Voetbalsport. Marktberichten llsiiteiilaiifl. waarschuwe! en de „Jason" spoedde zich naar de plaats des onheils, doch behoefde geen water meer te geven. De boeier, uit Haarlem afkomstig, is vriiwel geheel uitgebrand. o—- DE RIJKSBEGROOTING 1934. Evenwiche verzekerd, als de Kamers met de regeeringsmaatrege'en meegaan. Het ontwerp der RijksbegrootiDg voor 1934 heeft het Departement van Financiën verlaten. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat het herstel van het bud getair evenwicht is verzekerd, wanneer verschillende door de Regeering gelijk- tydig met de begrooting in te dienen maatregelen door de Staten-Generaal zullen zijn aangenomen. O— 'VALSCH BANKBILJET VAN DUIZEND GULDEN. Een 80 jarige vrouw te Amsterdam werd eenigen tijd geleden verblijd met de mede- deeling, dat zij in een particuliere loterij op een twintigje, de 100.000 had ge wonnen. Tot voor kort gaf zij het geld van de loterij ontvangen niet uit, doch een dezer dagen kwam zij op het post kantoor, waar zij een bankbiljet van 1000 gulden in wilde wisselen. De postamb tenaar bemerkte echter onmiddellijk dat het bankbiljet valsch was. De politie werd in het geval gemoeid en stelt thans een onderzoek in, hoe dit bankbiljet van 1000 gulden kwam tusschen het door de vrouw ontvangen geld. Het overige geld, dat zij van de loterij ,kreeg, is echt. Het bankbiljet is zeer slecht nagemaakt en men kan direct zien, met een valsch exem- plaar te doen te hebben. HEUSDEN. Zondag j.l. speelde Juliana I een vriendschappelijke wedstrijd tegen De Zwaluwen uit Waalwijk en won dezen wedstrijd met 3 0. ANDEL. Uitslag serie-wedstrijden W.V.V. I en Zwaluwen Brakel 31. Volledige uitslag. W.V.V. I, le prijs. Zwaluwen, 2e prijs. Excelsior te Woudrichem, 3e prijs. L.O.N.G.A. te Heusden, 4e prijs. NIEUWENDIJK. De v.v. Blauw—Wit speelde Za terdagavond op hun terrein alhier een wedstrijd tegen N.E.O. van Sprang. De wedstrijd eindigde met 52 in het voor deel van N.E.O. WOUDRICHEM. Woudrichem, Aug. 1933. Mynheer de Redacteur. Naar aanleiding van mijn „Ingezonden" van eenige weken geleden over wedstrij den en hun leiding, blijkt mij, dat er bijzonder veel animo bestaat voor de op richting van een districts-voetbalbond en een daaraan verbonden competitie-wed strijd. Ik meende, dat er wel een club bestuur zou zijn, dat deze zaak eens netjes in orde bracht. Eilaas, we hooren hiervan niets 1 Om nu dit mooie doel te bereiken, hebben we daarom onder staand schiijven naar de ons bekende voetbalclubs verzonden. Wellicht echter zijn er nog vereenigingen, die hieraan mee willen doen, doch wier bestaan ons niet bekend is. Wij verzoeken hen daar om, middels deze publicatie, zich eveneens op te geven aan ondergeteekende. Aan de volgende vereenigingen werd onder staand schrijven bereids verzonden Sparta, Andel. Achilles, Veen. N.O.A.D., Wijk en Aalburg. Wilhelmina, Wijk en Aalburg. W.V.V. en S.V.W., beiden te Werkendam. De Zwaluwen te Brakel. BlauwWit te Nieuwendijk. Be Ready te Hank. Duss. Boys te Dussen. Storm vogels te Woudrichem. Zuilicb. Boys te Zuilichem. L.O.N.G.A., Juliana en P.S.V. allen te Heusden. Voetbalcl. te Gameren. Daar de adressen van de Voorzitters dezer clubs mij allemaal niet bekend wa ren, bestaat de mogelijkheid, dat enkele brieven niet terechtkwamen aan het juiste adres. Wij verzoeken hen daarom, bij het lezen van dit artikel, deze brieven als ontvangen te beschouwen Het verzonden schrijven luidde „Waar thans in bijna elke plaats van onze landstreek een