Plaatselijk nieuws. Voetbalsport. ingezonden. brand uitgebroken. Het scheepje was geladen met hooi en stroo en hoog sloegen de vlammen uit de brandbare lading. De schipper Smak had met zijn vrouw reeds in een roeiboot zijn vaartuig verlaten. Een paar stralen van de drijvende stoom spuit Jason doofden de vlammen spoedig. SALARISVERMINDERING GEMEENTE EN PROVINCIALE AMBTENAREN? Naar verluidt moet het in de bedoeling van de nieuwe regeering liggen zeer spoedig te komen tot een sterke vermin dering van de bezoldiging der gemeente en provinciale ambtenaren Daarbij zal gelet worden op de verlagingen, voor het rijkspersoneel reeds ingevoerd, voor zoo ver dat door gemeenten en provinciën niet is geschied. Vermoedelijk zal de regeling van de salarissen van al het gemeentelijke en provinciale personeel, door wijziging van de gemeentewet en de provinciale wet, voortaan aan koninklijke goedkeuring worden gebonden en op deze wijze, de autonomie van gemeente- en provinciale besturen sterk worden inge perkt. „Courant". o HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. De vliegtuigbestuurders trekken hun ontslagaanvrage in. De piloten van de K.L.M. hebben be sloten hun op 5 Mei j 1. ingediende ont slagaanvragen terug te nemen, op grond van een ontvangen mededeeling van de directie der K.L.M. dat hun grieven en verlangens ernstig en welwillend onder de oogen zullen worden gezien. Het bestuur der Vereeniging van Ver keersvliegers heeft aan den raad van bestuur der KLM. een uitvoerig schrijven gericht, waarin gemotiveerd werd, waarom des tijds in stryd met de considerans, de entslagen werden aangevraagd. O— ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Twee dooden, een zwaargewonden. Aneta seint uit Makassar De controleur ter beschikking van den Gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden, dr. J. W. van Royen, die met den luitenant-kolonel der infanterie B. Stom, op weg was van Makassar naar Paloppo, is naby Kalossi bij een auto-ongeluk gedood. Hem werd de borstkas ingedrukt. De inlandsche chauffeur werd eveneens gedood. Overste Stom bekwam een beenbreuk en een sleutolbeenbreuk. Hy is echter buiten onmiddellyk gevaar. De Gouverneur van Celebes en Onder hoorigheden, de gewestelijk militair Com- mandent, de doktoren Van Slee en Boes en mevrouw Stom zijn naar Kalossie vertrokken. O— SMOKKELDRAMA. Te Gennep kreeg de 41 jarige assistent dienstgeleider der directe belastingen De Man, uit Ottersum telefonisch opdracht een vrachtauto, die met groote sneiheid over de Duitsche grens bij Grünenwald was gekomen en die op de sommaties der douanen was doorgereden, aan te houden. Toen de auto naderde plaatste De Man zich midden op den weg; en gaf het sein om te stoppen, maar de auto mobilist vermeerderde zijn vaart en reed door, waardoor de ambtenaar werd ge grepen en 50 M. meegesleept. Toen bleef fay ernstig gewond liggen, terwyl de auto doorreed. De marechaussées werden gewaarschuwd en lieten het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoeren, waar bleek dat de borstkas was ingedrukt. werd voorzien van de laatste H.B. Sacramenten. Tegen middernacht is De Man overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De marechausséa heeft vastgesteld, dat de auto eigendom is van v. d. Ceen bekend smokkelaar in verdoovende mid delen en margarine te Nymegen, die voortvluchtig is. HEUSDEN. Gistermiddag werd onder groo te belangstelling ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van wijlen, den heer J'. Zonneveld. •Het lijk werd grafwaarts gedragen door de leden van de Jongelingsver. r,Eben Haëzer", de