Tweede Blad No. 5368 Vrijdag 11 Sept. De Rijksbegrooting voor 1934. Een goed adres een goede Bril M. NORT - GORINCHEM Gediplomeerd Opticien. voor het Land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard fiiiiïseiilaiid. voor ZUSTERHUIS 6. Uit het dageljjksch ieven. BEHOORENDE BIJ HET PIJN IN DEN RUG? NEEMT U IN ACHT. Wanneer tengevolge van een gevatte koude, overwerking, te veei inspanning, slijtage, enz. bepaalde organen trager beginnen te werken, doen zich verschijn selen voor, waarvan men de oorzaak dikwijls tevergeefs zoekt. Het valt echter gemakkelijk te begrijpen, dat zich als gevolg dier trage werking onzuiverheden in het lichaam ophoopen en onder deze is een afzetting van urinezuur in de gewrichten en organen het meest te vreezen Gewoonlijk merkt gij dan op pijp in den rug of de lendenen, hoofd pijn, een loom of duizelig gevoel, rheu- matische pijnen en meerdere verschijnselen van onwel zijn, die, naar gelang van de lichamelijke gesteldheid van den lijder verschillend kunnen optreden. Verwaar- loozing van dergelijke verschijnselen kan tot zeer ongewenschte verwikkelingen leiden. Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen hebben gedurende de dertig jaren, waarin lijders aan dergelijke ziekteverschijnselen ze leer den kennen en waardeeren, naam gemaakt en getoond, dat zij de afvoerorganen (bij trage spijsvertering gebruike men eenige Foster's maagpillen) opwekken tot gezonde werking. Een kuur met Foster's Rugpijn- Nieren- Pillen maakt, dat rijk en gezond bloed uw aderen doorstroomt, en gezond heid en kracht aan alle levensorganen gebracht wordt. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 1.— f 1.75 en f3.per doos. Let vooral op den juisten naam. Rugpij,Ni UlEREUi ARMEN ONBRUIKBAAR BIJ VOCHTIG WEER. Rheumatiek maakte werken tot een kwelling. Tot hij het juiste middel vond. Hier volgt een merkwaardig voorbeeld van de wijze waarop vochtig weer de gewrichten kan aantasten van iemand die vatbaar is voor rheumatiek. „Ik heb heel erg aan rheumatiek ge leden", zoo schrijft ons iemand, „en heb zoo erge pijnen in mijn gewrichten gehad, dat het haast niet te dragen was. Het was altijd het ergst op regenachtige dagen. Dan kon ik eenvoudig mijn armen niet gebruiken en het werken was mij werkelijk een marteling. Ik pro beerde de twee verschillende middelen tegen rheumatiek, maar ik was na de kuur nog even slecht. Toen zei men mij dat ik Kruschen Salts moest pro- beeren en nadat ik een flacon gebruikt had, voelde ik verbetering. Dus ging ik er natuurlijk mee door en nu ben ik aanmerkelijk beter en ik heb me in geen jaren zoo best gevoeld. Gewoonlijk voelde ik me zoo lusteloos en lui, maar dat ik weer kan wei ken is nu een pleizier voor me geworden inplaats van een schrik." S. B. Het organisme van den lijder bevat een teveel aan urinezuur, wat de oor zaak kan zijn van rheumatiek. Dit kwaad aardig urinezuur kan ontstaan, doordat de inwendige organen onvoldoende werken. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganen dusdanig aan, dat elk spoor van afval stoffen regelmatig en volkomen verwijderd wordt. Kruschen maakt en houdt U inwendig schoon en zuiver. En Uw ge- heele wezen lichaam en geest ondergaat deze verfrisschende werking. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en fl.60 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakkiDg, de naam Rowntree Handelsmaatschappij Amsterdam voorkomt. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Adv. o VERNIEUWING RIJBEWIJZEN. Ter voorkoming van moeilijkheden met de politie wordt aan houders van rijbe wijzen, welke in de maand October a.s. verloopen, aangeraden minstens 8 dagen vóór den vervaldatum een nieuw rijbewijs Een tekort van 190 milli- oen. Bezuiniging 110 mil- lioen. De minister van Financiën, mr. Oud, heeft de Miliioenennota inge diend, waaraan wij het volgende ont- leenen Voor het loopende dienstjaar 1933 zal het nadeeüg saldo bedragen ruim 38 millioen gulden. Voor de begrooting voor 1934 zÜn de Uitgaven gewone dienst geraamd millioen 730,534-792 463,4 op de Inkomsten Xadeelig saldo 267,1 Dat gedekt zal worden door voortgezette tijde lijke heffingen 7^,4 Zoodat overblijft Door besparingen hoopt men te vinden: 1. Verlaging uitkeering gemeentefonds 8,4 75,2 Dekking door nieuwe lasten: 1. Omzetbelasting 85,0 75,2 H5,5 Zoodat het totaal tekort hiermede is H5,5 190,7 DE UITGAVEN IN 1934 EN 1933. 