Tweede Blad No. 5332 Vrijdag 19 Hei Een verstandig Autorijder Reserve-Wiel Ijzerhandel GORINCHEM. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Man en vrouw zijn één RESERVE-BRIL? SPOTgoedkoop Kinderrubriek FEUILLETON. H K 0 S W I T H A Buitenland. M\!AnT ZUSTERHUIS iMvJK.1, GORINCHEM. zij 11 nu Voldoen aan alle eischen Springen niet Gaan nooit open Vraagt gratis prijscourant Alléén verkrijgbaar: BEHOORENDE BIJ HET Zoo kan het niet langer! Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoornissen, hoofdpijn en dui zeligheid, door afgematheid, terneer geslagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt. Deze verschijnselen zijn dikwijls de eerste waarschuwin gen van verzwakking der afschei dingsorganen. Van de gezondheid en kracht de zer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij verzwakt, dan hoopen urine zuur en andere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit, water zucht en blaastoornissen veroorzaken. Herstel uw gezondheid door van af heden Foster's Rugpijn Pillen te gebruiken. Dit speciale middel werkt rechtstreeks op de betreffende orga nen, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoe dig flink en gezond zult voelen. Bij alle drogisten enz. a f i, f 1,75 en f 3'Per Hoos. Beste meisjes en jongens. De antwoorden op de vorige raad sels zijn: 1. De boer sprak van de 'musschen, kwamen die e;n pikten zijn 'zaaizaad op, dan kwam de tarwe niet op, kwamen de musschen niet, dan kwam de tar we wel op. 2. Zandvoort. 3. Pellikaan. Deze week nu eens één groot raadsel: Mijn geheel bestaat uit niet minder dan 12 letters en vormt den naam van een vervoermiddel 9 12 3 11 is een verkorte jongens naam; 6 10 4 11 is een veTkorte meis jesnaam'; 14 2 heeft iedere hansworst len iedere worst; 2 7 6 is ,een klein ethaap; 2 7 8 9 4 11 doen vrodlijke menschen; 5 7 2 is bitter, naar men acgt. OOM KAREL. „DE WONDERLIJKE AVONTU REN VAN HEINTJE PUTTERS AAN HET HOF VAN KONING BOICO." V. „Hé," riep Koning Boko uit, toen alles op was, ,,wi.l je wel gelooven Heintje Putters, dat ik nog zelden zoo lekker gegeten heb?! Ik voel me veel sterker en ga vanmiddag eens hard ■aan het regeeren!" Zoo gezegd, zoo gedaan. Den heelen middag zat de koning op zijn troon, met zijn scepter in zijn hand en regeerde zoo flink, als hij in langen tijd niet gedaan had. De minister kwamen met heele dikke def tige tasschen vol met dichtbeschreven papieren met groote, roode lakzegels versierd en lieten die allemaal aan den koning lezen, die vervolgens met een gouden penhouder, die zóó zwaar was, dat de koning hem met twee han den moest vasthouden, daarop zijn handteekening zette, ten teeken, dat het zoo moest gebeuren als op dat papier geschreven stond. En ondertusschen zat Heintje Put ters in een hoekje aan een klein tafel tje en schreef op een lei van den koning, waarvan de lijst niet van hout, maar van echt goud was, al de lekkere gerechten op, die hij kende, en die hij voortaan voor de koffietafel van den koning zou klaarmaken. „Hè, hè!" riep de koning uit, toen de laatste minister om half zes naar huis was gegaan om te eten, terwijl hij zich eens goed uitreikte, ,.hè, hè, 'ik heb vandaag eens heerlijk geregeerd. Maar weet je wat ik nu wel .graag zou willen? Ik zou vanavond wel weer iets erg lekkers willen eten, dat jij hebt klaargemaakt!" „Wel Majesteit", antwoordde Hein tje, „dat kan natuurlijk gebeuren, als U het zegt!" „O nee," hernam de korting, „zoo eenvoudig daat dat niet! De hofmaar schalk heeft alles al voor het diner klaargemaakt. Weet je wat ik vanmid dag moet eten?" vroeg de koning, ter wijl hij zijn neus optrok. 