Pil immer Beslaat uil 3 maden Veehouders Firma COOPS I 5. P. IisWisyin (o'j Bank K-V- MESTSTOF A. Verschuur -Baert, Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Onze naburige zwemgelegenheden No. 5368 Vrijdag 22 September 1933. Gebruikt daarom steeds onze DROGISTERIJ GORINCHEM. A. BAAIJE CH. VAESEN Buitenland. Binnenland. telef. no. is Raamsdonksveer. Agentschap van de Anisterdainsche Bank /f.V-, Amsterdam. voor Kamerplanten en Snijbloemen UND van AlTENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ca Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang. DROESPOEDER per pak f 0.75 ZOGPOEDER per pak 0.75 KIPPENPOEDER per pak 0.75 NAVUILPOEDER per dubbel p. 0.75 KWALSTERPOEDER per pak 0.75 SPENENZALF per groote bus 1.00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij Schapen. De zwemplaatsen nabij het slot Loe- vesteïjn, te Woudrichem, te Nederhe- mert op den waard tegenover Wijk en last not least die te Haarsteeg zijn aanleiding geweest tot velerlei kritiek. Hoewel wij groote voorstanders van sport li n het algemeen en niet het minst van behoorlijke zwemspori: zijn, kunnen we ons zulks toch indenken. Eerstens heeft de zwemsport zich de laatste jaren buitengewoon snel ontwik keld. De arbeidersklasse b.v. die tot voor eenige jaren in de zwemsport een sport zag uitsluitend voor de bete re standen, levert thans een groot con tingent beoefenaars. Vrouwen, voor wie zwemmen eertijds contrabande w as, gevoelen zich zeer behaaglijk in het natte element en onder haar zijn er zelfs, die het Kanaal vanaf het con tinent naar Engeland overzwemmen. Meer conservatieve menschen zien een en ander met leede oogen aan en gaan nog volkomen accoord met den inhoud van een liedje uit de oude potpourri „de Doofpot," hetwelk luidt: „Een goed Nederlander behoeft naar [behooren, Slechts tweemaal goed geschrobd te [zijn, Namelijk als hij wordt geboren, En bij de keuring voor milicyn." Wij voor ons gaan meer inee met den geest des tijds en meenen, dat reinheid op het lichaam hoogst bevor derlijk is aan een goeden gezondheids toestand en dat de zwemsport, welke die reinheid in hooge mate ten goede komt, alleszins verdient te worden aan- genoedigd. En bovendien van welk groot nut kan het „kunnen" zwemmen zijn bij ongelukken! In de tweede plaats heeft men be zwaar 'tegen z.g.n. gemengde baden d.w.z. dat mannen en vrouwen tegelij kertijd in het water zijn. Dit bezwaar kunnen we ons volkomen begrijpen. Immers wordt op genoemde plaatsen gezwommen zonder eenige leiding of eenig toezicht, tenzij mogelijk bij hoo ge uitzondering. En waar nu man nen en vrouwen geheel vrij in badcos- tuum bij elkaar zijn, daar ligt het toch voor de hand dat meermalen excessen plaats vinden, die zeker niet door den beugel kunnen. En dit nog te meer waar de terreinen met hunne aangren zende teenhoutbeplantingen eene prach tige gelegenheid voor afzondering bie den. Over het algemeen zijn wij geen bewonderaars van gemengde baden, maar wij keuren ze op het platteland absoluut af, omdat daar wegens gebrek aan toezicht vele buitensporigheden kunnen plaats vinden, die uit zedelijk heidsoogpunt hoogelijk z jn af te keu ren. Maar is het bezwaar, dat bij talloos velen tegen gemengde baden bestaat, dan niet te ondervangen? Zeer zeker en wel op de volgende wijze. De gemeente exploiteere een zëër behoorlijke zwemplaats en steile iemand aan, die steeds op het terrein aanwezig moet zijn gedurende de uren, waarop gelegenheid tot zwemmen wordt gege ven. Voor elke sexe worden afzonder lijke uren vastgesteld. Voor ieder te nemen bad wordt b.v. 10 