Tweede Blad Nieuwsblad Ho. 5366 Vrijdag 15 Sept. BEZOEKT VARINKA Iedere Winteravond een Feestavond Onherroepelijk HAARDEN (onafbrandbaa.r) compleet geplaatst, vanaf voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HEUSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 21 Sept Uit het dageljjksch leyen.J^ FEUILLETON. Binnenland, VRAAUT TIIAAS door de aangename, gelijkmatige warmte van onze Haarden, Haardkachels, Vulkachels. De Orootste Sorteering1 I De ISIieu-wste Ivlociellen I IPrijzen voor iedere beurs BEHOORENDE BIJ HET DE OP MEEVOELEN. Daar ontstaan vaak uit onbegrip verwijderingen tusschen mensch en mensch, er vallen vaak harde woorden omdat wé geen inzicht heb ben in elkanders bedoelingen, of het de moeite niet waard achten over een andermans overtuiging na te den ken. Iedere mensch heeft zijn opvattin gen en zijn meeningen; ieder regelt zijn particuliere leven naar eigen in zichten. Al zouden wij dan in be paalde omstandigheden anders ge handeld hebben, we behoeven daarom hèm, die onzen zin niet deed, niet te verachten al hebben wii daft an dere overtuigingen, over eenzelfde on derwerp, we mogen daarom gerust respect toonen voor de denkwijze van onzen buurman. Want ook wat hij denkt en zegt, is wel overwogen; ook aan zijn daden, ging een wijs overleg vooraf. Gebrek aan medegevoel, het niet- inleyen in den toestand of de denk wijze van onzen naaste, zijn vaak de schuld van veel liefdeloosheid en veel vijandschap. Dispuut en verach ting konden achterwege blijven, als er meer nederige overgave in ons zelf aanwezig was voor de zaak van een anderhet smalen en het be lachelijk maken zou niet plaats vin den, als wii innig medegevoel en breeder inzicht bezaten. We moeten uit ons eigen klein wereldje van eigenbelang en ik-zucht kunnen treden, om karaktergrootheid en begrip te hebben voor de levens rondom ons. Want ieder mensclienhart is een nieuwe horizon aan onze oogen. Harry Poll. De e? enredfge vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart. Het werk van de bevrachtingscommissie. Op Donderdag 7 September j.l. zijn de bevrachtingscommissies voor de bin- door Dr. W. JORDAN. Gregor kocht zich in de nabijheid der stad een kroeg, en daar hij als geknipt was voor zulk een postje en tal van kennissen ondar de dienaren der eerste familiën bezat, maakte hij weldra goede zaken, en de roode kroeg had in weinig tijds een gevestigde reputatie. De adjudantendienst van den gene raal nam een ander waar, en zoo was dn het huis van graaf Tchermaloff de oude orde weer hersteld. Twee maanden verliepen, zonder dat iemand den minsten argwaan gekoes terd had, toen de generaal op zekeren mcrgen zijn dochter bij zich liet ont bieden. Varinka beefde; want sederi dien noodlottigen nacht was haar a'les een aanleiding ^ot bezorgdheid. De graal was alleen, maar reeds bij den eersten oogopslag had ziij zich over tuigd .dat ditmaal niets te vreezen was, en bood hem met eenvoudige kalmte het voorhoofd om te kussen. Hij wenkt haar, plaats te nemen en duidde haar op een reeds geopen- den brief. Deze bracht de tijding, dat het jongmensch, wien haar hand be loofd was, in een tweegevecht het le ven had gelaten. nenscheepvaart met haar werkzaamheden in de practijk begonnen en nu zij dus een paar dagen aan het werk zijn en de moeilijkheden, welke zich nu eenmaal altijd bij een begin voordoen, alweer grootendeels zijn overwonnen, zijn wij eens bij eene binnenscheepvaart-bevrach- tiDgscommissie gaan kijken. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant lezen wij nu het volgende. Zooals men weet, beoogt bet werk van de commissie de vrachten in de binnen vaart evenredig onder de schigpers te verdeelen. De schippers hebben* zich in den loop van de vorige maand bij de diverse commissies gemeld. Allen hebben een boekje gekregen, waarin de gegevens van hun schip nauwkeurig werden aan- geteekend. Daarna zijn de boekjes inge leverd en zoo kreeg de commissie de beschikking over allerlei gegevens. Op nieuw werden de boekjes uitgereikt, nadat er om de volgorde was geloot. Volgens deze volgorde zijn de schippers op de lijst van de commissie geplaatst. In de toe komst komen hun namen op de lijst in volgorde van aanmelding. De gang van zaken is nu de volgende Als iemand een schip voor een binnen- landsche reis te bevrachten heeft, gaat bij, evenals vroeger, naar de Schippersbeurs. Hij onderhandelt daar echter niet meer met een paar willekeurige schippers, maar hij gaat naar het loket voor scheepsbe vrachters. waar hem een formulier wordt uitgereikt, waarop hij in moet vullen naam, adres, soort en hoeveelheid van lading, bestemming, enz. Tevens moet hij vermelden, hoeveel hij voor de reis wil besteden. Dit formulier levert hij weer in. De ambtenaren van de be vrachtingscommissie controleeren aan de hand van de hun ter beschikking staande gegevens of de geboden prijs in orde is. Daarna zoeken zij op de lijst uit, welke schipper voor deze ieis in aanmerking komt, m a w. welk schip het best voor de reis geschikt is, waarbij uiteraard grootte, diepgang, soort van schip enz. een groote rol spelen. Op deze wijze wordt verkregen, dat het vervoer zoo oeconomisch mogelijk geschiedt en de schipper niet moet varen beneden een minimum-tarief. Zoodra men weet, welke schipper de reis zal moeten maken, wor den zijn naam en de naam van zijn schip op de beurs afgeroepen. De bevrachter kan dan met hem het charter opmaken, welk charter door de bevrachtingscomm. goedgekeurd moet worden. Daarop wordt de reis ingeteekend in het boekje van den schipper, waarnaar hij de reis kan gaan maken. Na beëindiging van de reis moet de schipper deze laten afteekenen bij een bevrachtingscommissie, waarna hij op nieuw op de lijst wordt geplaatst. Er mag geen reis worden gemaakt, of deze moet in bet boekje van den schipper vanwege een bevrachtingscommissie zijn aangeteekend. Overtredingen kunnen worden gestraft met een boete van ten hoogste f4000. In den vorm van zegels wordt voor de bemiddeling van de be vrachtingscommissie een recht van 2 pet. geheven. S Op deze algemeene bepalingen zijn tal van uitzonderingen, bijvoorbeeld voor de beurtvaart, eigen bevrachters, enz. Het zijn uiteraard juist deze uitzonderingen geweest, en meer in het bijzonder de grens gevallen welke in het begin de meeste moeilijkheden hebben opgeleverd. Maar, zooals wij reeds schreven, de meeste zijn uit den weg geruimd en in de praktijk is reeds gebleken, dat het bevrachten thans in den regel al sneller gaat dan vroeger. De prijzen zijn iets opgeloopen Men hoopt, dat deze evenredige verdeeling in de bin nenscheepvaart er toe zal bijdragen, dat de nood onder de schippers, die eener- zijds tengevolge van de malaise en ander zijds door de concurrentie tusschen spoor en vrachtauto leelijk in de verdrukking zijn gekomen, althans eenigszins wordt gelenigd. o DOOR GLASSCHERVEN GEDOOD. Toen de schilder Rijcken te Bree (L een groote ruit had ingezet, viel die ruit uit de omraming. De schilder werd hier door zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. o OVERLEDEN. De 20 jarige J. J. Woudstra, afkomstig uit Steggerda (Friesland), die bij een mo torongeluk op den straatweg naar Wolvega ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis te Heerenveen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden. GESTOLEN. Bij de politie te Breda heeft men aan gifte gedaan van diefstal van f 400 uit een buffetlade van een perceel aan den Haagdijk aldaar. JÜÜ LICHT EN GEURIG. Alom verkrijgbaar POLSSLAGADER DOORGESNEDEN. De slager v. d. H. te Oss (N -Br.) gleed tijdens het uitbeenen uit en sneed zich daarbij den polsslagader door. De man, die veel bloed verloor, is naar het zieken huis overgebracht. o NOODLOTTIGE VAL. De landbouwersknecht F. Fransen te Overloon (N.