Aan onze Lezers! INGEZONDEN Voetbalsport. Piaatselijk Nieuws. (Buiten verantwoording der Red.). Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U onderstaande regelen in Uw blad te willen opnemen, "waarvoor by voorbaat mijn dank. Per advertentie werd in dit blad de inschrijving opengesteld op den boomgaard van de Wed. WagemakersColyn te Heesbeen Negen inschrijvers meldden zich aan, in de meening dat de hoogste inschrijver gegund zou worden, wanneer hij aan de gepubliceerde voorwaarden voldeed en als alle risico voor de verkoopster werd weggenomen. Hoewel ik aan deze voorwaarden vol deed en hoogste inschryver was, werd het perceel fruit niet aan mij doch aan noyn opvolger gegund, De notaris die verpachtte, was het met deze handelwijze ook niet eens en verzocht me met ver- pachtster te gaan praten, waaraan ik vol deed, echter zonder resultaat, hoewel ik onder getuigen aanbood, direct contant te betalen, als ze my 5 pCt. korting daarvoor wilde verleenen. Waar ik reeds jaren fruithandelaar ben, niemand mij van wanbetaling of boomenbeschadiging kan beschuldigen, ik mij altijd ordelijk heb gedragen, acht ik my verplicht deze regels te schrijven, om daardoor tevens fruithandelaren aan te raden, in 't vervolg voor dezen boom gaard maar niet in te schrijven. J. H. VOS Fruithandel 201 - WIJK. Andel, 6 Sept. 4933. Geachte Heer Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken, onder staande in Uw blad te plaatsen Koninginnedag behoort weer tot het verleden. Allerwege is er met de schooljeugd feest gevierd. Op vele plaatsen zeer sober. De tijdsomstandigheden zullen mogelijk in meerdere p\aatseu, den financieel en toestand ongunstig hebben gemaakt en daardoor versobering veroorzaakt. Maar toch feest gevierd, of anders gezegd den verjaardag van onze Koningin her dacht. „Waarom", zoo wilde ik vragen, „ge beurt dit nooit in Andel Hoe denken de burgers, hoe denkt de schoolvereeniging, hoe denkt het school bestuur hierover Zou het, in dezen tijd van verwording nu socialisme, communisme, fascisme, «nz. een toon aanslaat die alles tracht te overstemmen geen tijd worden dat Oranjegezind Nederland, meer dan ooit te voren, van zich liet spreken De tijden mogen donker wezen, maar nóóit te donker om onze liefde te toonen voor Koningin en Vaderland „Die de jeugd heeft, heeft de toekomst", is een levensspreuk, die ieder beaamt. Laten wij ook in de plaats onzer inwoning toch de oogen voor dit feit openen. Laten wy onze kinderen inprenten het Natio naliteitsbesef Niet alleen door 't onder- wjjjjs op school want dit gebeurt wel maar ook door de kinderen practisch te laten beieven, wat het is, aan de Koningin hulde en eer te brengen 31 Augustus is een fijne gelegenheid, die met beide handen door schoolbestuur en .personeel moet worden aangegrepen voor het omschreven doel. Geld is er weinig voor noodig en allicht beschikbaar. Van harte hoop ik, dat het boven staande de aandacht hebben moge van de in den leidinggevende persoon. Hartelijk dank, Mijnheer de Redacteur, voor de plaatsing. EEN ORANJEKLANT 1 Openbare vergadering van den Raid der gemeente Almkerk op Dins dag 5 Sept. 1933, des nam. 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. Biok. Secretaris (waarnemend): de heer A. öeudeke. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en (onveranderd vastgesteld. Hierna verzoekt de Voorzitter de heeren Raadsleden van hunne zitplaat- een op te staan, om hierdoor den overleden secretaris, den heer v. d. Wiel, een oogenblik te herdenken. De R/oorzrtteu" spreekt dan de volgende rede uit: Wie zou, toen we juist een week geleden samen kwamen, hebben ge dacht, dat deze plaats, waarop de heer v. d. Wiel nu bijna 12yg jaar heeft gezeten, thans ledig z<%\ zijn en met rouwfloers omhangen. Wie schrok niet pf zag er van op, toen j.l. Zondag morgen de mare door ons dorp ging: file gemeentesecretaris, de heer