cent betaald, terwijl gezins- en abonnementskaarten verkrijgbaar worden gesteld, zoodat de gemeente hare onkosten geheel of ten deele kan dekken. De gemeentebesturen klagen steen cn been over het gezwem en gebaad in hunne gemeenten, maar waarom zorgen ze dan zelf niet, natuurlijk in dien mogelijk, voor eene behoorlijk; zwemgelegenheid? Doen ze dit dan hebben ze het heft geheel in handen en kunnen ze alles zelf regelen, zooals ze dat het meest wenscheüjk achten. Exploitatie van eene zwemgelegenheid op het platteland door particulieren is een hopeloos werk en z'j is niet in staat om het geheel in de gewenschte banen te leiden. De stichting van eene be hoorlijke zwemgelegenheid vraagt waarlijk niet zulk een kapitaal, dat eene gemeente dat niet zou kunnen beta'en. Eenige kleedkamertjes met eene om heining van het geheel is wel het voor naamst benoodigde. En de afiossing en BEWAAR UW LEDIGE MAGG1FLESCHJES. Een fleschje van 30 kost nagevuld 18 Een fleschje van 55 kost nagevuld 33 Een fleschje van 85 kost nagevuld 55 Een flsschje van 1.50 kost nagevuld 1. Botermarkt 88 - HEUSDEN. rente van het stichtingskapitaal bene vens de exploitatiekosten kunnen ze ker voor een goed deel uit de zwem- I gelden worden bestreden. Dat de ge meente jaarlijks ook wat uit eigen kas 1 voor eene zwemgelegenheid betaalt is in het geheel niet erg. Feit is nu een maal, dat het zwemmen de laatste ja ren een sport van beteekenis is ge worden. De bewoners van het platte land vooral stonden er vroeger afkee- rig tegenover en juist hierin is een groote omkeer gekomen. Nu kunnen conservatieve menschen wel zeggen, dat het niet noodig is om te zwemmen, omdat grootvader en vader er ook met aan deden, maar dit afgezaagde gezegde is in den tegenwoordigen tijd niet meer au sérieux te nemen. Wij voor ons blijven het een groot geluk noemen dat het in meerdere opzich ten groote nut der zwemkunst meer en meer wordt ingezien. Waar nu de zwemsport in steeds toenemende mate wordt beoefend en dit toch niet is tegen te houden, hoe men er ook over deukt, daar is het de plicht der gemeentebesturen om te zorgen dat er, indien eenigszins mo gelijk, van gemeentewege behoor lijke gelegenheid tot zwemmen wordt geboden. Daardoor worden bui tensporigheden voorkomen en dit voor komen zal er toe leiden dat tegenstan ders van heden, voorstanders van mor gen zullen ziijn. En welk bezwaar bestaat er tegen, dat twee of meer gemeenten te zamen eene zwemgelegenheid exploiteerën in dien het al eens voor ééne gemeente te bezwaarlijk zou zijn? Het komt ons voor, dat vooral het zwemmen op het platteland eene ma terie is die in den tegenwoordigen tijd alle aandacht der gemeentebesturen ver dient en niet zonder meer door aller hande verbodsbepalingen mag worden tegengegaan, zooals helaas nog te vee! voorkomt. H H. AMATEURS! Wederom een verlaging van Rolfïlms GEVAERT 8 opnamen, Orthocrom-Anti-Halo, f 0.55. Wegens het enorme succes onzer vergroote 6X9 nega tieven, kunt U deze maand nog profiteeren van onze gratis 13X18 ver- grOOting. Dus bij elke aankoop van een Rolfilm 6X9 of andere maat, een 43X18 vergrooting gratis. Rolfilm Camera's 6X9, me talen kast met draadontspanner f 5-. Verder al'e benoodigdheden in vooriv.id tegen concur reerenden prijs. FOTOGRAFIE annex FOTOHANDEL Breestr. 