Parijsche Modebrieven. Abonneert U op het NIEUWSBLAD. Dit is het meest gelezen blad in Heusden en Omgeving. Het blad voor H.H. Adverteerders Iturgelijken Stand Plaatselijk flieiiws. uitdrukking te brengen {En dat -dit middel op zichzelf nooit doel van het economische pro ductie- en distributieproces kan zijn, maar dat men, door het geld te verknoeien, wel eiken maatstaf voor tie waardebepaling der goederen overboord werpt, en daarmede tevens het kompas, waarop in onze kapi talistische ordening het ruilverkeer koers kan houden Want kapitalistisch zal de wereld blijven, welke ook haar maatschap pelijke ordening mag zijn. Zelfs Ro binson Crusoë begon na enkele da tgen reeds kapitalistisch te denken en te handelen, toen hii eenige met de hand gevangen visschen terzijde leg de om mondvoorraad te hebben voor dén tijd, welken hii noodig had om ♦een hengel te maken. Robinson spaarde consumptiegoederen om ka pitaalgoederen, waarmede hii in de toekomst zijn consumptie zou kun- tren verbeteren, te kunnen maken. tDit is in zijn eenvoudigsten vorm» *>ok thans nog de grondslag van het brode me kapitalisme, onder welk sy- rsteem de menschheid zich de tech nische productiemethoden ten nutte kan maken, dank zij de aanwezigheid van in het verleden gevormde con sumptie rijkdommen. {Maar indien Robinson zich eens "vergist had, voor slechts twee da gen visch had overgespaard, terwijl "het maken van zijn hengel drie da gen vorderde Dan zou hii onher roepelijk zijn vast geloopen, zichzelf als het ware failliet hebben moé ten verklaren. Immers zou hii zich «riet uit den nood hebben kunnenj redden, door zichzelf eenige papie ren bonnetjes te schrijven met de "belofte er op: Goed voor vijf vis schen. Deze belofte zou geheel waar deloos geweest zijn, omdat zJii eiken reëelen ondergrond miste. Dit voorbeeld moge kinderachtig schijnen, in werkelijkheid komt de praktijk van het moderne credietver- -keer, volgens welke men steeds nieu- iwe credieten wil geven om in het tekort aan reëele koopkracht te voor- "vien, op hetzelfde neer. ,Ook de in flatie-ontwerpen in Amerika lijken -ons van weinig beter gehalte. In den grond der zaak toch kan men de crisis met infLatiecredieten niet op lossen. Er is een evenwichtsverstoring tusschen productie en consumptie, "als gevolg niet alleen van een te snelle uitbreiding van de productie door middel van crediet, doch mede van de verderfelijke beschermende maatregelen, welke een rationeele uit ruil van goederen onmogelijk maken ten waardoor de wereld ten slotte tot armoede vervalt, niettegenstaan de de techniek der productie welhaast volmaakt genoemd mag worden. Dat is het droevige beeld: terwijl de technische procedé's zelf vrii van Jand tot land mogen worden uitge wisseld, behoudens dan de gewone patentbescherming, kunnen de met behulp van die procédé's voortge brachte producten vanwege de hoo gte tolmuren en andere invoerbelem- meringen niet internationaal verhan deld worden. Rik land past de mo dernste productiemethoden toe, waar door de productie van tal van goede ren onevenredig wordt uitgebreid, zonder dat men tegelijkertijd van een .redelijken afzet van die productie verzekerd is. Wil men derhalve verbetering in den toestand 'brengen, dan zal men ■«liet in de eerste plaats bij het geld, doch bij het goederenverkeer zelf moeten beginnen en vóór alles moe ten streven naar een zekere matte van herstel van den