mmmumMmmuumiw HERMAN CAARLS INGEZONDEN Marktberichten. iflaatseiijk Nieuws. Sept. a.s. in het stadion te Amsterdam ter gelegenheid van het 35-jarig regerings jubileum van H.M. de Koningin zal worden gehouden, alle burgemeesters aanwezig zullen zijn met hun ambtsketen om. Dit plan is door de commissie van advies en het uitvoerend comité goedgekeurd, zoodat tnen zoo spoedig mogelijk een aanvang zal maken met het treden der voorbe reidingen, noodig voor de uitvoering van het plan. Reeds is in overleg met het stadion het benedengedeelte van de eere tribune gereserveerd voor de burgemeesters. ROODVONK ïn het kamp te Waalsdorp, in de Alexanderkazerne en in de Frederiks- kazerne te 's Gravenhage hebben zich eenige gevallen van roodvonk voorgedaan. De gevallen zijn van lichten aard. Het aantal bedraagt voor Waalsdorp vijf, voor de Alexanderkazerne vier en voor de Frederikskazerne één. Na Zaterdag hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. In de betreffende kazernementsgedeelten wordt isoleering toegepast. Bovendien heeft men voor het kamp te Waalsdorp een groot aantal tenten aangevoerd, ten einde de legering van de troepen nog meer verspreid te maken. O VERDRONKEN. Te Amerongen is de 19-jarige bakkers knecht J. C. van Barneveld bij het baden in den Rijn verdronken. De 18-jarige L. Munnicks uit Roer mond is in de Boer nabij de Kapel in 't Zand by het zwemmen verdronken. Te Vroomshoop is het 3*jarig meisje B. uit Delden, dat aldaar logeerde, te water geraakt en verdronken. o— NEDERLANDSCH VARKENS VLEESCH NAAR RUSLAND. Het officieele Russische Inkoopinstituut heeft van de Nederl. Crisisvarkenscentrale een partjjtje te weten 300.000 K.G. varkensvleesch en 350.000 K.G. spek - afgenomen. De varkenscentrale heeft geen enkel risico, doordat de order con tant betaald is. o EED EN BELOFTE VAN VOLKSVER TEGENWOORDIGERS. De Regeering bereidt maatregelen voor tegen leden van vertegenwoordigende li chamen, die in of buiten dat lichaam handelen in strijd met de afgelegde eeden en beloften. Een wetsontwerp, dat de regeering de bevoegdheid verleent, in dergelijke ge vallen dezen vertegenwoordigers, op voor stel van den voorzitter van het vertegen woordigend lichaam, waarvan zij deel uitmaken, de uitoefening van hun man daat te ontzeggen, zal reeds binnen en kele dagen het departement verlaten. o UIT RAAM GEVALLEN. Een 4 jarig zoontje van de familie L. te Alphen a. d. Rijn, die pas een boven huis had betrokken, is uit een raam, ter hoogte van 6 M., op straat gevallen. Het kind bekwam, benevens verschillende hoofd wonden, een ernstige schedelfractuur. De toestand van het kind is hoogst zorg wekkend. o OVERTREDING LOTERIJ WET. Een paar rijwielhandelaren te Dreumel, die blijkbaar hun omzet wilden vergroo- ten, hadden een loterij van fietsen in el kaar gezet. Zij gaven daartoe loten uit van 1 tot 100 cent; de opbrengst van de loten was plm. f 50. Was 't ver- eischte aantal loten aan den man gebracht, dan volgde de trekking en de gelukkige kreeg dan een fiets. De politie kreeg er echter spoedig lucht van en nadat enkele rijwielen op deze wijze aan den man waren gebracht, greep *y in en maakte proces-verbaal op wegens overtreding van de Loterij wet. O— DE BETALING VAN GELDBOETEN. De nieuwe bepalingen, die op i Augustus in werking zijn getreden. Met 1 Augustus is in werking getreden de wet van 6 April 1933 (Stbl. no 141). houdende nadere voorzieningen betreffende -de betaling van geldboeten en van het -geldelijk bedrag, waarop verbeurdverklaar de voorwerpen bij de uitspraak geschat worden. In deze wet is o.m. bepaald, dat de veroordeelde ook na afloop van den be talingstermijn, gesteld door den ambtenaar met de uitvoering van het vonnis belast, bevoegd is door betaling van een verhoogd bedrag, verhaal op zijn goederen en in komsten of tenuitvoerlegging van de ver