Tweede Blad Ho. 5336 Vrijdag 2 Jool ■"Doorzitten pUROt M. NORT - Gorinchem KLEIN BEDRIJF. Steeds groote voorraad in de Nos.3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Prima Matriaal. - Concurreerende prijzen. IJZEEHAOTEL - GOEINCHEM. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. TOEKOMSTMUZIEK. Gediplomeerd Opticien Zusterhuis. voor „De nieuwe bemanning". Kinderrubriek FEUILLETON. let er dan vooral goed op dat dit bij NORT geschiedt, daar XJ er dan van verzekerd kunt zijn dat het vlug, vakkundig en goedkoop gedaan wordt. Stukloopen, Zonnebrand /S Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET Verdraag geen Rugpijn 2. VERVOER EN NEDERLAGEN VAN SUIKER. TEL. INT. 220 Nieuwsblad Blijf flink en gezond! Verdraag geen rugpijn, aanvallen van duizelig heid, onnatuurlijke vermoeidheid, rheumatiek, ischias, spit. urine-stoor- nissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine! Deze verschijnselen wijzen er op, dat het bloed niet behoorlijk ge filtreerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn Pillen noodig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak er ger, urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden kunnen zich dan in het bloed ophoopen en schade aan richten in alle kwetsbare deelen van het lichaam. Gij kunt niet gezond worden, al vorens de verzwakte organen in den rug, welke zorg dragen voor de zui vering van het bloed, weder gezond en sterk zijn. En het beste middel daartoe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizen den hun gezondheid hergeven. Waar om zoudt gii hun voorbeeld niet vol gen Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr. bii alle drogisten enz. a f if i .7 en f3.per doos. Zie zoo, de boot is eindelijk klaar, Na kalfateren, en wat soldeeren, En nu aan 't varen, zoo goed als ge kunt. Wij hopen uw zaak wordt door niemand misgunt. Veel heil, als ge nu gaat regeeren. Houdt koers met uw boot, met uw schip van staat Brengt fier uwe boot door de golven, Al slaan die ook wild en hoog over boord Wees nimmer ontmoedigd, ook nimmer verstoord. Bij tegenspoed nimmer verbolgen. Uw doel moet zijn welvaart, voor land en voor staat. Sta kloek dan te midden der baren. Stel 't heilige doel, boven elke partij, Zet alle verschillen daadwerkelijk op zij En nu dan, aan 't varenaan 't varen (Nadruk verboden). VREDE. Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels waren 1Hondenbrood. 2. Wal '-f- visch Walvisch. 3. Hoofddeksel. 4. De echo. De nieuwe raadsels zijn: 1. Als ik uit verre landen kom, Novelle naar 't Hoogduitsch. >-0-0- COC „Daarvan heb ik geen woord ge hoord. Zoolang hij sprak, stond er een oude bevende knecht met een schotel met gebraad en saus achter mij en ik verkeerde in den grootsten angst, dat hij op mijn japon zou morsen." Toen zweeg Rettich en stond ont stemd van tafel op. Toch stond hem nog iets te wachten, wat veel erger was. Toen hij 's avonds aan zijn schrijf tafel zat en zijne gedachten verzamelde om een cantate te componeeren, werd hem een courant overhandigd, die in de brievenbus was geworpen, 't Was het avondnummer van 'n lo kaal blad, dat, daar 't er niet naar streefde de minste beleefdheid in acht te nemen, zich niet in de sym pathie van de hooge kringen der stad mocht verheugen, daarentegen in de middenklassen der bevolking, waar men brutaliteit met vrijmoedig heid verwisselde, veel gelezen werd. Reeds wilde Rettich, misnoegd dat hij gestoord werd, 't blad in den pa piermand