Tweede Blad flicawsfela Ko. 5340 Vrijdag 16 Juni astiiisij EisgsD foüisap H.H. Amateurs C Milm-Camera f 5.00 TOEKOMSTMUZIEK. Hls UW BRIL G "™iw<nrziriiiw~ M. NORT - Gorinchem met VEERENDE LUCHTZUIQINQ Kosten thans f 6.5®. IJZERHANDEL GORINCHEM. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Transpireerende Voeten, Gediplomeerd Opticien Zusterhuis. ij Exaim@ps ?oto-Rtelier VAESEN, 3 Kinderrubriek FEUILLETON. let er dan vooral goed op dat dit bij NORT geschiedt, daar U er dan van verzekerd kunt zijn dat het vlug, vakkundig en goedkoop gedaan wordt. met steel, van geel koper vervaardigd, gaan nog steeds eiken dag Onmisbaar bij het reinigen van Uwe wasch BEHOORENBE BIJ HET Zoo oud, als gij u voelt! Het leven is een genot, zelfs als gil 80 jaar zijt, mits gii u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gii niet meer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorko men worden door de organen ge zond te houden. Pijn in de ledenen stijve en pijn lijke gewrichten en spieren, urine- stoornissen, aanvallen van duizelig heid en soortgelijke klachten zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Draag zorg, dat urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden behoorlijk uit het bloed gefiltreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rug pijn, rheumatiek, ischias, spit. blaas- stoornissen of waterzucht. Neem zonder uitstel Foster's Rug pijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden dankbare gebruikers ge lukkig gemaakt, frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a fi.fi.75 en f3.per doos. DE NIEUWSTE e 6X9 c.M met metalen kast, met o Brillant zoeker en dr. outsp. ALLE MERKEN IN VOORRAAD. L 6X9 c.M. Hoogglans 7 cent. r Afga 6X9 c.M. f 0.75, 8 opn. o Plavie 6X9 c.M. f 0.65, 8 opn. Tempo-rood 6X9 c.M. f0 70, 8 opn. HEUSDEN. Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels waren 1. Aardbei, (Abraham, raadsel, daal der, barones, eierdop, Indiaan). 2. Baviaan. De nieuwe raadsels zijn: 1. Wie weet in welke provincie de grootste zaal van ons land gevonden wordt? 2. Verander in elk woord één letter, Novelle naar 't Hoogduitsch. >-o-o-o-©-< 5. Aan de eene zijde vocht dweepzuch tige bewondering voor den „meester", aan de andere zijde noemde blinde vooringenomenheid, die dikwijls tot haat steeg, zijne dramatische schep pingen wangedrochten en zijn muziek duivelswerk. Overal, waar muziek be oefend werd, woedde de vreemdsoor tige strijd. Oude vrienden gingen 11a hevige debatten uit elkaar met de woor den: „Groet mij niet meer"; zelfs in vele gezinnen ontstond twist over de toekomstmuziek. t Het bestuur der concertvereeniging had dei vacante directeursbetrekking in de bladen aangeboden, nadat men >nog eerst te vergeefs beproefd had Rettich tot intrekking van zijn besluit te bewe gen. Zooals te voorzien was, zette het avondbla'd een hooge borst op, behan delde Rettich als een afgedaan man en kwam na korten tijd zelfs met een kandidaat voor dp vacante betrekking voor den dag. Natuurlijk was die kan didaat, gpnaamd Waldemar Reif, een leerling van Listz en Wagner, en werd hij door dp beide meesters dringend aanbevolen. 'tWas natuurlijk onmogelijk, vooraf dan krijg je een spreekwoord: zonger markt lauwe koonen roet. 3. Wie schildert... zonder penseel of kwast? OOM KAREL. o „DE WONDERLIJKE AVONTU REN VAN HEINTJE PUTTERS AAN HET HOF VAN KONING BOKO." IX. Toen Heintje Putters deze woorden gesproken had, stak er opnieuw een storm van verontwaardiging in de zaal op. En men hoorde van alle kanten roepen: „Toon hem de bewijzen!" En de oudste rechter hamerde op nieuw wel vijf minuten lang en toen hij daarmede gereed was en de rust was weergekeerd, keek hij Heintje Put ters met zoo'n scherpen blik aan, alsof hij door hem heen wilde zien en her nam dan: „Aha, beklaagde, gij ontkent dus! Dat maakt de zaak nog veel er ger! Eigenlijk moest het gerecht U nu meteen levenslang in de gevangenis opsluiten. Maar we zullen dat niet doen, voordat