67 - KEUSDEN. DOMINEE OP DEN KANSEL GE STORVEN. Te Anhalt kreeg een dominee, terwijl zijn gemeente het slotkoraal zong, op den kansel een beroerte en stierf voor de laatste tonen van het koraal verklonken waren. o NOODLOTTIG GEVOLG VAN KWAKZALVERIJ. Een staaltje van domheid meldt men uit de Dobroedsja. Er was een schaap aan miltvuur gestorven. De herder dacht slim te doen, als hii de geheele kudde van eenige honder den schapen met het bloed van het doode inspoot. Vele boeren volgden zijn voorbeeld en prikten al hun schapen met bloed van het doode zieke dier. Binnen 48 uur stierven nog 2000 schapen. De herder moest voor de woedende boeren vluchten. PRINSES JULIANA BRUIDSMEISJE? Op Donderdag 49 October wacht de residentie een belangrijke gebeurtenis in het societyleven. Dan zal n.l. naar de Tel. meldt, het huwelijk voltrokken wor den tusschen freule Elisabeth van Har- denbroek en mr. R. J. Ridder van Rappard, burgemeester van Zoelen. De bruid is de dochter van den kamer heer-ceremoniemeester der Koningin, R. A. baron van Hardenbroek van Harden- broek. Zij was tot 4 September hofdame van de Prinses. De bruidegom is de zoon van het bekende lid der Tweede Kamer, mr. A. G. A. Ridder van Rappard uit Tiel. Het vrij stellige gerucht gaat, dat de Prinses bij dit huwelijk als bruidsmeisje zal fungeeren. BLIKSEM TE MADE INGESLAGEN. Boerderij met stallen afgebrand. Donderdagmorgen brandde tengevolge van een hevig onweer de boerderij van de wed. Segeren tot den grond toe af. De geheele hooi- en graanoogst, benevens een veulen en een kalf verbrandden. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. o DE SCHIETPARTIJ TE OSS. Voor het Gerechtshof te Den Bosch. In hooger beroep stond Woensdag voor het Bossche IJot terecht P. J. van D., arbeider te Oss, die door de Rechtbank van Den Bosch tot 3 jaren en 6 maan. den gevangenisstraf was veroordeeld we gens poging tot doodslag op H. Wijnen, Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nauen van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directi« T. BOONSTRA den 26 Maart 4933 te Oss gepleegd. De verdachte ontkende. De advocaat-generaal, mr. Couvee, eischte bevestiging van het vonnis dei Rechtbank. Het Hof zal op 4 Oct. uitspraak doen. o Groote brand te 's Bosch. Doodkistenfabriek, timmer- winkel, kaaspakhuis en woning afgebrand. Woensdagavond omstreeks 14 uur, werd brand ontdekt in het complex pakhuizen, gelegen achter deSchilderstraatte 's-Bosch. Waar precies het vuur is ontstaan, heeft men niet kunnen constateeren. Door de aanwezigheid van veel hout, breidde de brand zich snel uit. Het vuur, dat ver moedelijk in een houtschuur is ontstaan, sloeg over op de loods van de doodkisten fabriek der firma Danse, waarin veel kisten en een groote voorraad hout geborgen waren. Vervolgens sloeg het over op de timmerwinkel der firma, het kaaspakhuis van de firma Van den Berg en een woon huis. Toen de motorspuit der gemeente lijke brandweer arriveerde, kon men uit breiding van den brand voorkomen. In middels waren de inboedels van een vijftal aan dat pakhuis grenzende woningen in veiligheid gebracht. Het huisraad »«n een der bewoners, genaamd Dohna, was niet meer te redden. Diens woning brandde geheel uit, terwijl tot den grond toe af brandde de doodkistenfabriek van de firma Danse, de timmerwinkel van die firma en het kaaspakhuik van de firma Van den Berg. Alles was meest laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. PER PAK 30 ct. P PER PROEFPAKJE 5 ct. DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. Noodweer te Dlrkihorn. Windhoos en wolkbreuk. Woensdagmiddag ontlastte zich boven de gemeente Harenkarspel (N.