Plaatselijk Meows. CONCERT Ingezonden. Kostelooze Rij vvielmerken voor 1933—1934. Kantoor Directe Belastingen en Acc. te WOUDRICHEM. De Ontvanger maakt bekend, dat bij voor bet in ontvangst nemen van aangif ten tot het verkrijgen van kostelooze rij- wielmerken zal zitting houden aan zijn kantoor op Dinsdag 18 en 25 Juli en 1 Augustus en op Vrijdag 21 en 28 Juli en 4 Augustus a.s., 's avonds van 79 uur (N.T.) Bet aanslagbiljet 19321933 moet wor den medegebracht. Kostwinners, die door het gezinshoofd tot het gebruiken van een kosteloos merk. worden aangewezen moeten tevens medebrengen een door het gezins hoofd geteekende verklaring. Op de aanslagen in de Grond- en Per- soneele belasting 1933, waarvan de bil jetten zijn gedateerd op een der dagen van Maart '33 moet vóór 1 Juli minstens 1/3 worden betaald. EEN SUCCES VOOR DE NEDER- IANDSCHE INDUSTRIE. Naar wij vernemen, zal de nieuwe Scheldetunnel voor rijverkeer bij Antwer pen, die een lengte heeft van ruim 2 K.M., met 530 Philips „Philora" Natriumlampen verlicht worden. De tnunel zal 1 Sep tember a.s. in bedrijf worden gesteld. O— INOUSTRIEELE OPLEVING. Sedert eenige weken valt in verschil lende industrieën te Doetinchem een op leving van beteekenis te constateeren, met name in de ijzer- en lederwaren- industrie. Verschillende werkkrachten konden worden aangenomen. Zoo konden aan de ijzergieterij en emailleerfabriek Vulcaansoord weer circa 100 arbeiders worden te werk gesteld, waardoor in die fabriek het getal werkkrachten weer boven de 400 steeg. In verband met de vestiging van een nieuwe industrie is een aanvang gemaakt met het uitruimen van het fabrieksgebouw „De Vijf". De fabriek moet 4 Augustus geheel geruimd worden opgeleverd. Van regeeringswege is goedgevonden dat het vergrooten van de haven, door de nieuwe industrie noodzakelijk geworden, zal geschieden in werk verschafflag onder leiding van de Ned. Heidemaatschappij. BRAND TE ROTTERDAM. Het vuur woedde in een fabriekskelder. Woensdagavond omstreeks halfzes heeft in de kelderverdieping van het fabrieks pand „Beyfa", luxe lampekappen- en metaalwarenfabriek aan den Schiedamsche- weg een ernstige brand gewoed. De brandweer rukte met veel materiaal uit en wist het vuur na anderhalf uur werken tot de kelderverdieping te beperken KON HAAR HOOFD NIET MEER DRAAIEN. Gemarteld door spierpijnen. Een ons hulp is meer waard dan een ton medelijden. Dat was het ook voor deze vrouw. Iedereen beklaagde haar. Maar één gaf haar een raad, die hielp. Na deze goede raadgeving was zij niet langer het voorwerp van medelijden. Zij schrijft„Ik leed aan spierrheumatiek in den nek het was een marteling. Mijn hoofd kon ik niet meer omdraaien. Iedereen had medelijden met mij. Toen was er iemand, die me raadde Kruschen Salts te probeeren, wat ik deed. En in zes maanden was ik een andere vrouw. Als ik nu maar het minste vleugje van rheu- matiek voel, neem ik direct een dosis van Uw wonderlijke Kruschen Salts en het verdwijnt. Na alles, wat ik ondervonden heb zal ik nooit nalaten ook anderen Kruschen Salts aan te raden". Mevr. S. Het zijn de opeengehoopte afvalstoffen in het lichaam, die de ondragelijke rheu- matische pijnen doen ontstaan. Krusehen Salts nu spoort nieren en ingewanden aan tot gezonde, geregelde werking en het gevolg is dat de schadelijke afvalstoffen op volkomen natuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. Wan neer U zich dus houdt aan de „Kleine dagelijksche dosis'', zult U inwendig schoon zijn en blyven, en in een