SPRUTOL üiütessiaiiti, U I I I I l I I l I 1 l l L FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. i~T~l I I I i~i i i 1 i Ti Zomer- sproeten ^litrktSierichteii. Plaatselijk Hieuws. ken U voor uwe gave, gezien de tijds omstandigheden is een bedrag als dit voor Volksonderwijs, zeer goed te noe men. Wij brengen onzen oprechten dank aan B. en W. voor het toestaan van de collecte in onze gemeente en niet te vergeten de commissie (Mej. Barthel) en de jonge dames die hier zoo'n mooi en gunstig werk hebben verricht, namens het afd. Bestuur van „Volks onderwijs". U mijnheer de Redacteur dankend voor uw plaatsruimte. Hoogachtend, J. KAMP. afd.-secretaris. SleCuwijk, Juni 1933. JOEGOSLAVIË. Geweldige overstrooming in Bosnië. Een geweldige waterstroom bedreigt in een deel van Bosnië steden, dorpen en boerderijen met algeheele verwoesting. De rivier Pilva is namelijk buiten haar oevers getreden en baant zich thans een nieuwen loop door eeuwenoude bosschen. Hooge boomen worden door den stroom meegevoerd. De dijken, die de rivier binnen haar loop moesten hebben, zijn wegespoeld, en de molens, die eeuwenlang door het water in beweging zijn gebracht liggen thans geheel stil. De beroemde waterval by Jajtza heeft opgehouden te bestaan en de Pliva heeft een nieuwen waterval veroorzaakt op een andere plaats bij Jajtza. Deze stad en verscheidene dorpen in de omgeving verkeeren in groot gevaar en talryke huizen, gelegen langs den nieuwen loop van pliva, zyn reeds inge stort. o ROEMENIË. Een boerengevecht. In de nabijheid van Curtea Argesch ontstonden bloedige botsingen tusschen 200 boeren van naburige dorpen, die sedert langen tijd met elkaar in twist lagen over grondbezit. Niet minder dan veertig boeren werden gewond en gendarmerie had de grflotste moeite de orde te herstellen. O— AMERIKA. Fatale discussies. Tydens een byeenkomst in het Mexi- caansche stadje Zitacuaro werden 8 per sonen gedood en een honderdtal anderen gewond. Er ontspon zich een discussie over de a.s. presidentieele verkiezingen en deze werd tenslotte zoo opgewonden, dat van vuurwapenen gebruik gemaakt werd. Velen der slachtoffers waren slechts on schuldige toeschouwers. Militairen patrouilleeren thans in de straten. Een gemeenteraadslid en de burgemeester van het stadje werden met dertig andere personen in de gevangenis geworpen. O— DE OORLOG TUSSCHEN PARAGUAY EN BOLIVIË. Reuter meldt uit Buenos Aires, dat men daar gelooft dat Paraguay heden zal verklaren, bereid te zijn tot onmiddellijke aanvaarding van een scheidsrechterlijke uitspraak over het Gran Chaco-gebied. Paraguay zal echter eischen, dat de Boliviaansche en de Paraguay'sche troepen tegelykertijd teruggaan, de eersten naar Villa Montes, de anderen naar den rivier oever, teneinde de mogelijkheid van ver dere botsingen te voorkomen. O— LEVENSMIDDELENNOOD IN RUSLAND Volgens de Berlynsche Morgenpost. heerscht weer groote nood in Rusland, Uit een verordening met kracht van wet van het commissariaat voor Volksvoeding moeten onderwijzers en ambtenaren, die hun vacantie niet in hun woonplaats doorbrengen hun proviand medenemen, daar zij in de badplaatsen niets kunnen krijgen. O— TRAGISCH NASPEL VAN EEN BRUIDSPAAR. Een bruidspaar te Berlijn had vroolijk bruiloft gevierd en wilde naar de woning gaan. By het oversteken van een straat werden zij door een automobiel, bestuurd door een beschonken chauffeur, overreden. 