den geheelen dag geopend. 2e Pinksterdag tot 1 uur geopend. GORINCHEM. FOTO- ATELIER-COERTSE fafJCictftifti 1fUf*thaedl/s Poeder Eind 30 GORKUM Tel. 266. IS HET Regeeringsverklaring. dat der Samenwerkende Corporaties hooger op te voeren. Maar ook voor den arbeid onzer Corporaties is dit laatste wel zeer noodig, zooals blijkt uit de 'volgende cijfers. Op 1 Mei hadden wij f67.000 min der ontvangen dan verleden jaar. In Mei 1932 is ontvangen f91.000. Maar dit jaar is tot dusver 29 Mei ontvangen f40.000. Zoo groeit de ach terstand bij verleden jaar vergeleken tot f117.000 en de achterstand bij de Taming vergeleken tot ruim f230.000. Daaraan behoeven wij niets toe te voe gen dan het verzoek, dat men zich met allen ernst de vraag stelt: „Wat kan ik doen, om hierin te helpen voor- 1 zien?" O— De Minister-President dr. Colijn heeft Woensdagmiddag in de Eerste en Tweede Kamer de volgende Regee ringsverklaring afgelegd: Het den 26sten dezer maand opge treden kabinet heeft er prijs op gesteld zoo spoedig mogelijk voor de Kamer te verschijnen tot het doen van enkele mededeelingen met betrekking tot het te volgen Regeeringsbeleid. Het is de Kamer en U. M. d. V. er kentelijk voor de geboden gelegenheid om dit reeds enkele dagen na zijn optreden te kunnen doen. De toestand hier te lande en in Ne- derlandsch-Indië biedt in menig op zicht een beeld van volkomen ontwrich ting en vraagt dus om snel en krachtig ingrijpen. In beide gebiedsdeelen van het Koninkrijk doet de economische in zinking thans haar invloed in zoo be denkelijke mate gevoelen op de alge- meene volkswelvaart en op de daarmee verband houdende publieke geldmid delen, dat wachten met verdere maat regelen tot een ineenstorting zou voe ren. De Regeering is dan ook diep door drongen van den plicht alles te doen wat mogfelijk is om deze inzinking te voorkomen. Het is om die reden, dat zij zich verheugt over den door den President der Vereen. Staten gepubli- ceerden oproep tot samenwerking der Regeeringen op de komende economi sche, conferentie te Londen, waarmee Hare Majesteit de Koningin in ondub belzinnige bewoordingen instemming heeft betuigd. De Regeering is dan ook voornemens door hare delegatie naar die conferentie in deze krachtig mede te werken. Intusschen mag de actie die men zelf ter hand nemen kan daardoor niet achterwege blijven. Eerste e'isch is daarbij, dat het op nieuw verstoorde financieel even wicht worde hersteld. Dit is reeds noodzakelijk, omdat iedere nala tigheid op dit punt het intreden Van een beteren toestand economisch en so ciaal in zeer sterke mate zou ver tragen. Voor het financieel evenwicht is al lereerst een b e 1 a n g r ij k e inper king der publieke uitgawen onafwijsbaar. Deze is niet te ontgaan, ook al zou het uiterste beproefd zijn om door belastingheffing het evenwicht te herstellen. Bestendiging van de geldende tijde lijke heffingen of vervanging door een equivalent daarvan, zoomede invoe ring van nieuwe heffingen waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan het reeds ingediende ont werp op de omzetbelasting zullen echter, naast sterke bezuiniging, althans voorhands onvermijdelijk blij ken. Om herstel van de welvaart voor te bereiden, zal ordening van het be drijfsleven ter aanpassing aan de ge wijzigde economische wereldstructuur van overheidswege moeten worden be vorderd. Zonder hierover reeds in bijzonder heden te treden, wenscht de Regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden buitengesloten, dus ook niet een even- tueele wijziging in onze handels politieke methoden. Voorts heeft het vraagstuk der werkloosheid de volle aandacht der Regeering. Zij is er zich van bewust dat een grondige verbetering in den tegenwoordigen toestand slechts denk baar is door een krachtig herstel van het bedrijfsleven, dat ook om die reden onophoudelijk om belangstelling en in spanning van den kant der overheid vraagt. Daarnaast moet evenwel niet minder aandacht worden geschonken aan ver ruiming van werkgelegenheid en aan de werkverschaffing. De Regeering beschouwt als haar ANDEL'S FANFARECORPS te Andel, i plicht om, met inachtneming van de financieele mogelijkheden, de cultureele en sociale volksbelangen te blijven