baar bedekt met tal van kransen. Aan de groeve werd bet woord gevoerd door Ds. Kloots, namens den kerkeraad der Herv. ge meente, die de groote verdienste van den overledene op kerkelijk gebied schetste en verder door den heer J. x. Helden, namens de Jongelingsvereen. die den overledene dank bracht voor alles wat deze voor de vereeniging bad gedaan. Daarna sprak Burgemees ter v. Eggelen namens het gemeente bestuur en het college der Godshuizen en herdacht den overledene als ge meenteontvanger en Regent der Gods- Kuizen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den naamgenoot en neef, den heer J. Zonneveld uit Veen, na mens de familie. De heer J. v. d. Schoor, schoonzoon van den overledene, dankte de sprekers jen de aanwezigen, voor de laatste eer den overledene bewezen. Heusden telt een geacht en gezien ingezetene minder en het zal zeker moeilijk vallen, voor zijn verschillende functie's een opvolger te vinden, die den overledene evenaart. DRUNEN. Veiling van 29 Mei Peulen 5672 Tomaten 3238 Tomaten II 25—30; Spinazie 712; Spinazie II 46 Asperges 2635 Asperges II 43—.22 Aardbeien 60 82; Aardbeien II 4056; Postelijn 1012; Rabarber l1/, 21/, ct. per K.G. Sla1/,l1/,Witte Komkommers69 Komkommers II 35; Groene Komkom. 68 Groene Komk. II 35 Bloemkool 1015; Bloemkool II 59 ct. per stuk. Rabarber 231/, Keelen 11V2; Peen 69; Peen II 241/, ct. per bos. GIESSEN. Tot bestuurslid ran de T. B. C. vereeniging is herkozen de heer H. Kant alhier. Door het Kerkbestuur is Dr. M. A Egberts te Woudrichem benoemd als ge neeskundige belast met de armenpraktijk alhier. MEUWENDIJK. Tot machinist aan de Coöp. Zuivel fabriek is benoemd de heer J. Vogelaar van Fijnaart (N.-Br.) Het bouwen van een kleedlokaal voor rekening van de korfbalclub „Quick" al hier is opgedragen aan den heer J. Wes- terhofï alhier. Deze week zijn van den Land bouwer O. Walraven Sr. 2 beste stam boekveulens gestorven. De dieren waren niet verzekerd. In dezen tijd alweer een schadepost. Op de Ingelanden-vergadering van het Waterschap de „Karnemelkspolder" is met algemeene stemmen herkozen tot Heemraad de heer O. Walraven Sr. Hemelvaartsdag speelde de Korfbal club „Quick" een wedstrijd tegen N.E.O. uit Sprang ter afwisseling van de voetbal- serie's van de v v. Longa te Heusden. De wedstrijd, die een uiterst vriendschap pelijk verloop had, had tot eindstand 40 voor N.E.O, Beide clubs ontvingen een mooie medaille. Op de Ingelandenvergadering van het Waterschap „Nieuwland van Altena" is herkozen tot Dijkgraaf de WelEd. heer J. Snoek en tot Heemraad de WelEd. heer W. Snoek. Dank werd gebracht door den heer W. de Waard aan het Bestuur wegens het zuinig beheer, daar de polderlasten weer met f 100 verlaagd konden worden. SLEEUWIJK. De heer W. N. Koppers alhier is gekozen als bestuurslid van de T.b.c ver eeniging te Woudrichem en Omstreken. Benoemd tot examinator in de Fransche Taal by de Mulo-examens in de Commissies te Breda en te Goes de heer I. K. Gaasterland, hoofd der Chr. Uio- kopschool te Sleeuwyk aan de Tol. SPRANG. De heer Vollebrecht, theol. cand. te Delft, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. De heer H Korte weg tydelijk onderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd aan de Chr. School in de Nieuw- straat hoofd de heer M. Rijken. Genoemde heeft zijn benoemiDg aangenomen. De verbouwing van het oude O.L. schoolgebouw voor rekeuing van den Chr. Volksbond is aan den laagsten inschrijver de Gebr. van Willigenburg alhier opge dragen voor een bedrag van f 1683. Onder vele blijken van belangstel ling herdachten j.l. Maandag de fam. G. van