Binnenland. N. Baggerman en A. W. Mijnlieff. Z ALTBOMMEL. Deutsch evern ie srt. 22-32 ct.; morellen 20 ct.; roode bessen 6 ct.; reine victoria 1017 ct.; witte prui men 612 ct.; eldensche blauwe6-7 ct.; krozen 57 ct.; perziken 21/2 ct. per pond; netmeloenen 1726 ct. suikermeloenen 1319 ct. p. stuk; tomaten 7 ct. p. pond; clapp's favori te 925 ct.; dirkjesperen 46 ct.; kruidperen 4—7 ct.; peren van as 6 ct.; precose de trevoux 14 ct.; rooijkesperen 35 ct.; suikerperen 47 ct.; wijnperen 712 ct.; zwaan- halzen 35 ct.bloemzoet 7 ct.; calville 811 ct.; charlemowsky 7 11 ct.; gamersche zuur 710 ct.; glasappelen 610 ct.; keswick 8 10 ct. yellow transparant 1226 ct.; augurken ie srt. 1017 ct.; idem 2e srt. 28 ct.; staaksnijboonen 3- 8 ct.; staakprincessen 58 ct.;stam- princessen 46 ct.; boterboontjes 2 cent; spercieboonen 7 cent; zilveruit jes 35 ct. per kg.; witte komkom mers i4 ct.; andijvie 1/21 ct.; roodekool 1$1/2 ct-i savoyekool 1 11/2 ct.; kropsla 1 ct. p. stuk; kro ten 3 ct. per bos; blauwpitten f 1,42; eigenheimers f1,05U23 per 100 kg. TONGEN TE BERCHEM VER MOORD. Het lijk in een weiland gevonden. Woensdagmiddag omstreeks vier uur werd in een weiland op de Ge- ment te Berchem bii Oss, het lijk gevonden van den twintigjarigen G. de Bie, wonende aan den Berchem- scheweg te Oss. De hals en de beide polsen waren doorgesneden. Het lijk werd op een zeer eenzame plek gevonden door een man, die met zijn kinderen aan het bramen zoeken was. Het slachtoffer had ook nog messteken in den hals, de borst en in een der armen. De jongeman was sinds Dinsdag avond vermist. Men neemt aan, dat de moord tusschen 11 en 1 uur is gepleegd. Waarschijnlijk was De B. in het bezit van een fiets, doch deze is niet gevonden. De politie van Oss en Berchem heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld, onderleiding van de burgemeesters van beide gemeen ten. Het slachtoffer was werkloos en tewerkgesteld bii de werkverschaf fing bij de Maaswerken. Hii was on gehuwd. In den loop van den avond heeft de politie gearresteerd den 28-jari- gen P. de B. uit Oss, een neef van den verslagene. Hii werd met het lijk geconfronteerd en is naar 's Her togenbosch overgebracht. Vermoed wordt, (dat er een meisje in het spel is. o MOORD TE, NIJMEGEN. Medeminnaar doodgestoken. Woensdagavond omstreeks halfacht heeft zich in een der oude huisjes aan de Bottelstraat te Nijmegen een bloedig drama afgespeeld. In perceel No. 29 woonden zekere Coenen, las werkman en vrouw Jansen. Geruimen tijd leefden beiden vreedzaam in het 'kleine huisje, tpt eenige weken ge leden de 30-jarige J. J. R., 'bak kersknecht uit Rotterdam, als kost ganger kwam inwonen. Het schijnt, dat R., die in [de buurt vrijwel on bekend was en voor een stil man doorging, ook toenadering tot de vrouw zocht. Dit heeft tot een bloe dig conflict geleid. Toen C. na een zwaren dag thuis kwam, vond hii vrouw J. met R. in de kamer. Bii deze ontmoeting is volgens mededeeling van de bu ren twist ontstaan, welke zoo hoog liep, dat het tot een hevige vecht partij is gekomen. R. heeft in zijn drift zijn mes getrokken en liep den vluchtenden Coenen, die in de buurt bekend stond als een oppassende ke rel en die hard werkte, achterna. In de gang van het huis heeft R. zijn medeminnaar ingehaald en hoewel de zoon van vrouw J. zich nog inspande om R. te weerhouden zijn tegenstander te treffen, sloeg R. toch door en raakte den ongelukkigen C. met het mes in den rug. De getroffene liep nog het huis uit en kon in de straat nog een hon derd meter verder komen. Toen zakte hii in elkaar en werd een pakhuis binnen gedragen. De dader bleek spoedig berouw te hebben over zijn daad en ijlde met getrokken mes de Bottelstraat uit, de Hezelstraat op in de richting van het politiebureau. Op de Markt werd hii door een politieman aangehouden