ZES-MAANDSCHE 500.000 BON RAVENSWAAY'S VOOR IEDEREEN. Buitenland. GRATIS PUNTEN N.V. v|h M. RAVENSWAAY ZONEN GORINCHEM. ■-'vr Luchtvaart" hield j.l. Zaterdagavond 8 uur in haar clublokaal bii Mej. iWed. A. v. d. Haart aan de Nieu- wevaart een al ge meen e ledenverga dering ter verkiezing van een voor zitter, wegens het bedanken als zoo danig door den heer H. Dekkers. In zijn plaats werd gekozen de heer ij. van Doornik, die deze benoeming aannam. Zondag werd met oude en ïonge duiven een wedvlucht gehouden van uit Bergen op Zoom met den vol genden uitslag A. de Jong, iste prijs; P. de Roon. 2e, 38e 61e prijs; P. Bakkeren. 3e. 8e, 44e, 56e. 60e prijs; A. Kloot wijk, 4e, 6e. 36e. prijs; G. Treffers, I5e, 55e, prijs; J. van Doornik. 7e. il 5e, 33e, prijs; E. Haverhals, Qie, prijs; H. Dekkers, 10e, 29e. 30e;. prïis; 'W. Mandemakers, 1 ie, 17e, 25e, 26e. prijs: P. Verhagen, 12e. '14e, 19e, 20e, 24e, 30e, prijs; C. Broeks, 13e, 32e, 48e, prijs; L. de Haan, 16e, 51e. 33e, prijs; H. Ro- senbrand, 18e, 37e, prijs; A. Raaii- makers, 21e. 22e, prijs; P. Nieuwen- huijzen, 23e, 31e, 49e, prijsJ. Ver steeg, 27e, 28e. 39e. (prijs; A. Ver steeg, 34e, 35e. 40e. en 32e prijs; kW: Versteeg, 41e, 42e, 43e. 43e, prijs'; A. Spierings, 46e, 47e, 34e, 158e prijs; C. Rosenbrand, 57e prijs. MISDADIGSTER GEARRESTEERD. Eindelijk is het de politie gelukt, de 18-jarige Violette Nozières die ver dacht wordt van een poging tot vergif tiging van haar ouders te arresteeren. Zooals bekend, is de vader van het meisje aan arsenicumvergiftiging overleden, doch men hoopt haar moeder nog in het leven te kunnen behouden. o HERDER EN 75 SCHAPEN GEDOOD. Op het traject LeineleldeGotha bij Weimar reed een sneltrein tusschen de stations Seebach en Grossengottern bij een overweg op een kudde schapen van ongeveer 300 stuks in De herder werd gedood, evenals ongeveer 75 schapen. O— Steun voor aardappelen wordt in het vooruitzicht gesteld. Voorbereidende maat regelen en regelingen worden getroffen, daartoe behoort ook een algemeene inven tarisatie van de consumptie aardappelen. Wie voor steun in aanmerking wenscht te komen moet een inventarisatie formulier invullen in drievoud en bovendien een aangifte formulier voor het lidmaatschap der Gewestelijke Aardappelen Organisatie voor Noord-Brabant, Land van Maas en Waal en Rijk van Nymegen. Wie reeds lid is van de Gew. Tarwe Organisatie krijgt vanuit Tilburg deze formulieren toegezonden. De invulling daarvan moet onmiddellijk plaats hebben. Wie geen lid is van de G. T. O. kan zich vervoegen bij den secretaris van den plaatselijke Boerenbond of Landbouw vereenigiDg tot het verkrijgen van de noodige formulieren. De opzending van de ingevulde formulieren moet uiterlijk plaats hebben op 4 September, aan giften na dien datum worden niet meer meegeteld. KERK IN DE LUCHT GEVLOGEN. In Oviede hebben extremisten de oude parochiekerk in de lucht laten vliegen. Te Valencia hebben zij een Gotisch kruis van groote artistieke waarde vernield. —O— GEZICHTSVERMOGEN TERUG. Een mijnwerker, die eenige jaren ge leden bij een ontploffing blind was ge worden, heeft dezer dagen het gezichts vermogen teruggekregen. Hij zat te Sud bury in Ontario met eenige vrienden op het balcon van zijn huis, toen dit plot seling bezweek en hij met zijn vrienden op straat viel. Bij dit ongeluk kreeg de man het gezichtsvermogen terug. —o RUIM 10.000 PERSONEN OMGEKOMEN. Volgens voorloopige mededeelingen der politie-autoriteiten uit de overstroomings- gebieden der provincies Sjangsi, Sjengsi