Dit nummer bestaat uit 3 bladen Let op i Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. ANTI-ROOS HAARWATER. Drogisterij Firma COOPS, P R IJ S f 1.25. UEIFQEMVZEBQD. iinimii 5. 2). tankhnyzu (o s Bonk Jf.V. Agentschap van de fttnstcrdamschc Bank Jf.V Amsterdam. No5356 Vrijdag 11 Augustus 1933. A. BA AI JENS Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ee Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Voorkomt en bestrijdt haarroos en haaruitval, wekt den haargroei op en maakt het haar zacht en glanzend. Th. W. KANDERS, Gasthuisstraat 62 Tel. 264, GORINCHEM. Men ,zou het tot vóór eenige ia- ren zeker onwaarschijnlijk hebben ge acht, dat nog eens in ons land bii de wet zou verboden worden het dragen van kleedingstukken en in het oog löopende onderscheidingsteeke nen met bepaalde politieke strekking. In tegenstelling met zijn oostelijken nabuur, den Duitscher, moest de Ne derlander niets hebben van eene uni formachtige kleeding, tenzii er een bekend beroep door werd aangege ven. In de laatste jaren is nierin ee- nige verandering gekomen en niet slechts is dit het geval bii de jon geren, die zich b.v. in padvinderscos- tuum hullen, maar ook bii de oude ren, die zich als aanhangers van ee ne bepaalde staatkundige richting aan de buitenwereld willen doen ken nen. Dat uitwendige nu is zeker niet ten goede gekomen aan alles wat er toe leidt om verstoring van de open bare orde op politiek gebied, een ge bied dat juist biizonder gevaren op levert," te voorkomen. Het denken van den politieken tegenstander is niet uitwendig zichtbaar en alleen wan neer de gedachte wordt uitgesproken kan zij bestrijding uitlokken, hetgeen dan in den regel binnenshuis ge schiedt. Neemt nu het politieke be ginsel in het openbaar vorm aan door een of andere uitwendigheid, dan is voor vele tegenstanders de steen des aanstoots te machtig om hem zonder meer te passeeren. Con flicten ontstaan dan op openbaar ter rein en deze kunnen zijn, en zullen dat ook vaak zijn, de bron van ern stige gevolgen. Revolutionaire ele menten b.v. grijpen nu reeds maar al te dikwijls de gelegenheid aan om het colporteeren van hun anti pathieke geschriften te beletten of de politie te tergen en hoeveel erger zou dit nog worden wanneer aanhan gers van een hun antipathiek staat kundig beginsel zich vrij mochten tooien met in het oog vallende uit wendige kenteekenen hunner richting. Zoo was het noodeloos onrust ver wekkende somtijds uittartende karak ter van bepaalde kleedingstukken en onderscheidingsteekenen het voor naamste motief van het door de re geering op voorbeeld van sommige andere landen, bij de Staten-Generaal ingediend wetsontwerp. Maar ook de machtsontwikkeling, welke met eene bepaalde uniforme kleeding wordt be oogd of bereikt, heeft er mede het hare toe bijgedragen. Immers fcyehoo- ren macht en gezag op openbaar terrein alleen toe te komen aan de overheid en aan door haar erkende corpsen. Het eenige artikel van het wets ontwerp, dat bij de Staten-Generaal aanhangig is gemaakt, houdt een strafbepaling in, gericht tegen hem, „die in het openbaar kleedingstuk ken of opzichtige onderscheidings stukken draagt of voert, welke uit drukking zijn van een bepaald staat kundig streven." Degene, die zich daaraan schuldig maakt, zal worden gestraft met hech tenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. In zoover is hiermede niet het voorbeeld van het buitenland ge volgd, dat met dit artikel een alge- meene norm is verstrekt, waarvan de toepassing in handen van de rech terlijke macht is gelegd en niet in die van de regeering. Mogelijk wa re namelijk ook geweest een alge meen wettelijk voorschrift met een door de regeering uit te vaardigen stelsel van verbodsbepalingen voor bepaald aangewezen kleedingstukken en onderscheidingsteekenen, hetgeen de rechterlijke macht hoofdbrekens over de uitlegging van den algemee- nen verbodsregel zou hebben be spaard. Ongetwijfeld zal de rechter vaak voor eene moeilijke taak worden ge steld, want met den algemeenen re gel, dien de rechter nu voor