vrijen internati onalen handel. De landen zullen we derom moeten beginnen, hun onder ling ruilverkeer te vestigen op den grondslag van handelstractaten, wel- .ke een geregeld verkeer waarborgen. jZal men echter daartoe kunnen over gaan, indien tegelijkertijd de 'basis van die tractaten door verknoeiing ■van de muntstelsel wordt onder mijnd Amerika belooft tegemoetk'omend- -iheid in zijn tarievenpolitiek, doch op i hetzelfde oogenblik tracht het door ieen roekelooze binnenlandsche infla- tiepolitiek zijn prijspeil te doen stij gen en zijn concurrentiekracht op de wereldmarkt te verhoogen. Deze twee denkbeelden zijn echter geheel toet elkaar in strijd en het gevaar is niet denkbeeldig, dat door dit optreden de geheele wereld in een nieuw en uiterst gevaarlijk crisis-stadium wordt •gebracht. Het Amerikaansch staats- crediet komt 'hoe langer hoe meer op een zeer wankele basis te rusten jen de moraliteit in het zakenleven 'dreigt door het slechte voorbeeld van -de regeering zelf tot het nulpunt te jdalen. i 'Had 'Lenau misschien toch gelijk, toen hij in Juni 1833, bij het aan jland stappen te Bremen, uitriep „Das eind verschweinte, nicht vereinte jStaaten'? HET BRUIDJE IN DEN ZOMER. 'Een „bloemenmeubel" in de serre. 4 'Mooie rijtuigen met vroolijk' trappe lende paarden, chique koetsiers in le verkleurige livrei, en een snoezig bruid je, geheel in het wit, met een prach tige toef witte bloemen vóór zich in het rijtuig. We keken allen opgetogen, toen de stoet ons passeerde zoo iets fees telijks en moois zie je tegenwoordig zoo dikwijls niet meer. De menschen hebben te veel zorg om te trouwen. En als ze trouwen, kleedt het aanstaande mevrouwtje zich, op practische gron den, in een mantelpak of een eenvou dig zomertoilet. Ze heeft natuurlijk ge lijk, maarhet staat zoo prozaisch. Wil men op dezen „dag der dagen" dan niet eens graag anders gekleed zijn, dan gewoonlijk? Is het, in latere jaren, niet een heer lijke voldoening, een enkelen dag in z'n leven „bruid''' te zijn geweest, in smetteloos wit, met wazigen sluier? Of gevoelen onze moderne jongemeis- jes niet meer voor deze poëzie? Met een beetje goeden wil kan men immers de bruidsjapon later in een avondtoilet of zelfs in een aardig namiddagjapon netje veranderen. Men zorgt een stof te kiezen, die goed geverfd kan worden en een maak sel, dat niet al te pompeis iis. Dit laatste is at zeker niet moeilijk, daar vele bruidstoiletten tegenwoordig op vallen doo rhun simpelen eenvoudigen snit. Men behoeft den rok maar iets te verkorten en men kan er in een andere kleur natuurlijk zóó mee op theevisite gaan. Voor de bruidsmeis jesjaponnen is dit zelfs letterlijk het gieval. Want will niet een gril der mode, dat deze eeredames dezelfde japon dra gen als de bruid, alleen iets korter en zonder sluier? Geen bruidstoilet is compleet zonder der bloemen. Nuj eens vindt men een toefje kleine witte rozen aan de taille, een ander mali een groote toef witte gardenia's voor aan de sluiting, ter wijl een enkele gardenia liinks tegen het hoofd op den sluier prijkt. Een andere bruid geeft weer den voorkeur aan de traditioneële oranje-bloesem, die ze als een fijne guirlande om het hoofd slin gert. Het nieuwste is een guirlande van bloemen aan beide zijden van vo ren lalngs den sluier. Men kan deze garneering zoo klein en zoo groot ne men als men zelf wenscht en er b.v. ook heel kleine oranjebloesems voor