Couwenberg's Ijzerhandel WECK WECK tijd! Coöp.B. Leenbank L.B. ling toot inlagen 31 pet. mietiwe Bi-AiTif Lamp ILIPS Alle Gereedschappen Heusdensche Stoomboot-Maatschappij DIENSTREGELING y* WECK is, zoo wel weet, het beste van het beste en lang niet duur meer. J. TEÏ. COUWENBERG, WIJK EN AALBURG. opnieuw lot 20 °/o oeconomiscKer toonde daar er pekelwater uit was gezakt. Kantonrechter: Als ik toch ergens boter koop locpt er toch geen pe kelwater uit. Getuige Pols: Neen, maar dat loopt wel uit boter die pas gemaakt is. En boter van de fabriek voor ei gen gebruik zout men niet meer. Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie: Ik vraag f25,00 of 10 dagen en verbeurdverklaring van de karn of in de plaats daarvan f 50,00 of 25 dagen. Kantonrechter: Verdachte staat gunstig bekend en nog nooit heb ik moeilijkheden met hem gehad. Ik feef hem f 10,00 of 5 dagen en ver laar de karn met toebehooren ver beurd, tenzij hij er f50,00 of 25 dagen voor over heeft. K. S. d. J„ G. B. U. en G. M, v. d. K. allen te Genderen waren met een hond en gewapend met een stok langs de Maas bezig geweest met het opsporen van wilde eenden, terwijl verdachte G. B. U. een wilde eend bij zich had. De twee eerste verdachten zijn ver schenen en bekennen, nummer drie is maar thuis gebleven. Opperwachtmeester van der Plas zegt dat verdachte K. S. d. J. als strooper bekend staat. Kantonrechter: Ik heb ook gehoord dat hij de aanlegger van strooppartij en is en daar moet een eind aan worden gemaakt. Verdachte G. M. v. d. K. is voorzitter eener jonge- lingsvereeniging en nu hoop ik maar dat hij zijn medeleden voortaan in betere dingen zal voorgaan dan in stroopen. Verdachte K. S. d. J. geef ik f 10,00 of 5 dagen, verdachte G. B. U. f 5,00 of 3 dagen en voor het vervoeren van een eend f 2,00 of 1 dag en verdachte G. AI. v. d. K. f 5.00 of 3 dagen. De twee laat ste verdachten staan overigens gun stig bekend. C. W. v. B. portier en C. J. D. zadelmaker, beiden wonende te Til burg hadden in de Stadgracht te Heusden gevischt met een aalreep, zonder voorzien te zijn van eene vischacte. Kantonrechter: Ik heb van deze zaak meer vernomen, dat voorname lijk ook in het proces-verbaal is ver meld. Er zijn twee pachters n.l. Janssen en van Duimen, die het vischwater voor eenige jaren hebben gepacht. Een der pachters is eerst geweest op 1 Juli 1933 bij den Com missaris van Politie te Tilburg om eene groote vischacte A. aan te vra gen, cloch door omstandigheden, ik meen dat Prinses Juliana juist Til burg zou passeeren, was er geen ge legenheid voor afgifte der acte. Waar men dien avond en nacht toch gaar ne wilde vischen is bedoelde pachter op advies van den Tilburgschen Com missaris naar de Marechausséekazerne gegaan om een en ander mede te deelen en wel vóór men ging vis- schen. En toen is men gaan visschen en is er 's nachts door de mare- chaussée proces-verbaal opgemaakt. Waar nu het water voor meerdere jaren is gepacht en de pachters ie der oogenblik komen visschen was er in casu naar mijne meening in het geheel geen opzet om zonder acte te visschen en zoodoende geld onrecht matig aan de schatkist te onthouden Opperwachtmeester van der Plas: Er zijn vier pachters. Kantonrechter: Nu dan vier. Maar allen zijn bovendien volkomen be trouwbare amateurs. Opperwachtmeester van der Plas Feitelijk is alleen Janssen pachter en de andere betalen dan zeker wel me de. Kantonrechter: Maar hoe ook, het ernstige van het feit zie ik niet in. De visschers toch kwamen ieder 00- fenblik terug en als ze een volgende eer geen acte gehad hadden dan had de zaak natuurlijk geheel anders gestaan. Ambtenaar van het Openbaar [Mini sterie: Ja dat is zoo. Ik vraag f 1,00 of 1 dag. Kantonrechter: Er is zonder acte gevischt dus is een strafbaar feit ge pleegd. Ik acht echter de schuld al heel gering en daarom verklaar ik het feit strafbaar zonder toepassing van straf. A. J. d. H. arbeider te Werken dam was te Werkendam tegen de politie aan het