zich krijgt, rijzen echter ook alle moeilijk heden, welke verbonden zijn aan de vraag of die regel op een bepaald geval toepasselijk is. In een der jongste nummers van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant lezen we het volgende: „De minister van justitie heeft in zijn memorie van toelichting als zijn persoonlijke opvatting doen kennen, dat de woorden „uitdrukking zijn van" duiden op de beteekenis, welke de kleedingstukken of opzichtige on- derschcidingsteekenen in het alge meen als blijk van bepaald staatkun dig streven bezitten; het gaat z.i. dus niet om de wellicht afwijkende sub jectieve bedoeling van hem, die de kleedingstukken of onderscheidings stukken draagt of voert, („voeren" naast dragen ziet op vlaggen, mascot tes op auto's e.d.l Strafbaar zou vol gens den minister ook zijn hij, bij wien, b.v. wegens jeugdigen leeftijd, van een politieke overtuiging, en dus a fortiori van eert bepaald staatkun dig streven, nog niet wel sprake zou kunnen zijn. Er zou dus in de toe komst aan het zich vertocnen in een bruin hemd zonder jas of vest op een warmen dag risico verbonden zijn. wBRpCSInjhI BEWAAR UW LEDIGE MAGGlFLESCHfES. Een fleschje van 30 kost nagevuld 18 m Een flescbje van 55 kost nagevuld 33 Een flescbje van 85 W kost nagevuld 55 Een flescbje van 1.50 kost nagevuld 1 Botermarkt 88 - HEUSDEN. Aan den anderen kant huldigt de onderteekenaar van de memorie van toelichting de meening, dat ook klee dingstukken en onderscheidingsteeke nen, welke in het algemeen nog geen beteekenis van bepaald staatkundig streven bezitten, door het verbod kun nen worden getroffen. Doch dan ligt die beteekenis b.v. hierin, dat de dracht daarvan ongewoon is. Een voorbeeld hiervan is zooals de na- tionaal-socialisten in Oostenrijk heb ben gedaan het dragen van hooge hoeden bij gelegenheden, waarbij de ze door het gebruik niet zijn voor geschreven. Maar ook gebruikelijke, doch ge heel gelijke costuums zouden, naar de opvatting van de memorie van toe- lichting, als niet toegelaten zijn te beschouwen, indien zij een bepaald staatkundig streven uitdrukken. In plaats van in hun zwarte hemd, zou een troep nationaal-socialisten zich niet mogen vertoonen in hetzelfde ge wone zwarte colbertcostuum, of in welke andere gelijke kleeding ook. Hier vooral treedt op den voorgrond, dat het wetsontwerp, hoewel niet van een uniform gewagende, zich naar de bedoeling van den ontwerper ook tegen het uniforme van de kleeding van leden van staatkundige vereeni- gingen richt. Maar aan den rechter zal de beslissing zijn, en hierbii zul len voor elk geval ongetwijfeld de omstandigheden mede een factor uit maken. Dergelijke gebruikelijke èn ongebruikelijke uniforme kleeding is dus in elk geval niet van de sub jectieve (staatkundige) bedoeling los te maken, hetgeen de memorie van toelichting wèl doet met betrekking tot het dragen van algemeen bekende staatkundige kleedingstukken of op- opzichtige onderscheidingsteek enen door jeugdige personen. Vrijuit zouden, volgens de memorie van toelichting, gaan kleedingstukken en onderscheidingsteekenen van ver- eenigingen, aan welke staatkundige bemoeiingen vreemd zijn, doch wici leden wel een bepaalde richting aan hangen. B.v. sociaal-democratische of anders politiek georiënteerde wandel-, gymnastiek-, tooneelclubs enz. Ook zal het geoorloofd zijn, de anders verboden politieke onder- scheidingsteekenen te dragen, indien zij van niet-„opzichtigen", d.w.z. van niet in het oog vallenden aard zijn. Derhalve zou het hakenkruis, of de sikkel en de hamer, cf het wapen van de Nat.-Soc. Beweging, wel als insigne in het knoopsgat, maar niet HEUSDEN Botermarkt 72 DROGISTERIJ A. VER8CRUUR-BAERT. b.v. als band om de mouw kunnen worden gedragen en zeker niet als vlag medegevoerd kunnen worden. Ook een roode vlag in een optocht zou dus voortaan contrabande zijn. Valt echter het uitsteken van een vlag uit een huis wel onder een der be grippen voeren of dragen, welke al leen in het ontwerp genoemd wor den i Een onzeker geval doet zich ook voor ten aanzien van de jongeren groepen der politieke partijen. Strekt het verbod zich b.v. uit tot de soc.