A. A. COERTSE geneesten Eind 30, GORKUM. Tel. 266. Binnenland.. BEKENDMAKING. levert LIJSTEN in iedere gewenschte maat moderne profielen. trisch net, dat jaarlijks een flinke winst ten bate van de gemeentekas afwerpt. Resumeerende komen wij tot de con clusie, wanneer we zaken en objecten die de gemeente Nieuwkuijk niet en deze gemeente wel heeft, vergelijkën, de schuld van Hedikhuizen niet veel meer zal bedragen dan die van Nieuw kuijk zelf. Daarentegen biedt de ge meente Hedikhuizen aan hare even- tueele nieuwe bewoners een renteg- vend en vruchtbaar grondbezit van ruim 110 H.A. bouw-, hei- en wei landen, zoodat bij een racapitulalie der feiten wel gezegd mag worden: „Het is goed te zijn en te behoor en tot de gemeente Hedikhuizen." Ten slotte moet nog in aanmerking genomen worden, dat weliswaar door uitbreiding van de gemeente Hedik huizen 'haar publiekrechtelijk grond bezit vergroot wordt en haar meerdere baten toevloeien door middel van be lastingen, speciaal wat de grondbelas ting betreft, maar dat hare eventueele nieuwe bewoners ook lasten met zich brengen als: onderwijs, armenzorg enz. terwijl de sociale nooden 'n groot risico blijven voor deze gemeente. Het gemeentebestuur van Vlijmen blijft dan ook in gebreke deze lasten sociale en andere nooden te begrooten en vergeet die aftrekken van de ba ten, die haar zouden ontvallen. Daar om temeer werpen wij het beoogen van eigenbelang verre van ons af en verklaren bij herhaling, dat het vor men een er krachtiger gemeenschap al leen ons doel en ideaal is geweest. De behandeling dezer zaak in den ge meenteraad van Herpt, geeft ons alleen aanleiding beleefd op te merken, dat wij terstond moeten toegeven dat en op geografische en op nog vele andere gronden het thans tot deze gemeente behoorende Luttelherpt feitelijk tot de gemeente Herpt moest behooren en dat door ruiling hier een zeer eenvou dige oplossing verkregen: kan worden. Hierover viel echter te praten, maar botweg een afwijzende houding aaii te nemen tegen onze goedbedoelde voor stellen, past niet in het kader van be handeling dezer beslist urgente zaak. Het geeft meer den schijn dat an dere, zij het niet naar voren gebrachte beweegreden den Raad van Herpt over schaduwen om onze voorstellen kort en bondig op zij te stellen. Wij geven heeren Ged. Staten dan ook in overwe ging om bij het eventueel indienen van ieen wetsvoorstel tot uitbreiding dezer gemeente rekening te houden met de omstandigheid, dat ook naar onze mee rling Luttelherpt, en wel in ruil voor wijk D bij de gemeende Herpt ge voegd worde, zoodat die gemeente én in zielental én in grondbezit er niet kleiner op worde. Hiermede meenen wij op goede gron den ook haar afwijzende beslissing vol doende ontzenuwd te hebben. De heer van Hemert; vond het stuk zeer mooi. Evenwel had hij vernomen, dat de grenzen zeer ruim zijn kunnen. Hij meende daarin voor de andere ge meenten een steen des aanstoots te zien, omdat zij niet gaarne gebieden, welke zij steeds bezeten hebben, af staan. De Voorzitter zeide, dat op verzoek van de Kroon wijziging van de aanvan kelijk ontworpen nieuwe grenzen is gevraagd. B. en W. hebben daaraan voldaan. Het was evenwel niet moge lijk stukken af te kappen, waardoor thans de grenzen tot aan den spoordijk loopen. De heer van Hemert vreesde, dat de moeite vergeefsch zal zijn, nu door Ged. Staten zelf een ander plan is ingediend. De heer van Bokhoven meende, dat door het plan van Ged. Staten, dat nu Hedikhuizen van de baan zal gaan. Ged. Staten zullen trachten hun eigen plan door te voeren. De Voorzitter was van oordeel, dat dit plan op het oogenblik buiten be spreking moet blijven, omdat over 14 dagen de dubbele