v. d. SVïei is niet meer en heeft het tijdelijke inet het eeuwige verwisseld. Een forsche eik werd geveld, een stoere krachtige figuur in da kracht van het leven slechts 42 jaar oud, werd uit het leven weggerukt Voorwaar een ontroerende gedachte. Dat de ge zondheid van onzen secretaris werd ondermijnd, we wisten het allen reeds geruimen tijd. Dat het echter hierop zou uitloopen en dan nog wel zoo onverwacht, zuilen weinigen hebben vermoed. Dat zal hij ook zelf niet heb ben gedacht, toen hij op Donderdag 10 Augustus 1.1. zich voor onderzoek naar een der ziekenhuizen te 's Her togenbosch begaf. Veel zal h'j daar ongetwijfeld hebben doorgemaakt. Tot tweemal toe heeft men hem geopereerd, doch dit alles heeft niet mogen baten. Het was Gods tijd en wanneer God roept hebben wij te volgen. God ver gist zich nooit, hoe hard zijn slaande hand ons toeschijnt. Dit neemt niet weg, dat wanneer de Engel des doods met zijn koude zeis ons leven weg maait, er wonden, vaak diepe wonden worden geslagen en er een ledige plaats achter blijft, die een gemis doet gevoelen, dat des te grooter is naar mate de overledene iemand was die stond midden in het publieke leven en daaraan door verschillende banden was gebonden en bovendien iemand was waarvan, gezien zijn leeftijd, nog zoo veel mocht worden verwacht. Zoo is het ook met den heer v. d. Wiel. Niet alleen voor zijn vrouw en kind is dit heengaan een groot verlies, maar ook voor de gemeente Almkerk, zij het dan in andere vorm. Aanvankelijk bestemd om in de bin- nenschipperij werkzaam te zijn, over kwam hem daarbij op ruim 20-ja:igen leeftijd een ongeluk, dat hem voor zijn leven voor dat werk ongeschikt maakte. Hij heeft zich daarop met grooten tijver en buitengewone volharding toegelegd op de practijk der gemeente-administ a- tie, in welk vak hij een prachtige car rière heeft gemaakt en een positie heeft veroverdt waarop hij trotsch mocht zijn. In het vroege voorjaar van 1914 richtte hij voor het eerst zijn schreden uaair de secretarie van Almkerk om als volontair te werk te worden ge steld. Spoedig daarop, met ingang van 1 Juli 1914, werd hij benoemd tot amb- tenaajr van den burgerlijken stand en aangewezen als waarnemend secretaris der gemeente. 1 Januari 1915 werd hij ambtenaar ter secretarie, om 1 April 1920 op te treden als gemeentesecre taris!, waarna hij met ingang van 1 April 1924 bovendien het ontvangers ambt zich in handen zag gelegd. Met zeer veel ijver en accuratesse heeft hij de verschillende functies, die hem waren opgedragen vervuld. Zel den was hij afwezig, aan vacantie ne men dacht hij niet en door ziekte weri hij zelden of ooit gekweld, totdat h'j begin Decembcv van het vorige jaar door de ziekte werd aangegrepen, die hem nu ten grave heeft gesleept. Hard heeft hij gewerkt voor de ge meente Almkerk, zij het dan op hem eigene wijze, want ook hij had zijn gebreken, zoo wij ze allen hebben.. Afgezien daarvan kunnen we wair- deering hebben voor eikaars werk. En dan kan ik zeggen, dat ik in die 4 ja ren, dat ik met hem mocht samenwer ken waardeering heb gekregen voor de wijze waarop hfj de verschillende administraties ,die aan zijn zorg waren toevertrouwd administreerde. Het werk dat hij leverde was af en steeds vva en de verschillende zaken op tijd gereed. Er was orde en regelmaat in zijn werk, iéts wat wel voo>r alle werk een ver- eischte is, doch voor de gemeente administratie van bijzonder belang. Zoowel college van Burgemeester en Wethouders als de Raad heeft hij na ir zijn beste weten ter zijde gestaan in de vervulling van hun taak. Veel ver liezen we als gemeente in den heer v. d. Wiel. En het past ons thans dankbaair te herdenken het goede dat God ons in hem heeft geschonken. Laat bij ons zijn nagedachtenis ineere blijven! Trooste God zijn zoo diep bedroefde weduwe en jeugdig kind. Moge Hij zelf in de zo-o diep geslagen wonden d;e balsum gieten die noodig is tot genezing. Vervulle Hij de ledige plaats die is ontstaan en schenke Hij hen de kracht om dit zware kruis met gelaten heid te dragen. Na deze droevige rede werd door den raad besloten, een brief van rouw- Öeklag aan de betrokken weduwe te zenden. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. Staten, waarin zij hunne goedkeuring berichten, wat betreft schenking woning burgemeester. Schrijven van den heer A. Geudeke alhier, waarin hij zijn dank betuigt, voor het in hem gestelde vertrouwen, aangaande de benoeming tot 3ie amb tenaar van den burgerl. stand. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten» waar in wordt verzocht het gevoelen van den raad te mogen vernemen, omtrent verlaging van de bezoldiging van een categorie ambten, v. d. Burgerlijken Stand, met 25 pCt. Dit schrijven wordt in handen van B. en W. gegeven voor preadries. Er wordt besloten de vaststelling rekening van het Burgerlijk Armbest., aan 'te houden tot een volgende ver gadering. Voorloopige vaststelling gemeente rekening en rekening eiectr. bedrijf. De Voorzitter verzoekt de commis sie, belast met nazien der rekening, rapport uit te brengen. De heer Nieuwenhuizen brengt na mens de commissie verslag uit en ad viseert om zooveel mogelijk alle so berheid in acht te nemen, wat betreft de uitgaven. De commissie spreekt haar dank uit voor 't beheer en administratie en tevens haar leedwezen over het verlies van onzen gem.-secretaris de heer v. d. Wiel. De commissie wenscht over onder staande posten eenige inlichtingen: Over een openstaande post huurland- pacht; betaling huur woning burge meester; verantwoording doel rei zen burgemeester; reparatie ambte naarswoningen; over het leveren van vruchtboomen; vergoeding rijwiel ge meenteveldwachter; vergoeding cur sus gem.-veldwachter; aankoop revol ver burgemeester en uitkeering bij brand. De Voorzitter beantwoordt elke post naar genoegen der commissie. De voorloopige vaststelling der re kening werd met 8i stem vast gesteld. Tegen stemde de heer Ver schoor, terwijl de wethouders buiten stemming bleven. Vaststelling nieuwe bouwverorde ning. De Voorzitter licht deze nieuwe regeling toe. De heer de Jong zegt er tegen te zijn, deze verordening zoo maar aan te nemen. Er is o.m. in opgenomen, dat de stallen op de modernste wijze moeten zijn ingericht, aan alle hui zen ook aan rieten daken moeten goten worden aangebracht. Tevens moeten in alle huizen planken vloe ren worden aangebracht, enz. Spr. acht het zijn plicht dit onder de aan dacht van de heeren raadsleden te brengen en zegt dat het allemaal mooi is, doch het is thans de tijd niet, hierop in te gaan, vooral wanneer de heeren zich niet grondig overtuigd hebben, wat deze verordening eischt. Bijna alle raadsleden zijn het met den heer de Jong eens en wordt op voorstel van den Voorzitter besloten, dat elk raadslid zich eerst goed over tuigt, wat deze verordening inhoudt, alvorens hiertoe over te gaan. Hier toe zullen een paar verordeningen bij de raadsleden circuleeren. De wijziging beh eersverordening vleeschkeuringsdienst wordt goedge keurd. Vaststelling verordeningsheffing en invordering keurloonen. De Voorzitter zegt dat ook hier een kleine wijziging is aangebracht, b.v. voorheen werd voor een nuchter kalf f 3 aan keurloon betaald, thans is dit bepaald op f i, terwijl een pink nu is overgebracht naar de categorie kal veren, tarief f3. De heeren Burghout en Verschoor vermoeden dat er veel pinken zullen komen. De Voorzitter acht hiervoor niet den minsten grond aanwezig. De heer v. Leeuwen vraagt of de keurloonen niet omlaag zouden kun nen. De Voorzitter gelooft niet dat het nu de tijd is dit te doen. De heer Koekkoek vraagt naar de invordering keurloonen en wie de ze in ontvangst neemt. De Voorzitter zegt dat het vrijwel gelijk is gebleven, doch zij worden ge- ind door een door B. en W. aange