en naar het hoofdbureau geleid, waar hii een vol ledige bekentenis aflegde. ONTZETTEND FAMILIEDRAMA. Man, vrouw en zoontje om het leven gekomen in Den Haag. Woensdagmiddag ontving de Haag- sche politie bericht, dat zich in het perceel Joan van Hoornstraat 31, be woond door den heer J. W. A. A. H., een zee-officier, een afschuwelijk dra ma had afgespeeld, waarvan de man, de vrouw en het kind het slachtoffer zijn geworden. Het onderzoek bracht het volgende aan het licht. De luitenant ter zee ie klasse H., had dan Dinsdagavond aan de dienst bode medegedeeld, dat hij Woens dagmorgen vroeg voor dienstaangele genheden naar Den Helder moest. Toen het meisje des morgens den deer H. niet zag, meende zij, dat hij reeds was vertrokken. Ook meende zij, dat mevrouw H. en het 6-jarig zoontje, dat nog niet op school ging, nog sliepen. Daar mevrouw en het zoontje wel meer wat langer in bed bleven, was er voor het dienstmeisje geen enkele aanleiding ongerust te zijn, laat staan dat zij het afschuwelijk drama dat zich had afgespeeld, kon bevroeden. Toen het echter steeds later werd en de leveranciers hun bestellingen kwamen brengen, werd het meisje 'n weinig ongerust en toen het naar 12 uur li,ep, zonder dat zij iets van me vrouw of het zoontje had gehoord, kreeg de dienstbode argwaan. Zij be gaf zich naar de slaapkamer en klopte herhaalde malen aan de deur, zonder echter eenig antwoord te krijgen. Bovendien bleek de deur van bin nen gegrendeld te zijn. Het doodelijk ontstelde meisje kreeg nu zekerheid dat er een ongeluk was gebeurd. Zij begaf.zich naar een nabijgelegen ga rage en een der aanwezige chauf feurs ging onmiddellijk met haar mee naar boven. De deur werd met een bandafnemer opengebroken. Toen de chauffeur en de dienstbode naar bin nen keken, zagen zij in de slaapka mer een afschuwelijk schouwspel. Ba dend in bloed lagen daar de ont zielde lichamen van den heer en me vrouw H. en van hun zoontje. De drie slachtoffers lagen nog te bed en waren afschuwelijk verminkt. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd. Deze verscheen met den commissaris Paré en het parket, be staande uit den officier van Justitie mr. J. H. Polman en den rechter commissaris mr. Polis. Het onder zoek wees uit, dat men hier met een familie-drama te doen had. Vermoe delijk in den vroegen ochtend heeft de heer H. zijn vrouw en zoontje, terwijl zij nog sliepen met de kolf van zijn revolver op de hoofden ge slagen. Hij moet zijn daad zóó snel volvoerd hebben, dat zijn slachtoffers geen geluid hebben gegeven. H. lag onder een deken met twee schoten in het hoofd. Alles is zoo snel in zijn werk ge gaan, dat noch de in hetzelfde huis slapende dienstbode, noch de buren iets hebben gehoord. Vooral voor de jonge dienstbode is het een afschu welijk denkbeeld, den geheelen mor gen niets vermoedend in het huis t,e hebben gewerkt. Zooals begrijpelijk is wekte het drama in de buurt groote ontstelte nis en was de belangstelling voor het huis geweldig. Vergadering van den Raad der ge meente WIJK EN AALBURG, op Donderdag 10 Augustus des n.m. vier uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: (waarnemend) de heer W. Bouman. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, de Secretaris leest het formu liergebed, daarna de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Bericht van den Commissaris der Koningin in deze provincie, waarin wordt kennis gegeven, dat de ver ordening regelende de bezoldiging en benoembaarheid van den veldwach ter door de Kroon voor 5 jaren is goedgekeurd. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot onderhandsche aanbesteding aan de Utrechtsche Asphaltfabriek van het stofvrii ma ken van een gedeelte van den Heus- denschen dijk. Rekening 1932 van de Gezond heidscommissie te Heusden. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Begrooting 1934 van de zelfde in stelling als bijdrage van de gemeen te Wijk en Aalburg Js een bedrag uitgetrokken v. f 12 5,20, met welk be drag Ijii het opmaken der ^emeente- begroóting zal worden rekeningge hóuden. Verzoek van het Bestuur van den blindenbond St. Antonius van Padua om voor 1934 een subsidie van 1 cents per inwoner te mogen ontvan gen. Op voorstel van B. en W. wordt in verband met de ongunstige tijds omstandigheden, dit verzoek afgewe zen. Hetzelfde geschiedt met het ver zoek van het bestuur van het Cen traal proeftuinbedrijf te Gorinchem. Verzoek van de Voetbalvereeniging N.O.A.D. om de beschikking te mo gen hebben, over het gymnastieklo kaal te Aalburg voor het houden van vergaderingen. B. en W. stellen voor goedgunstig te beschkken. De heer v. d. Mooren vraagt hoe hoog de vergoeding is, die de ver- eeniging moet betalen, waarop de Voorzitter antwoordt van 10,per jaar, voor een avond in de week. De heer Sodderland kan niet be grijpen, waarvoor een voetbalveree niging een lokaal noodig heeft. De Voorzitter weet dit ook niet, maar de toestemming wordt zoo ver leend, dat als het lokaal gebruikt wordt voor verkeerde dingen, B. en W. onmiddelijk de bevoegdheid heb ben, de vergunning voor het gebruik in te trekken. De raad gaat hierop accoord met het voorstel van B. en W. Aangaan eener deposito-overeen komst met de N. |V. vBank voor Ne- derlandsche gemeenten voor het plaatsen van overtollig kasgeld. De Voorzitter leest deze overeen komst voor, waaruit blijkt, dat de gemeente op het oogenblik een ren te van 2 pCt. zal ontvangen. Spreker stelt voor het besluit van 5 Mei, waarbij besloten was tot het aangaan eener rekeningcourantovereenkomst met genoemde bank, in te trekken en te besluiten tot het aangaan eener deposito-overeenkomst. De heer v. Wijk zegt, dat het voor de gemeente al weer een na deel beteekent, de Boerenleenbank waar tot heden het overtollig kas geld is geplaatst geeft 3V4 pCt. ren te en niets is secuurder dan de Boe renleenbank, die ook voldoende waar borg wil geven. De Voorzitter antwoordt, dat Ged. Staten met de waarborg die wordt ge geven, geen genoegen willen nemen en daarbij is de Bank van de Vereeni- ging van Nederl. gemeenten een so lide instelling. De heer v. Wijk acht de Boeren leenbank even solide. De Voorzitter merkt op-, dat daar een kassier er nog weieens met de kas vandoor gaat, men heeft dit zoo pas nog in Schalkwijk gezien. De heer v. Wijk zegt, dat dit op de secretarieën ook nog weieens ge beurt, maar als Ged. Staten niet an ders willen zal er niet aan te ont komen zijn. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten tot het aangaan ee ner deposito-overeenkomst. Aangaan eener nieuwe overeen komst met den N.C.B. inzake de destructie van vee en vleesch. De Voorzitter licht toe, dat vroe ger reeds een overeenkomst met den N.C.B. is aangegaan, dat tengevolge van de veranderde tijdsomstandighe den, de toen gestelde voorwaarden evenwel niet gehandhaafd kunnen blijven, zoodat thans een nieuwe over eenkomst wordt voorgelegd, waarbij als contributie door de gemeente te betalen wordt gesteld eèn bedrag van 2 cent per inwoner en 2 cent per H.A. wat voor deze gemeente neer komt op f75,per jaar. B. en W. stellen voor deze over eenkomst aan te gaan, omdat er niet aan te ontkomen is en zij het voor de gemeente de voordeeligste weg vinden. De heer v. d. Mooren vraagt hoe of het met het vervoer van het af gekeurde rund zit, komen er deze kosten ook bij De Voorzitter antwoordt ontken nend, alleen het vervoer naar een verharden weg, is voor de betrok kenen. De heer v. Wijk voelt niet veel voor het aangaan der overeenkomst, het afgekeurde vee kan nog wel, evenals dat tot heden gebeurde, onschadelijk gemaakt en begraven worden. De Voorzitter antwoordt dat dit na 