Binnenland. Firma L. J. VEERMAN HEUSDEN. Nederl&nd*che vereeniging tot verbetering van het Welsomer Hoenderras. Op de algemeene vergadering op 47 Dec. van het vorige jaar deelde de Voor zitter mede dat 49 hennen van den leg- •wedstryd 49344932 te Beekbergen waren gebleven. Deze dieren die door goede productie-eigenschappen hadden uitgemunt, zouden door het Rijkinstituut voor Pluimveeteelt voor fokdoeleinden worden gebruikt. De hennen bleven het eigendom van de inzenders en deze zou den wanneer de broeduitkomsten zulks mogelijk maakten in de gelegenheid wor den gesteld uit de nakomelingen van elke hen 2 jonge hennen en 4 haan op een leeftyd van 2 3 maanden kosteloos te betrekken. De overige nakomelingen zou den verkocht worden, onder de bindende bepaling dat de gekochte dieren voor eigen fokkerij moesten dienen en niet naar het buitenland werden verkocht, hetzij direct, hetzy door anderen. De leden der ver eeniging zouden bij den aankoop voor rang hebben. Thans zija de resultaten bekend, de broeduitkomsten waren bevredigend, uit 59 pCt. van de ingelegde eieren werd een kuiken verkregen. De eigenaars van de oude hennen kunnen weldra de hun toegezegde trio's tegemoet zien of deze desgewenscht komen uitzoeken. De overige kuikens staan thans ter beschikking van de leden, terwijl er ook, daar het aantal vrij groot is, voor niet- ieden nog wel aanwezig zullen zijn. ZOO STIJF ALS EEN PLANK. Kon zijn jas niet meer aantrekken. Nu weer zoo flink als ooit. Hoe gelukkig moet deze man zich Vóelen, nu hij weer flink en lenig is, na zoo langen tijd een slachtoffer te zijn geweest van rheumatiek. „Het is nu vele jaren geleden", schrijft hij, „sinds ik voor het eerst met chronische rheumatiek te bed moest blijven. Daar na moest ik met twee stokken rond- lootpen. Ik leefde in een ellen digen toestand tot vijf jaar geleden. Ik kon me slechts bewegen als een houten blok Üopr me heelemaal rond te draaien. Ik Ikon mijn jas niet aan- of uittrekken zonder hulp van mijn vrouw. Maar tiaitk zij Kruschen Salts, dat ik nu vijf jaar lang regelmatig genomen heb, ben ik zoo actief als een jonge man van 23'% E. iH. Opgehoopte afvalstoffen en urine zuur, die de kwellende rheumatische fwjjnetn doen ontstaan, krijgen kan.s om zich te vormen wanneer ingewanden nieren te traag werken. Kruschen Salts spoort ingewanden en nieren tot beter functionneeren aan en drijft over tollig urinezuur en schadelijke afval stoffen zacht en volkomen uit het li chaam. De pijnen worden nu gestild, gezwellen slinken, verstijfde ledematen worden weer lenig. Voortaan zal „de kleine dagelijksche dosis" U inwendig Schoon houden, vrij van afvalstoffen, overtollig urinezuur en dus ook vrij van. rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten a f0.90 en fl.60 per flacon. (Adv.) o DE AARDBEVING IN ZUID- SUMATRA. Verslag van een ooggetuige. Aneta seint uit Palembang: Een ad- Juntct-inspeeteur van den P.T.T.-dienst telefoneerde vanuit Moeara-doewa de eerste berichten omtrent den omvang vap de aardbeving in de Ranau-streek, tiaar Batoe-Radje. De adjunct-inspecteur overnachtte in den Gouvernements pasang-grahan te Banding Agoeng. Hij redde zich uit het instortende gebouw. De adjunct-inspecteur begaf zich te voert: naar de doesoen Banding-Agoeng, waar slechts drie huizen overeind ble ken te zijn) gebleven. De rest was inge stort. Overal werd hulp vernomen. 