BEZOEKT Jan Geertzen, 's-BOSCH, Te Koop. Te Huur. Gesloten. Tabaksvergunning Land- en Tuinbouwwereld Minnelijken Stand Hötel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. DRUNEN. HEDEL. LAND VAN ALTENA. NIEUWENDIJK. OUDENDIJK. JJIMilI I I I- De Electrische Drukkerij en Binderij van de Firma L. J. Veerman te Heusden belast zich gaarne met de uitvoering van Uw Druk- en Bindorders. Spoedige afwerking. - Billijke prijzen. Firma L. J. VEERMAN HEUSDEN. 1~I i IIII I I I I I I POEDEROIJEN. RIJSWIJK. SLEEUWIJK. UITWIJK. VEEN. WOUDRICIIEM. ZUILICHEM. TARWE-VERBOUW. Als gevolg van de Tarwewet 1931 breidde de tarwe- verbouw zich uit tot grondsoorten die te voren niet of slechts zelden tarwe droegen Geen wonder, dat al spoedig klachten werden vernomen over minder goeden stand of gedeeltelijke mislukking van het gewas. Maar niet in alle gevallen be hoefde dit het gevolg te zijn van onbe kendheid met den verbouw, maar kon ook worden gedacht aan den invloed van een ongunstigen kalkto©stand. Het Rijkslandbouwproefstation te Gro ningen zond daarom in Juni 1931 aan de Rijkslandbouwconsulenten een circu laire met het voorstel, grondmonsters van zand- en veengronden in te zenden, af komstig van perceelen of perceelsgedeel ten, waar de tarwe goed, en van per ceelen, waar die slecht stond. Er kwamen 68 grondmonsters binnen van 38 bediy ven, 34 waren afkomstig van zandgronden: 14 van deze waren ingezonden, omdat er klachten waren over slechten stand of opbrengst van de tarwe. Van de 34 monsters van dalgrond werden er 13 ge zonden van geheel of gedeeltelijk mis lukte perceelen. Van deze 27 gevallen, waarin klachten voorkwamen, konden er 8 geschreven worden op rekening van ontginningsziekte, in 3 gevallen werd voetziekte geconstateerd en in één geval was de tarwe veenkoloniaal ziek. In de overige 15 gevallen werd aan het gewas geen bepaalde oorzaak geconstateerd. Zeker was niet altijd een te hooge of te lage kalktoestand de oorzaak, want op eenzelfde boerderij groeide de tarwe bij denzelfden kalktoestand soms goed en soms slecht. Alle ka'ktoestanden, van overkalkt tot25 en kalkarmer, kwamen voor. zoowel by de monsters met als bij die zonder klachten Maakte deze enquêtte het waarschijnlijk dat tarwe niet zoo gevoelig is voor een lagen kalktoestand, als men uit leerboeken en buitenlandsche litteratuur wel zou opmaken, het verzamelde materiaal liet niet tot om een conclussie te trekken omtrent de voor tarwe meest geschikte kalktoestauden. Daarom werden in 1932 de resultaten verzameld van een 10 tal kalktoestandproefvelden op zand- en dal grond, die dit jaar geen tarwe droegen. Het gewas kon daar gedurende den geheelen groeitijd geobserveerd worden, en alle gegevens omtrent de voorgeschie denis, grondbewerking, bemesting en dergelyke waren uiteraard bekend, waar door het resultaat betrouwbaarder werd dan bjj een aantal monsters van ver spreide herkomst en dikwijls onbekende geschiedenis. Uit het rapport, omtrent deze proefvelden uitgebracht door Ir. R. H. Visser, nemen we de volgende slot- conclussies over, welke als „voorloopig" worden getrokken, daar het materiaal nog betrekkelyk beperkt is „Op zand- en dalgronden behoeft voor een maximale opbreDgst aan tarwe de kalktoestand niet opgevoerd te worden tot dicht bij nulhet spreekt van zelf, dat bemesting en bewerking doelmatig moeten zijn en de watervoorziening in orde moet wezen. Op dalgrond kan