gezond, friscn en „schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor het ontstaan van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en f 4 60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Adv. O MOTOR-ONGELUK BIJ LUNTEREN. Twee dooden en twee gewonden. Woensdagavond om ongeveer 7 uur is op den weg LunterenEde een motor ongeluk gebeurd waarvan de gevolgen zeer ernstig waren. Opdat moment reden nabij de z g. Goorsteeg, half weg Ede Lunteren, twee meisjes, de 12-jarige .lansje Meilink en de 12 jarige Hendrika v. d. Weyde, beiden woonachtig te Ede. De meisjes wilden met de fiets den weg oversteken en gaven daartoe een teeken met de hand. Op dat moment naderde met vrij groote snelheid de motorrijder T. Bakker uit Utrecht, op de duo zat B. Lagerwey uit Lunteren. Zij hebben hoogst waarschijnlijk de signalen van de beide meisjes niet tijdig opgemerkt. Op het laatste oogenblik trachtte de bestuurder nog uit te wijken, doch hij kon een aan rijding niet meer voorkomen. De meisjes werden tegen den grond gesmakt en de motorfiets botste tegen een langs den weg staanden boom. De beide motorrijders werden van hun zitplaats geslingerd en zeer ernstig gewond bleven zij, buiten bewustzijn, op den weg liggen. Onmiddellijk werden geneesheeren en politie gewaarschuwd. Dr. Gerritsen en dr. Appel, beiden uit Lunteren, verleenden de eerste hulp. Niet lang na het ongeval bezweek de ongeveer 35 -jarige bestunrder T. Bakker uit Utrecht. De 35-jarige B. Lagerwey uit Lunteren lag stervende op den weg. In den loop van den avond bezweek ook hij. Het 12-jarig meisje Jansje Meilink be kwam een hersenschudding en tal van verwondingen, terwijl het andere meisje, Hendrika v. d. Weyde licht gewodd werd. De motor werd zwaar beschadigd, beide fietsen werden totaal vernield. Het stoffelijk overschot van beide motor rijders is naar Lunteren gebracht. De motor is in beslag genomen. M. d. R,, In aansluiting op het in dit blad op genomen gemeenteraadsverslag, wilde ik opmerken, dat de lezers van dit blad zullen bemerken, dat wederom al mijne voorstellen zijn gekelderd. In verband hiermede zou ik willen kenbaar maken, dat er epistels bij zijn, waaromtrent alle overige raadsleden zich voortdurend bezondigen aan hun eed, dien wij telkens bij de vierjaarlijksche verkie zingen moeten afleggen en dien eed in de hoogste distantie verbreken. Voorna melijk bij het punt betreffende aanslui ting bij de werkloozenkassen, waardoor onze belastingbetalers onnoodig worden gedupeerd. De eer zij aan hen. Vriendelijk dank aan de redactie voor de welwillend verleende plaatsruimte. Hoogachtend, O. VAN DE WERKEN. Nederhemert. - -O Zaterdag 17 Juni 1933, voormiddags tien uur, dertig minuten, oude tijd, ont moeten Wim en Kees, na een rusttijd van enkele maanden, elkaar op den trap van het Gemeentehuis. Wim: Goeien morgen Kees dat is lang geleden dat wij elkaar voor het laatst gezien hebben, toch niet ziek geweest hoop ik of een vlieg- of auto-ongeluk gehad. Kees: Gelukkig niet jongen, maar jij weet dat het verkiezing is geweest, en dan is het niet gewenscht dat wij elkaar spreken. Wim: Nou begrijp ik je al, daarom reed je met een reclamebord van de ver kiezing aan je fiets, dat komt niet te pas voor iemand zoo als jij, en daarbij zag ik dat het „bord" nog onder „stroom" stond, dus zeer gevaarlijk. Kees: Maar je weet toch Wim dat wij zoo iets gerust doen mogen Wim: Hoor eens Kees, het was door onzen Raad besloten dat er met geen Reclameborden of iets dergelijks gereden