'Vele dooden werden aangetroffen. De pasang-grahan van het Sumatra Land Syndicaat bleef onbeschadigd. Het in deze pasang-grahan met zijn familie logeerende hoofd van Plaatse lijk Bestuur van Palembang, controleur KJ. van Wijngaarden, kreeg geen let sel. Aan de ondernemingen van het Su matra Land Syndicaat werd lichte scha de toegebracht. Een gedeelte van den weg van het Ranau-meer naar Sim pang Soekarami is zwaar beschadigd. In den weg zijn verschillende aard- spleten. De bovenbedoelde adjunct-inspecteur ssan de P.T.T. leende een fiets van Öe veldpolitie en moest gedurende drie saur zijn fiets over aardstortingen, wel ke soms een hoogte van 10 meter be reikten, over een afstand van 14 K.M. dragen. De Kisam-streek en de Mekakau- streek zijn ernstig getroffen. Het aan tal dooden en gewonden is niet bekend. Het centrum is het Ranau-meer, waar omheen alle doesoens zwaar bescha digd zijn. Drie brigades zijn uit Lahat vertrok ken. Uit Pagar-Alam is een dokter met een auto vol verbandmiddelen naar de geteisterde streek vertrokken. Voldoen de voedsel is in deze streek aanwezig. De Pangeran van Adji behoort tot de slachtoffers. Het telegraaf- en tele foonverkeer tusschen Moeara-doewa en het Ranau-gebied zijn verbroken. Volgens de laatste berichten is het aantal dooden omstreeks 330, terwijl ongeveer 99 personen gewond zijn. o DRIE AUTO S TEGELITK VAN DEN DIJK. Gedeelde smart was er niet minder om. Een auto van het heer A. A. Pe ters. directeur der Basalt Mij. tb Rotterdam ^die zelf passagier was en wiens echtgenoote chauffeerde, kwam, daar de bestuurder niet ver genoeg durfde uithalen, in botsing met een van den anderen kant ko mende auto. bestuurd door den mon teur Van Vliet uit Rotterdam en waar in de uit vier .personen bestaande famillie Muller uit Rotterdam, welke van va can tie uit Garderen naar huis terugkeerde^ werd vervoerd. Een der voertuigen vloog van den diik de an der kwam dwars over den weg te staan en werd on hetzelfde moment opnieuw in een' aamjjding betrokken, nu met den auto van den heer G. J. Berends, directeur van een scheepswerf te Slikkerveer, die vlak- bii was en op de eerste botsing niet verdacht. Het gevolg was. dat beide auto's vrijwel tegelijk met den eersten naar beneden tuimelden. Voor vijf van de acht personen die de buiteling medemaakten. liep het ongeluk zonder lichamelijk let sel af. Drie leden van het gezin Muller. vader, moeder en zoontje, werden licht gewond. Dr. Hakken- burg alhier verbond de slachtoffers, die daarop naar huis zijn gebracht. Alle passagiers moesten met andere wagens hun reis voortzetten, daar de auto's zwaar waren gehavend. De wrakken zijn op den dijk getakeld en daarop weggesleept. o DE SALARISSEN VAN PER SONEEL IN PUBLIEKRECHTE LIJKEN DIENST. Een commissie tot het vaststellen van normen van beoordeeling, die het centraal gezag behoort aan te leggen. Bii beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is ingesteld een commissie, belast met het vast stellen van normen, welke mede met het oog op de huidige bijzondere tijdsomstandigheden, door het cen traal gezag behooren te worden aan gelegd bij de beoordeeling van de be zoldiging (in ruimsten zin genomen) van het personeel in dienst van pro vinciën. gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders en zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer J. Schouten, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. en tot le den: W. Drees, jid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. C. M. J. E. Goseling. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; H. W. Tilanus. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; en tot adviseerende leden W. M. Palm. directeur van het cen traal bureau van voorbereidingd voor ambtenarenzaken (tevens secretaris), en A. Mastenbroek, referendaris bii het departement van sociale zaken. o MASSALE RONDVLUCHT BOVEN ONS LAND. Het ligt in de bedoeling van de luchtvaart-afdeeling Soesterberg om Zaterdag a.s. een massale rondvlucht, waaraan ongeveer zestig toestellen zullen deelnemen, boven Nederland te houden. Het geheel zal onder commando staan van luitenant-kolonet Van San ten; de twee groepen, elk van dertig vliegtuigen zullen onder bevel staan van de vlieger-kapiteins Van Heijst en Versteegh. Ook enkele