Marktberichten •Vergadering van den Raad der ge meente SLEEUWIJK, op Donder dag 17 Augustus, des nam. half drie. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer A. Knoot. Afwezig de heer v. Burgel, als de Voorzitter de vergadering met het for muliergebed opent. De notulen worden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot verkoop van 399 M2 terrein aan de uitbreiding voor f598.50. Idem idem wijziging gemeen- tebcgrooting 1933. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 30 Juni, waaruit blijkt, dat een overschot in kas werd geconstateerd van f 284.27. Schrijven van de Bank van de Ver- eeniging van Gemeenten, waarin wordt meegedeeld, dat deze bank haar kapi taal uitbreidt en de gemeente wordt uitgenoodigd om voor deze uitbreiding in te schrijven. B. en W. stellen voor, om de op brengst verkoop terrein aan de uitbrei ding in aandeelen der bank te beleggen, er i s reeds voor een bedrag van f1000 plus f 800 verkocht. D|e raad gaat met dit voorstel ac- coord. Rekening 1932 der Gezondheidscom missie, gezeteld te Heusden. B. en W. stellen voor, de rekening die sluit met een batig saldo van f91.881/} goed te keuren. Wordt goedgevonden. Begrooting 1934 van hetzelfde col lege wordt voor kennisgeving aange nomen. Verzoek van het Bestuur van het Centraal proeftuinbedrijf te Gorinchem, cm evenals het vorig jaar een subsidie te mogen ontvangen in het exploitatie tekort. Tengevolge van die slechte tij den kan het bedrijf zich zelf nog niet bedruipen. B. en W. stellen voor, evenals het vorig jaar een subsidie te verleenen van f 15. De raadi gaat ook met dit voorstel accoord. Schrijven van Ged. Staten, waariin wordt verzocht, het ambtenaren-regle ment i'n overeenstemming te( willen brengen met het rijksambtenaren-regle ment. i B. en W. stellen voor aan het ver langen te voldoen en in het reglement een bepaling voor het z.g. uniform- verbodi en een verbod, om liid te zijn van een vereeniging of partij, met re- volutionnari beginselen, op te nemen. De raad gaat hiermede accoord. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener nieuwe belastingverordening op de honden. De Voorzitter merkt op, dat in een vroegere vergadering reeds in begin sel besloten its tot vaststelling eener nieuwe verordening op de hondenbelas ting. Bij de oude verordening gold als grootste bezwaar, dat het niet mo gelijk was de belasting in te vorderen, omdat ze niet aan de eischen der wet voldeed. Nu iis door de gemeente Zalt- bommel een verordening vastgesteld, waarbij invordering wel mogeLijk is. B. en W. hebben dit model zooveel mogelijk gevolgd en stellen voor, de belasting voor een erf- of vastliggende hond te stellen op fl.50, voor een iosloopende hond f3.50 en tevensom weder een herkenningspenning in te voeten, als bewijs, dat de belasting be taald is. Nu is het een bezwaar, dat een hond zijn penning altijd aan den halsband moet dragen, daarom wordt voorgesteld, d'at B. en W. ontheffing kunnen verleenen, als een «identiteits bewijs wordt overgelegd, waarvoor 25 ct. in rekening zal worden gebracht. Er is ook een bepaling ingelascht, als dooir de Kroon aangegeven, dat hon den voor bewakfng tusschen 8 uur v.m. en 's avonds 9 uur steeds vastliggen en den overigen tijd nooit Iosloopen bui ten het terrein, dat zij moeten bewaken. Die heer v. Arkel vraagt of het niet beter is, dat de belastingplichtigen een formulier thuis krijgen, dat zij moeten invullen en dat tevens als kwitantie kan dienen, zooals dat vroeger ook geschiedde. Het dragen van een pen ning acht spr. bezwaarlijk, eveneens dat voor ontheffing 25 ct. moet wer den betaald. De Voorzitter antwoordt, dat art. 11 ook spreekt van een formulier, dat de belastingplichtige moet invullen en waarop de verschuldigde belasting be taald moet worden, waarop de penning wordt uitgereikt. Acht men 25 ct. voor het verleenen van ontheffing te veel, dan ziet spr. er geen bezwaar in, dat dit wordt verminderd. Het dragen van een penning is moeilijk, maar het ach terwege laten is ook moeilijk. De heer v. Driel meent, dat bij een makke hond makkelijk de penning is af te nemen en deze een andere hond kan worden aangedaan. De Voorzitter antwoordt, dat de pen ningen van een nummer zijn voorzien, en benevens de kenteekenen van dën hond worden aangeteekend. Onthefling wordt alleen verleend voor die honden, waarvan bijna ieder weet wiens hond het is. i De heer Sigmond heeft in de veror dening de bepaling gemist, dat honden van broodjagers mogen Iosloopen. