Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uhd van alteka Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, 1933. No. 5345 Woensdag 5 Juli Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Te Sofia heeft de politie wederom huis zoekingen gedaan, waarbij 450 personen zijn gearresteerd. Voorts werd een hoe veelheid wapeDs in beslag geaomen. O De eerste zilverzending ter betaling van den termijn van de Engelsche oorlogsschuld aan Amerika is van Indië naar New-Vork verscheept. o MIJNGASONTPLOFFING. In een mijn te San BaDgrec (Noord- Spanje) zijn 4 arbeiders door een mijn- gasontploffiog gedood. AARDSCHOK. Donderdag werd de bevolking van Kings ton op Jamaïc» opgeschrikt door een he vigen aardschok. De menschen vluchtten uit hun woningen en trokken naar het open veld. Er wordt echter weinig schade gemeld. o FRAUDE BIJ DE SABENA IN BELGIE. Tegen 4 commissarissen van de door den Belgischen Staat gesubsidieerde lucht vaartmaatschappij „Sabena" is een aan klacht ingediend wegens bedrog en ver duistering. De aangeklaagden zouden o.a. bij een filiaal-maatschappij voor vliegtuig bouw, waarbij zij eveneens een functie in den raad van commissarissen bekleedden, door het verstrekken van omvangrijke orders reusachtige winsten hebben ge maakt. Iq totaal zou de Staat sedert 4926 voor 6 millioen francs zijn opgelicht. De voornaamste beklaagde, een generaal, is onlangs overleden. EEN WERVELSTORM. Tengevolge van den wervelstorm, die het Zuidelijk deel van het eiland Trinidad heeft geteisterd, zijn, voor zoover tot dus ver kon worden vastgesteld. 22 menschen om het leven gekomen. Waarschijnlijk is het aantal slachtoffers echter nog veel grooter, omdat nog geen bijzonderheden uit het binnenland van het eiland zijn ontvangen. Honderden bewoners zijn dak loos. In de stad Erin alleen zyn reeds 300 huizen verwoest. De cacao-industrie van Erin en Siparia heeft ernstige schade geleden en zal voorloopig niet kunnen werken. Men neemt aan dat ongevee1 150.000 cacaobcomen door den storm zijn vernield. De storm heeft 60 boortorens van de petroleum-maatschappij op Trinidad tegen den grond geslagen, zcudat gerui- men tijd de petroleum zonder controle wegstroomde. DE WERELD GAAT WEER AAN HET WERK. Terwijl de economische wereldconferen tie zich met den toestand van het wereld huis Londen bezig houdt, wijzen getallen er op, dat ook zonder deze conferentie de toestand gunstiger wordt. De werkloos heid vermindert wel. In Engeland heeft d i Meimaand een vermindering van 423 000 man gebracht, in Italië waren er 50.000 minder en in Frankrijk ongeveer 40.000. Ook de Ver. Staten geven een hoop gevend getal aan. In Duitschland is daar entegen de vermindering veel grooter. In Mei ging ze over de 300.000 man. Tempo en omvang en op touw gezette spoed maatregelen tot bestrijding der werkloos heid, waren hier bijzonder krachtig. Ongetwijfeld gaat de wereld aan den arbeid, de verdiensten stygen en daarmee gaat ook het geld weer aan het rollen. O— VRETERIJ VAN HET SCHILDPAD TORRETJE EN DE LARVEN VAN DE AASKEVER IN BIETEN. Door het Instituut voor suikerbieten teelt te Bergen op Zoom werd de Plan- tenziektenkundigen Dienst in kennis ge steld met het optreden van vreterij van het schildpadtorretje en de larven hiervan in bieten in het Zuiden van ons land Deze mededeeling en het feit, dat in andere deelen van ons land de larven van den aaskever schade aanricht in het jonge bietengewas, geven er aanleiding toe hier de aandacht te vestigen op de middelen, waarmede deze vreterij kan worden tegen gegaan. Het schildpadtorretje en zijn larven vreten gaten in de bladeren, zoodat deze er erg gehavend uitzien. Het kevertje heeft een schildpadachtig voorkomen. Het is in het begin iets groenachtig en daarna meer vuilbruin gekleurd. De larve is meer geelgroen. Aan de kanten van het lichaam van de larven bevinden zich zijdelings ver takte dorentjes, terwijl eveneens een soort staart aan het lichaam voorkomt, die ge woonlijk over het lichaam is gebogen en waarop de uitwerpselen worden verzameld. De larven van den aaskever zijn plat en zwart van kieur. Ze vreten, wanneer het gewas nog jong is, soms de bladeren in hun geheel op, bij oudere bladeren blijven alleen de hoofdnerven over. De bestrijding van beide parasieten kan o.a. geschieden