een kind v d. heer H. de B. alhier, dronk in een onbewaakt oogenblik, uit een fleschje azijn-extract, waardoor het zich zoodanig benadeelde, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Op 6 Mei a.s. hoopt de Chr. Nat. Werkmansbond alhier, in de consistorie kamer der Herv. Gem. een vergadering te houden. A.s Zaterdagavond hoopt de Korf- bafvereen. „A K.C." alhier, een wedstrijd te spelen tegen „N.E.O." van Sprang. Op Maandag 8 Mei a.s. te beginnen, zal alhier in de zaal v. d. Wed. Dekker, eiken Maandag- en Donderdagavond, telkens te 7.30 u. een Bijbellezing worden ge houden, door de Dames A. Haank en A. van Veen. (Zie Advertentie) BENEDEN-LANGSTRAAT. Naar vette varkens bestaat geregelde vraag, aan den prijs van 29 tot 30 ct. per K.G. levend gewicht. Jonge biggen gelden van f8 f12 per stuk. CAPELLE. Over het tijdvak van 27 Febr. tot 1 April 4933 werd in de gemeente Sprang- Capelle ten behoeve der gemeentelijke werkverschaffing uitbetaald f5491,94, en tblbf. so. is R.a.a.m.sdon.lï:s"ireer. Verstrekt Handeleeredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA door de werkeloozen kassen f4307 40. Gedurende de maand April werden ter secretarie voor den Vleeschkeurings- dienst aangegeven 30 runderen, 49 varkens en 4 geit. Tot hoofd der Bijzondere School te Well (bij Ammerzoden), is benoemd de heer M. de Rooij, onderwijzer aan de Bijzondere School in de Nieuwstr. alhier. J1. Woensdag bracht Ds. B. v. Ginkel uit Nieuwpoort, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse, een bezoek aan onze gemeente Na kennis making werden de pastorie en de Kerk bezichtigd terwijl Z. E. "s avonds 7 uur voor een belangstellend gehoor in het kerkgebouw een spreekbeurt vervulde. Met belangstelling wordt uitgezien naar het besluit van den beroepen predikant, die ook een beroep ontvangen heeft naar de Ned. Herv. gemeente te Lage Vuursche De postduiven ver. De Luchtvaart" houdt a.s Zondag een wedvlucht van uit Lier. J.l. Maandag brak brand uit in de woning van G. O., in de Nieuwstraat, gelukkig werd de brand spoedig opgemerkt en met eenige emmers water gebluscht, zoodat erger voorkomen werd. DROGISTERIJ Botermarkt 27, HEUSDEN. DONGEN. Voor het a.s. concours hippique alhier blijkt zeer groote belangstelling te bestaan. Het aantal inschi ij vingen groeit met den dag aan en overtreft reeds dat van andere concoursen. Om het festijn aantrekkelijk te maken is alsnog het num mer luxe eenspannen op het programma gebracht, als het weer zich goed houdt zal het Zondag a.s druk in onze ge meente zijn. DRUNEN. Veiling van 4 Mei. Ceulemans, 78y2 Wijnappelen, 6 7 Spinazie, 41/25; Asperges, 25 36; Asperges II, 4024 Juin, 2 4; Sjalotten, 59 Peulen, 6672 Aard beien, 4.244.40 Rabarber, 4A1/2 Postelijn, 442 ct., alles per K.G. Komkommers, 4444; Komkommers II, 8—41 Sla, li/2—21/, Sla II, V2—1 Bloemkool, 1624Bloemkool II, 424 6 Bloemkool III, 7 14 Aardbeien, 11/i 4 s/4 Citroenen, 44x/4 ct. per stuk. Keelen, 3/40s/4Radijs, 1/i2 Preij, 25 Selderij 1 2 Peen, 4 8 Tulpen, I 5 ct. per bos. GORINCHEM. Voor den Marktavond, welke, in navolging van die in September 4932, alhier zal worden gehouden op Donderdag II Mei a.s., begint veel belangstelling te komen en het blijkt nu reeds dat de deelnemers op de Markt voor het Stadhuis onmogelijk allemaal een plaats zouden kunnen vinden. Het Bestuur heeft dus goed gedaan door beslag te leggen op het terrein tusschen Stadhuis en Groote Kerk. Wij vernemen dat getracht zal worden de kramen zoodanig te plaatsen dat een aardig geheel verkregen wordt, zonder dat daarbij afbreuk wordt gedaan aan de gelegenheid om rustig te kunnen koopeD. (Zie advertentie). 's GRAVENMOER. Spelenderwijze werd het dochtertje van G. S. door een zoontje van H. v. E. met een scherp voorwerp zulk een ver wonding toegebracht aan het voorhoofd dat de geneeskundige hulp van dr. Over- straten-Kruijsse moest worden ingeroepen. C. Heijblom kwam op de schoen fabriek van de Gebr. Hoefhagel alhier zoodanig met zijn rechterhand onder- een machine bekneld dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. MEEUWEN. Woensdag 40 Mei, hoopt Ds. Hof man van Krabbedijke, des avonds 6.30 uur voor de Ger. Gem. alhier op treden. SLEEUWIJK. Naar men ons mededeelt wor den hier pogingen aangewend oml te komen tot oprichting van eefit- Christelijke Historische Kiesvereeni- ging. Voor toetreding als lid kan' men zich opgeven bij de heeren Wt N. Koppers, „Huize Helena", Straat weg 60 en J. van den Berg, Straat weg 19b. V I 1 SPRANG. r Dinsdagavond, ontstond bii zé keren C. C. een schoorsteenbrand!, welke zich nog al ernstig liet aan zien. Door flink optreden der be woners wist men het vuur spoedig! te dooven en erger te voorkomen. A.s. Zaterdagavond, hoopt del afdeeling „Patrimonium" alhier, ini vergadering bijeen te komen. Agenda 1. Bespreking agenda. 2. Bondsvergadering. 3. Benoeming afgevaardigde. VEEN. Woensdagmiddag, ontlaètte zich boven deze gemeente een hevi ge onweersbui. Een paard van Ji. v. d. Velden werd door het hemel vuur getroffen en gedood. Op Hemelvaartsdag, zal dooi] de muziekvereeniging „Wilhelmiha" deelgenomen worden aan het nati onaal concours te Baarn, in de 2e af deeling. Door het kinderkoor „Hef Sijsje", zal 2e Pinksterdag deelge nomen worden aan het concours te! And-el, in de 4e afdeeling. terwijl doop de gemengde zangvereeniging „Zang- lust" in Augustus zal worden deel genomen aan het nationaal concours te Bilthoven, in de 3e afdeeling. In de gisteravond (Donder dag! gehouden openbare vergade ring van den raad dezer gemeente, werd als nieuw raadslid beëedigd den heer J. v. Ballegooien. Als wethouder werd benoemd den heer W. v. Wijk. Tevens verklaarde al de leden van den raad zich in principe voor water leiding in deze gemeente. Een com missie werd benoemd, welke een en ander nog nader onderzoeken zal. Volledig verslag in een volgend num mer van dit blad. WASPIK. De heer J. Dubbelman, hoofd Bonunelerwaard HERO PERL n - 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1