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet meer mag, de wet spreekt alleen van honden die ter bewaking dienen. Met algemeene stemmen wordt de verordening hierop vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener nieuwe bouwverordening. De Voorzitter licht toe, dat met 19 Augustus de oude bouwverordening vervalt en een nieuwe verordening moet zijn gemaakt. De meeste gemeen ten zijn hiermede evenwel nog niet ge reed, Ged. St. hebben verzocht een model verordening te volgen, om zoo veel mogelijk uniformiteit te betrach ten. De door B. en W. ontworpen ver ordening moet nog aan de Gezond heidscommissie worden toegezonden, om er advies (over uit te brengen, waar om B. en W. voorstellen dit punt van de agenda af te voeren. Aanvraag Gerrit Bras, om een voor schot, groot f1500.ter verkrijging van een plaatsje. Aanvrager heeft een stukje grond ter waarde van f300 nabij den Tol gekocht en wil daarop een woning bouwen. Hoewel het be stuur van de Landarbeiders-stichting het terreintje minder geschikt ,acht, wil zij hem toch wel helpen. De raad besluit bij het rijk een voor schot aan te vragen. Voorstel van B. en W. tot voorloo pige vaststelling der gemeenterekening dienst 1932. Die heer Kramer brengt als rappor teur van de Commissie van onderzoek verslag uit en brengt namens de com missie in de allereerste plaats een woord van dank aan: den Secretaris voor de verleende hulp bij het onder zoek. Zonder deze hulp zou dit onder zoek niet zijn meegevallen. De comm. wil een paar opmerkingen maken en wel ten eerste over de inning van het schoolgeld. Over de jaren 1929, '30 en '31 staan nog verschillende bedra gen open, de commissie acht het ge- wenscht door deze bedragen maar een streep te halen en oninbaar te verkla ren, eveneens met de bedragen over 1931 van de U.L.O. school. Ook het achterstallige aan straatbelasting 1929 zo-u üe comnïïssie willen schrappen. Dvew 'het schoolgeld 1932 stond de commissie paf, op de lijst van achter- stalligen komen namen voor, die heel goed kunnen betalen. Natuurlijk zijn deze belastingplichtige schuldig, maar hoofdschuldige is de gemeente-ontvan ger Kornan, die veel te laks is, als de steuntrekkenden worden uitgeschakeld, blijft er nog een aardig lijstje over die best in staat zijn te b'etalen. De com missie zou B. .en W. daarom willen verzoeken hieraan de noodige aandacht te schenken en deze bedragen desnoods met geweld te doen innen, men is dit verplicht tegenover die personen, die wel op tijd betalen. Verder heeft de commissie in de rekening een bedrag gevonden van f 130.14 betaalt aan de gemeente Werkendam voor 5 kinderen uit de Werken die de bewaarschool in die gemeente bezoeken. De com missie vindt een bedrag van f26.per leerling wel wat veel en zou dit op de helft willen brengen. Andere op- of aanmerkingen heeft de commissie niet, zoodat zij adviseert de rekening voor- loopig vast te stellen, zooals zij door B. en W. is aangeboden. Die Voorzitter stemt toe, dat over 1932 het gemiddelde aantal leerlingen uit* deze gemeente, dat de bewaarschool in Werkendam heeft bezocht 5 is ge weest. Dioor de gemeente Werkendam is ten behoeve dezer bewaarschool uit gegeven f1826.Aan schoolgeld is ontvangen f422.zoodat een nadee- lig saldo overblijft van f 1406.wat per leerling wordt omgeslagen. Spr. vraagt of de commissie in deze een voorstel heeft. De heer Kramer zegt, dat de com missie geen voorstel heeft, als even wel zoo weinig belangstelling voor de bewaarschool bestaat zou spr. graag zien, dat men van deze uitgaaf zag af tje komen. De Voorzitter acht .dit niet billijk tegenover die ingezetenen, die wel prijs stellen op dit onderwijs, men zou even wel een bedrag per leerling kunnen vaststellen van b.v. ,f 10 per leerling. De heer Kramer wil in dezen zin wel een voorstel doen. De heer