B. A. YAN DER POL EEN BUITENKANSJE Buitenland. Plaatselijk nieuws. Itiiiitosi^erecht flensden LUCHTBOTSING. Twee gevechtsvliegtuigen zijn in de lucht tegen elkaar gebotst en in de provincie Sjizoenka neergestort. Beide vliegers wer den op slag gedood. is door de Inwoners van WIJK- AALBURG en VEEN te behalen en wel door zich NU aan te laten sluiten op de Een ieder, die zich vanaf heden als abonné opgeeft kan de uitzendingen der Hollandsche Omroepstations tot en met 30 September a s gratis beluisteren. WIE ZOU DEZE BUITENGEWONE GELEGEN HEID ZIJN NEUS LATEN VOORBIJGAAN Wij zijn er zeker van niemand van de nog niet aangeslotenen. DE AANSLUITINGSKOSTEN vallen thans onder ieders bereik zij bedragen slechts f 5.00 en de abonnementsprijs 50 cent per week. OOK DE LUIDSPREKERS worden op zeer gemakkelijke be talingscondities verkrijgbaar gesteld, desgewenscht ook in huur tegen betaling van het luttele bedrag van 10 cent per week. De gezellige en aangename sfeer in uwe huis kamer kunt U in de lange winteravonden verhoogen door aansluiting bij de WIJKSCHE RADIO CENTRALE Telef. No. 20 - WIJK EN AALBURG. ANDEE. De Chr. Vereen, van Jonge Boeren en Tuinders in 't Land van Altena en Omgeving „Samenwerking" alhier, hield j.l. Vrijdagavond onder leiding van haar Eere-Voorzitter, de heer Bronkhorst, een vrij goed bezochte ledenvergadering. Na opening op de gebruikelijke wijze werd besproken, een te maken excursie naar de Toogdag van den Bond te Zutphen, op 27 September a.s., waar als voor naamste spreker zal optreden de Hoog geleerde Heer Prof. Diepenhorst, met een opwekkende rede. Besloten werd een nacht over te blijven in Zutphen en den volgenden dag een bezoek te brengen aan Barneveld, bij gelegenheid van de te houden Land bouw- en Middenstandsdagen aldaar. Er gaven zich 25 deelnemers op. Daar er verder niets meer aan de orde was, werd de vergadering te ongeveer elf uur door den Eere-Voorzitter met dankzegging gesloten. DOEVEREN. DUSSEN. EETHEN MEEUWEN. NIEUWENDIJK. OUDENDIJK. IIA AM S D O N KS V EElï. SLEEUWIJK. WASPIK. WOUDRICIIEM. gezien, dat wij zonder organisa'ie niet meer kunnen. Van verschillende zijden in de Bommelerwaard werd op stich ting eener afd. van den C.BJT.B. aan gedrongen. Gezien dezen aandrang achtte spr. het tijd hieraan te voldoen, om ook de boeren te organiseeren, en zoodoende gezamenlijk voor hunne rechten en belangen te kunnen opko men. De heer van der Graft verzoekt den heer H. C. van Os te ZuLichem de noodige aanteekeningen te wi.len ma ken voor de notulen enz. Spr. had zich de agenda dezer vergadering als volgt voorgesteld: Allereerst zal den HoogEd.gestr. Heer C. van den Heuvel een rede uitspreken, daarna zal den aanwezigen een le denlijst ter teekening worden aangebo den. Hierna kan dan worden overge gaan tot verkiezing van een bestuur. En ten laatste deelt hij nog mede, dat zich onze spreker voor hedenmid dag, den heer v. d. Heuvel, bereid ver klaard heeft, om indien er onder de aanwezigen mochten zijn, welke vragen willen stellen omtrent crisis-aangele genheden, deze te beantwoorden. Hierna geeft de heer v. d. Graft het woord aan den heer v. d. Heuvel. De heer v. d. Heuvel begint met uiteen te zetten, waarom elke boer lid eener organisatie moet zijn, en waarom de protestantsche christelijke boeren alleen bij den C.B.T.B. mogen aan sluiten. Het wijdt uitvoerig uit over het nut en het bestaansrecht van den C.B.T/B. Vooral wat door den C.B. T.B'. reeds is bereikt op het gebied van Chr. landbouwonderwijs. Reeds dat alleen zou het bestaansrecht van den C.B.T.B. voldoende