voetbalclub gevestigd is, die beschikking heeft over een eigen sportterrein, lijkt ons het oogenblik gun stig, te trachten al deze vereenigingen in een districtsbond te organiseeren. Wij twijfelen niet, of Uw Bestuur zal ook het nut van een dergelijke organisatie, die een eigen competitie-wedstrijd zou kunnen spelen, inzien. Wij achten het overbodig, U te wijzen op de vele pers pectieven, die zich openen, als b.v. de samenstelling van een Bondselftal e. d., afgezien nog van de meerdere animo on der spelers en publiek bij eventueele com petitie wedstrijden. Indien U in principe voor ons voorstel voelt, verzoeken wij U beleefd, ons dat gaarne spoedig te willen berichten. Bij voldoende animo onder de divere club?, zenden wij U dan een uitnoodiging om Uw afgevaardigde te zenden naar een vergadering, waar deze plannen verder besproken en uitgewerkt kunnen worden. Mogelijk zouden wij dan over enkele maanden de competitie kunnen inzetten en verzoeken wij U derhalve te doen, wat in Uw vermogen is, om voor een vlotte afwerking zorg te dragen. Voorloopig correspondentie-adresM. J. L. Beneker, Woudrichem". Wij vertrouwen, dat alle clubbesturen, zonder eenige uitzondering, zullen beslui ten, zich bij den Bond aan te sluiten. Het clubbelang is er mee gediend. De onderlinge verstandhouding, die wellicht hier en daar nog te wenschen overlaat, wordt er door verbetert. Iedere week wedstrijden tegen telkens andere tegen standers, zal het spelpeil ten goede komen, en zoo zijn er nog vele argumenten aan te brengen, die pleiten in het belang van een algemeene Bond. U, mijnheer de Red danken wij nog maals voor Uwe bereidwilligheid een plaatsje voor ons af te staan. Hoogachtend, M. J. L. BENEKER, (Ingez.) Woudrichem. GORINCHEM, 7 Augustus. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 71 runderen, 3 nuchtere kalveren, 94 varkens, 376 biggen, overloopers, 0 schapen en lammeren. Men besteedde voor: Zware kalfkoeien f 140200. Melkkoeien f 120170. Kalfvaarzen f 100140. Guiste vaarzen f 80—-130. Stieren f 60120. Pinken f Nuchtere fokkalveren f 713. Nuchtere kalveren voor export f 46. Drachtige varkens f 40 65. Overloopers f 1220. Natte zeugen f 2035 Biggen f712. Schapen f0 0. Lammeren f 00. Schapen met lammeren f 00 BREDA, 7 Augustus. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 186 stuks vee, t. w. 56 stuks hoornvee, 0 varkens en 130 biggen. Prijzen Biggen f 8.tot f 11. Kalfvaarzen f Kalfkoeien f Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3ekwal. Vette vaarzen 2428 2024 1519 Vette koeien 22—25 1820 1217 Stieren Over de geheele markt een kalme handel. ROTTERDAM, 7 Augustus. Aanvoer 643 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 30—32 25-29 23—25 Openbare vergadering van den Raad der gemeente 's GRAVENMOER. In de alhier gehouden raadsverga dering waren alle leden tegenwoor dig, ook het nieuwe raadslid, de heer D. van Beek. De Voorzitter, burgemeester D. Smits, opent met formuliergebed, waarna beëediging van het nieuwe raadslid volgt. Daarna lezing der notulen, der vo rige vergadering, welke worden goed gekeurd. Ingekomen stukken Een schrijven van den heer F. M. Volk, dat hij niet voor herbenoeming als lid der commissie tot wering van schoolverzuim in aanmerking wenscht te komen. Balans, Winst- en Verliesrekening Warenkeuringsdienst 1932. Verslag over 1932 der Warenkeu ringsdienst Breda. Verslag Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk over 1932. Verslag der Gezondheidscommissie te