kiezen. Dat de bruidsmeisjes zich op het oogenblik in witte toiletjes steken, zei den we hierboven reeds. Om de een tonigheid van het wit te breken, geeft men haar b.v. een sprekend blauwe pelerine en een ceintuur van dezelfde kleur. Dit wit-met-blauw staat snoezig voor jonge meisjes. Bij een „grand voor jonge meisjes. Bij een „grand Mar riage" een dezer dagen, droegen de bruidsmeisjes bij haar witte japonnen groofe roze hoeden in frambozentint en frambozenkleurige satijnen schoen tjes. In de hand een toef rozen van de zelfde nuance. Behalve wit wordt ook veel zacht roze en teer blauw genomen voor bruidsmeisjesjaponnen. Bijna altijd wor den deze gegarneerd met smalle strook- op den rok. Het mofje, dat tegenwoor dig bijna alle bruidsmeisjesjaponnen completeert, is met deze zelfde strook jes bekleed. De dames, die verder in de bruidstoet volgen, gaan op het oogenblik gaarne in het zwart gekleed. De al te groote somberheid wordt weggenomen door een diamanten speld, of een kleurige 1 garneering. Een kleine cape, van strook jes tafzijde in de tint der japon, geldt i voor zeer chic. Het heerlijkste plaatsje uit het huis is 's Zomers de serre. Daar ontvangt men z'n gasten, daar verzamelt de fa milie zich 's middags en 's avonds voor het kopje thee, daar zit de huisvrouw overdag met haar verstelwerk en des avonds de heer des huizes met zijn krant. Van de serre dienen we daarom een leuk, gezellig zitje te maken, zon der zje al te veel het voorkomen van een salon te geven. Heel leuk staat het, als wij tegen (de wand een bloemen- meubeltje aanbrengen, van 'eenvoudige rechte planken boven elkaar, b.v. in een felle kleur blauw geschilderd. Op die planken plaatsen we allerlei potten en vazen, in een bonte verscheiden heid van kleur en vorm, alle met bloe men en planten gevuld, heel eenvou dige bloemen, uit den tuin of buiten in veld en wrei geplukt. Al die mooie frissche kleuren, tezamen met de felle tint van het houtwerk, zullen aan de serre een vroolijk, landelijk karakter verkenen, hetgeen we juist zoo graag zien in den zomer. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad17 Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bij de uit gevers dezer courant tegen sterk ge- reduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 24 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f 1,20 per kwartaal, franco per post f 1,50. AND EL'. Over de maand Juni 1933. Geboren: Aart, z. v. M. van Rijs wijk en Wj. S. G. den Besten; Maria, d.v. P. de Fijter en S. J. de Cloe. Getrouwd: A. Treffers 23 j. en A. Straver 24 j. NEDERHEMERT. Over de maand Juni 1933. Geboren: Anna, d. v. C. Verheij en E. v. d. Zalm. HERPT. Over de maand Juni 1933. Geboren: Adrianus Johannes, z. en Adriana Antonetta, d. v. Joh. Fit ters en M. A. van Sprang. Overleden: Marinus van Geffen, weduwn. van Joh. Smits, 89 jaar en Laurens van de Wiel, wedn. van Cath. A. van Gerven, 59 jaar. .WERKENDAM. Over de maand Juni 1933. Geboren: Arie, z. v. J. H. Kapel en Joh. de Ridder; Hendrik Pieter, z. v. P. Bolhuis en V. de Boer; Dirkje Elizabeth, d. v. C. K. Paans en T. Baggerman; Teuntje en Giiia, dochters van C. de Hoog en J. C. Holster; Aart, z. v. C. J. Duijnhouwer en A. v. d. Wiel; Hendrika Wilhelmina, ,d. v. P. A. Heijstek en M. v. d. Stelt. Getrouwd: D. v. Weelden, 23 j. en C. Hovestadt, 23 A. IJzerman, 25 j. en A. G. Kolb, 21 j. Overleden: Willem Biesheuvel, 51 