Buitenland. Plaatselijk Nieuws. Hinderlijke Stam! ti-nationaal geschetter en geschimp. Daarom hooren we op nationale ge denkdagen van „de Internationale, die morgen heerschen zal op aarde." De fascisten zullen er het hunne toe bijdragen, dat de door partijbestuur en baantjesjagers uitgeplunderde arbei ders gaan inzien, dat het met die beroemde Internationale, wel over morgen en nooit zal zijn, in plaats van morgenEn als de dag aanbreekt hii komtwaarop ook ons land corporatief geregeerd zal wor- den, dan zal aan de Koningin weer de plaats gegeven worden die haar toe komt, en de studio's van V.A.R.A. en Vrijdenkersomroep en dergelijk fraais, zullen gesloten worden of voor betere, meer nationale doelein den gebruikt worden. Daarom, Oran jeklant, géén fascisme en communis me in één adem genoemd, 't Zijn de meest denkbare tegenstellingen Ook een Oranjeklant, -—o— Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U onderstaand stukje in uw veel gelezen blad te willen op nemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Ik voor mij geloof, dat er in onze ge meente heel wat verpolitiekt wordt uit eigenbelang en dat Burgemeester Land weer nog te kort in onze gemeente is, om dat genoeg te kunnen doorgronden. De raadsleden die zich vroeger als doel hebben gesteld„lotsverbetering voor de verdrukten", behooren zich toch daar bij te bepalen, of naar eigen keuze een andere plaats in te nemen, maar niet met alle winden mee waaien, dat doet b v. de windwyzer en een haan die op den toren staat en tevens ook windwijzer is. Bedoelde heeren zijn langs de ruggen der ai beiders opgestegen naar de tafel der gemeentelijke vergaderzaal. Dat zij nu de wapens gaan richten op diegenen, die vragen om datgene, wat door hunzelf als doel voorop was gesteld, dat vind ik zooals het is. Dat de heer v. d. Velden zich in het vervolg ook meer om den z.g. middenstand zal bekommeren, is wel aardig. Misschien als hij dan weer aan het topje van de z.g. middenstandsladder staat is er voor hem weer gelegenheid om over te stappen naar de elieten-afdeeling. Aalburg, A. J. DEN HOET. Waar de heer van der Velden per soonlijk wordt aangevallen, althans zijn naam wordt genoemd, meenden wij hem de gelegenheid te moeten geven terstond van antwoord te dienen. DE REDACTIE. Mijnheer de Redacteur, In de allereerste plaats mijn dank voor de geboden gelegenheid, om onder het ingezonden stuk van den heer A. J. den Hoet een antwoord te mogen geven, in welk antwoord ik heel kort zal zijn. Ten eerste wil ik den heer den Hoet meedeelen, dat ik (wij) niet alleen voor de arbeiders zitting heb(ben) in den raad, doch voor alle ingezetenen van Wijk en Aalburg en zeker ook voor den midden stand, want onze candidatenlijst droeg immers den naam Arbeiders en Midden standers. Ten tweede heb(ben) ik (wij) niet alleen door de arbeiders den hoogsten sport be klommen, hieraan hebben zeer zeker, middenstanders, kooplieden en misschien ook wel eliten medegeholpen. De arbei ders hebben het alleen niet in hun macht, vier afgevaardigden naar den raad te sturen. Wanneer de heer den Hoet, my de namen van die enkele ingezetenen wil noemen voor wie hij dit stuk heeft ge schreven, ben ik bereid er verder op in te gaan. U mijnheer de Redacteur nogmaals dankend voor de plaatsruimte, hoogachtend, K. v. d. VELDEN. COMMUNISTISCHE GRUWELEN IN CHINA? Meer den 200.000 menschen zouden vermoord zijn. De Chineesche communisten heb ben ware bloedbaden aangericht in Noord-Szetsjwan. In de steden Toengkiang, Nanki- ang en Patsjoeng zouden meer dan 200.000 personen met middeleeuw- sche ruwheid vermoord zijn. Te Peijangpa, een dorp bii Pat sjoeng, zijn alle inwoners vermoord, met uitzondering van zeven bedelaars, die zich bii de communisten hebben aangesloten. In