Caem-Mayers hunne 25-jarige echt- vereeniging. Deze familie had benevens vele andere cadeaux, ook een schat van bloemen in ontvangst te nemen. Moge dit zilveren door het gouden gevolgd worden. Bij het voetbalspel had zekeren A. v. Beek het ongeluk te vallen waardoor hij zijn schouder ontwrichte. Dr. W. was spoedig op het terrein aanwezig, die verband aanlegde. Enkele jongens waren op den Straatweg spelender wijs aan het fietsen. Het 11-jarig dochtertje van D. H. dat eenige bezigheden voor haar huis verichtte, werd aangereden waardoor zij viel en één harer armen brak. Dr. W. oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Donderdagmorgen omstreeks 7 uur maakte het muziekkorps „Sirena" uit Vrijhoeve-Capelle een muziekale wandeling door ons dorp. Door deze vrolijke toonen werden velen uit hun slaap gewekt. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 19 tot en met 25 Mei j.l. werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd 1 zalm ad fl.30 per pond1 schotje ad f 1.40 per stak 27440 finten ad. 4 tot 12 cent per stuk; 12007 zegenfinten ad. 1/i tot 4 cent per stuk. Besteed werd voor dunne aal 11 tot 17 cent per pond. De muziekvereeniging „Woudrichem's Fanfarecorps" behaalde op Hemelvaartsdag op het concours te Rhenen een tweeden prijs in de afdeeling Uitmuntendheid. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier zijn door het kiescollege thans be noemd de heeren B. van Straten Bzn. en J. "W. de Rover. WERKENDAM. Vrijdag had in de Nutszaal een algemeene vergadering plaats van de Coöp. Boerenleenbank. De Directeur van de Bank, de heer C. H. Bogers, opende de vergadering en memoreerde, dat thans de 30e alge meene vergadering plaats vond. Het 25-jarig bestaan heeft men feestelijk ge vierd, doch thans is het geen tijd om festiviteiten te verbinden aan dit 30 jarig jubileum. De heer De Klerk, kassier van de bank, neemt het secretariaat der vergadering waar en leest de notulen der vorige ver gadering, welke worden goedgekeurd. Volgens de presentielijst blijken 109 leden aanwezig te zijn. Bij de behandeling van het financieel verslag, staat de Voorzitter stil bij de slechte economische toestand, waarin maar geen verbetering wil komen, hij maant de leden aan, zooveel mogelijk op de opgenomen credieten af te losseD, opdat de liquidatie van de Bank steeds gehandhaafd blijft. Spr. zegt, dat de Boerenleenbank ondanks de slechte tijd kerngezond is en wijst op het winstsaldo over 1932 van f7458,die gevoegd bij het reservefonds, doet dit fonds stijgen tot f91.178.werkelijk een reserve waar men trots op kan zijn. De verslagen van het Bestuur en van den Raad van Toezicht worden goedgekeurd. Het aftredend bestuurslid, de heer H. Groeneveld, wordt bij acclamatie herkozen, hetgeen ook geschiedt met het aftredend lid van den Raad van Toezicht, P. D. Dekker Bastzn. te Sleeuwijk. De heer Adr. v. d. Stelt te deWerken lid van den Raad van Toezicht heeft als zoodanig bedankt. De Voorz. memoreert, dat de heer v. d. Stelt steeds met grooten ijver en nauwgezetheid zyn functie heeft waargenomen. Hij betreurt het, dat de heer v. d. Stelt geen deel meer zal uitmaken van den Raad van Toezicht en brengt hem dank, voor alles wat hij in het belang van de Bank heeft verricht. In deze vacature wordt gekozen de heer Kasper v. d. Stelt Azn. te de- Werken. Bij de rondvraag worden nog enkele vragen gesteld en beantwoord, daarna ging men over tot de gratis verloting, die steeds voor de leden een groote attractie is. De WelEerw. Heer Ds. D. J. Lazonder alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Tienhoven (U.) aangenomen. Naar wij vernemen, hoopt ZijnEerw. laatst Augustus afscheid te nemen van zijn gemeente. De heer A. 