filmoperateurs zullen dezen tocht in de lucht meemaken. De bevelen zullen radio-telegra fisch worden gegeven. O HOTEL OP SCHIPHOL'. Naar de Tel. verneemt is het zoo goed als zeker dat ,op het vliegveld Schiphol te Amsterdam een groot ho tel zal worden gebouwd, waartoe de K.L.M. en de gemeente Amsterdam zullen samenwerken. Het gebrek aan een modern hotel bii het vliegveld in steeds sterk gevoeld. o GOUDVOORRAAD NEDERLANDSCHE BANK. Gezien de gebeurtenissen, welke zich de laatste dagen op de wissel markt hebben afgespeeld en die een zeer aanzienlijke goudafgifte door de Nederlandsche Bank deden verwach ten, moet het goudverlies. dat onze centrale bank tijdens den jongsten weekstaat in de afgeloopen week heeft geleden, nog betrekkelijk gering worden geacht. De goudvoorraad is n.l. afgenomen van f S11 millioen tot f768 millioen. zoodat in totaal dus ca. f 43 millioen goud de kelders der Nederlandsche LI 1 l l l l l l l l l l l u De Electrische Drukkerij en Binderij van de Firma L. J. Veerman te Heusden belast zich gaarne met de uitvoering van Uw Druk- en Bindorders. Spoedige afwerking. - Billijke prijzen. maem Bank heeft verlaten. De invloed, welke deze afgifte op de dekking der bankbiljetten heeft uitgeoefend, is slechts gering. De bankbiljetten zijn thans n.l. voor 83.3 pCt. door goud gedekt tegen de vorige week voor 87.5 pCt. Wat de dekking der biljetten door goud en zilver betreft, deze is teruggeloopen van 90.1 pCt. tot 85.9 pCt. De totale direct opeischbare ver plichtingen van de bank bedragen thans f1018.6 millioen tegen vorige week f 1048.2 millioen. De gouddek king van deze verplichtingen bedraagt 75.41 pCt. tegen vorige week 77.37 pCt. Met inbegrip van het zilver be draagt de dekking 77.77 p.Ct. tegen vorige week 79.64 pCt. o— TWEE MOOIE LEGATEN. Naar men verneemt zijn door een onbekenden legateur twee groote le gaten vermaakt, één van f59.000 aan de Rotterdamsche Tandartsen Vereen, en één van f 100.000 aan de Ooglij- dersinrichting aan de Oostmolenwerf. Beide legaten zijn bestemd voor steun aan het werk der klinieken der beide instellingen. o DE MOORDAANSLAG TE NUTH. Het tweede slachtoffer overleden. Dinsdagavond is de molenaar We vers, die Zondag! j.l. bij den moordaan slag te Nuth zeer ernstig werd gewond, in het St. Jozefs Ziekenhuis te Heer len overleden. o— KIND DOOR VRACHTATOU OVERREDEN. Dinsdagmiddag omstreeks zes uur is het drie-jarig kindje van den heer J Verhoeven uit Merselo bij Venlo, door een vrachtauto overreden. De kleine is eenige oogenblikken later overleden o BOERDERIJ AFGEBRAND. Dinsdagnacht is te Someren een groo te boerderij, gelegen aan den Hand wij zer, onder Someren, in vlammen op gegaan. Toen de bewoners in het mid den van den nacht het vuur ontdekten, stonden de schuur en stallen reeds in lichtelaaie. De eigenaar-bewoner, landbouwer H. van Bussel, moest met vrouw en zes klein ekinderen in nacht gewaad het brandende huis verlaten. Van den inboedel en de landbouwinven- taris kon niets worden gered. Een kalf en drie varkens kwamen in de vlam men om. Het overige vee bevond zich in de weide. De boerderij was, voor dat de brandweer gearriveerd was, af gebrand. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak is onbekend. o— MAN UIT TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. De 34-jarige J. M. Kopper wilde aan de achterzijde van zijn woning op de tweede verdieping aan de Crooswijk- schekade te Rotterdam een vogelkooi tje binnenhalen, dat buiten hing. Toen hij op het raamkozijn stond, verloor hij het evenwicht en viel op een 4 meter lager gelegen plat, en daarna in den nog 5 meter lager gelegen tuin. Met eenige gebroken ribben en inwendige kneuzingen werd hij in vrij ernstigen toestand in het Ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. o NEDERLAND EN DEN GOUDEN STANDAARD. De