Waalwijk over 1932. Een schrijven van het hoofdbestuur der N. C. B. inzake het destructorbe- drijf. De voorgestelde contracts-wijziging heeft ten gevolge dat de gemeen te jaarlijks een bedrag van circa f37 a f38 zal moeten bijdragen. De heer Begeer wijst er op, dat de N.C.B. feitelijk de gemaakte over eenkomst niet nakomt, waardoor (de gemeente schade lijdt, terwijl de heer Volk vraagt, of van een eventueele winst de gemeente ook profijt zal hebben. Nadat is toegezegd, dat hier omtrent overleg zal worden gepleegd, wordt de contractswijziging goedge keurd. De bijdrage van het Rijk in de kosten der werkverschaffing is nog steeds niet bekendintusschen moet voor ziekteverzekering aan Cen traal Beheer een bedrag van f 4.23 voor een half jaar worden betaald. Goedkeuring van Ged. Staten wijzi ging Gemeentebegrooting 1933. B. en W. bieden den raad aan, de rekening der gemeente over 1932, met een batig slot van f 2228,36 en de kapitaal dienst met een batig slot van f67,55. De Armenrekening over 1932 sluit met een bedrag van f15.807,11, aan inkomsten en f13.605,41 aan uitga ven, alzoo e en batig slot van f2202,70. Beide rekeningen worden gegeven in handen der commissie van onder zoek. Vastgesteld wordt de pensioen grondslag van P. Christ als klokke nist en voorloopig vastgesteld het ge wijzigde ambtenarenreglement, waar op het advies der organisatie zal wor den gevraagd. Een verzoek van de firma P. v. d. Dussen en Zonen om toestem ming tot het aanleggen van een dui ker in de bermsloot bij de begraaf plaats wordt toegestaan, mits de be diening zal geschieden door den op richter van de begraafplaats. Benoeming commissie tot wering van schoolverzuim. Aftredend zijn: A. van Zuijlekom, A. Borstlap, S. Verlare, F. M. Volk en D. Broekmeijer. Allen worden herkozen, met uit zondering van den heer Volk, in wiens plaats de heer W. Begeer, wordt benoemd. yDeze neemt evenwel de benoe ming niet aan, waarop de heer C. de Jong wordt gekozen. De raad besluit tot opheffing der verordening inzake het rijwielpad aan het einde van de Hoofdstraat nabij Klein-Dongen. Daarna komt de bouwverordening ter sprake. Ged. Staten dringen in een schrij ven aan op spoedige vaststelling. Er zijn echter tegen het ontwerp zooveel bezwaren, dat B. en W. op de e.v. vergadering een gewijzigd ont werp ter vaststelling zullen aanbie den. Ten slotte wordt overgegaan tot het verkiezen van een wethouder in de vacature P. Verhagen. Na stemming blijkt één istem te zijn uitgebracht op den heer W. Be geer, 3 blanco en 3 op den heer A. Borstlap. De Voorzitter verklaart den heer A. Borstlap als gekozen. Hierna wordt de vergadering ge floten. EEN AUTOBUSDIENST SLEEUWIJK —WERKENDAM—DORDRECHT. Een antwoord aan den Heer W. Beukenkamp. De heer W. Beukenkamp, Burgemees- te Werkendam en de Werken c.a., rea geert in een ingezonden stuk in ons nummeir van Vrijdag 4 Augustus j.l. op ons hoofdartikel, voorkomende in het nummer van ons blad van Vrijdag 28 Juli t.v. Wij ziijn hem daarvoor dank baar en nu is het eene bijzonder aan gename taak voor ons om naar aanlei ding van dat ingezonden stuk het een en ander aan de drukpers toe te ver trouwen. De heer Beukenkamp zegt dan aller eerst het volgende: „De bedoelde veerdienst Werken damHardinxveld heeft onze gemeen te in de jaren 1926, 1927 en 1928 een totaal verlies opgeleverd van f 4453. Dat droeg de gem., omdat het belang der gem. dit eischte. Het gemeente bestuur had een ruimen blik en deinsde niet terug 20 mille uit te geven om