mocht worden, dus jij ook niet. Maar nu wat anders, hoe gaat het tegenwoor dig in ons dorpje Kees: Nou dat gaat bijzonder Wim. Af en toe worden er klompen gebruikt om elkaar op den kop te slaan, maar andersalles kits. Wim: Dan zal zoo iemand het wel verdiend hebben, zou jij dat ook niet denken Kees: Het komt niet te pas Wim iemand op zoo een laffe wijze aan te vallen. Wim: Maar enfin het is gebeurd. Zoo ik wel gelezen heb Kees krijgt onze gemeente eindelijk is goed drinkwater, de vroede vaderen willen tegenwoordig wel het goede voor de gemeente zoeken, vindt je ook niet Kees: Ik vind ook Wim dat zoo een besluit vooruitstrevend is. Wim: Het is waar Kees, de be volking behoeft nu niets meer te doen dan het kraantje om te draaien en om de 3 maanden te betalen, meer niet. Kees: Geen ellende voor de tijd Wim, het water dat wij nu drinken is miserabel slecht. Wim: Zeg Kees, wat kom jij eigen lijk zoo vroeg hier doen Jij bent nu toch niet werkloos Of heb je soms een aangifte te doen Kees: Dat niet, maar als jij het tegen niemand verteld, zal ik het zeggen. Wim: Daar kun je op aan Kees, dat weet je toch wel. Kees: Luister dan. Ik wil eens probeeren of ik een motorfiets met aan hangwagen van den Raad kan krijgen, dan kan onze „Fannie" ook eens mee rijden. Wim: Dat kun je probeeren zoo je wilt, maar het gaat nietje kunt hem zelf wel koopen. Ik begrijp ook niet, waar jij zoo'n ding voor noodig hebt. Kees: Wel, om naar de werkver schaffing te rijden ik heb er evenveel recht op als een ander en vragen is vrij. Het geld rolt veel beter als vroeger, jongen. Wim: Klets jij maar, het moet al lemaal maar van de belastingbetalers ko men. Kees: Ik dacht het wel, jy bent niet Democratisch genoeg om voor de vooruitgang te zijn. Maar wat kom je nu eigenlijk doen Wim: Zeg Kees, ook je mond hou den, hè Ik ga eens stollesteeren. Kees: Waar naar, Wim Is er iets vacant of iemand weg, dat jij gaat solliciteeren Wim: Ik geloof, dat er een mijn heer ziek is. Kees: Dat is erg hoor 1Moet er nu een nieuwen komen Is het perso neel nog niet groot genoeg Wim: Veel te druk, jongen, op zoo'n groote gemeente, en daarbij moet de be zuiniging ook in acht worden genomen. Jij begrijpt van morgen niet veel, zeker nog niet goed wakker. Kees: Zeker zoo goed als jij, maar ik heb nog al hoop, dat er 6 van de 11 zullen tegen stemmen als het hier over gaat. Wim: En ik hoop, als jou motor fiets in behandeling komt, dat ze er al lemaal tegen zijn. Kees: Dank je wel, Wim, maar dan begrijp je toch zeker wel, dat ik vertrek. Wim: Groot gelijk Kees, ik ook. Tot ziens en de groeten thuis. WIM en KEES. A.s. Zondag zal alhier op den schuts- boom van de Erk. Scherpschuttersvereen. „St. Blasius" het le bondsconcours plaats hebben. Voor het alhier op 11 en 12 Aug. a.s, te houden nationaal en 2e bonds- festival van den Bond van Harmonieën etc. hebben zich reeds 20 muziek- en zangvereen. aangemeld, welk getal zeer zeker nog zal worden verhoogd, zoodat op die dagen een heele drukte wordt verwacht, Zaterdag 1.1. nam de damclub V.D. te geven door de „HEUSDENSCHE FANFARE" op Zaterdag 24 Juni 1933, des avonds om 8 uur (Z.T.) op de muziektent. Directeur de heer. Joh. van Berkel. PROGRAMMA 1. Sons of the Brave, Marsch. 2. Neptune, Ouverture. 3. Fleurs de Nice, Fantaisie. 4. Le Comte de Renesse, Pas-Redoublé. PAUZE. 5. Tbe Stars and Stripes Forever, Marsch. 6. Les trois Glands, Ouverture. 7. Sincérité, Fantaisie. 8. Kaveewee-Marsche. 