1 Juli 1934 niet langer meer mag, dan moet het vernietigd worden op de aangegeven wijze. De heer Roza heeft alleen het be zwaar dat de N. C. B. al met andere voorwaarden komt eer de eerst aan gegane in werking zijn getreden, wie zegt dat ze nog niet meer met ver anderingen zullen komen. De heer Mans vraagt of het aan gaan van deze overeenkomst nog niet uitgesteld kan worden. De Voorzitter antwoordt dat de Minister geen langer uitstel wil ver- leenen. Aansluiting bij den N. C. B. acht spr. de voordeeligste weg, om dat als men aansluit bij de Termo- chemische fabrieken het vervoer naar Woerden krijgt. Met algem. stemmen wordt beslo ten de nieuwe overeenkomst aan te gaan. Voorloopige vaststelling der reke ning van het Electriciteitsbedrijf over 1932. De heer Mans brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en zegt dat op deze rekening zelf geen op- of aanmerkingen zijn. Tot haar genoegen heeft de commissie gecon stateerd, dat het bedrijf voor het eerst een winst heeft opgeleverd van f518,16 nadat het al de jaren van zijn bestaan de gemeente belangrijke tekorten heeft opgeleverd. De commis sie acht het zich tot plicht een woord van dank te brengen aan B. en W. voor het zuinige en verstandige be heer, den administrateur en monteur, dat zij zoo voordeelig het bedrijf hebben beheerd. De commissie zou evenwel een paar punten onder de aandacht van B. en W. willen bren gen. Ten eerste n.l. om de achter stallige posten niet zoo hoog te doen oploopen en ten tweede om in het vervolg de meters niet meer te doen repareeren wat f 5,50 kost, maar de ze te doen vervangen door nieuwe, omdat de nieuwe niet zoo duur meer zijn. De Voorzitter dankt de commissie voor haar onderzoek en rapport en zegt dat met de opmerkingen zal worden rekening gehouden. De rekening wordt hierop in ont vangst en uitgaaf den gewonen dienst betreffende, vastgesteld op een be drag van f 14226,60; den kapitaal- dienst met een ontvangst van f 4664,18 en een uitgaaf van f 6662,33 sluitend alzoo met een nadeelig sal do van f 1998,05. Wethouder v. d. Velden zou den Voorzitter willen verzoeken den mon teur op te dragen, dat hij in 't ver volg" de achterstallige posten direct aan B. en W. opgeeft. Spr. wist niet dat er bij waren, die zoo hoog waren opgeloopen voor hij de rekening zag. Aanbieding der gemeenterekening benevens die van de afdeeling Aal burg. De gemeenterekening wordt den raad aangeboden, aangevende voor den gewonen dienst een ontvangst van f82134,24 en een uitgaaf van f79397,32, sluitend alzoo met een batig saldo van f2736,92; den kapi- taaldienst met een ontvangst van f 1369,46 en een uitgaaf van f 1283,73 sluitend alzoo met een batig saldo van f 85,72. De Voorzitter merkt op, dat hierbij in het oog moet worden gehouden, dat de rekening is aangevangen met een batig saldo van f 9700, zoodat men f 7000 is achteruitgegaan. De rekening der afdeeling Aal burg wordt aangeboden met een ont vangst van f 5534,32 en een uitgaaf van f 4026,32, sluitend alzoo met een batig saldo van f 1508. Beide rekeningen worden in han den gesteld van een commissie, be staande uit de heeren Bouman, Mans en Sodderland. De gemeentebegrooting 1933 als mede die van het G.E.B. dienst '33 worden gewijzigd conform het voor stel van B. en W. De pensioensgrondslag voor den gemeente-veldwachter wordt op verlangen van den pensioenraad vast gesteld op f 1710, iets lager als waar op deze grondslag was gesteld, dit in verband met de huishuur van den betrokkene. De vergadering wordt hierop ge schorst voor het houden van de na- grasverpachting De opbrengst is: Groot Korenzand f94,75; Klein Korenzand f14; Wei d'Ulven f26; Dorpsbosch f47; de Kuijper f34. Totaal f215,75. Vorig jaar f 232. De opbrengst der Ebbe is f 168. Vorig jaar f210,50. Het Waardje f41. Vorig jaar f31. Het rietgewas f6. Vorig jaar f8. Voor het fruitgewas zijn 3 biljetten ingele verd, de laagste f28,60; de hoogste A. den Dekker voor f40,50. Het ver pachte wordt den pachters gegund. In verband met een arrest van den Hoogen Raad, wordt de verordening op de Winkelsluitingswet in verband met den zomertijd opnieuw vastge steld. Gedurende den Zomertijd mo gen de winkels 1 uur later open zijn. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. onlangs met den Commissaris der Koningin een bespreking Jieb- ben gehad over het tegengaan van het snelle rijden door zware vrachtau to's. Nu geeft de motor- en rijwielwet de gelegenheid om de wegen in te deelen in 3 klasisen, de niet gemeente wegen zijn alle reeds in de 3 de klas se ingedeeld, door rjjk en provin cie daarom zou spreker de wegen in de gemeente ook in de ^de klasse indeelen, waarbij een snelheid van 12 K.M. kan worden voorgeschreven en zware wagens breeder dan 3 me ter en zwaarder dan 10 ton verbo den wordt deze wegen te berijden. De heer Roza is er wel voor het snelle rijden aan banden te leggen, niet evenwel om zware vrachtauto's te weren. De heer v. Wijk is van hetzelfde gevoelen, demonstreert het bezwaar met enkele gevallen. De Voorzitter merkt op, dat voor de door den heer v. Wijk genoemde gevallen, ontheffing kan worden ver leend. Op voorstel van den heer Roza wordt hierop besloten een besluit tot een volgende vergadering aan te hou den. 1 De Voorzitter heeft nog iets te zeg gen over de aanlegplaats, doch wil dit in besloten vergadering doen. De heer v. d. [Mooren wil ook iets in besloten vergadering naar voren brengen. De heer v. Wijk vraagt of het adres van de ingezetenen over de waterleiding niet moeten worden 'be handeld, hetwelk in de vorige ver gadering is aan gehouden. De Voorzitter zegt, dat deze kwes tie bij B. en W. nog in bespreking is. De heer v. Wijk vraagt hoe of het staat met een vaste benoeming van Secretaris en Ontvanger, waarover reeds in een vroegere besloten ver gadering is gesproken. De Voorzitter antwoordt, dat ook ''dit nog bij B. en W. in be spreking is. De heer Sodderland vraagt hoe of het staat met de aanbesteding van het stofvrij maken van den dijk. De Voorzitter antwoordt, dat gis teravond de goedkeuring hiervoor van Ged. Staten is ontvangen, zoodat B. en W. nu in onderhandeling met de maatschappij zullen treden om de werkzaamheden zoo spoedig mogelijk te beginnen. De heer v. d. Mooren zegt, dat hij deze kwestie besproken heeft met zijn zwager, gemeente-opzichter te Zeist, die als zijn meening uitsprak, dat de dijk zeer geschikt is om te doen be werken als hier besloten. In Zeist heeft men verschillende proeven ge nomen, voor wegen als de dijk hier, is het procédé van de fabriek te Utrecht het meest afdoend gebleken. De heer v. Wijk heeft in Rossum geinformeerd, ook daar was men vol lof over de voorgestelde bewerking der wegen. De Voorzitter doet het genoegen dit te mogen vernemen. De vergadering wordt hierop geslo ten, waarop de raad over gaat in ge heime zitting. HEUSDEN. In den ouderdom van 57 jaar is te Gorinchem overleden de Heer L. de Beer, Directeur van de Heusdensche Stoomboot Maatschappij. De booten van de Maatschappij hebben de vlaggen, ten teeken van rouw, half stok geheschen. VERDRONKEN. Te Katwijk aan Zee is de 19 jarige zoon van den agent van politie Van Gij zen te Alphen a. Ryn bij het baden in zee verdronken. Toen Dinsdagavond de 21-jarige P. te Domburg zich met zjjn zuster in zee be gaf om te zwemmen, werden beiden door een sterken draaistroom verrast. Het meisje werd gered, doch P. werd met den stroom mede gesleept. Zijn lijk is kort daarna aangespoeld. Te Maarssen is in het Merwedekanaal de schippersknecht Dekker uit Zuilen over boord geslagen en verdronken. Zijn lijk is opgehaald. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10