"ToctbFl'spo rt!" Plaatselijk Nieuws. dood. De bestuurder werd zwaar gewond opgenomen en overleed enkele oogenblik- ken daarna. De motor werd totaal ver nield De auto en de motor werden door de politie in beslag genomen. o BOTSING TUSSCHEN AUTO ES MOTORFIETS. Op den Klimmenscheberg te Klimmen is de motorrijder W. uit Maastricht in volle vaart tegen een uit de andere richting komende vrachtauto gereden. De heer W. werd ernstig gewond aan zyn hoofd en brak een been. Mej. B. die op de duo zat, liep een hersenschud ding op en werd naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar zij is overleden. o HEIDEBRAND ONDER EDE. Door het inslaan van den bliksem in de heide brak een groote heidebrand uit tusschen Oud-Reemst en het landgoed ,De Hooge Veluwe", alles in eigendom van de familie Kröller. Door tegen branden heeft men den brand tot ruim 100 H.A. heide weten te beperken. Een groot aantal kampeerders en werkloozen van de ontginning bij Teriet hebben geholpen bö het blusschen van den brand. Mevrouw Kröller was voortdurend op het terrein aanwezig. o DE NIEUWE MERWEDE-BRUG. Zaterdagavond is de ijzerconstructie van de nieuwe brug over het Merwedekanaal tot de Zeeburgersluizen genaderd, de sluizen mochten echter niet meer gepas seerd worden. Zondag tegen den middag •was men de sluizen door. Toen men de beide pontons daarna weer bij elkaar wilde brengen bleek dat er geen bewe ging meer in te krygen was. O FIETSER DOOR STOOMTRAM] GEGREPEN. Op overweg te Rhoon. Zaterdagmiddag is de 64-jarige onge huwde hulpbrievenbesteller te Rhoon, door den stoomtram gegrepen en meegesleurd. Zwaar verminkt werd hij onder de ma chine weggehaald. IIEUSDEN. Zondag' j.l. speelde Juliana 1 Bondsseriewedstrijden te 's Bosch, uit geschreven door de v.v. Steeds Hoo- ger aldaar. De eerste wedstrijden te gen C. M. G. I. ('s Bosch) werd door Julia,n/a: I met 21 gewonnen. De twee de wedstrijd tegen De Gele Duivels d.i. een. combinatie-elftal van de 2de ldas- ser Wilhelmina, werd door Juliana met 51 verloren. Juliana kwam hiermede in het bezit >van. 'den 2den prijs n.l. een zilveren beker. Donderdag a.s. speelt Juliana II een vriendschappelijke wedstrijd tegen T. O P?. I en II comb, uit Drunen op het terrein nab ij de brug1 Deze wedstrijd vangt aan om 8 uur. Vrijdag a.s. speelt Juliana II we derom een vriendschappelijke wedstrijd tegen hare zustervereeniging P.S.V. I alhier. Deze wedstrijd vangt aan om 7.30 uur. Juliana II speelde Zondag j.l. even- leens seriewedstrijden, uitgeschreven door de v.v. D.V.O. te Haarsteeg. Ju liana II moest aldaar uitkomen tegen Hollandia 1 (Haarsteeg). In een zeer spannende wedstrijd verloor Juliana II slechts met 3—2. ANDEL. Zaterdag j.l. werd de winnaars- ronde gespeeld van de door „Sparta" alhier uitgeschreven seriewedstrijden. De uitslag is als volgt: W.V.V. Wer kendamL.O.N.G.A. Heusden 21 „De Zwaluwen" Brakel—„Stormvogels" JWoudrichem 31. De vastgestelde tus- schenwedstrijd „Sparta"Z.S.V. Zui i- chem werd niet gespeeld, daar Z.S.V. iiiet opkwam. Hierdoor won „Sparta" de uitgeloofde medaille. Donderdagavond gaan de „Spar la "- Junioren een wedstrijd spelen tegen de ,,BïauwWit"-junioren te Nieuwend jk. ^Sparta" I zal deelnemen aan de door „Achilles" te Veen uitgeschreven se riewedstrijden. CAPELLE. Op het sportterrein aan de Zand- schel werd j.l. Zaterdagmiddag de eer ste ronde gespeeld van de door de