v. JDriel acht f 10 wel wat weinig en zou er f 15 van maken. Die heer v. Arkel kan zich geheel vereenigen met het voorstel van dhr. Kramer, vooral als men nagaat dat de bedragen voor het bijzonder onderwijs dat de gemeente per leer.ing moet be talen, veel lager zijn. De Voorzitter merkt pp, dat de ver gelijking met dit bedrag nie)t op gaat, de bewaarschool krijgt geejn enkele rijkssubsidie in de salarissen van heit personeel, terwijl die voor 'het Lager onderwijs geheel door het rijk worden betaald. Spr. voelt daarom wel iels voor het voorstel van den heer v. Driel. De heer de Boon meent, dat als de belangstelling der ouders in het bewaarschoolonderuijs zoo gering is, dat slechts 5 leerlingen uit de Wer ken de bewaarschool bezoeken, f 10 per leerling voldoende is. De heer v. Straten is van oordeel, dat het geringe bezoek over 1932 te wijten is aan de besmettelijke ziek te die in Werkendam heeft ge- heerscht. Spreker wil daarom het voorstel van den heer v. Driel steu nen. De Voorzitter zal eerst het voor stel van den heer Kramer, dat als een voorstel van de Commissie van onderzoek is te beschouwen in om vraag brengen. Voor dit voorstel stemmen de hee- ren: v. 't Sant, Dekker, de Boon. Kramer, Sigmond en v. Arkel, tegen de heerenv. d. Stelt, Rosmalen, v. Driel en v. d. Straten, zoodat het is aangenomen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich met de opmerking Van de Com missie over het schoolgeld kunnen vereenigen, er zijn echter hierover verschillende adressen ingekomen. De heer v. 't Sant kan zich er niet mee vereenigen, hij heeft het oog nogeens over de staten laten gaan, er zijn verschillende steuntrek kers bij, maar er zijn er toch wel bij, waarover hij verbaasd staat, dat deze nog niet hebben betaald. Hij zou deze kwestie daarom in handen willen stellen van B. en W. om nog eens na te gaan. Zij die wel hebben betaald, worden achter gesteld, als men deze bedragen maar zoo kwijt scheldt. De heer Kramer zegt op het stand punt te staan, dat er toch niets van terecht komt. De Voorzitter antwoordt, dat dit nog wel kan. De heer Kramer acht het bezwaar lijk bedragen die 4 jaar oud zijn nog te gaan vervolgen. De Voorzitter erkent, dat dit uit sluitend een gevolg is van de laks heid van den Ontvanger, die af te keuren is, maar het gaat dcch ook niet aan, om waar deze zoolang ge duld heeft gehad, het bedrag nu maar kwijt te schelden. De heer Kramer zegt, dat als het nog inbaar is, de Commissie er van zelf voor is, tot inning over te gaan. De heer v. Driel merkt op, dat de meeste schuld wel op den Ge meente-Ontvanger wordt geschoven, maar als deze actief te werk gaat, zal het moeilijkheden opleveren. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. den Ontvanger indertijd ge schreven hebben, dat de inning voort gang moest hebben en dat als de menschen een aanmaning hebben ge had en dan nog niet betalen, het aan hun College moet worden op gegeven, opdat overwogen kan wor den wat er verder gedaan moet wor den. Zijn de bedragen invorderbaar dan zullen ze desnoods met dwang worden geind. De heer v. Arkel meent, dat de Commissie het voorstel heeft gedaan om B. en W. veel moeilijkheden te besparen, er zijn gevallen bekend, dat de menschen een aanmaning kragen, terwijl rij reeds hadden betaald. De Voorzitter zegt, dat wat de heer v. Arkel opmerkt;, waar kan zjjn, maar volgens de wet is ieder ver plicht het bewijs te leveren, dat hii betaald heeft. B. en W. kunnen met zooiets geen rekening boud en, zou blijken, dat er zulke gevallen rijn, dan komen zij voor rekening van den Ontvanger. De heer Sigmond vraagt of het niet het beste is, dat B. en W. in een volgende vergadering met een voorstel in deze komen. De Voorzitter vindt dit goed, doch acht het wel gewenscht, dat B. en W. dan vooraf een keer vergaderen met de Commissie van onderzoek, om de achterstallige posten eens na te gaan. De raad en commissie gaan hier mede accoord. De rekening 1932 wordt hierop voorloopig vastgesteld met een batig saldo, voor den gewonen dienst tot 'n bedrag van f 5990,64, den kapitaal- dienst met een batig saldo van f 1170,91. Voorstel van B. en W. om de op centen