CORSETTEN ARNOLD HOYER GORINCHEM. CARTONS, Te Koop. Te Huur. Gesloten. Tabaksvergunning Kerkstraat 49 - N^°rl.dB«„k - 's-BOSCH MAANDAG 5 Juni (2e Pinksterdag) zijn onze magazijnen tot 1 uur GEOPEND. ZIET ONZE ETALAGES. GEBRS. BISCHOFF Uitsluitend a Contant in Colbert Costumes, Regenjassen, Jongenspakjes, - Flanel Pantalons en Heeren-Mode-Artikelen. - Openbare vergadering van den raad der gemeente WERKENDAM op Maandag 29 Mei, nam. 7 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Timmermans. Aanwezig alle leden, behalve de heeren den Dunnen en H. Groene- veld. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formulierge bed. De notulen der vorige vergadering worden zonder aanmerkingen goed gekeurd. De navolgende ingekomen stukken worden aan de orde gesteld. Mededeeling van den heer P. A. Paans, dat hij zijne benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Verzoek van A. C. de Heer, om ontslagverleening als brugwachter bij de brug aan het Slik. B. en W. stellen voor dit ontslag te verleen en. Wordt conform besloten. Verzoek van de heeren A. W. van Dongen en M. J. de Jager om over eenkomstig artikel 13, van de L. O. wet vergoeding te bekomen voor hun ne schoolgaande kinderen wordt be sloten dezelfde vergoeding als ande re jaren te virleenen. Verzoek van den autobusonderne mer A. Westerhout, om een subsidie te verleenen, teneinde het mogelijk te maken zijn autobusdienst in stand te houden. B. en W. meenen, dat het ge meentebestuur zich in deze kwestie onzijdig moet houden, bovendien heeft de gemeente een eigen veer dienst, die daardoor zou worden be nadeeld, dus het College stelt voor geen subsidie te verleunen. De heer de Waard is van meening, dat deze autobusdienst van groot be lang is voor de gemeente, en de Biesbosch daardoor uit zijn isolement is verlost, hij acht een subsidie ge rechtvaardigd, doch is volgens spre ker de subsidieaanvrage niet volledig en wordt geen bedrag genoemd, ter wijl hij prijs zou stellen op een ex ploitatierekening van het afgeloopen jaar, hij stelt voor deze subsidieaan vrage aan te houden en Westerhout te verzoeken een exploitatierekening te overleggen, en daarna te beslissen, dit voorstel wordt gesteund door de heeren klerks en Zuiddam. Het voorstel van B. en W. om geen subsidie te verleenen komt in stemming en wordt verworpen met vier stemmen voor en vijf tegen, zoo dat het voorstel van den heer de Waard wordt aangenomen. Verzoek van den heer Th. Wester hout, om plaatsing van een lantaarn in de z.g. Koningssteeg, voor verlich ting der nieuw gebouwde perceelen aldaar. B. en W. stellen voor uit een oog punt van bezuiniging hier niet op m te gaan. De heer Zuiddam vraagt of het bestaande lichtpunt niet zoo kan wor den geplaatst, dat beide straten daar van profiteer en. De heer Bogers wenscht dit nog maals ter plaatse te onderzoeken en naar bevinding te handelen. 1 Verzoek van het Dept. Werkendam der Maatschappii tot Nut van 't Al gemeen, om een Subsidie van f 300 in het tekort van het Nutsbadhuis over 1932 ad. f489,47. Daar dit ver zoek nog niet is behandeld in het College van B. en W., wordt het om advies in handen van dit college gesteld. Goedgekeurd wordt de Gemeente- begrooting te wijzigen, wat de post steunuitkeering betreft, daar reeds f23.000 aan steun is uitbetaald en hiervoor f 20.000 was uitgetrokken. Overschrijvingen worden goedge keurd. Eveneens worden eenige wij zigingen aangebracht in de begroo tingen van het Vleeschkeuringsbedrijf, Veerbedrijf en Waterleidingbedrijf. Wethouder van Oord spreekt de hoop uit, gezien de financieele om standigheden der gemeente, dat de leden van den raad, het college van B. en W. niet in de richting zullen dringen voor het doen van groote uitgaven, daar de grootst mogelijke zuinigheid moet worden betracht. In behandeling komt vervolgens de eventueele toevoeging aan de politie verordening welke luidt als volgt. Met boete van ten hoogste f2; of hechtenis van ten hoogste 6 da gen wordt gestraft, hij, die tusschen des voormiddags 8 uur en des nachts 11 uur, gedurende de officieel vast gestelde radioomroepuren door het in werking hebben van hoogfrequent apparaten of electrisch