en Hoebei in China overschrijdt het aan tal der bij de watersnood ramp om het leven gekomen menschen ver de 10.000. De plaatselijke autoriteiten zijn machteloos. Men stelt alles in het werk, om de vluch telingen onderdak te verschaffen. O— NIEUWE METHODE VAN BESTRAFFEN De politie-autoriteiten te Kanton hebben een nieuwe methode in toepassing ge bracht om personen, die zich in openbare bad- of zweminrichtingen misdragen, te bestraffen. Een jongeman, die in de Toeng- shan Zwemclub een zwemster had lastig gevallen, werd door de politie gearres teerd en met een narrenkap op, een uur Lang tentoongesteld. Daarna werd hij naar het politiebureau gebracht, waar hij eenige mren werd vastgehouden. O— VOOR 80.000 GULDEN HOUT VERBRAND. In de houtzagerij van de firma Laudel en Co. te Hartlepool een der grootste houtfabrieken in Midden-Engeland heeft een groote brand gewoed. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit door de werk plaats en naar de machinekamers. Een groote voorraad hout verbrandde. De brandweer wist te voorkomen, dat de creosoot-afdeeling werd aangetast en wist daardoor het grootste gedeelte der fabriek te behouden. De schade wordt geschat op 10.000 pond sterling. UITKNIPPEN Deze gratis-bon heeft een waarde van TIBN punten, voor deelname aan RAVENSWAAY'S ZES-MAANDSCHE N.B. Bij elke inzending mag zich slechts één gratis-bon bevinden 1 Om te bewijzen, dat wij iedereen in de gelegenheid willen stellen, om aan onze groote Zes-Maandsche deel te nemen, worden door ons meer dan een HALF MILLIOEIff punten gratis beschikbaar gesteld. Vraagt Uw winkelier naar onze uitvoerige circulaire. Iedereen kan geheel gratis aan Ravenswaay's Zes-Maandsche deelnemen, onverschillig welke artikelen men van ons verbruikt. Honderden fraaie prijzen zijn te winnen, waaronderHuis- of Slaapkamer ameublement, Dressoir, Compl. emaille Keuken uitrusting, Divan met kleed, Kachel, Rijwiel, Waschmachine, enz. De verpakkingen van al onze verschillende artikelen zijn geldig voor de Zes-Maandsche ONSCHULDIG GELYNCHT. Op de jaarmarkt te Varvarin in het Moravadal heeft een woedende volks menigte drie zigeuners gelyncht, die, zooals later bleek, onschuldig waren. Naar de jaarmarkt, die door ongeveer 10.000 boeren bezocht was, waren ook vele zigeuners gekomen. De zigeuners brachten een opvallend mooi blind zigeu nersmeisje van ongeveer zeven jaar mee, Anica Marinkovic genaamd, vergezeld van haar moeder Schiwana. Plotseling trad een boer op de kleine toe en zei„Jij bent geen zigeunerkindik ken je, je bent het kind van mijn zuster, dat door zigeuners geroofd en sedert dien spoorloos verdwenen is". De boeren riepen gendarmes en het kind werd met de moeder naar het po litiebureau geleid om een onderzoek naar de afkomst van het kind in te stellen. Inmiddels verbreidde zich onder de bezoekers van de jaarmarkt het gerucht, dat zigeuners een kind geroofd en blind gemaakt hadden. Een menigte van 3000 personen verzamelde zich voor het politie bureau en nam weldra een dreigende houding aan. Een zigeuner, die zich tusschen de menigte bevond en zich voor de steeds gevaarlyker wordende stemming in veiligheid wilde brengen, werd achter volgd en met steenen doodgegooid. Ten slotte slaagden de boeren erin, de moeder en het meisje te ontrukken aan de han den der gendarmes, waarna de vrouw werd doodgeslagen, evenals een tweede zigeunerin, een vriendin van de moeder, die naar het politiebureau was gekomen, om als getuige op te treden. De menigte trok vervolgens naar het zigeunerskamp