Dit nummer Maat uit 2 mate VARINKA Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. No. 5359 Woensdag 23 Augustus 1933. Binnenland. UND VAN ALTÉNA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Bij de in aanbouw zijnde sigarenfabriek van de firma VossenBreuers te Tegelen is de voeger A. Schoeren uit Hout Blerick by het omzetten van een steiger van 7 meter hoogte gevallen. Met zware inwen dige kneuzingen werd hij naar het zieken huis te Tegelen overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. O VECHTENDE KERMISGANGERS. Een doode. Zondag is op den eersten kermisdag te Boxtel hevig gevochten. Twee kermis gangers kregen twist. Al spoedig kwamen er messen bij te pas en het duurde niet lang of een der manoen, zekere Pooters, kreeg een steek in den halsslagader. De andere vechtersbaas W. geheeten, kreeg een snede in een lip. Toen geneeskundige hulp ter plaatse verscheen bleek Poorters reeds te zijn doodgebloed. De politie heeft W. gearresteerd. o BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagochtend is te Wildervank de kapitale boerderij van de wed. Wiersma, bewoond door den landbouwer Suir, door brand verwoest. Het woongedeelte kou worden behouden. De geheele graanoogst werd een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. De oor zaak van den brand is onbekend. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. O— VOOR MILITAIREN VERBODEN GE SCHRIFTEN. Een R.K. (fascistisch tijdschrift op de zwarte lijst. Bij Ministerieele beschikking is aan de lijst van verboden geschriften, waarvan het in bezit hebben of verspreiden aan de militairen is verboden, toegevoegd het veertiendaagsche verschijnende geschrift De Stormer, orgaan van de R.K. storm troepen in Nederland. O BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. De wielrenner Pijnenburg reed met zijn auto in vrij groote vaart den oprit naar de brug bij Grave te Nijmegen op. Tege lijkertijd reed een motorfiets dezen weg door Dr. W. JORDAN. 2.) „Nog één oogenblik geduld, uw ge nade," sprak Iwan, in de hoop, dat er uit het onverbiddelijk venster nog een wenk zou verschijnen; „mijn kr.oet heeft hier een knoop in het midden, en indien ik dezen er in liet, zou Gregor reden hebben, zich te bekla gen." Het instrument, waarmee de execu tant van diens treurige taak zich kwij ten moest en welks vorm den lezer wellicht onbekend is, is een soort zweep met een ongeveer twee voet langen steel; daaraan is een twee vingers breede en vier voet lange riem beves tigd, die in een koperen of ijzeren ring uitloopt. Die leerstrook wordt eerst in melk geweekt en dan in de zon gedroogd, waardoor het laatste eind van deze zoo scherp en snijdend wordt als een pennemes. Overigens wcrdt de riem gewoonlijk na zes slagen ver wisseld, daar het bloed hem weldra week maakt. Hoe onbedreven zich Iwan ook bij de ontknooping met opzet betoonde, hij moest er toch eidel-ijk een eind aan maken. Reeds ontstond een dof gemor onder de toeschouwers, hetgeen den jongen adjudant uit de droome- rijen, waarin hij verzonken was, deed ontwaken. Hij beurde het op de borst op. De man werd door den auto van Pijnenburg gegrepen en tegen den grond geslingerd. De auto van Pijnenburg slingerde door de botsing en maakte een tweede aaorijding, ditmaal met de auto van de fa. van B. te Nijmegen. Deze auto werd zoo zwaar beschadigd dat zij caoest worden weggesleept. Ook de motor fiets bleek zwaar beschadigd te zijn. De berijder werd met kneuzingen naar zijn woning vervoerd. De politie nam Pijnenburg een verhoor af en maakte proces-verbaal op Pijnen burg kon daarna zijn weg vervolgen. o MOTORONGELUKKEN Zondagochtend om tien minuten voor kalf elf reed op den Mathenesserdijk nabij de Mathenesserbrug te Rotterdam, de '25-jarige J. S. de Bree uit de Busken Huetstraat, met een motorfiets, op de duo waarvan gezeten was zijn '25-jarige verloofde mej. S. Hazelhorst uit de Boom- gaartstraat. Van den anderen kant na derde een melkauto, waartegen de motorrijder, die vermoedelijk de bocht te kort nam, is opgebotst. Beiden werden tegen den grond gesmakt, waarbij de motoi fietsrijder op slag gedood werd. De duorijdster is met een zware schedelbreuk in hoogst ernstigen toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. Onder Delfschouw bij