1934 l933 Huis der Koningin f 1,850,000 f 1,850,000 Hooge Coll. van Staat - 1,932,089 - 1,965,789 Buitenlandsche Zaken - 3,622,933 - 3,829,259 Justitie - 26,255,769 - 27,102,424 Binnenlandsche Zaken - 13,186,504 - 9,417,527 Onderwijs, Kunsten en Wetensch.... -154,130,930 -159,616,685 Nationale Schuld - 97,372,201 - 77,737,33° Financiën - 143,076,705 - 63,876,307 Defensie - 87,887,483 - 88,469,145 Waterstaat - 75,341,751 - 64,552,596 Economische Zaken - 11,790,269 - 13,095,261 Sociale Zaken - 109,164,740 - 55,634,638 Koloniën - 4,714,417 - 5,416,556 Onv. Belastingen - 30,000 - 50,000 Totaal f730,534,792 f572,643,737 De uitgaven over 1934 zijn dus f 157,891,055 hooger dan in 1933. De regeering stelt zich voor het waarschoolonderwijs, als eerste stap te kort te dekken door verlenging om te komen tot opheffing van het der volgende heffingen, die anders ambt, vermindering aantal gecommit- met 1 Januari of 1 Mei 1934 zou- teerden bij de eindexamens aan de den komen te vervallen, n.l. leenings- H. B. S.); fonds, invoerrechten en accijnzen, op- Waterstaat (besparing op bruggen- centen gemeentefonds- en vermogens- bouw en wegenfonds f 3,5 mill., op belasting enz., het verdere tekort van financiering spoorweg tekort 20 mil- versterking der middelen. Daartoe Sociale Zaken (o.m. opheffing van behoortgezondheidscommissies) a. de reeds door de Tweede Ka- Defensie moet 12 millioen in het mer aangenomen heffing eener om- tekort bijdragen. zetbelasting (opbrengst f85,000,000). Op de spoorwegen zal een bedrag b. het heffen van een couponbe- van 20 millioen worden bezuinigd, lasting (20/0); waar deze bezuiniging eerst voor c. het heffen van een belasting 1935 za^ gelden, stelt de regee- op het vermogen in de doode hand; ring zich voor f9,140,000 te dekken d. het heffen van een crisis-in- door het tijdelijk stopzetten van de komstenbelasting; betaling der annuïteit aan het spoor- e. een accijns op gebrande koffie; wegpesioenfonds, terwijl de restee-- f. verhooging van den tabaksac- rende f 10,860,000 tijdelijk ten laste cijns (voor sigaren en gekorven ta- van den kapitaaldienst in het ver bak op 221/2 °/o, voor sigaretten op keersfonds zal worden gebracht. 37V2 van den kleinhandelsprijs; sa- Verder zal op de uitkeering aan men hoogere opbrengst f 20 milli- de gemeenten uit de fondsbelasting oen)een korting worden toegepast van g. wijziging van het heffingsta- 13 millioen. Wordt een nieuwe sala ried voor de inkomsten belasting riskorting van 5 o/0 voorgesteld, waar- (hoogere opbrengst f15 millioen); door een besparing- wordt verwacht h. heffing ten bate van het Ver- van f15,750,000. keersfonds (f9 mill.). De regeering wijst er op, dat zij Van deze middelen wordt een to- het noodzakelijk acht, den gouden tale opbrengst van f 106,519,000 ver- standaard te handhaven, wat alleen wacht. mogelijk is, door een sluitende be grooting en daarmede het instellen Verder zal bezuinigd worden op: op een lager niveau. Onderwijs, K. en W. (o.m. ophef- Verschillende wetsontwerpen zijn fing van de Rijksinspecties voor de reeds bij de Tweede Kamer ingediend lichamelijke opvoeding, inkrimping o.m. opheffing van de Gezondheids aantal schoolopzieners voor het be- commissies. aan te vragen ter secretarie hunner woon plaats. De geldigheid van elk rijbewijs eindigt twee jaar na de dagteekening der afgifte. Kijk eens na of uw eigen rijbewijs niet verloopen is 1 o DE MUITERS NAAR MAEOERA. 