wij U openlijk aan de kaak hebben gesteld. Want niet alleen hebt gij deze booze daad gepleegd, doch gij jokt er ook nog bij. Dat is gewoonweg verschrikkelijk! Nu wordt dus van de heeren van het gerecht verlangt, dat ze het bewijs van de schuld van Heintje Putters zullen leveren. Welnu, Majes teit, heeren van het gerecht, dat zal zoo dadelijk gebeuren! Laat den be klaagde hier komen.'" Twee soldaten namen Heintje Put ters tusschen zich in, en terwijl zijn zwaren ijzeren ketting, waarmede zijn handen op zijn rug gebonden waren, temidden van de doodsche stilte rin kelde, trad Heintje Putters voor de groote, groene tafel, vlak voor de gouden schaal, waarop het afschuwe lijke stukje gomelastiek lag. De rech ter zette een zeer geheimzinnig ge zicht, keek Heintje nogmaals doordrin gend en triomfantelijk aan en sprak dan op ijskouden toon, zoodat het ie mand door merg en been ging: „Hein tje Putters, gij ziet daar het stuk gome lastiek liggen. Komt U dat niet bekend voor? Hebt gij dat niet eerder gezien?' „Het is een stuk gomelastiek, zoo- als er zooveel zijn," antwoordde Hein tje Putters. „Het is best mogelijk, dat ik het eerder gezien heb, maar het is ook mogelijk, dat ik het nooit eer der gezien heb!" Iedereen vond dit een antwoord, dat als een uitvlucht klonk. De rechter keek nog geheimzinniger en riep uit: „Aha, gij wilt daarmede dus zeggen, dat gij het stuk gomelastiek niet her kent? Welnu dan, Heintje Putters," bulderde de rechter zóó luid, dat de ramen er 'van trilden en zelfs de ko ning er van schrok: „Welnu! Soldaten, keer het stuk gomelastiek om!" Een soldaat gehoorzaamde en keerde het stukje 'gomelastiek om. Met inkt stond er iets op geschreven. Onder ademlooze stilte sprak nu de rechter opnieuw: „Beklaagde, lees hardop, wat daar met inktletters op het stuk gome lastiek geschreven staat!" Heintje Putters keek met zijn bogen zoo groot als theeschoteltjes, naar het stuk gomelastiek, 'dat voor hem op de gouden schaal lag. Zijn lippen be wogen eerst zonder dat hij een klank kon voortbrengen. Doch eindelijk hoor de iedereen hem stamelen: „H. Put ters!" „Beklaagde," riep de rechter gestreng uit, ,,Kent gij nu dat stuk gomelas tiek?" „Ja, edelachtbare," antwoordde Hein tje Putters bedremmeld, ,,het is mijn stukje gum uit mijn teekendoos!" „Haha", riep de rechter uit, „nu zijn wij er! Bekent gij dus, Heintje Putters, dat gij schuldig zijt aan den misdaad om den koning gomelastiek in zijn spekpannekoek te hebben gebakken?" j Onder ademlooze stilte antwoordde Heintje Putters: „Neen, meneer de rech ter, Ik ben onschuldig!" „Wel sapperdemallemosterpod-nog-an -toe!" riep de oudste rechter uit, terwijl ook al de andere heeren van het ge recht afkeurend knikten, ,,zoo iets heb ik van mijn leven nog nooit meege maakt!" Hij was zóó kwaad, dat hij den hamer, waarmede hij op tafel timmerde, in tweeën sloeg. Toen fluisterde een van de andere heeren hem iets in het oor. Hij werd weer wat kalmer en her vatte de ondervraging van Heintje Put ters. (Wordt vervolgd). Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth, en Drogisten. „Oorzaak en gevolg' te zeggen, hoe de stemming zou uit vallen. Huberland meende, dat de klein ste partij steeds het meeste leven maak te. Daarin had; hij misschien de onder vinding aan zijn zijde, maar bij schatte toch de macht eener beweging, die met verblindende woorden werkte en in plaats van het bekende oude, iets beloofde wat men nog nooit aan schouwd, nooit gehoord had, te ge ring. Zooals alle kooplieden weten, 'tzij dat zij in modewaren of toiietbenoo- digheden handelen, gaat er van de „nouveauté" een betooverende aantrek kingskracht uit. Zij leidt veel meer dan de wijzen der wereld wanen, de har ten der menschen. En toen het avond blad een portret van Waldemar Reif gaf, dat een knap, jong mensch met krullend haar en een mooien knevel voorstelde, toen begonnen ook de da mes zich voor de muziek van Wagner te interesseeren en aan den huiselij- ken haard begonnen