- dem. A.J.C., wier leden een blauw hemd met een roode das plegen te dra gen Is devoorbereiding van der gelijke jongeren tot het uitoefenen van staatkundigen invloed te begrij pen onder „staatkundig streven" Strikt genomen wel. Er is een staat kundig streven, al is er geen staatkun dig ingrijpen." s De statuten en het vereenigingsle- ven zullen hier den doorslag voor den rechter moeten geven. Maar er zijn nog veel meer twij felvragen, die we hier niet alle kun nen noemen. Hoe ook zit het b.v. met vereenigingen, welke godsdienst en politiek vermengen Is er dan een staatkundig streven Wij rneenen van wel. De door de regeering voorgestelde verbodsregel heeft stellig een zeke re vaagheid, die voor den rechter nog heel wat moeilijkheden zal op leveren. De rechter moet beslissen, maar dan moet hii ook zoo duidelijk mogelijk weten wat de regeering strafbaar gesteld wil zien en die dui delijkheid laat in den verbodsregel te wensclien over. Vergadering van den Raad der ge meente RIJSWIJK, op Woens dag g Augustus des n.m. 8 uur. Voorzitter en SecretarisEdel- Achtb. Heer A. D. v. d. Scahns. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed, leest daarna de notulen der vergaderingen van ió en 30 Juni, welke onveran derd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Verzoek van het Bestuur van het proeftuinbedrijf te Gorinchem om subsidie. Waar in een der vorige vergaderingen reeds besloten is dit jaar wederom een subsidie van f 10 te verleenen wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van den blindenbond St. Antonius van Padua om subsidie. De Voorzitter zegt, dat hoewel B. en W. alle waardeering hebben voor het werk en het streven van den bond. B. en W. loch, met het oog op den finantieelen toestand der ge meente voorstellen afwijzend op het verzoek te beschikken. 1 telbf. No is Raamsdcnksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA De raad gaat met dit voorstel ac- coord. Voorloopige vaststelling Gemeente rekening 1932. De Voorzitter zegt, dat de eind cijfers dezer rekening niet schitterend zijn, al geeft de gewone dienst nog een klein voordeelig slot. Het min der mooie beeld, dat ide rekening te zien geeft is voornamelijk een ge volg van de werkverschaffing en steunregeling, die zooveel meer héb ben gekost dan waarop was gere kend. Spreker weet werkelijk niet hoe men de zaken voor elkaar moet krii- gen, als men in den Plaag geen royaler standpunt tegenover de ge- myeente gaat innemen. Spreker is op het departement geweest en men had hem daar beloofd, dat men voor 1 Augustus nog eens goed de zaak zou aanzien, om na te gaan of het niet mogelijk zou zijn, Rijswijk een hoo- gere subsidie te verleenen, doch van deze toezegging is al weer niets ge komen. Hoe het voor 1933 moet gaan is spreker heelemaal een raad sel, want zooals de heeren weten is de rijkssubsidie nog 1 5 pCt. lager dan voor 1932, niettegenstaande de toestand nog ongunstiger is, dan in dat jaar. Wat vorig iaar de water schappen hebben bijgedragen, heeft nu de gemeente moeten betalen, dit was eerst 20 pCt. en later 10 pCt., die ten goede kwamen aan de ge meente. Nu zegt het rijk wel, je krijgt 100 pCt. subsidie maar de gemeente moet het betalen. Voor 1933 loopt de boel zeker in de war, dat het geweldig is, als men in den Haag geen anderen weg in slaat. Spreker zal daar evenwel nogeens ,gaan «pra ten en vraagt of de commissie nog op- of aanmerkingen heeft. De com missie van onderzoek bestond uit de heeren v. Herpen en Nieuwenhuizen. De heer Nieuwenhuizen merkt op, dat de post armenzorg belangrijk is overschreden, is daarop in de toekomst niet te bezuigen. De Voorzitter antwoordt, dat over schrijding van dezen post vooral het gevolg is van de omstandigheid, dat meerdere personen in het ziekenh.is te Gorinchem of te Utrecht moesten wor den opgenomen en door hen die niet meer voor werkverschaffing en steun verlening in aanmerking komen en toch geholpen, moeten worden. Wij weten allen, merkt