door het gewas te be spuiten met arsenicum houdende middelen zooals Parijschgroen en loodarsenaat. Pa- rijschgroen wordt aangewend in een ver houding van 1 op 1000 (dus 1 ons op 400 L. water), terwijl hieraan eenige kalk wordt toegevoegd (plm. 4 K G. op 400 L.). Een goede menging en verdeeling woidc verkregen dror van het benoodigde Pa rijschgroen net een weinig water en kalk een papje te maken, en dit papje alsdan met de rest van het water te mengen. Loodarsenaat is als drwg poeder en als pasta verkrijgbaar. Van het poedervor- mige loodarsenaat wordt een oplossing gemaakt ter sterkte van 0.3 pCt (dus 3 ons op 100 L. water), van de pasta een oplossing ter sterkte van Y2 (^us ons op 100 L. water) genomen. De vloeistof wordt met behulp van een pulverisateur over het gewas verspoten. Daai zooveel Parijschgroen als lood arsenaat zware maaggiften zyn, betrachte men de noodige voorzichtigheid. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij den Piantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen en bij de hierbij werkzame amb tenaren, alsmede bij de Rijkslandbouw- agenten. O PRINSES JULIANA TE LONDEN. H.K.H. Prinses Juliana is Zondagochtend aan Victoria-station te Londen aangekomen, waar zij werd verwelkomd door prinses Alice, graaf Athlone en den Nederland- schen gezant te Londen, Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. De prinses begaf zich met haar gevolg naar Kensington Palace. O FELLE BRAND TE HARDINGSVELD. Zaterdagmorgen is in een der dichst- bevo'kte deelen van Beneden-Hardingsveld door onbekende oorzaak brand uitgebroken, in de hooiperserij van N. van Noordenne. Het was een fel uitslaande brand, die een zeer dreigend aanzien had Een belendende woning werd eveneens door het vuur aangetast. Dank zij de hulp van de brandweer van Giessendam kon worden voorkomen dat de brand zich nog verder uitbreidde. Loods en huis brandden tot den grond af. De schade wordt geschat op ongeveer f15 000. INBRAAK TE NAALDWIJK. Vrijdagnacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het kantoor van het G E.B. en van den Ontvanger te Naaldwijk. Het kantoor is in een vrijstaand pand gevestigd, gelegen aan den Dijkweg, zoodat de inbrekers gemakkelijk ongezien konden binnenkomen. Een agent van politie bemerkte evenwel onraad en maakte alarm, waarop de inbrekers er op de fiets van door gingen. De brandkast is geforceerd, doch voor zoover tot heden bekend, wordt niets vermist. o SPORTVLIEGTUIG IN BRAND GERAAKT. De heer H. Stoll, een Groningsche sportvlieger, die met zijn toestel, de P.HA.I.G., van Schiphol op weg was naar een landbouwtentoonstelling te Warffum heeft op een bouwland een noodlanding gemaakt, omdat zijn toestel in de lucht in brand was gevlogen. De heer Stoll zag kans het vliegtuig tijdig op den grond te zetten en het te ver laten. Het toestel is geheel verbrand. De heer Stoll werd slechts licht gewond. O— STEEKPENNINGEN AANGENOMEN. Door ambtenaren van de P.T.T. Vanwege het hoofdbestuur der P.T.T. wordt het volgende medegedeeld Het is gebleken dat aan aannemers van door den P.T. en T. dienst uit te voeren werkzaamheden door ambtenaren van den P.T.T. dienst tegen belooning inlichtingen, tot het geven waarvan deze niet bevoegd waren, zijn verstrekt. Op deze wijze werd het z g. „opzetten" op de aannemingssommen in de hand gewerkt. Het onderzoek is nog in vollen gang, doch beeft reeds uitgewezen dat dergelijke toestanden voorkwamen te 's Gravenhage en te Maastricht. Het bedrag der door de ambtenaren ontvangen steekpenningen staat nog niet vast. Het is evenwel waarschijnlijk, dat dit niet meer dan eenige tienduizenden guldens zal beloopen. Ambtenaren van het hoofdbestuur der P.T.T. zijn bij deze aangelegenheid niet betrokken. Het initiatief dat tot het onderzoek geleid heeft, is rechtstreeks uitgegaan van ge noemd hoofdbestuur en met name van de directie van den technischen dienst aldaar, die de zaak in handen der politie heeft gegeven en het verdere onderzoek in samenwerking met deze voortzet. O DE PARADEVLUCHT DER VLIEGTUI GEN UIT SOESTERBERG. De luchtvaartafdeeling Soesterberg heeft Zaterdag haar 20 jarig bestaan met een groote kadervlucht boven het Westelijk deel van ons land herdacht. In het geheel namen daaraan 60 ma chines deel. Om half 40 vertrokken de eerste 