Ho. 5344 Vrijdag 30 Juni TOEKOMSTMUZIEK. Ingaande 1 Juli M. NORT - Gorinchem De Waschcompressor met veerende Luchtz WASCHT. SPOELT. BLEEKT. Thans f 6.50 Tweede Blad voor het,Und van Heasden en Altena. de Langstraat en de Bommeierwaard. Gediplomeerd Opticien Zusterhuis 6. i. Het behoud van uw Bril. Kinderrubriek FEUILLETON. Buitenland. 3 punten die voor zichzelf spreken* BEH00RENDE BIJ HET Wederom Rugpijn! Voortdurende pijn in de lendenen, of scherpe steken als gii u bukt of opricht, wijzen op verzwakking der organen in den rug. Des te meer, als gii tevens blazen onder de oo- gen, duizeligheid, hoofdpijn of uri- nestoornissen kunt opmerken. Verwaarloozing dezer verschijnse len kan aanleiding geven tot ernstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maan denlange pijn of werkeloosheid door rheumatiek, ischias, spit, blaaszwak- te, waterzucht enz. Laat Foster's Rugpijn Piljen de organen weder tot gezonde Werking brengen, zoodat het urinezuur en de andere schadelijke scoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrou wen van eiken leeftijd hun gezond heid en kracht, te hergeven. Bil alle drogisten enz. a f i f 1.7$ en f 3.— per doos. Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad sels waren 1Urk. ark. bark, 2. Van edelsteenen. 3. Zon. ton, Don. I De nieuwe raadsels zijn: 1Neen een boom. maak die een el langer, dan wordt het een riviertje in Gelderland. 2. Welke tafel wordt nooit voor een hongerige gedekt, maar geeft toch altijd uitkomst 3Het is iets dat een ander reeds heel lang in den mond heeft gehad. En toch haalt nie mand er den neus voor op en wordt het door velen met smaak opgegeten Rara wat is dat OOM KAREL. O DE REUS EN HET kxjeermakertje. X 'Er was eens een kleermakertje nfcat nogal erg veel praats had. In kleermaken had hij echter niet veel zin. En zoo kreeg hii het op een goeden dag in zijn hoofd om de wijde wereld in te gaan en het zich in het bosch eens lekker gemakke lijk te maken. Hii verliet zijn werk plaats en ging op stap. Toen hij een heel eind gewandeld had. zag hii heel in de verte een groote stijle berg en daarachter een hemelhooge toren, die uit een woest donker bosch omhoog stak. „Sapperloot nog an toe!" riep het kleermakertje. „wat is dat nu En hoewel hij erg moe was geworden van het lange loopen. was hij toch zóó nieuwsgierig, dat hii met fris- schen moed er op los ging. Na een heele poos geloopen te hebben, kwam hij in de nabijheid en wat zag hii toen Hii zag. dat de toren beenen had en met een sprong over den stijlen berg heen sprong en daar op eens als een geweldige reus voor het kleermakertje stond. „Wat wil jij hier riep de reus uit. met een stem, alsof het van alle kanten tegelijk onweerde. Het kleer makertje fluisterde angstig: „Ik wou maar eens een beetje rondkijken of ik geen stukje brood in het bosch kon verdienen." „O, jou kleine vlieg," sprak de reus. ,,als het daarom gaat, kun je wel bii mij in dienst komen!" „Nu, als het moet, waarom niet Wat krijg ik voor loon vroeg het brutale kleermakertje. „Wat je voor loon krijgt brul de de reus, „dat zal je wel hooren! Je krijgt per jaar drie honderd vijf en zestig dagen en als het een schrik keljaar is, krijg je nog een dag toe! Staat je dat aan „Voor mijn part!" antwoordde het kleermakertje onverschillig en hii cWht bij zich zelf: „Ik moet maar Roeien met de riemen, .die ik heb. Ik zal wel zien, dat ik zoo gauw mogelijk mij op de een of andere manier uit de voeten maak. Toen sprak de reus tot hem„Zoo, kleine spring in het veld. maak dat je weg komt en haal een kruik water voor mijl" „Waarom niet liever maar meteen de heele bron vroeg Ret kleerma kertje en ging met de kruik naar het water. „Wat De heele bron bromde de reus in zich zelf. die een beetje achterlijk was dat kereltje kan meer dan ik dacht, die is zeker bekend met tooverij. Opgepast, Hans. ouwe jongen, dat is geen knecht voor jou!" De groote reus had maar een erg klein hartje en was erg bang. Toen het kleermakertje het water gebracht had, beval de reus hem in het bosch een paar voer hout te hakken en naar huis te brengen. „Waarom niet het heele bosch in één slag vroeg 't kleermakertje en ging houthakken. „Wat bromde de