raad gelegenheid zal krijgen het te bespreken. Hij zou het jammer vinden als He dikhuizen in stukken wordt gescheurd. Er is toch geen enkele reden aanwezig deze gemeente haar zelfstandigheid te ontnemen. Zij is krachtig en gezond en zal een der laatste gemeenten zijn, die op steun van hqogerhand is aan- •gewezen. Spreker hoopte, dat de leden van den dubbelen Raad in de nog restee- rende weken zooveel argumenten zul len verzamelen, dat bij de komende be sprekingen voldoende kan worden aan getoond, dat, hetgeen Hedikhuizen wil niet buitensporig is. Spreker betoogde nog, dat van roof geen sprakei is; de andere gemeenten geen reden dergelijke termen te ge bruiken en Hedikhuizen zoo onaange naam te zijn. De heer van Bokhoven vroeg of na de grenswijziging de baten grooter zul- j len zijn dan de lasten, 't Is toch moge lijk, dat men 'n armer bevolking onder zijn bestuur krijgt. De heer Couwenberg geloofde, dat de baten en lasten tegen elkander zul len wegvallen. De Voorzitter was hetzelfde van mee ning. Er is alles voor grenswijziging te zeggen. Thans profiteeren anderen ook van de wegen, electrisch licht e.a. De heer van Bokhoven vroeg of het waar was, dat) Vlijmen kleiner zou worden. De Voorzitter ontkende dit. Met algemeene stemmen werd be sloten het voorgelegde schrijven aan Ged. Staten te zenden. De Voorzitter spoorde de leden aan de zaak nog eens goed te bestudee- ren teneinde Ged. Staten alsnog te kun nen overtuigen van het goed recht der gemeente. De heer van Hemert zeide nogmaals te gelooven, dat alle pogingen ver geefsch zullen zijn. De Voorzitter zeide, dat er voorbeel den zijn, die bewijzen, dat er toch wel iets te bereiken is. Als geen actie wordt gevoerd, staat uitvoering van de plannen van Ged. Staten als een paal boven water. Spreker dankte de leden voor hun belangstelling en sloot de vergadering, welke ongeveer drie kwartier in beslag had genomen. Wethouder v. d. Water vraagt nog. of er een adres is ingekomen van A. d. Vaan over verlaging schoolgeld. Hiervan is echter niets bekend. De Voorzitter geeft in overweging den man te raden een nieuw adres in te zenden. Spreker is ook wel op het raadhuis voor hem te spreken. 3. Beoordeeling van het door den raad ingediend plan tot wijziging der grenzen tusschen deze gemeente ee- nerzijds en de gemeenten Vlijmen, Nieuwkuijk en Herpt anderzijds. De Voorzitter geeft eene uitvoerige uiteenzetting van deze kwestie, zoo als in de vergadering van de oetref- fende commissie, bedoeld in art. 158 van de gemeentewet. De heer Winkel meent, dat men aan eene actie dienaangaande weinig zal hebben. De heer v. Hemert zou er toch zooveel mogelijk publiciteit aan ge ven, vooral om zich te rechtvaardigen tegenover de andere gemeenten. De Voorzitter meent, dat aan het concept schrijven van B. en W. om trent deze aangelegenheid weinig of niets is toe te voegen. Op eene bemerking, waarom nu de grenzen ruimer zijn genomen dan volgens het eerste plan antwoordt hij. dat na afkeuring van 'teerste plan dit noodzakelijk was omdat be staande grenzen als scheiding geno men moesten worden. De heer Winkel vindt de gemaak te onkosten, speciaal van de kaar ten te hoog. Had hij die van te gen? Het beste is, probeer Kruschen zelf eens. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en fl.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Adv. MOTORRIJDER0 VERONGELUKT. Woensdagmiddag is op den Utrecht den naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar de door twee schoten getroffen man wei gerde zich verder te laten behandelea en naar het café terugkeerde. De an dere werd verbonden en ging naar huis. De getroffenen heeten H. L. en E. L. O DE DOOD VAN 10 VARKENS. Te Elsedorp is afgebrand de boer derij van den landbouwer W. Kruy- De bekende Amsterdamsphe Confectiehandel zal MAANDAG a.s. t./m. WOENSDAG weder te Alm- kerk in Café DekkkIï, verkoopen hare bekende Heeren-, Jongens- en Kinderkleeding ook Damesregenmantels thans in verschillende soorten.