1 Heintje schudden van neen. „Dan zal ik het je zeggen," ant woordde de koning. „Vanmiddag moet i!k eerst soep van roomhoorntjes eten, daarna krijg iik pastei van slagroom taartjes, als iik dat op heb, moet ik hutspot van banketletters eten en voor toen, een groote gevulde koek." „Hm, Majesteit, dat klinkt niet zoo erg naar, als ilk gedacht had. Maar natuurlijk, als U dat eiken dag moet etenDoch iik weet wat. Als ik nu eens naar de keuken ging om sjpek- pannekoeken met .stroop te bakken, en iik deed net, alsof ik ze voor mij alleen bakte, en ik nam ze mee om ze hier bijl U op te eten, zouden wij dan niet kunnen ruilen. „Dat zou misschien gaan," riep de koning verheugd >uit, ,,weet je wat Heintje, laten we het probeeren! Ga in ieder geval naar de keuken en bak heerlijke spekpannekoeken, maar voor mij minstens zeven dikke hoor!" Heintje haastte zich naar de' keuken. „Wat komt u doen „meneer"?" vroeg de kok, die nog steeds boos was, om dat hij tegen Heintje „meneer" moest zeggen. „Ik ga spekpannekoeken voor mij zelf bakken! 'Het mag van den koning", antwoordde Heintje Putters, „geef U mij maar wat tarwemeel en boekwei- tenmeel en melk en gist en later, ails ik ga bakken, moet ik nog minstens ly2 ons vetgerookt spek hebben. Maair vet hoor!" De kok trojk een gezicht als een onweerswolk, doch wanneer je goed in hun lof over „Zij"-crème. Zij is in derdaad even onmisbaar voor de verzor ging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad i en onberispelijk scheien gesteld is. In prijzen van 2075 cent. •Verhaal uit de 10de 'eeuw na Chr. Naar 't Hoogduitsch. 14. „Waarheen", vroeg hij zacht, „tot uwen vader?" Toen kromp zij ineen. „Neen! in het klooster in 't graf." Hoog steigerde het vurige ros, maar sFechts een oogenblik. Toen bedwong hem de ijzeren hand van den ijzeren man. En zoo was zij gegaan in het klooster •te Gaudesheim, de stille, bleeke He lena. Want stil en bleek was zij nu ge worden de boschbloem. En niemand zag haar weer glimlachen. Slechts Ir- mentraut had men haar gezonden en die bracht haar als een groet van Gero hare luit. Toen verhelderde nog eenmaal een flauwe glimlach haar ge laat. En de abdis Gerberga was een ver standige liefderijke vrouw; zij liet haar tijd en vrijheid. Urenlang zat Helena alleen in den bloeienden kloostertuin, en droomend tokkelde ,zij dan de snaren en zong, en al stroomden er menigmaal tranen langs (de bleeke wangen, zij vergat eindelijk de wereld rondom zich de wereld en haar leed, en de wilde klacht van hare harp veranderde in een lied van stilzijn en op het bekoor lijk gelaat zetelde eindelijk zalige vrede. En achter de traliën luisterden de nonnen. En velen schudden verwonderd het hoofd, maar de meesten knikten toe stemmend; zij waren ook eenmaal jong geweest, daarbuiten in lente en vrijheid. Stil, bijna onhoorbaar zweefde een hooge, .edele vrouwengestalte door de beschaduwde gangen, 't Scheen een ko ningin, en toch, toen zij zich voorover boog ,tot Helena en haar zacht de be minde luit uit de handen nam, toen was z»j een ernstige, maar zachtmoe dige vrouw. „Kind, een ernstig woord." Helena .schrikte niet; zij verborg het hoofd aan de borst der goedhartige vrouw. „Ik wist het reeds lang", fluisterde zij, ,,hij is veroordeeld;" Maar toen ging er toch een rilling door haar li chaam. „Als gij het zoo noemen wilt Een klooster neemt hem voor eeuwig op tot boetedoening, maar niet tot straf; om vrede te brengen aan zijn arme, rustelooze ziel." Peinzend dwaalde Heiena's blik in de verte. „Of men wel vrede vindt door vlucht en dwang?" De abdis streek het meisje over de haren. opgelet had, zou je gezien hebben, dat hij in zich zelf iets geheimzinnigs mom pelde. Even later moest de hofmaar schalk het paleis verlaten om vet te gaan halen, want er was geen krum- meltje in huis. Doch het vreemde was, dat de hofmaarschalk, die anders zóó verwaand was, en zóó met zijn neus in den wind liep, dat hij soms tegen een lantaarnpaal opbotste, omdat hij dien niet gezien had, zonder morren er op uit, ging om voor den kok vet spek te 'halen. Heintje Putters had natuurlijk niet gezien, dat de hofmaar schalk en de kok heel zacht met elkaar geheimzinnige dingen hadden gefFuis- terd. Wordt vervolgd). Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen In deze rubriek GRATIS vragen stellen). Ik heb een verzoekschrift om pachtvermindering ingediend op 29 December j.l., maar dit is nog niet behandeld door de pachtcommissie. Moet ik nu rente betalen van het be drag dat ik volgens uitspraak der pachtcommissie moet betalen W. Een pachter. Ja, U moet van het bedrag 5 pCt. rente betalen vanaf den dag, waar op de pachttermijn vervallen is, om dat de rentebepaling, welke op 1 Mei j.l. in werking is getreden, van toepassing is op alle verzoekschrif ten, die na 30 April j.l. door de pachtcommissie behandeld zijn of worden behandeld. Ik heb als borg voor iemand, die eene boerderij huurt, reeds meerdere malen de huur hiervan betaald. Wan neer nu de huurder failliet gaat tus- schen November 1932 en Mei 1933, moet dan de borg evengoed de huur betalen over dit tijdvak H. B. Zeer zeker. De borgtocht is toch gegeven voor het geval de schulde naar niet kan betalen. Wanneer de pacht van een stuk weiland door de pachtcommissie wordt verlaagd zijn dan de borgen aansprakelijk voor de oorspronkelijk overeengekomen pachtsom of voor de pachtsom, zooals die door de pachtcommissie is bepaald Sleeuw ijk. IJ. De borgen zijn slechts aansprake lijk voor de pachtsom, zooals die door de pachtcommissie wordt bepaald. Immers treedt deze pachtsom geheel en al in de plaats van de bij het aangaan der pacht bepaalde. Ik ben dienstbode en ben voor een jaar besteed. Ik krijg mijn geld per maand. Kan ik, als ik eene maand voor den tijd op zeg, er ook af? G. Eene dienstbode. Als U voor een jaar besteed bent en U zegt tusschentijds op zonder dringende reden, kan van U eene schadeloosstelling worden gevorderd gelijk aan uw geldloon gedurende den tijd, dat de dienstbetrekking had behooren voort te duren. AARDSCHOKKEN IN CALIFORNIE- In het gebied bij San Francisco zijn „Niet door vlucht en dwang, maar door afstand doen. En achter onze I stille muren komt hij daartoe gemak- keiijker dan daar buiten in den stroom der wilde wereld." „Maar is het niet laf, de verzoeking te ontvluchten?" ,,'t Is moeilijk haar te mijden, want ook de verzoeking is zoet, menigmaal veel zoeter dan de zonde zelf. Ons wen- schen is heet, maar de vervulling werpt ons dikwijls uit den gedroomden he mel." 1 Helena zuchtte. „Gij hebt gelijk; toen ik wenschte was ik gelukkig zalig ofschoon ik wist dat mijn droom nooit zou vervuld worden. Hij is gestorven mij tot vrede? O neen! gaarne droeg ik het ,oude leed, slechts niet dezen vrede, die ,mij doodt." In plotseling .uitgebroken hartstocht was zij neergevallen aan de voeten der edele vrouw, en krampachtig snikkend omarmde zij de moederlijke vriendin. Vriendelijk bdog de abdis zich tot haar. Eien vreemde trek zweefde over haar gelaat, als een schaduw van het verleden. „Kind", zéide ,zij toen zeer zacht, „ik geloof het zelf, dat gij niet voor nn,o geboren zijt. Slechts in het licht der liefde; waarvan het klooster niets weten mag, kan uw bloeitijd zich ont- „Moeder!" .riep Helena uit. „Stil!" vermaande de abdis- „Wat ik u thans zeg, moge God mij verge ven, want geen levend wezen mag het zal steeds een bij zich hebben. Waarom heeft U geen Vraagt U eens wat een eenvoudige Bril, als reserve, voor U moet kosten.' De prijs is absoluut veel minder dan het'ongerief dat U ondervindt, als U geen reserve heeft. Uw Opticien o —O DUBBELE MOORD NA JAREN ONTDEKT. Eerst thans is men te Ostende tot de ontdekking gekomen, dat een vrouw gedurende haar verblijf tij<lens den oor log te Brussel haar kind en haar vrien din van het leven heeft beroofd. Daar na eigende zij zich het kind van haar vriendin toe, teneinde de politie op een dwaalspoor te brengen. De politie tracht thans meer licht in de zaak te brengen. o MIJNONGELUK IN DEN CONGO. In een mijn te Kipoesji in den Belgi schen Congo werden een Europeaan en vijf inlanders tengevolge van een instorting bedolven. Allien zijn omge- j komen. o— DUBBELE MOORD. Bij een benzinepomp tc