van 80 tot 100 te verhoogen, het College meent, met deze ver hooging de begrooting 1934 slui tend te kunnen krijgen. Met algemeene stemmen wordt tot deze verhooging besloten. Voorstel van B. en W. om de be looning voor het herhalingsonderwijs die f 6,50 per leerling voor 1932 heeft bedragen en daardoor aan de ge meente f238,83 heeft gekost terug te brengen op f 3,per leerling per cursus De heer v. Arkel betreurt het, dat zoover bezuinigd moet worden, om dat daardoor gevaar bestaat, dat de cursus niet zal worden gegeven, de onderwijzer krijgt dan slechts 30 cent per uur betaald. De Voorzitter zegt, dat er voor het herhalingsonderwijs weinig be langstelling bestaat. De heer v. 'tSant zou niet gaar ne zien, dat door het terug brengen op f3,het herhalingsonderwijs, dat hij van veel belang acht niet zou doorgaan. De heer v. d. Stelt zou er ook niet op bezuinigen, ook spreker acht het herhalingsonderwijs, vooral voor minder gegoeden van veel belang. De heer Sigmond zou het op f4,50 per leerling willen brengen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aanvulling vacature steunorgaan. B. en W. bevelen ter benoeming aan J. C. den Dunne en A. Colijn. Gekozen wordt de heer J. C. den Dunne met 7 stemmen. Reclames schoolgeld. Zullen in besloten vergadering worden behandeld. Rondvraag De heer v. Rosmalen vraagt hoe het staat, met de telefonische aan sluiting van de Kille. Spreker vraagt verder of het reglement van orde, dat is vastgesteld niet aan de raadsle den wordt verstrekt. De Voorzitter antwoordt, dat het reglement van orde niet is gedrukt, het ligt voor de leden ter inzage. Voor de Kille is de heer A. Ver steeg nog de eenige die aangesloten is, v. Breugel die zich ook heeft aangeboden heeft nog geen aanslui ting. B. en ,W. hebben daarop ge wacht. De heer Kramer zegt, dat B. en W. zonder de raad te hooren, aan de uitbreiding zijn overgegaan tot het leggen van een betonnen brug. Spre ker meent, dat men met betonnen buizen veel voordeeliger uit geweest zou zijn dit zou de gemeente wel een f 500 minder hebben gekost. De Voorzitter merkt op, de ge meente, daarover alleen geen baas is, het polderbestuur gaf de voor keur aan een brug en waar de ge meente herhaaldelijk met het polder bestuur moet samenwerken, hebben ben B. en W. gemeend aan dit verlangen te moeten voldoen. De heer Kramer schat de kosten der brug wel op f 1 500. De heer v. Driel vraagt of het niet mogelijk is een ventverbod in het leven te roepen, zooals dit b.v. ook in Werkendam bestaat. De Voorzitter merkt op, dat de raad van Werkendam wel tot een dergelijk verbod heeft besloten, dit is evenwel bij Ged. Staten. Spreker zou deze goedkeuring willen afwach ten. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, waarop de raad over gaat in geheime zitting. GORINCHEM, 21 Augustus. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 99 runderen, 3 nuehtere kalveren, 15 varkens, 481 biggen, 194 overloopers, 0 schapen en lammeren. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 140200. Melkkoeien f 120170 Kaltvaarzen f 80140. Guiste vaarzen f 60120. Stieren f Pinken f 5070. Nuchtere fokkalveren f 712. Nuchtere kalveren voor export f 46. Drachtige varkens f 30—60. Overloopers f1220. Natte zeugen f 2035 Biggen f711. Schapen f0 0. Lammeren f 00. Schapen met lammeren f 00 ROTTERDAM, 21 Augustus. Aanvoer 677 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 32—33 27—30 25—27 ROTTERDAM, 22 Augustus. Op de veemarkt waren heden aange voerd 204 paarden, 39 veulens, 803 ma gere en 809 vette runderen, 340 vette kalveren, 278 graskalv., 384 nuchtere kalveren, 332 schapen of lammeren, 11 overloopers of varkens, 6 biggen, 12 bokken of geiten. Per V, K.G. 3e kw. 2e kw. le kw. Koeien 15—177, 22Va—25 277S—59 Ossen 16—17 2022 2325 Stieren 16—177, 20— 22—23% Vette kalveren 19—,221/a 27-29 327»—377s Per stuk Melkkoeien f100 k f230 Kalfkoeien f110 a f' 240 Stieren f 45 k f270 Pinken f 30 a f 60 Graskalveren f 15 a f 30 Vaarzen f 50 a f 90 "Werkpaarden f 90 k f200 Slachtpaarden f 90 k f190. Veulens f 40 k f 80 Hitten f 40 a f 85 Biggen f 7 a f 12 Nuchtere fokkalv. f 7 af 12 id. slachtkalv. f 5 a f 7 Lammeren f 0 A f Biggen per week f 0,70 k fl.OO O— Vergadering van den Raad der ge meente DUSSEN, op Zaterdag 19 Augustus, des nam. 6 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer J. J. H. Snijders. Afwezig Wethouder M. v. d.