VERKOOP FRUIT bij IChM Plaatselijk Nieuws. Iturgerlijke Stand. Notaris H. C. DE JONQH naweideverpachting delde bedrijfswinst der gecontroleerde landbouwbedrijven f 25.68 per H.A., de gemiddelde grootte was 48 H.A., zoo dat bet jaarinkomen der boeren op die bedrijven bedroeg f 1232.—. In het boekjaar 1930—'31 was het bedrijfs verlies van 85 gecontroleerde bedrijven gemiddeld f71 per H.A. De resultaten over f 1932'33 zijn minder slecht, doch niettemin hebben nog 54V2 pCt. der gecontroleerde bedrijven met ver lies gewerkt. Daarna geeft spr. een overzicht van de ,slechtste en de beste bedrijfsresultaten van een zevental ge bieden der provincie. Niet alleen de boekhoudbureaux illustreeren den .slech ten toestand in den landbouw, doch ook de indexcijfers geven eenzelfde beeld. Op basis 19241929, dus in een tijdvak, waarin de boeren in het werk gebied der Maatschappij al reeds geen inkomen hadden, waarvan zij op be scheiden schaal konden leven gesteld op 100, waren de indexcijfers voor Mei Mei 1933 voor alle landbouwproducten 48, dus minder dan de helft. Alle lan den hebben zich .omringd met hooge tariefmuren, terwijl de contingentee- ring finest werkt. Het gemiddeld in voerrecht in Nederland is 15 pCt., België <en Portugal 20 pCt., Engeland, Frankrijk en Duitschland 35 pCt., Italië 40 pCt., Polen 70 pCt., Canada 120 pCt. en de Vereenigde Staten van N.-Ame rika 450 pCt., hierdoor is de Nederland- sche landbouw wel op zelfvoorziening aangewezen. 'Een lichtpunt voor den iandbouw noemt spr. de aanneming van de 'wet tot verleening van retorsiebe voegdheden, terwijl de Landbouw-Cri- siswet bij aanneming door de le Ka mer ,de Regeering de bevoegdheid geeft, om teelt- en prijsregelend op te treden, niet alleen voor tarwe, zuivel en varkens, doch o.a. ook voor rund-, paarden: en schapenvleesch, voor za den, fabrieks- en consumptie-aardap pelen,'suikerbieten, grien hout,riet, vlas, eieren, fruit, groenten, bloemen en alle soorten van granen; wordt van deze wet door de regeering gebruik ge maakt, dan bestaat de mogelijkheid, dat binnen afzienbaren tijd een einde zal komen aan de zeer moeilijke tijden voor de boeren. Voor de consumptie aardappelen is thans door de Crisis- Co n su m pti e - A ard app el-Oen t ral e een steunregeling ontworpen, waarvan de hoofdlijnen overeenkomen met .de lij nen van het voorstel in Sept. 1932 door de N.-Br. Mij. van Landbouw gedaan. Spr. staat stil bij de vergelijkingen van de kleinhandel- en groothandelprij- zen, en de verhoudingen van het le- vensonerhoud in 1933 >en 1932, welke een ongezond beeld vertoonen. De verhoudingen tusschen de index cijfers der prijzen van, de landbouw producten de kosten van levensonder houd, de loon,en in den landbouw en de loonen in de beschutte bedrijven is thans ongeveer i331/i41/;*. Onze concurrentie wordt niet alleen onmogelijk gemaakt, door de han delspolitiek der verschillende landen, doch ook de monetaire (politiek speelt een groote rol. IMet uitzonde ring van 5 landen, waarbij ook Ne derland behoort, heeft de igeheele be schaafde wereld zich losemaakt tvan den ouden standaard, waardoor deze landen zich hebben ontdaan van een gedeelte hunner schulden aan het bui tenland, waardoor hunne concurrentie moeilijkheid is vergroot. Spreker durft geen oordeel uit (te spreken, inflatie voor de Nederlandschen land bouw gunstig kan zijn, dit moeilijke vraagstuk is echter in studie geno men bij het K.W.L.C. Daarna 'behandelt de Voorzitter, het groote omvangrijke werk, dat jn het afgeloopen jaar door het Dagel. Be stuur is verricht, terwijl hii de hoop uitspreekt, dat de boeren zich krach tig zullen gaan organiseeren en zich zullen aansluiten bij de 'N. Br. Maat schappij van Landbouw. Daar de spreker H. D. Louwes nog niet aan wezig was, werd de rondvraag aan de orde