aan den oever van de Morava. De doodelijk verschrikte zigeuners sprongen in het water, dat ter plaatse ruim 10 meter diep is. De boeren wier pen de paarden der zigeuners in het water, doodden de apen, die in het kamp rondliepen, wierpen ook de wagens in de rivier en sloegen alles kort en klein, wat hun in handen kwam. Het kleine meisje, dat door de gen darmerie weer bemachtigd was, riep echter huilend om haar moeder, die in derdaad, zooals het onderzoek uitwees, de moeder van het kind was. o TREINRAMPEN IN FRANKRIJK EN AMERIKA. Veel dooden en gewonden. De sneltrein RouaanParijs, is in de nabijheid van Meigne le Vi comte, onge veer 50 K.M. voor Saumur ontspoord. De beide laatste wagons sloegen om. De treingeleider werd dood uit de ruïne te voorschijn gehaald. Een en dertig per sonen liepen min of meer ernstige ver wondingen op en moesten naar het zieken huis worden overgebracht. Naar uit Amarillo in Texas wordt gemeld, is op de 10 meter hooge brug in de nabijheid van Tucumcari (Nieuw- Mexico) een express trein ontspoord en in een rivier gestort. De locomotief en een personenwagen verdwenen in de diepte, terwijl zes wagons in ondiep water bleven staan. Twaalf personen werden gedood. Het aantal gewonden is groot. Doordat de rails over een lengte van 20 M. nabij de spoorbrug over een berg stroom bij Tucumcari in New Mexico waren weggespoeld, zijn de locomotief en zes wagons van de „Golden Stacen Limi ted" der Rock Island Railway op weg van Los Angeles naar Chicago ontspoord, door de brug gestort en in de rivier terecht gekomen. Daar het nog nacht was, toen het ongeluk gebeurde, werd het reddingswerk ten zeerste belemmerd, zoodat men nog niet precies kan opgeven hoe groot het aantal slachtoffers is. Onder de dooden bevindt sich ook de stoker, terwijl de machinist nog wordt vermist 45 personen zijn reeds naar een zieken huis overgebracht. ZWARE BRAND TE EVESHAM. Te Evesham in Worcestershire brak brand uit aan de achterzyde van de leger en marinemagazijnen, in de nabijheid waar van een tank met 500 gallon benzine stond opgesteld. Het vuur brefdde zich snel uit over het geheele blok, en in een oogwenk stonden zes winkelhuizen, twee garages en een foto-atelier eveneens in brand. Eén der winkels bevatte een groote voorraad parafine, die tydig in veiligheid werd gebracht, terwijl ook de benzinetank geleegd kon worden, voordat het vuur in de nabyheid kwam. Niettemin kwamen in de brandende legeropslag- plaatsen nog eenige vaten olie tot ont- ploffiag. De brandweer, die het water voor de blussching over een afstand van een kwartmijl uit de Avol moest pompen riep de assistentie van de brandweer uit de omliggende plaatsen in. Na ongeveer 5 uur was men den brand meester. Openbare vergadering van den Raid der gemeente VEEN, op Maandag 28 Aug. des nam. 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: Weled.- Heer H. M. Ver beek. Aanwezig alle leden. Na de gebruikelijke opening leest de Secretaris de notulen der vorige ver gadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. St., waarin aan den raad medewerking wordt verzocht, tot aanvulling van het reglement voor gemeente-ambtenaren. Met algemeene stemmen wordt Deslo- ten om aan dit schrijven adhaesie te betuigen. Adres van houders van bouwland op de „Heuje", waarin verzocht wordt,, gezien de slechte uitkomsten van het landbouwbedrijf, om een erfpachtver mindering toe te staan van 50 pCt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit voorstel behandeld hebben en voor stellen, dat