Voetbalsport. Plaatselijk Nieuws. Dit schrijven wordt gesteld in han den van B. en W. i Brievf van Ged. Staten, waarin dit college bezwaar maakt, over het ver zoek van de gemeente Werkendam, een provinciaal subside voor het ma ken van een vluchthaven in deze ge meente in werkverschaffing, bij Pro vinciale Staten te ondersteunen, daar dit volgens het oordeel van Ged. Sta te, geen provinciaal bellang is. De heer de Waard vraagt of B. en W. thans reeds andere middelen heb ben overwogen, om toch deze vlucht haven in werkverschaffing uitgevoerd te krijgen. D|& Voorzitter zegt, dat deze zaak nog niet van de baan is. Dit verzoek is aan Ged. Staten gedaan, omdat inen vens een sympathie-betuiging tegen- ove .rde instelling. Brief van Adr. Visser en H. J. Rit meester, piet verzoek de straatlantaarn in ,de steeg van Frederiks te verplaat sen, waardoor ook de door hun ge bouwde huizen langs den tuin van Fre deriks licht kunnen verkrijgen. De Voorzitter zegt, dat er eigenlijk geen motief is op dit verzoek in te gaan, eerst komt men vragen om ont heffing, om op plaatsen te bouwen, die minder geschikt zijn, heeft men gebouwd, dan moet de gemeente maar weer zorgen voor licht enz. Doch daar bij onderzoek is gebleken, dat door een kleine verplaatsing ook deze huizen gediend kunnen worden, stellen B. ën W. voor, aan het verzoek te voldoen. meende, dat de Commissaris der Ko- J Brief d.d. 6 Mei van C. v. Loon C.D.zn. e.a. verzoek inhoudende, om een riool te maken voor de gebouw de huizen aan de Sasdijk. Heide Maatschappij heeft op metingen- Voorzitter zegt, dat een der medeonderteekenaars, en tevens be- gedaan en zal een begrooting en plan nen samenstellen, zoodat we eerst heb ben af te wachten welke reslutaten dit zal opleveren. Ook zouden we, zegt spr., een verzoek bij de Provin ciale Staten kunnen indienen, doch de heer Bogers verwacht hiervan niet veel, daar het standpunt van Ged'. Staten hierdoor niet zal worden gewijzigd'. De heer Zuidam stelt het op prijs, dit object voor werkverschaffing niet te laten varen, en verzoekt B. en W. de noodige aandacht hieraan te blij ven besteden. Verzoek van den heer Roest, om aan de Nieuweweg een strook grond van 4 M2 in erfpacht te krijgen, tegen f 50 per jaar. De Voorzitter stelt voor, dit verzoek in handen van B. en W. te stellen ter afdoening. Conform besloten. Verzoek van het Dept. Werkendam der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, om een subsidie van f300.te verleenen ito het exploitatietekort van het Nutsbadhuiis. B. en W. stellen voor f200.subsidie te verleenen. De heer de Waardi zegt, dat liet Iiem wel eenigszins moeilijk is, een verhoogtng van subsidie te bepleiten, wanneer men op hetzelfde moment ter behandeling krijgt de opcenten der Per- soneele Belastingen van 75 te verhoo gden tot 200, doch ondanks diit feit schroomt hij niiet, daar het hier gaat om1 een zeer nuttiige instelling, die in een groote behoefte voorziet en in hoo- ge mate de volksgezondheid1 bevordert, in stand te houden. Het departement draagt zooveel mogelijk zelf het risi co, doch zonder steun van de Overheid gaat het niet, spr. wil, gezien de slech te financieele omstandigheden, waarin de gemeente is geraakt, het voorge stelde subsildie met f 50 verhoogen, hetgeen nog geen f0.0lV2 per inwoner vraagt. De Voorzitter zegt, het voorstel ern stig te moeten ontraden, daar f200. al als uiterste grens moert worden be schouwd, hij geeft toe, dat het een nuttige instelling is, doch wanneer er bezuinigd moet worden, moet zulks over de geheele