vangende straf te voorkomen of, zoo deze reeds zijn aangevangen, te stuiten. Dit verhoogd bedrag is gelijk aan bet bij af loop van den hiervoor bedoelden betalings termijn nog verschuldigde bedrag, ver meerderd met een vijfde, doch ten minste een gulden. Betaling van een deel van het verhoogd bedrag vermindert het te verhalen of door viyheidsstraf te vervangen bedrag naar evenredigheid. Deze bepalingen gelden voor alle straf zaken, waarin op of 1 Augustus eind vonnis in eersten aanleg wordt gewezen, dus onafhankelijk van de vraag, of het strafbaar feit wellicht nog gepleegd is onder de oude, voor veroordeelden meer gunstige wetgeving. Tevens is in deze wet bepaald, dat een gedeelte van een dag als een geheele dag wordt tenuitvoergelegd. O— MEN MOEST HAAR DE TRAP OP DRAGEN. Van kind af rheuraatische pijnen. Kan nu weer dansen en spelen. Zij was nog maar twaalf jaar oud, toen zij aan rheumatiek begon te lijden. Dus is het niet te verwonderen, dat zij thans, nu zy van deze kwaal bevrijd is, danst en speelt met de kinderen, hoewel zij 30 is. In de volgende woorden beschrijft zij zelf hoe zij haar leven veranderde „Op twaalfjarigen leeftijd kreeg ik voor het eerst rheumatiek. Drie jaar geleden moest ik 's avonds de trap opgedragen worden. Ook had ik rheumatische koorts. Toen begon ik met Kruschen Salts en dank zy dit middel ben ik weer geheel in orde en dans en speel na met de kinderen. De flacon Kruschen staat altijd by ons op tafel en in eiken kop^thee of koffie neem ik een klein beetje» Zoo doende weet ik zeker, dat* ik elke£k_dag mijn vaste dosis inneem. Ik ben nu 30 jaar, maar voel me veel jonger". Mevr. P. M. B. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvoldoende werking der inwendige or ganen een toestand waarvan de lijder zich zelden bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalpro ducten en een daarmee gepaard gaande vorming van stoffen, die schadelijk zijn voor den geheelen gezondheidstoestand. En deze stoffen ondermijnen het geheele gestel. Kruschen Salts is het natuurlyke recept tot het behoud van een inwendige zuiver heid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot gemakke lijke, geregelde werking. U wordt dus inwendig vrij gehouden van alle onzuiver heden, welke, indien ze zich kunnen op hoopen, ongetwijfeld het peil Uwer ge zondheid zullen verlagen De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen voorkomt dit. Want de zes verschillende zouten in Kruschen verhoogen de werking der afvoerorganen, verschaffen U nieuwe levens lust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f 0,90 en f 4,60 per flacon en wordt gefabriceerd in Engeland door de Fa. E. Griffiths Hughes Ltd., sinds 1756 te Manchester gevestigd. Stralende gezond heid voor één cent per dag. (Adv.) o ZWEEFVLIEGTUIG VERONGELUKT. Te Soesterberg is Dinsdagmiddag een zweefvliegtuig van de zweefclub „Soes terberg" op het z.g.n. noodlandingsterrein van het vliegkamp op de Stomperd ver ongelukt. Het toestel is geheel vernield. De piloot, een instructeur uit Groningen, werd op slag gedood. Omtrent de oorzaak van het ongeluk wordt vernomen, dat het zweefvliegtuig, zooals de gewoonte is, bij den start op gang wordt gebracht door middel van een auto, waarmee het met een stalen kabel is bevestigd. Blijkbaar heeft de piloot dezen kabel niet snel genoeg los gegooid, met het noodlottig gevolg, dat het toestel toen tegen den grond werd gesmakt. Een aantal leden van de zweefclub was getuige van dit droevige ongeluk. Dr. Tjaptjong uit Soesterberg en een militaire dokter waren spoedig ter plaatse. Zij konden slechts den dood van den vlieger constateeren. Het slachtoffer is de heer Huizinga uit Groningen, die zijn brevet als zweef vlieger wilde behalen. —o DE VALSCHE MUNTERIJ TE AARLANDERVEEN. De matrijzen gevonden. Het voortgezet onderzoek inzake de