door de betrokken pachters eerst de achterstallige pachten zullen betaald worden, voor er vermindering gegeven wordt. De heer v. Ballegooien vindt het billijk om op het adres goedgunstig te beschikken. Zouden deze menschen naar den kantonrechter gaan, zij zouden ook een belangrijke vermindering ver krijgen. Tevens is hij er van overtuigd, dat door de opbrengsten van de pro ducten, van verschillende pereeelen, de kosten van bewerking inclusief de pachtsom niet is gedekt geworden. Spreker zou dan ook voor willen stellen, om over cle jaren 1932- -'33 een vermindering toe te staan van 30 pCt. mits de achterstallige pach ten betaald worden. De Voorzitter zegt in zooverre met dit voorstel accoord te kunnen gaan, dat het de bedoeling was van B. en W. om voor te stellen een ver mindering van 33 pCt. toe te kennen. Daar er echter huurders bij zijn wel ke al reeds vanaf 1929 de pachtsom schuldig zijn, achten B. en W. het billijk, dat deze eerst betaald wor den. De heer v. d. Pol merkt op, dat volgens de wet voor de jaren 19291932 door den kantonrechter ook geen vermindering kan gegeven worden, ook is er in die jaren, nooit een verzoek om pachtvermindering gedaan. De heer Timmermans vindt het standpunt van B. en W. niet billijk. Menschen die de pacht betaald heb ben kunnen direct van de toegestaa- ne reductie profiteeren. Zij die ech ter nu al vier jaar achter zijn met de pacht, moeten eerst alles betalen, en krijgen dan nog maar verminde ring voor cle twee laatste jaren. De Voorzitter zegt, nogmaals, dat liet billijk is, dat (het achterstallige pacht cërst betaald wordt. De heer van Andel doet een voorstel om voor de jaren 1932 '33 een vermindering toe te staan van 40 pCt. Verder vraagt spreker-, of indien men vermindering toe staat, deze van kracht blijft. Voor diegenen welke het onmogelijk is, om dit jaar al het achterstallige aan de zuive ren. 1 De Voorzitter zegt, dat hij in deze zaak ook nog enkele persoonlijke kwestie's naar voren wil brengen en stelt daarom voor deze zaak verder af te handelen in geheime vergade ring. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Schrijven van het Centraal Proef- tuinbedrijf te Gorinchem, waarin ver zocht wordt om evenals het vorige iaar aan haar bedrijf een subsidie toe te kennen. De Voorzitter stelt voor, gezien den zorgelijken toestand van de gemeente- financieën, op dit adres afwijzend te beschikken. De heer J. Schreuders vindt het wel een nuttige instelling. De heer Timmermans bestrijdt dit en zegt, dat de aangevoerde produc ten van den proeftuin, aan de tuin ders uit deze streek schade berokke nen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. hierop aange nomen. Verzoek van de A.N.VV.B. en de K.N.A.C. om een bijdrage uit de ge meentekas tot verbetering van den weg nabij het café „Het Neusje van den Zalm". Het is de bedoeling om in sa menwerking met belanghebbende ge meenten de scherpe bocht aldaar weg te nemen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Vaststelling kohier hondenbelas ting- Met algemeene stemmen, wordt dit voor 1933, vastgesteld op f81, Hierna komt aan de orde een voor stel van B. en W. om een verorde ning vast te stellen tot heffing en invordening van een bijdrage, op de lichtpunten van verbruikers van elec- trisch licht. De Voorzitter zegt, dat dit deze gelden (f0,73 per lichtpunt) steeds geind zijn geworden als vrijwillige bijdrage. Nu er echter verschillende personen zijn die weigeren om te betalen moet men nood gedwongen, een verordening vast stellen, waarbij