Tweede Blad yicnwsblati Ho. 5334 Vrijdag 26 Mei Zonnebrand M M InmaakglazBn WILLEM DE BRUIN Ijzerhandel GORINCHEM. voor hst Land van Hausden en AStena de Langstraat en da Bommel erwaard Alléén verkrijgbaar: DE MAAND JULI NADERT iSi zijn nu SPÖTgoedkoop Voldoen aan alle eischen Springen niet Qaan nooit open Vraagt gratis prijscourant Kinderrubriek BEHOORENDE BIJ HET Een einde aan het lijden! Het voortdurend succes van Fos ter's Rugpijn Pillen is opmerkelijk. „Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn kwellingen". „Had ik uw geneesmiddel maar vroeger ge kend, dan had ik niet zoo lang be hoeven te lijden", zoodanig drukken duizenden dankbare personen zich uit. Pas op: rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen, rheumatiek, spit, urine- atoornissen, blaasstoornissen, wa terzuchtige zwellingen en andere ver schijnselen van verzwakking der or ganen van den rug zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urinezuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven, «n dat gij dringend behoefte hebt aan de opwekkende en versterkende hulp, die Foster's Pillen zoo zeker verschaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en be ginnen weer gezond te worden? Bij alle drogisten enz. a f i, 11,75 en f3,per doos. Beste jongens en meisjes. Het antwoord op het vorige raad sel was: Vliegmachine. De nieuwe raadsels zijn: 1. Welk brood wordt nooit door aoenschen gegeten? 2. Mijn eerste vind je steeds aan -den waterkant, mijn tweede leeft in het water, mijn geheel is een soort visch, dat echter heelemaal geen visch is. Ra, ra, wat is dat? 3. Welk deksel past op geen en- iele pot 4. Wie kan alle talen spreken, aonder ze ooit geleerd te hebben OOM KAREL. O „DE WONDERLIJKE AVONTU REN VAN HEINTJE PUTTERS AAN HET HOF VAN KONING BOKO." VI. Toen de hofmaarschalk na een poosje terug kwam, had Heintje Putters juist het beslag voor de spek pannekoeken gereed. De hofmaar schalk gaf het pakje met spek aan den kok en fluisterde nog stilletjes iets en ging daarna geheimzinnig in zich zelf lachend heen. De kok kwam met veel buigingen naar Heintje Put ters toe en zei: „Alsjeblieft meneer, kier heeft U het spek!" De slager had het spek blijkbaar al heelemaal in kleine stukjes gesneden en Heintje begon onmiddellijk spekpannekoeken te bakken. Eerst natuurlijk zeven dikke voor den koning. Doch dat zei hij tegen niemand, want de kok moest denken, dat de spekpannekoe ken voor Heintje zelf waren. Toen de zeven dikke pannekoeken klaar waren, was er nog net genoeg be slag voor drie pannekoeken, die Heintje Putters zelf wilde opeten! Maar er was geen spek meer! „Ook al niet erg", dacht Heintje, „dan «teem ik op mijn pannekoeken maar «en extra lepel stroop!" Met een vroolijk gezicht en blij gemoed ging Heintje met de stapel pannekoeken, de zeven dikke spek pannekoeken bovenop, naar het ver trek van den koning, zoogenaamd om ze bij den koning aan tafel op te peuzelen. De kok lachte raadselachtig toen hij in zich zelf mompelde: „Sma kelijk eten, Heintje Putters!" Toen Heintje in de eetzaal van den koning kwam, stond daar de tafel al gedekt. En toen de hofmaar schalk, vergezeld van vier lakeien, de eerste schotel met roomhoorntjes- eoep op tafel bracht, sprak de koning tot hem„Hofmaarschalk, ik heb van daag erge trek! Wees dus zoo vrien delijk en laat alles tegelijk op tafel zetten, de soep en de pastei van slagroomtaartjes, de hutspot van ban ketletters en de gevulde koek! Dan wil ik niet meer gestoord worden en kan rustig in mijn eentje alles op eten!" „Het zal gebeuren, Majesteit!" ant woordde de hofmaarschalk. Al het eten werd in gouden schalen binnen gebracht en toen dat gebeurd was, bleef de koning met Heintje Put ters heelemaal alleen achter. De ko ning schepte een diep gouden bord vol met roomhoorntjessoep en