linie geschieden. De heer de Waal vraagt of het loon ivan'-den badmeester met verlaagd kan worden, waarop diq heer de Waard antwoordt, dat di't loon al zoodanig is gesteld, dat verdere verlaging niet rechtvaardig zo»ui zijn. D|e heer v. Oord zegt, dat niet door gedreven moet worden, om een lioo- gere: subsidie te verkrijgen, daar an ders wel eens die kans kon bestaan, dat in de toekomst een lagere subsdiie werd voorgesteld. De heer de Waard vindt deze op merking met dreigement niet zeer sym pathiek. De heer Visser merkt op, dat hij als lid der Begrootingscommissie 1933 dat in de toekomst een lagere subsidie badhuis te verhoogen met f 100.op de begrooiting 1933, doch gezien de financieele toestand der gemeente, zal hij nu voor het voorstel van B. en W. stemmen, hij erkent het groote nut het badhuis, doch wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. De heer de Waard trekt daarna zijn Voorstel tot verhooging in en wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Verzoek der Prov. N.-Br. Vereen, het Groene Kruis, om wederom een sub sidie te mogen ontvangen van f5. Hiertoe wordt besloten. Verzoek van de proeftuin te Gorin- ch'em, om wederom een subsidie in het exploitatie tekort te mogen ontvan gen. B. en W. stellen voor inplaats van 1100.thans f25.subsidie te ver leenen. Hiertoe wordt besloten. De heer Zuidam vraagt of de ge- langhebbende, zijnde de wed. B. v. d. Heuvel niet bereid is mede te werken een en .ander op een goed koopste wijze uit te voeren, daar zij weigert toestemming te geven om het riool te laten uitloopen in het ha ventje, dat eigendom is van de Wed. v. d. Heuvel, zoodat het verzoek niet kan worden ingewilligd. Verzoek van de St. Antonius van Padua-stichting, om voor blindenzorg 11/0 cent per inwoner subsidie te ver leenen. Dit verzoek wordt afgewezen. De rekening der Gezondheidscom missie te Heusden, deze wordt goed gekeurd. De rekening sluit met een batig slot van f 191.SS1/-?. Schrijven van de Bank van Ne- derlandsche Gemeenten, verzoekende eenige aandeelen te nemen in het kapitaal van de Bank, teneinde de uitbouw van deze credietinstelling te bevorderen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. aanvankelijk de bedoeling 'hadden, om voor f iooo in te schrijven, doch daar bleek', dat deze aandeelen moei lijk zijn te verzilveren, in het Col lege hierop terug gekomen en stel len B. en W. voor geen deel te nemen aan de inschrijving, wordt con form besloten. Verzoek van D. de Heus en A. v. d. Linden, om vergoeding voor hunne kinderen, die de school in den Biesbosch bezoeken. B. en W. stellen voor dezelfde be dragen te verleenen als vorige jaar, en tevens te onderzoeken of in ver band met de wet wijziging, waarbii de grènzen van 4 K.M. op 5 K.M. zijn gebracht, ook in deze gevallen van invloed kan zijn. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het aantal verloven A, voor den Biesbosch gesteld op 1 Daarna komt aan de orde het voorstel om 200 opcenten te stel len op de Hoofdsom der Personeele Belasting dienst 1934. Dien aangaan de geeft de Voorzitter eenige cijfers n.L De begrooting 1933 vangt aan met een batig slot van f 12,163,31 en die voor 1934 met f1601.40, alzoo min der ontvangst f10,362,11. Geraamde steunuitkeering voor '33 f20,000 met 63 pCt., rijkssubsidie blijft voor de gemeente f 20,000 f I3000=f 7000. Geraamde steunuitkeering voor '34, f 40,000 met 73 pCt. rijkssubsidie, blijft voor de gemeente 40.000 30,000 gulden, f 10.000 alzoo meer uitgaaf f 3000. Verhooging opcenten Personeele Belasting