Binnenland. yyHERTOG FRANS", 6 cents Sigaar Plaatselijk Nieuws, fturgelijkeii Stand II echtzaken. zuilen schrikken als zij de lijst zien en bedrag vernemen dat dan zcu moeten worden uitbetaald. Daar geen der heeren verder iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de vergadering. Vragen op rechtskundig gebied {Abonné's kunnen In deze rubriek GRATIS vragen stellen). Ik heb een vriend, die komt uit Duitsch- land. Hy is al 7 maanden in Nederland. Nu wil hij graag als Nederlander inge schreven worden Kan dat? Kost hem dat ook geld? Hij wil over een jaar trouwen. Gaat het dan ook gemakkelijker of goedkooper S. G. Uw vriend kan alleen Nederlander wor den door naturalisatie, maar om te kunnen worden genaturaliseerd moet hij vijfjaren ia Nederland gewoond hebben en boven dien een bedrag gestort hebben bij een ontvanger der registratie van ten minste f200 en ten hoogste flOOO naar gelang van zijn aanslag in de Rijksinkomstenbe lasting. Wat zijn trouwen betreft doet het er niets toe of hij Duitscher dan wel Nederlander is. Naturalisatie zou het trouwen noch gemakkelijker noch goed- kooper maken. Zijn de markten in Nederland voor dkeu handel op deze dagen vrij voor iedereen, of is er ten opzichte van deze markten voor elk een afzonder lijke gemeenteverordening. Wij waren te Leeuwarden en Gro ningen met goede deugdelijke planten, doeh werden zonder opgaaf van reden geweigerd. Hoe is dat? j T. V. Markten worden ingesteld bij raads besluit, goed te keuren door Gedepu teerde Staten of Kroon. Nu heeft de raad de bevoegdheid maften in te stellen voor alles waarvoor hij wil b.v. voor vee, voor varkens, voor bloemen, enz. terwijl bij hetgeen op die markten betrekking heeft bij plaatseLijke verorde ning kan regelen. Nu is het zeer wel mogelijk, dat op grond van zoodanige verordening het op de markt te koop aanbieden van planten is verboden. We 330«den U aanraden naar de Secreta rieën te Groningen en te Leeuwarden te gdan en daar inzage te vragen van «3e raadsbesluiten, waarbij de markten werden ingesteld en van de betrekke lijke Verordeningen. U kunt dan zelf saen hoe het met een en ander staat. Mag een lid van den Gemeenteraad <ook werkzaam wezen in een rijkswerk verschaffing en mag een Gemeenteraadslid oofe werkloozensteun trekken Komen zulke Raadsleden volgens amb telijke instelling, volgens het werkloozen- liealuit van den Minister, wel voor boven staand in aanmerking. Een Abonné. TBr bestaat geen enkel wettelijk be zwaar tegen, dat een gemeenteraads lid. werkzaam is in eene rijkswerkver- scfaaffing of werkloozensteun geniet. Een raadslid heeft evenveel recht als ieder ander om in eene rijkswerkver- sdiaffing te werk te worden gesteld ©f ©m steun te trekken. 1*11.0 VIN CI ALE RECLAME VER- -ORDENING NOORD BRABANT. Onder de aandacht van belanghebben de® wordt gebracht, dat op 1 Januari 1934 and eindigen de overgangstermijn, genoemd in art. 7 der Provinciale Reclameveror- denÊng (Provinciaal Blad 1931, no. 68) Met ingang van dien dag zal derhalve geen enkele reclame uitgezonderd die, wsike betrekking heeft op zaken, die wor de® vervaardigd of verhandeld, of op be drijven, die worden uitgeoefend op of in 3iet onroerend goed waarop of waaraan de reclame is aangebracht buiten de .k«m eener gemeente aanwezig mogen zijn, •wanneer niet door het College van Gede buteerde Staten ontheffing is verleend. Met het oog op de vele te verwachten "wersoeken om ontheffing is het gewenscht, dat de houders van onder de overgangs bepaling vallende reclames reeds thans een verzoek om ontheffing bij Gedeputeerde Staten indienen, opdat dit College vóór Siet verstrijken van den termijn daarop kunnen beschikken. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor elke gemeente, buiten de kom waar van reclames zijn of worden aangebracht, aem afzonderlijk verzoek moet woiden in gediend bij Gedeputeerde Staten. Een verzoek om ontheffing moet o.m. bevatten Te. naam, voornaam, woonplaats met nauw keurige aanduiding van straat en huis- oaummer van den verzoeker2e. de ka- •dastrala en plaatselijke aanduiding van bet onroerend goed, waarop of waaraan de reclame zal worden aangebracht3e. de mededeeling of de aanvrager eigenaar dan wel gebruiker van het goed is en wanneer hij gebruiker is, of de eigenaar zijn instemming met de aanvraag heeft betuigd; 4e. een uitvoerige en nauwkeu rige opgave van de afmetingen, de kleuren en den inhoud der reclame in woord en beeld, vergezeld van een foto of beeld (schets), dit laatste in kleuren. o BRAND TE 's GRAVENHAGE. In het magazijn van kantoorbehoeften van de firma P. en T. te 's Gravenhage is brand uitgebroken, terwijl de eigenaar afwezig was De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, zag zich genood zaakt de voordeur open te breken. Bij onderzoek bleek een gedeelte van den voorraad kisten en pakken enveloppen te branden. Met behulp van de motor spuiten van het Rijs wij kscheplein en van de Louise Henriettestraat werd het vuur spoedig geblu8cht. Vermoed wordt, dat onvoorzichtigheid met een brandende sigaar of sigaret de oorzaak van dezen brand is. De schade is vrij aanzienlyk. —O NEDERLANDER IN BELGIË VERONGELUKT. Bij een verkeersongeval. Dinsdagmorgen is tusschen Blanken- berghe en Brugge een ernstig ongeluk gebeurd, Den avond tevoren waren Jan Verhoeven en Jan Wetterinck, radiohan delaars van Nederlandsche nationaliteit en wonende te Brugge, met een gehuurde auto naar Blankenberghe gereden, Op den terugweg naar Brugge botsten zij tegen een vrachtauto, die wegens defect op den weg stilstond. De auto van de Nederlanders werd in een sloot naast den weg geslingerd en vloog in brand. Ver hoeven kon tijdig uit den wagen komen en bleef ongedeerd, doch Wetterinck was waarschijnlijk ernstig gewond en kon niet meer uit den wagen komen, zoodat hij in de vlammen omkwam. Het lijk is naar het doodenhuis te Zuienkerk overgebracht. ERNSTIG ONGELUK BIJ WIELERWEDSTRIJDEN. Aneta seint uit MedanMaandagmid dag reden tijdens de Faroka-wielerwed strijden op den centralen passar drie renners op het publiek in, waardoor deze renners en verschillende toeschouwers werden gewond. Een Chineesche toe schouwer werd zeer ernstig gewond. Hij bekwam een schedelbreuk en is overleden. O— HET MES. Te Turnhout waren twee Nederlanders uit Tilburg op zoek naar een taxi. Een chauffeur, zekere Decks, verklaarde zich bereid de twee Hollanders naar Tilburg te rijden. Daar zy geen geld bij zich hadden, beloofden zij te zullen betalen, als zij op de plaats van bestemming zouden zijn aangekomen* Te Tilburg nam een van de passagiers plaats naast den chauf feur. Nadat zij door eenige straten waren gereden, werd eindelijk halt gehouden. De Nederlanders sprongen uit de auto en gingen een huis binnen. Eén van hen kwam spoedig daarop terug en gaf den wachtenden chauffeur een messteek, zeg gende Dat is voor jou. De getroffen chauffeur, die zeer veel bloed verloor, ontving ter plaatse eerste hulp. De politie heeft de daders aangehouden. BRAND TE DORDRECHT. Een felle brand heeft gewoed in het café van den heer Scheffers te Dordrecht. De brandweer was spoedig met vier mo torspuiten ter plaatse en tastte het vuur met 48 stralen aan Na twee uur hard werken was men het vuur meester. De bovenverdiepingen zijn geheel verwoest het café bekwam ernstige waterschade. Verzekering dekt de aanzienlijke schade' Oorzaak is onbekend. o INBRAAK. Te Oss (N.Br.) verschaften onbekend gebleven personen zich door forceering van de achterdeur toegang tot de woning van de familie Van D. in de Nieuwe Brouwerstraat aldaar. Eerst werd de woonkamer grondig doorzocht. Uit de lade van een kast werd een bedrag van f 25 meegenomen, alsmede een gouden horloge met ketting. Bovendien