zette dat Heintje Putters voor, terwijl de ze met een verheugd gezicht de sta pel spekpannekoeken voor den ko ning neerzette. De koning nam aan stonds een gouden vork en mes, sneed de bovenste pannekoek in vieren en stak een groot stuk in zijn mond. Eerst at hij met een stralend gezicht en hij wilde juist uitroepen: „Hein tje, je bent een kraanHet smaakt overheerlijk", toen hij plotseling blijk baar op iets hards beet en zoo'n vies gezicht zette, alsof hij een oor wurm moest doorslikken! En het scheen wel, of de koning zijn mond maar niet leeg kon krijgen! Hij kauwde, kauwde en kauwde, doch het stuk spek, dat hij in zijn mond had, wilde maar niet fijn wor den. Het was zoo hard en zoo taai, als... de zool van mijn schoen. Eindelijk keerde de koning zich voor de verschrikte oogen van Hein tje Putters om, om even later tus- schen vinger en duim iets in de hoog te te houden en uit te roepen: „Kijk eens, wat ik daar in die pannekoek gevonden heb Heintje Putters kon zijn oogen niet gelooven: het zoogenaamde stukje spek, waarop de koning had zitten kauwen, was niets anders,dan een groot stuk wit gomelastiek 1 Van woede brak de koning zijn gouden vork in twee stukken en bul derde: „Het is wat moois! Jij bent een goede raadsman voor de koffie tafel! Jij hebt me willen vergifti gen Het is een schandaal om een koning gomelastiek te willen laten opeten!" Heintje was zóó geschrokken, dat hij geen woord wist uit te brengen. Even later kwam de generaal met de helft van zijn leger binnen wel zeventien vreeselijk moedig uitziende soldaten en nam Heintje Putters mee om hem naar de gevangenis te brengen. (Wordt vervolgd). Tl I.I MS 415 l> I s Zenuw Tabletten 75 ct Laxeer Tabletten 60 ot Hoofdpijn Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten De beteekenis van de Graanprijzen voor het ontstaan en het voort duren der crisis DOOR DR. F. G. WALLER. van de jaarlijksche wereldproductie.' Wanneer deze surplusvoorrader zullen zijn opgeteerd en de productie zich weder met de onvermijdelijke schommelingen- zal hebben aange past aan het verbruik, dan zullen dc tarweprijzen weder op een gezonde basis komen. Zal dit in 1933, 1934 of nog later het geval zijn Niemand die dit met eenige zekerheid kan zeg gen, daar o.a. de opbrengst der oog-1 sten zeer wisselvallig is. Dat het be plante areaal een vermindering heeft ondergaan, is nog niet gebleken, maar de gegevens daaromtrent zijn I nog niet volledig." Wel zal zoo goed als zeker uit Rusland geen export te wachten zijn en is de raming voor den komenden winteroogst in de U.S.A. lager, ook zal althans waar sommige landen met verlies werken, de uitzaai binnen kor- teren of langeren tijd verminderd worden, doch het is onmogelijk te berekenen wanneer precies de ver betering zal intreden. Verder stelt schrijver de vraag, wat het gevolg zal zijn van een prijs stijging der landbouwproducten. Om een gunstig resultaat te bereiken, zal hieraan aldus Dr. Waller ver bonden moeten worden een daling van de prijzen der industrieproduc ten. „Een prijsstijging toch in den land bouw zal, Regeeringsmaatregelen bui ten beschouwing latend, niet weder de na-oorlogsche topprijzen doen zien. De verscherpte concurrentie door de vergrooting van het beplante areaal, de plaats gehad hebbende loonsver lagingen, de bezuinigingen ook in V/Ajfe ï- BRENGEN U GELUK Doos 30 en 60ct. 11. Het tweede artikel wordt gewijd aan „de vooruitzichten voor den landbouw en de voorwaarden voor een oplossing van de crisis." Eerst wordt aangetoond, dat onder de vi- geerende prijzen een loonende graan- productie niet mogelijk is. Schrijver zegt dan: „Aangezien op den duur niet met verlies kan worden gewerkt, is er geen twijfel aan, of de graanprijzen zullen weer stijgen. Omtrent het tijdstip waarop dit zal geschieden, valt niets met zekerheid te