spr. op, dat er veel armoede is, maar we weten ook, dat ze elkaar maar naloopen. De heer van Herpen meent, dat, als men het lijstje van hen die aan de werkverschaffing zijn, nagaat, er wel bij zijn, die er niet op hooren. De heer Nieuwenhuizen is het daar mede eens; er zouden er best wat ge schrapt kunnen worden. De Voorzitter acht dit niet onmo gelijk, maar er zijn toch ook verschil lende gevallen, die juist het bedrag zoo doen oploopen, waaraan niet te ontkomen is. Het gevolg is echter, dat het volgend jaar noodzakelijkerwijze de belasting weer verhoogd moet worden. De heer Nieuwenhuizen meent, dat dit wel noodig zal zijn, ook met het oog om door 'het Rijk geholpen te worden. De Voorzitter zegt, al zou men de opcenten op de personeele belasting, die thans op 100 staan op 200 brengen, dan zou men toch nog slechts een verhoogde ontvangst krijgen, die maar voor 14 dagen toereikend is voor de uitgaven aan werkverschaf fing. De heer Nieuwenhuizen meent, dat men weL tot belastingverhooging katf besluiten, maar kunnen het de men- schen ook betalen. Nu is reds dooi! verschillenden uitstel van betaling ver zocht. i De Voorzitter meent, dat dit ook! een groote moeilijkheid is. Den vo- rigen winter is een derde gedeelte vant de hoofden van gezinnen in de werkver schaffing geweest, een derde heeft nog minder inkomen gehad, dan zij die in de werkverschaffing werkten en var» het overblijvende een derde was wel drie vierde die moesten tobben om rond te komen. De rekening wordt hierop in ont vangst en uitgaaf vastgesteld wat dén gewonen dienst betreft met een ont vangst van f20524,70 en een uitgaaf van f20133,85, aldus een voordeelig saldo van f390.85, den kapitaaldiénst met een ontvangst van f 4845,39 en een uitgaaf van f5749,31, sluiiende al- zoo met een nadeelig saldo van f 903,92. De beide Wethouders onthouden zich! van stemmen. De Voorzitter licht toe, dat het dienstjaar is aangevangen met een voordeelig saldo van f 1396,zoodat de achteruitgang zeer belangrijk is. Af- en overschrijving begrooting '33« Met algemeene stemmen wordt be sloten tot wijziging der begrooting met een bedrag van f 2575,in verband met den bouw van het nieuwe raad huis, welke uitgaaf gedekt wordt doojj een geldleening. De Voorzitter wil een mededeelïngj doen over werkverruiming in de ge meente. Veertien dagen geleden hael spreker een onderhoud met den Direct teur van de Naaml. Venn. Rauwenf Stark, die een terrein aan een groot vaarwater zocht voor het opslaan ei% sorteeren van slakken van het hoog- ovenbedrijf te IJmuiden en daarvoor, spr.'s bemiddeling inriep. Spr. heeft die bemiddeling toegezegd onder voor waarde, dat voor dit sorteeren werlc- loozen uit de gemeenten Andel, Gies- sen en Rijswijk werden genomen, wat werd toegezegd, dat wil zeggen, tot zoo lang ze goed werk verrichten. De Directeur heeft beloofd dit te zul len doen. De werkzaamheden zijn inn middels aangevangen en uit de 3 ge meenten zijn 25 menschen aan het werk gezet. Nu blijkt, dat het werfc nog iets voordeeliger moet worden verricht, men heeft het elders ook geprobeerd, doch daar ging het nief^ omdat het te duur was. Spr, heeft echter hoop, dat het hier wel zal gaan^ wat voor de gemeente een heel mooie» zaak zou zijn, vooral als er nog eenige» werklieden meer te werk gesteld zou den worden, waarop wel uitzicht be staat. De heer Nieuwenhuizen vraagt of de Voorzitter aan de 'belofte in de vorige vergadering gedaan om nog- eens met Bron te gaan praten ove* het straatvuil uit Woudrichem, dat op een terrein van Bron wordt op geslagen, heeft voldaan. De Voorzitter verklaart, er nog niet geweest te zijn, Bron heeft evenwel inmiddels een procesverbaal gehad, waarop het vuilnis iets verder is ge bracht. De heer Nieuwenhuizen wijst en op, dat dit straatvuil, gevaar voo* de menschen oplevert,, met het oog op verontreiniging van drinkwater als B. en W. niet de macht bezitten voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard WIMPMBMMMMKMWBBBKaMM——B—PBB—PB—WS—P<BWi*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1