reus, en werd nog bevreesder, ,,'t heele bosch in één slag En de heele bron Die ke rel is me te knap. die kan vast tooveren. Opgepast, ouwe jongen, dat is geen knecht voor jou!" Toen het kleermakertje 't hout gebracht had, beval de reus hem twee of. drie wilde varkens voor het avond eten te schieten. „Waarom niet met een duizend met één schot vroeg 't kleermakertje. „Wat riep het groote hazenhart van een reus en sprak, „duizend in één schot En het heele bosch in één slag En de heele bron tegelijk De reus was zóó geschrokken, dat hij bibberend tegen het kleermakertje zei: „Nu, voor vandaag is 'tgenoeg, ga maar slapen!" De reus was zóó bang. dat hij den heelen nacht geen oog dicht deed. En hij dacht er aan hoe hij het aan moest leggen om die knecht met zijn tooverii kwijt te raken. Den volgenden morgen ging de reus met het kleermakertje naar een plas. waar omheen hoo rnen stonden en ook populieren. De reus zei nu: „Hoor eens, kleerma kertje, ga jij eens op die populier zitten. Ik wil wel eens zien of je in staat bent die omlaag te buigen." In een wip zat het kleermakertje bo ven in den dunnen populier en hield z'n adem in en tmaakte zich zóó zwaar, dat de populier omboog tot op den grond. Toen hii echter weer adem wilde scheppen, zwiepte de populier weer omhoog en 't kleermakertje werd in de lucht geslingerd tot groo te vreugde van den reus en zóó hoog, dat je hem met 'tbloote oog niet meer kon zien en als hii nog Novelle naar 't Hoogduitsch. o—o—o-o-< 8. Ik had vergeten, wat ik als jong- mensch zeer goed wist, dat wij zelf onze goden maken. Daar tegen is niets te zeggen, maar wij mogen hen geen afgoden laden worden. Alle idealen ver anderen met de menschheid, die hen in 't leven riepen. Wie te vroeg op houdt met leeren, komt achteraan. De tijd 'komtwaarin de veldslagen zon der hem geslagen worden. Dat is bij wij 't geval geweest. De vaste po- aitie in een provinciestad met een armoedig geestelijk leven daarbij wordt iedere Pegasusruifer langzamer hand een huurkoetsier. Onafwendbaar ■oodlot! Ik wou, dat ik veertig jaren jonger was en dat leven ïiog voor mij had. Mevrouw Rettich zette groote oogen op; zij had „zoo'n aandrang nog nooit gevoeld". Lydia knikte echter toestem mend. „Arme vader!" zeide zij. „Ware ik toch als knaap ter wereld geko men! Misschien had ik den vooruit niet naar beneden is gevallen in die plas. jlan zweeft hii vast en zeker nog heden ten dage daar in de lucht. EINDE. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen In deze rubriek GRATIS vragen stellen). Iemand, die 26 jaar dezelfde firma ver tegenwoordigt, wil gaarne weten of de fabrikant het recht heeft hem zonder meer plotseling te ontslaan. Kan de firma wij ziging brengen in de reeds bestaande con ditiën en deze direct ingaande toepassen? De provisie afrekening geschiedt geregeld per 3 maanden. R. Een ahonné. Bij betrekkingen voor onbepaalden tijd moet steeds een opzegtermijn in acht wor den genomen. Is hieromtrent bij de over eenkomst niets bepaald, dan is deze ter mijn geliik aan den tijd, gelegen tusschen twee opeenvolgende loonsbetalingen, doch niet langer dan 6 weken. Ook wijziging in de conditiën moet met deze termijn iü acht worden genomen, terwijl beide par tijen er mede accoord gaan. Een hypotheekhouder wil zich verbin den om indien inflatie mocht komen, de zelfde waarde bij opvordering te betalen, als het bedrag beliep ten tijde, waarop de hypotheek tot stand kwam. Kan dit nu bij eene afzonderlijke acte geschieden? We hebben hier de z.g. goudclausule. Nu is het zeer goed mogelijk dat in een afzonderlijke notarieele acte eene clausule wordt opgenomen, die den geldschieter tegen waardedaling van den gulden moet behoeden. De acte moet dan in het hy- potheekregister worden ingeschreven. Kan de Raad eener gemeente de be noeming en het ontslag van een ambtenaar aan een ander ambtenaar opdragen b.v. aan een directeur van het gemeentelijk gasbedrijf L. v. J. In de praktijk ziet men er geen be zwaar in dat in sommige gevallen de benoeming van ambtenaar en bedienden door den raad aan een ander ambtenaar of bestuur wordt opgedragen. Natuurlijk zal zulks by hooge uitzondering mogen geschieden. Zijn particuliere armeninstellingen aan geen enkele controle onderworpen A. v. d. D, Volgens de Armenwet blijven de kerke lijke- en particuliere instellingen vrij in haar doen en laten en zijn aan alle controle of beoordeeling van burgerlijke zijde onttrokken. AUTO OP S.A.