be hartigen. Zoowel om tegemoet te komen aan de door de crisisomstandigheden zoo zeer verzwaarde eischen met betrekking tot de volkswelvaart als ter wille van de door diezelfde omstandigheden in het leven geroepen werkloosheidszorg, heeft de Regeering het noodig geoor deeld, wijziging te brengen in d e ver deeling van den departemen- teelen arbeid. De Minister van Economische Zaken dient in de toekomst zijn onverdeelde aandacht te kunnen schenken aan de belangen van Landbouw, Handel en Nijverheid en dus ontheven te worden van zijne bemoeiingen met Arbeid en Arbeidsverzekering. Daarnevens is het der Regeering wen- schelijk voorgekomen deze bemoeiingen te vereenigen met die betreffende dë Werkloosheidsverzekering, Arbeidsbe middeling, Werkverschaffing, Steunver lening en Volksgezondheid, welke alle te zaam ondergebracht behooren te wor den in een Ministerie van Sociale Za ken. Be Regeering verwacht van deze concentratie van verwante belangen eene zoodanige besparing op de uit gaven, dat zij de beperkte kosten, die de vorming van een nieuw mi nisterie meebrengt, verre zal over treffen. Voorts zal de minister van Finan ciën zich zoozeer hebben te concen- treeren op het herstel van het finan cieel evenwicht, dat hii ontheven 'be hoort te worden van de vaak veel tijd vorderende zorg voor de rege lingen der ambtelijke salarissen en wachtgelden, terwijl de Minister van Waterstaat, die in belangrijke mate betrokken zal worden bij het vraag stuk der werkgelegenheid en die zich meer dan ooit zal hebben bezig te houden met het ook uit financieel oogpunt zoo gewichtige vervoerwe zen, zal moeten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Te lefonie. De zorg voor de belangen die aan de Departementen van Financiën en Waterstaat zullen worden onttrokken, zal kunnen worden overgedragen aan den Minister van Binnenlandsche Za ken. Met deze regelingen hoopt onze Regeering een administratieve indee ling te verkrijgen, die bij de be hoeften van het oogenblik past en voor vele vraagstukken een snellere oplossing waarborgt dan tot heden mogelijk was. Dat het gezag zal worden hooggehouden stelt de Regee ring met nadruk op den voorgrond. Tegen extremisme, van welke zijde dit zich ook openbaart, zal met be slistheid worden opgetreden. Het oe fenen van terreur tegenover de orde lievende bevolking en het verwekken van onrust, zullen zonder aarzeling worden tegengegaan. De plaatselijke 'T' bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Overheid kan daarbij op den steun der Regeering rekenen. De Kamer zal verstaan, dat het Kabinet, zoo kort na zijn optreden, zich moet bepalen tot mededeeling van de hoofdlijnen van zijn beleid en nog niet in staat is dit in onderdee- len aan te geven. De Regeering doet een ernstig be roep op de medewerking der Sta- ten-Generaal. De hachelijke toestand van ons volk eischt eendracht van allen om het door de moeilijkheden, die zich voordoen en die nog te wachten zijn, heen te helpen. De Regeering ziet in de c h r i s t e- lijke volksaspiraties, die ge lukkig een sterk en bestendig ele ment in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erkenning daar van zal spreken uit haar beleid. Zii zal echter het toespisten van poli tieke en geestelijke tegenstellingen, ter wille van de noodzakelijke een dracht, vermijden. De Staten-Generaal zullen onge twijfeld met de Regeering beseffen, dat de ongekend moeilijke vraag stukken, waarvoor wij ons gesteld zien, niet tot oplossing kunnen ko men, indien men voor het nemen van onaangename en voorvelen harde maatregelen zou terug schrikken. Zonder schroom zal men de tallooze problemen moeten aan vatten. Ook, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige sa menwerking en voortdurend over leg met de Staten-Generaal van het grootste gewicht. Bouwende op Gods hulp ver trouwt zij, dat het doel, dat Regee ring en Volksvertegenwoordiging bei den oogen oogen staat, zal worden bereikt. o WERELD CONGRES VOOR PLUIM VEETEELT TE ROME VAN 6—15 SEPTEMBER 1933. Reeds eerder is medegedeeld, dat in 1933 een internationaal congres voor pluimveeteelt te Rome zal worden ge houden. Er wordt hierbij nogmaals aan hierinnerd, dat gelegenheid bestaat om zich als