9. Finale. deel aan het Nederlaagtournooi te Leer dam. De dammers waren in niet al te besten vorm, en verloren, geflatteerd met de flinke cijters 18-2. Leerdam boekte hiermede haar 2e overwinning. ANDEL. Het dochtertje Riek van L A van Eethen alhier, had het ongeluk aan de school van de aldaar staande heining te vallen. Het kind kwam met het hoofd op een ijzer terecht en viel vervolgens in de sloot Hevig bloedend werd de kleine opgenomen. Dr. van Oostrom constateerde een ernstige hoofdwond en hersenschud ding. Onze oud-dorpsgenoot, de Heer J. van Andel, onderwijzer in Ned. Oost- Indië, is met verlof hier te lande terug gekeerd. De brandstoffen vereen. „Ons Belang" vergaderde in de v.m. openbare school. Besloten werd een crediet aan te gaan met een Boerenleenbank. De leden be hoeven zich daarvoor niet aansprakelijk te stellen. Het kolenrijden werd gegund aan Ant. Verschoor met 12 cent per ILL. Het geld ophalen aan P. Crielaart voor fl.40 per maand. Besloten werd, tot aankoop van een schuit kolen. De Heer Hoesen bracht verslag uit van het gehouden onderzoek van de rekening van den boekhouder. Deze was in alle op zichten in orde bevonden en woorden van dank, voor het accurate beheer werden gesproken. Besloten werd den boek houder in de bestuursvergaderingen een adviseerende stem toe te kennen. BABYLONIëNBROEK. In de laatst gehouden vergadering van de Herv. Jongel. Vereeniging „Obadja" werd besloten dezen zomer gezamelyk een pleizierreisje te maken naar Amster dam en omgeving. De verdere bijeenkomsten gedurende de maanden Juli en Augustus zullen niet gehouden worden wegens de drukke werk zaamheden. Tijdens een kort onweder, dat Donderdagmiddag boven deze gemeen te woedde, sloeg de bliksem in bij den caféhouder B. Verschoor op den Bies heuvel, met het gevolg, dat het van ouds bekende café „Het Neusje van den Zalm" tot den grond toe afbrandde. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. WIJK. Naar ons uit vertrouwbare bron wordt medegedeeld, is den heer J. H. v. d. Mooren, plaatselijk Zaakvoerder der Varkens Centrale wonende te Eethen, aangesteld voor de gemeente Wijk en Aalburg. Zij die varkens wenschen te leveren aan de Centrale, kunnen dit ook opgeven bij den heer Adr. den Dekker te Wijk. Zaterdagavaond gaf de fanfare „Oefening en Uitspanning" haar aange kondigd concert, waaraan mede werkten, het kinderkoor „Jong Leven" en de ge mengde zangvereeniging „Con Amore". Om 8 uur de tijd van aanvang stuurde een fiksche regenbui de zaak in de war. Te ruim half negen klaarde de lucht op en werd door O. en U. het concert inge zet met een marsch van Soussa, waarop nog een paar mooie nummers volgden. Reeds op de eerste tonen stroomde van alle kanten het publiek toe, zoodat spoedig een vrij talrijk publiek aanwezig was. Na O. en U. zong het kinderkoor Jong Leven een 5-tal nummers, die een dank baar applaus oogsten. Na het laatste num mer betraden de Voorzitter van Jong Leven, de heer K. v. d. Mooren en de heer K. v. d. Velden de muziektent en bracht de heer v. d. Mooren den heer Jansen, leider van Jong Leven, den dank van het kin derkoor over, voor het behaalde succes op het concours te Andel, waar Jong Leven zooals bekend, een eersten prijs wist te verwerven. Spr. zei dat dit succes niet zou zijn bereikt zonder den ijvervollen steun van den heer Janssen. Hij sprak de hoop uit dat Jong Leven met dezelfden lust en ijver zou blijven studeeren, dan meent hij, zullen verdere successen onder de kranige leiding van den heer Janssen niet uitblijven. Namens het kinderkoor overhandigt hij hierop