'De bruidegom liep twee gecompliceerde beenbreuken, zyn bruid een hersen schudding op. Zij werden naar het ziekenhuis gebracht met den bestuurder van de auto, die eveneens, echter lichter werd gewond. O AL TE RIJKE SARDINENVANGST. In de haven van Concarno (Frankrijk) in het departement Finisterre, zijn zes booten met een sardinenvangst aangekomen. Nadat de visschers meer dan vijf uur op de markt hadden gestaan, doch hnn waar niet konden kwyt raken, werden de honderdduizenden sardines weer in zee geworpen. FRANKRIJK. Sprinkhanenplaag. Het district Laghouat in Zuidelijk Algiers is zwaar geteisterd door enorme zwermen sprinkhanen, die nagenoeg het geheele land hebben kaalgevreten. De bevolking is uit baar woonplaatsen verdreven en de straten en wegen zijn bedekt met sprinkhanen. Uitgestrekte landerijen en prachtige tuinen zijn thans geheel kaal. Boomen, die nog in vollen bloei stonden zijn thans geheel ontbladerd. O KUNSTMATIG EDELGESTEENTE. Volgens berichten in de Engelsche bladen is het een Londeuaar gelukt, om op kunstmatige wijze edelsteenen te fabri- ceeren en verwacht wordtj dat binnen afzienbaren tyd een ieder zich tegen be taling van enkele ponden zal kunnen be hangen met de prachtigste juweelen. De methode welke de uitvinder bij zijn proefnemingen gevolgd heeft, moet uiterst eenvoudig zijn. Een electrische oven en enkele goedkoope chemicaliën, ziedaar de ingrediënten, die hij heeft noodig gehad om Engeland te maken tot het land, dat nu de mooiste synthetische juweelen van de geheele wereld zal gaan fabriceereD. De uitvinder, die deze wonderlijke ex perimenten gedaan heeft, moet erin ge slaagd zijn robijnen, saffieren, smaragden en tal van andere synthetische juweelen te vervaardigen. Alleen is het hem niet mogen gelukken op deze wijze ook dia mant te fabriceeren. De Engelsche regeering heeft echter, direct nadat de firma F. Edwards en Sons te Londen zich op de kunstmatige ver vaardiging van edelgesteenten ging toe leggen een belasting geheven. Momenteel heeft de fa. Edwards 40 arbeiders in dienst die alle in deze nieuwe industrie tewerk zijn gesteld en vermoe delijk zal dit aantal nog belangrijk worden uitgebreid. De firma vervaardigt alle gewenschte juweelen, behalve diamanten, en maakt ook copieën van natuurlyke edelgesteenten. Een copie van een echte, 5-karaats Burma-robijn, welke ongeveer 2500 pond kost, zou op ca. 5 pond komen. N. R. C. O TERECHTGESTELD. Berlijn. In de gevangenis te Plötzensee zijn twee moodenaars, resp. 23 en 26 jaar oud door den scherprechter met den bijl ter dood gebracht. —O BULGARIJE. Dubbele politieke moord. Te Sofia werd een schoenmaker en zijn knecht in hun bedden doogeschoten ge vonden. Het onderzoek wees uit, dat zij Macedonische communisten waren en door onbekenden zyn overvallen en doodge schoten. In de kamer werd communistische literatuur gevonden. Zooals bekend is onderhouden zekere Macedonische kringen relaties met de Comintern, die er naar streeft de Mace donische emigranten in Bulgarije te bolsje- wiseeren. De dubbele moord wordt be schouwd als een afweermaatregel van de Imro. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Dwars door verschillende perceelen land van diverse eigenaren is een zoogenaamd „voetpad" gelegen, dat menschenheugenis reeds heeft bestaan. Echter komt het niet voor op den legger der openbare wegen en voetpaden in de gemeente. Nu doet zich het geval voor, dat één der eigenaren zijn perceel, waar langs het voetpad ligt, gaat afheinen op een zoo danige wijze, dat het voorts moeilijk is behoorlijk over het voetpad te gaan. Mag dit zonder meer maar gebeuren Moet het voetpad geen bepaalde breedte be houden en moet de afrastering niet zoo danig geschieden, dat men er zonder hin der goed over kan passeeren W. Een abonné. We hebben hier