't Hoofd, alhier, was by de aanbesteding van verfwerken aan de Militaire gebouwen en werken, in den Biesboscb, de Bommelerwaard en het Land van Altena, de laagste inschryver voor de som van f 937. Woensdag: 1.1. vond een le denvergadering: plaats, van ,,Het Groene Kruis" die slechts matig was bezocht. De leiding was in handen van den heer Burgemeester, Voor zitter der vereeniging. Medegedeeld werd, dat de vereen, per 27 April 1.1. was toegelaten als lid van de Provinciale Noordbrabant- sche vereeniging „Het Groene Kruis". Tevens werd medegedeeld, dat zus ter Bulsink, die sedert een achttal jaren, als wijkverpleegster-huisbezoek ster, aan de vereeniging was verbon den, eervol ontslag had gevraagd, in verband met een door haar toege zegde particuliere verpleging te Gor- kom. De Voorzitter stelt voor, het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, en onmiddellijk een op roeping te plaatsen voor een ande re functionaris. Het salaris wordt ge steld op f 1200, terwijl vrije woning, pensioenbijdrage en vergoeding rij wiel, voor rekening van de veree niging komen. De rekening 1932 sloot met een batig saldo van f 166.82, terwijl de begrooting 1933 een tekort aangeeft van plm. f360.dit tekort wordt verminderd, met het lagere salaris f285, dat aan de nieuw aan te stel len zuster zal worden gegeven. Het jaarverslag over 1932 is som ber gestemd en hieruit blijkt, dat ook de crisis van invloed is op de financieele toestand der vereeniging. Gememoreerd wordt, dat de ge meente Werkendam bereid is, haar subsidie van f 2 50 te verhoogen tot f 400. In het verslag wordt gespro ken over het nuttige werk, dat de vereeniging verricht, en blijkt tevens, dat de wijkverpleegster, helpsters op de lighallen, en magazijn beheerder, allen steeds tot volle tevredenheid van het bestuur hun werk verrich ten. Het aftredend bestuurslid, de heer W. G. de Waard wordt met alge meene stemmen herkozen. De vragen bij de rondvraag ge steld worden beantwoord, waarna, de Voorzitter de vergadering sloot. ANDEL. Uitslag van den voetbalwed strijd „Sparta"„W.V.V." te Wer kendam o3. „Sparta II" tegen voetbalvereen. te Meeuwen 4o. CAPELLE. De door de voetbalvereeniging „Excelsior" georganiseerde seriewed- strijden werden Hemelvaartsdag ge opend met de ie ronde waarvan de uitslag was: „N.E.O." Sprang. „D. O.S.", Capelle, 41„S.D.Ó.", Sprang, „Brabantia", Waspik, o1; „Neerlandia". Kaatsheuvel, „Sparta". Vrijhoeve-Capelle o1 en „Kaats- heuvelsche Boys", Kaatsheuvel, ,,R. I.O.", Capelle, 42. zoodat in de eind wedstrijden, welke i.l. Zaterdag middag plaats hadden uitkwamen „N. E.O.", „Brabantia", „Sparta", „Kaats- heuvelsche Boys" en het elftal der schoenfabriek Kerst-Oerlemans, dat voor de ie ronde was vrijgeloot. J.l. Zaterdagmiddag werden de eindwedstrijden dezer seriewedstrij- den gespeeld, die tot uitslag hadden. „N.E.O.". Sprang, ie prijs, beker, ge schonken door de Amstelbrouwerii te Amsterdam, „Brabantia", Waspik, 2e prijs, „Kaatsheuvelsche Boys" Kaatsheuvel, 3e prijs, „Sparta". Vrii- hoeve-Capelle, 4e prijs en het elf tal der schoenfabriek Kerst-Oerle mans alhier, 5e prijs. Na afloop wer den de prijzen in het kleedlokaal aan de aanvoerders der winnende veree- uigingen uitgereikt. SPRANG. Bii de j.l. Zaterdag gehouden wedstrijd werd door de voetbalclub „N.E.O. I" alhier een prachtige be ker gewonnen. WOUDRICHEM. Zaterdag i.l. speelde de voet balvereeniging „Stormvogels" alhier op het voetbalveld alhier, tegen ,,S. V.W." uit Werkendam. Het was een mooie