werden uit een portemonnaie en uit een dames- taschje resp f 18 en f6 geroofd. Van de daders geen spoor. —O SCHOOL OPGEHEVEN. De openbare school te Made zal wor den opgeheven. Die te Drimmelen zal dan blijven bestaan. O ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op den onbewaakten overweg te Twee- loo nabij Meppel is een auto door een motortrein gegrepen en geheel versplin terd. De chauffeur bleef ongedeerd. O— MOTORONGELUK. De 20 jarige L. Constabel, monteur van het technisch bureau J. Schepers te Heer len, die voor werkzaamheden te Lemmer was, reed met zijn motorrijwiel tegen een boom aan op den rijksstraatweg Lemmer- Sneek Hy werd bij den veehouder Van der Meer binnengebracht. Hij bleek een Deze Sigaar is voorzien van licht Sumatra Zandblad dek en munt uit door haar heerlijke smaak en krijtwitte brand. zware hersenschudding te hebben beko men. Spoedig is de man overleden. o OVERREDEN. Op den Rielscheweg te Goirle waren een paar kinderen op een stilstaanden melkwagen geklommen. Toen de wagen in beweging werd gezet, viel de 11-jarige Vermeer eraf. Een wiel van den zwaren wagen ging het kind over het lichaam Zijn toestand is levensgevaarlijk. O— DESTRUCTOR VOOR NOORDBRABANT. Het bestuur van den Noordbrabantschen Cr. Boerenbond te Tilburg heeft aan de gemeentebesturen in de provincie Noord brabant een brief gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de abnormale omstandig heden het bestuur hebben gedwongen de oprichting van een destr uctor te vertragen De prijzen van de producten diermeel, technisch vet en huiden zijn ook thans nog van dien aard. dat de exploitatie van een destructorbedrijf met niet geringe financieele bezwaren gepaard gaat. In het vast vertrouwen, dat de gemeente besturen bereid gevonden zullen worden de lasten door zeer matige bijdragen te willen verlichten, heeft het hoofdbestuur besloten maatregelen te nemen om een of meer destructoren in werking te stellen uiterlijk 1 Juni 1934. In het geheele Noordelijk gedeelte van ons land is de destructie een feit ge worden. Een goed deel van Noord-Holland is eveneens van destructoren voorzien. Voor Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland is de oprichting van een of meer centrale destructorfabrieken van de N. T. F. of van andere ondernemingen met mogelijke credietverschaffing door de regeering bin nenkort te verwachten. Door de gemeenten, die aldaar, alsook in Overijsel, Drente, Groningen en Friesland, met de N. T. F. contractueel verbonden zijn, is aan deze vereeniging een bijdrage toegezegd, waar door men hoopt de verliezen oDgeveer te kunnen dekken Deze bijdrage is als voorwaarde voor het te verstrekken cre- diet van regeeringswege geèischt. In gunstige afwijking met de desbe treffende bepalingen, voorkomend in de N T.F.-contracten, is in het nieuwe con tract van den Noordbrabantschen Chr. Boerenbond voor de gemeenten met een inwonersaantal plus het aantal H.A samen grooter dan 2000, niet vastgelegd een minimumbijdrage per jaar van f 100 Elke gemeente zal ten hoogste betalen 2 cent per inwoner en 2 cent per H A. met een maximum van f 400 per jaar. Waar, gezien hetgeen in het Noorden is bereikt, verder uitstel dan 1 Juni 1934 zeer moeilijk te verkrijgen zal zijn, heeft het bestuur van den bond na ampel overleg met de afdeeling Noordbrabant der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten besloten den gemeentenbesturen een nieuw contract ter teekening aan te bieden. De voornaamste wijziging tegenover het vroegere contract is de toezegging van een bijdrage door de gemeenten zoo lang dit naar het oordeel der Nederland sche Vereen, van Gemeenten noodig i3. Deze bijdrage bedraagt zooals hierboven reeds vermeld f 0.02 per inwoner en f 0.02 per H.A. en per jaar, een en ander be rekend naar de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek en onder bepaling dat deze bijdrage een be drag van f 400 niet zal mogen overtreffen. Bij bovengemelden brief is gevoegd een afschrift van een brief van den directeur- generaal van de volksgezondheid, waarin wordt medegedeeld dat de bepalingen van het nieuwe contract van dien aard zijn, dat de gemeenten daarmede veel gunstiger zullen uitkomen, dan wanneer zij zelve voor afdoende onschadelijkmaking of destructie van vee en vleesch moeten zorgen en waarin de hoop wordt nitge sproken, dat de gemeentebesturen tot medewerking bereid zullen zijn, alsmede een afschrift van een brief van het bestuur van de afdeeling Noordbrabant van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten waarin aan de gemeentebesturen wordt verzocht het nieuwe contract te accep teeren. ANDEL. Oaze oud dorpsgenoot de heer Nic. Schouten slaagde Dinsdag j.l. voor het examen Engelsch L. O. Aan de Rijkskweekschool te Go- rinchem is bevorderd van de 2de naar de 3e klasse Andr. Verdoorn alhier. BRAKEL'. Uitslag van de op 29 Juli alhier in het Werkliedengebouw gehouden ver loting, ten bate van den Bond van Oud leerlingen van landbouwcursussen in Gel derland (B O.G.), afdeeling W-Bommeler- waard. Prijs Lot no. Prijs Lot no. Ie 373. 14e 494. 2e 330. 15e 151. 3e 234. 46a 71. 4e 641. 17e 189. 5e 123. 18e 372. 6e 331. 19e 181. 7e 638. 20e 487. 8e 193. 21e 538. 9e 385. 22e 31. 10e 474. 23e 16L 41e 684. 24e 592. 12e 333. 25e 319. 13e 454. CAPELLE. Mej. D. J. Vos heeft te Waalwijk bij de Eerwaarde Zusters, waar zij haar opleiding genoot, met zeer gunstig ge volg het examen in de kookkunst afge legd. Th. v. B. had dezer dagen het ongeluk met zijn voeten in glas te trappen, met het noodlottig gevolg, dat hij zich daarbij dermate verwondde dat Dr. A. Roos geneeskundige hulp moest verleenen. Bij den landbouwer C. A. S. alhier, werd onder het vee het mond- en klauw zeer geconstateerd. GIESSEN. Door Ged. Staten dezer provincie is thans goedkeuring verleend aan het raadsbesluit tot den bouw van een nieuw gemeentehuis met veldwachterswoning en onderhandsche aanbesteding van deze werkzaamheden aan A. J. A. Smits, timmerman te Andel. Wegens het overlijden van wet houder Nieuwenhuizen is er een vacature in den Gemeenteraad ontstaan. Er doet zich echter het geval voor, dat geen candidaten meer beschikbaar zijn, zoodat de raad in het vervolg uit 6 leden zal bestaan. Het bouwen van een woonhuis met schuur aan de Heulsteeg, voor reke ning van de Gebr. Biesheuvel is onder hands aanbesteed aan Gebr. Tankens te Andel. IIE DEL. De 18-jarige dienstbode van den heer A. Jansen, mej. A. Brands, wilde waschgoed van de drooglijn halen, in een tuintje achter de Harmoniezaal. De drooglijn stond in verbinding met de electrische geleiding Vermoedelijk door een defect hieraan stond de drooglijn onder stroom, met het gevolg dat mej. A. B. aan de lijn bleef hangen. Inmid dels toegeschoten hulp schakelde den stroom uit, doch mej. B. viel als levenloos op den grond. Zonder dat het bewustzijn nog is teruggekeerd, is mej. B. overleden. De deelneming in de gemeente is algemeen. IIEESBEEN. De reisvereeniging „G. U." alhier hoopt Woensdag 9 Augustus een uitstapje te maken naar Valkenkurg. Als het weer medewerkt, belooft het een prettigen dag te worden. KAATSHEUVEL. De heer M. de Roon alhier, legde dezer dagen te Breda met gunstig gevolg het examen voor het M.U.L.O.