Marktberichten Binnenland. Plaatselijk Nieuws. figuren, die Nederland heeft voortgebracht, de idealen verpersoonlijkt zien, welke ook zy nastreven, zullen zij er krachtig toe kunnen bijdragen het schoonste uit onze historie in heden en toekomst te doen voortleven in zich steeds vernieuwenden en verjongenden vorm. Ten besluite richt ik mij tot u allen, ouderen en jongeren tezamen, ja, tot de bevolking van geheel het Rijk, om als één en ondeelbaar Volk de handen ineen te slaan, teneinde eendrachtig samen te wer ken, om dezen zorgvollen tijd te boven te komen. Als vanzelf gaat ons aller blik naar onze fiere driekleur, symbool van ons wil len en kunnen, zinnebeeld bovenal van ons dierbaar Vaderland. Zij waaie steeds over de wereldzeeën tot in de verste lan den en doe haar kond van onze eendracht en onze wilskracht. Leve het Vaderland. Hoezeel Plechtig zong het publiek het eerste couplet van het Wilhelmus, waarna het défilé inzette met de Landelijke Ruiter- vereenigiDgen met de afdeeling van het Land van Qeusden en Altena, als num mer twee. Hierop volgden de proviccie's, daarna een hulde van de Amsterdamsche schooljeugd en tot slot een afdeeling pad- vindsters. Nu volgde een dans door 400 in roodwitblauw en oranje gekleede meisjes, in het midden meevoerend een zegewagen, waarop de Nederlandsche Maagd troonde. Den toeschouwers werd hiermede een buitengewone verrassing bereid. Eerst verscheen 't smettelooze wit, dat 't rood uitnoodigde naar voren te komen. Tus- schen 't wit druppelde nu 't rood door 't fladderde van licks naar rechts. Dan mengde zich 't blauw er tusschen en het oranje voegde zich er by. En op het rbythme van de muziek dwarrelde het rood door het blauw, het blauw door het wit, en het oranje door het rood, het wit en het blauwde vlag leefde, ze ontplooide zich en rolde zich op, doch ten leste hing ze breed uit en slierten van oranjebloesem overhuifden haar ten leste. Alle afdeelingen, alle groepen te ver melden zou ondoenbaar zijn, het was een eindelooze rij, die van 3 uur tot ruim 8 uur langs de eere-tribune trok, het waren aangrijpende uren, het was een ongekend schouwspel. Het Utr. Dagblad schryft„Dezer dagen waren wij getuige van den S.A.-opmarsch in Neurenberg, waar Hitier zijn mannen monsterde. Het was imposaDt, vanwege het reusachtige aantal en vanwege de discipline, maar wat wij Zaterdag in het Stadion beleefden, was weinig minder imposant en heeft ons als Hollanders veel dieper ontroerd. Het was minder gedisciplineerd, minder militair, het was gemoedelijker en losser, huiselijker en vryer, maar ook spontaner, warmer, inniger en het getuigde van een aanhan kelijkheid, die ieder volk ons kan be- nyden". De verwachting was, dat de Kon. Fa milie om 7 uur in het paleis terug zou zyn. Om 4 uur stelden zich langs den weg die gevolgd zou worden, tienduizenden en nogeens tienduizenden op, om de Koningin te zien voorbijrijden. Vijf uren aan een stuk hebben deze menschen daar voor gestaan, al de vermoeienis en on- pleizierige omstandigheden zich getroost, om dit te beleven in uiting te geven aan hun geestdrift. Als het Koninklijk rijtuig op den Dam verschynt, laait er een geestdrift op, zoo machtig, dat het alle beschryving te boven gaat. Het is een gejuich en geroep en opeens barst het Wilhelmus op, zoo over weldigend, zoo geweldig, als men het nog nooit heeft hooren zingen. Te ongeveer kwart voor elf zijn de Koningin en de Prinses