zeggen. Terugziende leert de geschiedenis, dat in de periode 1890/1900 de zeer lage prijzen vier jaren hebben aan gehouden, maar de omstandigheden zijn heden te veel verschillend met die van 40 jaar geleden dan dat aan deze vergelijking veel waarde kan worden gehecht. Zooveel is ze ker, dat de wêreldproductie kleiner moet worden en de voorraden tot normale bedragen moeten worden teruggebracht. Wat de wereldvoorraden betreft, komt het Research Institute of Stan ford University, dat beweert een zeer uitgebreid onderzoek se hebben in gesteld, tot de volgende resultaten: „Gedurende de 8 jaren i92i/'28 was de gemiddelde wereldtarwevoor- raad, begin Augustus, dat is dus on onmiddellijk vóór het ter markt ko men van de oogsten op het noorde lijk halfrond, ongeveer 137 millioen quintalen. In de jaren 1929/1932 steeg deze voorraad tot 230 millioen quintalen. Indien men 135 millioen quintalen als een normalen voorraad aanneemt, dan is er dus een onge- wenschte surplus voorraad van 95 millioen quintalen, of plm. 10 pCt. andere richtingen, zullen de graan prijzen op een lager niveau houden. Dit zoo zijnde, zal echter de industrie alleen met goedkoopere producten den noodigen afzet kunnen vinden bij de millioenen menschen, die in den landbouw hun bestaan vinden. Waar de productiekosten der indu strie per slot van rekening voor plm. 80 pCt. uit arbeidsloon bestaan, zal dus een loondaling met belangrijke bedragen van hoog tot laag noodza kelijk zijn. De werkloosheid van den huidigen tijd is zonder twijfel voor een goed deel veroorzaakt door het zich niet aanpassen der industrieloo- nen (industrie in den ruimsten zin genomen) en de overheidsuitgaven aan de mindere inkomsten van den landbouw en de daarmede samen gaande loonsverlaging der landbouw- arbeiders. Een kortzichtige tactiek der vak bonden maakt, clat deze aanpassing in een zeer langzaam tempo gaat. In de U.S.A., waar de loonsverla gingen in den landbouw van 60 tot 80 pCt. bedragen, is het b.v. nog niet gelukt de loonen van het spoor wegpersoneel met meer dan 10 pCt. te verlagen. De kortzichtigheid, hier boven genoemd, bestaat vooral hier in, dat men niet wil inzien, dat een loonsverlaging over de geheele lijn de voortbrnging der goederen zoo veel goedkooper maakt, en de prij zen zoodanig doet dalen, dat, zooals j de ervaring leert, slechts een betrek- j kelijk klein gedeelte ten laste der loontrekkenden komt, terwijl daar- j entegen de afzetmogelijkheden wor den vermeerderd en de werkloosheid vermindert." Ten slotte resumeert Dr. Waller zijn beschouwingen uit het tweede artikel als volgt: Getracht werd aan te toonen: 1. dat een stijging der landbouw prijzen is te verwachten, maar om trent het tijdstip niets valt te zeg gen; 2. dat deze stijging een hoofd voorwaarde is, zonder welke een her stel en vermindering der werkloos heid niet mogelijk zal zijn; 3. dat deze stijging echter niet meer de tophoogte der „boom"jaren zal bereiken 4. dat de landbouw met een lager loonpeil' en kleinere winsten zal wer ken; 5. dat voor een werkelijk herstel noodig is: een aanpassing van de industrieloonen en overheidsuitgaven aan de lagere landbouwloonen." o Zorgt er voor, dat U ons in de maand Juli a.s. een inzending Letters- zakken kunt doen toekomeD, welke bestaat uit zakken, wikkels of voor zijden van minstens drie verschillende Letters-Artikelen. U weet toch, dat U dan van ons geheel gratis een aardige verrassing ontvangt Beter nog is het, wanneer Uw inzending bestaat nit zakken, wikkels of veorzijden, van al onze zeven verschillende Letters-Artikelen, want dan zal de verrassing welke U van ons ontvangt, ook des te grooter zijn 1 De zeven verschillende Letters-Artikelen zijn Letters-KoffieLetters- TheeLetters Tabak Letters-Margarine; Letters-Cacao; Letters-Zeep en Letters-Koek 1 Daar door