Delft heeft een ernstig motorongeluk plaats gehad. Een motorrijder verloor door een oneffenheid in den weg de macht over het stuur en sloeg over den kop. Met zware vei wondingen werd hij naar de St. Hippolytusstichting overgebracht, waar hij is overleden. Het slachtoffer is de gehuwde 50 jarige S. A. de Leeuw uit Schipluiden, hij laat een groot gezin na. Te Onstwedde is de heer K. Sennema, bouwkundig opzichter te Musselkanaal. met zijn motor in botsing gekomen met een groote expeditie-auto. Den heer Sen nema werd de borstkas ingedruktde dood trad onmiddellijk in. O IN IJZEREN HEK GEVALLEN. Het slachtoffer overleden. De echtgenootee van den landbouwer A. Vallen uit Swalmen is bij het voederen der varkens uitgegleden en met het hoofd in een ijzeren hek gevallen. Zij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Venlo, waar werd geconstateerd, dat een der neergezonken hoofd op, wierp nog een laatsten blik op het venster en wendde zich, daar hij geen teekenen van ge nade ontving, opnieuw tot den koetsier en beval hem op gestrenge» toon, een aanvang te maken. hvan moest gehoorzamen en zocht nu geen verder voorwendsel. Hij trad twee stappen achteruit, om een loop te kunnen nemen, dan weer voorwaarts, verhief zich op de teenen, zwaaide de knoet om het hoofd en trof dan Gregor met zulk een groote bedreven heid, dat de riem zich als een slang drienfial om het lijf van het slacht offer slingerde, maar met de spits de strafplank trof. In spijt dezer voorzich tigheid slaakte Gregor een luiden gil en Iwan telde: „Een". De knoet had op Gregor's rug drie donkerroode striemen achtergelaten. Iwan nam weer zijn loop en liet den riem opnieuw op den delinquent neer dalen, doch altijd zoo, dat de spits hem niet trof; Gregor schreeuwde \veer en Iwan telde: „Twee". Ditmaal gudste het bloed1 uit ve'e wonde plekken. Bij den vierden slag spatte het als uit een fontein. Bij den vijfden spatte het den jongen offivier in het gelaat. Hij trad terug en wischte zich het gezicht met den zakdoek schoon. Deze omstandigheid maakte Iwan zich ten nutte en telde zeven in plaats van zes, zonder dat de kapitein het bemerkt had. Bij den negenden slag maakte Iwan een pauze, om' een anderen riem të nemen, en telde, in de hoop, dat een tweede bedrog evengoed zou afloopen als de eerste, elf in stede van tien. In dit oogenblik opende zich een ven ijzeren staven haar in het hoofd was ge drongen. Eenige uren later is mej Vallen overleden. —O MOTORJACHT TE LOENEN UITGEBRAND. Zondagavond is door onbekende oorzaak een explosie ontstaan aan boord van het motorjacht van den heer J. W. Bronwas ser te Breukelen, die zich op dat moment met zijn vrouw en beide zoontjes op het schip bevond. Het vuur greep snel om zich heen en in minder dan geen tijd stond het vaartuig in lichterlaaie. De opva renden konden het vaartuig verlaten. Mevrouw B. en de beide jongetjes kregen lichte brandwonden. Zij werden binnen gebracht bij den heer Blijdenstein. Na door twee doctoren te zijn ver bonden, werden zij naar hun woning vervoerd. De heer B. bleef ongedeerd. De Loenensche brandweer heeft assis tentie verleend, doch kon niet verhinde ren, dat het jacht geheel uitbrandde. O PARATYPHU8 TE HAARLEM. In een gezin, wonende in de Zomerstr. te Haarlem, is parathyphus geconstateerd De vier leden van het gezin, vader, moeder en twee kinderen, zijn in de ba rakken van het St. Elizabethgasthuis op genomen. Hier bleek alleen de vader aan parathyphus te lijden. De drie ove rige gezinsleden blijven in observatie. Het gezin heeft dezer dagen Groningen bezocht, waarook parathyphus voorkomt. Vermoedelijk heeft men daar de ziekte opgedaan. O PRINSES JULIANA TE 's-HERTOGEN- BOSCH. H. K. H. Piinses Juliana heeft Zater- morgen om kwart over elf een kort bezoek gebracht aan de Kathedrale Basiliek te Den Bosch. H. K. H. was op doortocht toen de auto voor het gebouw der R.K. Lycea een lekke achterband kreeg. H. K. H vergezeld van drie hofdames en een ad judant, steeg oumiddelijk uit en begaf zich naar de basiliek. Dit verwekte heel geen opzien, daar H. K. H. eenvoudig tusschen het publiek doorschreed en door een zij-ingang de Kathedraal binnenging. De koster, die ter plaatse aanwezig was heeft het gezelschap eenige voorname be zienswaardigheden van