Dit nummer bestaat uit 2 maden TWEE BROEDERS Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. No. 5355 Woensdag 9 Augustus 1933. Binnenland. I 2* f 'if*,'.. 1 ■£8* Zx i'C I s ï-and van alten a Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regd meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. o O— o o 4. Bij den dag" werd hij levenslustiger; hij begon zorgvuldig het Engelsch te bestudeeren, en de dochter van den heer Tulstrup, juffrouw Ida, die belang stelde in de vreemde levensgeschiede nis der beide broeders, kwam' iederen morgen een paar uur met hem praten. Paul, die, ondanks zijn achttien jaren, nog een kind was, wat zijn verstand betrett, vereenzelvigde haar dadelijk met de edele en lieftallige Flor de Habana, zijn gunsteling onder de heldinnen zij ner sigarenkistjes. De juwelen ringen aan haar vingers, de kanten en prach tige linten op haar japon, de struis- veeren op haar hoed, dat alles betoo- verae en verrukte hem. Zij scheen hem (hoewel er volstrekt niets bijzonders aan haar viel op te merken) een figuur toe uit de „Duizend en één Nacht," een hemelsche verschijning, een ver wezenlijking van de droomen, die hij gedroomd had gedurende zijn lange afzondering en eenzaamheid. In Var- doë had hij alleen vrouwen gezien, die gekleed waren in grof, eigen geweven goed; en dit heerlijk wezen, met haar zoeten glimlach, haap* zijden haar en haar zachte, fijne handen, scheen nau- O O— —O —O welijks tot dezelfde soort te behooren. Kon hij slechts met haar wandelen te midden der palmbosschen, waarmede zijn verbeelding de stad omringde, dan zou zijn geluk volmaakt zajn geweest. De prachtige rozen, die zij hem bracht, groeiden dacht hij, aan palmboomen; en hij stelde zich deze bosschen voor, betooverend schoon en vol van de zoet- ste geuren. De zomer, die volgde op hun aankomst in New-York, was nood lottig voor de beide broeders. Terwijl de hitte, die dikwijls druk kend was, Paul dagelijks in krachten deed toenemen, werd Narve er door verteerd als door helsche vlammen. Terwijl Paul, door Ida ondersteund, langzamerhand leerde door de kamer te loopen, (want zij hadden afgespro ken Narve te verrassen) zat de oudere broeder aan zijn lessenaar, het zweet, dat langs zijn voorhoofd liep, afve gende, en gevoelde zich duizelig en onwel. Verscheidene keeren was hij op het punt, zijn bewustzijn te verliezen en hij hield zich alleen staande door een stuk ijs te nemen en dit tegen zijn slapen te drukken. Hij dacht, dat het beter zoü zijn, wanneer hij in beweging was, dan wanneer hij stil bleef zitten; en eens op een Zondagmiddag in Juli liep hij rond door het Central Park en bleef lusteloos staan voor de ijzeren hokken der wilde dieren. Zijn blik viel op een ijsbeer, die als waanzinnig rond liep van den eenen kant van het hok naar den anderen, en die onophoude- o WAARCHUWING. O o EEN VERWAARLOOSDE BRUG. Chauffeur aan groot gevaar ontsnapt. De wipbrug te Ankeveen (N.-H.l blijkt in zoo'n verwaarloosden toe stand verkeerd te hebben, dat zii zich begeven heeft, toen een vrachtauto er over heen reed. J.l. Zaterdagmid dag moest een geladen vrachtauto de brug passeeren, doch toen de chauffeur met zijn voertuig de brug opreed, voelde hij tot zijn grooten schrik, dat de brug onder hem kraak te. Voor terugrijden was het reeds te laat en daarom besloot de be stuurder, die geen oogenblik zijn te genwoordigheid van geest verloor, vol gas te geven, zoodat hh met een lijk met zijn pooten op den grond sloeg, waarin zijn klauwen diepe groeven had den gemaakt. De tranen sprongen Nar ve in de oogen, toen hij zijn ongeluk- kigen landgenoot zag, die, evenals hij, zooveel