van 75 tot 200 geeft f6230. Onvoorziene uitgaven voor 1933 geraamd op f6842,61. Onvoorziene uitgaven voor 1934 te zamen op f 3000 geeft minder uit gaaf f3842,61. Tenslotte blijkt dus dat nog ge dekt moet worden een bedrag van f3469.50, hetgeen moet worden ge- de Begrooting. Daar alle leden van den raad doordrongen zijn van den vonden door bemoeiing der posten op ernst van dit noodzakelijk besluit, ver langt niemand hierover het woord en wordt besloten het voorstel te aanvaarden. De jaarwedde van den brugwach ter van de brug op het stuk wordt vastgesteld op f75, terwijl als brug wachter wordt benoemd A. H. van Kooij, tevens brugwachter van de brug aan het Plein, waarvoor hii ge niet een salaris van f300, tevens be last van Kooii zich met de inning der Kaaigelden. De rapporteur der commissie tot nazien der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1932 de Gemeenterekening- en de bedrijfsrekeningen over 1932, de heer de Waard zegt, dat alle rekeningen nauwkeurig zijn nagezien, en daaruit is gebleken, dat een en ander zuinig is ingevoerd. Geen een der rekenin gen gaf aanleiding tot het maken van op- of aanmerkingen, zoodat de wordt op verzoek van den Pensi oenraad, ingaande 1 Juli 1922 vast gesteld op f350. De verordening regelende de ei- schen van benoembaarheid en de be zoldiging van de veldwachters, wordt gewijzigd en een apart artikel toe gevoegd, betreffende den nachtwaker. Daar volgens arrest van den Hoo- gen Raad uit de verordening inzake Winkelsluitingswet moet blijken wel ke bijzonder omstandigheden er toe hebben geleid, af te wijzen van de wettelijke regeling, stellen B. en W. voor deze toelichting alsnog aan de verordening toe te voegen, en luidt toelichting als volgt, dat in een groot gedeelte der gemeente n.l. den Bies bosch, de zonnetijd wordt gehand haafd, terwijl Werkendam de zomer tijd voert. De afstand van den Bies bosch tot Werkendam, is plm. c tot 10 K.M. Deze bewoners zouden bij handhaving der Winkelsluitingswet niet zonder bezwaren in Werkendam hunne inkoopen kunnen verrichten. Bovendien in Werkendam het win kelcentrum van het Land van Al- tena, waar eveneens de zonnetijd geldt. Wederom wordt opnieuw vastge steld de verordening bedoeld bii art. 9 der Winkelsluitingswet 1930, en worden gedurende 14 dagen, de slui tingsuren verlengd, en wel op Woens dagen en Zaterdagen, loopende tot 18 Oct. a.s. De overige 7 dagen kunnen worden gebruikt bii Sint Ni- colaas en Kerstmis. Bii de rondvraag, informeert de heer Hakkers hoe het staat met de verhoogde subsidie aan het Groene Kruis, waarom is verzocht. Een re kening over het afgeloopen dienst jaar zal moeten worden ingediend, daarna kan men hierop in een vol gende vergadering terug komen. De heer Zuidam vraagt een soe pele toepassing van het één richtings verkeer, ook voor de bewoners van De Werken, want het is hem be kend, dat bode Visser wel onthef fing heeft gekregen, doch de expe diteur en'melkrijder Smits krijgt geen ontheffing. De Voorzitter zegt, dat vrachtauto's geen ontheffing krijgen, alleen van der Steenhoven heeft ontheffing, om dat het hier een speciaal geval geldt, bovendien heeft Smits slechts op 2 plaatsen in het dorp melkbussen op te laden, zoodat geen motieven voor ontheffing aanwezig zijn. De heer Zuidam vraagt waarom Werkendam geen werkloozen te werk stelt op werkverschaffingen, elders gelegen b.v. Woudrichem heeft 24 werkeloozen geplaatst in de werkver schaffing te Alem, hii zou dit ook willen bevorderen voor deze Ge meente tenzij de kosten voor de ge meente