voetbalvereeniging „Neerlandia" aldaar georganiseerde seriewedstrijd. Da uit slag was als volgt: S.D.O., Sprang— Sparta, Vrijhoeve-Capelle 29; N.E.O., SprangB.S.V., Besoijen 02 en „Ex celsior", Capelle„Voorwaarts"', Aalst XGId.) 51, zoodat in de finale, welke a.s. Zaterdag gespeeld wordt uitkomen: S.D.O., B.S.V. en „Excelsior". IIERPT. iZondag j.l. speelde „Brabanda" I tegen „Olympia" II Vlijmen. Deze wedstrijd werd door „Brabantia" met 31 gewonnen. i Daarna speelde „Brabantia" II tegen Excelsior. Dit werd wederom door Bra bantia II gewonnen met 41. VEEN. Uitslag voetbalwedstrijd Achilles IN.O.A.D. I Wijk en Aalburg, op Za terdag 22 Juli, 2—3 ten voordee'.e van N.O..AD. WIJK EX AALBURG. Heden Woensdagavond om 3 uur Z.T. vijfde nederlaag-wedstrijd op het Wilhelmina-terrein: Wilhemina IIHol landia II, Haarsteeg. Donderdagavond 27 Juli 8 uur (Z.T.) RoodbroekenAchilles, Veen. WERKENDAM. W.V.V. II won van Raamsdnoks- veer met 53; S.V.WP I speelde op de openingswedstrijd van S.F.C. te Sleeu- wijk welke eindigde met 41, waardoor zij tevens de lauwerkrans bemachtigde. 1W OUDRICHEM. De voetbalvereeniging Stormvo gels II alhier speelde een wedstrijd te gen S.V.W. te Werkendam en verloor met 52. Ingezonden. We bezitten in het Land van Heus den en Altena en omgeving een groot aantal voetbalclubs. Dit is een zéér verblijdend verschijnsel. Er wordteen lenig en sportief geslacht gekweekt, de zin voor onderlinge kameraad schap wordt er door versterkt. Doch evenals bij alles, is ook hieraan een gevaarlijke kant. Ik doel dan op de wedstrijden en hun leiding. Bij een wedstrijd wordt de uitslag niet be paald door het speigehalte, doch door het aantal doelpunten. Toegegeven dat het grootste aan tal doelpunten vaak het resultaat is van het beste spel, kan het toch zeer zeker gebeuren dat de club die 't ruwste speelt en een demonstratie geeft van de wijze waarop het spel niet behoort gespeeld te worden, met de overwinning gaat strijken. En in dit geval rust op den wedstrijdlei der, de scheidsrechter, een zware en tweeledige taak. Hij dient te zorgen dat elke spelovertreding naar den eisch gestraft wordt, doch niet in mindere mate heeft hij zorg te dra gen, dat elke oppositie direct en on verbiddelijk onderdrukt wordt. Het geval wil, dat hier menige wedstrijd gespeeld wordt onder zeer onvoldoen de leiding. De jongens die aan de verliezende hand zijn, willen wel eens gaan „kankeren." (Hier ligt nog een vruchtbaar arbeidsveld braak voor de diverse clubbesturen!) Wij langs het lijntje vangen dan nog wel eens een onparlementaire uitdrukking op! Op dit moment be gint echter voor den scheidsrechter de taak om in te grijpen. Hij alleen is op het veld „de baas." En met tact, doch tevens met gestrengheid, kan hij voor een groot deel den goeden geest bewaren. Het is nu eenmaal een vaststaand psychologisch verschijnsel, dat, zoodra een aantal spelers merkt dat de arbiter niet voor z'n taak berekent is, ze opeens alles durven en doen wat met goede sport niets te maken heeft of mag hebben. Zoo'n onbekwame arbiter gaat onderhandelen met z'n spelers die natuurlijk twee partijen vormen. Hij reageert op de aanwijzingen, die niet zelden aanfluitingen zijn, van 't publiek rondom het veld, die ook ieder voor een club de gunstigste beslissing verlangen. En 't einde van zoo'n wedstrijd is beter dan z'n begin. 