president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, verklaarde bij een bespreking, gehouden tusschen vertegenwoordigers van een aantal cir culatiebanken in het gebouw de Eco nomische Wereldconferentie te Londen, dat Nederland niet de bedoeling heeft, den gouden standaard te verlaten, 'len- zij het absoluut daartoe gedwongen zou worden. Nederland beschikt over voldoende gouddekking en er is nog geen ge vaar, dat Nederland den gouden stan daard moet loslaten. De Minister van Financiën, mr. Oud,, verklaarde aan den Haagschen corres pondent van de Times, dat zoowel de Regeering als de Nederlandsche Bank vastbesloten zijn den gouden standaard te handhaven. ENGELSCHMAN SPOORLOOS VERDWENEN. Op de terugreis naar Engeland. Op Vrijdagavond 16 dezer vertrok de Engelschman Brooks, die te Rot terdam de onderhandelingen had ge voerd voor den verkoop van het s.s. „Tierimai", van den Rotterdamsche Lloyd. aan een Maatschappij, welke door de Egyptische regeering gefi nancierd wordt, met den boottrein naar Hoek-van-Holland om van daar met de Harwich boot naar Engeland over te steken. Toen deze boot den volgenden morgen te Harwich aan kwam, vond men in de dekhut, waar in B. zou moeten hebben overnacht, wel zijn tasch. welke afgesloten was, en een bedrag van £15 en papieren bevatte doch van B. zelf was geen spoor te vinden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat B. aan boord is gezien, doch ge durende de reis heeft niemand iets van een ongeval bemerkt. I* iaatselij k ieuw .1 O AALBURG. Een zoontje van de "Wed. v. d. Steenhoven viel van een heining, waar door het zich ernstig verwondde. Na in de woning van de Wed. van Befgeijk te zijn binnengebracht, werd dr. Veenhuysen ontboden. Nadat deze de wonde had verbonden, werd het knaapje per auto naar huis gebracht. DUSSEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 30 Juni 4933, des nm. 6 uur (N.T.) Agenda 4. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Vaststelling van het voorschot in gevolge art. 404 der L.O. wet 4920. 3. Vaststelling begrooting 4934 en rekening 4932 van het Burg. Aambestuur. 4. Reclame hondenbelasting. 5. Aanvulling kohier hondenbelasting 6. Begrootingswijziging. KAATSHEUVEL'. Door den raad dezer gemeente is tot gemeente-ontvanger benoemd de heer C. v. d. Hoven, thans ambtenaar ter secretarie alhier. OUDENDIJK. Door een verkeerde wending ge raakte het dochtertje van den heer H., dat uit de Steeg kwam fietsen, te water. Toegeschoten jongens brachten het op j den wal, zoodat dit ongeval nog goed afliep. VEEN. Bij den Rijksveldwachter van 1 den Hout alhier is als gevonden voor werp gedeponeerd: een heerenhorloge met ketting. .WIJK EN AALBURG. Bij het graafwerk voor het makan van een sluis in den Hoogen Maasdijk, dienende voor het afwateringskanaal, werd 'op 40 a 42 meter diepte een skelet van een dier opgegraven. Het bleek afkom stig te zijn van een onbekend dier, vooral I de kop, waarin zich nog gave groote slag- i tanden bevonden, had een eigenaardige gedaante. Deze kop werd door den op zichter ter onderzoek meegenomen. Het gebeente moet afkomstig zijn van een voorwereldlijk dier en het geraamte moet dus al eenige eeuwen oud zijn. WOUDRICHEM. Bij de Zaterdag gehouden aanbe steding door den architect de Jongh van Sleeuwijk voor het bouwen van een boer derij voor rekening van den heer M. B. van Andel, waren voor de verschillende perceelen niet minder dan 27 biljetten ingeleverd. Perceel A. Metselwerk. Hoogste Gebr. Duizer, Sleeuwijk f 2588, Laagste W. van Straten, Almkerk f2469. Perceel B, Timmerwerk. Hoogste Gebr. de Joode, Sleeuwyk f2543, Laagste G. den Besten, Almkerk f2059, Perceel C. Verf werk Hoogste Joh. Ebert, Nieuwendijk, f 352, Laagste A. v. d. Nat, Sleeuwyk, f209, Perceel B. en C. Gebr. de Later, Nieuwendijk, f2595, Perceel A en B Hoogste P. van