gesteld. Het woord werd gevoerd door Mr. Dieleman, Voor zitter aan de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Hii dankte den Voor zitter voor de vriendelijke iwoorden tot hem gericht, en zeicle o.m. dat door stevige handelspolitiek eigen landbouw en industrie moet worden beschermd. De Regeering is in het nemen van maatregelen van goede wille, deze maatregelen zullen moeten rusten op basis van autarkie, het geen, niets nieuws is, want ook in 1835 werden maatregelen getroffen om b.v. het graan te steunen door de graanwet, welke werd verdedigd door de grootste vijhandelaren van dien tijd, zooals van Hoogendorp e.a. (Wordt vervolgd). Vergadering van den raad der ge meente HEUSDEN op Donder dag 3 Augustus, des n.m. acht uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Secretaris: WelEd. Heer A. v. Delft. Aanwezig alle leden, behalve wet houder de Haan, als de Voorzitter te ruim 8.15 de vergadering opent. De secretaris leest de notulen der vorige 'vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Besluit_tot goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot wij ziging der begrooting van het Vleeschkeuringsbedrijf. Wordt aangenomen voor kennisge- ving. Brief van Ged. Staten houdende eenige aanmerkingen op de ingezon den instructie van den Gemeente-ont vanger. De aanmerkingen zijn slechts van formeelen aard. B. en W. stellen voor de door Ged. Staten voorgestelde veranderingen aan te brengen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Verzoek van J. H. Verhoeven om eervol ontslag als Hoofd der Open bare School voor gewoon lager on derwijs, alhier, met ingang van '1 October 1933. B. en W. stellen voor het gevraag de ontslag te verleenen. De Voorzitter merkt op, dat de wet sleehts kent eervol en niet eervol ontslag, was dit niet het geval en kende de wet ook ontslag op de meest eervolle wijze dan zouden B. en W. hebben voorgesteld het ont slag op deze wijze te verleenen, thans stelt het college voor het ont slag eervol te verleenen. De raad gaat ook met dit voor stel accoord. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de noodige stappen zullen doen, om in de ontstane vacature te voorzien. De heer Stap zegt, dat hij meent te spreken namens vele kiezers, als hij den wensch uit, dat getracht wordt een protestantsch hoofd met christe lijke beginselen te krijgen. De Voorzitter antwoordt, dat hii er niet aan twijfelt of B. en W'. zullen met dezen wensch rekening houden. Alvorens van dit punt af te stappen acht spreker zich verplicht een enkel woord te izeggen, om na mens het Gemeentebestuur zijn groo te waardeering en erkenteliikhuid te betuigen voor de toewijding en ijver waarmede de heer Verhoeven gedu rende 'n reeks van 35 jaren als hoofd der Openb. School alhier is werkzaam geweest. Wij weten allen aldus spre ker, dat de betrekking van onderwij zer een ondankbare betrekking is, ma ken de kinderen .geen Ibehoorljjke vor deringen, dan is dit de schuld van den onderwijzer, is dit wel het ge val dan komt dit omdat de kinderen zoo b'ii de hand zijn. Ook de heer Verhoeven zal in zijn lange reeks van dienstjaren deze ervaring wel heb ben opgedaan. Ondanks dit heeft de heer Verhoeven altijd zijn eigen weg gevolgd en met hart en ziel de be langen van het onderwijs behartigd. Spreker gelooft te spreken namens den geheelen raad, wanneer hii den heer Verhoeven toewenscht, dat hii nog vele jaren van een eervolle rust zal mogen genieten. Verzoek van J. H. Verhoeven om aan hem te verhuren het thans door hem bewoonde huis der Gemeente. B. en W. stellen voor in beginsel te besluiten het verzoek in te willigen, het college zal dan te zijner tijd met nadere voorstellen betreffende huur enz. bii den raad komen. De heer Stap vraagt of het niet beter is eerst af te wachten tot het nieuw Hoofd