Festival Herpt. Zondagmiddag 3 uur had op het ge meentehuis alhier, de officieele ontvangst plaats van de vereenigingen die deelnamen aan het festival van den Bond van Harmonie gezelschappen „De Langstraat", uitge- sehreven door de harmonie „De Eendracht" alhier. Op het gemeentehuis waren ter ontvangst aanwezigde EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen, burgemeester, de Z.Eerw. Heer W. L. A. M. Timmermans, pastoor, de beide wethouders de heeren J. C. v. Bokhoven en A. W. Verhoeven en de heer F. A. J. v. Liempt, gemeente-secretaris, vormende met den heer H. Prinsen, voor zitter van den Bond van Harmoniën „De Langstraat", die echter wegens ongesteld heid niet kon tegenwoordig zijn, het eere-comité. Nadat alle directeuren en bestuursleden van de aanwezige gezel schappen zich in de raadszaal hadden vereenigd, sprak Burgemeester v. Eggelen ongeveer als volgt ZeerEerw. Heer pastoor, mijne heeren. Wij hebben vandaag weer het voorrecht de muziekvereenigingen van den Bond „De Langstraat" in ons midden te zien. Het gemeentebestuur stelt dit op hoogen prijs en heeft daarom gemeend, de ver tegenwoordigers van die gezelschappen, officieel te moeten ontvangen. Ik heet namens het gemeentebestuur allen welkom, in het bijzonder mijnheer pastoor van wie het wel bekend is, dat hij een voorstander van muziek is en de harmonie „De Een dracht" van Herpt en Bern een warm hart toedraagt. Uwe tegenwoordigheid is voor ons een groote voldoening, omdat daaruit blijkt uwe belangstelling voor muziekgezelschappen. Mijne heeren, ik zei zoo even, wij stellen het op hoogen prijs U hier in Herpt te mogen ontvangen en het is ons een groote voldoening te mogen zeggen dat hier in de omgeving een bond bestaat, die al het mogelijke doet de muziek in eere te houden. Het heeft mij in het bijzonder getroffen, dat in het voorwoord de aandacht er op wordt gevestigd dat dit in onzen tijd dringend noodig is, omdat gevaar bestaat dat de muziek door sport wordt verdrongen, want hoewel ik van meening ben dat sport goed is, zou ik het toch geweldig betreuren, dat de sport oorzaak zou zijn dat de muziek er op achter uit ging, omdat muziek zoo bij zonder veredelend werkt op den mensch en bijdraagt tot zijn geestelijk welzijn. Het is een bekend feit dat van de muziek een buitengewone kracht uitgaat en deze een veredelende invloed uitoefend op den mensch, er gaat ook macht van uit. Om dit te illustreeren, haalt spr. hierop de ge schiedenis van den rattenvanger van Hameien aan, die door de macht van zijn muziek op een fluit alle ongedierte uit de stad verdreef en toen hem de daarvoor toegezegde belooning werd onthouden, daarna alle kinderen uit de stad lokte eveneens door de macht van zijn muziek. Spr. is overtuigd, dat geen enkele muziek- vereeniging hare muziek ten kwade zal gebruiken en dat de hier aanwezige muziekgezelschappen de muziek beoefenen voor behoorlijke doeleinden. Hij hoopt dat de goede geest onder de gezelschap pen, die er steeds heeft bestaan, zal worden gehandhaafd. Het spijt spr. dat de heer Prinsen, door ongesteldheid ver hinderd is tegenwoordig te zijn, de per soon die steeds in de voorste gelederen van den Bond heeft gestaan. Spr. hoopt dat de heer Prinsen spoedig hersteld zal zijn en deze gegeven moge zijn nog eenige jaren aan het hoofd van den Bond te staan. (De aanwezigen betuigen met bravo's hun instemming met deze woordenSpr. hoopt dat het festival in goede orde zal verloopen, allen 2ich zullen amuseeren en de vereeniging uit Herpt aangename herinneringen zullen medenemen Nadat de eerewijn was rondgediend, sprak de heer J. Buijs, voorzitter van de harmonie „De Eendracht", als volgt: EdelAchtb. Heer Burgemeester, Z.Eerw. Heer Pastoor, mijne heeren 1 Op de