Tweede Blad lo. 5330 Vrijdag 12 BEZOEfCT Overspannen voor hot Land van Neusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. IJZERHANDEL TEL. INT. 220. Kinderrubriek FEUILLETON. HROSWITHA HEÜSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 18 Mei. MIJNHARDT's BEHOORENDE BIJ HET Onnoodig Lijden! 'Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de lendenen, urinestoor- nissen, hoofdpijn, duizeligheid, en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen, wordt gij gewaar schuwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheumatiek, spit, waterzucht of blaaszwakte Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende tee- ken der organen, welke de urine af scheiden en zoodoende de onzuiver heden uit het bloed filtreeren. Fos- ster's Pillen heelen en versterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoende eindelooze pijn en ongemak veroor zaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust herwonnen, dank zij Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a f i, f 1,75 en Per doos. Beste meisjes en jongens. De antwoorden op de vorige raad sels zijn: 1Zeepbel. 2. Lelie, roos, aster, anier. sering. 3. Bot '-j- er fwt'i -E ham boterham. De nieuwe raadsels zijn: 1. Ja, sprak een boer. als ze ko men. dan komen ze niet. En komen ze niet. dan komen ze! Wat bedoelde die boer ADNOORZTV. 3. Mijn geheel bestaat uit 8 let ters en noemt een vreemde vo gel. 245 is een boom, 125 is zwart, 673 is een visch zonder schub ben. 568 vindt men in de keuken! OOM KAREL. JDE WONDERLIJKE AVONTU REN VAN HEINTJE PUTTERS AAN HET HOF VAN KONING BOKO." IV. De koning werd wel een beetje Verhaal uit de 10de eeuw na Chr. Naar 't Hoogduitsch. 12. Fra Anselmus diende de aanklacht tegen Eckard in. Een eigenaardige trek zweefde om den mond van den priester, toen zijn oog dat van den monnik ontmoette. Maar slechts een oogenblik. Toen boog hij zwijgend het bleeke hoofd. „Gemeenschap met de heks Vergiftiging van Koenraad Weigering der sacramenten Verbinding met Helena von Ros sow." Toen vonkelde menig oog van toorn. En het meest dat van een man, die den zwarten kap diep over het donker gelaat had getrokken en aan wiens arm evenals hij met verborgen gelaat een bevende vrouw of een meisje zich vastklemde. Maar vele waren er, ge dreven door nieuwsgierigheid en door vreugd. 'tls een genot voor lage naturen, steenen te mogen werpen op een, die steeds zoo rein was ofschoon, dat men hem niet kon treffen. Nu is hij omver geworpen in het slijk van hun eigen atmosfeer ook niet beter dan wij. Dat i s de gelijkheid en broederschap. zenuwachtig, omdat de hofmaar schalk zoo bedenkelijk keek en hii zei heel vriendelijk: „Wat is er. hof maarschalk Waarom kucht U zoo ,.Hm. hm, Majesteit, „antwoordde de hofmaarschalk streng." Er schij nen hier vreemde dingen te gebeu ren, sedert dit jongetje tot konink lijk raadsman van de koffietafel is benoemd, want ik weet zeker, dat de generaal, die belast is om met zijn eeresabel het brood voor Uwe Majesteit te snijden, daarstraks veer tien witte boterhammen heeft ge sneden en drie bruine! En het is niet te gelooven. Majesteit, maar ik zie nu nog maar drie dunne snee tjes en een kapje liggen! Ik wil na tuurlijk niet nieuwsgierig zijn Ma jesteit, maar ik zou wel eens willen weten, waar die elf koninklijke wit te boterhammen gebleven zijn en die drie bruine Als U het mij vraagt. Majesteit, ik vind het heel verdacht!" De koning kreeg een kleur en