Dusseldorp heeft men twee1 broers, die werkloos waren, doodgeschoten gevonden. Men heeft blijkbaar met een dubbelen moord te doen. t 1 DWAZE KIEPURA-VEREERING. In de Ufa-bioscoop te Frankfort a.d, M. loopt sinds eenigen tijd de Kiepuna- film „Ein Lied für Dich". Een bezoek ster van een der eerste rangert, die de film reeds 23 maal heeft gezien^ heeft voor den geheelen verderen duur haar plaats ingehuurd, daar zij, zoolang het mogelijk is, van Kiepura wil ge nieten. In haar genre waarschijnlijk ook een recordhoudster. EERSTE HULP HEEFT HET DRUK. In Februari hebben de Berlijnsche stations voor Eerste Hulp bij onge vallen niet minder dan 10.42 keer dienst moeten doen. Gemiddeld komen er dus 372 .gevallen per dag voor. <W RISICO VAN DEN ARBEID. Gewoonlijk wordt de landbouw een ongevaarlijk beroep geacht. Toch ko men in landbouwbedrijven jaarlijks tal van ongevallen voor. Niet minder dan1 200.000 menschen verongelukken over de geheele wereld daarbij en onder de zen eischt gemiddeld elk jaar 3000 hooren. Maar ik wil de bloem niet rrukken uit den moederlijken grond'. Gij hebt lief gehad,, en toch, mijn kind, kunnen w ijweer 'liefhebben, zoolang het verlangen naar 'liefde in ons leeft. Want eeuwig is alleen die liefde, die zich tot het dubbel-zijn verheft. Uwe liefde was slechts een onheil" „Neen, .neen!" riep Helena hoofd schuddend ,uit. 1 „Toch mijn kind. Wel van God ge zonden, maar ook het onheil komt van hem zelden als straf, maar meestal om ons te beproeven. Dit eene weet ik ook hij is veel beproefd .en niet 'het minst djoor u. Helena, hij bemint u mdt al de kracht van zijn sterke, donkere ziel ja, donker is zij ga en verlicht hem met uwe liefde. Ook dat is een pries terambt!" „Moeder!" riep Helena opeens uit „wat doet gij?"' 1 En toen verborg zij het gelaat in de beide bevende handen. „'t Goede!" zeide Gerberga ernstig. „Non worden moet slechts zij, die het hoogste niet vermag een vrouw te ,zijn. Met bezwaard hart bracht hij u hier heen te edel, om in dat doodsuur van het geluk Uwer; jeugd opnieuw om uwe hand te vr,agen vertrou wende op den tijd en op de toekomst. Hij kwam dikwijls genoeg tot u ga nu tot hem," f Maar steeds dieper boog Helena het hoofd, t „Ik heb de 'belofte' afgelegd in dien- sluier voor Eckards ziel te biddeiii."1 Toen ging er; e,en schrik langs het gelaat .van Gerberga. „Ook gij? Dat God u dan helpet! Ik kan het niet meer;." Nog eenmaal drtukte zij het meisje aan haar hart; to'en ijlde zij als gejaagd weg. Eerst toen de kloosterpoort knarsend achter haa rjn het slot viel, stond zij"! stil en een traan rolde langs die wang der edele vrouw. Maar haastig verdreef zij de verra derlijke sporen, en kalm en ernstig ging zij voort op den weg van den plicht), Zacht luiden de klokken van Gau- dersheim. 1 Bleek en somber was Gero's gelaat. En over, de gebruinde wangen van! Ir.mentraut vloog een traan. „Niets, ,niets kan haar, daaijvan te rughouden, .heer, al hadt gij ook ge- weid gebruikt. Ik haatte u eens, evenals zij. Maar nu nu. O, veel liever had ik haar als uwe vrouw gezien, dan haafl in het klooster, te zien iverwelken." „Dat begrijpt gij niet," zeide hij zacht, maar hij keerde zich zuchtend om'. „In een half uur?" vrjoeg hij. „Ja, in een half uur," was het ant woord, wordt Helena von RossoW begraven. En wilt gij haar -nog eenmaal spreken, dan moet gij vragen naar de non Hroswitha." Sk>t volgt, twee aardschokken gevoeld, die echter volgens de tot nu toe ontvangen berich ten geen belangrijke schade hebben aan gericht. GOED AFGELOOPEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag was een Engelsch sportvlieger bij Calais den weg kwijt geraakt. Hij maakte een noodlanding op een der drukste verkeers wegen van de stad. Bij de landing ging het toestel rakelings onder een electrische geleiding door. Slechts een wiel van het toestel kreeg bij de landing eenige schade. -r»- --LI- Jr. r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5