wettigen. Maar veel, zeer veel meer wordt door den C.B.T.B. tot stand gebracht, of in elk geval ten goede beinvloed. Naar sprekers meening is in dezen tijd de strijd om het bestaan niet meer individueel, maar een strijd van een geheele groep. Daarom roept spr. de aanwezigen op zich te organiseeren en gezamenlijk voor Uw belangen op te komen. En vooral in dezen tijd is het zoo noodig, dat alle boeren zich aan sluiten bij een organisatie, daar toch de uitvoering van schier alle crisis-» maatregelen in handen is gelegd van de boeren, d.w.z. in handen hunner or ganisaties. De heer van der Graft dankt den heer van den Heuvel voor zijn rede. Spr. deelt de aanwezigen nog mede, dat de contributie der te stichten afd. niet hooger zal zijn dan f 2.het weekblad ;i nbegrepen. Bij aanbieding van den ledenlijst blijkt, dat alle aan wezigen zich opgeven als lid. Alsnu stelt de heer v. d. Graft aan de orde verkiezing van een bestuur. Spr. deelt mede, dat het de bedoeling is, dat het nu te kiezen bestuur tot Januari a.s. zitting zal hebben, en dan in zijn geheel zal aftreden. Na eenige onderlinge bespreking wor den o.m. op voorstel van den heer van van ,DaIen te Zuilichem besloten {le navolgende heeren aan te wijzen als bestuur, t.w. A. v. d. Graft te Well, Voorzitter; H. C. van Os Je Zuilichem, Secretaris; L. van Ooijen te Aalst, H. v. d. Me.ijden te Gameren en J. Rink- te Hedel. Hierna wordt gelegenheid gegeven den heer van den Heuvel eventueel vragen te stellen. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt door de heeren W. van Loon omtrent vervoer van aardappelen, H. v. d. Meijden omtrent de bietensteun, en tevens over de crisispachtwet ,en de heer van Gent over den aardappel- handel. De heer v. d. Heuvel beantwoordt deze vragen alle zeer uitvoerig. D(e Voorzitter vraagt of een (der vragers naar aanleiding van het ant woord nogmaals iets willen vragen. Hiervan wordt door H. van der Heij den gebruik gemaakt omtrent de ,sui- kerbietensteun. De heer v. d. .Heu vel beantwoordt een en ander ,en gaat op deze kwestie dieper in. De Voorzitter dankt hierna den heer van ,den Heuvel nogmaals namens ,de vergadering. ,Ook de aanwezigen brengt hjij dank voor hunne medewerking, dat deze vergadering aangenaam heeft kun nen verloopen. Spr. hoopt, dat pp de volgende vergadering in Januari ieder iid minstens 2 leden medebrengt. De heer van Gent meent wel na mens de geheele vergadering den heer van der Graft dank te mogen brengen voor zijn aangename en vlotte leiding. Ook den heer van den Heuvel wil spr. namens allen nogmaals dank zeg gen voor zijn woorden. De Voorzitter sluit hierna de verga dering en verzoekt den heer v. d. Heu vel voor te gaan in dankgebed. Nog kan worden medegedeeld, dat het aantal leden der afd. momenteel reeds 40 bedraagt. o DOOR ZIJN VROUW MET EEN BIJL BEWERKT. Te Halle weerklonken uit een woning luide hulpkreten. Buren bra ken de deur open en zagen dat een 68-jarige man in de badkuip door zijn vrouw met een bijl werd be werkt. De vrouw werd aan de politie overgeleverd, de man is in zeer ern- stigen toestand naar een ziekenhuis gebracht. o BEROUW KOMT ALTIJD TE LAAT. Te Parijs kreeg een 49-jarige ca féhouder twist met zijn 21-jarigen zoon. De zoon trok een revolver en schoot zijn vader dood in het bij zijn van zijn moeder. Onmiddellijk na zijn misdaad kreeg de zoon be rouw en bracht zijn vader in een taxi naar een dokter. Geneeskundige hulp was echter te laat. o BANGE UREN. Voor de kust van het eiland Oland moest de bemanning van het motor schip „Ido," waarvan de houtlading was verschoven, zich