Kantongerecht flensden fiurgHijkeii Stand Plaatselijk Nieuws. dooden, terwijl er 70.000 min of meer invalide blijven. o HET IS NIET ALLES GOUD... Er is ingebroken in de kathedraal te Belgrado. De inbrekers trokken de versierselen van de beelden af en bra ken een brandkast, alsmede een aan tal offerbussen open en ontsnapten door een stuk Van het klokketouw af te sinijdejn en zich hierlangs omlaag te late|n zakken. Gr;oot was echter hun ontgoocheling, toen zij bemerkten, dat de „gouden" versierselen van de beelden slechts van verguld tin waren, dat de „edelsteenen" gekleurd glas waren, terwijl de brand kast en dq offerbussen juist waren ge leegd, zoodat er niets meer in was. o GOED AFGELOOPEN. In de omgeving van Wilna stond een Pool'sch soldaat tijdens een onweer op post. De bfiksem sloeg in het ge weer, dat hij op den schouder droeg, liep langs den loop en sloeg den kolff in stukken. De soldaat bleef wonder ongedeerd. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN, op Vrijdag 5 Mei 1933. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, v. h. Openb. Ministerie: ((waarnemend): |Mr. J. Dony. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. De zaak contra F. v. d. P., vis- echer te Dussen, wier verder behan deling in de vorige zitting werd uit gesteld, wordt het eerst uitgeroepen. (Verdachte moet terechtstaan omdat 'hii op grond van de N.V. Jannezand, rwaarvoor hii geen vergunning had, op een eend zou hebben geschoten. (Verdachte beweerde in de vorige zit ting, dat hij opgrond van de ge-* brooders Hakkers had gestaan en voor dien grond had hii Wel per missie. De Kantonrechter had in de Vo rige zitting opdracht gegeven, dat de twee rijksveldwachters van den Ho ven en Schrier uit Drimmelen, Idie (het proces-verbaal, hadden opge maakt, zoomede de onderbaas J. v. ld. jStelt te Nieuwendijk, die ter plaatse zeer goed bekend is met ver- idachte naar de plaats, waar ver dachte met zijn geweer had gestaan, zouden gaan kijken om uit te maken of verdachte op grond van de N.V. 'Jannezand dan wel op grond van de (gebroeders Hakkers uit Werkendam -zou hebben gestaan. Uit de schrif- IteÜjk overgelegde verklaring van de rtjKsveldwachters Jonkers, van den {Hoven en Schrier, alsmede uit de ter zitting afgelegde mondelinge ver klaring van den onderbaas van der (Stelt blijkt nu dat verdachte gelijk iheeft gehad, zoodat de Kantonrechter hem vrijspreekt. Als nummer twee op de rol vin den we de zaak tegen (C. v. D., (gewezen gemeente-veldwachter, wo nende te Almkerk, die in de Alm met leen hengel had gevischt zonder "ver- nning van den rechthebbende. Ver- chte had zich expres laten verbali seeren om uitgemaakt te zien of de 'Alm een ai dan niet bevaarbare en vlotbare stroom is, waarvan dan af- Ihangt of eene schriftelijke vergun ning al dan niet vereischt is. De Kantonrechter zeide, dat we [hier met eene civiele aangelegenheid (te doen heben, zoodat hii eerst de civiele quaestie wenschte te laten uit maken alvorens op de strafzaak te beslissen. Hii stelde dan ook de ver dere behandeling der zaak elf maan den uit om daardoor gelegenheid te geven eerst de civiele quaestie te laten uitmaken. A. G. H., meubelmaker te Werken dam, had de loonlijst over het tweede half jaar 1932 niet ingeleverd pp het postkantoor en had haar ook niet willen afstaan tegen bewijs van ont vangst aan M. Zwamborn, adjunct- inspecteur bij den Raad van Arbeid. Verdachte is niet verschenen. Kantonrechter: In het proces-ver baal lees ik dat verdachte tegen den adjunct-inspecteur knap brutaal is ge