werpen, toen zijn oog pp 'topschrift van 'teerste artikel viel: „Het jubileum van Rettich." Hii ver wachtte niets goeds; toch kon hii de verzoeking niet weerstaan eens te zien, hoe 't orgaan der ontevredenheid en der vitzucht met zijne verdiensten dan ben ik jong en groen. Hier word ik zwart geroosterd boven het vuur, alsof het geen pijn zou doen. Nog is mijn lijden niet volbracht, vervolgens maalt men mij. Tot slot een bad in kokend nat, zeg nu eens: Kent gij mij 2. Er bestaat een woord, dat al tijd fout geschreven wordt, zelfs door de knapste professoren! Wie weet welk woord dat is 3. Wie kan, door in elk woord slechts één letter te veranderen, van de volgende woorden een bekend spreekwoord maken Zovals se onden dongen liepen le tongen. OOM KAREL. O— „DE WONDERLIJKE AVONTU REN VAN HEINTJE PUTTERS AAN HET HOF VAN KONING BOKO." VII. De kok en de hofmaarschalk had den door het sleutelgat naar binnen gekeken en hadden alles gezien, wat er gebeurd was in de eetzaal van Koning Boko. Toen ze zagen, dat Koning Boko in plaats van Heintje Putters de spekpannekoeken ging op eten, werden ze alletwee zoo bleek als een doek en de hofmaarschalk begon te sidderen en fluisterde te gen den kok, die ook al beefde van angst: „Lieve hemeltje nog-an-toe. zoo had ik het niet bedoeld! Als de koning er maar niets van krijgt!" Toen de generaal met ziin leger er aan kwam om Heintje Putters weg te halen, slopen de hofmaar schalk en de kok stilletjes weg naar de keuken. De kok moest wel drie glaasjes water drinken om weer een beetje op zijn verhaal te komen. En de hofmaarschalk veegde aldoor met een zijden zakdoek het koude angst zweet van zijn voorhoofd af. Kareltje Slingeraap, het koksmaat je, dat alles gehoord en gezien had, kreeg nu toch wel erg medelijden met Heintje Putters, die nu volko men onschuldig in de gevangenis was geworpen, tengevolge van een leelijke streek van den kok en den hofmaar schalk. Maar omdat de kok zijn baas was, durfde hij natuurlijk niets daar- ven tegen den koning te zeggen. [Maar in de keuken ver verwijderd van de koninklijke vertrekken, stak hii zijn verontwaardiging niet onder stoelen of banken, en omdat de kok en de hofmaarschalk een kwaad geweten hadden, durfden ze heelemaal niets terug te zeggen. Het was natuurlijk heelemaal niet netjes van Kareltie Slingeraap, maar ik wil jelui toch even laten hooren, wat hii wel alle maal tegen den kok en den hofmaar schalk durfde te zeggen. „Nou, jelui zijn ook twee fijne hee- ren, hoor! Gort met krentjes nog an- toe. Als ik koning was, zette ik ielui een jaar lang op water en brood en Zondags kregen jelui van mij voor afwisseling brood met water. Wat een leelijke gevilde apen zijn jelui. Als ik niet zoo bang was, dat de koning mij toch niet zou geloo- ven, ging ik regelrecht naar hem toe en zou hem alles vertellen!" Het is natuurlijk verre van netjes, om een kok en een hofmaarschalk „gevilde aap" te noemen. Maar jul lie moet bedenken, dat Kareltje Slin geraap nog heel erg jong was en bovendien verschrikkelijk verontwaar digd. En het mooie van het heele geval was, dat de hofmaarschalk met zijn prachtige gouden ias aan niet eens in staat was Kareltje Slin geraap de les te lezen. Hij zat maar te sidderen op het keukenstoeltje en omsprong. En daar las hii nu 't volgende „De groote dag is voorbij. Wii moe ten bekennen, dat de vermogende muziekvrienden onzer stad zich van de plicht der wellevendheid met ver rassenden tact gekweten hebben. Zij