hooger zouden zijn dan bij uitkeering volgens de steunregeling. De Voorzitter zegt, dat de ervaring bij plaatsing in werkverschaffing niet erg bemoedigend is geweest, gezien het resultaat bij de werkverschaffing Pauluszand bovendien komen bii B. en W. geen aanvragen in van steun trekkers; om in werkverschaffingen te worden geplaatst is dit wel het geval, dan zullen B. en W. hun best doen om de aanvragers te plaatsen. Plaatsing in werkverschaffing eischt grootere uitgaaf voor de gemeente, clan uitkeering volgens de steunrege ling, doch daar staat tegenover dat in zoo'n gezin grootere inkomsten kunnen worden gebracht, waarvoor de gemeente gaarne een offer wil brengen. Het is dus de vraag, of de werklooze werkwilligen, een verzoek zullen richten aan B. en W. om ge plaatst te worden in een werkver schaffing buiten de gemeente. Daar verder niemand het woord meer ver langt, sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat men over in besloten vergadering om vast te stellen de staten van oninbare en nog te verhalen .posten. visschers te Woudrichem zich reeds thans om ondersteuning bii liet ge meentebestuur moéten wenden, terwijl dit nog het vorig jaar eerst in No vember het geval was II. Is het waar,, dat het Gemeen tebestuur van Woudrichem het in vraag I vermelde op 13 Juli 1933 ter kennis van één der ministers heeft gebracht, omdat de financieele omstandigheden der gemeente het vaststellen van een steunregeling voor dezq groepen vis schers uiterst moeilijk maken, terwijl voor de vaststelling van een van rijks wege gesubsidieerde steunregeling hét feit, dat deze groepen visschers tot nu toe niet als crisiswerkloozen werden beschouwd, in den weg staat? III. Willen de ministers! ten spoe digste de afdoening van het verzoek van het gemeentebestuur van Woudri chem bevorderen, hetzij door het tref fen van steunmaatregelen ten behoeve van het bedrijf o.m. door contingen- teering van invoer van aal en paling, hetzij door opneming van alle visschers in een vast te stellen steunregeling met rijks-subsidie en met hoogere nor men dan die van f7.per week voor ongeorganiseerden en f 8.per week voor georganiseerde gezinshoofden? INGEZONDEN (Buiten verantwoording der Red.). Steun aan riviervisscherij te Woudrichem. meente Werkendam belang heeft bij commissie voorstelt, de rekening van deze proeftuin, waarop de Voorzitter het B. A. vast te stellen en de Ge- zegt, dat deze proeftuin een belang meenterekening en Bedrijfsrekeningen is voor het geheele Land v. Altena, ^ver *93 2 voorloopig vast te stel- dus ,ook voo<r de hoofdplaats van het crU Land van A!tena„ dat volgens spreker Eem«e "WW der Gemeente- Werkendam is, bovendien is het niet alleen een proeftuin, men kan er ook practisch worden opgeleid, het is te- begrooting, dienst 1932 worden goed gekeurd. De pensioengrondslag van C. Bresier als Gemeente-Geneesheer, Het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heer Drop, heeft aan de Ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken de vol gende vragen gesteld: I. Is het den Minister bekend: a. dat tengevolge van de slechte vangsten en de lage prijzen de uit komsten der riviervisscherij zooals de ze onder anderen en voornamelijk van Woudrichem uit wordt uitgeoefend, de beroepsvisschers in zeer slechte omstandigheden zijn komen te ver- keeren b. dat ook, doordat de zalmvangst onvoldoende is, b'ijv. over het eerste halfjaar 1933 te "Woudrichem slechts zeven zalmen werden aangevoerd, ter wijl dit aantal over 1932 nog 97 was, tegenover de jaren 1927 