is benoemd en of deze misschien het huis niet wil betrekken. De Voorzitter antwoordt, dat dit ook de bedoeling is, daarom wordt ook niet direct besloten op het ver zoek in te gaan. Met dit beginsel be sluit wordt alleen te kennen gegeven wii gevoelen er wel wat voor, doch willen eerst nog even afwachten wat later gebeurd. De raad kan dan 'met het voor stel accoord gaan. Voorstel van B. en W. om eenige door den Gemeente-Ontvanger voor gedragen posten oninbaar te verkla ren. De Voorzitter zou dit zoo aan stonds in besloten vergadering wil len afhandelen. Voorloopige vaststelling der Ge meenterekening en der rekening van het vleeschkeuringsbedrijf, beide over 1932. Deze rekeningen zijn onderzocht door een commissie bestaande uit de heeren Meenhorst, Schmiehausen en Verschure. De Voorzitter verzoekt deze com missie rapport van hare bevindingen te willen uitbrengen. De heer Verschure rapport uitbren gende zegt, t de commissie, beide rekeningen met de bescheiden heeft onderzocht en alles in behoorlijke or de heeft bevonden, zoodat zii adviseert tot voorloopige vaststelling. Nadat de Voorzitter de commissie heeft dank gebracht voor hare be- moeiinCTen wordt de Gemeentel ekt.- Mng voorloopig vastgesteld, wat den gewonen dienst betreft niet een ontvangst van f76°99»5C>> een uitgaaf van f74009,70 alzoo met een batig saldo van f2089,80 en den kapitaal- dienst met een ontvangst van f 3037,07 en een uitgaaf van f 3025,19 alzoo een nadeelig saldo van f 11,88. Wethouder Verhoeven onthield zich ingevolge de wet van stemming. De heer de Haan. komt ter ver- De rekening van den leeschkeu- ringsdienst werd in ontvangst en uit gaaf voorloopig vastgesteld op een bedrag van f 7123,72. De Voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten nog is ingekomen een schrijven over de zekerheidsstelling van den Gemeente-Ontvanger. In dit schrijven worden eenige be denkingen van vormelijken aard ge maakt. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan deze bedenkingen te vol doen. Nog is ingekomen van het bestuur der teekenschool het verzoek, om de huur van het gebouw met f 50 te willen verminderen, aangezien de mi nister anders de begrooting 1934 voor de teekenschool niet wenscht goed te keuren. De Minister dringt aan deze huur van f325 te willen brengen op f275. De Voorzitter zegt, dat het Ge meentebestuur geruimen tijd geleden van den Minister een schrijven heeft ontvangen, waarin werd aangedron gen, om de huur voor de teeken school met f too te verminderen. B. en W. hebben den Minister ken nis gegeven, dat zii op een dergelijk voorstel niet konden ingaan, omdat een huur van f.325 per jaar voor het gebouw niet te hoog was en het heel bezwaarlijk zou zijn, ja zelfs onmogelijk, ,om in de gemeente een andere geschikte lokaliteit te krijgen. De Minister bleef aanvankelijk zijn standpunt handhaven, waarop B. en W. de kwestie hebben laten rusten. Doch de Minister komt nu met het schoolbestuur in contact en zegt dat hij de begrooting 1934 voor de teekenschool niet wil goedkeuren als de huur van de localiteit niet op f275 wordt gebracht. De bezuiniging die aan alle departementen 'wordt toe gepast, maakt het moeilijk, om lan ger aan dezen eisch te ontkomen. Te meer, daar het jammer zou zijn dat de teekenschool gevaar zou loo- pen en haar lessen zou moeten stop zetten. B. en W. stellen daarom voor aan- het verzoek van het bestuur der tee kenschool te voldoen. Zonder discus sie gaat de raad ook met dit voor stel accoord. Rondvraag De heer Stap heeft wel iets voor de rondvraag, doch wil dit liever in besloten vergadering naar voren bren gen. De Voorzitter merkt op, dat daar voor zoo aanstonds gelegenheid be staat. De heer Meijer vestigt de aandacht op de stoep bij de Conservenfabrick, deze moet noodig worden nagezien, het asphaltdek