weest. Hii heeft dezen toegevoegd: ,,Wij zullen baas blijven, ik vul eerst 1de loonlijst in en dan krijgen jullie (die" en verder: „jullie maken revo lutie door mij het vel over de 00- tren te willen trekken." Maar gelukkig kunnen wij verdachte nog wel baas len we zullen toonen dat hij nog zelfs ^een onderbaas is. En aan revolutie makerij geloof ik niet zoo gauw en vooral niet als het niet den mond van verdachte komt. Ik geef hem twee geldboeten ieder van f 10,00, te vervangen bij niet-betaling doör [twee maal 5 dagen hechtenis. IJ. H. opperman te Waalwijk was 's avonds laat te Doever aangetroffen op zijn rijwiel, terwijl hii onder zoo- (danigen invloed van het gebruik van alcoholhoudender! drank verkeerde, Idat hij zijn rijwiel niet naar behooren kon besturen, terwijl het rijwiel bo vendien niet voorzien was van een brandende lantaarn. KantonrechterWie in deze be narde tijdsomstandigheden dronken is permitteert zich eene luxe, waarvan de gemeenschap ook wel iets mag profiteeren. En als dan zoo'n dron ken individu nog op een rijwiel gaat zitten wordt die luxe nog grooter, omdat hij dan bovendien een gevaar oplevert voor de gemeenschap, wat anderen niet doen. Verdachte was ze ker bang voor een uitbrander van mij anders zou hij hier wel versche nen zijn. Voor het dronken zijnde berijden van een rijwiel geef ik hem f 15,00 of 10 dagen en voor het ge mis van een brandenden lantaarn f 3,00 of 2 dagen. J. A. K., koopman te Haarsteeg had met een vierwielig motorrijtuig gereden, terwijl hii niet in het be zit was van een rijbewijs en de num mers en letters aan de vóór- en ach terzijde van het rijtuig geen der door de wet vereischte afmetingen had den. Verdachte bekent. KantonrechterHet ergste is dat je geen rijbewijs hadt. Niet dat ik zoo heel veel. waarde aan dat zgn. examen hecht, maar als in 't geheel geen proeven van rijvaardigheid wor den geëischt, krijgen we straks wie weet wat al niet achter het stuur en dan wordt de toestand op den weg nog gevaarlijker dan hii nu reeds is. Ik geef je f15,00 of 10 dagen voor beide feiten te zamen. T. V., landbouwer te Rijswijk, is in verzet gekomen van een in de vorige zitting tegen hem uitgesproken verstekvonnis, waarbij hij werd ver oordeeld tot f 15,00 of 10 dagen we gens het niet merken van een var ken. Verdachte: Toen de merker kwam was ik niet thuis. .Mijne vrouw heeft toen gezegd dat ze zonder mijn we ten het varken niet wilde laten mer ken. Kantonrechter: Dan heb je eene aardige vrouw. Verdachte: Maar ik heb dadelijk gezegd toen ik hoorde dat de mer kers bij mii varen geweest, dat ik best vond dat het varken gemerkt werd en 'tis later ook gemerkt. Kantonrechter: En wat heeft je dat toen gekost Verdachte: f 1,00. Kantonrechter: Maar enfin, je staat gunstig bekend en dat helpt. Ik zal mijn in de vorige zitting gewezen vonnis bevestigen behalve wat de strafmaat betreft en ik verminder de straf van f15,00 of 10 dagen op f 3,00 of 2 dagen. G. M. B., te de Kille was weer eens dronken geweest. Verdachte: Ja, maar ik heb hier een briefje van Dokter de Vries. Kantonrechter: Daar lees ik op, dat je een uur na het opmaken van het proces-verbaal bil Dokter de Vries bent gekomen en dat deze toen heeft geconstateerd dat je niet meer naar sterken drank rook. Maar hoeveel molleboonen of ander spul hadt je in dat uur opgegeten De verklaring van Dokter de Vries dateert maanden na je overtreding. Ik kan me onmo gelijk voorstellen, dat de rijksveld wachter de Ridder proces-verbaal te gen je zou opmaken als je niet dron ken waart. Maar