in de redding booten begeven, daar het schip lek was geworden. Na een strijd van 17 uur tegen den storm, bereikte een van de booten, met den kapitein, den stuurman en twee matrozen aan boord, de Zweedsche kust. De twee de boot werd later gevonden. Van de zes opvarenden waren er reeds twee overleden. ZWEEFVLIEGER VERONGELUKT. Op het vliegveld Plauen (Vogtland, Saksen) was Zondag de zweefvlieger Heinze een paar minuten in de lucht, toen hij een bocht te kort nam, neer stortte en gedood werd. o ZEILSCHIP GESTRAND. Het Finsche zeilschip „Aura" uit Helsingfors is aan de kust van Got land gestrand. Bii een storm is het schip lek geslagen en heeft het averij aan het roer opgeloopen. De opvaren den, zes mannen en een vrouw, heb ben in weerwil van de hooge zee geweigerd het schip te verlaten. o ZES HONDERD MENSCHEN AAN BUILENPEST BEZWEKEN. Mandsjoerije door een vreesejijke epidemie besmet. In het gebied van Soepinghai en Taua in Noord-Mandsjoerije zijn meer dan 600 menschen bezweken aan lenpest en longenpest, die dit gebied teistert. De autoriteiten hebben last gegeven den bonthandel stop te zet ten in de getroffen streken, terwijl de bevolking wordt aangemoedigd op groote schaal over te gaan tot de ver delging van ratten. Voorts worden energieke maatregelen genomen ten einde te verhinderen, dat de ziekte zich uitbreidt tot de andere deelen van Mandsjoerije. o BRANDWEERLIEDEN ALS BRANDSTICHTERS. Twee jaar geleden brandde te Nö- ringhausen in het Sauerland een boer derij geheel af. De oorzaak bleef on bekend. Sterke verdenking rees er te gen den eigenaar, de brandweerlieden en den burgemeester. Thans hebben zii allen bekend, dat het een verzeke- ringszwendel was geweest. De trac- taties van den boer tijdens den brand waren te royaal geweest. De brand weer heeft zelfs voor hem een schuur vol stroo gestopt en deze is terwijl men dronken was van plezier, in brand gestoken, tot er van het heele boerenbedrijf iets meer over was. o BB Den. 27 Sept. e.k. is het 25 jaar geleden, dat onze beminde predi kant Ds. W. van Bruggen in zijn ambt werd bevestigd. Zondag 1 Oct. hoopt Z.Eervv. van den kansel een gedachtenisrede te hou den. Alhier heeft zich opgericht een commissie tot het houden van ,een bazar, ten bate der Chr. Meisjes- en Jongelingsvereen., waarvan tot Presi dente werd gekozen mej. Schörer, tot secretaris de heer A. de Graaf en tot penningmeesteresse mej. W. Borstlap. Het teekenondenvïjs te Dussen, zal dit jaar aanvangen op Zaterdag 7 October 1933 in de R.K. school te Dussen. De cursus is opengesteld voor een ieder, die zich wil bekwamen in het vak- en liijnteekenen, zoowel voor I eerstbeginnende als meer gevorderde leerlingen. Ieder jaar wordt door ve len uit de gemeente Dussen, Meeuwen, Almkerk, NiemvencLijk, Dronge'en en omgeving gebruik gemaakt van deTee- kenschool te Dussen. Aanmelding en inlichtingen kan plaats hebben op Zaterdag 23 Sept. 1933 'in de R.K. jongensschool ,te Dus sen van 2 tot 5 uur n.m. en daarna bij den heer G. v. d. Pluijm, aannemer bij 't kasteel te Dussen. De speldjesverkoop ten bate van het Militaire Tehuis te Gorinchem, ge schiedde te Eethen door de meisjes Jenneke Combee, Jo Combee en Geer tje Bouman. De opbrengst bedroeg f 4.Een zelfde collecte werd gehou den in het dorp Drongelen door de meisjes Rika Treffers en Maaike /Je Raad, waa'r de opbrengst f 7.20 be droeg. A.s. Donderdag 28 Sept., des namiddags half drie en des avonds half zeven (O.T.) hoopt voor ,de Ger. Gemeente oipf te treden, Ds. Hofman van Krabbendijke. A.s. Zaterdag zal de Korfbalclub „Quick" ;een