-TROEP INGEREDEN. Zondag zijn io mannen zwaar en 14 licht gewond van een colonne van 8o S.A.-mannen marscheerende op Rüzen, waar een auto op inreed. o ONTVOERDER VAN EEN KIND KRIJGT 2S JAAR TUCHTHUIS. De jury te Barnstaple '(Massachu setts) heeft Kenneth Buck, die schul dig was bevonden aan het ontvoeren van de kleine Margaret ÏMcMath, jiet io-jarig dochtertje van een groot in dustrieel in Detroit veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21; iaar. Naar men weet was IMargaret in vrijheid gesteld, padat een losprijs van 60.000 dollar door den onge- lukkigen vader was betaald. Uit deze veroordeeling blijkt, dat de Ameri- kaansche wet, sedert de ontvoering gang in huis gebracht. Rettich liet zijn oog peinzend op haar rusten. „Misschien", antwoord de hij. Toen keerde hij zich zuchtend om, wenschte „goeden nacht" en ging. Mijnheer Huberland aanschouwde het het onverwachte schouwspel, dat de onttroonde muziekdirecteur zijn jongen opvolger onder zijn hoede nam. Niet alleen, dat hij hem bij 't orkest en 't koor met warme woorden introduceer de, maar hij 'beproefde waar hij kon de welwillendheid der Rettichieten" voor hem te winnen. En 't gelukte hem. 't Werd een schitterend seizoen en iedereen was tevreden. De liefhebberij voor muziek nam steeds toe; de schaar der dilettanten vermeerderde. Er mekl- - den zich bij Rettich zooveel nieuwe leerlingen aan, dat het budget van me vrouw Rettich meer en meer een vrien delijk gezicht zette en zij ook. In kleinen kring zeide Huberland: „Toen Rettich van den nood een deugd maakte, wist hij wel, wat hij deed; hij disconteerde de toekomst. Zeer goed. Ik erken gaarne, dat hij den juisten koers genomen heeft; hij moet het veel beter hebben dan vroeger. Zoo veel levenswijsheid had ik bij mijn ou den vriend niet gezocht". Rettich en levenswijsheid! Neen! de redeneering van den ouden diplomaat was valsch. Weinige menschen regelen hun weg naar 't nuttigheidsbeginsel, misschien geen enkel, ofschoon 't be hartigen van 't persoonlijk belang meer dan ooit tevoren geldt als de quintes- senz der wijsheid. Niet anders was 't bij Rettich geweest; menschelijke ge voelens, door 't oogenblik geboren, hadden hem vriendelijk geleid, vrien delijker dan Huberland vermoedde. Want de vonk van genialiteit, die Ret tich voor zijn kunst had meegekregen, en die bijna was uitgedoofd, ontgloei de weer bij den omgang met den jon gen kollega. In 't volgend voorjaar verloofde Reif zich met Lydia. „Dat was te verwach ten", zeiden verstandige lieden. „Daar op heeft de oude heer 't van begin af aan op toegelegd". Hoe werd Rettich miskend! Zoo'n practische zaak, als 't zoeken van een man voor zijn dochter, had hem nog nooit bezorgd gemaakt; misschien zijn vrouw wel. Maar zij had alleen de jon ge industrieelen der stad op 't oog ge had, vandaar verwachtte zij een schoon zoon. Dat ook hare dochter een musi cus kon kiezen en nog wel dien Waldemar Reif, die altijd een pijnlij ken indruk op haar maakte daaraan krijgt ieder, die een Doublé Bril met Bolle glazen koopt, geheel gratis hierbij een prachtvol bekleed klapetui. van de baby van Lindbergh, zeer strenge straffen eischt tegen ontvoer ders. O— TRAMBOTSING TE BOCHUM. Bij een trambotsing te Bochum zijn drie personen zwaar en 18 lichter ge wond. Het signaal stond wel op veilig in de bocht, maar het uitzicht werd belemmerd door een vrachtwagen, zoodat met een te groote snelheid de bestuurders op elkaar inreden en niet meer konden stoppen. i —o VLIEGONGELUK BIJ MAINZ. Zondagmiddag is op het vliegveld Grossel Sand een ongeluk met een zweefvliegtuig gebeurd. Toen de 26- 22-jarigen zweefvlieger Paul Breiten- bach een vlucht ondernamen stort- jarige zweefvlieger Hans Ott met den te het toestel plotseling van een hoog te van 40 tot 60 meter neer. Het vliegtuig werd volkomen vernield. Beide vliegers werden zwaar gewond. Breitenbach overleed spoedig, de toe stand van Ott is zoo ernstig, dat voor zijn leven wordt gevreesd. o NOODWEER IN OOST-PRUISEN. In Oost-Pruisen heeft een zwaar onweer gewoed. In het district An- gerburg werden twee personen zwaar werden gewond. 