men het bij wat lager kalk toestan den wagen dan op zand grond. Kalktoestanden van 10 tot 15 worden op dalgrond nog goed ver dragen, op zandgrond moet men het liever bij 10 of hooger zoeken. TEGEN VEENMOLLEN. Wij lazen in verschillende nieuwsbladen berichten om trent de schade, door veenmollen aange richt. Waarom we even de aandacht willen vestigen op een middel, dat door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen wordt aanbevolen. Tot dusver werden veenmollen wel ge vangen met verschillende hulpmiddelen, bijv. door bloempotten, in den grond in gegraven en afgedekt. Gemakkelijker toe te passen is het middel dat genoemde Dienst met gunstig resultaat heeft aange wend 4 K.G. rijst wordt geweekt ge durende een kwartier in een liter water. Daarna wordt 2 ons Parijs Groen goed door de geweekte rijst rijst gemengd. Waarschijnlgk kan men in plaats van Parijsch Groen ook Kiezel-fluurbarium ge bruiken. Nadat het vergift gelijkmatig door de geweekte rijst gemengd is, strooit men deze over den grond uit. De bovenge noemde hoeveelheid is voldoende voor een oppervlakte van 2000 M2. 't Is een eenvoudige bestrydingmethode. ANDEL. van ouds bekend ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. Reclamewagens speciaal tarief. Wij houden steeds voorhanden, CARTONS, bedraktmet F1. L. J VEERMAN Heusden. BIJ C. BOUMAN TEL 9 HEUSDEN Druiven. Meloenen. Bananen. Tomaten. Sinaasappels en =z Citroenen. demakers 9; A. Brouwers 10; A. Ver steeg 11; P. Nieuwenhuizen 12; H. Rozenbrand 17; W. Versteeg 20, 31 en 32; C. Broeks 22; C. Rozenbrand 25; P. Verhagen 27 en 34; H. Dalmayer 28; A. de Jong 29; W. Meter 33; P. de Roon 37; P. Bakkeren 4b en J. Versteeg 47. Veiling 7 Augustus. Roode bessen 512 ct., Pruimen 9 17 ct., Idem II 48 ct., Kroosjes 3 14 ct., Witte Pruimen 1015 ct., Yellow 1219 ct., Idem II 410 ct., Keswick 814 ct., Idem II 26 ct., Witte Calvil 39 ct., Grenadiers 6 "9 ct., Idem II 25 ct., Oogstappelen 314 ct., Appelen val 24 ct., Charle- mowski 716 ct., Oomskinderen 14 20 ct., Id. 813 ct. N.-H. Suikerp. 69, Idem II 4—6 ct., Dirkjesperen 3—5 ct., Langhalzen 410 ct., Kruitperen 5—9 ct., Saffraanperen 35 ct., Krombekken .1015 ct., Erwten 516 ct., Spinazie 24 ct., Morellen 3042 ct., Aardap pelen 12 ct., Tuinboonen ly2—2 ct., Rentegevers 3—8 ct., Snijboonen 2—7 ct., Wagenaars 24 ct., Dubbele 2—6 ct., Stokprinces 612 ct., Boterboonen 23 ct., Juin 23 ct., Tomaten 6 20 ct., alles per k.g. Bloemkool 610 ct., Idem II iy2 5 ct., Savoiekool 131/2 ct., Roode kool 26 ct., Witte kool 23 ct., Sla i/23 ct., Andijvie i/22V2 ct., Komkommers Wit 1/2IV2 ct., Meloenen 6—24 ct., Abrikozen 1/2U/s ct., alles p. stuk. Rabarber 111/2 ct., Peen 3—5 ct. per bos. Verleden week Vrijdagavond was de 24-jarige J. M. uit 's Hertogen bosch aan het zwemmen in de rivier de Maas, boven de spoorbrug. Of schoon hij' nog niet kon zwemmen, wilde hij de rivier oversteken. Toen hij ongeveer 10 meter van den kant was, verdween hij in de diepte. Aan toegeschoten hulp mocht het geluk ken hem te redden. Reeds was M. be wusteloos. De ontboden geneesheer kon echtey de 'levensgeesten weder op wekken. M. werd per auto naar zijn woning vervoerd. 