zonder ceremoni eel per auto van het Koninklijk Paleis naar de „Ruigenhoek" vertrokken. De menschenmeuigte, die Haar op den Dam zulk een overweldigende ovatie gebracht had, was blijven wachten om de Konin gin en Prinses voor de laatste maal har telijk toe te juichen. De Prins bleef in de hoofdstad om deel te nemen aan het diner, dat het Huldigingscomité gaf in het hotel de l'Europe. VAN SCHRIK GESTORVEN. De 15-jarige dochter van den land bouwer H. Bil'oo onder Pleegste, ge meente Raalte (Overijsel), schrok hij het melken zoodanig van een koe,, dat zij haar spraak verloor. Haar gezond heidstoestand ging met den dag achter uit en eenige dagen na het gebeurde is zij aart de gevolgen van den schrik overleden. o BRUILOFT DIE IN EEN VECHT PARTIJ EINDIGDE. Na een bruiloft te Geesteren bij Tub- bergen (Overijsel) raakten de gasten slaags. Aan de vechtpartij werd door ongeveelr 30 personen deelgenomen. Een aantal personen werden min of meer ernstig gewond'. De gebroeders Weerink werden in het bijzonder toege takeld. Zij kregen wonden, die werden toegebracht met messen, een bijl en een schop. J. Weerink kreeg over het gelaat een snede, toegebracht met een schop, die 13 c.M. lang en 1 c.M. diep was. Een van zijn armen is tengevolge van een slag met een bijl verlamd. H. W ee- rink kreeg een snede in het achter hoofd. o DOOR ONBEKEND GEBLEVEN WIELRIJDER DOODGEREDEN. Op den Zeeburgerdijk te Amsterdam zijn twee oude dames, toen zj plotse ling den weg overstaken aangereden door een wielrijder. Zij werden tegen den grond geslagen en bleken ernstig te zijn gewond. De Geneeskundige Dienst bracht haar beiden naar het O. L. Vrouwe Gasthuis. Een van de twee kon naar huis worden gebracht, maar de ander, een dame van 74 jaar, moest worden opgenomen. Zij is in den loop van den nacht ,aan de ver wondingen overleden. De wielrijder, die na de aanrijding zijn weg heeft ver volgd, is onbekend gebleven. o JONGEDAME BEWERKT HAAR EX-VERLOOFDE MET SCHEERMES. Maandagmorgen is op het eerste per ron van het Centraal station te Am sterdam een jonge vrouw haar ex- verloofde met een scheermes te lijf gegaan. De oorzaak van dit geweld dadig optreden zou moeten worden gezocht in een wraakneming uit ja loezie, aangezien de vrouw niet hebben kon, dat de man in gezelschap van een andere vrouw naar Bazel zou gaan. De man kreeg een diepe snijwondover den linkerwang en bij de afwerende beweging, die hij maakte, een snij- wond aan de rechterhand. In de ver warring wist de daderes te ontkomen. o TWEE BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD. Brand is uitgebroken in de groote kapitale boerderij van den landbouwer Vertigaal, gemeente Terheijden bij Bre da. In een oogwenk stond de groote landbouwschuur in lichterlaaie. De geheele graanoogst alsmede vele landbouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. Spoedig was ook de aart de schuur aangebouwde wo ning aangetast, die mede geheel in vlammen opging. Docff den krachtigen wind sloegen weldra de vlammen over naar de boer derij van landbouwer Adr. v. d. Made, aan de overzijde van den weg, die eveneens geheel in de ascii werd ge legd. De oorzaak is onbekend; de schade wordt door verzekering gedekt. o JONGEMAN MISHANDELT ZIJN GROOTOUDERS. De vrouw levensgevaarlijk gewond. Zaterdagmiddag heeft de ongeveer 30-jarige G., wonende in het gehucht Muggenhol, gemeente Zeelst (N.