en I 1928 nog 2570 en 1350, een deel I der beroepsvisschers, dat ook als loonvisschers bii de zalmvisscherijen werd geplaatst, geen emplooi kan vinden c. dat de sterk verhoogde invoer van aal en paling uit Noorwegen en Denemarken op de resultaten der aal- en palingvisschern een nadeeligen in vloed heeft; d. dat het gevolg van alle voor- j noemde omstandigheden is, dat de HEUSDEN. Begunstigd door prachtig weer en voor een talrijk publiek, speelde Juliana I Zondag een vriendschappelijke wedstrijd tegen B.V.V. I en II, comb, de z.g. Roode Dui vels uit 's Bosch. Gezien de sterkte van dit elftal heeft Juliana schitterend gespeeld en wist zelfs een 41 achterstand te verkleinen tot 43, waarmede zij dan ook eervol ver loren. De leiding was in handen van den heer E. Poddewijn, scheidsrechter bij den B.V.B. die deze wedstrijd verdienstelijk heeft ge leid. Zondagmiddag toog de v.v. P.S.V. naar Drunen om daar vriendschappelijk te spelen tegen T.O.P. 't Spel eindigde met een 41 overwinning voor de laatste. WERKENDAM. De wedstrijden uitgeschreven door W. V.V. zijn Zaterdag niet doorgegaan. Maan dagavond had hiervoor een vriendschap pelijke wedstrijd plaats door Gorkumsche Boys en W.V V, gecombineerd, 't welk door W.V.V, met 31 werd gewonnen. Heden Woensdagavond te 6.30 zal een wedstrijd worden gespeeld door 't werk- loozen-elftal van Hardinxveld en W.V.V. gecombineerd. AALST. Op de Zaterdag uitgeschreven serie wedstrijden door de voetbalvereeniging Voorwaarts alhier, werd de eerste strijc tusschen S.F.C. uit Sleeuwijk en S.D O. uit Sprang met een 20 overwinning voor S.F C. beslecht. Vervolgens trad in het veld Sparta uit Andel en Neerlandia uit Kaatsheuvel, welke wedstrijd Neerlandia met 60 wist te winnen. Als laatste wedstrijd werd gespeeh Voorwaarts uit Aalst en Bommelsche Boys uit Zalt-Bommel, die volkomen tegen elkaar opgewassen waren. Tenslotte werd de beslissing van den strijd bij loting ten voordeele van Voorwaarts beslist. WOUDRICHEM. De gehouden voetbalwedstrijd tusschen Stormvogels II alhier en Sparta II te Andel eindigde met 40 voor Stormvogels WIJK EN AALBURG. Heden Woensdag half 8 (Z.T.) zal weer een belangrijke voetbalwedstrijd plaats hebben op het Wilhelminaterrein, voor de te houden nederlaag-wedstrijd, tusschen Wilhelmina II alhier en Stormvogels van Woudrichem. Zaterdagmiddag speelde de voetbal vereen. Wilhelmina alhier op de serie wedstrijden te Veen tegen N.O.A.D. van Aalburg, welke wedstrijd door Wilhelmina met 1 0 werd gewonnen, waardoor zi in het bezit kwam van den len prijs. ANDEL'. Vrijdagavond speelde Sparta II een nederlaag-wedstrijd tegen S.D.O. te Sprang. Uitslag 21 voor S.D O. Zaterdag speelde Sparta I in de tweede ronde van de seriewedstrijden te Gameren en kwam uit tegen het sterke Zalt-Bom mel (derde klas K.N V.B.). Na een span nende wedstrijd verloor Sparta met 21. De Sparta-junioren B speelden op de seriewedstrijden te Aalst tegen Neerlandia I van Kaatsheuvel en verloren met 6—0. Alzoo drie nederlagen voor Sparta Gezien echter de sterkte der vereenigingen waar tegen gespeeld werd, mng toch wel van een zeker succes gesproken worden. o Nederhemert, 49833. Mijnheer de Redacteur. Gaarne een plaatsje voor onderstaande regels in uw veelgelezen blad. Bij voor baat mijn dank. Als lezer van uw blad, heb ik eenige malen de raadsverslagen van de gemeente Nederhemert gevolgd en 't is me opge vallen, dat een lid van dat „college" bij name de heer v. d. Werken her haalde malen een nabeschouwing over bedoelde vergaderingen geeft, door middel