hebben den jubilaris in verschillen de goed gestelde toespraken hunne hoogste tevredenheid betuigd: zii hebben hem met geschenken overla den en tot een souper uitgenoodigd, waarbij de champagne niet heeft ontbroken. Hii is met al de kunst van diplomatiek zwijgen in den j waan gebracht, dat zij alle met geest- j drift de uitrafelende vaan der muzi- j kale klassiciteit volgen, die onze I streng-conservatieve muziekdirecteur nog altijd hoog houdt. En toch is 't een publiek geheim, dat de ook in i onze stad toenemende schare der aan hangers van moderne muziek van de monotonie der klassieke muziek niets meer wil weten, en dat allen, die niet hopeloos aan 't autoriteits-geloof zijn vastgenageld, de heerschappij van nieuwe goden, de frissche strooming van een nieuwe, overal triomfeerend voorwaarts gaande kunst ook in on ze stad met vurig verlangen te ge- moet zien. Die krachtige oppositie partij heeft gisteren gezwegen. Wii begrijpen en waardeeren de redenen, 't Dient echter toch eenmaal open lijk gezegd te worden, dat de aanbid ding van de pruikenmuziek, die gis teren heeft plaats gehad, volstrekt niet naar den zin van de meeste muziekliefhebbers geweest is. Volgens onze kennis van den toestand geloo- ven wii zelfs te kunnen verzekeern, dat anti-Rettichieten de meerderheid uitmaken en 't gewicht hunner stern- zweette van angst. Den volgenden morgen de kok en de hofmaarschalk hadden den ge- heelen nacht geen oog dicht gedaan werd het heele hof bii elkaar ge roepen, omdat in de groote zaal recht zou worden gesproken over den boos doener, die den koning gomelastiek had laten eten. De koning zat op zijn troon en daarvoor zaten de rech ters in lange zwarte toga's en met witte beffen om aan een heele groo te, groene tafel. In het rond ston den alle hovelingen en een oogenblik later kwam het leger de zaal binnen, met in hun midden Heintje Putters zijn handen waren op zijn rug ge bonden met een heele, zware, ijzeren ketting. Hii zag vreeselijk bleek, doch sloeg toch zijn oogen niet neer, toen de koning hem doordringend en be straffend aankeek. (Wordt vervolgd). Doos 30 en 60, Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De Inspecteur der Directe Belas tingen te Waalwijk verzoekt ons me de te deelen, dat ingevolge het Kon. Besluit van den 22sten April 1933 in de Provincie Noord-Brabant met uitzondering van het gedeelte van het grondgebied liggende ten noorden van de Bergsche Maas en buiten het in die provincie liggende gedeelte van het terrein van toezicht omschre ven in artikel 162 der Algemeene Wet van 26 Augustus 1822 (Staats blad No. 381 (welk terrein zich uit strekt tot plm. 22 K.M. vanaf de grenzen) op het vervoer en de ne derlagen van suiker van toepassing zullen zijn de beperkende bepalingen omschreven in art. 87 par. 1 der Suikerwet 1924. De voornaamste der voormelde be palingen zijn, dat suiker buiten ge noemd terrein van toezicht ongedekt mag worden vervoerd in een hoe veelheid van 50 K.G. maximum, ter wijl de hoeveelheid, welke aldaar ongedekt voorhanden mag zijn, be draagt Bii neringdoenden maximum so K.G. en bii particulieren maximum 50 K.G. per lid van het gezin, daar bij niet medegerekend kinderen bene den de s jaren. Het verbod van nederlagen van van meer dan s° K.G. geldt niet voof plaatsen waarvan de bevolking bestaat uit 2000 zielen en daarbo ven door de bevolking van 200» zielen wordt verstaan, die op de plaats samenwonen, namelijk in de huizen, die tot de kom behooren.j Bij