i- WASPIK. Over de maand Juni 1933. Geboren: Petrus A., z. v. Adr. Heesters en Joh. W. M. v. EijkHelena, d. v. L. v. Dongen en Th. M. Ver- duijn; Gerardus L.,. z. v. M. Th. v. Dongen en Joh. v. Gulik; Petrus C., z. v. N. C. van de Ven en P. J. Ver schuren. Getrouwd: M. Schellekens, 24 j. en Jac. M. Smits, 26 j. Overleden: Goverdina v. Wan- rooij, wed. v. B. Mathon, 87 j.Anna M. Smits, .echtg. v. P. de Klijn, 64 j.; M. J. van Dinteren, echtg. v. B. Th. J. Langervverf, 53 j. Vervolg raadsverslag ZUILICHEM. De heer Hooijkaas vraagt of het in houden van het dubbeltje niet op moei lijkheden zal stuiten. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet het geval ,is, de gemeente stelt zelf de steunbedragen vast, ,kan tot f8.gaan, doch is vniet verplicht dit te doen. Na nog ,eenige discussie wordt be sloten B. ,en W. op te dragen een en ander nader .uit te werken en in een volgende vergadering met definitieve voorstellen te ,komen. Tegen stemden de heeren Hooijkaas en Kanselaar. Hiernia volgt ,bespreking van de op merkingen welke Ged. St. hebben ge maakt ten ^aanzien van de ter goedkeu ring ingezonden bouwverordening. Besloten wordt .gedeeltelijk aan de wenschen van Ged. St. tegemoet te komen, en ,omtrent de minimum op pervlakte van vde kamers de verdie pingshoogte en ,nog enkele onderge schikte punten ,het ingenomen stand punt te handhaven. Bij de .rondvraag vraagt de lieer Hooijkaas of ,niet een schrijven is inge komen van ,het Comité tot het leiden van een boycotactie tegen Duitschland. Aan ongeveer 1300 gemeenteraden is een zoodanig .verzoekschrift gericht. De Voorzitter antwoordt, dat een zoodanig verzoek niet is ingekomen. De heer Hooijkaas leest het adres voor en stelt voor, adhaesie te betui gen. De Voorzitter deelt mede, reeds eeni- gen tijd ,geleden van het Departement van B. tZ. een brief te hebben ontvan gen met verzoek om zooveel mogelijk aan Ned. .fabrikaat de voorkeur te ge ven bij .eventueele opdrachten. De heer .Kanselaar antwoordt, dat het hier eigenlijk niet om gaat. Het gaat om .het voeren van een boycot actie tegen Duitschland en aan deze actie adhaesie te betuigen. De heer Hooijkaas meent, dat voor zoo'n actie wel degelijk reden bestaat. Heel de beschaafde wereld is ontstemd over het .verbranden van boeken. In Gronau werd ,een bestuurder van een Chr. vakorganisatie door de stad heen geleid met ,een bord om Üe nek waarop stond: „De .grootste bedrieger uit Gro nau". Tegen goodanig optreden in het buitenland hebben ,we slechts een wa pen, dat .van de boycot. De Voorzitter .meent, dat het mede werken aan .zoo'n actie niet op onze >veg ligt, .wat door meerdere leden wordt onderschreven. De heer .Hooijkaas zou echter wel B. en W. in overweging willen geven, geen Duitsche .goederen te gebruiken. De heer Hooijkaas heeft gehoord, dat de (heer Verkerk per deurwaarders- exploit de .huurovereenkomst zijner woning is .opgezegd. Spr. acht dit ge heel overbodig. Naar hij vernomen heeft zijn .de kosten hiervan f(10.75 geweest. De .heer Verkerk had een en ander toch .wel bij een eenvoudig; briefje kunnen worden medegedeeld. Na 1 Juni, de termijn waarop hij de woning moest ontruimd hebben, had dan altijd ;nog zoo kunnen worden op getreden. De Voorzitter :antwoordt, dat we ach teraf wel -kunnen zeggen, dat het op zeggen der huur per deurwaardersex- ploit overbodig .is geweest. Het spijt spr. echter ;te moeten zeggen, dat