-Br.) een aanslag gepleegd op zijn bejaarde grootouders. G. was werkloos wever en is van jongsaf opgenomen geweest in het gezin van zijn grootouders. Gedurende zijn werkloosheid hielp hij zijn grootvader nu en dan op de boerderij. Een deze rdagen wilde de grootvader, de 73-jarige Gooskens, een neef, den ongeveer 24-jarigen De Wey- er, eveneens in dienst stellen, teneinde te helpen bij het graan schoonmaken. De kleinzoon verzette zich hiertegen en was er niet op gesteld, dat De W. byj zajn grootouders op de boerderij kwam. De oude man zette echter zijn zin door en De W. kwam werken. Zaterdagavond ontstond hierover weer een hevige twist tusschen den groot vader en den kleinzoon, welke twist zoo hoog liep, dat G. den ouden man met een knuppel tegen den grond sloeg'. Op het hulpgeroep kwam de 75-jarige echtgenoote van den grijsaard te hulp, waarna G. zich tegen haar keerde en haar zoodanig met den knuppel be werkte, dat zij bewusteloos bleef lig gen. De misdadiger pakte daarop zijn fiets. Hij verdween in de richting Oirschot en is tot dusver nog niet teruggekeerd. De politie heeft hem nog ,niet kunnen vinden. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse. De toestand van de oude vrouw is zorgwekkend. De toestand van den grootvader is redelijk wel. O FRIESCH VEE NAAR ITALIË. De firma W. Hielkema en Zn. te Leeuwarden heeft in opdracht van de Italiaansche regeering 13 w agons koei en aangekocht, die reeds naar Rome zijn verzonden. o RAMPOKPARTIJ IN INDIE. Aneta seint uit Singkavvang: Nabij Selakau, ongeveer 20 K.M. ten Noorden van Singkavvang is eenram- pokpartij gehouden. Hierbij werden 4 Maleiers, n.I. een vader en drie zoons, vermoord en afschuwelijk verminkt. De daders zijn rrret medeneming van den geldbuit voortvluchtig. Volgens de over levenden van dit drama zijn de daders Chi neezen. O—" AAN DE GEVOLGEN OVERLE DEN. De motorrijder J. Meyer uit PoelcfijK, die Woensdagmorgen bij Monster iner groote snelheid den weg at reed en in een weiland twee maal over aen Kop sloeg, is in het ziekenhuis te Den Haag aan zijn verwondingen over.ecen. DOOK AUTOBUS OVERREDEN. De 12-jarige A. v. d. Panne te Naald wijk, werd door een autobus van Vios overreden. De knaap kreeg een aantal verwondingen en is naajr het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Volgens ooggetuigen treft den chauf feur geen schuld. o ANONIEME BRIEFSCHRIJFSTER. Vrijdagmiddag is van Woerden naai Utrecht overgebracht, zekere mej. b., die ervan wordt verdacht, bij herha'ing anonieme brieven te hebben geschre ven aan den heer P. Vermeulen, orgei- rabrikant te Woerden. In een eersten brief verplichtte zij den orgelfabrikanx r2000 te storten. Later volgden brie ven met een aanmaning tot het storten van resp. f 1000 en f400. Aanvankelijk ontkende mej. S. de schrijfster te zijn van de anonieme brie. ven, doch na haar overbrenging naav utrecht legde zij een bekentenis at, waarna zij weer op vrije voeten is ge steld. o DE „TIMES" NAAR AANLEIDING VAN HET ORANJEFEEST. Reuter seint uit Londen: In een hoofdartikel naar aanleiding aanleiding van de feesten te Amster dam schrijft de „Times" o.m. het vol gende „Het Huis van Oranje heeft zich in de geschiedenis van Nederland steeds in dienst van het Nederlandsche volk gesteld. Koningin Wilhelmina heeft op hare echt vrouwelijke wijze deze tradi tie te allen tijde gehandhaafd. Zij is met de haar eigen waardigheid altijd opgetreden als de vertegenwoordigster van den onafhankelijkheidszin van