wist niet goed, wat hij daarop antwoorden moest. Daarbij kwam. dat hii op eens vreeselijk de hik kreeg, vanwege het snelle eten. dat hij daarstraks had gedaan. En de hofmaarschalk sprak geen woord en keek hoe langer hoe strenger. Toen opeens zei Heintje Putters: „Mag ik iets zeggen. Majesteit „Natuurlijk hik mag jij hik iets zeggen hik!" zei de koning, blii dat er wat afleiding kwam. DE OP „Nu. Majesteit, het is natuurlijk heel erg brutaal van mii geweest, maar ik had daarstraks zoo'n ver- schrikkelijken honger, dat ik die bo terhammen heb opgegeten!" „Zoo, nu dat is me wat moois!" mopperde de hofmaarschalk." Als ik Zijne Majesteit was. zou ik zoo'n raadsman voor de koffietafel, die (de boterhammen van den koning opeet, levenslang in de gevangenis zetten." „Kom, kom," suste de koning. „,ik geloof, dat Heintje Putters het piet zoo erg had bedoeld en hii zal ze ker morgen een heerlijk nieuw versch 'broodje voor mij meebrengen, is het niet Heintje." Heintje Putters schudde heftig van ja. Hierop legde de hofmaarschalk een boterhammetje op het gouden bord van den koning en terwijl hii zijn hoofd afwendde met een vies gezicht, legde hii daarnaast nog fle eenige overgebleven plak gebakken bloedworst. Vervolgens maakte hij achter elkaar drie diepe buigingen en verliet daarna statig het vertrek, nadat hii nog een vernietigende 'blik op den armen Heintje Putters had geworpen. Zoodra de deur achter den hof maarschalk gesloten was. stond de koning op en schudde Heintje Put ters de hand. met tranen in de oogen, en sprak toen diep geroerd: „Plein tje, mijn jongen, hoe kan ik ie ooit genoeg bedanken, dat jii de schuld opje genomen hebt. Als de hof maarschalk gemerkt had, dat ik uit me zelf die boterhammen had op gegeten jdan had er wat gezwaaid. Want zooiets mag een koning ^iet doen begrijp „je wel.? Dat is tegen de regels van het hof. vOch Majesteit," antwoordde Hein- Geen ander op de hoogte, dan be hoeven wij er ook niet naar te streven, hen te bereiken een trek die de de menschheid stellig eindelijk naar het ideaal zal leiden! De bisschop wenkte. „Verdedig u Eckardus!" Hij bleef nog zwijgen, 't hoofd ge bogen in zwaren strijd een poos. „Welnu," herhaalde Benedictus, „of wilt gij herroepen?" Toen krom Eckard ineen. 'tWas of er vuur door zijn aderen gloeide. 1 „Neen!" En toen hij het oog opsloeg zoo machtig, zoo groot, scheen hij groo- ter te worden. 1 „Mijn leer zal ik prediken, zoolang nog een ademtocht in mij leeft. Die arme vrouw heb ik beschermd, en zoolang het in mijn macht ligt, zal ik haar beschermen tegen het bij geloof, dat haar aangrijpt." „Zoo'n lasteraar!" Toorn en vrees kleurde bijna ieder gelaat, en de bisschop verhief ,zich van zijn zetel. 1 ,,'t Bijgeloof priester, is gegrond op een dogma, dat de kerk leert." Kalm en vastberaden verhief Eckard den blik. „Dan heeft het bijgeloof de kerk verblind en het dogma in het leven geroepen. Er zijn geen heksen!" „Anathema sit!'" „Heft de vergadering op'!" Een woest rumoer barstte los. tie ylk ben blij, dat ik U op deze manier niet kon helpen. Alleen heb ik nu werkelijk erge üonger .gekregen enne..." „Dat begrijp ik heel goed. mijn jongen, „antwoordde de ko ning. „Hier. ga maar op mijn troon zitten en neem het gouden bord en de overgebleven boterhammetjes en die heerlijke plak gebakken bloed worst en laat het je maar heel goed smaken." Nu. dat liet Heintje Putters zich geen twee maal zeggen en voor het eerst in de geschiedenis van