eerste plaats wil ik een woord van oprechten dank brengen aan U mijn heer de Burgemeester en het dagelijksch bestuur onzer gemeente voor de welwillend heid die ze gehad hebben om ons bonds- festival op het gemeentehuis officieel te openen en daardoor weer toonen, dat het dagelijksch bestuur van Herpt met ODze harmonie medeleeft en haar een goed hart toedraagt. Ik dank den Z.Eerw Heer Pastoor en den heer v. Liempt, gemeente secretaris, die zoo welwillend zijn geweest om in het eere-comité zitting te nemen en daardoor mede en meer officieel cachet geven aan dit feest. Namens onze harmonie heet ik ook alle aanwezigen hartelijk welkom. Het spijt ons allen zeer dat onze bondsvoorzitter, de heer Prinsen, die hoewel hoog van jaren toch nog wel jeugdigen moed en vaste hand onzen bond bestuurd, niet in ons midden is, wij hopen dat God hem nog vele jaren schenke, opdat wij nog lang van zijne bekwame leiding mogen profiteeren. En zoo, mijne heeren, staan wij weder bij ons bondsfestival. Het is voor onze harmonie een groote eer, voor den derden maal den bond van harmoniën in onze gemeente te mogen ontvangen. Wij hopen dan ook dat vandaag de muziek en zang weder hoogtij zal vieren. Wij willen vandaag nog eens toonen hoe of de muziek en zang nog beoefend worden in dezen tijd, om aan deze oude schoone kunst maar al te weinig aandacht worde ge schonken. Moge dit feest weder bijdragen tot den groei en bloei aan de hier aan wezige vereenigingen en tot onderlinge versterking van den bond, die jammer genoeg hier vandaag een der leden missen moet. Maar niettegenstaande dat zal ons festival er niet te minder om slagen en hoop ik dat U allen, na hier volop ge noten te hebben van muziek en zang, aangename herinneringen mede zullen huiswaarts nemen aan dit bondsfeest. Nogmnals heeren een hartelijk welkom en aan het gemeentebestuur onzen harte- lijken dank voor de ontvangst ten ge meentehuize. Ik heb gezegd. Inmiddels hadden de gezelschappen zich buiten voor het gemeentehuis opgesteld en werd onder leiding van den heer W. v. Heivoort, directeur van „De Eendracht" de Festival-marsch uitgevoerd, aangehoord door het eere-comité. Na deze uitvoering, die werkelijk goed verliep, wij hebben het wel eens minder goed gehoord, volgde een korte rondgang door de gemeente, waarop men zich vereenigde in den feest- tuin bij het café J. Verhoeven en werd met het festival een aanvang gemaakt door de Harmonie „De Eendracht" van Herpt en Bern. Vervolgens was de beurt aan de harmonie „De Eendracht" van Nieuwkuijk en Onzenoort en volgden res pectievelijk „Tot Onderling Genoegen" Engelen, „De Volharding" Drunen, „Con cordia" Vlijmen, „St. Caecilia" Haarsteeg. Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" Drunen, Fanfare H. Familie, te Heusdeo, ZaEgvereen „Uitspanning door Inspanning" Elshout en de Fanfare „Eendracht maakt macht te Elshout. Het geheel had een rustig, gezellig verloop en het bestuur kan dan ook met voldoening op dezen geslaagden dag terug zien. Vergadering? van den raad der ge meente EETHEN op Dinsdag 27 Juni des v.m. 11.30 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer D. F. Brune. 1 Secretaris: WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring. de Secretaris leest het formu liergebed. daarna de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van eenige jongens uit Eethen die vragen een lokaal van de openbare school te Eethen te mo gen gebruiken, als kleedkamer, wan neer er een voebalwedstrijd 'wondt gehouden. De Voorzitter licht toe. dat het terrein vlak bij de school is gelegen en stelt voor dit adres ter afdoening aan B. en W. te renvoyeeren. waar mede de raad accoord gaat. Verzoek van S. de Bie, rijksveld wachter te Meeuwen omj de huur van zijn woning met f71; te willen verlagen. Adressant wijst er in zijn schrijven op. dat zijn salaris .tengevolge der ver schillende kortingen die worden toe gepast met f4515,44 per jaar is ver minderd. 