* Piuijm en T. Smink. De Voorzitter opent de vergadering, leest daarna de notulen der vorige vergadering, die worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Jaarverslag 1932 van de vereeniging van Ned. gemeenten. Verslag van de Kamer van Koophandel voor de Lang straat. Verslag Gezondheidscommissie 1932 te Waalwijk. Jaarverslag van de ieclaseeringsvereeniging te 's Bosch. Verslag van Dussensche Landarbeiders- stichting met Winst- en Verliesreke ning 1932. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Verzoek van A. J. Verbunt om voor het bezoeken zijner kinderen v. de O.L. school een vergoeding in de vervoer kosten te mogen ontvangen, waarvoor hij heeft uitgegeven f36.75. Wordt besloten vergoeding te verlee nen overeenkomstig de bestaande ver ordening. Verzoek van J. A. v. Suijlekom om tegemoetkoming in de kosten voor het bezoeken van zijn negenjarig dochtertje van een school te Gorinchem. Die Voorzitter merkt op, dat eerst onderzocht moet worden of een La gere school wordt bezocht, ïs dit het geval, dan zal vergoeding worden uit betaald, eveneens overeenkomstig de bestaande verordening. Verzoek van de Wed. de Bont, om vermindering van de hondenbelasting, aangezien haar hond in Februari is ge storven. Besloten wordt, de gevraagde vermin dering toe te staan. Hetzelfde geschiedt met eenzelfde verzoek van L. Leeggangers. Het verzoek van T. Hakkers om al- geheele ontheffing van zijn aanslag in de hondenbelasting kan niet worden ingewilligd, deze kan slechts worden verleenen over het 2e halfjaar, waartoe wordt besloten. Verzoek van de blindenvereeniging St. Antonius van Padua te Grave, om subsidie. Op voorstel van B. en W, wordt dit verzoek aangehouden tot bij de be handeling van de gemeentebegrooting 1934. Verzoek van de Nederl. Fabriek van Asbestplaten te Amsterdam, om in de nieuwe bouwverordening niet de be paling op te pemen, zooals die in de modelverordening voorkomt, bij ,welke bepaling gebruik van asbestplaten en pannen verboden wordt. Dit verzoek zal worden behandeld: bij de vaststelling van de betreffende verordening. Schrijven over vernieuwde vast- nieuwde vaststelling der verordening op de Winkelsluitingswet. Wordt in handen van B. en W. gej stela voor advies. v Rekening 1932 van den Warenkeu- ringsdienst te Breda. Wordt ter inzage gelegd. Aanvraag van het proeftuinbedrijf te Gornichem om subsidie. Eenzelfde ver zoek is in een der vorige vergaderin gen reeds van de hand gewezen. Ook op het hernieuwde verzoek wordt afwij- eznd beschikt. Nieuw contract met den N.C.B. voor de oprichting van een destructor. De Voorzitter licht ,toe, dat de kosten volgens dit nieuwe contract voor de gemeente op f 76 per jaar zullen ko men. Het voorstel van JB. en W., om dit nieuwe contract te sluiten, wordt aan genomen. Aanbieding gemeenterekening 1932. Wordt den raad (aangeboden met een batig saldo den gewonen dienst be treffende van f2772.06. Ze wordt in handen gesteld van een commissie be staande uit de heeren Herman, v. d. Zouwen en 'v. Balkom. Aansluiting aan 'het .streekplan Mid den en West-Noord-Brabant. Die Voorzitter licht toe, dat in de vorige vergadering reeds inlichtingen zijn verstrekt, inzake wegenonderhoud, verstrekt door den Ingenieur van den Provincialen Waterstaat 'te 's Bosch, die op 'het groote belang van toetre ding wees, met het oog op het aanleg gen! van nieuwe wegen, waarop dan als lid inlvloed uitgeoefend kan wor den. Spr. merkt pp, dat voor deze streek eeni wegencommissie in het le ven is geroepen, ,die de belangen van de gemeente kan voorstaan, daarom stellen B. en W. voor, er niet op in te gaans. De raad gaa,t hiermede accoord. (Wordt vervólgd.) o De heer Kramer acht een penning ook erg nuttig bij het doodbijten van schapen, men kan dan terstond consta- teeren, wiens hond dit heeft gedaan, terwijl men nu ontkent eigenaar van den hond te zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4