28 Europeesche en 136 Inlandsche schepelingen van het eiland Onrust zijn op den Gouvernementsstoomer „Zuider kruis" geëmbarkeerd, teneinde onder be waking van mariniers, onder commando van den luitenant ter zee der eerste klasse J. A. Gauw naar Soekalilo op Madoera te worden overgebracht, in afwachting van hun berechting, welke in den loop van October wordt verwacht. —o— DOOR TREIN GEGREPEN. Bij het station Kropswolde aan de lijn Groningen—Nieuweschans is de 50 jarige boerenai beider H. Kremer, die terugkeerde van het koeienmelken, op een particulieren overweg door een trein gegrepen. De man werd op slag gedood, het lijk was zwaar verminkt. O— WORDT FRENAY FASCIST Naar de Msb. verneemt heelt de heer C. Frenay, het communistische raadslid te Rotterdam, zich opgegeven als lid van de nationaal-socialistische beweging van ir. Mussert. Over zijn toelating zal de beslissing nog moeten vallen. Het verluidt, dat de heer Frenay bij zonder geïmponeerd was geworden door de huldiging van H. M. de Koningin te Amsterdam en dat hij op de jongste ver gadering der Mussertgroep te Rotterdam uit volle borst het Wilhelmus heeft mee gezongen. O— AAN HERSENBLOEDING OVERLEDEN. Enkele dagen geleden viel de 13 jarige leerling J. C. H. te 's Hage, terwijl hij met eenige andere leerlingen op de speel plaats van de school des morgens tijdens de rustpauze aan het spelen wa?, met het hoofd tegen een muur, doordat bij uit gleed over enkele natte bladeren. Bij had geen uitwendig letsel, doch werd op den middag van dien dag dermate ziek, dat hij naar het R K. ziekenhuis moest wor den gebracht, alwaar hij reeds den vol genden dag, tengevolge van hersenbloe ding is ovei leden. o AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Woensdagmorgen is op den Zutfensche weg, nabij het Walien, een ernstig auto ongeluk gebeurd. Van een personenauto, waarin behalve de bestuurder nog vier personen waren gezeten, brak de stuur stang met het gevolg, dat de wagen in volle vaart tegen een boom reed. Ten gevolge van den schok vloog het benzine reservoir in brand. De vijf inzittenden werden allen min of meer ernstig gewond. Een der inzittenden kreeg een dijbeen fractuur, een tweede een zware hersen schudding, een derde persoon een gapende hoofdwond, terwijl van een vierde inzit tende eenige ribben braken. De vijfde kwam er met eenige lichte verwondingen af. Alle personen waren in dienst bij de firma Stork te Hengelo, in welke plaats de slachtoffers wonen. De gewonden zijn per auto naar Hengelo vervoerd. De auto werd vrijwel geheel vernield. o HAAGSCHE VEILING VAN WOENSDAG 20 SEPTEMBER. Appelen: Transparant de Cronsel extra 4517, en 5 15; Cox Oranje Pipping 6 17; Bismark 78; Lane's Prince Albert 4—8; Zoete Bellefleur Ille 3; Hondsmuil II 46; Keswick 5—8; Notarisappelen 911 Zomerparadijs 5 Zoete appelen II 5Goudreinetten val 29 Zoete ribbeling III 4 Bordeaux val 2 Sterappelen 716 Glasappelen 7 Candijzoet II 4 Streepzuur 4 6 Guldelingen II 3 Vlaamsche Schijvers 79; Pres. v. Lunteren 6 8 Lemoen- appelen 12 Kafappelen 47Early Victoria 8 II 2 Jac. Lebel II 7Peter- selieappelen II 5— 8. Peren: Soldat Laboureur 15—17; Beurres 414 Pondsperen 5 - 8 Bonne Louisse 2545 William Duchesse 4 14 Doyonne de Commice 1928 St. Remi 6 Calebas de Tulemont 811 Maagdeperen 5 10; Nouveau Pateau 713 Meesterperen 9 Marsepein 3 Muskusperen 6 Scharlaken 5 Triumph de Vienne 25 28 Marg. de Marillat 17 Seigneur d'Esperen 1719; St. Germain 7 Beurre de Merode 612 Beurre Hardy 1625; Beurre Lebrun 915; Gravestein 10 Pruimen Reine Victoria 819. Alles per K.G. o HET AUTO-ONGELUK BIJ WARNSVELD. De toestand der gewonden. De vijf personeD, die bij het auto on geluk op den Zutphenscheweg nabij het Walien tusschen Warnsveld en Lochem werden gewond zijn ter verpleging in het ziekenhuis te Hengelo opgenomen. Het ernstigst is er aan toe de heer S. Vis, de chef van het electrisch bedrijf der firma Stork, die een hoofdwonde en eeni ge gebroken ribben heeft. Zijn toestand is evenwel niet levensgevaarlijk De toe stand van de vier andere gewonden t.w. de heeren ir. Roorda, De Graaf en Harp van de firma Stork en de chauffeur Fok kink, is redelijk wel. Voorloopig moeten zij echter in het ziekenhuis blijven. INBRAAK TE ENSCHEDÉ. Op heeterdaad betrapt. Dinsdagnacht is te Enschedé een bru tale inbraak gepleegd. Omstreeks vier uur hield een vracht auto stil voor een pakhuis aan de Deur- lingerstraat, waar een opslagplaats is gevestigd van in beslag genomen goederen van het Kantongerecht. Er ligt een groote partij margarine opgeslagen. Twee