1 De Voorzitter zegt. dat dit verzoek in de vergadering van B. en W. een punt van bespreking heeft uitgemaakt en hij namens dit College voor stelt, mede in verband met jde vele diensten die rijksveldwachter de Bie voor de gemeente verricht, de huur te verlagen met f 50 per jaar en wel ingaande 1 Juli a.s. De heer Donken vraagt hoe hoog de huur thans is waarop de Voor zitter antwoordt van f 200,1 meentefin. en 't college 't toch wel billijk acht. dat eenige verlaging van f 50 voorstellen. De Voorzitter antwoordt, dat zii dit voorstellen met het oog op de ge- meentefinanciën en zii het toch wel billijk achten, dat eenige verlaging wordt toegestaan. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Bericht van den Ontvanger der Re gistratie te Werkendam, waarin wordt medegedeeld, dat bij Kon. Besluit goed keuring is verleend tot aankoop van hef fort te Doeveren. Wordt voor kennis- gevnig aangenomen. Rekening 1932 der Gezondheidscom missie, gezeteld te Heusden, sluitend met een batig saldo van f lQl.SSf1'-.' De heer Donken vraagt, hoe groot de bijdrage van de gemeente Eethen is geweest, waarop de Voorzitter ant woordt van f 114.80. Op voorstel van den Voorzitter wordt deze rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. Begrooting 1934 van hetzelfde col lege. Als bijdrage der gemeente Ee then is geraamd een bedrag van 1117.20. De heer Donken vraagt of de ge meente tot deze bijdrage verplicht is, waarop de Voorzitter bevestigend ant woordt. Besloten wordt bij de behan deling van de gemeentebegrooting met dit bedrag rekening te houden. Brief van Ged. St., betrekking heb bende op het armbestuur te Eethen. De Voorzitter licht toe, dat zooals de leden weten ,het armbestuur te Eethen een stuk grond, groot 3 H.A. 35 Are, heeft aangekocht en dit Onder hands heeft verhuurd. Nu vragen Ged. St., alvorens deze onderhandsche ver huring goed te keuren of deze verhu ring is afgekondigd. Dit is geschied en door niemand is daartegen bezwaar ingebracht. 'Nu moet nog een schatting plaats 'hebben. Aangewezen hiervoor worden de heeren M. Spoor, J. Uit hoven en W. G. J. Branderhorst. Ged. St. "zal worden bericht, dat de raad accoord 'gaat met de aankoop. Eritf van den Kei ringsdienst van Wa ren te 's Bosch, waarin er op wordt gewezen, dat de bestaande verordening op de keuring van Waren niet vol ledig 1s en aanvulling behoeft. De Voorzitter zegt, dat het slechts een formaliteit betreft. Namens B. en W. 'stelt hij voor, daaraan te voldoen, waarmede de raad accoord gaat. Wijziging begreoting 1932. Wordt gewijzigd 'conform het voorstel van B. en W. Belegging van gelden. De Voorzitter zegt, dat door Ged. St. bezwaar wordt gemaakt tegen het raadsbesluit om de waarborgsom, ge stort door het Bestuur der Bijzondere school, te beleggen bij de Boerenleen bank te Meeuwen, zonder dat deze ze kerheid stelt. Op voorstel van B. en W. wordt het raadsbesluit in den door Ged. St. verlangden zin gewijzigd. Wijziging ambtenarenreglement. De Voorzitter zegt, dat Ged. St. in het onlangs door den raad vastgesteld reglement een kleine wijziging aange bracht willen zien, eveneens van for- meelen aard. Op Voorstel van B. en W. wordt be sloten het reglement in den door Ged. Staten verlangden zin te wijzigen. Vaststelling verorden, regelende de eischen van benoembaarheid enz. der veldwachters. i De Voorzitter zegt. dat in de ver ordening wordt bepaald, dat als gren zen voor benoembaarheid zijn gesteld een ouderdom van 23 en 3jaar, dat de jaarwedde lean klimmen tot f1400,—de veldwachter vrije