Een goed adres een goede Bril M. NORT - 60RINCHEM Gediplomeerd Opticien. Dit nummer bestaat uit 3 maden 5. P. £attkbayzen (o's Bank K-V- Shell-Tox Baby-pakket, Und van alteha Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. ZUSTERHUIS 6 Agentschap van de Amsterdawsche Bank fl.V Amsterdam. A. VERSCHUUR-BAERT Binnenland. No5366 Vrijdag 15 September 1933. voor Zij, die zich op dit Blad tcenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS A. BA Al JENS CH. VAESEN f 1.20. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Salarisregeling van ambtena ren in dienst bij publiek rechtelijke lichamen. Met de indiening van het wetsont werp tot wijziging der artikelen 125 en 126 van de Ambtenarenwet, heeft de regeering eene aangelegenheid tot zich getrokken, ten aanzien waarvan reeds lang eene gewijzigde regeeringspcli'.iek werd verwacht. Het vraagstuk van de bezoldiging van personeel in denstvan de lagere publiekrechtelijke lichamen t.w. provinciesj, gemeenten en water schappen, vroeg immers reeds langen tijd om eene oplossing. De vorige re geering heeft zich aan die oplossing weinig gelegen laten liggen, hoewel het onjuist zo4u zijn te beweren, dat het ministerie-Ruys niets heeft gedaan met betrekking tot de bezoldigingsre gelingen van genoemde lichamen. Im mers kan het toch wijzen op het in dienen der Kortingswet, die de gemeen tebesturen dwong, al was het ook in direct, de wedden van hun personeel met gemiddeld 3 pCt. te verlagen. Even wel was de gevolgde methode zeker niet zeer fraai te noemen, omdat zij absoluut mechanisch was. BEWAAR UW LEDIGE MAGG1FLESCHJES. Een fleschje van 30 i kost nagevuld 18 Een flescbje van 55 kost nagevuld 33 jv& Een flescbje van 85 gj* kost nagevuld 55 Een flescbje van 1.50 kost nagevuld 1 Botermarkt 88 - HEUSDEN. WW Onze tegenwoordige regeering is wel tot ingrijpen gedwongen geweest. Im mers is na den oorlog in meerdere pro vinciën en in tal van groote gemeen ten een loonpolitiek gevoerd, die tot hoogst ongemotiveerde verschflen leid de, zoowel met de wedden van het personeel in rijksdienst als met de salarieering van gelijkwaardigen arbeid in de vrije maatschappij. De handha ving van dit te hooge loonpeil heeft uitbreiding in het bijzonder van de gemeentelijke heffingen veroorzaakt, welke niet door den beugel kan. De sterke elasticiteit der publieke financiën stelde de gemeenteraden in staat een oeconomisch te veroordeelen loonpolitiek te blijven voeren, ook tij dens de crisis. Deze laatste heeft de gem. in groote moeilijkheden gebracht en niettegenstaande dit openbaarde zich bij de gemeentebesturen toch een groo te stroefheid om de loonen en sala rissen te verlagen. De eerste kortingen te Amsterdam en te Rotterdam en de alom bekende moeilijkheden te Zaandam zijn daar van wel zeer sprekende voorbeelden. De houding der gemeentebesturen met betrekking tot noodzakelijke loons- en salarisverlagingen heeft het vraag stuk der gemeentelijke bezoldigingen noodwendig tot een rijksbelang ge maakt. Maar ook de houding van de besturen van sommige provinciën. Zoo herinner "ik mij, dat een lid der Sta ten van een onzeri Zuidelijke provincies nu ongeveer twee jaren geleden in de Statenvergadering voorstelde, om met het oog op de ongunstige tijdsomstan digheden en om meer uniformiteit te krijgen met de salarieering der rijks ambtenaren, den vacantietoeslag der provinciale ambtenaren af te schaffen en pensioensbijdragen voor rekening van hen zelf .te laten. Merkwaardig was nu, dat ,het voorstel van bedoeld Statenlid slechts zeer enkele stemmen kon verwerven, daar volgens de mee ning van den Voorzitter de toestand der provinciale financiën eene verla ging der loonen en salarissen, in wel ken vorm dan ook, niet noodzakelijk maakte. Het gebrek aan verband tusschen de safarisregelingen der onderscheidene openbare lichamen en het ontbreken van eene aigemeene gedachte moeten als maatschappelijke nadeelen worden beschouwd, zooals de regeering zeer juist opmerkt in de memorie van toe lichting op het aanhangige wetsont werp. Jammer, dat dit thans pas wordt ingezien nu de absolute noodzakelijk heid er toe dwingt, om verband te leggen tusschen de overheidsloonen en de loonen en salarissen in de vrije maatschappij. Met het ingediende wetsontwerp be oogt de regeering geenszins eene rege ling van de salarissen der ambtena ren van de lagere publiekrechtelijke lichamen van rijkswege, omdat zulks te ver zou gaan en een te groote in breuk zou maken op hunne autonomie. Slechts de excessen en de ongemoti