huldigingswedslr.ijd spe len tegen „N.E.O." van Sprang; voor het behaalde kapioenschap van laatst genoemde club. De eieren worden alhier ver handeld in prijzen van 3 tot 4 cent per stuk. Handel matig. De heer D. Lievaart geraakte met het dorschen met zijn hand be kneld tusschen de machine. Hij be zeerde zich zoodanig, dat hjij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Dr. Mijnlieff verleende de eer ste hulp. Door het mannenkoor „Onder ling Genoegen" is een groote verloting op touw gezet, waarvan de netto op brengst ten bate komt tot versterking ■dear kas. Verschillende mooie prijzen worden er verloot. Hoofdprijs is een dames- of heerenrijwiel naar keuze. De prijzen der loten bedraagt 10 cent. Zaterdagavond gaf de gemeng de zangvereen. „Kunst na Arbeid", dir. de heer A. W. Havelaar alhier met medevverknig van het kinderk. ,,'t Ro zenknopje", de zangvereen. „Altena"' en het fanfarecorps „Kunst na Strijd," dir. de heer C. G. van Dijk, een con cert, dat in alle opzichten .goed ge slaagd mag heeten. Er was veel publiek dat met aan dacht luisterde naar hetgeen ten ge- hoone werd "gebracht. De vlaggetjes- verkoop bracht ruim 18 gulden op. Alhier werd een bril gevonden, en gedeponeerd op het bureau der marechaussée alwaar inlichtingen zijn te bekomen. Dhr. P. A. v. Dongen werd door de Kamer van Koophandel voor West- Brabant gekozen tot Voorzitter van de Scheepsbevrachtingscommissie. Zondag zal op de wielerbaan van het Vliegende Wiel op het Dorp een wedstrijd worden gehouden. Woensdagmorgen had aan de Schans een botsing plaats tusschen twee auto's. Terwijl de Burgemeestqr van Alm kerk, de heer Blok, met zijn auto van Almkerk kwam en naar richting Wer kendam1 reed, passeerde hem juist in de scherpe bocht nabij de woning van den heer Ippel een vrachtauto, die van Werkendam kwam. Doordat het uitzicht op den weg zeer belemmerd wordt door de boerderij van den heer Ippel, die juist in de bocht staat, kon den de bestuurders elkaar blijkbaar niet tijdig genoeg opmerken en was een botsing onvermijdelijk. De auto's reden op elkaar in en liepen aanzien lijke materieele schade op. De luxe auv|o kon op eigen kracht zijn reis voortzetten, terwijl de vrachtwagen moest worden weggesleept. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Doof jden heer van Kempen te Waalwijk is ontslag genomen als direc teur van de alhier gevestigde Chr. gem. zangvereen. „Oefening kweekt Kunst". De Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" alhier gaf j.l. Zondag een concert op de kiosk in het plant soen te Raamsdonk. Bij beschikking van de ministers van binnenlandsche zaken en van fi nanciën is bepaald, dat voor deze ge meente de vermindering op de rijksuit- keering bedoeld in art. I, lid 1 der wet van 18 Maart 1932, voor het uitkee- ringsjaar 1933'34 achterwege blijft. Behalve de door de Woning- bouwvereen. aan de Zandsteeg te bou- Aven. woningen zullen aldaar van particuliere zijde eveneens weder 4 w oonhuizen worden gebouwd. De be bouwing buiten de Koepoort neemt derhalve wel toe. Door de Plaatselijke Commissie oor den B.ijzonderen Vrijwilligen Land storm is aan de alhier bestaande af- deeling een prachtig vaandel uitge- icikt, waarmede voor het eerst Woens dag j.l. op den Landdag te Dordrecht is gedefileerd. Veiling 20 Sept. 1933. Kafappelen 56 ct., Oranje Reinet- *en 5- 61 ct., Zoete appelen 46 ct., Groningerkroon 35 ct., Maagdeperen 61/0 1 ct., William Duchesse 78 ct., Knolperen 34 ct., Diamantperen 79 ct., alles per kg. oor eigenheimers werd tot 5 ct. per H.L. boven minimumprijs betaald dus f 1.40f 1.45. Op Woensdag 4 Oct. a.s. v.'rn. IO1/2 uur zal hoogstwaarschijnlijk een spe ciale veiling van herfstmaagdeperen worden gehouden. De heer C. J. van Hoven, vei'ingm. alhier, is aangesteld tot hulp-controleur der gew. aardappelcentrale, en is be last met het plombeeren van zakken. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN, van Vrijdag 15 September 1933. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, v. h. Openb. Ministerie: Jhr. Mr. E. Verheijen. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. Ruim 40 zaken moeten worden behandeld. Allereerst wordt door den deur waarder uitgeroepen de zaak contra L. J. V. kapper te Pijnacker, die op den rijksstraatweg onder de Wer ken c.a. Helena van Gameren had aangereden. In de vorige zitting werd de verdere behandeling tot heden uit gesteld om verdachte gelegenheid te geven de door den vader van het meisje geleden schade te vergoeden om daarmede dan met de strafmaat rekening te kunnen houden. Kantonrechter: De wachtmeester der marechaussée bericht mij, dat verdachte niets van zich heeft la ten hooren. Maar nu laten we wel iets van ons hooren en wel f 50,00 of 20 dagen. A. V. landbouwer te Almkerk is ten laste gelegd, dat hij melk heeft verkocht uit een lokaal, dat in geen enkel opzicht aan de wettelijke be palingen voldoet en gelegén is in de kom der gemeente. Kantonrechter: Met den Heer Di recteur van den Warenkeuringsdienst te Breda ben ik zelf eens gaan kij ken en toen bleek mij dat het lo kaal wel degelijk is gelegen in de kom in den zin van de Warenwet. Verdachte: Ik ben het er niet mee eens. Kantonrechter: Ja maar jullie hou den vast aan de kom in den zin van de Motor- en Rijwielwet en dat heeft er hier niets mede te maken. Verdachte: Ik houd het toch vol. Kantonrechter: Dat is jou zaak, maar ik deel je meening heusch niet. En ben je nu van plan het lokaal te laten veranderen, zoodat het dan voldoet aan de wettelijke vereischten. Verdachte: Neen ik denk er niet over. Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie: Dan vraag ik f 50,00 of 25 dagen. KantonrechterEn ik geef verdach te f 40,00 of 20 dagen. Verdachte zegt in beroep te gaan. S. A. d. E. bakker te Heusden had brood gebakken met te weinig droge stof. Verdachte is niet verschenen. Kantonrechter: Verdachte is bii mij geweest en heeft mij medegedeeld dat hij nog nooit eenige aanmerking op zijn baksel had gehad en nu blijkt mij uit een schrijven van den Direc teur van den Keuringsdienst voor Waren te 's Bosch, dat hij reeds eer der proces-verbaal heeft gehad voor het verkoopen van wittebrood met te laag drooggewicht. Wie is nu be zijden de waarheid Ik neem aan van verdachte, want de Directeur meldt het officieel, dus is dat natuur lijk waar. Ik begrijp verdachte niet. Hii dacht zeker, dat de Kantonrechter het toch niet te weten kwam. En waarom is hij nu niet persoonlijk verschenen? Ik geef hem f25,00 of 10 dagen omdat het te lage gewicht niet al te groot was. C. H. S. landbouwer te Rijswijk had in zijn achterhuis een karn aan wezig zonder inschrijving bii de Cri- sis-Zuivelcentrale te 's Gravenhage. Verdachte is niet verschenen. Kantonrechter: Verdachte had in zijn kelder boter aanwezig, waaruit pekelwater was gezakt. Ambtenaar Keuringsdienst Pols: Ik' kreeg den indruk dat verdachte frau duleus boter verkoopt, daar er b.v. een weegschaal bij hing en ook om dat verdachte mii verklaarde dat de in den kelder aanwezige boter niet van eigen karnsel afkomstig was, ter wijl zij daartoe alle kenteekenen. ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6