1 o ONTPLOFFING OP EEN SLEEP BOOT. Op de sleepboot „Anne-Marie" ontstond op de Oder een ketelont ploffing, waarbij een machinist werd gedood! Zijn vrouw, de stoker en de vrouw van den kapitein werden zwaar gewond. STEEDS ^SNELLER. De spoorweg-autoriteiten te Parijs hebben besloten de snelheid van de treinen op te voeren. De duur van de reis ParijsNizza wordt met 2 uur bekort. o ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN TANKSCHIP. Lloyds verneemt uit Alexandrettd dat op het Grieksche petroleum tank schip „Keranikos" een ontploffing 4 leden van de bemanning heeft ge dood en 3 ernstig gewond heeft. o— GASTVRIJ GRIEKENLAND. De regeering heeft aan 1000 Duit- sche Joden, die uit Duitschland zijn gevlucht, verlof gegeven zich in Grie kenland te vestigen. Zii zullen een Joodische kolonie vormen op het eiland Korfde. o TE SOFIA 1150 PERSONEN GEf- ARRÊSTEERD. Omtrent de groote actie tot her stel van de veiligheid te Sofia, deelt de politie mede, dat 30 personen- waar onder vele communisten, bij wie wapenen werden gevonden, zijn ge arresteerd. Voorts werden 1104 per sonen. grootendeels Macedoniërs. ge arresteerd. die niet in het bezit van' papieren waren. Een deel hunner werd geïnterneerd. In totaal riin 200: geweren, 600 pistolen, 200 handgra naten, een bom. een automatisch ge weer en andere wapenen in b^slagl genomen. De huiszoekingen zijn zon der ernstige incidenten verloopen. in liet algemeen staat de bevolking sym pathiek tegenover de actie. -i U WASCHT ZONDER MOEITE OF INSPANNING IN 2 UUR EVENVEEL ALS ANDERS IN EEN HEELE DAG 1 had zij in 't geheel niet gedacht. Nu moest zij 't zich laten welgevallen^ maar vervelend was 't. Nu liep 't huis over van muziek, en zij midden er in een muurbloem, die aan 'tbont gewoel geen deel nam. i De jonge lieden hadden elkaar zonder eenige vreemde hulp gevonden. Bij Ly dia was de eerste blik reeds beslissend geweest. Toen Reif later de fabel van den „Vliegenden Hollander" vertelde, begreep zij Senta's beweging bij het verschijnen van dien man. Ook zij, verklaarde zij, zou hem verlost heb ben. Hij kuste haar met schitterende oogen. „Dat behoef je mij niet meer te zeggen, ik weet het reeds lang. Zou ik je anders zoo innig lief hebben? Maar je zult voor mij leven geluk kig zijn en gelukkig maken. Daartoe zou Senta geen talent gehad hebben". Toen Rettich zijn zeventigste geboor tedag vierde, brachten twee kleinkin deren hem bloemruikers: een kleine Siegfried en een kleine Elsa, „Wat men al niet beleven kan, als men oud is geworden", zeide hij tot de ouders, nadat de wilde kinderen hun versje gelukkig hadden opgezegd. Voor tien jaren bracht je mij een nieuwen geest in 't slaperige huis, Wal demar, en ik vernam met blijde ver bazing, dat ik nog niet alles had uit werkt, wat in mij was. 't Oude schip ging Weer voorwaarts met frisscheni wind. En nu dringt dat kleine goed vooruit en heeft ook reeds zijn plaatst in 't organisme der toekomst. Weldra zal 't beginnen ons van: school en straat de nieuwste wijjsheid! bij kleine brokken in huis te sleepen. Nu is er goddank, daarvoor nog altijd eenige ruimte in mijn hoofd. En wie voeling houdt met de jeugd, behoeft er niet ontevreden over te zijn, dat de natuur de haren op zijn hoofd heeft vergrijsd, als men slechts wist, waar 't op uitloopt Ook Wagner zal ster ven en wat dan? Zullen mijne klein kinderen, als zij volwassen zijn, nogj lust hebben zich thuis te gevoelen in de wereld, die hij voor ons heeft ge opend? Of zullen zijn goden en helden naar Walhalla teruggekeerd zijn, om dat zij vreemdelingen onder een nieuw? geslacht zijn geworden. Ik wil daar over niet peinzen. Ik heb van den dich ter geleerd: het oude valt, de tijd ver andert, maar uit de ruïnen bloeit nieuw leven. In die verwachting wil ik mijn leven eindigen. Hij nam Siegfried en Elsa op zijn knie. De zon, die voor mij ondergaat, zal op u blijven lichten, en haar scheppende kracht is eindeloos. EINDE. i -O- WILLEM DE il,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5