den heer Janssen een fraaien sigarenkoker met zilver ge monteerd waaropJong Leven 1933. De leden van Jong Leven werden ont haald op reepen Kwatta, geschonken door den heer Wolters, de vorige directeur van het kinderkoor. Na Jong Leven was de beurt aan de gem, zangvereen. Con Amore, die onder leiding van den heer Merkx een 3-tal nummers ten gehoore bracht, die uitste kend voldeden en blijk gaven dat Con Amore weder gehoord mag worden. Na „Con Amore" volgde „Oefening en Uitspanning" weder en voerde allereerst uit „Scenes pittoresque" van Massenet. Na dit nummer sprak de Voorzitter van „O. en U." den onder-directeur, den heer B. Roza, namens de leden toe. Spr. zeide, dat hij gaarne gevolg had gegeven aan den wensch der leden, om den heer Roza dank te brengen voor al de moeite, die hij, zich ook ditmaal weder zoo ge heel belangeloos had gegeven voor de bereiking van de jongste successen. In de eerste plaats, omdat de gedachte van deze huldiging geheel uit de leden was voortgekomen (alles was reeds klaar, voor een der bestuursleden er iets van wist), in de tweede plaats, omdat spr. met de leden van meening was, dat den heer Roza voor al zijn werk wel een woord van dank en hulde mocht worden ge bracht en in de derde plaats, omdat hij zich zelf vaak het verwijt maakt, hierin bij vroegere successen steeds te kort ge schoten te zijn, waardoor bij een gedeelte van de vroegere leden een gedachte en meening was gegroeid, die het toen al leen in een bepaalde richting deed zoe ken en hij door zijn verzuim dus mede verantwoordelijk was voor de ontstane verwijdering en splitsing. Spr. bracht den heer Roza hierop dank voor al het werk dat hij in het lang durige bestaan van „O. en U." steeds in het belang van de vereeniging geheel belangeloos en louter heeft verricht uit liefde voor de vereeniging. Spr. zeide, dat hij volmondig durfde te verklaren, zonder daarbij iets te kort te willen doen aan de bekwaamheid en de verdienste der hoogere leiding dat „O. en U." nooit dien hoogen trap der muzikale ladder zou hebben bereikt, als zij niet steeds op de geheel belanglooze medewerking van den heer Roza had kunnen rekenen. Voor deze toch was het zware en moei lijke werk om de nummers er in te krijgen, de hoogere leiding behoefde slechts te komen om er de fijne kanten aan te schaveD. Spr. bracht den heer Roza dank voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan .en nog steeds doet en overhan digde hem namens de leden een fraaie pen dule met dubbelen slag. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de heer Roza nog vele jaren zijn beste krachten aan O. en U. zou mogen geven. De ver eeniging speelde hierop het „Lang zal hij Leven". De heer Roza dankte voor de gebrachte hulde en het fraaie geschenk en zei dat de woorden van den Voorzitter wel wat overdreven waren, omdat ieder hetzelfde had kunnen doen, wat hij gedaan heeft. O. en U. besloot hierop den uitstekend geslaagden avond met den Marche de Gala en een pittigen marsch. Dat dergelijke avonden bij het publiek in den smaak vallen bewees het applaus dat de vereenigingen na ieder nummer in ontvangst hadden te nemen. Zondagmiddag j.l. had het 8- jarig dochtertje van D. Arendse het on geluk van den zoldertrap te vallen, met het gevolg dat het daarbij een arm brak, zoodat de hulp van dr. Gulik uit Heusden moest worden ingeroe pen. i Zaterdagmiddag j.l. bleef de plm. 54-jarige echtgenoote van H. Kerkwijk alhier, terwijl zij aan tafel zat, plotse ling dood. Tot diaken