1 Zondagmiddag j.l. had er in de kom van het dorp een motorongeluk plaats, dat nog vrij goed is afgeloopen. Een viertal dames kwam op hun rijwiel gereden uit de richting van de schip brug, en een motorrijder, de heer V. tiit Eindhoven reed deze tegemoet. Daar de heer V. de bocht links nam, in plaats van rechts, botste hij tegen de vier ■dames op, waardoor zij allen in een greppel kwamen te liggen. Het rijwiel van Mej. L. uit Z.bommel was geheel vernield en zijzelf bekwam lichte ver wondingen aan arm en been. De mo torrijder had weinig schade en bekwam eveneens, ook de duorijder, lichte ver wondingen. Hierdoor had het ongeluk vrij ernstig kunnen zijn, doch is geluk kig goed afgeloopen. Reeds vele jaren bestond de klacht, dat tijdens de regenperiode, waarbij de polderbemalingen elk op hun wijze, het overtollige water uit hun gebied pompten, dat de afzet van de boezems niet voldoende was. Was de stand van het rivier water zoodanig, dat de boezem zich zelf kon lossen, dan was dit euvel niet 7.00 groot; anders was het echter, wanneer bij een zeker peil te Grave, het stoom gemaal te Nieuwendijk is werking werd gesteld. Dit stoomgemaal behoort aan het Rijk, doch thans worden, dank zij de bemoeiingen van prof. Visser te Wage- ningen, besprekingen gevoerd, om dit gemaal te doen overgaan in handen van het Bestuur van Alm en Gantel en Zeven Bannen. Komt men tot een a,ccoord, dan zal in de toekomst electrisch worden ge malen, terwijl de capaciteit zal wor den vergroot, zoodat het overtollige water steeds op tijd kan worden ver werkt, terwijl het een aanzienlijke be sparing van arbeidskosten meebrengt. De heer J. Pruisen, ko'enhande- Iaar alhier, was de laagste inschrijver voor de te leveren cokes der Geref. Kerk en Chr. school alhier. De eieren worden alhier ver handeld in prijzen van 2 tot 3 cent per stuk. Terwijl zekere W. alhier aan het haver maaien was, had hij het on geluk zich zoodanig aan de zicht te verwonden, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Bij tamelijke vraag stegen de prij zen der vette varkens deze week tot 16 ct. per pond, levend gewicht, met 1 K.G. korting. Alhier werd door den heer W. A. v. Giessen dezen zomer voor de tweede maal aardbeien geplukt en ge leverd aan de veiling Gorinchem en Omstreken. De prijs was f0.65 per pond. Door enkele landbouwers is reeds nieuw gewonnen hooi verkocht. De prijzen varieeren van f8 tot f9 per duizend pond. Handel traag. Zaterdagavond j.l. gaven de gem. zangvereen. „De Lofstem" en het kin derkoor „Het Rozenknopje" alhier met medewerking van eenige zangvereni gingen uit den omtrek een in alle op zichten goed geslaagd concert. De bloempjesverkoop bracht ruim f32 op. Bij W. H. is des nachts uit een schuurtje, van een rijwiel het belas tingplaatje ontvreemd. Onder het vee van den landbou wer N. i s deze week mond- en klauw zeer uitgebroken. Op het Post-, Telegraaf- en Tele foonstation alhier, werd gedurende de maand Juli ten behoeve van de Rijks postspaarbank ingelegd f3917.51, terug betaald f5717.38. Gevoerd werden 550 gesprekken. Behandeld werden 17 tele grammen en 5 oproepberichten. Maandagmorgen j.l. had op het kruispunt nabij „de Tol" een ernstige aanrijding plaats tusschen een vracht auto en motorrijwiel. Terwijl de heer H. Scharloo te Dor drecht met zijn vrachtauto, komen de van Werkendam, het kruispunt wil de oversteken naar richting Almkerk, stopte hij aldaar teneinde een luxe auto, welke kwam van Gorinchem en moest naar richting Keizersveer, te la ten passeeren. Juist op dat moment kwam eveneens van Gorinchem een motorrijwiel, bestuurd door J. W. te Utrecht, met groote snelheid vol gens ooggetuigen reed hij plm. 70 K.M. aangereden welke ook naar richting Keizersveer moest. Doordat de bestuurder zijn motorrijwiel niet tijdig kon doen stoppen, botste hij in volle vaart tegen de stilstaande vrachtauto op en reed deze recht in de flank aan. De bestuurder werd van zijn motorrij wiel geslingerd en kwam terecht op den weg. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. van Leeuwen alhier constateerde een dubbel beenfractuur en gelastte onmiddellijke overbrenging naan' het Ziekenhuis te Gorinchem. Het 'motorrijwiel werd totaal verbrij zeld, terwijl de vrachtwagen geen noe menswaardige schade opliep. De poli tie stelt een streng onderzoek in. Ter gemeentesecretarie werdën over de maand Juli voor den Vleesch- keuringsdienst aangegeven 6 koeien, 34 varkens, 3 pinken, 2 lammeren en 110 K.G. vleesch. Dinsdagnacht omstreeks half 12 brandde een schuurtje af staande aan de Schans en in eigendom toebehoo- rende aan G. Pellikaan. Oorzaak van den brand onbekend. De fanfare „Juliana" is voorne mens a.s. Maandag deel te nemen aan het concours te Raamsdonksveer en zal dan uitkomen in de derde afdeeling. Herplaatsing wegens misstelling. In ons bericht over de verpachting voor de Diaconie der Ned. Herv. Kerk werd gezegd, dat de opbrengst thans f717 was en de voorgaande jaren f528.50. Deze bedragen moeten juist andersom gelezen worden. De opbrengst was thans f523.50, de vorige 5 jaren f 717. Veiling 7 Aug. Eigenheimers fO.69f0.75 p. H.L. Enkele partijen bleven onverkocht. Veiling 9 Aug. N.H. Suikerperen I 6—61/2 ct. Idem II 35 ct. Keswick Codlin 6—7i/2 ct. Erli Victoria 6y2 ct. Schoone van Balk 9—9i/2 ct. Snijboonen 4y26V2 ct. Princ. boonen 46 ct. Alles per kg. Vanwege den Warenkeurings- dienst voor het gebied Breda werden gedurende het tweede kwartaal 1933 in deze gemeente 8 monsters genomen, 34 broodcn gewogen en geïnspecteerd 1 melkverkoopplaats, 1 kruidenierswin kel en 4 broodbakkerijen. Zaterdag j.l. had alhier een be spreking plaats van het bestuur der Coöp. Visscherijvereeniging en het Ge meentebestuur met de heeren van Za delhof en Drop, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangaande eventueele steunverleening aan de vis- schers dezer gemeente. Op de gehouden examens der Vereeniging V.V.A. te Utrecht slaagde d eheer J. A. Baks alhier voor gezel huisschilderen. Het vervoeren per autobus van de werklieden uit deze gemeentë naar de werkverschaffing te Alem is door den Inspecteur voor de Rijkswerkver schaffing opgedragen aan A. Elshout te Giessen. In deze gemeente doet zich een tweede geval voor van mond- en klauw zeer, n.l. onder het vee van G. Nieu wenhuizen uit Rijswijk. Naar wij vernemen zal de Zui- lichemsche Burgerwacht ook aan de Huldiging van Hare Majesteit de Ko ningin op 9 September a.s., in het sta dion te Amsterdam, deelnemen. De laatste dagen is gelukkig een kleine opleving in de prijs der aard- apelen te bespeuren. Sommige par tijen brachten nog den prijs van f 1.10 per H.L. op. o Over de maand Juli. Geboren: Hendrika, J enneke, d. van A. Sterrenburg: en J. Lievaart. Getrouwd: G. Pieterse, 31 j., met Ei. P. Treffers, 26 j. LEGATEN. Mevrouw de wed. J. H. Blumde Niet, overleden, op 1 Aug. op „Duin vliet" te Aagtekerke bij Domburg heeft vrij van rechten en kosten, de volgen de legaten vermaakt: De Nederduitsch Hervormde Gem. te Scheveningen f 25.000. De Diaconie der Ned. Herv. Ge meente te Scheveningen