uni form en schoeisel zal genieten be nevens vrije woning of een bedrag van f 100 daarvoor. In verband met een andere zaak. die spreker zoo aanstonds in besloten vergadering nader zal toelichten, zou hii willen bepalen, dat |deze veror dening in werking zal treden met ingang van 1 Januari 1934. Althans getracht zal worden, dat Ged. Staten hiermede genoegen nemen, „doch spreker gelooft, dat dit college wel zal aandringen op een vroegeren datum. De heer Donken vraagt of de toe lichting niet in openbare vergadering kan worden gegeven. De Voorzitter zegt dit liever niet te doen het is ook beter van niet. zooals de heeren zoo aanstonds zelf zullen erkennen. Met algemeene stemmen wordt hierop de verordening vastgesteld. Verordening op 'het agentschap voor de arbeidsbemiddeling. De Voorzitter zegt. dat de bemoei ingen hiervoor die weinig hebben te beteekenen in deze gemeente tot he den steeds door Wethouder van der Schans zijn waargenomen. Ged. Sta ten verlangen tlians evenwel, dat hier voor een verordering wordt vastge steld. Met algemeene stemmen wordt de ze verordening vastgesteld. De Voorzitter zegt. dat hii thans aan het laatste punt is genaderd. Er is een spreekwoord, dat zegt. „lest best" maar dit is hiermede niet het geval. Het Burgerlijk Armbestuur te Drongelen schreeuwt n.l. moord en brand en heeft bii het gemeentebe stuur aangeklopt om een subsidie van f 600. anders kan het zich niet red den. Er is geen sprake van, dat ver der bezuinigd kan worden, verdere bezuiniging op de ondersteuning kan niet plaats vinden, terwijl de opbreng sten tot op de helft zijn gedaald. Spreker vreest, dat het niet den laat- sten keer zal zijn. dat om suösidi!e! gevraagd zal worden. De heer Donken zegt, dat hij bij het nazien der rekeningen van de arm besturen, de wenschelijkheid heeft be toogd om de verschillende armbestu ren tot een te vereenigen. Spr. vraagt of het niet beter was, dat dit eerst ge beurde voordat subsidie wordt verleend. Dc Voorzitter meent, dat het in ieder geval noodig is dat de gevraagde sub sidie 'verleend wordt, doc»r een lid van het armbestuur is al een niet on belangrijk bedrag voorgeschoten. Wat vereenigen 'betreft, spr. vreest dat dit zal afstuiten op tegenwerking. Hij heeft zelf ook altijd de meening gehad, dat vereeniging van de armbesturen in de gemeente tot één, de beste en eenigste goede oplossing is voor allen en voor alles. Na de opmerking die de heer Donken over vereeniging heeft ge maakt, is er echter niet verder over gesproken, noch in het Dag. Bestuur, noch in den raad. In de eerstvolgende vergadering van B. en W. zal de kwes tie evenwel een punt van overweging uimaken. De heer Donken is beslist tegen de subsidie aan dien uithoek. Alle arm besturen moeten daarvan profiteeren, daarom zou spr. eerst trachten vereeni ging te krijgen. De 'Voorzitter vindt het jammer, dat de heer Donken met dit voorstel komt. Het'Burgerl. Armbestuur kan niet n ach ten geen dag en geen uur. Als de ver eeniging zou tot stand komen, gaan er toch maanden over heen. De armbesturen moeten worden ge hoord, de raad moet zijn uieening zeggen en ook Ged. St. moeten er over vergaderen, vereenigen gaat maar zoo niet. Als spr. zich niet vergist heeft het lid van het armbestuur reeds f300 voorgeschoten. Er is geen andere weg dan de gevraagde subsidie verieenen, als het Burgerl. Armbest. niet langer ondersteuning kan verieenen is het ge meentebestuur verplicht bf j te sprin gen. De heer Donken zegt. dat het al geruimen tijd geleden is ,dat hii op vereeniging heeft gewezen. Het Burgerlijk Armbestuur wist. dat het fout zou loopen. Het is niet sprekers schuld, dat de zaak is blij ven hangen. De Voorzitter merkt op, dat al was direct over de kwestie van vereenigen