waar ik jou hier telkens krijg voor openbare dronken schap wil ik de zaak eens verder onderzoeken. En dan gelast ik de dagvaarding van Dokter de Vries uit Almkerk en van den rijksveldwachter de Ridder tegen de volgende zitting. DE NEUZENKONING. Men houdt soms concoursen Van zang en muziek, Van springen of harddraverij, Men strijdt om de zege, Maar hoe men ook strijdt: Steeds is er één eerste slechts bij. En op een concours Waar het schoonheid betreft Heeft één vrouw het beeldigst gezicht Of heeft men een wedstrijd In sterkte en kracht: Slechts één tilt het zwaarste gewicht. Zoo was te Parijs Laatst een neuzen-concours En maakte een jury daar keus Uit neuzen van allerlei Slag, maat en kleur i Naar één: de omvangrijkste neus. Daar stonden er bij Met een havikken-neus Een wip- en een bulldoggen-neus Daar was er ook een Met een reus van een neus, Of liever: een neus van een reus. Ruim één-tiende meter Was zijn kokkerd lang En daarmee versloeg hij de rest, Zijn neus was de grootste, En werd dus bekroond, Zijn neus was kortom: opperbest. Men riep hem als Neuskoning uit te Parijs En 't nieuwste bericht luidt in 'tkort: De neus-triomfator Heeft slechts nog één wensch: Dat hij ooit eens neushoorn wordt! HARRY POLL. ALMKERK. Oveir de maand April 1933. Geboren: Johanna Hendrika, d. v. T. Vink en Joh. H. Nultenboek; Hendrikus Simon, z. v. Adr. T. Koek koek en P. Joh. Lagrouw; Akke, d. f. Q. J. de Vries en Tr. Okma; Antonie, z. v. T. van Oudheusden en G. Scherft; Johannes Cornelis, z. v. Z. Scherf f en Adr. v. d. Plas; Teuntje, d. v. C. Poor ter en G. Schermers. Ondertrouwd: H. Tolenaars, 36 j. en Adr. G. de Graaf, 26 j.; H. Ster- kenburg, 26 j. en Joh. Romijn, 27 |j. Overleden: Cornelis v. d. Stelt, 57 j., echtgen. van Joh. Geerts. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Over de maand April 1933. Geboren: Wilhelmina Maria d. v. M. Hoeke en C. W. Branderhorst; Cornelis, z. v. A. Koppelaar en G. van Burgel; Marinus, z. v. D. Uevaart en L. J. Scheffers; Gerrit Johannes, z. v. A. Kant en R. A. van Andel Getrouwd: Corn. Chr. Zwets 24 j. en L. Kolff, 22 j.; M. Ph. v. Breu- gfel, 24 j. en T. B. Colijn, 21 j.; T. v. Herwijnen, 29 j. en M. v. d. Koppel, 24 j. Overleden: H. Verhagen, 56 j., echtgenoot van J. Kolff. VEEN. Over de maand Maart 1933. Geboren: Jan Govert, z. v. C. den Dekker en M. C. v. d. Velden; Antje, ,d. v. J. C. Sonneveld en G. Vos; Louisa Maria, d. v. P. S. Tim mermans en P. van Vuren; Gerrit Di(is Levinus, g. v. H. Duijsfer en M. Sack. Getrouwd: H. Groenenberg, 20 j. en G. Kamerman, 17 j. Overleden: Cornelis van Vuren, 58 j., echtg. van J. Vos. Over de maand April 1933. Geboren: Cornelia, d. v. F. Tim mermans en A. van Rijswijk; Tjitsche, d. v. S. de Vries en M. A. Lommerde; Dirk, z. v. D- van Loon en A. Clement; Heiltje, d. v. J. Zonneveld en M. C. v. d. Velden; Jacoba, d. v. A. de Pij ter ten H. van Drunen; Klaas, z. v. G. de Fijter en B. Verbeek. Overledfen: Gerrit Dilis Levinus Duijster, 12 dagen; Bfertus Scheurwa ter, 46 j. WASPIK. Door de vereeniging „Het Wit Gele Kruis" zal op Dinsdag 30 Mei in het patronaatsgebouw een moeder cursus worden geopend. WERKENDAM. De plaatselijke afdeeling „Groene Kruis" is per 27 April 1.1. toegelaten als lid, aangesloten veree niging van de Provinciale Noordbra- bantsche vereeniging „Het Groene Kruis." De Wijkverpleegster-huisbe zoekster Zuster Bul sink, slaagde te Breda, voor het examen Zuigelingen verzorging. De cursus die door de zuster werd gevolgd, werd gegeven, door de Provinciale „Groene