te doen met een voet pad over verschillende perceelen land van diverse eigenaren, dus niet met een buurweg. Een erfdienstbaarheid of ser vituut mogen we niet aannemen, omdat er blijkbaar geen titel van aankomst van bestaat en niet-voortdurende en niet-zicht- bare erfdienstbaarheden nooit door ver jaring kunnen ontstaan. Rest de vraag of we te doen hebben met een zooge- naamden noodweg, d. i. een uitweg die van de eigenaars van tusschenliggende landen gevorderd kan worden door eige naars ran landeD, die door andere landen zijn ingesloten en geen toegang hebben tot den openbaren weg of de openbare vaart. Waar nu ook het recht van nood weg niet door verjaring kan worden ge vestigd, moet er ook een titel van aan komst getoond kunnen worden om het recht te bewijzen en dit kan de steller der vraag niet, voor zoover uit zijn vraag valt op te maken. Yoor hen, die tot dusver van het voet De Electrische Drukkerij en Binderij van de Firma L. J. Veerman te Heusden belast zich gaarne met de uitvoering van Uw Druk- en Bindorders. Spoedige afwerking. - Billijke prijzen. pad gebruik maakten bestaat er dus geen enkel recht op dat gebruik, ook al heeft het voetpad sedert menschenheugenis be staan, zoodat de bewuste eigenaar het gebruik van het voetpad zooveel kan ver hinderen als hem zelf goeddunkt. De zijmuur van het huis van mijn buurman, die juist tegen de grens van mijn eigendom staat helt van boven ruim 12 centimeter over op mijn eigendom. Deskundigen beweren dat de scheefgezakte muur geen gevaar oplevert en de eerste jaren niet zal invallen. Ik wil echter niet dat de muur over mijn grens hangt. Kan ik daar nu wat tegen doen en zoo ja wat H. J. Ingevolge art. 702 van het Burgerlijk Wetboek heeft U het recht, desnoods voor den rechter, te vorderen dat uw buurman den muur afbreekt. Of de muur al dan niet bouwvallig is dat doet niets ter zake. Een mijner zetschippers moest een lading riet vervoeren van den Biesbosch naar Rotterdam. Er werden daar uit het schip 80 bossen minder uitgeladen dan er inge laden waren blijkens den vrachtbrief. Nu blijkt dat de schipper tijdens het lossen aan den wal en niet op het schip is geweest. Kan ik nu den schipper om deze reden direct ontslaan W. A. De schipper is verantwoordelijk voor de wijze van laden en lossen. Verlaten van het schip gedurenden den geheelen lostijd levert stellig een dringende reden van ontslag op, zoodat U den schipper op staanden voet kunt ontslaan. Wanneer een dagmeisje bij hare ouders wordt verpleegd wegens ongesteldheid, moet er dan ook weekloon voor haar worden betaald Zoo ja, over hoeveel weken G. R. Ja n.l. de loopende week, waarin het meisje ziek is geworden en nog eene volle week daarboven. verdwijnen spoedig, door een pot Bij alle drogisten. 's HERTOGENBOSCH, 14 Juni. Op de markt van heden waren aange voerd 1900 stuks, 1010 stuks hoornvee, 669 biggen, 47 zeugen, 88 schapen of lammeren en 66 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f 120 tot f 200 per stuk Kalfvaarzen 110 180 Magere Ossen -n fin en Kceien 'u lou Vette Ossen en) le kw. 2427 p. pond Koeien 2e 2226 Pinken van f 45.—tot f130.p. st. Zeugen 45.70. Biggen 7.— 10.— Schapen 4.12. Lammeren 's HERTOGENBOSCH, 13 Juni. Boter. Aanvoer 26.125 K.G. Hoogste piijs f 1.55. Laagste f 1.47. Middel f 1.52. GORINCHEM, 12 Juni. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 52.839 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren fl.60f2.40 Eendeneieren fl.40fl.70 Ganzeneieren f3.50f 0.00 per 100 stuks. ANDEL. Gedurende de maand Mei 1933 zijn door de Wilhelminasluis alhier ge passeerd 2740 vaartuigen, met een to taal inhoud van 424132 ML Met ingang van 1 Juli wordt als kantonnier alhier gevestigd, de heer Boender van Willemstad. BRAKEL. Op den 2den Pinksterdag behaal de de muziekvereeniging O.B.K. alhier den eersten prijs te Rhenen. Ter gelegenheid hiervan zal deze vereeniging a.s. Zaterdag 17 Juni met medewerking van de zangvereeniging Con Amore een concert geven op de muziektent 'alhier om half acht. GIESSEN. De arbeider M. Westerlaken al hier had het ongeluk op een zandzuiger zoodanig bekneld te geraken, dat een der voeten deerlijk werd gekwetst. In roeping geneeskundige behandeling was noodig. 's-GRAVENMOER. Op 9 Juni heeft het Waterschap „De Polder van 's Gravemoer" zijn jaar- lijksche algemeene vergadering van stemgerechtigde ingelanden gehouden bij B. Leemans alhier. Over het alge meen werd geklaagd over het slecht onderhouden door gebruiker of eige naar van de scheidingsloten der lande rijen, die in den regel niet voldoende op diepte en breedte gehouden worden. Verversching van drinkwater voor het vee wordt daardoor zeer belemmerd. Om dit te voorkomen, werd de wenscli uitgesproken op de volgende algemeene vergadering te bespreken het instellen van een z.g. „keur", waardo-or de na- latigen geforceerd worden de slooten behoorlijk te onderhouden. De rekening 1931'32 en de begrooting 1933'34 werden door de ingelanden vastgesteld zoo als die door het Dagelijksch Be stuur zijn aangeboden. Als bestuursleden van de hier ter plaatse opgerichte afdeeling der vereeniging „Pro Rege" werden geko zen ds. J. Snoeij, Voorzitter; G. Ro- zenbrand, secretaris; C. Hartman, pen ningmeester, G. Blom en K. de Geus. IIERPT. Vergadering der commissie be doeld in art. 158 der gemeentewet op Maandag 12 Juni n.m. haif vier, aan wezig alle Leden. De Voorzitter, burgemeester v. Eg- gelen opent de vergadering en zegt, dat hij het zeer op prijs stelt, dat de leden zich beschikbaar hebben gesteld om deze taak belangeloos te behartigen. Hij zegt, dat eerst de geloofsbrieven moeten worden onderzocht en wijst als commissieleden aan de heeren M. van Bokhoven, Th. Buijs en J. Kouwenberg waarvoor Üe vergadering wordt ge schorst. Nadat de geloofsbrieven zijn onderzocht wordt de vergadering her opend en deelt de heer M. v. Bokho ven namens de commissie mede, dat alles in orde is bevonden en wordt voorgesteld om de leden toe te laten. Aldus wordt besloten. Hierna leggen de leden allen den eed af. De voorzitter wenscht de leden ge luk met hun functie. 1. Voorstel van Hedikhuizen om de grenzen uit te breiden, zoodat daaraan worden toegevoegd de Hoeve met het Herpsche Veld. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat de Raad zich tegen dit voorstel heeft verklaard. Het lid v. d. Brand zegt, dat niette genstaande de Hoeve is aangewezen op Haarsteeg hij zal tegenstemmen. Ook het lid v. Korven verklaart er zich tegen. De commissie is in zijn geheel tegen het voorstel. 2. Voorstel van Ged. Staten voor het meer uitgebreid plan om bijvoeging Herpt o.a. met Hedikhuizen en Oud- heusden bij Heusden. De Voorzitter zegt, dat de heeren het 'prae-advies van B. en W. (zie Vrij- dagno.) wel ingezien zullen hebben en het dus overbodig is verder over het voorstel te spreken hij wil het dan direct ia behandeling1 brengen. v. d. Brandt vindt het toch beter zelfstandig te blijven. v. Korven kan zich wel vereenigen met het plan van B. en W. en ziet er in. dat met het oog op de groote las ten samenvoeging nu meer gevvenscht is en zat voorstemmen. A. Buijs kan zich aansluiten bij het advies van B. en W. A. v. Bokhoven Jzn. vindt de argu menten