-diploma af. LOONSCHEN DIJK. J.l. Vrijdag maakten de kinderen van de hoogste klassen der Chr. School alhier, onder leiding van het personeel, een reis naar Nijmegen en omgeving. Zij bezichtigden bij die gelegenheid de diverse bezienswaardigheden der stad Nij megen, waarna zij zich naar Beek be gaven om een tocht naar den z.g Dui- velsbeig te ondernemen. Des avonds half elf keerden de kinderen hoogst vol daan huiswaarts. NIEUWENDIJK. De eieren worden alhier verhandeld in prijzeD van f 2 50 tot f 3 per 100 stuks. Deze week werd een koe, toebe- hoorende aan den heer W. S., terwijl men deze uit de weide haalde zoogenaamd hoornwoest. Het dier holde den dijk op, stiet tegen een huis en brak één zijner hoorns. Met vereende krachten werd het dier bij de Kerk gegrepen en per vrachtauto naar den eigenaar vervoerd Een en ander liep zonder ongelukken af. Woensdagmiddag kwam met het van de stoep rijden een boerenwagen, toebehoorende aan den landbouwer H. Keiler, doordat de burry los schoot, in een diepen sloot terecht. De bestuurder B. v. H. wist nog tijdig van den bok te springen. De wagen beliep veel materieele schade Zaterdag 5 Augustus zal de Korf balclub „Quick" een wedstrijd spelen te Sprang tegen „N.E.O.* OUDENDIJK. Het fanfarecorps „Kunst na Strijd" direct, de heer C. G. van Dijl te Almkerk, gaf Zaterdag een goed geslaagd concert te Uppelschendijk. RIJSWIJK. De Gem. Zangvereen. „DeLofstem" en het Kinderkoor 't Rozenknopje" alhier zijn voornemens met medewerking van eenige zangvereen. uit den omtrek, op Zaterdag 5 Aug. a.s. des avonds 8 uur (Z.T.) op het plein der school alhier, een concert te geven. De Gem. Zangvereen. DeLofstem" alhier is voornemens op 14 Aug. a.s., deel te nemen aan het Groot Nationaal Concours te Bilthoven, en wel in de le afd. gemengde koren. SLEEUWIJK. Mej. Chr. M. Klootwijk, verpleegster te Katwijk aan Zee, oud-inwoonster van Sleeuwijk, werd met ingang van 1 Aug. j.l. benoemd tot hoofdverpleegster. De heer A. Ouwerkerk alhier slaag de te Breda voor het M.U.L.O.-diploma. WERKENDAM. Per schrijven dd. 28 Juli hebben Burg. en Weth. van Werkendam den Raad aangeboden de gemeente- en be- drijfsrekeningen dienst 1932. Als leden der commissie tot het nazien dezer rekeningen zijn aangewezen de hee ren H. Groeneveld, W. G. de Waard en D. van Zuidam. WOUDRICHEM. Door B. en W. dezer gemeente is toestemming verleend aan het bestuur van het sub comité van het Sanatorium fonds voor de leden van de bij het Ne- derlandsch verbond van ziekenkassen aan gesloten vereenigingen tot het houden van een loterij van 1000 loten a 10 cent ten behoeve van gemeld fonds. Bij den agent der Arbeidsbemid deling alhier stonden op 1 Aug. jl. 55 werkloozen ingeschreven. Gedurende de maand Juli werd aan de vischmarkt alhier aangevoerd 1 zomerzalm, welke fl.20 per pond op bracht. De restauratie van het orgel in de Herv. kerk alhier is opgedragen aan de firma Spiering te Dordrecht. Veiling 31 Juli. Eigenheimers f 1.10—1.25 per H.L. Blauwputten f 0.901. Schoolmeesters f 0.550.60 2 Aug., Kruideniersperen I 840 ct. per K.G. H 6 7 N.H. Suikerp. I 37,-57, II I Va 3 Keswich Codlin 46 Eng. krozen 10 Snijboonen 667, Dubb. Stampr. 5—77,,, Deze week werden reeds enkele partijen erwten gedorschen en afgeleverd voor 9 ct. per K.G. af boerderij. De af komst is vrij goed, doch de prijs laag. Op de gehouden toemaatverpach- ting was de opbrengst ongeveer gelijk aan het vorig jaar. ZUILICHEM. Over de afgeloopen maand zijn ter vleeschkeuring aangegeven, 7 varkens. De navolgende dienstplichtigen, lichting 1934, uit deze gemeente zijn bestemd tot gewoon dienstplichtigeG. van Heusden, W. M. Lobregt, G. C. Schalk, en tot buitengewoon dienstplich tige P. Hobo, J. Kanselaar, C. Schriever en M. Versteeg. HEUSDEN. Geboren: Antonius, z. v. J. de Vaan en D. Siegers. Getrouwd: A. J. Bouman, 27 j., M. L. Hoekstra, 31 j. Overleden: Petronella Didden, wed. van M. Tabbers 78 j. TIELSCHE RECHTBANK. De aanrijding van den veldwachter te Hedel. De Rechtbank te Tiel veroordeelde H. van U. te Hilversum, die in den nacht van 9 op 10 Juni 4933 te Hedel den rijksveldwachter H. W. M. te Hedel, met zijn auto aanreed en toen is doorgereden, wegens het toebrengen van lichamelijk letsel tot drie maanden hechtenis en één jaar ontzegging van de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6