leed. „Gij en ik zijn beide gevangen, oude jongen," zeide hij en strekte zijn armen naar het dier uit. „Gij zijt gek gewor den, en als Godl mij niet helpt, zal ik gauw hetzelfde lot ondergaan. Dit denkbeeld maakte zich plotseling van hem meester en vertoonde zich als een dreigend) spook. „Ik zal gek worden, ik zal gek wor den", fluisterde hij, terwijl hij voort liep; en hij zag zichzelf, worstelend tegen een tiental mannen, die hem- trachtten vast te binden. Hij ging voort met verdubbelden spoed, alsof hij die vreeselijke gedach te wilde ontloopen. Maar het duiveltje was niet van hem af te slaan; het zat op zijn schouder en blies hem vreese lijke dingen in de ooren. Ademloos holde Narve voort, ondanks de ver schroeiende hitte; de menschen bleven stilstaan en staarden hem na; sommi gen dachten, dat hij gek was, anderen dat hij voor de politie vluchtte. Duizelig en geheel uitgeput bereikte hij eindelijk zijn woning; zijn ooren suisden en zijn slapen klopten als ha mers. En toch stelde de gedachte aan Paul, dat zijn toestand zijn broeder kon schokken, hem in staat, zijn verbijster de zinnen in bedwang te houden; hij vaart de brug over schoot. Dit is zijn redding geweest, want zoodra hii aan de andere zijde van de brug kwam, bezweek deze onmiddellijk. Het door Rijks- en gemeentepolitie ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat de vijf steunbalken geheel vermolmd waren. Voor degenen, die voor het onderhoud van deze brug aansprakelijk zijn, is het een geluk kige omstandigheid, dat de verwaar loosde toestand, waarin deze brug zich bevond, alleen nog maar tot ma- terieele schade aanleiding heeft ge geven. De gemeente-veldwachter wil de nog den chauffeur aansprakelijk stellen voor de veroorzaakte schade, waarop deze leukweg antwoordde, dat hij er met de „verzekering" over zou spreken. Inmiddels heeft een en ander ten gevolge, dat de bewoners van Anke veen gedupeerd zijn, wat het vervoer betreft. De autobus, welke den dienst WeespAnkeveenNederhorst den Berg onderhoudt, kan nu niet meer de gewone route volgen, maar moet over den Dammerweg rijden, waar door Ankeveen geisoleerd komt te liggen. Juist in de laatste dagen was het verkeer door Ankeveen drukker dan anders, omdat de Heerenweg van den Horstermeer tot 's-Graveland tijdelijk afgesloten was voor het ver keer. Na het bezwijken der Ankeveen- sche brug is men er noodgedwongen toe overgegaan, het vorenbedoelde gedeelte van den Heerenweg Weer voor het gebruik open te stellen. o AUTO-ONGELUK TE BIGGEKERKE, Eén doode. Zaterdagavond tusschen halfelf en kwart voor elf is een tweepersoons auto, die een vrii groote snelheid had, te Biggekerke op Walcheren in een diepe droge sloot langs den weg gereden. De wagen sloeg om en werd vrijwel geheel vernield. De twintigjarige Leidscbe student C. W. Schorel, die in den achter bak zat, werd ernstig gewond en is op weg naar het ziekenhuis overle den. Van de beide andere inzittende jongelui heeft de 19-jarige J. van Deinse uit Middelburg een vrii ern stige hoofdwonde opgeloopen. Hij is naar het ziekenhuis te Vlissingen ver voerd en maakt het naar omstan digheden goed. De derde inzittende, de 16-jarige B. E. H. Heise, uit Oostkapelle, die achter het stuur zat en niet in het bezit was van een rijbewijs, bleef ongedeerd. Het gezelschap was op weg van Domburg naar Vlissingen. O— DE JACHT OP EEN SMOKKEL AUTO. Een dezer nachten, om circa 4. uur, hoorde een op den weg te Hoogcruts surveilleerende Rijksambtenaar een auto komen uit de richting van de streek zijn haar glad en trachtte wat kalmer te schijnen. Met onvaste schre- den 'liep hij de trap op en opende