over het algemeen de medewerking van den heer Verkerk niet groot is. We waren toch niet zeker, dat de heer Verkerk vrijwillig met .1 Juni de woning zou verlaten. De heer .Kanselaar meent, dat met dit exploit niet 3 weken na het raads besluit had moeten worden gewacht. Spr. meent dat de houding van B. en W. tegenover de heer Verkerk niet correct is geweest. De Voorzitter antwoordt, dat de hou ding van ;B. en W. tegepover de heer Verkerk wel correct is geweest. De heer Hooijkaas vraagt wanneer de vacantie aan de O.L. school be gint, wordt deze nog vervroegd met het oog op de verbouwing. De Voorzitter antwoordt dat hij dat momenteel niet kan zeggen. Mocht ech ter vervroeging van de vacantie noodig zijn, dan zal een en ander met het hoofd der school worden overlegd. De heer •Kanselaar vraagt of er niet een verzoek is ingekomen van W. van Tongerlo om fVermindering der perso- neele belasting en het verlofsrecht. De Voorzitter antwoordt, dat dit ver zoek niet .voor inwilliging vatbaar is, daafr geen individueele vermindering der personeele belasting wordt toege staan. Wat betreft het verlofsrecht dit is bij de wet geregeld, en vermindering of ontheffing onmogelijk. De heer Kanselaar antwoordt, dat de zaak van v. Tongerlo eigenlijk wordt geboycot door de maatregelen van den Burgemeester. Deze toch maakt het bezoek van de steuntrekkers on mogelijk. J De Voorzitter antwoordt, dat dit laat ste punt reeds meermalen ter sprake is geweest. Steeds werd dan gezegd, dat de door mij genomen maatrege len in geen geval zijn overbodig ge weest, gezien de inhoud van dit adres van v. Tongerlo en de uitlating van den heer Kanselaar. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering met voor-, lezing van het formuliergebed. f DUSSEN. De heer A. A. Snijders alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen gem.-administratie van de Nederlandsche Vereeniging voor Ge meentebelangen. EETHEN GEVONDEN VOORWERPEN. Een dames-portemonnaie met inhoud, op.de Draaiburg te Neder- hemert. Terug te bekomen bii J. H. v. d. ;M.ooren alhier. 1IERPT. In een daarvoor gehouden ver gadering van stemgerechtigde Inge landen van het waterschap IHerpt en het Herptsche Veld, werden herko zen als afgevaardigden voor ide ver gaderingen van het waterschap „de Binnen Oude Maas" de heeren Chr. •A. J. van Herpt, A. M. Buijs Mar ten; A. J. Buijs Izn., P. J. de Wilt, Jaczn. J. iM. Buijs Azn. en A. iM. van Bokhoven Azn. De landbouwer A. B. Thzn. vond in de weide een hokkellng} dood, den kop tusschen het hekwerk stekende hing het overige gedeelte in een sloot. Het cadaver werd af gekeurd en voor consumptie onge schikt gemaakt. OUDENDIJK. Volgens ontvangen bericht door den secretaris van het Varkens Stamboek voor 't Land van Heusden en Altena en Biesbosch, de heer H. van Andel, zijn voor jonge zeugjes die ingeschreven worden in het Stam boek, extra biggenmerken verkrijg baar gesteld. Hiervan moet men voor af opgave doen aan zijn adres. Deze week had onder toezicht van prof. Visser uit Wageningen en in tegenwoordigheid van het Bestuur van het waterschap „De Nieuwe Ban" het proefmaten plaats, van een nieu wen motor. Deze motor is geleverd door de N.V. Machinefabriek Indus trie te Alfen aan de Rijn. Uit het deskundige onderzoek bleek, dat al les aan de hoogste eischen voldeed, zoodot de officieele overname k^n V.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6