1 Een goed adres een goede Bril M. NORT - GORINCHEM Gediplomeerd Opticien. Dit nummer Bestaat uit 3 muilen 5. P. laaklwyzc# Co'; Bank Jf.V. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. ZUSTERHUIS 6. Geïllustreerd Zondagsblad J. VERSCHUUR und van alten a No5362 Vrijdag 1 September 1933. Zijdie zich op dit Blad tcenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS BESPA AR OP UW LECTUUR A. BA AI JEm Binnenhuid. _L r 1 tl 1 r 1 |r r Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ec Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. voor** Vele onzer abonné's zullen nog niet weten, dat aan dit blad een fraaie illustratie is verbonden, welke bij onze administratie tegen het luttele bedrag van 57y2 cents per 3 maanden (franco per post 85 cents), verkrijgbaar is. "Wij vragen Uw bijzondere belangstel ling voor het proefno., dat U een dezer dagen, zult ontvangen. Nadere inlichtingen omtrent het kunt U verkrijgen aan ons kantoor of bij onze bezorgers. Regel wordt, dat in de binnenvaart de bevrachtingen tot stand komen door tusschenkomst der bevrachtings commissies, in welker district het goed zich bevindt. In de plaatsen, waar die commissies zijn gevestigd (er zijn er 20), worden bevrachter en schipper ten kantore der commis sie met elkander in verbinding ge bracht en hetzelfde zal geschieden op de agentschappen der commissies in andere plaatsen. De tusschenkomst der commissie zal echter zóódanig worden ingericht, dat de bemiddeling van den scheepsbevrachter behouden kan blijven, waar die thans bestaat. Iedere schipper krijgt een bevrach tingsboekje. Roept hij de tus schenkomst eener commissie in om eene reis te krijgen, dan wordt hij ingeschreven in het register dier com missie en wordt het bevrachtings boekje tegen bewijs van ontvangst ingenomen om wederom te worden De evenredige vrachtverdee- ling in de binnenvaart. 5 Mei j.l. bereikte de wet, houden de tijdelijke maatregelen ter bevor dering van eene zooveel mogelijke evenredige vrachtverdeeling in de bin- nenscheepvaart het Staatsblad. Voor dat deze regeling in werking kon treden, was nog heel wat voorberei dend werk noodzakelijk. Nu dit voor het grootste deel is verricht en de invoering is bepaald op 7 Septem ber a.s. mogen we zeker het oogen- blik gekomen achten om aan de re geling, zooals zij thans is uitgewerkt, onze aandacht te schenken. De wet bepaalt, dat de daartoe aan gewezen Kamers van Koophandel voor de door haar te benoemen Be vrachtingscommissie Reglementen vaststellen, welke goedgekeurd moe ten worden door den Minister van Oeconomische Zaken. De wet heeft dus gedacht aan verschillende rege lingen, rekening houdende met de plaatselijke omstandigheden. In te genstelling hiermede is echter op het departement van Oeconomische Za ken een Standaard-reglement ontwor pen, dat door de Kamer van Koop handel wordt overgenomen, zoodat de verschilpunten in de reglementen der verschillende Kamers al van zeer weinig beteekenis zijn. We willen ons in dit artikel hoofd zakelijk bezighouden met het stan daard-reglement en de bijbehoorende j model-formulieren. In de eerste plaats willen we er de aandacht op vestigen dat de wet-1 telijke regeling alleen voor de bin- nenlandsche vaart geldt en reizen van en naar het buitenland b.v. naar het Ruhrgebied niet onder de wet vallen. Evenwel hebben vreemde schippers het recht om op geheel denzelfden voet als hun Nederlandsche collega's reizen, aan te nemen. Geëmailleerde Platen NAAMPLATEN RECLAMEPLATEN STRAATNAAMBORDEN PEILSCHALEN HUISNUMMERPLATEN GRAFPLATEN AGENTSCHAPBORDEN UITHANGBORDEN Botermarkt 72, Heusden. uitgereikt, nadat de tusschenkomst is verleend, aangezien bij alle reizen het boekje aan boord moet zijn. Indien een schipper zonder vracht wil vertrekken, dan moet hij in zijn j boekje laten aanteekenen „leeg ver trokken. Deze aanteekening moet ook worden geplaatst, wanneer de schip per eene buitenlandsche reis gaat ma ken. Het register is de leidraad der be- vrachtingscommissie om tot de ver- eischte zooveel mogelijk evenredige I verdeeling der beschikbare vrachten te geraken. Art. 14 van het regle- ment luidt „De toewijzing van scheepsruim- te geschiedt met inachtneming van alle eischen, welke het betrokken vervoer stelt, zooveel mogelijk naar de volgorde, waarin de voor het vervoer geschikte vaartuigen in het register zijn ingeschreven, ten zij daartegen naar het oordeel der commissie bezwaren bestaan." Gelijk ten tijde van de behandeling in de Kamers der Staten-Generaal door den minister is verklaard, moe ten de eischen van het goed primair zijn, en komt de evenredige verdee ling pas in de tweede plaats. Niet alleen met de technische vereischten van de verschillende vaarroutes moet in dit verband rekening worden ge houden, maar ook met de geschikt heid der schepen voor het vervoer van bepaalde soorten goederen. Hiernaast moeten de commissies nog rekening houden met de hoogte van den vrachtprijs en den inhoud der bevrachtingsvoorwaarden. De betreffende bepalingen van het regle ment (art. 16 lid 1, 2, 3) luiden: „1. Alvorens scheepsruimte toe te wijzen, beoordeelt de commissie den vrachtprijs en keurt zij de be vrachtingsvoorwaarden. 