Tsjangsji zijn 600 inwoners le vend verbrand, terwijl 700 bewoners van Tahokoe, een naburige stad. het zelfde lot ondergingen. In Nankiang, dat het meest van de benden heeft te lijden gehad, zijn de goederen, die in een pakhuis waren opgeslagen er uit gehaald en de lijken van de ver moorden er opgestapeld. In Patsjoeng zijn 1600 mannen op gehangen en hun familieleden door de bandieten weggevoerd. De materieele schade, veroorzaakt door dit barbaarsche optreden der (communistische bandieten, wordt op meer dan twaalf millioen gulden ge schat. ALGEMEENE VERGADERING van den Noordbrab. Waterschapsbond, in café „Modern" te Tilburg, op Vrijdag 10 September 1933. Ongeveer half elf opent de Voorzit ter, Mr. Dr. Vonck de Both, burge meester van Tilburg, de vergadering en heet de vertegenwoordigers van 18 waterschappen, benevens een groot aan tal buitengewone leden, hartelijk wel kom. Een bijzonder woord van welkom richt de Voorzitter tot Jhr. van Pan huis, directeur van het Rijksbureau voor Ontwatering te Den Haag, dr. ir. Bosch, Ridder van Rosenthal te ï.ochem en ir. Pfeifer. Daarna vangt de Voorzitter zijn ope ningsrede aan en zegt, dat het schijnt, alsof de hoop, welke op de vorige vergadering uitsprak n.l. dat betere tijden zouden aanbreken, verwezenlijkt is geworden. Spr. stelt zich de vraag, wat is crisis, malaise en depressie en het antwoord is, de omstandigheid, dat de prijzen der producten en grondstof fen zijn gedaald beneden het niveau der productiekosten, waardoor geen loonen- de exploitatie is te verkrijgen. De da ling ontstaat door 2 oorzaken n.l. over productie en onderconsumptie. Aan overproductie is door beperking iets te doen, doch onderconsumptie heeft men niet in de hand, en wordt o.m. teweeg gebracht, door afsnijding van het han delsverkeer met diverse gebieden, tol muren, enz. Worden de prijzen hooger, dan begint men meer te produceeren. Velen meenen zegt spr., dat men naar een lagere niveau moet. Spr. deelt de ze meening niet, het is z.i. onjuist, dat onze behoeften kleiner moeten worden e.n baseert dit op een toenemende beschaving der volkeren. Als aanwij zing, dat men over het hoogtepunt van den crisis heen is, is voor spr. het feit, dat de werkloosheid overal af neemt, waaruit spr. concludeert, dat de wereld wederom bezig is te produ ceeren. Een tweede factor is, dat ook de prij zen der diverse grondstoffen, vooral ijzer, oploopen. Spr. hoopt, dat zijn zienswijze waarheid mag worden, en hoopt, dat spoedig de normale toestand toestand zal worden bereikt. Dan brengt spr. in herinnering, dat de N.-Br. Wa terschapsbond dit jaar zijn eerste lus trum viert, moge dit eerste lustrum wor den afgesloten met de droeve tijden, die achter ons liggen en moge het twee de lustrum aanvangen met een tijdstip van voruitgang en opbloei zegt spr. Thans stelt de Voorzitter de vraag, of men over de bereikte resultaten tevreden mag zijn en of de Bond heeft beantwoord aan zijn doel, waarvoor deze is opgericht. Spr. zegt, dat men over de resultaten tevreden kan zijn, 20 pCt. van de waterschappen zijn in den Bond als lid opgenomen n.l. 51 van de 251 waterschappen in dit ge west, doch nog sterker spreekt het feit, dat 80 pCt. van het aantal H.A. in waterschapsverband ondergebracht is aangesloten, wat de tweede vraag be treft geeft spr. een opsomming van be langrijke onderwerpen, welke door den Bond zijn behandeld en geadviseerd, terwijl het groote belang om gebruik te kunnen maken tegen zeer lage kos ten van den - rechtskundigen adviseur, verificatiebureau, technisch adviesbu reau enz. vaststaat. Tenslotte wekt spr. alle aanwezigen op, propaganda te ma ken voor den Waterschapsbond. De Voorzitter deelt mede, dat in de bedoeling lag een excursie te maken naar Limburg, doch door gebrek aan deelname kon deze niet doorgaan. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secre taris ontleenen wij het volgende: De oprichting van den Bond is 5 jaar geleden geschied op aanstichting van den heer Roebroek te Klundert. AI is deze Bond de jongste, toch kan de toets der vergelijking worden doorstaan met de andere Provinciale Bonden. En kele waterschappen hebben dé gele deren verlaten, doch een aantal aantal andere sloten zich aan. 1 Juli 1932 wa ren 46 waterschappen als lid aangeslo ten, 1 Juli 1933 bedroeg dit aantal 51. Als buitengewone leden waren inge schreven per 1 Juli 1932 91; per Juli 1933 86 wel 41 gemeenten, 3 land- bouwvereenigingen, 42 persoonlijke le den. De aftredende bestuursleden Mr. dr. Vonck de Both te Tilburg en F. Ca- ners te Ravenstein werden herkozen. In de vacatures van Etten en Grosveld worden gekozen de heeren P. J. Jan sen te Hoeven en J. Brooymans te Kruisland. Tot permanente commissie tot het nazien der rekeningen werden benoemd de heeren van Hooydonck te Hoeven, Schampers te 's Bosch en Da- men te Roosendaal. De rekening 1932 1933 sloot met een batig saldo van f 286.65. Aan contributie werd ontvan gen f 1392.50. De rekening 19321933 van het periodiek, sloot met een na- deelig saldo van f 127.33. De heer de Waard, als vice-voorzit- ter, brengt namens het bestuur dank aan het gemeentebestuur van Tilburg, voor de vriendelijkheid, om steeds ge legenheid te geven de Bestuursvergade ringen in een der kamers van het stad huis te houden. Hij spreekt de hoop uit, dat de gemeente Tilburg met aan het hoofd den emïnenten Burgemeester Vonck de Both, na de crisis weer de gelegenheid zal krijgen in groei en bloei toe te nemen. De Voorzitter dankt voor deze vrien delijke woorden en zegt toe, den ge- brachten dank over te brengen aan zijn medebestuurders der gemeente. Daarna ving dr. ir. E. J. Bosch Rid der van Rosenthal te Loehem zijn rede aan getiteld „Verlaging van Water schapslasten." Spr. begint te zeggen, dat in normale tijden niemand graag belasting betaalt, thans, nu de inkom sten der landerijen zeer zijn gedaald, is belastingbetalen nog veel nïoeilijker. Hij geeft een geschiedkundig overzicht van de totstandkoming der waterschap pen. Bijden aanvang onzer jaartel ling werd het land bewoond door een Nomadenbevolking, die geen privaat bezit kenden. Deze stammen trokken rond, tenslotte kreeg men vaste neder zettingen, waardoor de behoefte aan bescherming tegen water noodzakelijk werd. Bij de vestiging werd de grond verdeeld in drie deelen n.l. een gedeëltë voor algemeene verzamelplaats (huizen, pleinen enz.) 2e gedeelte voor den ak kerbouw en het derde gedeelte bleef „gemeene" grond zooals bosch, wei land enz., hiervan zijn de tegenwoor dige „meenen" en „meenten" nog af komstig. (Slot volgt). HEUSDEN. Zooals uit de in ons blad ge plaatste advertentie blijkt, hoopt de heer A. v. Seters, morgen Zaterdag middag zijn autozaak met garage te openen. De heer v. Seters is voor dit dis trict agent voor Opel en Chevrolet- automobielen en hoofdvertegenwoor diger voor Triumph en T. W. N.- motorrijwielen, waarvoor alle onder- deelen op magazijn voorradig zijn, benevens alle onderdeelen voor an dere automobiel- en motormerken. Genoemde zaak heeft verder de alleenverkoop van de alombekende Dyserinck-oliën, terwijl alle soorten Mobiel-oil en Beverol-olie voorradig zijn, zoodat ieder op dit gebied zijn keuze kan doen. Op bandengebied is de heer v. Seters hoofdvertegenwoordiger van de U. S. Royal en Peerless en heeft daar van een groote voorraad in verschil lende maten. De garage is voorzien van alle mo dernste gereedschappen en installa- tie's, onder andere een wagenwasch- inrichting onder hoogen druk, cylinder uitslijpapparaten, laschinstal- latie, enz., zoodat alle reperaties op de meest economische wijze kunnen worden uitgevoerd. Verder is de inrichting voorzien van een zestal ruime geriefelijke boxen voor autostalling en is er een auto-verhuurinrichting aan verbon den, waar wagens met of zonder chauffeur worden verhuurd. BABlLOMëNBROEK. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd alhier, door een kort onweder een koe van den landbouwer A. de* Graaf door het hemelvuur doo- delijk getroffen. Voor genoemde per soon een belangrijke schadepost. J.l. Woensdag vierde de Ring „Altena" der Ned. Herv. Jongelings- vereenigingen haar 10-jarig bestaan in de Ned. Herv. Kerk alhier. De Voorzitter de WelEd. Heer Bronk- horst van Andel opent de vergade ring en roept allen een hartelijk welkom toe, waarna de secretaris het woord verkrijgt, eerst de notulen van de vorige vergadering leest wel ke onveranderd worden vastgesteld. Daarna geeft de secretaris een op stel over de eerste 1 o jaren van den ring „Altena", waarna werd gepauseerd, nadat door de aanwe zigen op verzoek van den Voorzit ter staande het Wilhelmus werd ge zongen. Na de pauze verkreeg Ds. Roth van Zoetermeer het woord en sprak een feestrede uit welke alle aanwezigen zeer boeide. Na de ge bruikelijke rondvraag, sloot de voor zitter deze gezelligen en leerzamen avond met een kort woord, waarna Ds. Roth met dankzegging eindigde. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den hooihandel gaat heel weinig om. Men besteedt f9 a f 10 per 500 K.G., naar afwijkende soort is geheel geen vraag. 's-GRAVENMOER. Het schoolreisje van de kin deren der Openbare Lagere school alhier, mag wel als geslaagd worden genoemd, 's Morgens half acht ver trokken de kleine onder leiding van het Hoofd den heer Broekmeijer en de onderwijzeres per autobus van den heer Bruins uit Oosterhout. Eerst naar Arnhem waar 'teen en ander bezocht werd. Daarna naar Nijmegen naar het Valkenhof en den speeltuin werd aangedaan. Deze ontspanning en tractatie verhoogde de vreugde der kinderen, zoodat allen hoogst vol daan huiswaarts keerden. NEDERHEMERT. Als een zeldzaamheid kan ge meld worden, dat bii den landbou wer C. Haasakker een schaap voor de 2de maal dit jaar, lammeren ter wereld heeft gebracht. In het voor jaar twee en nu drie lammeren. Wederom werd j.l. Dinsdag avond een verkiezing gehouden, voor het ambt van ouderling bii de Ned. Herv. Kerk alhier. Dit maal werd be noemd, |de heer B. v. Kooten Sr. RAAMSDONKSVEER. De verkoop van het Verpleeg- fonds-bloempje, ten bate van ide Noordbrabantsche Vereeniging ter bestrijding van de Tuberculose, bracht ongeveer 35 gulden op. VEEN. Woensdagavond 20 Septem ber, n.m. 7 uur (O.T.) zal in het gymnasthieklokaal der Openbare School alhier, een openbare verga dering worden gehouden, teneinde tot oprichting van een Oranjevereenjging te komen. Aller opkomst is zeer ge- wens cht. WERKENDAM. De alhier, gehouden bloem pjesverkoop voor het Sanatorium fonds der Werkliedenvereen., op inia- tief van „Eendracht" alhier, heeft ruim f 50 opgebracht. Uit deze rui me opbrengst blijkt de groote be langstelling in ons dorp voor de Werkliedenvereeniging „Eendracht" waarvoor wij hier op deze plaats hartelijk dank zeggen, ook de dames verkoopsters en inzonderheid, de heer v. d. Broek, hoofd der school in den Biesbosch, die aldaar de ge- heele leiding op zich had genomen. Inplaats van Mevr. Lazonder, is benoemd als presidente der Herv. Naaivereen. „Spreuken 9:10a." Mej. C. E. v. Schalkwijk. Woensdagavond, j.l. had de jaarlijksche verpachting plaats der wei- en bouwlanden van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk en van de Kerk zelve. Er bestond hiervoor zeer veel ani mo. De prijzen die besteed zijn lig gen echter een eind beneden het peil van de vorige verpachting. Gemid deld werd gepacht van plm. f 70 a f90 per H.A. Donderdag .21 September, a.s. des nam. 8 uur zal in de Nutszaal alhier, worden vertoond, de film „Ben Hur." Als gewone z.g.n. stom me films bestond er steeds in ons dorp bij de gehouden vertooningen enorme belangstelling, zeer zeker zal dit wel a.s. Donderdag wezen, nu „Ben Hur" zal komen als geluidsfilm. 