't Wordt daarom tijd, méér dan tijd, dat de vele clubbesturen over leg gaan plegen. We mogen toch van een scheidsrechter verlangen dat hij de spelregels kent Hoeveel man keert hier niet aan In een van de serie wedstrijden die te An del gehou den worden, gaf een scheidsrechter een penalty voor een bal die van den grond tegen de hand van een speler sprong, 't Doelpunt beteekende hier, meen ik, de nederlaag. De scheidsrechter had echter moe ten weten dat zoo'n bal niet als handsbal mag aangemerkt worden, ook niet binnen de lijnen van het strafschopgebied. Dit voorbeeld slechts ter illustratie. Om nu de mooie voetbalsport voor deze en an dere vertooningen te bewaren, zou ik dit voorstel in overweging willen geven: laat elke club één of twee bekwame personen aanwijzen als plaatselijk arbiter. Indien er dus 15 clubs zijn, krijgen we een 25 a 30 scheidsrechters, verdeeld over denge- heelen omtrek. Laat aan deze men- schen gezamenlijk een korte cursus geven in leiding en spelregels. We hebben dan in korten tijd de beschik king over geschoolde krachten. Voor elke wedstrijd die van eenig belang is, kan men dan een scheids rechter van een andere plaats aan vragen, die zich bij toetreding tot den cursus verplicht stelt te komen. Desnoods tegen een algemeen vast gestelde kleine vergoeding. Me dunkt, dit is een groote stap in de goede richting. Welke club nu, neemt dit of een dergelijk voor stel over en begint met de organi satie hiervan? Later gaan we een stap verder, en organiseeren alle clubs in een districtsbond met een eigen competitie. Maar éérst goede scheidsrechtersIn deze tak van sport die de smypathie heeft van welhaast alle jongelui, is nog mooi en vrucht baar werk te doen. Vooruit dan en aangepakt! 'tResultaat kan niet an ders zijn dan goed. Wie begint? U, mijnheer de Redacteur vriende lijk dankend voor de plaatsruimte, hoogachtend, M. J. L. BÉNEKER. Woudrichem, Juli '33. HEUSDEN. Tot de 2e klasse zijn toegelaten aan de Clir. Kweekschool te Gorinchem G. C. Bouman en M. Baaijens alhier. Vrijdag slaagde te Breda voor het Mulo-diploma Bde jongenheer G. C. Bouman alhier. Bij de Ned. Uerv. Kerk is tot Diaken benoemd de heer A. Bax, welke ook zijn benoeming heeft aangenomen. Bij het te Eindhoven gehouden examen van den Nederl. Bond van „Groote" schrijvers „St. Genesius" slaagde mej. J. Crijns alhier, voor kantoorstenograaf in de Nederl. Taal. Zij genoot hare opleiding bij de Eerw. Zusters J. M. J te Engelen. Volgens een bij den Burgemees ter ingekomen schrijven, heeft de heer Commissaris der Koningin dezer pro vincie het voornemen deze gemeente te bezoeken op Woensdag 2 Aug. a.s. en zal alsdan des namiddags te plm. kwart, over twee in het gemeentehuis audiëntie verleenen aan colleges en bij zondere personen alhier gevestigd, die Zijn Hoogedelgestrenge hun opwach ting wenschen te maken of over het beheer en de belangen der gemeente wenschen te spreken. De „Fanfare der H. Familie" was voornemens a.s. Zondag, 30 Juli, haar 3de zomer-concert te geven op de muziek tent. Nu evenwel de „Heusdensche Fan fare" a.s. Zaterdagavond haar 3de zomer- concart geeft en daardoor twee avonden achter elkaar concert zou plaats hebben, is het concert der „Fanfare der H. Fa milie" uitgesteld tot 2 Augustus a.s., ter gelegenheid van den 75&ten verjaardag van H. M. Koningin* Moeder. ALMKERK. Zaterdag j.l. speelde de korfbal- vereen. „A. K. O" tegen de vereen. „Quik" te