-H.) een hevig onweer. Fel flitste de bliksem door het loodgrauwe luchtruim, terwijl dave rende donderslagen weerklonken. Spoedig barstte een hevige regenbui los, die later bijna een wolkbreuk werd Tijdens dezen plasregen dreet over Dirkshorn een windhoos, waardoor groote schade werd aangericht aan landbouwproducten en enkele gebouwtjes. De deuren van een schuur van den heer J. Drommer benevens een kippen- schuur werden verwoest. Planken en ijzeren platen werden door de kracht van den wind opgenomen en over een afstand van meer dan honderd meter meegesleurd. Welk een kracht de windhoos ontwik kelde blijkt uit het feit, dat een zware bak door het luchtruim werd meegevoerd en over een afstand van bijkans tachtig meter werd voortgesleurd. Het dorp werd, naar de „Tel." meldt, plotseling in duisternis gehuld. Een ge weldige storm stak op, gevolgd door eenige zware bliksemslagen, waardoor fciefc pluimveebedrijf van den heer C. Vader zwaar werd geteisterd. Drie pluimvee- hokken, elk 42X5 meter en twee hokken van 5 X 4 meter werden met betonnen voetingen en al opgenomen en door de lucht geslingerd. Hout en glas dwar relden door de lucht, betonnen platen werden tientallen meters ver meegevoerd en 500 meter verder vond men zelfs de. stukken hout over het land verspreid". Honderden jonge dieren, alle van het Plymouthras, werden door den neerslaan- den regen gedood. Tot in ver afgelegen slooten vond men de doode dieren. Het geheele terrein waar de verwoes tingen zijn aangericht, biedt een vreese- lijken aanblik. De aangerichte schade, welke naar schatting drie duizend gulden bedraagt, wordt niet door verzekering gedekt. Na twee minuten trok de bui weer af. Opmerkelijk is, dat behalve aan bet pluimveebedrijf van den heer Vader in het dorp verder geen noemenswaardige schade werd aangericht. Tijdens een hevig onweer brandde de boerderij van den heer C. Gootjes te TjaUewal tot den grond toe af. Alles was verzekerd. o NEDERL. GRAANCENTRALE. Opgericht is de Nederl. Graancen- trale. De leiding van deze stichting! is opgedragen aan het bestuur der Centrale Tarwe organisatie, zoodat hierdoor alle graanorganisaties onder een en hetzelfde bestuur vereenigdl zijn. Het bestuur heeft inmiddels den directeur der tarwe- en roggecentra- le, ir. C. C. C. van Stolk, tot direc teur der Nederl. Graancentrale be noemd. Door deze stichting zal onder meer worden geregeld de steun aan de in Nederland verbouwde granen, voo-r zoover deze niet vallen onder de tar- wewet of de roggesteunwet. Het ligt in de bedoeling, zoo weinig mogelijk in te grijpen in de gewone wijze van verkoop van die granen. De volgen de weg is hiervoor gekozen. Zij, die tot nu toe hun werk er van maakten, van de landbouwers graan te koopen of die vöor hun landbouwers als vermalers van voor eigen verbruik bestemde voergranen optraden, kunnen door de Centrale als zoodanig worden erkend. Zij hebben zich daarvoor zoo spoedig mogelijk, voor zoover zij niet reeds zijn erkend als handelaar door de Roggecentrale, te wenden tot de Ne- derlandsche Graancentrale, afdeeling Binnenland. Tegelijkertijd wordt de als gevolg van de Roggesteunwet plaats heb bende erkenning van roggehandela- ren stopgezet en aan al degenen, die thans als zoodanig zijn erkend, zal een aanvraagformulier vanwege de Nederlandsche Graancentrale worden toegezonden. De Nederl. Graancen trale zal met haar arbeid aanvangen, zoodra een voldoend aantal handela ren en verwerkers, molenaars, coop, maalbedrijven, mengers, enz. zijn er kend. Vermoedelijk zal dit eind van deze of begin van de volgende maand kunnen geschieden, indien de hande- i laren of verwerkers zich onmiddel- voor het land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard V HV vw?,!/jA; y - —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1