de basiliek getoond. Daarna vertrok H. K. H. weer naar de auto, waaromheen zich inmiddels een dichte menschenhaag had opgesteld, De ster, hetwelk tegenover dat van Varin- ka lag. Een man van vijf- tot acht-en- veertig jaar verscheen aan hetzelve. Hij droeg den generaals-uniform en riep met dezelfde uitdrukking, waar mee hij gezegd zou hebben: „Vooruit, steeds beter!" „Genoeg het is goed!" en sloot het venster weer. Terstond had dé jonge adjudant zich in positie gesteld,, de linkerhand aan den naat van zijn broek en de rechter aan den hoed gelegd en was onbewe gelijk bliijven staan, zoolang hij zijn géneraal zag. Toen het venster weer gesloten was, herhaalde hij de woorden van zijn overste, en Iwan liet de reeds opgeheven knoet zinken, zonder den getuchtigde verder aan te raken. „Bedank zijne excellentie", sprak hij en wikkelde den knoetriem om 'den steel; „want zij schenkt u twee slagen, en zoo hebt gij," liet hij er zachter op volgen, terwijl hij- hem losbond, „de beide verduisterde meegerekend, slechts acht gekregen, in plaats van twaalf. Help mij toch," vervolgde hij, tot zijn kameraden gewend, „en bindt hem de de andere hand los." Maar de arme Gregor was niet bij machte, zich bij iemand te bedanken, want, haast bewusteloos van pijn, was hij nauwelijks in staat, op de been te blijven. Twee lijfeigenen grepen hem onder den arm en brachten hem, door Iwan begeleid, in de dienstbodenka mer. Maar aan de deur 'draaide hij zich nogmaals om zeide tot den adju dant, die hem meewarig nastaarde: „Mijnheer Feodor, betuig zijner hoo- ge Excellentie mijn dank," zeide 'hij zacht, „bij juffrouw Varinka," zeide hij gedempt, „wil ik mij zeiven bedan ken." enthousiaste Bosschenaren juichten de Prinses hartelijk toe. De koninklijke auto verdween daarna in de richting Tilburg. o GOUVERNEUR VAN SURINAME. Bij Kon. besluit is dr. J. C. Kielstra, hoogleeraar aan de landbouwhoogeschool te Wageningen, benoemd tot gouverneur van Suriname. Men herinneit zich, dat reeds eenigen tijd geleden deze benoeming door ons als te verwachten is aangekondigd. Toen is ook reeds een beschouwing aan de loop baan en den persoon van den nieuwbe noemden gouverneur gewijd. o VERDRONKEN. Zaterdagavond is de 15-jarige zoon van den heer G. v. B. in het zwembad te Sliedrecht verdronken. Te Giessendam is Zaterdag het 10-jarig zoontje van de wed. de Jong in de Merwede verdronken. Het lijk is opgehaald. O— AMSTERDAMSCH SCHIP BRENGT REDDING. Bemanning en passagiers van brandend Amerikaansch schip gehaald. Bij den directeur van de Koninklijke Nedeilandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam is een radio-telegram binnen gekomen van kapitein H. J. C. Zindler, gezagvoerder van het s.s. „Hercules", waarin wordt gemeld van de redding van bemanning en passagiers van de Amster- damsche houten viermastschoener „Au gusta G. Hilton". De schoener was op weg van Bermuda naar de Azoren en werd in den middag van Vrijdag 18 Augustus op 37 0 26 N.B. en 40 0 51' W.L. brandende aan getroffen. De zee was kalm, zoodat de redding van de 46 personen, passagiers inbegrepen, vlot verliep. De schoener brandde als een fakkel en ging geheel verloren. De „Hercules" was 9 Augustus van Amsterdam vertrokken en is op weg naar Portorico, waar de schipbreukelingen aan land zullen worden gezet. Vergadering van den Raad der ge meente WERKENDAM, op Vrijdag 18 Augustus 1933, des nam. half acht. Voorzitter: Edelachtbare Heer W. Beukenkamp. Secretaris: Weled. Heer J. A. Tim- „Wat prevelt gij daar in den baard?" riep de jonge officier toornig, 'want hij meende in de stem van Gregor een dreigende toon te bespeuren. „Niets, uwe genadev niets", sprak Iwan; „de arme kerel bedankt ■slechts mijnheer Feodor, dat gij zoo goed ge weest zijt tegenwoordig te ziijn, en meent, dat zulks te veel eer voor hem was; verder niets". „Al wel", riep het jongmensch, die wel begrijpen kon, dat Iwan den oor- spronkelijken tekst gewijzigd had, maar niet mee'r weten wilde, „indien Gre gor mij verdere moeite besparen wil, moet hij minder brandewijn drniken, of, wanneer hij beschonken is, ten min ste den eerbied niet uit het oog ver liezen." Iwan boog zich vol eerbied en volg de zijn kameraden. Feodor verwijder de zich en de menigte trok zich even eens terug ,zeer