dat land zat er een jongetje op den troon van Koning Boko en at gebakken bloedworst van een gouden schaal. (Wordt vervolgd). Vergadering van den dubbelen Raad der gemeente HEDIKHUIZEN. Vrijdagmiddag om half zes hield de dubbele raad, welke is benoemd, in verband met de door het gemeente bestuur van Hedikhuizen voorgestane wijzigingen van de gemeentegrenzen, een vergadering ter bespreking van deze aangelegenheid. Burgemeester van Heereveld, die als Voorzitter fungeerde, dankte na de opening de leden voor hun bereidwil ligheid in dezen raad zitting te willen nemen. Vervolgens gaf de Voorzitter een uit eenzetting van het verloop, die de on derhandelingen over het plan tot grens wijziging, naar aanleiding van een plan van Ged. Staten tot samenvoeging van de gemeenten Nieuwkuijk en Vlijmen, hebben gehad. De gemeentesecretaris de heer Cou- wenberg, deed voorlezing van de tus" schen het gemeentebestuur en Gede puteerden over de aangelegenheid ge voerde correspondentie. Op het eerste schrijven ontving het gemeentebestuur van Ged. Staten ten antwoord, dat zij aan het plan van He dikhuizen gaarne aandacht zou willen schenken, nadat de grenswijziging tus- schen Nieuwkuijk en Vlijmen had plaats gehad. Het bestuur van Hedikhuizen was door dit antwoord niet bevredigend en verzocht het college vare Ged. Sta ten niet te willen wachten tot later,, doch onmiddellijk in te grijpen. Ged. Staten lieten hierop echter we ten, dat zij geen termen aanwezig acht ten van standpunt te veranderen. Naar aanleiding hiervan heeft de ge meenteraad van, Hedikhuizen zich ge wend tot de Kroon. De burgemeester betreurde het, dat het voorstel door de betrokken ge meenten niet met instemming is ont vangen. Hij vroeg vervolgens de meening van den dubbelen raad' omtrent het volgend praeadvies van B. en W. Aangezien het te behandelen voorstel tot grenswijziging uitgaat van den Raad van Hedikhuizen en wij daartoe inder tijd het initiatief namen, ligt het voor de hand, dat wij bij het opstellen van een nieuw praeadvies slechts in her haling zou treden. Door u allen een afschrift te doen geworden van den brief van heeren Ged. Staten met grens- beschrijving, waarin tevens de motie ven tot grenswijziging zijn neergelegd, hebben wij gemeend de behandeling der zaak zelve te vergemakkelijken. Alleen voor zoover wij in eerste in stantie iets hebben verzuimd te 'ver melden maken wij van deze gelegen heid nog gebruik onze motiveering aan te vullen. Bovendien geeft de behandeling van onze voorstellen in de betrokken ge- „Waartoe die andere punten van .aan klacht, dit eene woord is voldoende. Hij heeft zich zelf geoordeeld." „Ja, 'tis voldoende, als de kerk der liefde, als de moeder gezworen heeft den zoon te dooden," knarsetandde de man in den donkeren kap. „Redt hem dan!"' smeekte het meis je. i „Te laat!"' antwoordde hij, niet mijn woord, alleen geweld had hier kunnen helpen. En meent gij, dat Eckard zich door geweld aan den arm der kerk had kunnen onttrekken? Hij is toch een priester, dat zult ge spoedig zien arm, arm kind!" Zij klonk zeer droevig de doffe stem 't gelaat zag men niet. Maar steeds meer klemde het .meis je zich aan hem vast beefde hij de krachtige man? Vergiftiging van Koenraad weige ring der sacramenten aan een ster vende steeds luider werd het ru moer, steeds woedender de menigte, en steeds trotscher, steeds vrijer en krachtiger de woorden, die hij bij het bed van den stervende had gesproken. Maar daar had