de deur der kamer. Groote God! Was hij dan werkelijk krankzinnig! Daar stond 1 Paul, iu het midden der kamer, stra lend van geluk eu strekte de armen naar hem uit. Nave wankelde, hij was verbijsterd van schrik en angst. „Paul!" riep hij wanhopig, „Paul, mijn broeder!" en hij viel bewusteloos neder. IV. Narves ziekte was langdurig en ge vaarlijk. Gedurende een week was hij nu eens geheel verdoofd, dan weder wild en ijlde hij. Hij praatfe onophoudelijk over den ijsbeer in het Park en verbeeldde zich nu eens, dat hij arm in arm met hem wandelde in de Fifth Avenue, dan we der ,dat hij met hem terugkeerde naar zijn geliefde Noorden, of wel, dat hij zijn kooi in het Park met hem deelde, van den eenen kant naar den anderen loopende. Wanneer Ida Tulstrup kwam, om hem haar diensten aan te bieden en hem een bouquet meebracht, smeet hij de prachtige rozen tegen den muur. „Neem ze weg, die leelijk dingen!" riep hij uit. „Ze rieken als een Lijk! Maar zeewier zeewier! o! een bouquet van zeewier met den heerlij ken zouten geur van de zee! Geef mij mijn walvisschen terug, walvisschen, grens te Laplanck. Hij waarschuwde inderhaast zijn collega's in hun kost huis, dat er onraad was en trok in- tusschen de „tandegge" over 'den weg. Eer zijn kameraden present waren, vloog er reeds een zwaar beladen: vrachtauto voorbij. Hii probeerde ÈnogJ langs de spijkerlijn te zwenken, maai; kon niet verhinderen, dat de beide rechterbanden stuk werden gereden, terwijl intusschen de linkerhanden! met een revolver beschoten werden, echter zonder resultaat. De kommie^ D. volgde nu direct per fiets de ge havende auto, die tamelijk over den weg slingerde. Op den grooten weg te Margraten hield hii nog een luxe auto aan, die reeds verscheidene kee ren heen en terug voorbii gereden was en dus blijkbaar bij de smokkel auto behoorde en sommeerde de bei de inzittenden zoo spoedig mogelijk! te verdwijnen, daar hii andere maatre gelen zou moeten treffen. Hierna ver dwenen zij, terwijl de kommies de onderbroken jacht op de vrachtauto vervolgde. Deze was in de richting Sibbe gereden en in de meening, dat de ambtenaar de jacht getaakt had, waagde men het te stoppen in het veld. De smokkelaars, wilden juist nieuwe banden opzetten, toert de kommies aankwam, zoodat zii in derhaast het veld invluchten. Na eert paar uurtjes bii den wagen gepost te hebben, kwam er een boer voorbij, die de koeien ging melken. De amb tenaar verzocht dezen in Margraten' te gaan waarschuwen. Na genomen maatregelen werd de lading, zijnde 2500 K.G. suiker, in veiligheid ge bracht. o— MOTORBOOTJE UITGEBRAND. Zondagavond tegen acht uur wag het Buiten IJ ter hoogte van het vliegkamp te Schellingwoude, het too- neel van een scheepsbrandje., dat zonder persoonlijke ongelukken af liep, doch waarbii een motorjachje, een kleine boeier, verloren ging. Twee personen bevonden zich met het jachtje, de „Annie". op het Bui ten IJ. Bij het aansteken van een petroleumstel volgde een ontploffing, doordat benzinedampen vlam vatten. In minder dan geen tijd laaide! het vuur hoog op. Een der opvarenden sprong overi boord en wist den wal te bereiken. De tweede werd door opvarenden vaiï toegeschoten bootjes van boord ge haald. De heer W. H. Libbe, onder nemer van de jachthaven „Flevo" te Schellingwoude en schipper J. R. de Jonge stelden pogingen in het werk! om het vuur te blusschen en zetten het scheepje aan den wal. Twee brandweerlieden, die toevallig pee fiets den dijk passeerden, gingen pee roeibootje naar het brandende vaar tuig. Mét emmers water "wisten zii het vuur met succes te bestrijden. In tusschen was ook de brandweer ge- die uit