dezen dienst behoorlijk in te richten. Daarom deed het mij zoo vreemd aan, dat Uw Redactie ons vraagt of het van „wijs beleid" getuigt, dat wij wei nig voor een concurreerende autobus dienst naar Dordrecht gevoelen. Wij antwoorden bevestigend. Immers de vaste lasten van deze veer-exploitatie blijven. De opbrengst veergelden gaat dalen. Misschien moet de geheele dienst gelikwideerd worden, met een blijvend verlies, dat 'elk jaar de ingezetenen op hun belastingbiljet terug vinden. En wie waarborgt de gemeente, dat die autobusdienst wel zal blijven be staan? Of moet Werkendam zich dan weer ontfermen ove(* het reizend pu bliek, dat eerst den eigen veerdienst heeft helpen worgen?" Dat de veerdienst WerkendamHar dinxveld in de jaren 1926, 1927 en 1928 een totaal verlies heeft opgele verd van f 4453 zouden we niet gaarne willen tegenspreken. Maar waarom nu ook niet medegedeeld de resultaten der volgende jaren? Mogen wij deze vraag beantwoorden? In genoemde jaren was het veer verpacht voor eene som van vergissen wij ons niet' f 2000, hetgeen dus tot nadeelige saldi moest leiden. In de jaren 1929, 1930, 1931 en 1932 evenwel bedroeg de pachtsom on geveer f6300, welk bedrag naast vol ledige dekking der exploitatiekosten ook nog een zeer zacht winstje in de gemeentekas deed vloeien. Het veer gaf derhalve aanvankelijk verliezen, maar later zeer aanzienlijke batenj die de geleden tekorten van vroegere jaren ten volle dekten. Dit nu wilde de heer Beukenkamp niet ver tellen. Mochten we mis zijn in onze mededeelingen en zo(q het veer steeds verliezen hebben opgeleverd, dan kun nen wij ons niet voorstellen, dat de Heer Beukenkamp niet uitermate ver heugd zou zijn over een goed geontil- leerden autobusdienst en niet een vreugdedans zou uitvoeren als uiting van blijdschap over het feit, dat de gemeente Werkendam haar veer zonder bezwaar ongeëxploiteerd kon laten lie gen. Een autobusdienst vanaf het veer te Sleeuwijk via Werkendam (met ver lof van Burgemeester en Wethouders om de Hoogstraat in beide richtingen te mogen berijden) en via het veer aan den Kop van het Land naar het stationsplein te Dordrecht gaat er ze ker in, mits de route ten minste een keetr of acht per dag wordt gereden. Tot nu toe kon men 2 of 3 malen des daags met de bus naar het veer aan den Kop van het Land komen, daar overstappen op de motorpont en dan weer verder met eene Dordtsche bus. Dat zoo'n dienst eene mislukking moet zijn is hoogst begrijpelijk. Immers moet men dan vaak uren te Dordrecht of te Sleeuwijk wachten alvorens men te rug kan en dat doet men niet dan in hoogen nood. De route via Hardinxveld kost ook veel tijd én is lastig te bereizen van wege het gebruik van drie openbare middelen van vervoer als men naar Dordrecht reist en ais men naar Gorinchem gaat heeft men te Hardinx veld zelden of ooit een bus die aan de veerboot aansluit. En hoe bij stormweer? Dan ligt het veerbootje naar Hardinxveld veel eer der stil dan de pont aan den Kop van het Land en is Werkendam van elk openbaar middel van vervoer versto ken, behalve dan een paar malen per dag een Fop Smit-boot. En als het niet stormt, doch een eenigszins scherpe bries het water der Merwede in beweging brengt, dan zijn er ook velen, die van het kleine veer bootje naar Hardinxveld geen gebruik durven te maken en dan moeten om reizen over Gorinchem. Moet daarme de geen rekening worden gehouden? De heer Beukenkamp zegt o.m. ook nog: „Zou het geen rechtmatige grief zijn, dat wij met het belastinggeld