^/ Wij bréngen ook weer Overall's, Rijbroeken en Manchester broeken. Onze costuums overtref fen alles op het gebied thans in prijs en afwerking. Wij beloofde U „Ieder jaar mooier, ieder jaar beter". Wij hebben ons hieraan gehouden. ENORME VOORRAAD. GAAT DUS ZIEN 1 WIJK EN AALBURG. Aansluitend op bovenstaande annonce berichten wij dat wij te Aalburg ten huize van den Heer DEN HOET verkoopen aan de Polstraat en wel DONDER DAG 18, VRIJDAG 19, en ZATERDAG 20 MEI. Zegt het voort. Gaat vooral zien. Als steeds aanbevelend: DE AMSTERDAMSCHE CONFECTIEHANDEL. Bttl Vergadering van den Raad der ge meente HEDIKHUIZEN, des nam. te 7 uur. Voorzitter: burgemeester v. Heere- veld. Secretaris: de heer Couwenberg. Aanwezig alle leden. 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten be treffende de verordening, van den ge meente-ontvanger. Ze kunnen zich met de vaststelling der kantooruren niet vereenigen. Ze stellen voor de kantooruren in den na middag te vervroegen, of deze in den vóórmiddag te stellen. De raad besluit de kantooruren te stellen in den namiddag van 13 uur. b. Schrijven van Ged. Staten betref fende het ambtenaars-reglement. Ze wenschen voor den secretaris, den ge meente-ontvanger en den ambtenaar van den Burgerl. stand eene afzonderlijk reglement. B. en W. zullen advies vragen bij de Ver. van Ned. Gemeenten en bij de R.K. Ver., waarna ze met een voor stel zullen komen. e. Schrijven van den Minister aan gaande de verordening voor den veld wachter. Het betreft voornamelijk de bepalin gen omtrent pensioen en wachtgeld. Deze zullen volgens de wenschen van den ministff" gewijzigd worden. Schrijven van den inspecteur der volksgezondheid, inhoudende een klacht over het z.g. uithallen. Hij dringt er op aan eene bepaling in de desbetreffen de verordening op te nemen, waardoor het verboden wordt te slachten of vleesch ten verkoop in voorraad te heb ben anders dan in lokalen, welke aan de eischen van de keuringswet voldoen. De heer Winkel meent, dat dit uit gaat van de broepsslachters. Het schrij ven wordt voor kennisgeving aange nomen. g. Goedkeuring van Ged. Staten van de rekening over 1932 en de begrooting van 1933. Deze laatste sluit met een bedrag aan ink. en uitgaven van f41.688.94 (gewonen dienst) en f5.575.97 (kap. dienst). Vaststelling van de vergoeding voor de bijzondere scholen over 1931 en het voorschot over 1933. De vergoeding over 1931 wordt bepaald op f7.per leerling. De Bijz. school te Haarsteeg krijgt daardoor nog bijbetaald f 122.2?; en die te Hedikhuizen f 96,84. Het voorschot over 1,933 wordt be paald voor Haarsteeg op f 784.55 en voor Hedikhuizen op. .f96,84. De heer Winkel heeft gehoord, dat Hedikhuizen over 1930 nog niet be taald is. De Secretaris bewijst met de be scheiden, dat dit wel degelijk be taald is. Dan zegt de heer Winkel, dat er voor Hedikhuizen een bedrag uitge trokken is voor schoolbanken welk bedrag echter niet is uitgekeerd. Het blijkt, dat dit bedrag nooit is opgevraagd en later is overgeschre ven op andere posten. Deze kwestie zal nader onderzocht worden. voren gekend dan zou hii nooit toe gestemd hebben, 't Is alles wegge gooid geld. Hij vraagt, waar die f 400 a f 500 vandaan moeten komen. Die worden door overschrijvingen. „Er schijnt nog geld genoeg te zijn", zegt de heer Winkel daarop. De raad gaat daarop met |het schrij ven van B. en W. accoord. Rondvraag: De heer v. Hemert meent, dat het hard noodig is, dat in 't schoolhuis te Hedikhuizen behangen wordt. De Voorzitter zal eens gaan kijken. De heer v. d. Heijden vindt, dat zoo iets niet op den weg van de ge meente ligt. De Voorzitter merkt echter op dat, als iemand f350.verwoont, hii ook wel mag eischen, dat het huis in orde is. De heer v. Hemert informeert nog naar de werking van de verordening op de hondenbelasting. Dat gaat goed. ^egt de Voorzitter. De opbrengst is nu reeds f 200. Hierop wordt de openbare verga dering gesloten. .