veerde verschillen tusschen de publie ke bezoldigingen onderling dienen te worden weggenomen. De lagere licha men worden dus absoluut niet uitge schakeld bij de salarisregeling hunner ambtenaren. Het ingediende wetsontwerp ont- zeilt de klippen, waarop eene regeering gemakkelijk zou kunnen stranden door niet meer macht aan het rijksgezag te geven dan noodig is, terwijl het voorts de gelegenheid laat om in vol doende mate met plaatselijke omstan digheden rekening te kunnen houden. De ministers de Wilde en Oud stel len voor, alle rege'ingen van de rechts positie van personeel in denst van provinciën, gemeenten en waterschap pen, dus ook de bezoldigingsregelin gen, onder een bijzonder repressief toezicht van de Kroon te brengen. In eerste instantie blijft het bevoegde ge zag van een lager openbaar lichaam ge rechtigd, de rechtspositie van zijn per soneel te regelen naar eigen inzicht. Is het bevoegde gezag echter in gebre ke een zoodanige regeling te treffen, of acht de Kroon aanvulling, wijziging of intrekking van gegeven voorschrif ten gewenscht, dan krijgt dit gezag een aanmaning om zich binnen een termijn van tën minste drie maanden naar het inzicht van de Kroon te schikken. Vol doet het lagere orgaan niet aan deze aanmaning, dan kan de Kroon, in de provincie Gedeputeerde Staten, in de gemeente Burgemeester en Wethou ders, uitnoodigen het noodzakelijk be sluit vast te stellen, en blijven ook deze i n gebreke, dan geschiedt de vast stelling doc^r de Kroon zelve. De voorgestelde regeling biedt, on danks de daarin opgesloten mogelijk heid van dwang zelfs in detailkwesties, voldoende speelruimte om met plaatse lijke omstandigheden rekening te hou den. De aanmaning van de Kroon en, in de volgende phase, de uitnoodi- ging worden immers gericht aan plaat selijke organen, die in de meeste ge vallen bijzondere locale eischen met de inzichten van de regeering zullen kunnen overeen brengen. Daarenboven opent deze procedure de mogelijkheid, dat de locale over- H.H. AMATEURS! Wederom een verlaging van Rolfilms! GEVAERT 8 opnamen, Orthocrom-Anti-Halo, f 0.55. Wegens het enorme succes onzer vergroote 6X9 nega tieven, kunt U deze maand nog profiteeren van onze gratis 13X18 ver grooting. Dus bij elke aankoop van een Rolfïlm 6X9 of andere maat, een 13X18 vergrooting gratis. Rolfilm Camera's 6X9, me talen kast met draadontspanner f 5—. Verder al'e benoodigdheden in voorraad tegen concur reerenden prijs. FOTOGRAFIE annex FOTOBANDEL Breestr. 67 - HEUSDEN. y§«c p heid zoo lang mogelijk overleg pleegt met de organisaties van ambtenaren, welk overleg, volgens nieuwe Konink lijke beslissingen, als een bepaald ele ment van 'het geldende ambtenaren recht moet worden beschouwd. Geheel en al nieuw is het systeem van het wetsontwerp niet, want vóór de regeling van bepaalde onderdeelen der rechtspositie 'van overheidsperso neel bestond hef reeds. In het wets ontwerp wordt het systeem tot de ge- heelte regeling der rechtspositie uitge breid, echter met deze wijziging, dat het toezicht op gemeente- en water schapsbesturen, hetwelk thans bij Ge deputeerde Staten berust, wordt onder gebracht bij de Kroon. Dat we hier door eene zeer gewenschte eenheid van toezicht krijgen, ligt wel voor de hand. De regeering vraagt met het wetsont werp een zeker blanco mandaat, zoo dat het in de praktijk dus geheel zal aankomen op de uitvoering der wet. Hieromtrent zal zij voorlichting ont vangen van de Commissie-Schouten, die de normen van beoordeeling der bezoldigingsregelen zal 'géven. We hopen van barte, dat het wets ontwerp een eind zal maken aan vele excessen en dat het zooveel mogelijk zal brengen de gewenschte uniformiteit in de salarisregelingen van ambtenaren in dienst Van publiekrechtelijke licha men. Buitenland. ONGEWOON ONGELUK. In de Prinzenallee te Berlijn liep een 67 jarige vrouw op het trottoir toen plot seling een groot stuk van de kalkversie- ring van een huis omlaag stortte. De vrouw kreeg het op haar hoofd en werd zoo zwaar gewond, dat zij kort daarna overleed. tblef. no. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden cl Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, mib Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA LEVEND VERBRAND. Twee soIdateD, die dienst deden a's ordonnans bij veldoefeningen in de buurt van Catterick in Yorkshire, zijn levend verbrand. Zij waren op motorrijwielen en reden elkaar aan. De benzine vatte vlam en de mannen en de machines gin gen in vlammen op. o HET VALSCHERM OPENDE ZICH NIET. In het plaatsje Pommiers (België) werd een vliegfeest gehouden. Hierbij is een bekende parachutiste verongelukt. Het valscherm dat haar veilig naar den grond moest brengen, bleek niet te function- neeren, zoodat de parachutiste als lood naar beneden stortte. Zij viel in het water en werd bewusteloos opgehaald. Drie uur lang poogde men de levensgeesten op te wekkeD, doch tevergeefs. o BANKROOVERSWERK. Tien gangsters, gewapend met geweren, waarvan de loop was afgezaagd, hebben een overval gepleegd op een bank te Farrel in Pennsylvanië. Zij ontvoerden een 21 jarigen bediende en roofden een geldsom, waarvan de grootte nog niet kon worden vastgesteld. Zij maakten zich vervolgens in twee auto's uit de voeten. o DUURDER BROOD IN RUSLAND. Volgens een Reuter-bericht uit Hel- singfors zou bij decreet van de Sowjet- regeering de prijs van het brood in Rus land thans verdubbeld zijn. Een witbrood van 500 gram kost nu ongeveer 40 cent en een bruin brood ongeveer 38 cent. 100 POND VISCH VOOR NOG GEEN DUBBELTJE. Uit Boulogne sur Mer wordt gemeld, dat 500.000 K.G. makreel door de vis- schers werd aangevoerd. De prijzen per kist daalden van 30 op 5 francs. De mindere yischsoorten werden verkocht tegen l franc per 50 K.G. verdelgt alle insecten. inhoudende, blik van Vio k. en bijpassende spuit DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. ONTPLOFFING IN EEN MIJN IN AMERIKA. In de Hillmanmijn te Barking in Penn- syvenie is een ernstige ontploffing voor gevallen, waardoor naar gevreesd wordt, talrijke mijnwerkers onder bet gesteente zijn bedolven. Tot dusver zijn 7 dooden geborgen. De ontploiüng is veroorzaakt door ontbinding van kolengas. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Op het traject ArezzoChiari is in de nabijheid bij Milaan een auto op een over weg door een trein gegrepen. De 8 in zittenden van de auto werden gedood. FELLE BRANDEN. Te Hengelo zijn 3 woniDgen afgebrand, die werden bewoond door de wed. Vlo- chem, Winkels en Hartekamp. Niets kon worden gered, de woningen waren ver zekerd. Door een feilen brand zijn te Heer (L.) de woning, schuur en stallen van den land bouwer M. Pubben totaal vernield. Alle huisraad, schuur en akkergereedschap, als mede eenige stuks vee, zijn in de vlam men omgekomen. Oorzaak onbekend, ver zekering dekt de schade. Te Montfoort zijn de woning en dè timmerwerkplaats van den schrijnwerker W. Verheijden tot den grond toe afge brand. Niets kon worden gered, ver zekering dekt de schade. of omzetbelasting. |Miet 68 tegen 6 stemmen nam tie» Tweede Kamer, het ontwerp .omzet belasting aan. c Tegen stemde de communisten, dó heer Sneevliet, (R. S.), Arts (R'.Kji V'.en Vervoorn (P. P.). o de socialisten en de 1 koningin. Zooals wij gemeld hebben had de V.A.R.A. aan de A.V.R.O. zendtijd! afgestaan om de uitzending van de huldiging in het Station „ook over, den lange golf-zender mogelijk te ma ken. Dat heeft ongetwijfeld een pret- tigen indruk gemaakt, omdat het ge tuigde van toenemende realiteitszin bij de socialisten. In afwijking met wat in het verleden gebeurde heeft) nu ook de socialistische pers van) de huldiging der Koningin een be hoorlijk verslag gegeven en toen de ze week' de Burgemeester van Am sterdam het bezoek van de Koningin in den Raad herdacht stonden alle raadsleden op om de rede staande te: aanhooren, óók de socialisten. Slechts één communist bleef zitten, de ande ren verlieten de zaal. o burgemeester met een me$ bedreigd. De burgemeester van Geldermalsen! is ten gemeentehuize met een mest bedreigd door H. B., die om steun) kwam vragen, welk verzoek' werdl afgewezen. De dader is door de ge meentepolitie gearresteerd, naar Tiel overgebracht en na verhoor in Huia van Bewaring aldaar ingesloten. o communist geschorst. De gemeenteraad van Finsterwolde heeft korte metten gemaakt met het communistisch mederaadslid Sie- mons, die een geregelde en behoor lijke bespreking onmogelijk trachtte! te maken. Hij had de regeering Co- lijn een hongerregeering genoemd en bleef maar steeds interrumpeeren. Met 6 tegen 5 stemmen werd be sloten hem voor de eerste vijf vol gende vergaderingen te schorsen. o door wespen gedood, j' De stad Dokkum en omgeving) wordt den laatsten tijd bezocht doon een wespenplaag, die zoo ernstig is. dat dezer dagen een geit, die bij een) huis graasde, door een geheele zwerm werd doodgebeten. De hals van het) arme dier was geheel opgezwollen. Iemand, die nog getracht had he| voer bet Land van Keesden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1