valsche munterij te Aarlanderveen heeft aan de politie een succes opgeleverd. Zooals werd gemeld, was wel veel mate riaal gevonden, doch de matrijzen waren nergens te vinden. De politie heeft in de omgeving van het woonhuis van v. d. P., die werd gearresteerd en in het Huis van Bewaring te 's Gravenhage werd opgesloten, steeds een oogje in het zeil gehouden. Ten slotte kwam men op het idee ook op het dak eens een onderzoek in te stellen, hetgeen is geschied, De pannen werden weggenomen en een gedeelte van het beschoten dak losgemaakt. De moeite werd beloond, want weldra vond men een zakje waarin zich twee matrijzen bevonden. De matrijzen waren vervaar digd uit stukken ruw staal, zeer vernuftig gemaakt en technisch uiterst verzorgd zoodat waarschijnlijk met een pers of mogelijk reeds met een hamerslag een goed beeld in de verzilverde koperen schijven was aan te brengen. De arrestant v. d. P. blijft nog ont kennen. maar het bewijsmateriaal tegen hem wordt steeds grooter. Het in beslag genomen materiaal is naar Den Haag v./h. Firma P. 0DENK1RCHEN Vuchterstraat 25 's-HERTOGENBOSCH. OPTIEK, ORTHOPEDIE, BANDAGES, STAALWAREN TELEFOON 176 POST GIRO 114677 Z. 5. Hiermede heb ik de eer te berichten, dat eiken derden Donderdag der maand (marktdag) van 1012 en 25 uur in Hótel „Concordia" te HBUSDBN de Heer HERMAN CAARLS der Fa. P. Odenkirchen, zitting zal houden en zich alsdan belast met het vakkundig aanmeten van Breukbanden, Buikbanden, Elastieken Kousen, Kunstledematen, Steunzolen enz. Tevens is gelegenheid voor het aanschaffen van BRILLEN EN LEESQLAZEN, welker glazen ook volgens voorschrift van H.H. Doktoren en Oogartsen geslepen worden. Hoogachtend, HERMAN CAARLS OPTICIEN - BANDAGIST. ovW-gebracht, waar de Officier van Justitie van belangrijke vondst in kennis werd gèSi^ld. (Buiten verantwoording der Red.). Mijnheer 4e Redacteur! Wees zoo ^oed \)nders taande re gelen in Uw blad op\te nemen. Bij voorbaat mijn daïjk. Is inhouding van steun ^ri werk- looze arbeiders, die weigeren, aan geboden werk te accepteeren, recht vaardig en gewenscht Natuurlijk zullen we in zeer vele gevallen deze vraag bevestigend hoör ren beantwoorden. En ofschoon aller-y minst behoorende tot diegene, wel ke werkschuwheid trachten te 'bevor deren, meen ik toch en zulks ter voorkoming van onrecht tegen een al te gauw overgaan tot 'bedoelde bestraffing te moeten waarschuwen. Hoezeer het noodig is, in dusda nige gevallen een nauwkeurig onder zoek in te stellen, moge blijken uit onderstaand feit. Ter plaatse waarop ik doel, is het weekloon voor volwassen arbei ders f 13,Vorige jaar f 1 5,Een loondaling dus van rond 131/0 pCt. Als logisch gevolg hiervan zou men mogen aannemen, dat zij, die voorne mens zijn ten velde staande granen te koopen, bij de prijsbepaling ook rekening houden met verlaging voor maailoon. Na de publieke verkoo- ping heeft plaats gehad, komt een dusdanige kooper bij arbeiders welke alreeds meermalen dergelijk werk voor hem hadden verricht met de vraag of hii weer op hem mag rekenen. Den werkgever begint dan aan stonds op de algemeene loonsverla ging te wijzen en durft f 18,per H.A. te bieden. De werknemers ver klaren daarop bereid te zijn het werk te verrichten, echter tegen een tariefs verlaging overeenkomstig de daar geldende loonstandaard, n.l. 13V9 pCt. En waar het tarief in 1932 f 30,per H.A. bedroeg, meende zij thans aanspraak te kunnen maken op f 26,per H.A. De werkgever houdt echter vast aan zjin onredelijke verla ging, en klopt aan Mi een ander arbeider, vader van drie volwassen in wonende zoons. Alleen de oudste heeft werk, en wel tegen f 13,per week. Dat zoo'n gezin lijdt aan al lerlei tekortkomingen behoeft natuur lijk geen nader betoog. Immers zoo'n huisvader oordeelt: „Indien ik met mijn twee zoons elk f 5,A f 6,per week bijverdien, kan ik tenminste