begonnen toen de heer Donken die naar voren bracht, zou die dan nu reeds tot stand zijn gekomen en zou de gemeente dan niet in de noodza kelijkheid hebben verkeerd om sub sidie te verieenen Zoolang de heer Donken niet kan aantoonen. dat dit zoo is. mag hij zoo niet spreken. De heer v. Buuren gelooft, dat de toestand nijpende is en zal daarom ditmaal voor de subsidie stemmen, maar kan niet worden volstaan met f 500,—. De Voorzitter antwoordt, dat het Burgerlijk Armbestuur vandaag wel met f 400 kan toekomen, maar hii is overtuigd, dat dan morgen opnieuw een aanvraag zal worden gedaan. De heer G. v. d. Beek voelt ten volle den ernst der zaak, hii zou even wel willen vragen is er geen moge lijkheid. om het voorstel van den heer Donken en het Dag. Bestuur tot elkaar te brengen. Spreker heeft een oogenblik bii zich zelf gedacht is het niet mogelijk, dat het Burgerlijk Armbestuur van B.-Broek het bedrag zoo lang leent tot de kwestie der vereeniging is behandeld en er eenl groot armbestuur is. De Voorzitter zegt. dat er pogingen gedaan zijn om langs anderen weg het Armbestuur van Drongelen te helpen, waar bii alle mogelijke me dewerking van het Burgerlijk Armbe stuur van B.-Broek is ondervonden. Beide besturen hebben een bespre king gehad met B. en W.. doch het Armbestuur van B.-Broek zit ook aan den grond. Een der leden is zelfs: naar Dussen naar den notaris ge gaan om te onderzoeken of er ook nog pachten waren binnengekomen waai door het mogelijk zou ziin Dron gelen te helpen, maar het was alle maal niets. De lieer v. Buuren meent, dat als het Armbestuur te B.-Broek ook aan den grond zit, diat dit dan een reden te meer is tot vereenigen. De Voorzitter wiL hier gaarne spoed mee betrachten, hij zaL het tfn de eerst volgende vergadering van B. en W. ter sprake brengen, er zoo noodig een spoedeischende raadsvergadering voor beleggen en eerst in den Bosch gaan informeeren of er mogelijkheid bestaat tot vereenigen, maar hij zal thans het voorstel van B. en W. in omvraag brengen. De heer Donken kan niet vóór stem men. Als subsidie wordt verleend, is den drang tot vereenigen geringer dan thans. Het voorstel van B. en W. om het Burgerl. Armbestuur te Drongelen een subsidie van f600 te verieenen, wordt met op een na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Donken. Bij de rondvraag dringt de heer Donken aan om de spuit te Eethen van een burry te voorzien, .nu moet ze op een wagen worden gezet, als ze el ders hulp moet verieenen. De Voorzitter is tegen iedere niet dringend* noodzakelijke uitgave, hoe ge ring ook. Iedere plaats heeft een spuit en kan dus direct hulp verieenen, de spuit te Eethen is speciaal voor Eethen en behoeft slechts in de uiterste nood zaak naar élders. De heer 'v. Buuren vraagt of B. en W. bij het 'rijk al stappen hebben gedaan om de brug aan den Meeuwenschendijk verlaagd te 'krijgen. De Voorzitter antwoordt, dat hier toe reeds stappen zijn gedaan, doch voorloopig is er nog voldoende arbeids veld voor werkverschaffing. De heer Donken vraagt of 'bij den aankoop van het fort te Doeveren de grenzen goed zijn aangegeven. De Voorzitter wil daarover niet laten praten, de gemeente heeft van het rijk 3 perceelen gekocht en die weder verkocht, in de grenswijziging moet de gemeente zich niet mengen, men moet dit het kadaster maar laten uitzoeken» De heer Donken meent, dat de Voorzitter toch ook liever zal hebben dat er geen ruzie in de gemeente is als wel. Waar er in Doeveren meer liefhebbers waren om een stuk grond! van het fort* te koopen was het be ter geweest. 