lid van dit congres op te geven bij J. G. Tukker, Rijkspluimveeteelt-con sulent te Beekbergen. De kosten van het lidmaatschap zijn 75 Lire (voor familieleden 25 Lire). De ze bedragen zullen worden geïnd in Juni 1933. Het lidmaatschap geeft vrijen toe gang tot alle vergaderingen gedurende den geheelen duur van het Congres, alsmede tot de tentoonstelling welke er aan verbonden is. Aan de leden worden de rapporten toegezonden. De deelname aan de rondreis door Italië van 1624 Sept., na afloop van het congres, staat alleen open voor de leden (kosten, alles inbegrepen, plm. 1300 Lire). Blijkens het programma zal ieder con greslid een boekje ontvangen met 5 coupons, recht gevende gedurende het congres op 5 willekeurige reizen door Italië met de staatsspoorwegen, tegen hal ven prijs. De heer J. Mantel te Huis ter Heide is aangewezen om zorg te dragen voor een Nederlandsche expositie van pluim vee. Bij den heer Tukker zijn nog enkele programma's over, die op aanvraag gaarne ter beschikking worden gesteld. o— DE BAARDDRAGERS VAN WAD- DINXVEEN. Propaganda op rijm. Te Waddinxveen (bij Utrecht) is op gericht „De club van de baarddragers". De vereeniging stelt zich ten doel het dragen van den baard te bevorderen. Zij maakt propaganda op rijm, welke als volgt luidt: Weg met scheermes,-zeep en -kwast, Want die zijn U slechts tot last. Laat de baard Uw kin omhullen, Laat de haren lustig krullen. In den ban de naakte kin, De baard, die geeft het leven zin. o— VRACHTAUTO AANGEREDEN. Op den Rijksstraatweg te Laren ter hoogte van Pruisenbergen, is een Am- sterdamsche taxi, welke vijf personen naar Barneveld zou brengen, tegen een vrachtauto gebotst, met het gevolg, dat twee der inzittenden, de logementhou ders P. v. d. Hoorn en N. de Man, beiden uit Amsterdam, werden gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door dat de taxichauffeur niet bijtijds had gezien, dat de vrachtwagen, welke voor hem uitreed, stopte. De taxi werd ge heel vernield. De heer Van de Hoorn, die er het ergste aan toe was, werd op advies vaneen geneesheer per bran card naar het ziekenhuis vervoerd, ter wijl De Man die een hoofdwonde had opgeloopen, zich per auto eveneens naa rhet ziekenhuis begaf om zich te laten verbinden. De vernielde taxi werd door de po litie in beslag gehouden. O— CHAUFFEUR GEARRESTEERD. In verband met aanrijding van een grens kommies. De Amsterdamsche politie heeft gearresteerd den chauffeur Van der K. uit Nijmegen, wiens opsporing door de marechaussée uit Ottersum was verzocht, in verband met het feit dat hij Zondagavond aldaar den als kommies dienstdoenden ambte naar De Man heeft doodgereden. De Bossche politie was den dader op het spoor gekomen met aanwij zingen, welke erop duidden dat de dader de wijk naar Amsterdam had PINKSTER-MAANDAG dat ter viering van zijn 40- jarig bestaan op Maandag, f 2e Pinksterdag, een Groot Natio naal Concours houdt voor Har monie- en Fanfare-gezelschappen, Gemengde-, Kinder- en Mannen koren, Accordeon-, Mondaccor- deon- en Mandoline-vereenigingen. 4de Afdeeliog. Kinderkoren. „Het Sijsje", Veen (bij*Heusden. „Jong Leven", Wijk (bij Heusden). „Het Vinkje", Andel. „Zangvogeltjes", Babiloniënbroek. 4de AfdeeliDg. Mannenkoren. „De Lofstem", Andel. 3de Afdeeling. Gemengde Koren. „Soli Deo Gloria", Werkendam. De navolgende vereenigiogen zullen aan dit 3de Afdeeling Mondharmonica. „Steeds Vooruit II", Rotterdam. 2de Afdeeling. Harmonie. „C. Jamin", Rotterdam. 2de Afdeeling. Gemengde Koren. „Volharding", Schelluinen. Ie Afdeeling. Gemengde Koren. „Excelsior", Sprang. Concours deelnemen (Foto Vaesen). Ie Afdeeling. Mandoline. Apolio", Rotterdam. Afdeeling Uitmuntendheid. Fanfare. „Prinses Juliana", Gameren. Afdeeling Uitmuntendheid. Accordeon. „Vieux Camarades", Rotterdam. Afd. Uitmuntendheid. Mondharmonica. „Door Wilskracht Volbracht", Rotterdam. Eere Afdeeling. Fanfare. „Euterpe", 's Gravenmoer. „Door Eensgezindheid", Heukelum (Z H Eere Afdeeling. Accordeon. „Kemna's Vrienden", Rotterdam. Eere Afdeeling. Mondharmonica. „Steeds Vooruit I„, Rotterdam. Hoogste Eere Afdeeling. Fanfare. „Oefening en Uitspanning", Wijk (bij Heusden). ATHMER MARTENS i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6