een drukfout, in onze vorige advertentie, in plaats van de maand Juli, de maand Juni werd genoemd, verzoeken wij 0 beleefd er goede nota van te nemen, dat bedoeld werd de maand JULI* Uw inzending Letterszakken in de maand Juli a.s., zien wij met be langstelling tegemoet Honderden aardige verrassingen liggen gereed. Zorgt er voor, daar Uw deel van te krijgen. N V. v. h. M. RAVENSWAAY ZONEN GORINCHEM. Vragen 05» rechtskundig gehied {Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Ik heb een dienstbode gehad. Na het eindigen van den diensttijd heeft deze het formulier ingevuld met zon der betrekking en heeft later nog twee schriftelijke verklaringen aan den R.v.A. gezonden, dat ze wel kost en inwoning mag hebben, maar niet meer in dienst is, hoewel ze vrijwillig werkt. Nu wil de R.v.A. mij verplichten 25 cent per week te betalen. Ben ik daartoe verplicht? Gaarne vernam ik hier inlichtingen over. Een abonné. Tot de eerste loonklasse behoort de dienstbode wier loon geheel be staat in verstrekkingen in natura, d.w.z. eene dienstbode die b.v. zoo als in uw geval alleen kost en inwo ning geniet en geen loon in geld. Voor haar moet per week een ze gel van 25 cent worden geplakt. Onder dienstbode verstaat de In validiteitswet ieder, die den leeftijd van 14 jaren heeft bereikt en in loon dienst arbeid verricht. Dit wordt uwe dienstbode geacht te doen en nu doet het verder niets ter zake of er een arbeidsovereenkomst tusschen U en haar officiéél bestaat, daar de Raad van Arbeid toch acht dat zij in loondienst werkzaam is. zoodat alles omtrent haar beheer, het, recht van vervreemding van eigen dommen, enz. afhangt van hetgeen; bepaald wordt in mogelijk bestaan de ordonnantiën, caerten en regle menten of ook in een nog mogelijk bestaanden stichtingsbrief. Mocht een en ander niet bestaan of geen des betreffende bepalingen inhouden dan; komt het ons voor dat in casu ipet meerderheid van stemmen tot ver koop van onroerende goederen kani worden besloten gelijk ook het voor malige schuttersgilde van Sint Joris te Heusden in, naar we meenen, het jaar 1905 heeft gedaan en aan welk! besluit niets viel te doen. Een vriend van mij was gehuwd, doch verliet zijne vrouw. Later ging} hij met een andere vrouw samenwo nen en heeft nu kinderen, die hij niet op zijn naam kan krijgen. Nu is hij met de tweede getrouwd. Hoe* /nu te handelen om de kinderen op zijn naam te krijgen A. S. Overspelige kinderen kunnen noch! erkend noch gewettigd worden. U, kunt de kinderen dus niet op uwi naam krijgen. Misschien is het mo' gelijk dat U van de Koningin ge slachtsnaamsverandering kvrnt krijgen! maar we vreezen dat dit in het on derhavige geval niet gemakkelijk zal gaan. Maar U kunt het probeeren* Kan men in een vereeniging, name lijk een schutterij, welke eigen onroe rende goederen bezit, tot een verkoo- ping komen als v. d. leden 2/3 of mis schien de helft voor die verkooping zijn? Bewijsstukken dienaangaandezqn er niet aanwezig. Een verouderde mee ning bestaat, onder een gedeelte der leden, dat zulks onmogelijk kan, als men het er niet eenparig over eens is. X. We nemen aan dat we te doen 't Best is daarvoor een advocaat in; den arm te nemen. Iemand heeft een huis verhuurd! beneden en woont zelf boven. Nu. wordt de huur bij zijn inkomen be rekend. Er wordt afgetrokken de grondbelasting, de brandverzekering en de aflossing, maar onderhoud en, rente niet. Is dat goed? E. Een abonnée. Het onderhoud kan worden afge- hebben met eene overoude Brabant- trokken. Rente van uwe schulden sche schuts, die bij wijze van stich- kvmt U ook van uwe inkomsten af- ting in het leven is geroepen. De trekken, maar aflossing op uwe schol stichtingen nu zijn bij ons zoo goed den niep als wettelijk geheel en al ongeregeld,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5