Haar volk, van zijn ernstigen wensch om zijn eigeii zaken te beredderen zon der 'tot inmenging daarin ooit aanlei ding te geven, noch zulk een inmenging te dulden. „Haat is het volk van Nederland vreemd. Het is de krachtige kampioen voor liberale beginselen en een over tuigd tegenstander van gewelddadige veranderingen en van dwingelandij, van welken aard ook. „Zooals uit het artikel van onzen specialen correspondent blijkt, heeft Ne derland gedurende deze jaren van druk niet zoo zwaar te lijden gehad als de meeste andere staten. Het grootste deel van Koningin Wilhelmina's veeljarige regeering was een tijdperk van gToeien- den voorspoed. In deze dagen van po litieke onzekerheid en van onrust in midden-Europa wendt het Nederland- schie volk den blik naar het Westen, naar het Britsche volk, waarmede het gaarne de veeljarige handelsbetrekkin gen nauwer willen aanhalen. Het is zijn wensch en de onze, dat de handels belemmeringen de vervulling dierwen- schen niet onmogelijk zullen maken." o REDE VAN H.M. DE KONINGIN OP GRAMOFOONPLATEN OPGE NOMEN. De fa. van Wouw, Heiiigeweg te A'dam heeft de rede, welke H.M. de Koningin Zaterdagmiddag in het Sta dion heeft uitgesproken op speciale, onvergankelijke gramofoonplaten opge nomen. De platen zijn aan H.M. de Koningin toegezonden. HEUSDEN. Zaterdagavond gaf de mondharmo nicaclub „Concordia" uit Zaltbommel, met medewerking van het kinderkoor van School I uit die gemeente, haar aange kondigd concert onder leiding van den heer Runge uit Zaltbommel. Wat ten gehoore werd gebracht, wekte ieders bewondering, zoowel om hetgeen werd gepresenteerd, als voor de wijze waarop de directeur zijn vereenigingen onder de knie had De muziek was „af" en men had hier niet verwacht dat in de uitvoering, door deze instrumenten, nog zooveel gevoel kan worden gelegd. Het talrijke publiek waardeerde het concert ten zeerste, wat kon worden op gemaakt uit het warme en welgemeende applaus na ieder nummer. Bovendien bleek dit overduidelijk, uit de wijze, waarop het zelf voor orde en rust zorgde tijdens de uitvoering van de verschillende nummers. Wij zijn er zeker van dat de Zaltbomme/sche vereenigingen, bet publiek van Heusden en zijn naaste omgeving, aan zich zullen verplichten, als zij gevolg geven aan de gedane toezegging, het niet bij deze eerste kennismaking te zullen laten. 13 Sept. De klein-handelprijs van Boter (Rijksmerk) is f0 95 per pond. ALMKERK. Jl. Zaterdagavond speelde de koi f- balclub A.K.C. alhier te Geertruidenberg haar laatste comp wedstrijd tegen D.O.S. aldaar, welke eindigde met 11. Naar wij vernemen bracht het entrée, tijdens het conceit en ten bate van de muziekvereeD. alhier op f42.50. ANDEL'. Dezer dagen werd de 72-jarige Corstiaan NaaijeD, dood op den akker gevonden. Wel tragisch. We vernemen, dat het alhier op den 2den Pinksterdag j 1. gehouden Groot Nationaal concours een batig saldo op levert van ruim f 600. CAPELLE. J.l. Zondagmorgen brak brand uit in de schuur van den landbou wer J. B. aan de Zandschel bij de Dreef. Het vuur greep, aangewak kerd door den feilen wind, zoo snel om zich heen, dat weldra de geheele met riet gedekte schuur, alsmede het aangebouwde woonhuis, eveneens met riet gedekt, in lichterlaaie stond en aan blusschen niet meer te denken viel. Met groote moeite kon een in de schuur staande wagen nog naar buiten gereden worden en werden enkele varkens gered. Een viertal varkens, de geheele hooivoorraad, be nevens het huisraad werd een prooi der vlammen. Naar we vernamen was een en ander, hoewel laag, verzekerd. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" nam j.l. Zaterdag deel aan het festival te Baardwijk, waar op het feestterrein onder leiding van den heer Alb. Christ van half zeven tot 7 uur geconcerteerd werd. A.s. Zaterdagavond hoopt de ver- eeniging bij gunstig weer een con cert te geven bij de school in de Nieuwstraat. NEDERHEMERT. Verleden week heeft wederom eene verkiezing plaats gehad voor het ambt van ouderling. Deze keer werd de heer Corn, van Genderen gekozen. De geko zene, zijnde no. zes der benoemden, heeft wederom bedankt. (Eiland) Bezitters van fruitboomen die belang stellen in de resultaten der besproeingen, zouden wij raden eens een kijkje te komen nemen in de boomgaar den van den heer Dirk van Ooijen, die geheel volledig bespoten zijn. (Eiland) Het mond- en klauwzeer or der het vee, dat hier reeds bijna heel dit weideseizoen heeft geheerscht, is tot nu toe niet van ernstigen aard, maar blijft gestadig aanhouden. Wegens de scherpe droogte wordt het peil van den waterstand van dien aard, dat verschillende veehouders zich genoodzaakt zien, in hun weiden pompen te slaan of putjes te maken, waaruit de drinkgelegenheden vol geschept kunnen worden. NIEUWENDIJK. Terwijl de knecht van den landbouwer J. Bax van ^ijn werk zaamheden huiswaarts keerde, schrik ten de paarden, gespannen voor een driewielig wagentje op den straat weg. De paarden sloegen op hol, ter wijl de knecht, die de leidsels enkele malen om zijn hand gewikkeld had, van het wagentje geslingerd werd. Hij liep hierbij verschillende verwon dingen op. De paarden holden inmid dels een weiland in, waar zij tot stil stand werden gebracht. RAAMSDONKSVEER. Dhr. J. Waverijn, Ambtenaar bij de Belastingen is tegen i Oct. a.s. overgeplaatst naar Nijmegen. De Moedercursus, pas opge richt, mag zich in geen groote deel name verheugen; immers de eerste les werd door slechts 2 moeders bij gewoond. Naar wij vernemen werd de Eerw. Zuster Henriëtte, Hoofdzus ter in het St. Theresiagesticht alhier, overgeplaatst naar Geldrop. Naar men ons mededeelde heeft de verkoop van een speldje ten be hoeve van de R'dorpsche harmonie ongeveer 50 gulden opgebracht. SPRANG. Bij den landbouwer J. T. al hier, wierp een koe 2 kalveren. Bei den waren flink van stuk. Vrouw v. B. had het ongeluk van een hooiwagen te vallen waar door zij inwendige kneuzingen op liep. Na medisch onderzoek door Dr. R. te Capelle werd zij per auto thuis gebracht. Vrijdagavond 1.1. kwam de A.R. J. A. in de consistoriekamer van het Ger. Kerkgebouw in vergadering bij een. Haar voorz. de heer D. Drost opende op gebruikelijke wijze. Na le- zing der notulen en behandeling in gekomen stukken werd door den voorzitter behandeld het onderwerp: „Is het jaar 1581 een revolutiejaar?" Op deze inleiding volgde een leer zame bespreking. Aan het slot sprak den voorzitter een woord van opwek king en dank en eindigde de heec v. d. Ham met dankgebed. UITWIJK. -Het concert dat Zaterdag avond gegeven werd door „Juliana" met medewerking van „Nooit Ge dacht" te Almkerk en „Kunst na Strijd" te Oudendijk is goed geslaagd. De muzikale wandeling, die vooraf ging, lokte heel wat nieuwsgierigen, zoodat er een groot aantal belang stellenden aanwezig waren. De bloem pjesverkoop bracht ruim f 33 op. Door Ds. Hooijkaas is een toe zegging