de eerbied voor den dood de woede verbannen, hier dreig de zij bandeloos te worden. „Anathema sit!" Weer werd hij vervloekt. En 't was als werd hij bij elk woord der verschrikking een hoofd grooter. „Jammer van den blonden knaap," fluisterde een oud krijgsman zijn ka meraad toe. meenteraden en commissiën ons nog aanleiding tot de volgende bemerkin gen. Om dan den algemeenen gevestig- den indruk, die evenwel absoluut ver keerd is, als zou Hedikhuizen begon nen zijn met de idee van grenswijzi ging en daarbij niets anders dan eigen belang op het oog hebben, weg te nemen, meenen wij speciaal uwe aan dacht te moeten vestigen op het na volgende: Zoodra heeren Ged. Staten het vo rig jaar omstreeks dezen tijd voorstel len indienden om Nieuwkuijk bij de gemeente Vlijmen te voegen, ergo van de zijde van Ged. Staten en buiten on zen wil, het plan bestond om Nieuw kuijk als zelfstandige gemeente op te heffen, hebben wij ons bij brief van 18 April 1932 gewend tot Ged. Staten, om, wanneer de gemeente Nieuwkuijk toch werd opgeheven en bij Vlijmen ge voegd, tegelijk dan een nieuwe, meer juiste geografische grens te maken tus- schen eventueel nieuw Groot Vlijmen of Onzenoort en deze gemeente. Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Zenuw- s till en deen Zenuwsterkende ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Zulks was niet alleen ons goed recht maar wel degelijk onze plicht, die eischte, dat bij eventueele annexatie van deze twee gemeenten op de reeds zoolang verbeide en door de omstan digheden noodzakelijk geworden grens wijziging werd aangedrongen. 1 Het duldt geen tegenspraak en een ieder, die ter plaatse (Kom Haarsteeg) de ligging der verschillende bebouw de deelen der betrokken gemeenten objectief komt bekijken en de kerke lijke, sociale en economische toestan den nauwkeurig onderzoekt, zal moe ten erkennen en toegeven, dat feitelijk de door ons bedoelde buurtschappen t.w. wijk E van Vlijmen, wijk A van Nieuwkuijk en wijk D van Herpt wer kelijk en niet anders dan tot onze ge meente moest behooren. Daarom en in verband met het bovenstaande merken wij opzichtens de praeadviezen van R. en W. van Vlijmen en Nieuwkuijk be leefd op, dat ons ten onrechte van die zijde expansie-politiek en eigenbelang in de schoenen wordt geschoven. Im mers, en hier ligt de cardinale fout van de beide gemeentebesturen, wa ren Ged. Staten niet begonnen met voor te stellen Nieuwkuijk op te hef fen, onzerzijds zou er niet aan gedaoht; zijn om eenige grenswijziging te vra gen, temeer waar alleen met betrekking tot wijle E van Vlijmen, vanwege een brief van Ged. Staten van 3 Aug. 1920, G. nr. 644, dus ruim 12 jaren geleden, een dusdanige grenswijziging reeds aanleiding had gegeven tot on- verkwikkelijkheden tusschen de twee betrokken gemeentebesturen. In dit licht bezien en in dit stadium de zaak bekeken, zullen Vlijmen en Nieuwkuijk moeten toegeven, dat niet uitsluitend eigenbelang, maar een juis tere en betere geografische indeeling onder de genoemde omstandigheden gewenscht en noodzakelijk was. En het gemeentebestuur van Nieuwkuijk had verstandiger gedaan geen oordeel te vellen over de financieele politiek van andere gemeenten, i.e. dezer ge meente, omdat het steeds zeer moeilijk blijft een anders huishouding te be- oordeelen. Met grooten ophef wordt dan mel ding gemaakt van het feit, dat de ge meente Hedikhuizen pl.m. f 100.000. schuld heeft, om de betrokken wijkbe woners den schrik om