der in gezetenen den bus-concurrent het mo gelijk maakten den neringdoenden een wonde toe te brengen, waaruit het le vensbloed wegvloeit zonder eenige ze kerheid te hebben, dat die wonde op het geheele economisch Werkendam ge zond zal inwerken? Immers een auto busdienst naar Dordrecht wordt al leen gevoed door Werkendam en de Werken en zal niets bijdragen tot op bloei van nering, handel en industrie van Werkendam. Geen enkele wissel werking; alleen overheveling van geld van Werkendam naar Dordrecht. En mag ons Bestuur nu daarvoor ook het geld van den belastingbetalenden nering- drijvenden middenstand gebruiken, als er niets voor terug komt? Uw Redactie weet geen ander motief voor die s u b* sidieering, dan de gemakzucht van het reizend publiek in het gevlei te komen; zoo in eens, zonder overstap pen in Dordrecht (om boodschappen te doen)." Maar hoe staat het dan met ge meenten bij een groote stad gelegen, vanw^jr men ieder kwartier gelegen heid heeft om naar die groote stad per autobus te reizen,? Zijn Zeist, de Bilt, Overschie enz. er door hare ve le verbindingen resp. met Utrecht en Rotterdam dan oeconomisch zoo slecht aan toe? Is in die gemeenten dan alle wisselwerking verdwenen en wordt b.v. al het Overschiesche geld zonder meer overgeheveld naar Rotterdam? Zijn in genoemde plaatsen dan alle nering doenden zoodanig gewond, dat hun levensbloed is weggevloed. En heeft men er te Heusden geen grooten spijt van dat het spoorwegstation bijna een uur van de stad is gelegen, terwijl men 'het vlak bij de stad had kunnen krijgen? Immers ook in Heusden was men bij den aanleg van de spoorlijn 's BoschLage .Zwaluwe bevreesd, dat een te gemakkelijke reisgelegenheid 's Bosch zou bevoordeelen ten koste van Heusden. Vrees voor het bieden van gemakkelijke reisgelegenheden, om dat zij handel, nering enz. in eene ge meente zouden kunnen benadeelen, be hoort toch zeker in de antiquiteiten doos thuis en is nu juist geen voor beeld van vooruitstrevendheid. Naar onze meening is het een eisch des tijds om in elke gemeente zooveel mogelijk reisgelegenheid te scheppen om daardoor de gemeente te doen op nemen in het groote verkeer. En dit is o.i. het middel om eene gemeente oeconomisch vooruit te helpen. Immers leert de praktijk toch zeker wel dat gemeenten, die geïsoleerd zijn gelegen en kunstmatig geïsoleerd worden ge houden, in tal, van opzichten achter lijk 'zjjn en daardoor oeconomisch zwak. Gelooft U ook niet met ons, Mijnheer Beukenkamp, dat indien het Land van Heusden en Altena niet zoc» heel lang van alle verkeer met andere landsdee- len verstoken zou zijn geweest, het thans niet zoo arm zou zijn? Moet het b.v. niet aan gebrek aan contact met de buitenwereld worden toegeschreven, dat de bewoners van het Land van Heusden en Altena het laatst van allen het groote nut van de kunstmest heb ben leeren kennen? En moet het ook niet aan gebrek aan contact met de buitenwereld worden geweten, dat ge noemde bewoners zoo buitengewoon conservatief zijn dat ze, voor een deel althans, bij de buitengewoon slechte drinkwatervoorziening in vele deelen van het Land van Heusden en Altena, het groote nut van een brondrinkwater leiding niet inzien? Wij zijn sterk geporteerd voor een autobusverbinding van Sleeuwijk paar station Dordrecht niet pm de ge makzucht van het reizend publiek in het gevlei te komen, maar w e I om de mogelijkheid van reizen van en naar eene gemeente zoo doelmatig en veelvuldig te doen zijn als maar kan en dit wel