2. De beoordeeling van den vrachtprijs geschiedt naar den maat staf van eene redelijke belooning van den schipper in verhouding tot de verlangde prestatie, waarbij tevens rekening wordt gehouden met al die omstandigheden, welke van invloed kunnen zijn op het concurrentievermogen, zoowel van het vervoer te water als van de Nederlandsche havens, de Neder landsche nijverheid en den Neder- landschen handel. 3. Bij het keuren der bevrach tingsvoorwaarden zal de commissie zooveel mogelijk als richtlijn ne men de voor de verschillende werk zaamheden gedeponeerde beurscon- ditiën." Waar de wetgever heeft begrepen, dat niet over het geheele terrein der bevrachting in de binnenvaart de tus schenkomst der bevrachtingscommis sies is door te voeren heeft hij zeer begrijpelijk de mogelijkheid gelaten om uitzonderingen te maken. Het zijn er 7 in getal en wel de volgende: 1. Een ontheffing van de vracht verdeeling wordt verleend aan de beurtvaartwaaronder wordt verstaan het onderhouden tusschen bepaalde plaatsen van een geregeld goéderen- vervoer te water volgens vaste vaar routes en volgens van te voren aan gekondigde dienstregeleing. Teneinde misbruiken te voor komen is bepaald, dat de beurt- dienst reeds vóór 1 Juli 1931 moet hebben bestaan. Voorts zijn nog ee- nige verdere beperkende bepalingen op de beurtvaart toepasselijk. 2. Daarnaast is er de goedkeu ring, welke aan vaste relaties kan worden verleend. Hieronder worden verstaan de betrekkingen, welke reeds vóór 15 April 1932 tusschen ver voerder en verlader bestonden en ter zake waarvan de vervoerder jaarlijks regelmatig uitsluitend of bijna uit sluitend opdrachten voor denzelfden verlader heeft uitgevoerd. Een nood zakelijke beperking is op dit begrip aangebracht door te bepalen, dat on der verlader of vervoerder niet wordt begrepen de scheepsbevrachter of binnenlandsche transportondernemer. 3. Het campagne vervoer d. i. het vervoer van goederen, van wel ker onafgebroken aan- of afvoer ee ne onderneming op bepaalde tijden afhankelijk is. Echter bestaat de mo gelijkheid dat de commissie de schip pers per campagne zal laten roulee- ren. 4. Ook de tankvaart zal goed keuring kunnen verkrijgen. 5. Voorts wordt het z.g. vervoer van eigen goed vrijgelaten, mits de betrokken onderneming het vaartuig reeds vóór 1 Januari 1933 in eigen dom bezat. Het reglement spreekt over vervoer met binnenvaartuigen, in eigendom (toebehoorende) aan an dere dan binnenvaartondernemingen. Derhalve zullen niet alleen landbouw en industrie, maar ook zeereederijen „cargadoors en veemen" van deze uitzondering kunnen profiteeren. 6. Een noodzakelijke uitzondering is de goedkeuring aan buiten de tus schenkomst der commissie gesloten of te sluiten bevrachtingsovereenkom sten, welke verleend kan worden, wanneer geen der bij de commissie ingeschreven schippers bereid is om het vervoer, waartoe zij door de com missie in. staat worden geacht, te ver richten tegen door de commissie ge- sanctionneerden vrachtprijs en be vrachtingsvoorwaarden. Deze uitzon dering op den regel is noodig om de commissie een wapen te geven tegen eventueele sabotage van ver voer derszij de. Door gezamenlijk te weigeren om het vervoer aan te ne men zouden de vervoerders anders in staat zijn de vrachtprijzen overma tig op te drijven. En het is de taak tblbf. NO. is Hasm.s<ion.l5:sYeer. Agentschap van de Awsterdawschc Baak Jf.V-, ftnsterdaa. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. -4IUUUO Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA der commissies om hiertegen te wa ken. Anders zouden niet alleen de belangen van landbouw en industrie in het gedrang komen, maar zou per saldo de binnenvaart zelf verlies lij den, daar vele goederen een anderen transportweg zouden kiezen. 