het hart te doen slaan. Echter moet niet uit het oog worden verloren, dat deze gemeen te enkele jaren geleden voor ruim f51.000 het beheer en onderhoud van een ruim 7 K.M. langen kunstweg Vlij menHerpt aan de provincie heeft overgegeven. Dat Nieuwkuijk zoo ge lukkig is door geheel haar dorp een provincialen weg te hebben liggen dus betrekkelijk alle wegenonderhoud haar vreemd is, mag niet tot verwijt dienen, dat een naburige gemeente voor één weggedeelte slechts ruim een halve ton heeft moeten uitgeven, om het hoofd te bieden aan de eischen van het moderne snelverkeer. Een ge lukkiger besluit heeft de raad van He dikhuizen nooit kunnen nemen. Daar bij bezit deze gemeente nog haar elee- Karnmachines, Teakhouten Melkkuipen, Kaasvormen, Botervloten, Thermometers met opschriftBoter-Kaas" (gecontroleerd), Melkbussen voor in het land te gaan nielkeni Transportkannen, Kraanbussen, Melk emmers, Maatemmers, Melkmaten, Wat tenschijven enz. enz. enz. ALLÉÉN PRIMA KWALITEITEN „Hoe flink staat hij daar, hoe moe dig en groot als die met het zwaard vecht, als met het woord. Hij zou een veldheer geworden zijn; hij dwingt met zijn blik." „En zijn woord grijpt aan!" „En achter "dat voorhoofd verbergt hij een wereld van gedachten." „Helena, jonkvrouw von Rossow," weerklonk het door de zaal. „Ook gij zijt geroepen. Verdedigt u oog in oog." Het meisje wilde zich losrukken; maar vast drukte de man haar hoofd aan zijn 'borst. Zij kon niet spreken, niet roepen. „Zwijg; gij redt hem toch niet meer," gebood hij bijna djreigend. „Gij stort slechts u en mij in het vejrderf," voeg de hij ejr bij en liett haar vrij. „Ook u?" droeg zij sidderend. „Ja!" Toen zuchtte zij en boog zwijgend het hoofd. „Gero, de markgraaf der Elbelan- den heeft ons het meisje ontrukt en is met haar verdwenen sinds den on weersnacht." „Helena von Rossow is niet hier." „Dus bekent zij haar schuld!" „Vloek over haar! Vloek, vloek en ban." 1 En vloek over den markgraaf, die haar aan de straf onttrekt." „Hij deelt den ban." Het meisje zuchtte en zag naar hem op; maar sterk en kalm trok de man haar nog meer tot zich, als wilde hij i haar tegen de geheele wereld bescher-1 men. 1 „Eckard! zoo verdedig u dan .alleen.'* Maar opeens verstomde het rumoer, want Éckard bleef zwijgen. Nog stond hij onbewegelijk op zijn' plaats, schijnbaar kalm als te vo-i ren, maar hij had nu het hoofd ge bogen een een vreemde uitdrukking; zweefde over zijn gelaat. „Jij, hij zwijgt, hij moet zwijgen." „Zoo is hij schuldig," riep Anselmus," en hatelijke vreugd verwrong zijn ge laat. Eckard verroerde zich niet. Groot en somber werd het ,oog van het meisje en diepe, vlijmende smart was er in 'te lezen. „Hij zwijgt? God hèlpe ons. Dus voor hem was het zonde dat oogen blik? Ik was nooit zoo rein de) dood had ons immers reeds aangegre pen hadden wij dan dat vergeten! kunnen?" s „Arm kind," fluisterde de man, „hij is priester." i „Maar als hij te trotsch is, zichzelf te verdedigen, dan klaagt hij mij toch aan, als hij zwijgt. Dat is niet moget- lijk. Dan zou hij niet de Eckard zijn, dien ik geloofde en lief had." „Gij waart een kind," zeide de man nogmaals langzaam, „en 'hij is een priester." 1 Zij zuchtte diep en sloot de oogen, „Vaarwel dan, geloof, hoop en lief de!" (Wordt vervolgd). Nieuwsblad 2. Wie kan van de volgende let ters een plaats in Noord-Hol land maken sterk verminderde prijzen: WILLEM DE 11 - -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5