van B. en W. erg steekhou dend met dien verstande, dat ook Doe veren en Heesbeen er bij gevoegd worden. Th. Buijs Martzn. zegt, dat hij het praeadvies zeer goed heeft nagegaan en verklaart zich ook voor vereeniging. J. Kouwenberg zegt, dat het praead vies zegt, dat hier niet zal gehandeld worden dan in uiterste noodzaak en dat zal wel gebeuren. M. v. Bokhoven kan zich ook met het praeadvies van B. en W. vereeni gen. Voor het voorstel zijn 6 stemmen, tegen 1 v. d. Brand. De Voorzitter vraagt of er nog ie mand iets heeft voor deze vergadering, waarop het lid v. Korven vraagt hoe het zal gaan met de verdeeling der armegronden en goederen als wij later bij Heusden komen. De Voorzitter zegt, dat deze gewoon-» lijk voor degenen blijven waarvan ze aanvankelijk geweest zijn. Hierna wordt de vergadering geslo ten door den voorzitter met een woorcf van dank tot de leden. Huisgezin. KAATSHEUVEL. Onder architectuur van den heer J. A. Prins alhier werd alhier aanbe steed het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer Jan van Beers te Drunen. Ingeschreven werd als volgt: M. van Campen, 'sGrev.-Cap. f4271 H. de Wit, Drunen f4265 J. van der Loo, Elshout f4171 C. den Teuling, Kaatsheuvel f4133 P. A. Kramer, Genderen f3825 A. Kleijngeld, Kaatsheuvel f3750 Gunning volgens bestek. NIEUWENDIJK. Het zoontje van den heer M. de Pender, verwondde zich met het zwemmen dusdanig aan zijn voet, dat geneeskundige hulp noodig bleek. A.s. Zaterdag zal de Korfbalclub „Quick" alhier een wedstrijd spelen tegen „N.E.O." van Sprang, op het terrein van N.E.O. De eieren worden alhier ver handeld in prijzen van 3 tot 3l/2 cent peir stuk. Alhier worden pogingen aange wend 'om tot oprichting van een twee de voetbalclub te komen. De Pinkstercollecte welke gehou den is in de Geref. Kerk ten bate der Zending heeft opgebracht de som van f 445.42. Deze week slaagde de heer P. J. van Helden aan de Chr. kweekschool te Gorinchem voor onderwijzer. Dinsdagmiddag geraakte het zoontje van den heer P. van Rosmalen, met het spelen in de Bakkerskil. Daar er op dat oogenblik bijna geen water was, kwam; hij in den modder terecht. Op zijn hulpgeroep snelde de vrouw van M. de Pender en de vrouw van A. C. toe, wat nogal een poosje ge duurd 'had, welke hem met veel moeite op het droge wisten te brengen. Had de hulp nog even gefaald, het ventje was dan in den modder gestikt. Zijn toestand was zoo ernstig, dat direct ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Dr. de Vries was spoedig ter plaatse en verleende de noodige hulp. De toestand van het knaapje is op het oogenblik redelijk wel. Het vernieuwen van zes rem- mingswerken bij de schut- en keersluis in de gekanaliseerde Dieze te Den Bosch, is gegund aan den heer G. Schermers Jr. alhier voor f5842. OUDENDIJK. - Deze week had in de Middel- vaartsche Steeg een aanrijding plaats tusschen een met hooi beladen wagen van den landb. v. V. en de groentekar van K. uit Rijswijk. Het ongeval bleef bij materieele schade, waarvoor v. V. aansprakelijk werd gesteld. Thans is deze polderweg verbeterd en zijn op verschillende plaatsen wisselpunten aangebracht. SLEEUWIJK. Tot bestuurslid van het Water schap „De Polder van Sleeuwijk" is benoemd de heer D. Middelkoop en herkozen de heer M. Sigmond. De toestand van het 14-jarig meisje, dat Zondag j.l. door een auto- ongeluk ernstig werd gewond, is thans vooruitgaande. Bij de gehouden aanbesteding van een woon- en winkelhuis met bak kerij voor rekening van den heer J. B. Zwets alhier waren de laagste in schrijvers: (J —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6