de geheime in vloeden te werken, die reeds menig maal bewezen, dat zij meer vermoch ten dan al het verstand der verstandi ger 't Vertrouwen van Rettich in zijn ver kiezing, eerst zoo vast als een rots, verdween langzamerhand, toen de ver kiezingsstrijd ontbrandde. Hij merkte zeer goed, dat niemand met warmte voor hem optrad. En dat griefde hem. Hij liet de lauwerkransen uit zijne ka mers verwijderen en sloot de jubilé-ge- schenken in een kast, waarin hij her „Ge moet terug, ge moet terug naar God, die ge zelf hebt van den troon gesmeteD, ge waande u zelf daar gezeten, ge waart geen koning, maar een zot. „Ge wilde nu zelf heerscher zijn, om Zijne almacht te verdwazen, met woorden en gebeden, holle phrazen, met leugen en bedrog, en schijn. „En tocb. uw glorie is vergaan, omdat ge steunt op eigen krachten en los waart van de Gods-gedachten, ge wilde op zijn plaats gaan staan. „O keer terug, en buig uw hoofd, dan zal de welvaart wederkeeren, want God alléén die zal regeeren, Zijn naam zij heilig, zij geloofd. VREDE. (Nadruk verboden). (Buiten verantwoording der Red.). Mijnheer de Redacteur. Als lezer van uw blad verzoek ik u beleefd, dit ingezonden stuk te willen, opnemen, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Met aandacht heb ik het ingezonden stuk in uw blad van 9 Juni gelezen. Het lijkt wel, dat die inzender uit Dron- gelen goed met den toestand van de lijdensgeschiedenis van „Excelsior" op de hoogte is. Maar ik voor mij had het flink gevonden als die inzender zijn naam onder zijn ingezonden stuk had geplaatst. Misschien is hij echter bang, dat hij zijn geweten raakt als hij schrijft, de vos verliest wel zdjn haren, maar niet zijn streken en ge stolen goed gedijt niet. Als hij schrijft van de lijdensgeschiedenis, dan mag inneringen aan verdwenen illusiën be waarde. ,,'tls alles leugen geweest'", zeide hij tot zijn dochter, die hem bij die begrafenis tt<r zijde stond. Een kleine voldoening viel hem 'nog bij het volgend concert ten deel, waar van hij de leiding had. 't Orkest ont ving hem met een fanfare. De demon stratie was duidelijk; zijn trouwe scha re getuigde, dat zij hem als leider wenschte te behouden. Maar Rettich was een twijfelaar ge worden. Hij herinnerde zich, dat de te genpartij reeds op de hoogere eischen had gewezen, die door de nieuwe rich ting aan de artisten gesteld werden. Ongetwijfeld hadden de leden van het orkest dat gehoord, en vreesden zij, dat een nieuwe directeur spoedig tot een verjonging van het orkest zou overgaan. En nu traden zij solidair voor elkander op. Zij wenschten voort zetting van den ouden sleur tot aan hun dood; met de bekende zaken, waarmede zij tot vrouw en kinderen, ja, enkelen reeds tot kleinkinderen ge komen waren, konden zij zoo gemoede lijk klaajr komen; over de moeilijke partituren, waarmee de vervloekte toe komstmuziek den uitvoerenden het le ven zuur maakte, hadden zij ïreeds hooren mompelen. En of zij beweer den, dat zjij alles wat hun op den les senaar gelégd werd, konden spelen, het was toch een verschil, of zij daar bij >nu en dan 'een snuifje konden ne men, of met oor en oog voortdurend ik wel 'zeggen, dat het bijna vanaf de oprichting af 'wel een lijdensgeschie denis is geweest. Ook schrijft de in zender nog over de bazar die zoo bij uitstek was geslaagd, maajr hij wist zeker niet, dat de secretaris van „Ex celsior" toen 5 a 6 gulden in zijn eigen zak deed verdwijnen, door de vele aan schrijvingen aan firma's en vrienden van dubbele porto's te voorzien. Mis schien heeft hij toen liefdadigheids postzegels gebruikt, alles kan. Ook schrijft de inzender nog wat een veld wachter wel eens verteld heeft en dat die menscchen zijn als het weer, erg veranderlijk. Misschien is op inzender bovenstaand spreekwoord ook wel van toepassing. Dan nog dat „Excelsior" te Genderen nog de volle medewerking van een inwoner uit Drongelen geniet. Ik veronderstel dat hij mij daarmee be doelt en dan is de bewering onjuist. De inzender weet zeker niet, dat ik blijft men kalm en helder, indien men voor af Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Kokers 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. met drie andere leden uit Genderen zich met hand en tand verzet heeft om in Genderen te gaan repeteeren. En j dat ondergeteekende uit Drongelen ook thans geen lid meer is. Daarom zou ik den inzender er op willen wijzen schrijf in het vervolg de waarheid, en ook schrijf uw naam onder ingezon den stukken en houdt uw naam niet schuil achter den dijk. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte S. G. MILLENAAR i Drongelen. O— Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een plaatsje in uw veel gelezen blad; en wel voor het vol gende: i In het begin van 1933 werd de afd. Sleeuwijk van Volksonderwijs opge richt, het aantal officieele leden telt thans 64. De tijden zijn in deze streek buiten gewoon slecht, maar het afdeelings- bestuur benoemde een collecte-comm. en met die commissie besloot zij, trots de werkloosheid, overtuigd van het feit, dat het „Fonds tot steun aan Volkson derwijs'' zeer noodig is, een bloem pjesdag te organiseeren. In overleg met de commissie werd de bloempjesdag gehouden tusschen 31! Mei en 7 Juni en de opbrengst was f 29.641/2. Medeburgers van Sleeuwijk, wij dan- TEL. INT. 220. bij de zaak moesten zijn. O, Rettich kende zijn goede vrien den; bij hem waren zij zeker van eene goede behandeling; hij had altijd reke ning met hunne bekwaamheid gehou den. Soms had hij wel een meer nauw keurige bewerking wenschelijk geacht; maar dan vröeg hij zich weer af: waar toe? Het publiek zou er toch niets van bemerken en de lokale kritiek prees toch onder alle omstandigheden de de gelijke uitvoering van het orkest. Zoo was het steeds bij het oude gebleven. Bij die gedachten was de muziekdirec teur toch niet vrij van eenige gewe- tensknaging; toch verborg hij de eer stelingen van een te laat gekomen zelf kennis met zorg in zijn boezem. In geen 'geval zoru hij haar zijn vrouw geopenbaard hebben, die in dien kri tieken tijd een kortsachtige werkzaam heid ontwikkelde, om stemmen voor haar man te werven. Zij had de lijst van 'de leden der concertvereeniging steeds in den zak, en de dames-leden waarmede zij, zij het ook oppervlakkig, bekend was, waren, waar zij haar ont moetten, niet veilig voor haar. „Ik zal voor je doen wat ik kan," had zij aan haren man verklaard. Stoor mij 'daarbij niet, je bent niet verant- woordelijk voor mijn daden. God weet, dat zij mij zwaar genoeg vallen. Wees er echter van overtuigd, dat ik niet zal bedelen." En Rettich liet zijn vrouw begaan. Lydia dit moet gezegd worden schaamde zich voor het werven ha- rer moeder. Ofschoon zij zooveel mo gelijk thuis bleef, moest zij er genoeg over hooren. Men dreef den spot met de onvermoeid rondtrekkende reclame- trommel met haar steeds gelijken rof fel; men noemde eerzucht en titel zucht, wat toch niets anders was dan het gerechtvaardigd streven, de gewo ne 'bronnen van inkomsten open te houden. Toen dan bij het einde van den strijd Waldemar Reif met drie stemmen meer derheid getriomfeerd had, droeg me vrouw Rettich den slag met gelaten heid. t „Niemand kan mij verwijten dat ikf mijn plicht niet gedaan heb,"' zeide zij'. „Dit bewustzijn zal mijn staf Ziijn op> den moeilijken weg, die thans voor ons ligt." En toen maakte zij een budget harer jaarlijksch uitgaven op en schrapte daarop zoo lang, totdat de som ongeveer met de vermoedelijke toekomstige inkomsten overeenstemde. Daarbij zweefde de geest van hare moeder zegenend over haar. Rettich gevoelde echter, nadat zijn lot beslist was, hoje diep hij gevallen» was. Zoolang was hij er aan gewoon geweest, de eerste te zijn, dat hij zich beschouwde als een gedegradeerd offi cier, tüe men voor het front zijner troe pen de vangsnoeren van de schouders gerukt heeft. (Wordt vervolgd), j Waschcompressors WILLEM DE BRUIN,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5