vervoer of nederlagen van groo- ten hoeveelheden is een document noodig, waaromtrent bij de belasting ambtenaren verdere inlichtingen zijn te verkrijgen. De winkeliers en neringdoenden in suiker, wier panden daardoor aan peiling onderworpen worden, zijn verplicht binnen veertien dagen bij den Ontvanger der Accijnzen een schriftelijke aangifte van hun pan den in te leveren met opgaaf van de ligging en van de kadastrale om schrijving der perceelen. Van pan den, die later in gebruik worden ge nomen worden, wordt zoodanige aangifte gedaan binnen veertien da gen daarna. men minstens met de aanhangers van 'toude gelijk staat." De muziekdirecteur kromp ineen, maar weldra zweefde er een verachte lijke glimlach om zijn mond en hii las verder: „Wanneer er in onze stad plaats was voor twee muzikale gemeenten, dan zouden de vooruit strevende elementen zich reeds af gescheiden hebben en zouden zii zich reeds vereenigd hebben tot een nieu wen bond, tot een bond met Berlioz, Wagner, Liszt. Ongetwijfeld hebben de levenden toch 't recht de hun over geleverde idealen naar hunne waar de te schatten. Wat de vaderen ver eerd en tot de sterren verheven heb ben, behoeven de zonen daar niet te laten. •Van tijd tot tijd moeten alle ge loofsartikelen herzien worden, ook de aestetische. 't Is een dwaze onderne ming in kathegismussen de vormen van smaak ook voor latere geslach ten te willen vaststellen, 't Peil der algemeene ontwikkeling stijgtde wijze van gevoelen verandert. En de scheppende genius der menschheid, die nog nooit gesluimerd heeft, vindt een nieuwe taal en durkt zich uit in nieuwe vormen, 't Is voor geen op- merkzamen en onpartijdigen waarne mer aan de ontwikkeling der kun sten verborgen, dat voor de muziek een nieuw tijdvak is aangebroken, dat daartoe bestemd is, de lang ver bleekte periode HandelHaydn MozartBeethoven af te lossen." „Onzin," prevelde Rettich verach telijk. Verder las hij„Zelfs het beste nieuwe is niet in staat zich zoo Daan te breken. De groote kunstenaar, die 't gebied zijner kunst op vroeger on MIJN-OPZICHTER DOOR KOELIE GEDOOD. Aneta seint uit Benkoelen De mijn- opzichter H. Pfil van de Mijnbouwmaat- schappij Simau is door een koeli met een stuk ijzer aangevallen. Tijdens het hierop volgende handgemeen viel een tweede koeli den heer Pfil met een mes aan, waarbij hij hem zoodanig trof, dat de heer P. kort na aankomst in het hospitaal j te Lebong Tandai overleed. O NIEUWE ELECTRISCHE CENTRALE. De Provinciale Staten van Gelderland hebben bet voorstel aangenomen betref fende den bouw van een nieuwe elec- trische centrale voor de Provinciale Gel- deische Electriciteits Maatschappij aan den mond van het Maas-Waal-Kanaal te Nijmegen, ten bedrage van 9y2 millioen gulden. o GROOTE BRAND TE TANDJONG TIRAM. Bij een grooten brand te Tandjong Tiram zijn 14 kedehs in de aseh gelegd. De schade, welke f 137 000 bedraagt, is grootendeels door verzekering gedekt. o CHR. NATIONAAL ZENDINGS- FEEST. Op den vooravond van het Zendings- feest op Raaphorst, dus op Dinsdag 4 Juli, des avonds half acht, wordt op het feestterrein een inleidende samen komst gehouden, welke voor alle be langstellende zonder kosten toeganke lijk is. Als sprekers zullen optreden Ds. W. A. B. ten Kate, Herv. Pred. en Dr. J. C. Rullmann, Geref. Pred. van Wassenaar. Het fanfarecorps van de leerlingen der Ned. Zend. school zal den zang be geleiden en nog eenige andere koralen ten beste geven. o ONS LAATSTE WOORD VOOR PINKSTEREN. Het