(Huisgezin.) KNIEëN ALS VERSTEEND. Vrouw die 10 jaar rheumathiek had loopt nu gemakkelijk 6 K.M. „Sinds ik hieir kwam uit Engeland, nu 10 jaar geleden," schrijft ons een vrouw, „heb ik vreeselijk rheumatiek gehad. Ik heb veel moeten liggen en eindeloos geld eraan besteed. Ik kocht medicijnen, waschmiddeltjes, smeersels en allerlei preparaten, tot ik er genoeg van had. Ik hoorde zoo vaak van Kru schen Salts, dat ik dacht: laat ik dat eens probeeren. In dien tijd waren mijn knieën zoo stijf geworden, alsof ze ver steend waren. Ik was werkelijk wan hopig, want ik voorzag, dat het niet lang meer zou duren, of ik zou me heelemaal niet meer kunnen bewegen en dat maakte me zoo treurig. Welnu, ik kocht een flacon Kruschen Salts en nam eiken ochtend een theelepel vol. Toen de flacon op was, zei ik: Och, het is hetzelfde als al het andere; ik ben niets beter. Maar mijn man zei: Doorzetten. Probeer nog eens een fla con. Geef het den tijd op je bloed in te werken. Wel, toen kocht ik nog een flacon en voordat die op was waren mijn knieën niet meer zoo stijf. Ik kon het nauwelijks zelf gelooven, toen ik weer kon bukken en opkomen zonder hulp. Ik was er zóó blij over. Ik ging door met Kruschen en werke lijk, ik ben dezelfde vrouw niet meer. Onlangs liep ik 6 K.M. en voelde me best, terwijl ik vroeger nauwelijks door de kamers kon loopen. Mijn man is den heelen winter zonder werk ge weest, maar ik moet mijn Kruschen hebben, vóór dat ik geld aan mijn eten besteed. Het is té belangrijk, dat men gezond is en goed kan loopen. Ik voelde m:e verplicht U dit alles te vertellen, opdat het ook anderen goed kan doen." Mevr. E. A. Wat behoeft er nog meer gezegd te worden om andere lijders te overtui- schestraatweg te Oosterbeek de ze nuwarts dr. C. H. Sissingh, die op zijn motorrijwiel den straatweg over stak door een in de richting Arnhem komende auto overreden en op 'slag ge dood. - De politie heeft het lijk naar Arn hem vervoerd. De auto, welke na het ongeval door gereden was, .is des middags te Arn hem aangehouden. De bestuurder, die uit Noord-Holland afkomstig is, is ter beschikking van de politie te Ooster beek gesteld. o— EEN OVERVAL BERAAMD. Twee mannen hebben de winke lierster mej. Letink, die een zaak in ijzerwaren heeft, in de Maretakstraat te Rotterdam, in haar winkel over vallen. waarbij zij getracht hebben de kas te rooven. De juffrouw ver zette zich hevig, zoodat de overvallers zonder buit moesten vluchten, ach tervolgd door de juffrouw. Buiten hebben eenige omstanders de kerels achtervolgd, waarop een van hen gegrepen werd en aan de politie kon worden overgeleverd. In den avond werden nog twee medeplichtigen een persoon had op den uitkijk gestaan gearres teerd. De daders zijn de 23-jarige L. D.. de 20-jarige M. van C. en de 24-jarige IT. K. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. o EEN COMMUNIST MET DEN STERKEN ARM VERWIJDERD. Men schrijft aan de N.R.C. In de te Finsterwolde gehouden vergadering van den gemeenteraad is het tot een incident gekomen. Tii- dens het debat over een algemeene huurverlaging noemde het commu nistische raadslid. Siemonds den raad een poppenkast, waarop het poc- dern. raadslid B. Tuin zeide. wel te weten wie dan voor Jan Klaassen speelde, waarop de communist Sie- mons den soc.