het water opstijgen, wal russen en walvisschen, die stoeien en spelen, te midden der ijsbergen! Zie hoe zij spuiten! Hoezee! Wij hebben ze ge vangen! Mijn harpoengeweer waai; is het? Daar is fortuin, mee te maken, zeide de oude Thore Hering-Luck, tienmaal een fortuin! Halloo! D»at is eert leugenaar! Geef het hem! Vuur! Schiet het af! Vuur, zeg ik! Goed zoo! Dat heeft hij beet! Een volgende keer, als hij boven komt, zullen we hem nog wat 'geven, en dan zal het wel uit zijn."' Zoo ijlde hij uren achtereen. Al del onderdrukte hoop en het smachtende verlangen, die hij, uit liefde voor zija broeder voor hem verborgen had ge houden, keerden nu met verdubbelde hevigheid terug. Indien 'Paul, terwijl hij voor zijn bed zat, minder om zichzelf en wat meejC om een ander gedacht had, zou hij een hartverscheurend verhaal hebben kun nen lezen in deze verwarde en korte! uitroepen. Maar het ergste van Pauls voortdurende ziekte was misschien wel een zekere ongeschiktheid, om liefdel met liefde en teederheid met feedëjp- heid te vergelden, een zekere on vatbaarheid voor de gewaarwordingen van anderen. Er had nog nooit eenigei verantwoordelijkheid op hem gerust^ nog nooit had hij een eenigszins moeilijken plicht behoeven te vervullen; hij had nooit eenig begrip gehad van een vurigen of edelmoedigen wensch, (Wordt vervolgd). - V- f r,!Af7,--" -• -jffi - V-l v-' J rp*A'.*-V - i§ r A'"'*' voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". De behandeling ondervindt vertraging. Een hoofdgetuige in een krankzinnigen gesticht. Aneta seint uit Batavia De Javabode verneemt, dat de behandeling van de zaken der muiterij aan boord vao „De Zeven Provinciën" vermoedelijk zal worden vertraagd als gevolg van verschillende omstandigheden, o a. de opneming van een belangrijken hoofdgetuige (den eersten officier) in het gesticht voor geesteskran- ken te Porong. MOLESTATIE BIJ WERKVERSCHAFFINGEN. Strenge maatregelen van de Regeering. In verband met molestatie en onge regeldheden, welke zich in den laatsten tijd op verschillende werkverschaffingen hebben voorgedaan, zal met de meeste gestrengheid worden opgetreden. Elemen ten, die ongeschikt blijken te zijn en den geest bederven, zullen onverwijld worden verwijderd, Het spreekt van zelf dat weikloozen, die om een dergelijke reden uit de werkverschaffing moeten worden verwijderd, ook geen aanspraak kunnen maken op uitkeeringen ingevolge de steunregeling. VERDRONKEN. Zondagmorgen is de 29 jarige A. 'P. Steenbergen te Rotterdam, die met den 49jarigen P. H. Bontenbal, eveneens wonende Feijenoorddijb, bij de Oude Plantage was gaan visschen, bij het zwemmen in de diepte verdwenen. Ziju vriend slaagde er in hem spoedig met een haak op te halen, doch men heeft ondanks alle pogingen de levensgeesten niet meer kunnen opwekken. Zijn lijk werd daarop naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. DOODGEREDEN. Zaterdagavond viel de 6 jarige A. Kraayeveld in de Polderlaan te Rotterdam van een vrachtauto, waarna hij een der achterwielen over het hoofd kreeg. Zeer ernstig gewond werd de knaap per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. VERKEERSONGEVAL TE HEESEL. Zondagmiddag is op het zeer gevaar lijke kruispunt van wegen, nabij het tram station te Heesel (N.