Nieuwendijk haar 6e comp. wedstrijd, welke eindigde met 41 in 't voordeel van „A. K. C." CAPELLE. Onder leiding van het onder wijzend personeel maakten j.l. Don- dag een 40-tal leerlingen der O. L. school in de kom het jaarlijksch schoolreisje. Met den eersten trein vertrokken de jeugdige reizigers wel gemoed naar Rotterdam, waar een rondvaart door de havens 'werd ge maakt en een bezoek aan het vlieg veld „Waalhaven" werd gebracht, waar het gezelschap door een con troleur werd rondgeleid en gelegen heid had diverse vliegtuigen van na bij te bezichtigen, alsmede het op stijgen en dalen der machines. Na den middag werd met een autobus van de V.I.O.S. uit Wateringen via Delft, waar in de Nieuwe kerk de vorstelijke graftomben en het graf- momument van Hugo de Groot be zichtigd werden, naar Hoek van Hol land gereden. De zee lokte al spoe dig en in minder dan geen tijd wa ren schoenen en kousen uit. Na een goed uur in het zilte nat te heb ben rondgesparteld, werd de bus weer opgezocht, om tot besluit van dezen mooien dag nog een tocht te maken door het Westland met een bezoek aan de druivenkweekerii van den heer Boon te Monster, waar de kleinen getracteerd werden op een portie druiven, wat ze zich heerlijk heten smaken. !Met de trein van ongeveer half tien arriveerde het gezelschap moe, maar voldaan, te dezer plaatse, waar het aan het station door een groot aantal belangstellenden, alsmede door het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid", werd opgewacht, waarna het onder de vroolijke tonen der mu ziek huiswaarts ging. Ds. E. E. de Looze te Rens- woude heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier be dankt. Onze dorpsgenoot, de heer Adr. v. d. Linde, die met Kerstmis j.l. op het concours van het mu- ziek-college te Rotterdam met een 2e prijs bekroond werd en 29 Juni j.l. jals solist medewerkte op een pi ano-avond van leerlingen van den hr. Jan Verhoeven te Rotterdam slaagde j.l. Maandag bij het te Antwerpen gehouden examen voor het diploma „Degré moyon." Geslaagde en fami lie onze hartelijke geluk wenschen met dit schitterend succes. A.s. Donderdag des nam. half vier hoopt in de Ned. Herv. kerk te dezer plaatse op te treden Ds. Guittart uit Raamsdonksveer. (huwe lijks inzegening Aan de Rijkskweekschool te 's Hertogenbosch werden bii het ge houden overgangs-examen van de 2 e naar de 3e klasse bevorderd Mej. H. Dekkers en de heeren J. v. Beek Wzn, J. Quiriins. C. Roubos en J. Verhoeven uit deze gemeente. A.s. Donderdag zullen een 40- tal personen uit deze omgeving mei een tweetal autobussen een plezier reis maken naar Apeldoorn en omge ving ter bijwoning van de aldaar dien dag te houden N.C.R.V. landdag. Te Breda slaagden voor het M.U.L.O.-examen voor deploma A. Mei. Beppie Oerlemans en voor di ploma B. de heer A. van Domme len Jzn. alhier. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. v. d. Haart aan de Nieuwevaart hield jl. Zondag met jonge duiven een wedvlucht vanuit Vilvoorden met den volgenden uit slag: H. Rosenbrand, 1, 24, 47; W. Versteeg, 2, 10, 11. 26, 45, 50: A. Klootwijk, 3, 5, 27, 41; J. van Door nik, 4, 16, 46 55; A. Spierings, 6» 7, 29, 30, 48 P. de Roon. 8 M. de Jong, 9; 17, 34; H. Dek kers, 12, 19, 44; A. Versteeg, 13, 33, 42; G. Treffers, 14, 23. 32. 51 L. de Haan, 15, 43; P. Nieuwenhui- zen, 18; P. Bakkeren, 20. 35; A. de Jong, 21, 22, 54; E. Haverhals, 25, 38, 49; W. Mandemakers, 28. 