mannen sprongen van den vrachtauto, waarvan de motor in werking bleef, verschaften zich toegang tot de opslagplaats, waarna zij met het inladen van de kisten mar garine begonnen. De politie die van een en ander de lucht had gekregen, had zich in de om geving van het pakhuis verdekt opgesteld. Plotseling kwamen van alle zijden po litiemannen in burger te voorschijn. De inbrekers sprongen in de auto en reden weg. Daar de politie met de revolver in de hand den weg versperde, moesten zij echter spoedig stoppen en gaven zich gewonnen. Een derde persoon die op den uitkijk had gestaan, nam de vlucht. Nadat de politie bij de achtervolging verschillende revolverschoten had gelost, kon zij ook dezen man arresteeren. Van de drie aangehouden personen zijn twee atkomstig uit Hasselo, terwijl de derde man een werkelooze uit Lonneker is. HET DAGBLAD. Wanneer we 's avonds op ons ge mak de krant doorzien, dan reali- seeren we ons nauwelijks hoeveel moeite en arbeid er aan voorafging, voordat zoo'n dagblad netjes aan ons huis werd afgeleverd. Een kwartier, hoogstens een half uur wordt er van onzen krant besteed om het belang rijkste nieuws te lezen, de adverten ties te doorloopen; een kwartier, een half uur van aandacht is de be looning der lezers voor de ingespan nen toewijding en de keurige verzor ging die door het blad wordt opge- eischt. We zijn er ons bij het lezen niet eens van bewust hoeveel inzicht en ervaring er van de zijde der redactie noodig was, om een goed gevuld dag blad te verkrijgen; hoeveel uren er door rappe handen en oplettende her sens gewerkt wercl om het zetten te verrichten; hoeveel uren er werden gevraagd de benoodigde copie te schrijven, hoeveel uren om deze uit te denken en hoeveel feiten en tal- looze gebeurtenissen er moeten plaats vinden, om de pagina's te vullen. En al deze omvangrijke arbeid her haalt zich dagelijks en dagelijks wordt er door redactie en journalisten en zetters bergen werk verzet om de le zers op tijd hun krant te doen toe komen. Hun krant, die dan vluchtig wordt ingezien en haastig gelezen wordt, om zich daarna ten nutte te maken bij het aanmaken der kachel of bij het inwikkelen van een gerookte paJingl Inderdaad, als de krant spreken kon, ook zij zou het ware spreek woord herhalen: „Ondank is 's we relds loon!" HARRY POLL. BEKNOPT VERSLAG van de verga dering, gehouden te Zaitbommel, op Zaterdag 16 Sept. 1933, met het doel om tot oprichting van een afdeeling van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond in de Bom melerwaard te komen. Door het Comi'é was uitgenocdigd de HoogEdelgestr. Heer Chr. van den Heuvel, lid der lie Kanier der Slaten- Generaal, en ondervoorzitter van den C.B.T.B., welke aanwezig was. Na opening der vergadering door den heer A. van der Graft van Weil^ heet deze alle aanwezigen hartelijk wel kom. Spreker deelt mede, dat door verschillende personen hem verzocht is, de leiding dezer vergadering op zich te nemen, aan welk verzoek hij* volgaarne voldoet. Echter deze functie als voorzitter is slechts van /eer fij- delijken aard, daar vanzelf zijn tijde lijk mandaat komt te vervallen als tot de oprichting eener afd. wordt beslo ten, en een definitief bestuur wórdt gekozen. Spreker hoopt, dat de aanwe zigen zich voor deze vergadering on der zijn leiding willen stellen. Hierna gaat de heer van der Graft over tot lezing van een gedeelte uit Romeinen en gaat voor in gebed. De heer van der Graft dankt dan den HoogEdelgestr. Heer Chr. v. 4. Heuvel voor zijn bereidwilligheid om op deze vergadering een woord te spre ken. Hij deelt een en ander mede, wat tot bijeenroeping dezer vergadering heeft geleid. Allerwege wordt toch in- Jfienwsblad 190,7 2. Salariskorting rijkspersoneel 15,8 3. Besparing wegenfonds 3,5 4. Besparing spoorwegtekort 20,0 5. Besparing aflossing leeningen 27,5 2. Couponbelasting, belasting op goederen in de doode hand, crisis-inkomstenbelasting koffie- accijns, verh. tabaksaccijns 20,0 3. Wijziging inkomstenbelasting 1,5 4. Heffing Verkeersfonds 9,0 190 millioen zal worden gedekt door lioen gulden);

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5