Kruis- vereeniging." Door de commissie van voor bereiding, inzake Schelde-Rijnverbin- ding, is de heer W. G. de Waard alhier, benoemd als lid van het co mité van Actie voor de Langstraat en het Land van Heusden en Alte- na, ter bestudeering, der belangen en bezwaren, welke aan de eventueele tot standkoming der verbinding van Antwerpen met den Rijn, voor de be doelde streek gelden. Het ligt in de bedoeling, dat aan het e;inde van deze maand wordt begonnen met een moedercur sus, welke zal uitgaan van de plaat selijke vereeniging het „Groene Kruis", terwijl zuster van Schalk de zen cursus za( leiden. Alle vrouwelijke personen boven 18 jaar kunnen dezen cursus volgen, ter wijl het doel is, de noodige voorlich ting te verstrekken, op jiet gebied der zuigelingen behandeling en ver pleging. Het is daarom zeer ge- wenscht, dat moeders en aanstaande moeders dezen cursus, die geheel gra tis wordt gegeven, bezoeken, om uit de zeer nuttige lessen profijt te trek ken. Nader zal plaats en uur van aanvang worden bekend gemaakt. ZU1LICHEM. Zondag, 14 Mei j.l., was het voor de Geref. kerk alhier, een blij de dag, daar ze na een vacature van vijf jaar weer een eigen predikant kreeg in candidaat H. C. Voorneveld te U trecht. Des morgens werd de dienst ge leid door Ds. van der Vliet te Utrecht. Deze hield een predikatie over Markus 4:3 en 14, waarna de lieer Voorneveld door hem in het predikambt werd bevestigd. Des middags deed Ds. Voorneveld zijn intrede met een predikatie over Markus 4:48. Daarna werd Ds. Voorneveld toegesproken door den heer M. van Brakel, ouderling van de Geref. Kerk van Zuilichem; Ds. Bouwman, Geref. predikant te Her wijnen, consulent; Ds. Bouman, Geref. predikant te; Zaltbommel, namens de classis, de heer Jansen, ouderling van de Geref. kerk te Gameren en ten slotte door De. van der Vliet. Bij de op 10 Mei 1933 ge houden aanbesteding, voor verbouw der O. L. School hebben 13 aan nemers ingeschreven, als volgt: F. van Straten en C. A. Middelkoop te Everdingen, f4560. C. van Eek te Gameren, f 3999. H. P. van Londen te Herwijnen, f3905-—. J. Merx en J. G. van Leeuwen te Hedel, f3750. A. H. van Reekum te Haaften Fr. van Dalen te Brakel, f3489. Chr. van de Werken te Poederoijen, f 3400.—. H. Blom te Aalst, f 3391, P. van den Oever te Gameren, f 3200. P. C. van Daalen te Brakel, f 3094. K. van Baaien te Brakel, f 2980.—. Het werk is aan den Jaagsten in schrijver gegund. Op Vrijdagavond 12 Mei 1933 heeft in de Bijzondere school alhier de feestelijke uitreiking van het vaandel aan de Zuilichemsche Burgerwacht plaats gehad. Ongeveer li/2-jaar geleden is door een dochtertje van P. G. de Geus al hier, Sjaantje, begonnen met gelden te verzamelen om de Zuilichemsche burgerwacht een vaandel te schenken. Bijgestaan door haar vader is haar dit gelukt. Door het Bestuur der Burgerwacht was aan deze vergadering een meer feestelijk cachet gegeven. Als feest redenaar zou optreden de heer Bronk- horst, Hoofd der Chr. lagere land en tuinbouwschool te Andel, voor eeni- ge jaren commandant der Kerkwijksche burgerwacht. De beide lokalen der Bijz. school waren goed bezet. Onder de aanwezi gen merkten we ö.a. op den Edel- achtb. Heer F. van Hoogstraten, Bur gemeester en de heeren E. van Dalen en P. Ruijsschoot, wethouders dezer gemeente, Z.Excellentie Generaal 'Kos ter, officier toegevoegd aan den In specteur der Burgerwachten, den Edel- achtbaren Heer A. D. v. d. Schans, Burgemeester van Andel, en den Wel- Ed. Heer van Dam van Brakel te Brakel. Nadat de Voorzitter, de heer Benckhuijsen, de vergadering heeft welkom geheeten en met eenige toe passelijke woorden heeft geopend, ver krijgt de Burgemeester van Zuilichem het woord, die na een korte inleiding enkele bijzonderheden van de Zui i- chemsche Burgerwacht memoreerde. Dat deze in 1918 is opgericht en zich in toenemenden bloei heeft mogen ver heugen. In den loop der jaren 'kwam de wenschelijkheid tot het hebben van een eigen schietbaan naai' voren. 