39, 40; J. Versteeg, 31 C. Verhagen. 36, 37. 53 5 A. Blom, 52. 56, 57. Eerste overduif: W. Mandemakers. De eerste prijswinnende duif werd ge constateerd om 9.52.15 en de laatste om 10.8.15. DUSSEN. Toegelaten na examen tot de Ie klasse van de Rijks Hoogere Burgerschool te Gorinchem J. M. Michael alhier. DRUNEN. - Veiling 24 Juli. Per K G. Tomaten 1721, id. II 13-17, id. Ill 841, Roode bessen 744, Snij boonen 1220, id, II 23, Wagenaars 410, Rattekeutels 514, Dubbele 4015, Stamboonen 38, Boterboonen 2 8, Tuinboonen 421/2Stokprin- cessen 32—37, Erwt°n 29, brom bekken 3—-42, Peulen 29. Aardappelen s/4IV2 Blauwpit 2— 21/2 Pruimen lü24, Kroosjss 820, Frambozen 20—37, Kruisbessen 311, Appelen 2—45, Janbazen 15, N. Holl. Suiker peren 68, Oomskinderen 4216. Juin 1iy4 Sjalotten 2- 5, Juintjes 68. Per stuk Blcemkool 69, id. II l1/25, Roode kool 27, Savoye kool l/23 Spits kool 13, "Witte kool 23, Meloenen 25—35, id. II 1025, Witte komkom mers 2—3, id. II Vj—1, Sla 1—3, Andijvie 42y2 Perziken i1/23l/2 Per bos Rabarber 42, Peen 35ya DOEVEREN. Dezer dagen slaagde voor het Mulo-diploma te Breda, Mej. M. Boll alhier. GIESSEN. Maandag overleed alhier, in den ouderdom van bijna 64 jaar, de heer Joh. Nieuwenhuizen, wethouder dezer gemeente. De overledene bekleedde nog tal van andere functie's, n.l. voorzitter der „Polder Uitwijk" en bestuurslid van de Water schappen „St. Romboutspolder", „DeZeven Bannen" en Alm en Gantel". GORINCHEM. Tot de 4 e klasse der Chr. Kweek school alhier zijn 0 m. toegelaten A. van Dalen te Brakel, N. M. R. Hakman te Almkerk, T. de Klerk te Werkendam, A. van der Vliet Ariezoon te Andel. Bevorderd van de 4e naar de 2e klasse.' 0. m.mej. E. Benkhuyzen. te Andel en mej. Klazina de Lorrn te Giessea. GEERTRUIDENBERG. Onder veel belangstelling is alhier, in afwachting van de plannen om een jeugdherberg te stichten in de voormalige kazerne, een noodjeugdherberg geopend, waarvan thans reeds gebruik kan worden gemaakt. NIEUWENDIJK. ERNSTIG ONGELUK MET DOODE- LIJKEN AFLOOP. Dinsdagmorgen had alhier op den Rijksstraatweg, schuin tegenover het postkantoor een ernstige aanrijding plaats, vVaarbij de 21-jarige J. CoLijn noodlottig om het leven is gekomen. Een. vrachtauto komende uit de rich ting Gorinchem, reed den timmerman J. C. die op weg naar zijn wefk was, (nog geen 50 M. voorbij zijn woning verwijderd) van achter hoewel bij aan den rechtschen .kant was zoo danig aan, dat (de dood direct intrad. Dit ongeval, hetwelk jn den vroegen morgen gebeurde, verwekte in ons dorp veel consternatie. Mej. Truus Kroon is gekozen tot Presidente der Geref. Meisjesver- een. „Ruth" alhier. Zaterdagavond gaf het Chr. faa- farecorps „Crescendo", directeur de Weled. Heer S. Kuipers, een concert op de muziektent. Dit concert mag als goed geslaagd genoemd worden, er waren velen gekomen om te luis teren. De nummers die gespeeld wer den getuigden van Jlinke studie ea bekwame leiding. Het publiek heeft van dit concert uitermate genoten, e* we hopen, dat Crescendo ons weer spoedig op zoo een concert zal ver rassen. Jammer was echter, dat de opbrengst gerekend naar ,het talrijk pu bliek dat aanwezig ;was, zoo weinig was, 'n.l. f 19.28. .Muziekliefhebbers houdt ons muziekcorps in eere, en steunt haar dan .vooral bij zoo'n schit terend concert met uwe gaven. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse der Chr. Kweekschool te Gorinchem, mej. A. L. Wisse al hier. NIEUWAAL. Tijdens een zwaar onweer, ge paard met bevigen regen, dat zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag alhier en omgeving ontlaste, werd van den heer Termeer een paard in de wei doodelijk getroffen. NEDERIIEMERT. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer Arie va* AalstBaks. De handel in paarden, voornamelijk in de warmbloed, begint hier in de om geving meer leven te vertonnen, waaraan de reeds bestaande rijvereenigingen wel niet vreemd zullen zijn. De meisjesvereeaiging alhier maakte verleden week per autobus van K. Struijk Zn. een p!eizierreisje naar Apeldoorn. Zij vertrokken 's morgens om zes uur en kwamen ongeveer half elf op genoemde plaats aan. Het Koninklijk park werd het eerst bezocht, daarna de Echoput, toen de Julianatoren. Ook alle gemeen telijke paden werden in oogenschouw ge nomen, eveneens de Loenensche waterval. Daarna vertrok men naar Sonbeek bij Arnhem, alwaar alles was versierd wegens het 700-jarig bestaan. Na zeer veel ge noten te hebben, keerden allen om half elf hoogst voldaan in ons dorp terug. Een woord van hulde aan mej. Knoop voor de moeite die ze zich heeft getroost om het de leden zoo aangenaam mogelijk te maken en ook alle de overige bege leidsters, is zeker niet misplaatst. RAAMSDONKSVEER. Door de commissie tot tel ling' van het hoornvee in deze ge meente werd vastgesteld, dat het aan tal runderen 2558 stuks bedraagt. De kinderen der Dorpsche Chr. school maakten onder leiding van het personeel een uitstapje naar de mooie Roestelbergen onder Loon op Zand. De echtelieden LeijtenVan Dongen hopen deze week hun Gou den Huwelijksfeest te vieren. Mej. T. v. Gelder, leerlinge der Chr. M.U.L.O. op het Veer slaag de voor diploma A. Nu zijn al de 6 candidaten dier school geslaagd. Wel een prachtig succes. 27 dezer zullen ongeveer 20 personen uit deze gemeente per au tobus naar Apeldoorn gaan, tenein de de Landdag van de N.C.R.V., bij te wonen. SPRANG. De Ned. Herv. Knapenvereeniging „Samuel" besloot, in plaats van met den trein, per autobus van de H. B. op 15 Aug. a.s. een reisje naar Valkenburg (L te maken. Onder leiding van haar voorzitter, de heer D. Drost, kwam j.l. Vrijdagavond de A. R. J. A. in goed bezochte ver gadering bijeen. Na lezing der notulen door den secretaris, de heer C. v. Caem, en behandeling ingekomen stukken, werd door het lid B. Dalmaijer ingeleid het onderwerp„Talma". Na afkomst en geboorte van wijlen Ds. Talma te hebben toegelicht, stond spr. breedvoerig stil bij den onvermoeiden arbeid die door Talma was verrichtwie en wat hij voor Pa trimonium en de A. R. partij was ge weest. Ook bij den socialen arbeid, door dezen grooten in den lande verricht, stond spr. breedvoerig stil. Een aangename en leerzame bespreking volgde op deze in leiding. Na een woord van dank sloot de voorzitter deze vergadering. SLEEUWIJK. Voor het M.U.L.O.-examen is geslaagd de heer A. Ouwerkerk, leer ling van de Chr. [M-U.L.O. school aan den Tol alhier. VEEN. Op de alhier gehouden fruitver- pachting besteedde men f 1.50f2 00 t—ii r» r.'"-*»! ihmmh 111— 11 nu Zaterdag j.l. speelde de Korfbal club „Quick" alhier, op haar terrein een wedstrijd tegen „A.K.C." van Alm kerk. Deze spannende wedstrijd ein digde met 41 jn het voordeel va* „A.K.C."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2