is op verschillende plaatsen weg en er beginnen kuilen en gaten in de stoep te komen. Den Voorzitter is dit niet bekend geweest, hij zal hieraan terstond aan dacht schenken, doch merkt op dat het middengedeelte der stoep niet geasphalteerd is met het oog op slip gevaar in den winter. Daar geen der heeren verder iets voor de rondvraag heeft, wordt de open bare vergadering door den Voorzit ter gesloten en gaat de raad over in geheime zitting. RAAMSDONK. De raad heeft besloten tot vast stelling van een nieuwe bouwverordening. De algemeene politieverordening werd aan gevuld met een bepaling, dat het verboden is met reclamewagens, reclameborden, reclamedoeken of dergelijke reclamemid delen zich te bevinden op of aan den openbaren weg of op zoodanige plaatsen, dat die voorwerpen van den weg af zicht baar zijn, indien daardoor de openbare orde verstoord of bedreigd wordt of den goeden zeden aanstoot gegeven kan worden Op voorstel van B. en W. werd be sloten, met de n v. Bank voor heder- landsche Gemeenten een rekening-courant overeenkomst aan te gaan tot een bedrag van f 18,000. SPRANG. Met goed gevolg is door Mej. Ondersma, onderwijzeres aan de Chr. School alhier, het examen voor de hoofd- acte afgelegd. Het 8-jarig dochtertje van J. v. B had het ongeluk met een der vingers van haar linkerhand tusschen de kam wielen van de waschmachine te geraken. De gevolgen waren dat het voorste lid nagenoeg werd afgeklemd. Door dr. W. werd de hand verbonden. WASPIK. In deze gemeente zijn verschil lende gevallen van Mond en Klauwzeer geconstateerd. Door de harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak zal op Zondig 13 Aug. a.s. worden deelgenomen aan het federatief festival te Goirle. In deze gemeente is een korfbal club opgericht. Het terrein is gelegen aan den Vaartkant. Het bestuur is samen gesteld uit de heeren J. A. Ruijtenberg, beschermheer-; N. Verduijn, voorzitter; J. Dubbelman, vice-voorzitter G. van Pas, secretaris J. v. d. Wiel, penningmeester H. Verduijn, waarn.-penningm. Mej. Hajenius werd aangesteld tot leidster. Het aantal leden bedraagt reeds ruim 30. VEEN. De alhier gehouden verpachting van bouwland van de Diaconie der Ned Herv. Kerk alhier bracht op f 717. voorgaande jaren f 528 50. Zaterdagavond werd door de gem. zangvereen „Zanglust" alhier, met mede werking van verschillende andere ver- eenigingen, eén goed geslaagd concert gegeven. Enkele dames, welke bloempjes ver kochten, konden 30 gulden afdragen voor de kas der vereeniging. Bij het vee van de Gebr. van Andel, loopende in „de Slagen" alhier, is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Van de lichting 1934 dezer gem. zijn tot gewoon dienstplichtigen bestemd de ingeschrevenen C. L. de Raden en A Duijster en tot buitengewoon dienst plichtigen H, Kraaij en G. Vos. WIJK. Dinsdagavond liep het drie-jarig dochtertje van M, T. alhier al spelende in een pot met kokend water, die de moeder zoo juist van de kachel had genomen. Het kind verbrandde zich deerlijk, zoodat ijlings geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die werd verleend door dokter Veenhuysen uit Veen De wijkzuster, die kort geleden alhier in dienst is getreden, bewijst uit stekende diensten. Bij een dergelijk ge val, wordt de aanwezigheid van zoo'n zuster eerst in vollen omvang gewaar deerd. De muziekvereeniging „Oefening en Uitspanning" is voornemens (morgen) Zaterdagavond een concert te geven op hare muziektent. De gememgde zang- vereeniging „Con Amore" zal bij deze gelegenheid hare beide concoursnummers ten gehoore brengen, waarmede zij op het concours te Woerden zoo'n schit terend succes wist te behalen. WERKENDAM. a.s. Zaterdag zal de poBtduiven- vereen. „Stormvogels" (Werkendam Hardinxveld) een wedvlucht houden vanuit Ciney (F.), afstand 160 K.M. Uitslag