gedreven, of verwarmde apparaten, toestellen en machines onder welke benaming ook', storend werkt op de radio-telefoon- ontvangst. De Voorzitter zegt, dat de radio ontvangst tegenwoordig veel wordt gestoord, door het bezigen van hoog frequent apparaten, die voor gezond heidsdoeleinden worden gebruikt, en daar de radio is een instituut, waar van iedereen rustig moet kunnen ge nieten, en welke omroep, wettelijk is geregeld, moet het niet mogelijk zijn, dat de ontvangst wordt gehinderd. De gemeente Velzen heeft eenzelfde be paling aan de Politieverordening toe gevoegd. De heer de Waard merkt op, dat bij het begin van deze voorgestelde toevoeging zijn standpunt reeds on middellijk was bepaald. Men kan nooit voor een dergelijke bepaling zijn, de radio kan een nuttige in stelling zijn, maar de apparaten, die voor de huishoudelijke doeleinden worden gebruikt, zooals stofzuigers e.d. zijn hem nog jiuttiger. Het zou bij aanneming van het voorstel niet mogelijk zijn een stofzuiger te ge bruiken van des morgens 8 uur tot des avonds 11 uur, want ook een werkende stofzuiger werkt hinderlijk op de radio ontvangst, bovendien zegt spreker lijkt controle absoluut onmo gelijk en zal een staf van denkundig personeel noodig zijn, zoodat z.i. de bepaling absoluut onaanvaardbaar is. De Voorzitter zegt, dat de radio de oudste rechter heeft, terwijl controle volgens mededeeling geschieden kan door meter-controle. Philips heeft medegedeeld, dat door bevestiging van storingsfilters op de apparaten de storende werking wordt opgeheven. De heer de Waard trekt het sterk in twijfel of nagegaan kan worden, waar een apparaat wordt gebruikt door controle van den meter, en hii vraagt waar bii eventueele storing de meter moet worden gecontroleerd, hn 'ont raadt ernstig deze bepaling aan te nemen, daar bii eventueele aanne ming er in de praktijk niets van terecht komt. Besloten wordt tenslotte de ge bruikers van de hoogfrequent appa raten op te sporen en hun te ver zoeken een storingsfilter aan te bren- gen. Daarna komt het gewichtige punt van eventueele aansluiting bii de N. W. Brabantsche Waterleidingsmaat- schappij aan de orde. De Voorzitter leest voor de brief van 27 Mei van N. W. B. Water leiding Maatschappij waarin wordt meegedeeld, dat van het aanbod door deze Maatschappii aan de gemeente gedaan per 3 Mei niet meer wordt afgeweken en zij tot 1 5 Juni dit aanbod nog zal handhaven. Per schrijven 3 Mei deelt de N. W. Br. Waterleiding Maatschappii mede, dat zii op de volgende voorwaarden het bedrijf van Werkendam wenscht over te nemen. ie. De gemeente Werkendam, draagt aan de N. V. Brabantsche Waterleiding Mij. het geheele bedrijf over; 2e. De gemeente garandeert 30 jaren; a. de goede kwaliteit van het bui zennet, n.l. de afwezigheid van aan tasting en andere verborgen gebre ken; b. voldoende capaciteit der buis leiding voor een vervoer van 2opCt. meer drinkwater dan op het tijdstip van overname; 3e. De gemeente garandeert de wateropbrengst volgens de tarieven der Maatschappij 4e. Bij de overname betaalt de Mij. aan de gemeente een bedrag van f 50,000. Gedurende maximum 48 jaren zal de Mij. telken jare, dat de water opbrengst van de gemeente Werken dam volgens de tarieven der Mij. meer bedraagt dan f 12,600 (hetgeen thans de opbrengst is volgens de thans geldende tarieven) uitdat/heer- dere de annuïteit betalen der restee- rende schulden der gemeente op haar bedrijf. Deze annuïteit zal berekend worden tegen een rente van 4 pCt, met een looptijd van 48 jaren en zal bedragen f 1230 als het bedrijf op 1 Jan. 1934 overgaat en f 1040," als zulks geschiedt per 1 Jan. 1935. Te vens leest de Voorzitter een brief van den Inspecteur der Volksgezond heid te Breda, waaruit blijkt, dat aan een drinkwatervoorzieining door een waterleiding als eisch wordt ge steld, dat het water steeds betrouw baar moet zijn en in voldoende hoe veelheid moet worden geleverd. De levering van water door een groot bedrijf geeft belangrijke voor deden boven een klein bedrijf, voor al wat de financiëele zijde betreft, terwijl proefnemingen, controle en aanpassing aan nieuwe vindingen, beter en vlugger door een groot be drijf kunnen geschieden. Bij de N.