f 25.000. De Nederduitsch Hervormde Gem. te 's Gravenhage f 40.000. De Diaconie der Ned. Herv. Gem. te 's Gravenhage f 40.000. De Nederduitsch Herv. Gemeente te Domburg f5.000. De Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Domburg f2500. De Ned. Herv. Gem. te Aagtekerke f 10.000. De Diaconie dér Ned. Herv. Gem. te Aagtekerke f 10.030. De vereeniging voor Chr. Volkson derwijs te Rotterdam f 100.000, waar van de helft moet dienen om uit de rente daarvan jaarlijks beurzen te ver strekken ten behoeve van min gegoede leerlingen van goeden aanleg, die de kweekscholen, uitgaande van of aange sloten bij de vereeniging, bezoeken en de andere helft om steun te verleenen aan bewaarscholen, aangesloten bij de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs. Den Bond van Evangelisatiën in en ten bate der Ned. Herv. Kerk f 100.000 met bepaling, dat de rente dezer som zal worden gebruikt voor de helft om de jaarwedde der evangelisten te ver- hoogen en voor de andere helft om arme evangelisten te steunen. De vereeniging tot voortdurende on dersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche vis- schers te 's Gravenhage f 2.000. Het Fonds ter ondersteuning van ou de visschers te Scheveningen f 2.030. Het Ned. Herv. Weeshuis en Oude- lieden Gesticht te Scheveningen f 10.000. De vereeniging „Kinderzorg" (van wege de Ned. Herv. Kerk in Zee land) te Middelburg f60.000 tot het uitvoeren van verschillende werken. De vereeniging tot Chr. Verzor ging van Krankzinnigen in Zeeland te Middelburg f25.000. Om uit de rente dezer som aan de verpleegden en aan het verplegend personeel jaarlijks een aangenamen dag te bezorgen. De vereeniging „Draagt elkanders lasten" te Middelburg (suppletiefonds der Vereeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland! f 25.000. De Ned. Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid te Amsterdam f 10.000. Het Nederlandsch Bijbelgenoot schap te Amsterdam f 2.000. De Nederlandsche Zondagsschool ver. te Amsterdam f2.000. De Stichting „Hoenderloo" te Hoenderloo f 5.000. De Martha-Srichting te Alpen aan den Rijn f 5000. Het >la gdalena-Huis te Zetten f 5000. Het asyl Steen bede te Zetten f 5000. Het gesticht „Bethel" te Zetten f 5000. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland te Amsterdam f 5000. De Chr. Vereeniging tot Stichting en Exploitatie van Sanatoria voor Lij ders aan Tuberculose „Zonnegloren" te Utrecht f 100.000. Om te besteden voor den bouw van een paviljoen tot verpleging van lijders aan tuberculose en f 200.000 tot stichting van een fonds uit de rente waarvan aan Ned. Herv. pa tiënten die daaraan behoefte blijken te hebben en die in de inrichtingen van de vereeniging worden verpleegd, vergoedingen in mindering van den verpleegprijs kunnen worden gege ven. De vereeniging tot stichting: en in standhouding van een Christelijk Zie kenhuis „Bethesda" te Vlissingen f 300.000. Aan het Museum te (Middelburg een groot schilderij van Mesdag. Verder benoemde mevr. de wed. J. H. Blumde Niet onder den last van vorenstaande legaten en van le gaten ten behoeve van particulieren tot haar eenige erfgenamen de Ver eeniging „Kinderzorg" te Middelburg en de vereeniging tot stichting en instandhouding van een Christelijk Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. beide voornoemd. opachrilten Minzaam Aanbevelend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 7