-dem. Tuin een lakei van het kapitalisme en een schurk noemde. Daar de communist weiger de de beleediging terug te nemen, stelde de voorzitter voor S. uit de vergadering te verwijderen welk voorstel met 5 tegen 3 stemmen werd goedgekeurd. De heer Tuin pnt- hield zich van stemming. Toen S. I zich naar het oordeel van den voor zitter niet snel genoeg verwijderde, werd hij door de aanwezige politie uit de zaal gezet. —O GIFT VAN DE KONINGIN-MOE DER. H. M. de Koningin-Moeder heeft een belangrijke gift doen toekomen aan de Centrale Commissie voor Uitzen ding van Nederlandsche Kinderen naar Buiten (Kinabu), Frankenslag 83 te 's Gravenhage. O— SCHIETPARTIJ TE GRONINGEN. Aan het Winschoterdiep te Gronin gen kregen 3 personen, die gezamenlijk 'n café hadden bezocht 'n hevigen twist, waarbij een van hen een revolver trok en daarmee op de beide anderen schoot. De eene, het waren twee broers, werd in den buik en in het been ge troffen, de andere in de pols. Zij wer- sta. 10 varkens en 1 kalf kwamen in de vlammen om. II. M. DE KONINGIN TOT HAAR VOLK. De Koningin heeft het volgend per soonlijk woord tot het Nederlandsche volk gericht: „Nu de herdenking van den 24sten April zoowel hier te lande als in het Rijk buiten Europa en bij onzeland- genooten in den vreemde tot het verleden behoort, wensch Ik tot al len een enkel woord te richten. Waar ontelbare scharen uit ver schillende en uiteenloop-ende deelen der bevolking zich als leden van een groot gezin vereenigden om de fi guur van den Vader des Vaderlands, is op treffende wijze gebleken dat Hij voor ons allen geen nevelige hi storische persoon uit een ver verle den is, doch daadwerkelijk in ons hart voortleeft. Deze aanhankelijkheid en vereering is onafscheidelijk verbonden met on ze verknochtheid aan de beginselen van ons staatsbestel, waarvan Hij zoo meesterlijk de grondslagen gelegd heeft en welke in het heden zoo als in het verleden zoo uitnemend bij onzen volksaard passen en een waar borg voor de toekomst vormen. Tijdens de herdenking toefden Mij ne gedachten menigmaal bij den lan gen martelstrijd met zijn zware be proevingen zoowel door ieder per soonlijk als door ons geheele volk met zooveel offervaardigheid en taaie volharding gedragen. Beproevingen, waarin de leider van onze onafhan kelijkheidsbeweging steeds getoond heeft met vaderlijke bezorgdheid ten deelen, bouwende op den „Poten taat der potentaten", onwrikbaar in zijn geloof aan intreding van betere tijden. Een moeilijke weg en ontberingen zijn niet te vermijden voor een volk in nood, dat zich voor een betere toekomst wil aangorden. Met bezorgdheid denk Ik aan de ongunst der tijden, waardoor alle deelen des Rijks getroffen zijn en Ik ben met deernis vervuld over den zwaren druk en de moeilijk te bren gen offers, die eenieder opgelegd worden; een nood, welke het we reldgebeuren om ons, buiten ons toe doen heeft in het leven geroepen. Ik voel de bezieling en de kracht, die er van dat verleden uitgaan om ons door aanpassing, taaie volharding en eensgezindheid, den ijver en de wilskracht, die de omstandigheden gebieden, de handen ineen te slaan en allen te zamen te offeren en te arbeiden voor wat God geve, een maal een betere toekomst zal zijn. Moge de viering, die achter ons ligt en de daarbij opnieuw aan den dag getreden aanhankelijkheid aan de fi guur van den Vader des Vaderlands en aan het werk dat hij heeft mo gen tot stand brengen, blijken een ze gen voor ons allen te zijn geweest", Wilhelmina. o— Uw Fotograaf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6