der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer A. Kuipers. WOUDIIICHEM. De fintenvisscherij welke deze week nog door verschillende visschers uit deze gemeente op de Bergsche Maas werd uit geoefend, begint sterk te verminderen. De vangsten zijn niet groot meer, terwijl de prijs ook zeer gering is. Verschillende visschers visschen op witvisch, doch ook van deze visscherij zijn de uitkomsten zeer gering, terwijl de zalmvisscherij even eens nog geen resultaten oplevert. Nu de fintenvisscherij zoo goed als afgeloopen is, wordt het voor de visschers weer een moeilijke tijd. De in deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Ge wapenden Dienst heeft f7,17 opge bracht. Na bekomen toestemming van het Gemeentebestuur heeft Woudrichem's Fan farecorps de voorbereidende werkzaam heden voor de te houden bazar met spoed ter hand genomen. Door belanghebbenden voor dit doel beschikbaar te stellen luxe en gebruiksvoorwerpen worden thans reeds dankbaar aanvaard. Dinsdagavond j.l. had in de zaal van den heer Spronk een vergadering plaats van de plaatselyke commissie voor den Vrijwilligen Landstorm, waarby tevens de ide overige belanghebbende gemeen ten zulks eveneens doen. Vervolgens worden vastgesteld ver ordeningen regelende den rechtstoe stand van den secretaris, „ontvanger en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Een verzoek van het bestuur van de plaatselijke landarbeiders voor we der instelling van een steunregeling voor werklooze arbeiders wordt na mededeeling van den Voorzitter, dat er slechts 2 werkloozen zijn, aange nomen voor kennisgeving. In de behandeling komt een schrij ven van de werkloozen tewerk ge steld bij de Rijkswerkverschaffing te Alem om van gemeentewege een toe slag te verkrijgen op al daar verkre gen uitkeeringen. De Voorzitter is van meening, dat een gemiddelde verdienste van f 10 vermeerderd met 2.7 voor vervoer kosten per week geen laag loon ge noemd kan worden. Met uitzondering van twee perso nen, welke zeer groote gezinnen heb ben verdienen ze aanmerkelijk meer. dan ze ingevolge de steunregeling genoten. Het is de gemeente ver boden eenige toeslag op die loonen te geven. De heer Du ijzer wijst er op dat juist de personen mef de groote ge zinnen in nadeeligere positie zijn^ ge komen. ■Wethouder L. van Dalen merkt od. dat de verdienste bij de werkver schaffing hooger zijn dan in het vrije bedrijf. De heer Duijzer zou gaarne zien, dat indien de groote gezinnen niet rond kunnen komen, zij van gemeen tewege geholpen zullen worden. Wordt met algemeene stemmen be sloten indien noodig de grootste ge zinnen te ondersteunen. De heer Duijzer vraagt wie de steunregeling heeft stopgezet. Dat iwas toch een raadsbesluit en kan niet door B. en W. worden onge daan gemaakt. De Voorzitter zegt. dat voor de twee werklooze landarbeiders de Mi nister geen subsidie meer verleent, zoodat stopzetting moest volgen. Vervolgens wordt zonder hoofde lijke stemming een besluit genomen tot af- en overschrijving op de ge meen te-begrooting dienst 1932. Wethouder L. van Dalen vraagt wie er eigenlijk lid van de ouder commissie zijn. Het blijkt, dat enkele van die le den de gemeente hebben verlaten. Op voorstel van den Voorzitter worden tot nieuwe leden benoemd DH3. C. van Daalen. L. van Dalen, J. IT. Vermeulen en Joh. van Wij- jgerden. De raad gaat over in geheime zit ting, daarna sluiting der vergadering. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Almkerk, Juni '33.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2