wezen ambtenaar. Hierna werd ook deze verordening vastgesteld. Besloten wordt wijziging en aan vulling in het ambtenaren reglement aan te brengen. Rondvraag. De heer Burghout zegt gezien te hebben, dat de werkzaamheden aan het schoolhuis van de O.L. School door een loodgieter van buiten de gemeente worden verricht, dit be treurt spreker, daar een persoon uit onze gemeente dit onder garantie wilde verrichten. De Voorzitter zegt hierover met den gemeente-opzichter te hebben ge sproken, doch deze nam de verant woordelijkheid niet op zich om het hier te laten verrichten. De heer Koekkoek vraagt of het waar is, dat deze loodgieter 70 ct. per uur heeft, waarop de Voorzit ter bevestigend antwoordt. De heer Verschoor zegt dat men hier geen rijksambtenaar voor behoeft te zijn. De Voorzitter zegt dat deze werk zaamheden moeilijk door ons zijn te Hoeveel het weder iederen dag nog fraai is en ons aan den zomer doet denken, is het reeds, vooral des avonds en des morgens te be merken, dat wij het najaar ingaan en daarmede de tijd van de lange avonden aanbreekt, de tijd om te lezen. De dagen die ons nog van deze lange avonden scheiden, zijn bijzonder geschikt om met ons blad eens flink te werken. Wij doen een beroep op onze lezers om ons daarbij behulpzaam te zijn en mede te trachten in dien tijd het abonnementental flink op te voeren. Iedere abonné, die ons vóór 1 October een nieuw abonné aanbrengt, ontvangt daarvoor een aardige verrassing. Vanaf 1 September hebben wij ons blad wederom belangrijk uit gebreid. Vanaf dien datum geven wij nl. iederen Woensdag een geheele pagina uitsluitend voor onze lezeressen, terwijl wij Vrijdags, naast onze fotopagina met een geheele pagina voor de jeugd zullen verschijnen. Wij geven de verzekering, dat deze uitbreiding geen afbreuk zal doen aan onze overige rubrieken en wij steeds al het mogelijke zullen blijven doen, onze lezers, door onze hoofd- en andere artikelen, raads- verslagen, uitvoerige plaatselijke berichten, op de hoogte te houden met wat er in onze streek plaats vindt en wat er in leeft. In het laatst van deze maand hopen wij weder aan te vangen met een boeiend feuilleton, terwijl wij dan tevens in de rubriek Ge schiedenis van het Land van Heusden en Altena een aanvang zullen maken met stukken uit: Beschrijvinge der Stad en Lande van Heusden, met de verdere zaaken daartoe behoorende, in 't Ligt gebragt door D. Theodorum Groen Heusdanum V D M eertijds in Maastrigt, daarna in den Bos, nageschreven en vermeerderd met de hand van K. van Alkemade, met vermeerderingen en Aanteekeningen van P. van der Schelling, welke beschrijving wij nog hopen aan te vullen met de verder in ons bezit zijnde gegevens. Wij weten, dat ons streven steeds actueel te zijn, door onze abonné's wordt gewaardeerd en op prijs gesteld, het steeds stijgende abonnementental, ondanks de drukkende tijden, is daarvoor het beste bewijs, daarom durven wij vertrouwen, dat ons beroep niet te vergeefs zal zijn geweest en wij met 1 October een flink aantal nieuwe abonné's zullen hebben ingeschreven. Proefnummers worden op verzoek gaarne toegezonden, terwijl zij, die zich heden abonneeren, de tot 1 October verschijnende nummers gratis zullen ontvangen. DE REDACTIE. beoord.eelen; wanneer de gemeente opzichter de verantwoordelijkheid niet op zich wil nemen, kunnen B. en W. dit zoo maar niet van zich schuiven en doen alsof de opzichter niet be staat. Deze zal wel degelijk zijn reden hebben gehad met dien inwoner te pas see ren. De heer Koekkoek zegt niet te ge- looven dat hier eenige moeielijkheid aan verbonden is, daar men de per soon uit onze gemeente pas na één jaar behoefde te betalen en deze zoo doende de verantwoordelijkheid zelf op zich neemt. De heer v. Leeuwen vraagt of er een bepaling bestaat wat betreft aan besteding. De heer Verschoor zegt als het be drag boven de f 10 gaat, wel. De heer