-W. Br. Mij. wordt volkomen betrouw baar water geleverd door putten op groote diepte aan den bodem ont trokken; bij de Werkendamsche Wa terleiding wordt onbetrouwbaar, zelfs verdacht water aan de rivier onttrok ken. Door technische hulpmiddelen is hieraan tegemoet te komen, b.v. door chloreering, doch mochten die falen, dan is er direct gevaar. Langs de groote rivieren hebben zich van oudsher groote epidemiën voorge daan. Behalve de onbetrouwbaarheid van het water is ook de smaak een zeer groot bezwaar. Een vergelijking tusschen beide be drijven wat betrouwbaarheid en smaak van het gewonnen water betreft, valt zeer ten nadeele v. h. Werkendam sche bedrijf uit. De bacteriologische onvoldoende kwaliteit van het water wordt wel door chloreering opgeheven, doch dit is een noodmaatregel; op grond van hygiënische overwegingen verdient aansluiting bij de N.W. Brabantsche Waterleiding Mij. de voorkeur boven behoud van eigen bedrijf. Verder zegt de Voorzitter blijkt uit de twee rentabiliteitsrekeningen, dat bij een eventueele annuïteitsleening voor het bedrijf tegen 43/4 pCt. het Waterleidingbedrijf zonder de leve ring van water aan de Werken ren dabel is, en zelfs een extra- over schot geeft van ongeveer f 2700, hier is dan rekening gehouden met de aanschaffing van een nieuwe ruw- olie motor en het maken van een nieuwe filter, waarvoor f 10,000 noo dig zal zijn, dus zegt de Voorzitter, hieruit blijkt dat het bedrijf renda bel gemaakt kan worden. Wanneer overgegaan wordt naar de N.W. Br. Mij. zullen de thans be staande tarieven aanmerkelijk worden verhoogd, terwijl een schuldenlast van plm. f 3000 per jaar op de ge meenterekening zal drukken. Wil de Mij. het bedrijf overnemen op de voorwaarden door B. en W. gesteld dan wil het College hiermede ac- coord gaan, ondanks het feit, dat dan de tarieven worden verhoogd, doch de President-Commissaris heeft in het vooruitzicht gesteld een spoe dige tariefsverlaging door zijn Mij., zoodat dus deze verhooging slechts tijdelijk is. De heer de Waard zegt, dat het een der moeilijkste beslissingen is, die men moet nemen, doch hij is voor aansluiting bij de N.W. Brab. Waterleiding Mij. en wel om ver schillende redenen. Het Werkendamsche bedrijf is z.i. nooit rendabel te maken en is de rentabiliteitsrekening opgezet, bezien uit een gezichtshoek voor behoud van eigen bedrijf, terwijl een overzicht over een jaar 11.I. 1932, niets tot hem zegt, daar het gemiddelde van een reeks jaren duidelijker een beeld zou geven, hij heeft de cijfers, die hij eenigszins misleidend noemt aan vaard onder de noodige reserve. Men vergelijkt de uitgaven en de ontvang sten, er is een overschot, ten voor- deele, doch zegt spr., men moet niet vergeten dat een schuldenlast van plm. f 82,000 rust op dit bedrijf en zegt hij verder, wanneer in 30 jaren nog niet mogelijk is geweest, om welke redenen dan ook, om het be drijf schuldenvrij te maken, integen deel de schuld zelfs nog aanzienlijk is gestegen, dan moet men in de naaste toekomst niet verwachten, dat het bedrijf ooit rendabel zal zijn en de schuldenlast aanzienlijk zal dalen. Ieder jaar komt men immers voor nieuwe uitgaven. Verder zegt spr., op de Griffie te 's-Bosch geïnfor meerd te hebben, of de bestaande leening kan worden omgezet in een annuïteitsleening, iets wat hij altijd voor onaanvaardbaar heeft gehouden, en het is hem gebleken dat Ged. St. nagenoeg nimmar goedkeuring heb ben gegeven voor een annuïteitslee ning voor een gemeentelijk bedrijf. De heer de Waard noemt het ge heele bedrijf „wrak" en mede de overweging, dat men bij de N.W. Br. Mij. goed water kan betrekken en de gemeente Werkendam van al le risico's ten aanzien van zijn be drijf af is, bij eventueele aansluiting, heeft hem doen besluiten te pleiten voor deze aansluiting. Wethouder v. Oord zegt, dat de opzet van de rentabiliteits rekening niet misleidend is, en hij hiervan is de geestelijke vader, hij vraagt den heer de Waard, of hij op zich durft te nemen een besluit te nemen, waardoor de gemeenterekening jaar lijks wordt belast met plm. f 3000, terwijl de tarieven van f 0,30 zullen worden