Straten, Woudrichem f 4860, Laagste H. Blom, Aalst f 4633, Afassa H. J. Versteeg, 1*-Greveldain- Capelle f 5399, G. den Besten, Almkerk f4438, De gunning is aangehouden. Op de Maandagmiddag gehouden veiling van vroege aardappels deden de Schoolmeesters f4.052.05 per H.L. Door den landbouwer P. van Vugt werd dezer dagen een zwartbonte pink- vaars vermist. Het mocht hem nog niet gelukken het beest terug te vinden. De heer Mary C. Hofman alhier legde jl. Woensdag met goed gevolg het eind examen der Rijkskweekschool voor onderwyzers te Gorinchem af. Nu de fintenvisscherij is afgeloo pen, welke over het algemeen wel ee* goede vangst heeft opgeleverd, doch waar van de uitkomsten in verband met de over het algemeen lage prijzen nog niet zoo bijzonder gunstig waieo, is het voor de visschers in deze gemeente weder een zeer slappe en slechte tijd geworden. Verschillende visschers visschen op wit- visch en op aal en paling, doch de pry- zen zijn zoo gering, dat zelfs bij een goede vangst de besomming per schuit nog zeer weinig is. Het plaatselijk Crisis comité alhier heefi op een daartoe gedaan verzoek een bedrag van f 400 ontvangen van het Na tionaal Crisis-comité te 's Hage voor tege moetkoming aan visschers voor aange vraagde vischakten. WERKENDAM. Vrijdag 23 Juni vergaderde de Afd. Werkendam van den Centr. Bond van Transportarbeiders huishoudelijk in de sociëteit van den Heer J. B. Zwets. Na opening door den Voorzitter, den Heer EX van Zuidam, werd overgegaan tot behandeling van den beschrijvings brief voor het ééndaags buitengewoon Congres, dat gehouden zal worden op Zondag 2 Juli, in het N.V.-Huis te Utrecht. De twee punten op dezen brief wor den toegelicht door den Voorzitter en den beer Laan Jr., voor het hoofd bestuur. Na een uitgebreide discussie werden beide voorstellen met algemee ne stemmen aangenomen. Vervolgens behandelt de Voorzitter een ingekomen stuk van het 'Boycot- Bureau van N.V.V. en S.D.A.P. en doet voorlezing van een motie, welke met algemeene stemmen wordt aangenomen. De motie luidt als volgt: „De Afd. Werkendam van de* Centr. Bond van Transportarbeiders in huishoudelijke vergadering bijee* op d.d. 23 Juni, in die sociëteit va* den heer J. B. Zwets, stelt vast: dat de boycot een der krachtigste wapenen is, die, mits systematisch en wel overwogen gehanteerd, te gen het Duitsche fascisme kunne* worden aangewend; heeft met groote instemming ken nis genomen van het besluit va* de Algemeene Raad uit N.V.V. ea S.D.A.P., om over te gaan tot eea boycot van het koopen van Duit sche waren en van de stichting van het Centraal Boycot-Bureau uit de moderne arbeidersbeweging; heeft verder met instemming ver nomen, dat ook in het buitenland krachtige pogingen worden gedaan, om aan deze boycot een Internatio naal karakter te geven; roept all.e leden van onze orga nisatie op, om het werk van ,het Centraal Boycot-Bureau en van bet plaatselijk boycot-comité zoo krach tig mogelijk te steunen; vertrouwt, dat onze leden zich voortaan zullen onthouden van het koopen van Duitsche waren en dat zij in eigen omgeving de krachtig ste propaganda voor deze boycot zul- zullen voeren''. Na enkele gegevens over de Inter nationale Vredesbetooging op 30 Juli a.s. te Antwerpen, sluit de Voorzitter deze vergadering met een woord' vaa dank. WASPIK. Zondag werd ónder groote be langstelling het nieuwe voetbalterrein der R.-K. V.V. „Hercules" feestelijk in gebruik genomen. Voor deze gelegen heid was de voetbalvereeniging „D.V. C.'" uit Dongen uitgenoodigd om dea openingswedstrijd te spelen. De feestelijkheden werden begonnen met een plechtig Lof in de parochie kerk, opgedragen door den ZeerEerw. Heer Pastoor Huijbers, dat door beide voetbalvereenigingen werd bijgewoond. Daarna werd gezamenlijk opgetrokke* j —O— f' l

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6