wedstrijd, welke door „Storm vogels" met 31 werd gewonnen. WERKENDAM. De j.l. Zaterdag gehouden voetbalwedstrijd door „S.V.W. I" en „Ajax" van Hardinxveld. eindigde met 21, die van „Stormvogels I" van Woudrichem tegen „S.V.W. II" met 1:3. „W.V.V. I en II" speelden gecom bineerd tegen „Sparta F' te Andel en werd gewonnen met 3o. De door „W.V.V. I" gespeelde wedstrijd op Hemelvaartsdag tegen „D.V.S. 1" van Leerdam te Meerkerk, werd gewon nen met 1:0. Naar men ons mededeelt zal „W.V.V. I" alhier, deelnemen aan het door „Achilles I" te Veen uitgeschre ven nederlaagtournooi. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij s.v p. een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Het is van algemeene bekendheid, dat de openbare school de laatste jaren sterk wordt teruggedrongen door het stichten van allerlei scholen en schooltjes, Dit wordt door vrienden en medestan ders van het Openbaar Onderwijs ten zeerste betreurd en met inspanning van alle krachten en met groote financieele offers wordt getracht de openbare school als het instituut van opvoeding in den geest van naastenliefde, ware verdraag zaamheid en nationale eenheid, tegen verdere afbrokkeling te behoeden. De meening van Volksonderwijs stelt zich ten doel om de ouders, die voor hun kinderen de Openbare school verlangen, daartoe ook in de gelegenheid te stellen. Daarom worden kinderen met auto bussen vervoerd naar verafgelegen plaatsen, omdat in de plaats hunner inwoning geen Openbare school meer is, er worden be waarscholen gesticht en ook ouders worden vrijgemaakt, die uit armoede in de ver leiding komen om hun kinderen naar een bizondere school te zenden, enz. enz. Ziedaar eenige gevallen uit de vsle, waarin Volksonderwijs zich teweer stelt, neen moet stellen. Het zal U hieruit duidelijk zijn, hoop ik, dat een zoodanige actie door Volks onderwijs ontwikkeld, veel geld kost. Gelukkig heeft de vereeniging van Volksonderwijs een Fonds gesticht dat haar de middelen verschaft om de vele en groote offers te kunnen brengen maar dat Fonds heeft natuurlijk behoefte aan verstel king en duizenden vrienden en medestanders van onze openbare school, worden dan ook jaarlijks bereid gevonden daaraan een offer te brengen. Elk jaar wordt in tal van plaatsen in ons land de Volksonderwijs collecte ge houden, dit jaar zal ook Sleeuwijk daar aan meedoen. De afdeeling Sleeuwijk zal bloempjes aanbieden in de dagen gelegen tusschen 31 Mei en 7 Juni a.s„ waarvan de opbrengst ten bate van genoemd fonds komt, Het bestuur en collecte-commissie hoopt en vertrouwd op uw aller offer vaardigheid en zien het resultaat onzer collecte in hoopvolle verwachting tege moet. Steunt de tienduizende landgenootea die voor de school, ook uw school, op de bres staan. Medeburgers van Sleeuwijk. wij rekenen en vertrouwen op U en U Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte. Met hoogachting, Voor het Afdeelingsbestuur „Volksonderwijs". Sleeuwijk, Mei 1933. Vergadering van de Commissie b©- doeld in art. 1 ^8 der gem.wet (dubbelen raad j der gemeente HEUSDEN op Zaterdag 27 Mei des n.m. 3 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. IJ. v. Eggelen. Secretaris: WelEd. Heer A. v. Delft. Aanwezig de heeren: R. Verhoeven, A. J. v. d. Kolk. N. Vermeulen, J. v. Wijk, v. Deursen, Kuijper. Kleij* en Loeff. De Voorzitter opent met een woord van welkom en brengt de heeren dank voor hun bereidwilligheid om zitting te nemen in de commissi© die gehoord moet worden, inzake het voorstel van Ged. Staten en om zij» gevoelen over dit voorstel te doe* kennen. Spreker waardeert het, dat de heeren