4dat dit niet aan een per soon was verkocht. De gemeente had er meer van kunnen maken en is nu de dupe. B. en W. hebben de ge meente. daardoor schade berokkend. De Voorzitter wil hierover in d» volgende vergadering gaarne alle mo gelijke inlichtingen geven, er is niets gebeurd wat geen licht mag zien. B. en W. hebben aanvankelijk met twee personen onderhandeld, ten slott» kwam 't college tot de gedachte zooale de raad is voorgesteld wat zij voor de gem. de vooraeeligste weg achtte. Spr. begrijpt niet, dat de beer Donkea telkens met dergelijke zaken in de raadsvergadering komt. Hij begrijpt niet. dat de menschen niet bii hemt op de secretarie of bii de wethouders komen en alleen den weg naar eea raadslid kunnen vinden. Spreker stelt zich weieens de vraag of de heeij Donken niet op dergelijke dingen loopt te visschen. Als deze denkt dat hii door het uitlokken van discussie» al deze het gemeentebelang dient dan vergist hii zich. Komen de men schen inlichtingen vragen aan hen, die gevraagd moeten worden, dan», worden zii altiid goed en behoorlek te woord gestaan en wordt hert steeds de gevraagde inlichtingen ver strekt. Zelfs al komt men om 7 of 9 uur 's avonds bii spreker dan staat hij de menschen nog te woord. De heer Donken zegt. dat als hij meent, dat de gemeente door het een of ander benadeeld is. hii het recht heeft daarop in een raadsvergadering de aandacht te vestigen. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente niet benadeeld is. De beide wethouders bevestigen deze woorden. De heer Donken verklaart het va» hooren zeggen te hebben. De heer v. Buuren vraagt hoe of het staat met de waterleidingkwestie» De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak nog steeds hangende is. De heer Donken vraagt of 'B. én W. voldoende aandacht hebben ge schonken aan de pogingen die worden gedaan om Doeveren en Heesbeen bij Heusden gevoegd te krijgen. De bewo- ners van deze plaatsen zijn daarva» niet gediend. De Voorzitter is dit laatste niet be kend, echter schenken B. en W. wel aandacht aan deze pogingen. Het coE lege heeft reeds een adres aan Gede puteerde Staten gericht, waarin is gewezen, dat men hier wil behouden wat men heeft, daarvoor zal ook wor den gevochten, zooveel ;als mogelijk is. De heer Donken zegt, dat laatst is besloten de werkverschaffing ook des Zaterdagsmiddags te doen doorgaan,, het blijkt thans echter, dat dit ver keerd is. Spr. acht het beter, dat deze middaguren over de andere dagen ver deeld worden. j De Voorzitter zegt, dat de gemeente hierin gelukkig niets te zeggen heeft* alles wordt docfr de Heide Mij. gere geld. De openbare vergadering wordt op gesloten en gaat de raad over - geheim comité. HEUSDEN. Door den gemeente-veldwachter v. K. is deze week aangehouden een zekere G. S., die sedert geruimen tijd alhier verblijf houdt, en verdacht werd van diefstal van kleereD, enkele maanden geleden te Antwerpen. De politie die den verdachte zocht te Aalst (Rietschoot) is door middel van den gemeente veldwachter te Zuilichem op het goede spoor gekomen en met deze laatst genoemde politieman heeft v. K. een onderzoek in diens woniDg ingesteld, waarbij G. S. een volledige bekentenis heeft afgelegd. MEEUWEN. De keuringen, welke alhier op 13 Juli zullen worden gehoudeD, beloven een succes te zullen worden. Voor de premie keuring zijn ingeschreven 9 tweejarige, 14 driejarige en 19 vierachtjarige mer- riên. Verder één hengst met 33 en één met 13 afstammelingen, nog een derde heDgst zal voor de M. C, keuring ver schijnen. Belanghebbenden zij er nog aan herinnerd, dat de aangifte voor de M. C. keuring alsmede voor den fok paarden dag, waarvoor ook reeds eeD flink aantal in schrijvingen zijn binnengekomen, sluit op 1 Juli a.s. (Zie de advertentie in ons "blad van 9 Juni). VEEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 30 Juni, des nam. 4 uur. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4