nog iets van het aller noodigste aanschaffen. Van deze bittere ellende, weet be doelde werkgever te profiteeren, en komt, na lang loven en bieden over een voor f 20,per H.A. Een tariefsverlaging dus van rond 33 pCt.! Met een zekere trots die zeker de mentaliteit van zoo'n werkgever teekent haast hii zich het behaalde succes aan zijn collega's bekend te maken, en wel in deze zijn onwelriekende termologie: „Ze zijn nou mak, ge kan se wel onder oew pet vangen En zoo kan het gebeuren dat twee dagen later een andere werkgever zich weer op dit onmensch beriep, en deed hooren„dat hii het ver tikte" „meer te geven dan zijn col lega". En alzoo werd èn door den aller bittersten nood waarin het door mij bedoelde gezin verkeerd^ èn door het schandelijke afperssysteem van eerstgenoemde werkgever, voor deze zoo zeer zware lichamelijken arbeid, een vriiwel algemeene tariefsver laging ingevoerd van plm. 33 pCt.! Vandaar mijn vraag: Zou in zooda nig geval inhouding van steun als boven bedoeld gerechtvaardiger zijn Immers neen, veeleer zou het m.i.z. gewenscht zijn, indien hier de „tarwe steun" werd ingehouden. Deze afpersing deed mij dan ook aanstonds denken aan het verhaal waarin o.m. wordt gewaagd van den man die, gezeten in zijn schuitje bii den schipbreukeling langszij voer, en met den drenkeling overeen kwam hem voor een aanzienlijk bedrag aan geld, plus zijn gouden horloge met dito ketting te zullen redden, en waarna den Keizer, die deze afper sing ter oore kwam, jhem als mis dadiger liet ophangen. Vertrouwende hiermede te hebben aangetoond, dat steun trekkende arbei ders nimmer zullen mogen worden verplicht het slachtoffer dezer lage werkgevers, practijken te worden ,en U Mj. de R. nogmaals dankend voor de plaatsruimte verblijf ik met de meeste Hoogachting, Uw abonné, A. v. d. Wiel. w 'x Wdfidrichem, 5 Aug. 1933. 1 o Mijnhed/ de Redacteur! Zaterdagavond 5 Augustus zat ik, Kees Komkomrper, rustig in mijn sere de muziek tP beluisteren bii ons aan den dijk, tÖ£n °P eens mijter vriend Wim geheM onverwachts in blakende welstand yoor mij stond. Wim. GoeienavoPd Kees warm hé. V Kees. Nou dat kap er best mee door jongen, en jij nd£T zoo laat op stap, toch geen kwaadip hoop ik. Wim. Welnee kerel!) alleen maar heb ik gelezen dat je geen motor krijgt met aanhangwagen'... om naar de werkverschaffing te rijden Kees. Ik heb het ook gehoord, dat is wat Wim onze fanme had zoo graag meegereden, nu heeft hij voortdurend kamerwacht tpok niet prettig. Wim. Niks noodig Kees Vje kunt het best op de fiets af, je m\ocst je eigen toch schamen zoo iets \Mn de Gemeente te vragen, die de steil11 van de arbeiders verlaagd, en daarbij hoorde ik nu op het concertver tellen, dat je van elke geméén f400 krijgt, dus f800 bii elkaar 1 en het mooiste is dat je nog f 1,25 Per week krijgt van elk, voor je huishuur, is dat waarheid jongen hetgeen zil mij vertelde 1 Kees. Natuurlijk Wim dat is ge en publiek geheim, dat is de gulle waar heid Wim. Ik begrijpt niet hoe je heft in dezen tijd hebt durven vragen, daar je f 16.verdiend per week bii het wakker worden, meening ar beider moet er 2 weken hard voor ploeteren, daarMi hoorden ik zoo even vertellen, dat de steun stop is gezet. Kees. Wind je eigen maar niet zoo op, ik doe mijn werk toch uit stekend, niemand heeft er wat op aan te merken. Wim. Dat moest er nog Mi ko men, dat zii voor zoo'n salaris nog slecht werk maakte, dan kan je hee- lemaal wel op het dak gaan zitten. Kees. Zeg Wim je sprak daar zoo even, dat de steun was stopgezet, waar moeten nu die rnenschen van eten Wim. Ik geloof dat Grootvader zijn armen naar hen heeft uitgestrekt, naar ik hoor zal die voorloopig wel blijven helpen. Kees. En de steun voor de „boe ren" staat die ook stop Wim. Ik denk het wel. Kees want als ik mij niet vergis, dan gaat de Rijmelaar dag in dag uit Mi