Koekkoek meent dat de begrooting aan bedoeld gebouw f 163 bedraagt. Ook de heer de Jong zegt, dat het moeilijk is hierover te oordeelen, het goedkoopste kon wel eens blij ken het duurste te zijn. De heer v. Leeuwen vraagt namens een lid der Geref. Kerk te Nieuwen- dijk of het visschen op Zondag al daar niet verboden kan worden, het zijn vreemdelingen die des morgens om 7 uur al daar zijn en des namid dags pas vertrekken. De Voorzitter gelooft niet dat hier iets aan te doen is, wanneer de open bare orde niet verstoord wordt. De heer Koekkoek informeert hoe of het staat met de waterleiding. De Voorzitter zegt dat de buizen reeds zijn aangekocht en dat het plan is in Nov. a.s. te beginnen met de werkzaamheden. De heer Koekkoek hoopt dat er zooveel mogelijk werkvolk uit onze gemeente te werk zal worden gesteld. De Voorzitter zegt dat dit in orde komt. Daar niemand meer 't woord ver langt, sluit de Voorzitter de open bare vergadering. vogels junioren uit Woudrichem. De wedstrijd vangt aan om 4 uur (Z.T.) Sparta I zal deelnemen aan de serie wedstrijden van N.O.A.D. te Wijk en moet uitkomen tegen Wilhelmina I, Wijk. NIEUWEND1JK. De v.v. N. V. V. alhier speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen A.D.O. Deze "wedstrijd eindigde met 7—6 in 't voordeel van N.V.V. WOUDRICHEM. We vernemen dat de popingen, om tot de oprichting van een voetbalcompe titie te geraken, zullen slagen. Reeds hebben zich een 40 tal vereenigingen voor deelname aangemeld. Binnenkort zal definitief worden besloten tot oprichting. WERKENDAM. A.s. Zaterdag speelt S.V.W. I en II respectievelijk tegen Achilles I en II te Veen, om een lauwertak. HEUSDEN. De v v. P.S.V. heeft in hare algemeene ledenvergadering besloten, te spelen in de Bondscompetities van den R.K.V.B., 3e afdeeling, district 's-Bosch. A.s. Zondag zullen de Proffs een wed strijd spelen tegen V.O.V., Hedikhuizen. Aanvang 3 uur, nabij de brug. Zondag as. gaat Juliana II naar Vlij men en speelt aldaar seriewedstrijden, uitgeschreven door de v.v. Vlijmensche Boys aldaar. Zij moet uitkomen in de finale en wel tegen Hollandia I (Haar steeg) om 2 uur. We wenschen Juliana II inmiddels veel succes. ANDEL'. Zaterdag a.s. zullen de Sparta junioren een wedstryd spelen tegen de Storm HEUSDEN. CONCERT OP DE VISCHMARKT. Zaterdagavond om 8 uur geeft de Mondharmonica club „Concordia" uit Zalt- Bommel met medewerking van het Kinder koor van School I te Zaltbommel een concert in de muziektent op de Vischmarkt. Het geheel staat onder leiding van H. A. Ronge. De jaarlijksche bedevaart naar St. Cornelius te Bokhoven zal dit jaar plaats hebben op Maandag 25 September. j De eerw. Zuster Aniceta (in de wereld mej. Berends), die sedert 8 ja ren aan het hoofd stond der R.K. school voor nuttige en fraaie handwer ken, in welke kwaliteit zij velen ten j zegen is geweest, is met ingang van 6 Sept. overgeplaatst naar een R. K. school te Venlo. De heer Schrijver, marechaussée alhier, is, na een afwezigheid van 2 maanden, van zijn detacheering bij de paleiswacht te 't Loo bij de brigade teruggekeerd. Bij het gehouden examen voor Politiediploma Algemeene Nederlandsche Bond, verwierf de heer A. J. Punt al hier, Diploma met aanteekening. Het 3-jarig dochtertje van van D. vermaakte zich met spelen in het zand nabij de tramhaven. De kleine begaf zich daarbij te dicht aan den waterkant en viel van den steiger in de tramhaven. Gelukkig dat de heer Duvekot, die zich nabij zijn woning op den wal bevond, het ongeluk zag gebeuren, ijlings toesnelde, zich gekleed te water begaf en het kind, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde, van een wissen dood wist te redden. Hulde aan den kranigen redder, die nog geen twee maanden geleden ook reeds een bejaard persoon uit het water haalde. ALMKERK. Morgen (Zaterdag) zal het fanfare- i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2