8 Sept. hield de Herv. Jeugd- centrale haar 3 de Jeugdavond. Ds. Lazonder als Voorzitter opende deze vergadering met gebed, doch liet vooraf zingen Ps. 86:6. Een woord van hartelijk welkom aan alle aanwezigen toegeroepen heb bende, leest Z.Eerw. Efeze 4: 16. Daar deze avond een gansch ander karakter zou dragen als de vorige, omdat spreker een afscheidswoord wenschte te houden, lag het nu in de bedoeling de Secr. en Penning- meesteresse het woord te geven, ver volgens den rooster van werkzaam heden af te werken, waarna een se rie lichtbeelden uit het H. Land, voorgesteld werden met een korte bespreking. Ten slotte sprak Z.Eerw. zijn af scheidswoord, dat een waarschuwen de inhoud had en doelde op een vermanend woord gekozen uit Op. 3:10, hoopte dat de Jeugdcentrale moge staan, vooral in dezen tijd, in het teeken van liefde en eenheid, n.l. „Houdt U naam, Uw Christennaam", sluit zijn rede met te laten zingen: Gezang 182, daarvan de eerste cou pletten. Daarna werd de scheidende Voorzitter als blijk van waardeering een electrische kachel aangeboden, waarvoor Z.Eerw. hartelijk dankte. Tot slot werd gezongen Ps. 66: 10 waarna Ds. Lazonder deze vergade ring met dankgebed sloot. ZALTBOMMEL. Veiling van 13 September. Deutsch Evern I, 2043; II, 1217 ets. per pond. Reine Victoria 6 ets. p. pond. Zoete kwetsen 710 ets. p. pond. Netrneloenen 513 ets. p. stuk. Suikermeloenen 616 ets. p. pond. Ananasmeloenen 814 ets. p. st. Beurré Hardy 1325 ets. p. kilo. Beurré Lebrun 1016 ets. p. kilo. Bonne Louise 1421 ets. p. kilo. Napoleons 717 ets. p. kilo. Dikstelen 36 ets. p. kilo. Durandeau de Congres 9-15 c. p. kilo. Knolperen 13 ets. per kilo. Maagdeperen 7n ets. p. kilo. Souvenir de Congres 10-17 c. P- kilo. Seigneur d'Espère 1425 c. p. kilo. Triumph de Viene 1422 c. p. kilo. Williams Duchesse 713 ct. p. kilo. Bloemzoet 35 ets. p. kilo. Bloemé 37 ets. p. kilo. Fransche Schijvers 47 ets. p. kilo. Gravesteiners 36 ets. p. kilo. Keulsche Paradijs 47 ets. p. kilo. Princesse Noble 511 ets. p. kilo. Transparant de Cronsels 11 18 ets. per kilo. Wijnzuur 716 ets. per kilo. Wijnappelen (rood) 720 ets. p. kilo. Augurken I, 11 18; II, 38 ets. per kilo. Witte Komkommers 1/22 ets. p. st. Staaksnijboonen 211 ets. p. kilo. Staakprincessen 714 ets. p. kilo. Stamprincessen 38 ets. per kilo. Wagenaars 35 ets. p. kilo. Spercieboonen 711 ets. p. kilo. Andijvie 1/21 ets. per stuk. Roodekool i1/24 ets. p. stuk. Savoijekool i1/24x/2 per stuk. Kropsla 1/21 ets. per stuk. Zaaiuien i1/22 ets. p. kilo. Onder architectuur van dhr. Joh. Riebergen werd aanbesteed het bouwen van een huis met garage voor den heer B. Drievoet te Aalst; be- grooting f 5685. Het laagst werd in geschreven door den heer W. v. d. Leij, aannemer te Gameren voor f 5695, en een landhuisje aan den Stationsweg voor den heer G. G. Lodder, begrooting f 7678. Inschrijving als volgt: H. Blom, Aalst ^7919 P. C. v. Daalen, Brakel - 7900 P. v. d. Oever, Gameren -7850 Gebr. Metz, Zaltbommel -7359 De werken zijn opgedragen aan de laagste inschrijvers. ANDEL. Over de maand Augustus. Geboren: Adriana, A., d v. M. van Andel en D. van Tilborg. ~o— V t Op verlangen van eenige ingezetenen van de gemeente Wijk en Aalburg, geef ik een klein gedeelte van mijne gedachten te kennen, inzake de j 1. gehouden Raads vergadering, betreffende de werkloozen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10