7. Tenslotte wordt, maar uitslui tend voor het Rotterdamsche haven complex, het vletten" vrijgelaten, tw. het vervoer van goederen met lich ters van vaartuig tot vaartuig, dan wel van vaartuig' naar plaats van op slag of omgekeerd. Waar deze vlet- reizen zeer kort duren, meest nog geen 24 uur, is het duidelijk, dat het BEWAAR UW LEDIGE MAGG1FLESCHJES. Een fleschje van 30 m kost nagevuld 18 jcjÜjj) Een fleschje van 55 kost nagevuld 33 Een fleschje van 85 kost nagevuld 55 WK Een fleschje van 1.50 kost nagevuld 1. Botermarkt 88 - HEUSDEN. w onbillijk zou zijn deze reizen gelijk op met de andere te verdeelen. Evenals voor het aanvragen van de tusschenkomst der bevrachtingscom missie zullen voor het doen van een beroep op gemelde uitzonderingen formulieren verkrijgbaar worden waardevolle voorwerpen bevinden,, komen, ten zeerste aanbevolen. Zij is tegen den uiterst lagen prijs van 10 cent verkrijgbaar gesteld en wel bij de Bevrachtingscommissies, de agentschappen en de Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage. ERNSTIG ONGEVAL. Op het fabrieksterrein heeft aan den Havendijk te Bergen op Zoom, de arbeider Piessens, uit Halsteren, in dienst van de ijzergieterij en constructiewerk plaatsen „Holland" een zware gietkast, die van een lorrie afschoof, op het lichaam ge-«. kregen.. De man kreeg een dubbele beenbreuk en werd ernstig aan het bekken gewond. In zorgwekkenden toestand is hij naar het algem. Burger Gasthuis overgebracht* HET BRAND WEER TE OSS. Voorbijgangers ontdekten dat vlammen sloegen uit de landbouwerswoning van Wijchergans te Oss. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de woning spoedig een brandende fakkel geleek. De brand weer rukte onmiddellijk uit, doch zjj was niet in staat, den brand te blusschen. Eenig vee is in de vlammen omgekomen. Van den inboedel werd niets gered. Assurantie dekt de schade. Omtrent de oorzaak staat niets vast. O— INBRAAK IN EEN R.K. KERK. In de R.K. Kerk te Nederhorst den Berg is ingebroken. De daders hebben een zijdeur aan de kerkhofzijde gefor ceerd. De offerblokken zijn, nadat men ze bad opengebroken, door de daders geledigd. Ook het tabernakel, waarin steld. Het reglement opent de mogelijk heid dat de secretaris gemachtigd wordt om namens de commissie de meer eenvoudige beslissingen te ne men en zelfs kan de geheele tusschen komst der bevrachtingscommissie aan hem worden opgedragen maar dan onder toezicht der commissie. Aan de agenten in andere plaatsen kan dezelfde taak worden opgedragen. Van eene beslissing eener bevrach tingscommissie kan binnen twee we ken in beroep worden gekomen bij den Raad van Beroep voor bevrach tingsovereenkomsten, geldende voor ééne bepaalde reis. De kosten, welke de Bevrachtings commissies met zich brengen, zul len worden gedekt door het heffen van een recht van 2 pCt. van den bruto-vrachtprijs over de door de tus senkomst der Commissie gesloten be vrachtingsovereenkomsten. Indien de scheepsbevrachter zijne bemiddeling c-je tijdens de godsdienstoefeningen worden gebruikt, hebben de inbrekers trachten te openen. Sporen wijzen er op dat aan deze kast is geboord. Deze pogingen zijn echter niet geslaagd. o— SCHERPE PATRONEN GESTOLEN. Uit een schuur aan den Koppeldijk te Houten zijn etn aantal scherpe patronen ontvreemd De Burgemeester van Houten heeft daarop bijgestaan door rijks- en gemeentepolitie een huiszoeking gedaan bij v. d. B., waarbij werden aan getroffen patronen, die overeen kwamen met de ontvreemde, benevens een jacht geweer, dat eenige dagen geleden uit een boomgaard was gestolen. Als gevolg daarvaD, is de 22-jarige zoon van v. d. B. naar Utrecht gebracht en opgesloten. t o DOOR BIJEN AANGEVALLEN. Toen de vrouw van den arberder T. te Buiten (Drente) een geit die door een zwerm bijen was overvallen wilde heeft verleend, ontvangt hij daarvoor helpen, werd zij zelf door den zwerm eene provisie van 5 pCt., welk bedrag overvallen. Door buren moest zij worden in andere gevallen aan de Commissie verlost. De bijen hadden haar zoodanig vervalt. De vrijstellingen worden gra- gestoken, dat medische hulp moest wor- tis verleend, behoudens dan die voor den ingeroepen. De geit wist zich, door het campagnevervoer, waarvoor een in een heg te kruipen, van de lastposten recht van 1 pCt. verschuldigd is. Het vorenstaande bevat slechts hoofdzaken. In eene pas verschenen toelichting op wet en reglement, uit gegeven vanwege het Departement van Oeconomische Zaken, vindt men te ontdoen. o GEEN ANTI-NATIONALE ONDER- "WIJZERS. De gemeenteraad van Lisse heeft ingevolge een verzoek van het Verbond alles volledig behandeld. De lezing van Nationaal Herstel besloten, by dezer toelichting wordt allen, die in het lager onderwijs geen leerkrachten van hun bedrijf met de wet in aanraking revolutionnaire gezindheid te benoemen> V voor het Land van Oensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard v.' ENZ. ENZ.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1