-Br.) een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Zekere V., komende uit Groningen en gaande naar Sas van Gent, reed op zijn motoi fiets in volle vaart op de auto van Van L uit Best, die op weg was van Nistelrode naar Oss en den motorrijder geen voorrang gaf. De motorrijder kwam te vallen en werd met hoofd- en beenwonden naar het zie kenhuis vervoerd. De burgemeester was met de politie spoedig ter plaatse en deed van het voorgevallene proces verbaal op maken tegen Van L. KINDEREN VONDEN EEN LIJKJE. Zaterdagavond te halfacht waarschuwde een kind, dat in den z.g. „Pierenbak" van de kostelooze zweminrichting te Baarn aan het ploeteren was, den badmeester, dat er iets op den bodem lag, wat veel van een lijk weg had. De badmeester begaf zich onmiddellijk te water en haalde in het bijzijn van de vele daarspelende kinderen het lijkje op van een ongeveer 42-jarig knaapje Bij nader onderzoek bleek, dat het een Amsterdamsch logéfje was, dat bij zijn grootouders, van de L. te Baarn zijn va- cantie doorbracht. VERDRONKEN. Zondagmiddag is de heer L. Beelen uit Noordwijk aan Zee ter hoogte van den vuurtoren bij het baden in zee verdronken. De man laat zes kinderen na. Zaterdagavond is bij het zwemmen in de Maas bij Wellerlooi de zestienjarige Jacobs verdronken. Het lijk is opgehaald. Het 49-jarige meisje B. Olwijn uit Uithuizen is in de Wadden tijdens het zwemmen verdronken. VROUW DOOR TRAM DOODGEREDEN. Maandagmorgen werd de 52-jarige mej. A. Fijneman, bij den Westzeedijk te Rotterdam overreden dooi een motorwagen van lijn 4. De vrouw verdween geheel onder den tramwageD, zoodat deze eerst moest worden opgeveizeld vóór men haar uit haar benarde positie kon bevrijden. Zwaar verminkt de dood moet vrijwel onmiddellijk zijn ingetreden werd zij onder den wagen vandaan gehaald, waarna j het stoffelijk overschot naar het Zieken huis aan den Coolsingel werd vervoerd. ONGELUK BIJ HET DUIKEN. De 48 jarige G. J. C, wonende 's-Gravenhage, was Zondagmiddag met eenige vrienden aan het zwemmen in de Delfshavensche Schie onder Overschie. ,HÜ is toen bij het duiken met zijn hoofd op een steen of een hard voorwerp ge komen, waarbij zijn halswervel is ge- broken. Op last van ar. J. Donkersloot, die eerste hulp verleende, is bij per Roode Kruis auto naar het Eudokia ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. De geneesheer-directeur van het Wil- helmina-gasthuis te Amsterdam verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat blijkens bij hem ingekomen klachten uit Noord-Holland, eenige oplichtsters, zich uitgevende voor verpleegster van het Wil- helmina-gasthuis, bij het publiek buikban den trachten te plaatsen. De verkoop ge schiedt bij vooruitbetaling van een zeker bedrag, waarna de aflevering dan plaats vindt onder rembours van bet restant. De kwaliteit blijkt dan minder te zijn dan het monster. Deze personen zijn niet in dienst van het Wilhelmina-gasthuis. Men zii dus ge waarschuwd. RIJBEWIJZEN. De voorschriften voor de adviseurs van het Centraal Bureau voor afgifte van rij bewijzen zijn belangrijk» gewijzigd. De eischen voor de candidaten zijn verzwaard. O'.a. mag thans geen rijproef meer afge legd worden met een Fordwagen, type T (waarin de adviseur geen beschikking heeft over de handrem). De aanvraag- kaarten voor een rijbewijs zijn thans ten hoogste een maand geldig. Iedere aa'n- vrager zal een rijproef moeten afleggen, zoodat nimmer zal kan worden volstaan met een verklaring van den adviseur, dat hem uit anderen hoofde bekend zou zijn, dat de candidaat voldoende rijvaardigheid zon bezitten. Bij den proefrit mogen geen andere personen, dan de candidaat en de adviseur in het voertuig zitten. De eerste proefrit is beslissend. DOOR MOTORFIELS GEGREPEN. Zaterdagmiddag is te Kwintsheul het 6 jarig jongetje Sch., toen hij plotseling van achter een melkwagen den weg over stak, door een juist passeerende motor fiets gegrepen en vrijwel op slag gedood. O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1