van ingezonden stukken in uw blad. Mij dunkt, als alle raadsleden van dit principe uitgingen, zooals de heer v. d. Werken, dan kon de Firma Veerman er wel een apart blad inlijven, wat dan b.v. den wijdschen naam kon dragen„Het Orgaan van Nabetrachting van Raads vergaderingen". Als echter de inhoud niet meer degelijkheid van zoo'n blad zou be vatten, dan het geschryf van den heer v. d. Wei ken, durf ik hem geen kans van slagen toe te kennen. Nu zegt v. d. Werken wel in zijn laatste ingezonden, dat hij voornemens was, geheel op te houden met het schrij ven van ingezonden stukken, maar dan is dit besluit toch maar kinderachtig los genomen, want bij een klein incident met het lid v. d. Vliet in de j.l. gehouden vergadering, komt hij aanstonds weer met een ingezonden stuk. Ongetwijfeld rijst de vraag van vele lezers met mij op: „Waartoe dit alles?" Immers heeft de heer v. d. Werken in vermelde vergaderingen gelegenheid om zijn tegenstanders van antwoord te dienen, of bleef dit antwoord achterwege door gebrek aan woordenkeus? Dit laatste mogen we toch niet van een raadslid verwachten, temeer niet, als men al zooveel jaren deel heeft uitge maakt van 't vroede vaderschap der ge meente. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn hartelijken dank voor de toegestane plaatsruimte. EEN ABONNÉ. O— Werkendam, 19 Aug. 4933. Mijnheer de Redacteur Wees zoo goed, onderstaande regelen in Uw blad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. Een antwoord op het door A. v. d. Wiel ingezonden stuk van 11 Augustus, daar ik de door A. v. d. Wiel bedoelde vader met drie zoons moet zijn en hij mij beschuldigt, dat ik werk aanneem waar geen loon in te verdienen is, door te zeggen, dat ik met mijn jongens voor 5 a 6 gulden per week zou gewerkt hebben. Ik heb voor bedoelde pachter, die door Van der Wiel een onmensch worde ge noemd, nog nooit onder het loon, wat door andere patroons betaald wordt, be hoeven te werken. Ik heb voor bedoelde pachter een perceel tarwe gemaaid, niet voor f 18.maar voor f21.per H A., hoewel dat perceel voor f 18.net zoo goed betaald was als de naastgelegen perceelen voor f 21.per H.A. Daar was aan dat perceel verdiend f 72. en daar heb ik voor gewerkt van Maandag tot Zaterdagmorgen 9 uur met twee halve dagen regenverlet er tusschen, dat wordt ongeveer 4y2 werkdag of ruim f 4. per man per dag. Of dat nu 33°/0 beneden het loon van verleden jaar is, dat kan iedere arbeider voor zichzelf het beste weten en wat het verhaaltje betreft van dien drenkeling en den Keizerals die Keizer over het in gezonden stuk van A. v. d. Wiel zijn oordeel uitsprak, het zou luiden „levens lang en 6 weken eenzame opsluiting voor de laster, die hij over mij en bedoelde pachter verteld heeft". De door A. v. d. Wiel bedoelde vader van drie zoons, A. ROZA. Keuring van Springatieren. De Provinciale Commissie voor de be vordering van Rijkswege van de Veefok kerij in Noord-Brabant, heeft besloten te bepalen dat het onderzoek van spring- stieren in 1933 voor de maand September zal plaats hebben Te WAALWIJK op 18 September teil uur v.m. Te HEUSDEN op 18 September te 1 uur nam. Te ALMKERK op 18 September te half 4 uur nam. HEUSDEN. In de tweede ronde van den dub belen driekamp dammen bij V. D. won A. Deurloo van G. Jonker. «au vjcu, >Jia iv.ii gcuauxij vuiuai ijicji W» VUUi j ddll IICl Cl^UClk IC Vl/IUUCU. ningin zeer geporteerd was voor de uitvoering dezer werken. Ook is een ander in onderzoek bij het Rijk, de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2