een ander werken daar is het zeker ook noodig. Kees. Dat zal dan wel Wim maar wat zegde is hii ziin bom vrije kluis ontvlucht? dan zullen de rnenschen nu gauw weten wie de rijmelaar is men beleefd toch wat in dezen krieze tijdde rnenschen moesten wijzer zijn en Hendrik thuis laten, en een werklooze in dienst nemen, daar wordt de steun voor gegevenen niet voor „Drikke." Wim. Zeg Kees ik hoorde yan de week vertellen, dat er een mijn heer is, welke er f 100 voor over heeft, als ze ons persoonlijk kende. Kees. Nu hii zendt het bedrag maar op, aan Rees en Wim via de Redactie, dan komt het wel terrecht. Wim. Wii schijnen toch de waar heid te schrijven, en je weet diei mag in onze Gemeente niet geher bergd worden. Kees. Maar nu wat anders. Wim straks had je zoo'n groote mond over het aanvragen van mijn motor, maar waarom wordt er zoo een ver- scMl gemaakt, daar hebt je mijnheer Jo krijgt voortdurend f 500 voor on derhoud van zijn wagen daar het voor mij maar één keer is. En je weet mijn besluit staat vast dat ik vertrek. Wim. Je hebt gelijk jongen, en naar ik hoor komt in die f 500 wel verandering, maar als jii vertrekt, dan zullen er best rnenschen zijn, die denken ziezoo daar werken wii nooit meer aan mee, en jii kunt gaan. Kees. Maar hoe zou het komen dat de steun heelemaal stop is ge zet schipper. Wim. Ze gelooven dat het Mer goedkooper is dan op een dorp en je weet jongen, daar moet zoo veel betaald worden op het druk kan toor, dat dieje mijnheer van Woer- kum in samenwerken met de mijnheer van het kruis er onder beginnen te lijden. Kees. O ja zeg Wim! jii hebt zeker niets gehoord van je sollici- teeren Wim. Welnee jongen, alles was 5n kannen en kruiken, voordat 'ze Mi elkaar kwamen, dus ik was klaar. Kees. Zeg Wim, heb ie het stukje gelezen van Peer en Dirk Wim. Ja Kees wii wenschen hun veel succes toe, en zou voorstellen hun te vragen, of ze den tijd, dat wii met vacantie gaan voor ons een liefde beurt waar willen nemen. Kees. Mii goed hoor, en veel plei- zier op reis hoor. Wim. Dank uw van 't zelfde en tot ziens. Kees en Wim. Almkerk, 5 Aug. 1933. 's HERTOGENBOSCH, 9 Aug. Op de markt van heden waren aange voerd 1978 stuks, 1109 stuks hoornvee, 726 biggen, 27 zeugen, 18 schapen of lammeren en 98 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f120 tot 1210 per stuk Kalfvaarzen 100 170 Magere Ossen fi0 on en Koeien 0U a**U Vette Ossen en) le kw. 2427 p. pond Koeien 2e 22 —25 Pinken van f 60.—- tot f 120.p. st. Zeugen 40.70. Biggen 6.— 12.— Schapen 6. Lammeren 9.— ff Aanvoer als vorige week. Vet vee vlugge handel, prijshoudend. Kalfkoeien en -vaarzen handel als de vorige week. Pinken prijshoudend. Biggen kalme handel, prijzen niet minder. Dragende varkens prijshoudend. Schapen en lam meren als vorige week. Afloop markt prijshoudend. GORINCHEM, 7 Aug. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 36 942 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 2.50f 3.30 Extra zwaar f f Eendeneieren f 2.00f 2.30 Ganzeneieren f f Kalkoeneieren f 3.50 per 100 stuks. ZALTBOMMEL, 8 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt Wiiren aangevoerd j82 biggen, prijs van f 6f 11. 52G'00 eieren, prijs per stuk 2 a 3 cent 5 800 K.G. boter, prijs per l/3 K.G. roon^boter f0.95, boerenboter f0.95. ANDEL. ijen kind van A. v. d. Vliet aan het Boveneind alhier dronk dezer da gen ui^t een flesc'h azijn-essence. InroèPing van geneeskundige hulp bleek n oodzakelijk. CAPELLE. jjl. Zondag hield de postduiven- vereen alhier een wedvlucht vanuit Mons rnet den navolgenden uitslag: A. Klc'Otwijk 1, 13, 30, 35 en 36; L. de Haan 2, 25 en 38; M. de Jong 3, 24 en 43; E- Havelhals 4, 15, 16, 21 en 39: H. DUkkers 5, 23 en 44; J. v. Door- 6, 18, 19 en 40; F. Raymakers 7; A. Spierimgs 8, 41, 42 en 45; W. Man- 0 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6