-Br.) had het ongeluk van zijn kar te vallen en zich daarbij ernstig te verwonden. In zorgwekkenden toe- j stand is hij in het gasthuis opgenomen. o DE TROONREDE. UITZENDING DOOR DE A.Y.R.O. De A.V.R.O. heeft namens de Regee ring het bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin dit jaar toestemming heeft verleend tot het uitzenden van de Troon rede op 49 September a.s. Behalve de uitzending van het ooggetuige-verslag door de heeren D. Hans en W. Vogt zullen de luisteraars dus even na 4 uur H. M. zelf mogen hooren, wanneer zij in de Ridderzaal de Vereenigde Vergadering van de Staten-Generaal met de Troonrede opent. Dit zal de eerste maal zijn, dat de Troonrede door den radio-omroep wordt verbreid in Nederland en de Overzeesche gebieden. De K.R.O. zal eveneens de Troonrede uitzenden. De heer Pol de Waard zal een ooggetuige-verslag geven. o TAREN LANG LAST VAN DUIZELIGHEID. Door slechte spijsvertering. In drie weken totaal veranderd. „Voordat ik Kruschen nam", schrijft een vrouw, „voelde ik mii steeds dui zelig en opgeblazen door hardlijvig heid; ik werd er zoo zenuwachtig onder, dat 't minste of geringste me hinderde. Ik heb er geen woorden voor U te zeggen hoe blij ik ben, dat ik er toe besloot, een proef met Kruschen Salts te nemen. 18 maan den lang heb ik het nu genomen. Ik zou het geen dag willen missen. Het is een prachtig middel voor ie der die geleden heeft zooals ik. Ik voel me nu beter dan ooit tevoren. Nadat ik Kruschen Salts drie weken genomen had, was ik 't opgezette ge voel volkomen kwijt. Kruschen Salts verhindert ook de te sterke gewichte toename, waar zooveel vrouwen op middelbaren leeftijd last van hebben. Men voelt zich er zoo gezond en frisch door." Mevr. J, |M. Kruschen Salts is als 't ware een natuurrecept om uw lichaam inwendig schoon te houden. Het verhindert dat zich in Uw inwendige organen afvalstoffen ophoopen die Uw gezondheid bena- deelen. Het zorgt ervoor, Idat frisch bloed door Uw lichaam (stroomt en ge U gezond en levenslustig voelt als nooit tevoren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bii alle apo thekers en drogisten a fl. 0,90 en fl. 1,60 per flacon. Stralende gezond heid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. De generaal sloeg bj zijn dochter behoedzaam den indruk dezer tijding- gade, en in spijt van al haar zelfbe- heersching joegen haar plotseling zoo veel verschillende gedachten, zooveel pijnltijke zelfverwijten door de ziel dat zij niet bij machte was, haar ontroe ring geheel te verbergen. De generaal werd het gewaar en stelde het op rekening van haar liefde tot den ad judant, welke hij reeds lang vermoedde. „Welnu", zeide hij glimlachend, „al les schikt zich immers ten beste". „Hoe meent gij dit, lieve vader?" „Is Feodor niet daarom weggegaan, omdat hij u beminde?" „Ja", fluisterde zij met half onder drukte ontroering. „Zoo kan hij immers ook terugko men." Varinka bleef stom; haar oogen staar den voor zich heen, haar lippen beefden. „Terugkomen!" zeide zij. „Zeker zal hij terugkomen! W.ij moes ten al bijzondere ongeluksvogels zijn," vervolgde de generaal glimlachend, „in dien wij niet zelfs hier in het huis iemand vonden, die zijn verblijfplaats weet. Informeer eens daarnaar, Varin ka. en zeg mij, waar hij is; het ove rige is mijn zaak. „Niemand weet, waar Feodor is", prevelde Varinka dof voor zich heen, ..niemand als God." „Hoe, zou hij sedert den dag zijner verdwijning 'niets van zich hebben laten hooren?" vroeg de generaal ongeloo- vig. Varinka schudde het hoofd; haar ziel werd door te vreeselijke smarten van een gereten, dan dat zij een woord kon uitbrengen. Nu werd de generaal treurig. „Vreest glij dan, dat hem soms een ongeluk is overkomen?" vroeg hij Va rinka. Deze echter zwichtte voor d'e overmacht harer smart en riep: „Voor mij bestaat op aarde geen geluk meer! Sta mij toe, lieve vader, dat ik mij naar mijn kamer begeef," liet 'zij er .ijlings op volgen; „ik schaam mij, zoo iets gezegd te hebben." De generaal dacht, dat het haar door 'dien uitroep berouwde, ha?