Zendingsbureau giro 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende: Weinige dagen nog scheiden ons nog van 'het Pinksterfeest, dat van oudsher het feest is, waarop aan de Uitwendige Zending bijzondere aan dacht wordt gewijd en bijzondere ga ven gegeven. Wij hebben door het be schikbaar stellen van het Pinksterboek je het onze gedaan, om die bijzondere aandacht zoo sterk mogelijk te maken en de bijzondere gaven ten bate van het geheele werk en niet alleen van Karnmachines WILLEM DE BRUIN, gedachte wijze voortzet, moet immer om erkenning worstelen. Slechts het talent, dat met overge leverde vormen voortwerkt, vindt ge makkelijk een broodwinning, 't Suc ces van een kunstenaar door Gods genade, die iets nieuws met nieuwe middelen te zeggen heeft, is lijn recht tegenover die geroutineerde kunsthandwerkers, die overal op 't land op den dirigeerstoel zitten of dilettanten tot muzikale automaten gif- richten en die voor de groote menig te als autoriteiten gelden. Trotsch' op hun aanzien, onbekwaam om ver schijningen die van 't overgeleverde afwijken rechtvaardig te beoordee- len onder 'tjuk van 't_geregeld be- roepsjeven mat geworden, vertreden zij alles, wat hen in den weg komt en zich niet als vleesch van hun vleesch laat wettigen. Wij willen hier verraden, dat de schare der anti-' Rettichicten de hoop gekoesterd heeft, dat de jubilarus, tevreden met de hem kwistig toebedoelde lauwe ren en geleid door die zelfkennis, die soms ook aan de middelmatig heid niet ontzegd is, den dirigeerstok zou nederleggen. Zoo'n gunstig oo genblik zal voor hem niet licht we- clerkeeren. Hii heeft het niet gedaan; hij geeft er de voorkeur aan de ou de kar der klassiciteit te blijven voort duwen. Daarom wanhopen wii echter niet aan de toekomst. Ook hii zal met vele duizend andere zich aan de nieuwe richting moeten on derwerpen. Soeverein is niet de wil van den kapelmeester, die onderoffi cier der kunstbeoefening, maar de smaak van 'tvolk, dat in zaken der kunst altijd het laatste woord heeft te spreken. De stroom is echter voor de nieuwe profeten, hii zal wassen en wassen en spoedig genoeg de klei- nelichten uitblusschen, die thans nog als zonnen prijken." 't Opstel was niet onderteekend. „Ellendige naamlooze!" riep Ret tich toornig uit en frommelde 't blad in elkaar. Toen liep hii opgewonden de kamer op en neer, soms stil staand en zijn gramschap in korte zinnen lucht gevend. „Een partii te gen mij Onzin! Daarvan moest ik toch iets gemerkt hebben. Enkele on tevredenen, nu ja, wie kan 't ieder een naar den zin maken Ik zou heengaan Waarom dan Omdat sinds eenigen tijd een nieuwe school met Richard Wagner aan 't hoofd ijverig' propaganda voor zich maakt Ben ik dan daarvoor, alle muzikale modenarren van dienst te zijn 't Is laster, mii een handwerker te noe men. Mag ik dat schandelijk artikel rustig op mii Jaten razen Van waar komt het Wie steekt er achter Ik' tast in 't donker rond. Dragen mijne vijanden 't vriendenmasker Wie weet! Misschien heeft de schrijver gisteren met mij aan dezelfde tafel gezeten en zelfs zijn glas op mijn wel zijn geledigd. Ik moet het weten., En als 't geheele feest van gisteren bedrog en logen geweest is wat dan Néén, dat is niet mogelijk. Tot zulk een valschheid zijn de menschen niet in staat. De bestuurderen der ver- eenigingen die ik leid, zullen niet minder boos zijn dan ik. Zii moe ten voor mij optreden en wel dadelijk. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5