gebracht op f 0,60 p. week. De heer de Waard antwoordt hier op, dat hij inderdaad de genoemde bezwaren terdege heeft overwogen, doch het feit, dat het heel goed mo gelijk is, wanneer de gemeente met zijn eigen topzware bedrijf blijft voort sukkelen, de gemeenterekening wel eens belast kan worden met een veel grooter bedrag dan f 3000, terwijl het bekomen van goed drinkwater een belangrijke rol in zijn beslis sing heeft gespeeld, daar hij vreest, dat door de toenemende verontreini ging van het rivierwater, kostbare vernieuwingen zullen moeten worden aangebracht. De verhooging van de tarieven is ook hem niet aangenaamj, doch dit is slechts een tijdelijke maat regel. De heer Bogers, wijst op het mo- reele van de zaak; de N.W. Br. Wa terleiding Mij. heeft als doel ge steld, het geheele Land van Altena van water te voorzien, dan moet men billijke overwegingen laten gelden, in het onderhavige geval, en moet de financiëele zijde niet zoo sterk naar voren worden geschoven door de N.W. Br. Mij. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 1 stem tegen, die van den heer de Waard. Het voorstel luidt als volgt: De N.-W. Brab. Waterleiding Mij. neemt alle loopende leeningen ten laste van het Waterleidingbedrijf v. Werkendam over, of indien zij daar aan de voorkeur geeft, stelt zij de gemeente Werkendam de noodige gelden voor rente en aflossing be schikbaar, hetzij in één keer, of jaarlijks tot de geheele op den dag van overdracht bestaande schuld, ge delgd is. 2e. De Mij. restitueerd de wacht gelden aan de gemeente, betrekkelijk de voor ontslag, wegens opheffing der betrekking, in aanmerking ko mende, in dienst van het bedrijf zijn de ambtenaren, voor zoover deze niet in het eigen bedrijf der Mij. plaatsing krijgen. 3e. Het geheele bedrijf gaat over zooals Werkendam dit bezit en ex ploiteert, terwijl alle risico aan het bezit en de'exploitatie voor rekening van de N.W. Brab. Mij. komt. 4e. De gemeente Werkendam is garant voor een wateropbrengst der perceelen naar den toestand op 1 Jan. 1933, berekend naar het huidig ta rief van Werkendam. De heer v. Oord wil zich in ver binding stellen met den Commissaris der Koningin, teneinde te bespreken, dat op andere voorwaarden als thans door N.W. Brab. gesteld, kan wor den toegetreden, daar de Provincie geld leent, heeft deze ook iets te zeggen. Hiertoe wordt besloten. De heer de Waard, thans spre kende namens de commissie van on derzoek inzake het Waterleidingbe drijf in de tarieven zegt, dathetwen- schelijk is, onmiddellijk het voorge stelde schrobverbod in te voeren. Het rapport der Commissie is nog niet klaar, doch deze maatregel acht de commissie noodzakelijk. De Voorzitter wil eerst liever het rapport afwachten alvorens besluiten te nemen. De heer de Waard vraagt weder om naar de verdeeling der functies van de wethouders. De Voorzitter deelt mede, dat dit heeft plaats gehad. De heer Bogers heeft alle objec ten, behoorende tot de openbare diensten en de heer v. Oord, de be drijven. De heer v. Oord vraagt, indien de heeren raadsleden iets bemerken aan gaande bedrijven, deze bemerkingen onmiddellijk ter zijner kennis te bren gen, dit bespoedigt de afdoening daarvan. De heer de Boon vraagt hoe het staat met de nieuwe vuilnisbelt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hieraan nog niets is gedaan. De heer Bogers zegt, effectief te zullen uitzien naar een ander terrein en dit zal bespreken met den tech nisch ambtenaar van den Waterstaat. Ook de sloot bij de lighallen en de Rehobothschool heeft zijn aandacht. De heer de Waal spreekt over een rioleering op het Slik, waaraan aan dacht zal worden geschonken. Daarna sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat men over in een besloten vergadering, teneinde eenige bezwaarschriften schoolgeld te behandelen. Wij houden steeds voorhanden, opschriften bedrukt met FyL. J. VEERMAN H eusden. zeer voordeelige prijzen, zoowel in Courante als betere soorten houden wij HEUPGORDELS. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. JARRETELLE-GORDELS. iëtt UITVERKOOP SPECIALE «MBIEBSra „II SE PMAOIJSVIGEL"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4