het geld in den vorm van belasting geind zal worden. Werd voorheen ge rekend per aantal lichtpunten, vol gens de voorgestelde verordening zal betaald moeten worden volgens kadastrale huurwaarde, tot een maxi mum van 10 pCt. Van de huur waarde tot een totaal bedrag van max. f 500,Spreker zegt het jam mer te vinden, tot dezen maatregel gedwongen te worden, daar de ver houding van betalen, hierdoor niet zoo billijk is, als dat per lichtpunt betaald werd, maar het is cle eenige manier om het gelei geind te krij gen. De ontwerpverordening wordt hierna door den Voorzitter voorge lezen. De heer v. Ballegooien vraagt hoe het gaan zal, met «die menschen die dit jaar wel betaald hebben. De Voorzitter zegt, dat de veror- ning 1 Januari 1934 pas van kracht zal zijn voor iedereen. ((Maar1 dat zij ook van toepassing zal zijn voor die genen die nu geweigerd hebben te betalen. Al de achterstallige gelden moeten betaald worden. De heer v. Ballegooien vindt het niet flink, dat er menschen zijn die niet betalen willen, in het begin heb ben allen beloofd dit te zullen doen, spreker kan het niet anders noemen dan woordbreuk. Nu moeten er ver schillende menschen door lijden. De Voorzitter noemt een paar voor beelden. Zoo zal b.v. de (heer v. Andel van f1,03 op f2,90 komen. De heer Timmermans gaat echter van f 6,terug tot f 3,80 gerekend naar het maximum van 10 pCt. De heer v. Andel verklaart zich tegen het voorstel, indien ihii bijna het dubbele zal moeten betalen. De Voorzitter zegt, dat men ver moedelijk wel met 8 pCt. toe zal kunnen komen waardoor de verhoo ging dan slechts f 1,wordt. Door meerdere leden wordt over deze kwes tie nog het woord gevoerd, maalr nieuwe "gezichtspunten worden er niet geopend. Zoodat ten slotte met algemeene stemmen de verordening wordt vast gesteld en Ged. Staten ter goedkeu ring zal worden toegezonden. Voorstel van B. en W. om de verordening op te heffen opcenten op de personeele bel. opnieuw vast fe stel len. De heer v. d. Pol vindt 200 op centen een zware druk, maar daar is niets aan te doen. Met algemeene stemmen wordt de verordening, hierna vastgesteld. Eveneens wordt met algemeene stemmen vastgesteld, de heffing van .100 opcenten op de hoofdsom, Ge meentefondsbelasting. Hierna komt aan de orde een schrijven van Mej. J. G. Vos, café houdster alhier, om vermindering (van Personeele Belasting. Adressante verklaart, dat het café bezoek zeer gering is ien dat van de biljart bijna geen gebruik gemaakt wordt. De Voorzitter zegt, dat jMej. Vos. thans f 60 betaald. B. en W. zouden iwillen adviseeren, gezien het geringe cafébezoek en dat het café op Zondag gesloten is, de belasting vast te stellen op fio,— met 200 opcenten, in totaal dus op f 30.—- Met algemeene stemmen wordt dit goed gevonden. Proces-verbaal van de ojname van den stand der gemeentekas op 31 Juli 1933. In kas behoorde te zijn f 3.001.98V2» terwijl in kas was 'f 1,417,841/<>- Wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. ■Vaststelling verordening winkelslui tingswet. Bii arrest van den 'Hoogen Raad d.d. 16 Januari 1932 wordt besloten, in afwijking van de (Winkelsluitings wet 1930 voor deze gemeente een verordening vast te stellen, (waardoor de winkeliers hun zaken gedurende de zomermaanden op Zaterdag ge opend mogen houden tot 11 uur n.m. en de overige werkdagen tot 9 uur n.m. i Met algemeene stemmen wordt (de ze verordening vastgesteld. Eveneens wordt met algemeene stemmen vastgesteld een verordening —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6