ontevreden met Iwan's onredelijkheid en de edelmoedigheid des generaals, waardoor zij het „verrukke lijk" schouwspel, dus een derde van het genot, moest bederven. Why hebben den lezer met eenige personen van dit verhaal bekend 'ge maakt en willen hem nu degenen voor stellen ,die tot dusver slechts een oogen blik verschenen*, of achter het gor dijn verscholen bleven. Generaal graaf Tschermaylroff was door Paul I, die hem met zijn bijzon dere vriendschap vereerde, uit de om streken van Pultawa naar St. Peters burg ontboden. Als weduwnaar woon de hij alleen met zijn dochter, die den rijkdom, de schoonheid en den cnge- evenaarden trots harer moeder geërfd had, welke daarop boogde, in rechte lijn van eep der Tartaren-opperhoof- mermans. Aanwezig ale leden, behalve de heef den Dunnen. De Voorzitter opent de vergadering en leest het formuliergebed. De notulen der vergadering van 29 Mei 1933 worden ongewijzigd goed gekeurd. Bij de notulen der vergade ring van 15 Juni 1933, merkt de heer, de Boon op, dat de passage, waarin staat, dat hij heeft voorgesteld, de func- ti*e van brugwachter voor de brug op ,het Slik te combineeren met die voor de brug op het Plein, juist is, doch hij heeft niet voorgesteld, zoo» als de notulen aangeven, om het salaris met f 50 te verhoogen. Dé heer de Waard zegt, dat hij die opmerking omtrent salarisverhoo- ging heeft gemaakt. De Voorzitter stelt voor, de notulen te wijzigen in den geest als thans is besproken. Medegedeeld wordt, dat het onder zoek inzake de verplaatsing van de straatlantaarn in de z.g. Koningsteeg, om daardoor te verlichten het terrein, waarop de woningen van dén heer Westerhout staan, niet mogelijk is, zoo dat Bi. en W. voorstellen de toestand daa'r te laten, zooals die thans is. Conform dit voorstel wordt besloten. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. Staten, bevattende goedkeuring der wijziging van de ge- meentebegrooting 1933, tevens de wij zigingen van de begrooting van het vee- en vleeschkeuringsbedrijf, dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Brief van den heer Th. Westerhouf, autobusondernemer, waarin wordt mee gedeeld, dat de gemeente Sleeuwijk! subsidie heeft geweigerd aan zijn on derneming en hij niet zonder subsi die zijn diensten kan blijven rijden, zoodat hij zijn aanvraag om subsidie aan de gemeente Werkendam intrekt. Wordt voor kennisgeving aangeno men. t f Schrijven met bijlagen van de Eer ste Nederl. Fabriek van Asbest Ce- mentplaten „Martini" te Amsterdam1, waarin bezwaren worden gemaakt te gen de bouwverordening samengesteld door een commissie uit de afdeeling Noordbrabant der Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten, waarin wordt voorgesteld een absoluut verbod van gebruik van asbestcementplaten, ce- mentpannen, enz. voor dakbedekking. den af te stammen, die onder Tschin- gischan in de dertiende eeuw Rusland overweldigden. De trotsche geaardheid van Varinka ontving door haar opvoe ding ruim voedsel.. De generaal koni zich niet zelf met zijn dochter bezigj- houden en had een Engelsche dame voor haar aangenomen, welke, in ste de de overmoedige neigingen hafer kweekelinge te bestrijden en te tem peren, deze zooveel te meer ontwik keld en bevestigd had, door deze in haar met de moedermelk ingezogen nukken door de grondbeginselen van den Engelschen adel, dén meest in gebeelde van geheel het wereldrond, krachtdadig te steunen. Zij kende nauwkeurig alle dén adét toekomende rangen en kon, zonder zieh ooit te bedriegen, ieder bij den titel noemen, die zijn rang hem verleende, hetgeen in Rusland veel zeggen wil. Voor al wat niet minstens een excel lentie was, had zij de diepste minach ting. Het behoeft geen betoog, dat dienaren en lijfeigenen in haar oog eigenlijk in het geheel geen menschen waren, maar beesten, die misschien ge ringere waarde voor haar hadden dan wellicht haar hond of paard. Zij zou ook geen oogenblik geaarzeld hebben, het leven van een mougik voor dat van een dezer belangwekkende dieren op te offeren. Bovendien was zij in dö muziek vrjj ontwikkeld en sprak evert goed Fransch en Italiaansch als Duitsch en Engelsch. (Wordt vervolgd.) voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard - tl —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1