bereid zijn geweest, de ze taak die wel niet veel tijd ver- eischt, in het belang van het alge meen op zich te nemen. Voor spreker echter overgaat het voorsteL van Ged. Staten te doen behandelen zal hij eerst de geloofsbrieven der gekozenen aan de orde stellen. De hee ren Verhoeven, v. d. Kolk en Ver meulen worden belast de geloofsbrie ven van de heeren Kuijper, v. Deur sen, Kleijn-Loeff en Van Wijk, de laatste heeren om die van de drie eerstgenoemden te onderzoeken. De vergadering wordt zoolang geschorst. Na heropening verklaren beide com- missie's de geloofsbrieven in orde. Hierop leggen de heeren de vereisch- te eeden af, de heer Kuijper legde de belofte af. De Voorzitter zegt, dat zooals d© heeren al reeds bekend is, door Ged. Staten een voorstel is ontworpen om de gemeente Herpt met Heusden te vereenigen en eveneens de dorpen Luttelherpt, Hedikhuizen en Oudheus- den bii deze gemeente te voegen. Ged. Staten zijn van oordeel, dat door een dergelijk plan een aanmerkelijk» versterking van de gemeenten in de omgeving zal brengen en Heusden een gebiedsuitbreiding krijgt, die voor zijn toekomstige vooruitgang noodig is. Spreker gelooft, dat de heeren naar aanleiding van wat over dit voorstel reeds in de couranten is ge schreven, voldoende met een en ander bekend zullen zijn. Als de vereeniging tot stand komt, zal het geheel een mooie gemeente worden. De raad heeft den wensch te kennen gegeven, om Doeveren en Heesbeen in de ge biedsuitbreiding op te nemen, omdat deze dorpen geographisch bii 't geheel 'behooren. In versch. raden is 't voorstel reeds ter sprake geweest en deze heb ben zich voor het voorstel ver klaard en eveneens den wensch ken baar gemaakt om Doeveren en Hees- been er in op te nemen, in de eer ste plaats, omdat de bewoners veel meer op Heusden zijn aangewezen, dan op Eethen en in de 2e plaat» omdat de natuurlijke grens tot de Maas loopt en ook omdat het land bouwende element daardoor eenige versterking zou krijgen. Er is vroe ger weieens beweerd, dat ver. onge- wenscht is, omdat de bevolking te veel m geaardheid verschilt en de stadsbev. te veel overwicht zou krij gen op de landbouwbev. Er is toen ech ter ook op gewezen, dat in Heus den ook het landbouw bedrijf wordt uitgeoefend, als Doeveren en Hees been er bii komt wordt dit bezwaar nog geringer. Spreker verklaart zich gaarne bereid, voor zoover hem dit mogelijk is, nadere inlichtingen te verstrekken, want het spreekt van zelf, dat waar het nog slechts een algemeen plan betreft, nog geen de finitieve gegevens aanwezig zijn. Als op het voorstel wordt ingegaan, ko men later de voorstellen inzake verdee ling van baten en lasten vooral wat betreft de dorpen Luttelherpt Oud- heusden en Hedikhuizen. Uit hetraads- verslag van Oudheusden blijkt, dat het lid v. Lieshout geen bezwaar had tegen 't plan v. Ged. St., echter wel tegen het voorstel van B. en W., dat de gren zen wenscht veranderd te zien, als aangegeven in het plan van 1924, en behelzende om de Hooibroeken en Oosters bii Drunen te voegen. Spre ker vond het argument, dat daarvoor werd aangevoerd erg gezocht, n.l. verdeeling van den grond in over eenstemming te doen zijn, met het aantal ingezetenen, dat bij iedere ge meente komt. De heer Kleijn merkt op, dat als de grens bii het fort komt, de ge meente Heusden er de Hooibroek- sche steeg ;bij krijgt te onderhouden. De heer Verhoeven zegt, dat die bij de gemeente Drunen komt, de grensscheiding wordt gevormd door den waterloop. De Voorzitter acht het een eenvou dige zaak, Heusden kan niet tegen —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2