om deze reden, dat wij het absoluut een groot oeconomisch belang voor eene gemeente achten in dien zij, wat men noemt, geheel en al in het verkeer is opgenomen. Het verschil tusschen* den heer Beu kenkamp en ons is dit: De heer Beu kenkamp wil de beurs van de bewo ners der gemeente zooveel mo gelijk dicht houden door te zeggen, dat hij het kleine veerbootje voldoen de vindt voor het Werkendamsche rei zend publiek, terwijl wij zeggen: U is te conservatief, juist moet men zoo veel mogelijk gelegenheid geven om met doelmatige openbare midde len van vervoer vlug van en naar Werkendam te kunnen reizen. Geringe uitgaven uit de gemeentekas, die als subsidie voor het bestaan van een open baar middel van vervoer dienen, zijn hoogst nuttig en zullen de nering, han del en industrie van Werkendam ze ker ten goede komen in plaats van te schaden. Ten slotte nog dit. Een 16- a 17-tal jaren geleden werd in alle gemeenten van het Land van Heusden en Altena, ook door Werkendam, gesmeekt om een lokaal spoorweg, waarvoor iedere gemeente dan naar gelang van het ge tal harer inwoners, moest deelnemen in het aandeelènkapitaal. Ware dat door gegaan, dan zouden de gemeenten fi nancieel flink hebben moeten bloeden, wat bij haar geen bezwaar opleverde en nu het er om gaat, om een autobus dienst met eenige honderden guldens te steunen, nu kan het niet, omdat de gemeente het niet kan missen en zulk een dienst de inwoners schade berok kent. De logica daarvan is voor ons wel wat ver te zoeken. SCHOOL AFGEBRAND. Ruim 100 scholieren omgekomen. Volgens berichten uit Oeroemtsja is tijdens de les brand uitgebroken in de school te Fazyn (Chineesch Turkestan) 120 scholieren vonden in de vlammen den dood. Brandstichting zou de oorzaak van deze ramp zijn. o VOOR TIJDVERDRIJF? Een schilder te München heeft 23.281 woorden, bestaande uit 83 bladzijden van Hitler's boek Mein Kampf op een gewone briefkaart geschreven en hiermede een wereldrecord gevestigd. Het schrift is slechts te lezen, wanneer het 40 maal vergroot is de schrijver heeft er 64L/2 uur over gedaan. o EEN WAAGHALS. Uit Leningard wordt gemeld, dat een Russisch vlieger op een hoogte van 6.700 uit zijn vliegtuig is gesprongen. Hij opende zijn valscherm eerst na 108 seconden, toen hij nog slechts 480 meter van de aarde verwijderd was. O— DOODGESCHOTEN. In Parijs heeft de plotselinge dood van een 24 jarige rijke Engelsche, die in een voornaam Parijs hotel doodgeschoten is gevonden, groot opzien gebaard. De Engelsche dame, die een bekende ver schijning was in Engelsche kringen te Parijs, stond in nauwe betrekkingen tot de zoon van den bekenden Franschen dagblad- en parfumkoning Coty. Het feit dat het voorval zich in de vertrekken van Coty heeft afgespeeld, is laat bekend geworden. Aan het nood lottige schot schijnt een opgewonden twistgesprek tusschen Coty en het jonge meisje vooraf te zijn gegaan. 0 BEWAKER OPGESLOTEN. Eenigea tijd geleden was een soldaat van de tuchtcompagnie van Oléron, Suptile genaamd, naar het militaire hospitaal van Rochefort gezonden. Dezer dagen hoorde de van dienst zijnde adjudant, dat op de deur van een der cellen herhaaldelijk werd geklopt. Niet gering was zijn verwondering toen hij constateerde, dat een korporaal gevangen zat in de cel van Suptile. Wat er gebeurd was De korporaal had de cel van Suptile geïn« specteerd deze laatste was dan ontvlucht, nadat hij de cel, met den korporaal erin, had toegegrendeld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2