'In 1931 Werd die wensch tot werkelijk heid; op feiestelijke wijze werd op 2 Decémber 1931 eveneens in zeer 'ge waardeerde tegenwoordigheid van Ge neraal Koster, als vertegenwoordiger van de Inspectie der Burgerwachten, de eigen haan ingewijd. Gelijktijdig mocht ik aan ons ijverig üd en be stuurslid,, P. C. de Geus, als erken ning door den Ned. Bond Man Vrijw. Burgerwachten van diens aanbod en beschikbaarstelling van het terrein voor de schietbaan, het kruis van verdienste uitreiken. Reeds toen was zijn heime lijke wensch om t.z.t. voor de Bur gerwacht e'en vaandel te verkrijgen. Spr. weet hoeveel moeite hij zich daar voor1 heeft getroost en hoeveel hij daar voor geijverd heeft, kan zich zijn stil le vreugde indenken, toen hij langza merhand zijn doel zag naderen. Na de rede van Burgemeester van Hoogstraten wordt het vaandel door den heer de Geus onder applaus der vergadering ontbloot en met de na volgende woorden aangeboden: „Moge het mij vergunt! zijn, Burgemeester, het woord; voor mijn dochter op te nemen. Omstreeks U/t jaar geleden, bij de ingebruikneming van het oefenlo kaal, vatte mijn dochter1 hiet plan op, om van eenige overgeschoten oranjelint strikjes te malden en deze ten bate der burgerwacht te vierkoopen. Ik heb haar tofen gezegd, dat het een goed plan was, maar z/e de gelden bijeen moest houden om daaryoor den vaandel 'te koopen. Ik heb haar dan ook zooveel mogelijk geholpen. Als resultaat van ons werken en sparen, zie hier het vaandel en Verzoek U als 'Burgemees ter en hoofd der burgerwacht dit ge schenk aan de burgerwacht over te reiken. Ik hoop, dpt dfe burgerwacht haat vaandel nooit ontrouw zal wor den en altijd gezamenlijk er zich om zal scharen en de leuze „«voor Konin gin en Vaderland" zulLen hoog houden. Laat deze leus ons vereenigen om on zen eigen standaard. Ten laatste mo ge ik namens mijn dochter hier U allen, en ook de ischenkers welke niet aanwezig zijn, hartelijk dank izoggen welke haar gesteund hebben om onze burgerwacht dit vaandel te schenken. Ik heb gezfegd." Hierna verzocht de heer de Geus de vergadering te zingen het lied: „Het is plicht dat iedere jongen" De Burgemeester dankt den heer de Geus en zijn dochter en feliciteer de de burgerwacht met dit geschenk. De Voorzitter dankt namens de bur gerwacht den heer de Geus en zijn dochter voojr hun werkelijk schitte rend geschenk en verzoekt de vergade ring het Wilhelmus aan te heffen. Hierna sprak Zijne Excellentie Ge neraal H. K. Koster. Spr. zette uiteen, dat wij niet alleen (het recht, doch ook den plicht hebben 'te toonen, dat wij behooren tot gelukkig nog het meerendeel van ons volk, dat zich wil scharen rond gezin, gezag en troon, want het communisme groeit in dea laatsten tijd snel. Bij de laatste verkiezingen moest m!en het helaas beleven, dat 5 revolu- tionnaire mannen zitting zullen nemen in de Tweede Kamer. Een groote werkloosheid,^ maakt be langrijke groepen van alle volken ra deloos, en waar het volk; radeloos is, wordt het zoo gemakkelijk redeloos, en dan is het voor de communiste* het geschikste oogenblik de zaden der revolutie uit te strooien