-r liefde te 'hebben verraden, kuste h/aar het voorhoofd en liet haar gaan. /Ondanks het treurig gelaat, waarmede zij over Feodor 'gesproken had, hoopt/e hij toch nog tzijn spoor terug te vinden. Nog 'dienzelfden dag gingr hij naar den keizer, verhaalde hem Feodors lief de <en verzocht- daar de dood hem van "zijn eerste belofte ontheven had. ten'eigen bate over de hand zijner doch ter te mogen beschikken. De keizer stemde toe en gaf zelfs dien minister van politie bevel, de noodhre maatrege len te nemen, om Feodors- tegenwoor dige verblijfplaats te ontdekken. Zes Weken verliepen, zonder dat eene tijding 'kwam. Varinka was sedert het laatste gesprek treuriger dun ooit, en vergeefs trachtte de generaal haar moed in te spreken. Maair 'hetzelfde was niet het geval bij de andere huisgenooten. Behalve door Gregor was Feodor door allen bemind. Sedert men dus vernamen had, dat 'hij niet door den generaal heenge zonden, 'maar verdwenen was, was de- I ze plotselinge verdwijning b.ijna het eenige 'gesprek der dienstboden. O.ok elders hield men zich veel met dit onderwerp bezig, vooral in de roo de kroeg. Gregor's argwaan ontwaakte op nieuw, toen Feodor's geheimzinnige ver dwijning hem ter oore kwam. Hij wist bepaald, dat hij hij Varinka gegaan was en kon het zich niet begrijpen, dat de generaal hem niet gevonden had. Daarbij kwam, dat Iwan sedert dien tijd voor een Lijfeigene buitenge woon veel geld uitgaf. Hij was immers Annuschka's broeder; bovendien sprak Iwan, die niet slechts zijn goede vriend gebleven, maar ook zijn beste begun stiger geworden was, nimmer van Feo dor, en wanneer deze ter sprake kwam, werd het gesprek eenvoudig met deze woorden afgebroken: „Spreken wij van iets anders". De H. Drie-Koningendag was veel bezoek blij Gregor. Ook Iwan verscheen en liet tot groote vreugde der aan wezige gasten, die zijn vrijgevigheid reeds kenden, de zilveren kopeken in zijn zak rammelen. Het onderhoud liep over de lijfeigen schap en eenige dér ongelukkigen, die het ganèche jaar nauewlijks vier rust dagen hebben, prezen het ongehoord geluk van Gregor. „Komaan", sprak Iwan, bij wien de brandewijn begon te werken, ,,menig- lijfeigene is vrijer dan zijn gebieder." „Hoe meent gij dit?" vroeg Gregor en schonk hem een nieuw glas in. „Gelukkiger, wil ik zeggen," verbe terde Iwan Ijlings. „Welnu, de bewijzen hiertoe zult gij bezwaarlijk kunnen leveren." „En waarom niet? Onze meesters.... ternauwernood zijn zij geboren, dan geeft men hun twee of drie school meesters: een Franschman, een Duit- scher en een Engelschman. Hetzij hij ze al dan niet lijden mag, tot zijn lTé jaar moet hij het bij hen uithouden, en hetzij goed- of kwaadschiks, het koeter- waalsch moet er bij hen ingepompt en dat alles ten koste onzer heerlijke Rus sische taal' .die hij vaak bijna geheel vergeten heeft, wanneer hij de anderen kent. Wil hij dan tot iets in de wereld worden, dan moet hij soldaat worden, Is hij onderluitenant ,dan is h'j een slaaf van den luitenant; is hij luitenant,; een slaaf van den kapitein, en zoo klimt het op tot den keizer, de weliswaar niemands slaaf is, die men echter op een goeden dag aan den disch, óp de wandeling of op zijn bed overvalt, .vergiftigt, met een dolk doorboort of wurgt. Blijft hij staatsburger, dan gaat het overigens anders: hij huwt een vrouw, zonder haalr te beminnen, en krijgt kinderen, zonder te weten van waar zij afkomstig zajn, waarvoor hij echter niettemin zorgen moet. Eeuwig moet h.ij worstelen en zich afsloven: wanneer bij arm is, om ziijn familie te onderhouden; is hij rijk, om niet door zijn pachters en zajn intendant bedrogen te worden. Heet dat leven? Wij echter worden geboren, en dit is de eenige ismart, welke wij onze moeder veroorzaken, al het overige gaat ons niets aan, maar onzen meester. Hij moet ons grootbrengen, hij moet ons beroep bepalen, dat men gemakkelijk leert, wanneer men ten minste geen redeloos 'gedierte is. gn—W—MW— WILLEM DE Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5