van beroep ontvangen naar de Herv. Kerk te Nes en Wierum (F). VEEN. Het Gemeentebestuur alhier is voornemens in den weg Andel Meeuwen, ter plaatse waar het café „Het neusje van de Zalm" is afge brand, een tweetal verkeershinderlij- ke bochten te elimineeren. Door de Besturen van de Koninklijke Neder landsche Automobielclub en van den Algemeenen Nederlandschen Wielrij- dersbond is besloten in de kosten dezer verbetering tot een bedrag van f 80 bij te dragen. WIJK. De fanfare „OnderÜDg Genoegen" gaf Zaterdagavond aan de Perzikstraat, onder leidiDg van den heer Baselaar uit Ammerzoden, een concert. Tijdens dit concert werden ten bate van de vereeniging het Groene Kruis al hier bloempjes verkocht. De opbrengst hiervan bedroeg f 30.15 De arbeider 4. v. Lier, werkzaam aan de werkverschaffiog, had het ongeluk by het stellen van een motorpomp te valleD, waarbij hij deze pomp op zijn hand kreeg, en deze zoodanig werd ge kwetst, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. WELL. Door de muziekvereen. „O.B.K.", zal op Vrijdag 45 en Zaterdag 46 Sep tember in „Ons Huis" een bazar worden gehoudeD. Opening door Burgemeester H. B. de Leeuw Vrydagmiddag om 4 uur (Z.T.) In deze gemeente komen weder verschillende gevallen voor van de be smettelijke veeziekte mond-en klauwzeer. WERKENDAM. Geslaagd voor notarieel examen deel I de heer J. van Oord alhier. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men zich hier weer eens flink geweerd. Eenige jongelui, die on der den invloed van sterkendrank verkeer den, begaven zich des I nachts om 2 uur naar het café van de Wed. v. d. Steen- hoven, om te worden binnengelaten, wat hun werd geweigerd. Aangezien men bleef aanhouden begaven de zoons van mej. v. d. Steenhoven zich naar buiten, en ontstond er een vechtpartij. Een der belhamels trok toen een revolver, schoot, en trof Joh. v. d. Steenhoven in den schouder. Van der Steenhoven werd on middellijk naar het ziekenhuis te Gorin- hem vervoerd, om den kogel uit het lichaam te laten verwijderen, hetgeen Maandag heeft plaats gehad. De dader L. v. O. genaamd, ging na afloop der vechtpartij naar huis, maar werd Zondag morgen gearresteerd, en in het arrestan tenlokaal te Sleeuwijk opgesloten. De revolver had hij bij het naar huis gaan in den Wiel geworpeD, deze is nog niet gevonden. Naar wij vernemen maakt v. d. Steen hoven het thans vry goéd en is levensge vaar gewekeD. Door de postduivenvereniging „Stormvogels" (W' damH' veld) werd een wedvlucht gehouden vanuit Gembloux (België), afstand 440 K.M. Uitslag: 4e pr. Vos-Koman. 2, 44 en 15 PI. Groeneveld. 3, 49, en 21 B. Groeneveld. 4 en 17 W. Doesburg. 5, 8, 14, 12, 13, 16 en 18 W. de Boon. 6 J. de Koning- 7, 10 en 20 Simon Vogel en 9e pr. M. de Vries. Aankomst le duif 2 u. 39 min. en 59 sec., en laatste duif 3 u. 10 min. en 14 sec. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor de Bijbelvereen. voor N. Br. en Limburg heeft opgebracht f51.04. GORINCHEM, 11 Sept. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 152 runderen, 0 nuchtere kalveren, 234 varkens, 696 biggen, overloopers, 0 schapen en lammeren. Men besteedde voorZware kalf koeien 140200. Melkkoeien f 120170 Kalf vaarzen f 80—140. Guiste vaarzen f 60—120. Stieren f 60—120. Pinken f 50—70. Nuchtere fokkalveren f 7—12. Nuchtere kalveren voor export f46. Drachtige varkens f 30-60. Overloopera X

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2