door hun zo.o beruchten cellenbouw. Een veel grooter gevaar dan een nieuwen wereldoorlog, is het gevaar van de wereldrevolutie. Met bloed, en vuur is nog nooit heil gebracht, maa\,r het communisme wil het daarmede nog eens probeeren. De communisten willen naar het voorbeeld van Rusland en gesteund met geld van Rusland, eerst alles vernie len en dan op de puinhoopen van de oude maatschappij een zoogenaamde heilstaat oprichten. Spr. zeide, dat het gaaf om de verdediging van onze hoog ste ideeele goederen, om de verdedi ging van onzen godsdienst, ons gezins leven, ons vorstenhuis en troon. In den zoogenaamden communisti- schen heilstaat moet dë godsdienst, ons hoogste goed), worden onderdrukt. In plaats van ons heilig huwelijk; praktisch de vrije liefde. De vrouw wordt gemaakt tot slavin van de laagste hartstochten. Hoe kunnen wij ons daarin denken met ons mooi Nedarlandsche gezinsleven, waarop wij terecht trotsch zijn? Stelt U zich voor, kinderen, opgevoed door den Staat, zonder godsdienst zon der liefde voor de ouders. Wij Nederlanders beschouwen geluk kig nog als het mooiste een moe der met haar kind, dat zij liefheeft en Zelf opvoedt. Tegenover dit somber beeld kunnen wij gelukkig, vooral ia den laatsten tijd, iets moois stellen. Overal 'kun- nlen wij een opleving van ons nationale gevoel constateeren. Dit is toch vooral tot uiting geko men bij dq plechtige herdenking van den 400stan geboortedag van den Va der de.s Vaderlands, Prins Willem van Oranje. Ook van de burgerwachters van Zuilichem, die den nationalen her denkingsdag te Delft op den 17en April bijwoonden, zal deze dag tot een mooie dag zijn geworden. Het was een zeer plechtig oogenblik, toen te Delft Dave rende den eedi van trouw aan het huis van Oranje gezamenlijk werd afge legd. Burgerwachters van Zuilichem, laat nta bet bezit van Uw vaandel,, waar achter ge bij toekomstige feestelijkhe- dën trotsch zult loopen, Uw gevoel van saamhoorigbeid versterken. Zorgt zoowel geestelijk als stoffelijk paraat te zijn om Uw hoogste goede ren, godsdienst, gezin, gezag, Oranje ien Vaderland te kunnen verdedigèn. Ik wiensch U nogmaals van harte geluk met Uw vaandel. Als slot noo- dig ik U uit in te stemmen met een driewerf hoera op de hoogste draag ster van het gezag, onze geliefde en geëerbiedigde Koningin. Leve de Koningin, hiep, hiep, hoera!! De burgemeester deelt nog mede, dat de heer de Geus aan de burger wacht, als aandenken aan dezen avond, een verguld zilveren medaille schenkt Hierna wordt een verfrissching rond gediend en worden door de vergade ring enkele vaderlandsche liederen ge zongen. Hierna komt de heer Bronkhorst aan het woord. Van 1918 tot 1927 is spr. Comman dant geweest van de Kerkwijksche Bur gerwacht. Hij kan vanzelf uit dezen tijd vele staaltjes vertellen. Maar dat heeft geen zin. Echter één wil spreker aanhalen. Hem werd eens 'gevraagd naar de maatschappelijke positie van de leden zijner burgerwacht. En toen kon hij tot zijn blijdschap mededeelen, dat zoowel boeren als arbeiders lid waren. En zoo moet het zijn. Gezamen lijk schouder aan schouder optrekken. Dan wordt er wat bereikt. Spreekt uit zijn bewondering vcor heft werkelijk schitterende vaandel. Dit laat ons weer zien, dat vele kleintjes één groota maken. Men ziet hier wat zelfs door twee kleine meisjeshandjes kan worden gewrocht. Burgeirwachters van Zuilichem, zwaert troqw bij dit vaandel. Het vee- f3610. T. van Willigen te Gameren, f3550.—. f3410.—. H. van Noordeloos te Andel,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6