20 toestellen in groepsverband naar Schiphol, daarna 20 naar Rotterdam. De lucht donderde van het motorge ronk en voor de toeschouwers, die op dezen zonnigen morgen het vertrek van onze luchtvloot gade konden slaan, was het een prachtig schouwspel de vele elegante Fokkertoeslelten in hun gran- diozen start te kunnen volgen. Om kwart over 44 gingen de laatste 20 de lucht in, met bestemming voor Woerden. Om kwart over 40 landden er 20 legertoestellen op Waalhaven en namen benzine in, om daarna naar Woerden te vliegen. Hier vereenigden zich de drie groepen en vloog men via Den Haag en Leiden naar Amsterdam waar zij zich bevonden tegelijk met de aankomst der Italiaansche vliegtuigen om via Utrecht weer naar Soesterberg terug te keeren. O DIEFSTAL VAN VEE. Op verzoek van den burgemeester van Geertruiden berg is Zaterdagmiddag te Eersel gearresteerd de 32 jarige A. W. J., verdacht van diefstal van 4 koeien, ge pleegd in eerstgenoemde gemeente. Hoe wel J. blijft ontkennen, mag toch worden aangenomen, dat hij één van de daders van dezen diefstal is, daar 8 personen in J. den persoon herkennen, die de koeien per s s. „Thor" heeft vervoerd. O VALSCHE MUNTERIJ ONTDEKT. Dezer dagen werd zekere P. K. uit de Honsholredijkstraat te 's Gravenhage op heeterdaad betrapt bij de uitgifte van een valschen gulden in een melkzaak aan den Parallelweg. Bij nader onderzoek te zijnen huize werd een volledige instal latie voor het vervaardigen van valsche guldens in beslag genomen K. heeft bekend en is in bewaring gesteld. o VAN HET BALBO-ES- DE VLUCHT KADER. Noorsche met een totaal bruto tonnenmaat van 301.400 ton. Het aantal opgelegde Nederlandsche schepen verminderde met 19. Deze groote vermindering is voor namelijk te danken aan de vele schepen, welke naar Archangel en Leningrad zijn vertrokken voor het vervoer van hout. o VADER VERDRONKEN. Bij pogingen zijn zoon te redden. Een 48-jarige man reed om kwart voor zes per fiets oyer den Baarsjesweg, ver gezeld van zijn tienjarig zoontje, eveneens op de fiets. Bij de J. J. Cremerstraat raakte de jongen het rijwiel van zyn vader. De knaap kwam hierbij te vallen en rolde het water in van de Derde Kost- verlorerkade. De vader sprong zijn zoon na en heeft dit met zijn leven moeten boeten. De jongen kon door handreiking van omstanders op het droge worden gebracht, eenigen tijd stop te zetten. De steun- verleening heeft zeer veel geld ge kost, de op de begrooting hiervoor, uitgetrokken post is reeds thans be langrijk overschreden, evenals den post armenzorg. De heer J. Schreuder vraagt of het de bedoeling is de steunregeling ge heel op te heffen. De Voorzitter antwoordt, dat de bedoeling is de steunverleening tijde lijk stop te zetten. De heer 'tLam acht het onverant woordelijk de steunverleening geheel stop te zetten. De Voorzitter zegt, dat dit het vo rig jaar ook heeft plaats gehad met het oog op den landbouw. De heer 'tLam meent, dat er in gezetenen zijn, die in eigen bedrijf tlrans werkzaam zijn, die geen steun i kunnen missen. De Voorzitter merkt op, dat deze rijn"^rdeV'Tan''wie"de Tnlap I door Hurgerl. Armbest. onder-; 1 steuna kunncii worden. zich had vastgeklemd. Het bleek echter, dat de man bewusteloos was. Geruimen tijd is door personeel van den Geneeskundige Dienst getracht de levens geesten van het slachtoffer op te wekken, evenwel zonder succes. Het lijk is naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd. O— MEISJE VERDRONKEN. Zondagavond is de 8 jarige FraDcina van Wely, wonende Begoniastraat te Vlaar- dinger-Ambacht, die met een vriendinnetje liep te wandelen nabij de sluizen aan den Kortedijk te Vlaardingen, op onverklaar bare wijze te water geraakt. Na eenigen tijd werd het kind op het droge gebracht, doch hoewel Dr. De Koning uit Vlaar- dinger-Ambacht en leden van de E.H.B.O. ruim 2Y2 uur getracht hebben door kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wekken, mocht zulks niet gelukken. Het lijkje werd per ziekenauto naar de ouderlijke woning vervoerd. Bij aankomst te Amsterdam van het Italiaansche watervliegtuig-eskader, sloeg een der vliegtuigen over den kop, met het noodlottig gevolg, dat er 1 doode en 3 gewonden te betreuren vielen. o OPGELEGDE SCHEPEN. Op 1 Juli waren in de Rotterdamsche haven opgelegd 61 schepen (vorige maand 83) waarvan 32 Nederlandsche, 17 En gelsche, 8 Fransche, 2 Duitsche en 2 Vergadering' van den raad der ge meente VEEN op Vrijdag 30 Juni des nam. 4 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: WelEd. Heer H. Ver beek. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, het formuliergebed wordt ge lezen; de Secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Bericht van den heer W. v. Wijk, dat hij zijn benoeming tot wethouder aanneemt. Goedkeuring van de verordening, voor de benoembaarheid en bezoldi ging van den gemeente-veldwachter, voor den tijd van 5 jaren. Van Ged. St. ontvangstbericht van verschaffing, de toegezonden aanvulling der poli tieverordening. Schrijven van Ged. St. waarbij het Kon. Besl. wordt toegezonden, waar bij goedkeuring wordt gehecht aan de heffing van opcenten op de fonds belasting. Goedkeuring door Ged. St. van de wijziging der begrooting 1932. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Rekening 1932 der Gezondheids commissie te Heusden. Op voorstel van B. en W. wordt aan deze reke ning goedkeuring verleend. Begrooting 1934 van hetzelfde col lege. Als bijdrage der gemeenteVeen is een bedrag van f46,55 uitgetrok ken met welk bedrag bij de aanbie ding der gemeentebegrooting 1934 zal worden rekening gehouden. Voorstel van B. en W. om de steunverleening voorloopig stop te zetten. De Voorzitter licht toe dat deze steunregeling feitelijk reeds vanaf 24 Juni stop staat omdat van den mi nister tot op heden geen bericht van verlenging is ontvangen. Daarbij zijn de werkzaamheden, voor particulieren in de gemeente van dien aard, dat het B. en W. gewenscht voorkomt de steunregeling evenals het vorig jaar, De heer v. Andel vraagt wat ze' dan zullen krijgen, minder dan de steun bedroeg, gaat toch niet. De heer J. Schreuders vraagt of verlenging van de steunregeling toch is aangevraagd. De Voorzitter antwoordt, dat ver lenging wel gevraagd, doch niet ver kregen is. De heer v. d. Pol zegt dat nu steun wordt verleend door het Arm-, bestuur, het aantal steuntrekkenden is teruggeloopen tot 6. Er zijn er bij die geschrapt zijn, er waren er de vorige week nog 12. De heer Timmermans vraagt of B. en W. overtuigd zijn, dat in Veen geen steun meer noodig is. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. eerst rekening hebben te hou den met de financiën. De heer Timmermans is het daar mede niet eens, men moet eerst re kening houden met de menschen, voor hen die in nood verkeeren moet in de allereerste plaats gezorgd wor den. De Voorzitter is het daarmede vol komen eens. De heer v. d. Pol zegt het daar mede ook eens te zijn, maar opk daarmede, dat zij die het niet noodig hebben niet om steun komen vragen. Er wordt schromelijk misbruik ge maakt. De heer Timmermans zegt, dat daarover controle moet worden uit geoefend, zoo iets is toch wel te controleeren. De heer v. d. Pol noemt contröle heel moeilijk, het beste is werkver schaffing. Er zijn reeds stappen ge daan om in het najaar weer met werkverschaffing te beginnen De heer 'tLam vraagt of niet vroe ger kan worden begonnen metwerk- De heer v. d. Pol acht dit in den polder niet mogelijk, met bet oog op het gewas. De heer Timmermans zou de steun regeling niet stop zetten. De heer v. d. Pol merkt op, dqf nog geen verleiiging is verkregen, de steunregeling dus thans niet mag! worden toegepast. De heer v. Andel vindt het treurig dat uit Andel en Giessen nog een 20-ta! personen aan de werkverschaf fing zijn, terwijl uit deze gemeente er geen geplaatst kunnen worden. De Voorzitter antwoordt, dat het ,trots de pogingen van B. en W. niet mogelijk is er van hier geplaatst te krijgen, dat deze zaak scheef zit, is niet de schuld van het gemeentebe stuur, mogelijk dat de Burgemees ter van Andel door zijn connecties meer gedaan kan krijgen. De heer J. Schreuders vraagt of er geen andere rij kswerkve rschaffing is waar personen uit deze gemeente ge plaatst zouden kunnen worden. De Voorzitter zegt, dat er een werk verschaffing te Alem is, doch het is niet doenbaar de menschen daar heen te sturen. De heer v. Ballegooijen vraagt of het gemeentebestuur geen aanmer king kan maken ter bevoegder plaat- EDWSBLAD voor het Land van Heasden en Altena, de Langstraat en de Sommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1