wedvlucht van Gembloux W. de Boon—Mik 1, 2, 3,9, 26 en 28; B. Groeneveld 4, 8 en 20B. de Jong Buik 5, 19 en 20De Klerk 6J. de Koning 7 en 16M. de Vries 10 en 13; Simon—Vogel 11, 12, 21, 23 en 24; J. A. Visser 14C de Ruiter 15 en 25 Van Kooij 17 P. de Breejen 27 D. BiesheuvelVisser 18. Door onze Turnvereen. „O.K K." werd deelgenomen aan den ouderlingen wedstrijd te Gorinchem. Dat deze nog betrekkelijk jonge vereeniging goed ge speeld heeft, bewijst wel dat zij met twee derde-prijzen thuis kwam. De heer P. P. alhier geraakte zoo danig tusschen een lorrie bekneld, dat geneeskundige hulp moest worden ont boden. Het zoontje van B. D. bekwam brand wonden op de ijzerwerf tijdens het uit oefenen van ijzergieten. Woensdagmiddag had alhier een ongeval plaats, dat zeer droevige gevol gen had kunnen hebben. Een jong paartje zou zich op weg bewegen naar 't Gemeentehuis om in den echt te treden. Een broer van den bruidegom begaf zich vanaf het schip dat in de nieuwe haven lag op de loopplank. Vermoede lijk is hij gestruikeld, met het gevolg dat hij achterover in het water viel. Reeds had den drenkeling een paar maal hulp geroepen, toen enkele gasten de tegenwoordigheid van geest hadden een boothaak toe te steken, waaraan hij zich kon vastklemmen en werd zoo op het droge gebracht. Deerlijk geschrokken kwam hij er ge lukkig met een nat pak af. Begrijpelijk gaf dit voorval eenige stagnatie voor het volvoeren der plechtigheid ZALTBOMMEL.. Veiling van 2 Aug. Deutsche vern I 22, Morellen 7—14, Roode bessen 3—6, Zwarte bessen' 12, Roode kruisbessen 4, Eldensche Blau we 6—9, Krozen 6—8, Blauwe -prui men 5, Perziken 2 cent per pond. Janbazen 14, Kruideniers 1218, Kruidperen 47, Rooijkesperen 4—6, Suikerperen 5—8, Stroopperen 4, Yel- louw Transparant 13—22, Augurken I 815, Augurken II 26, Staaksnijboo- nen 58, Staakprincessen 810, Stam- princessen 3—7, Boterboontjes 26, Doperwten 2, Zilveruitjes 3—5, Blauw,- pitten 1.27, Koh i Nors 1.13-1.22 ct. pejr kilo. Netmeloenen 1923, Suikermeloenen 16, Witte komkommers 14, Andijvie 1, Roodekool 1— 3y2, Savoijekool 12, Bloemkool 141/2 cent per stuk. Kroten 1, Wortelen 5 cent per bos. BRAKEL'. Over de maand Juli 1933. Geboren: Jan, z. van S. Em- strang en A. Brienen; Johanna, d. van H. v. Geloven en M. B. Erm- strang; Jenneke, d. van C. T. Sus- tronk en M. v. Dalen; Hermen Arie, z. van C. v. Dalen en G. v. Hees; Jansje, d. van C. H. v. d. Bosch en M. W. Streefkerk;. Johanna A. d. van A. M. Ermstrang en A. J. Versteeg; Wouterina, d. van A. Hak en G. Zwamborn. Getrouwd: Johannes v. Dalen, 24 j. met Dirkje C. v. Dalen 23 j. NEDERHEMERT. Over de maand Juli. Geboren: Berendina W., d. van B. van Kooten en Ger. de Putter; Christina, d. van J. H. van Heems kerk en J. van Kapell. Ondertrouwd: Arie Biesheu vel, 23 j., en E'. van de Werken. 20 j. POEDEROIJEN. Over de maand Juli 1933. Geboren: Hendrika A. d. van T. v. d. Anker en H. Biesheuvel; Aagje, d. van A. H. v. d. Werken en J. v. Giessen; Alibert, z. van D. Bok van Horssen en G. W. v. Heemskerk; en.A. v. d. Ven; Marcelus, z. van W. Willemina A. O., d. van J. G. N. LIasselman en A. A. A. Opstel ten. Overleden: Arie Bok, 70 j. en A. v. d. Werken, oud 10 dagen, d. van A. H. v. d. Werken. van Mevr. M J. VAN HASSELT— van Dalen en Mej. M. A. VAN OS: HET FRUITGEWAS in de boomgaarden »Prink- Akker* en »Streep« aan het boveneind onder Brakei, in één perceel. Biljetien vóór of op WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1933, nam. half twee (Z. T.) bij PAEREL te Brakei Aanwijzing doet de heer A. VAN DaIeN te Brakei. Notaris-Kantoor Ammerzoden te Ammerzoden, is voornemens de te NEDERHEMERT (Eiland) te houden op WOENSDAG 9 AUGUS TUS 1933, des nam. 3 uur (Z. T.), in het Regthuys aldaar. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10