vloeken en tieren ge weest en wilde bij het ontstaan van een volksoploop op last van de politie niet doorloopen. Gevolg een proces verbaal, dat nu weer gevolgd wordt door een straf van f15,00 of 10 dagen. T. O. arbeider te Almkerk had ge- loopen op een perceel land van Me juffrouw A. den Dekker. Verdachte is niet verschenen. Kantonrechter: Verdachte is een heel bekende vischstrooper en als hij in een weiland loopt heeft hij niet veel goeds in het zin. Hij krijgt f 10,00 of 5 dagen. A. d. H. arbeider te Werkendam had aldaar een volksoploop veroor zaakt door hevig te vloeken en te tieren. Hii is niet verschenen, maar krijgt niettemin f15,00 of 10 da gen. A. C. v. H. arbeider te Dussen had in den Dussenschen polder het rijwiel van Johanna Smits beetge pakt met de bedoeling om er haar af te trekken. Kantonrechter: Van dit zaakje heb BIEDT U AAN voor- Landbouw of Vakslieden. Onder voile garantie van kwaliteit. Prima drietands aardappelrooivorken. Grond- of weegbascules, Toonbankbascules, Gewichten, enz. enz. VERDER ALLE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Tevens wil ik Unog even attent maken op nevenstaande afbeelding van waarvan ik ruime sorteering in voorraad heb. Graag ten dienste staande met prijzen en handleiding. Aanbevelend: Ijzerhandel HEUSDEN Telef. No. 4 Kassier: A. MICHAJÈL. Pï. V. Aangevangen 19 September. HEUSDEN—ROTTERDAM. Van HEUSDENMaandag en Dinsdag v.m. 1.30 u.Don derdag v.m. 5 en 7 u.Vrijdag v.m. 5 u. Van ROTTERDAM: Maandagmid. 12 u.Dinsdagmid. 12.45 u. Donderdag, Vrijdag en Zaterdagmid. 12 u. HEUSDEN—GORINCHEM. Van HEUSDEN: Maandag v.m. 1.30 en 6 u.Dinsdag v.m. 1.30 u.Donderdag v.m. 5 en 7 u.Vrijdag v.m. 5 u. Van GORINCHEM: Maandag, 's middags 12 u. en n.m. 3 u. Dinsdag n.m. 3.45 u.Donderdag, Vrijdag en Zaterdag n.m. 3 uur. VEEDIENST 's-HERTQQENBOSCH. Van ANDEL naar 's BOSCH Woensdag v.m. 4.u. HEUSDEN 5.30 u. Van 's BOSCH naar ANDEL: Woensdagmid. 12.30 u. n.m. Directeur: L. de Beer te Gorinchem, Tel. No. 9 H. Tupker, Kantoor Heusden, Tel. No. 7 H2-vo«di0e vergrso&fg uti óm dub&elgesfiiraftseefdgft giogidraad van de „BMtrift*" Let op de gecombineerde Deca- lumen-Watt-stempeling van de nieuwe serie Philipslampende „Bi-Arlita" en de „Spiralta". De „Bi-Arlita", met edelgas gevuld, inwendig gesatineerd en met draadde „Spiralta", de heldere vacuumlamp met enkelgespira- liseerclen gloeidraad. - Iedere gebruiker kan zelf onmiddellijk zien, welke hoeveelheid licht hij per hoeveelheid verbruikten stroom ontvangt. dubbelgespiraliseerden gloei- .y .vw xj&v W.A ft* ik reeds vernomen en dan geloof ik dat er een luchtje aan zit. 't Is jammer, dat verdachte niet hier is. Getuige Johanna Smits te Made: Ik kwam van Dussen en reed met mijn zusje en Petronella van Dalen, die ons een eind wegbracht door den polder. We reden verdachte voor bij en deze zeide goeden dag. Wij zeiden niets. Verdachte reed toen har der achter ons aan en reed tegen mijn fiets en vroeg of wij met hem meegingen. We zijn toen blijven stil staan en toen vroeg verdachte ons of we bang voor hem waren, waarop ik „ja" zei. We zijn toen verder met een anderen man meegereden. Aan mijn kleeren heeft hij niet getrokken. Getuige Petronella van Dalen te Babyloniënbroek: We kwamen van Dussen door den polder. We reden verdachte voorbii en later haalde hij ons weer in. Toen vroeg hij of hij met ons mede mocht rijden. We zijn toen bij Kops ingevlucht en de vrouw zei toen „Je moet niet met dien per soon meegaan, want dat is uit de ITank, een zeer berucht persoon. Kantonrechter: Verdachte staat be kend als een luguber type. Het spijt mij dat de wet geen hoogere straf toestaat dan f15,00, want gaarne zou ik eene hoogere straf hebben opge legd. Ik geef verdachte f 15,00 of 10 dagen. (Buiten verantwoording der Red.). Sta mii toe eenige regels in uw blad te plaatsen, naar aanleiding van het ingezonden stukje in uw num mer van Vrijdag 15 Sept. van „Ook 'n Oranjeklant" uit Andel. Deze „Ook 'n Oranjeklant" poogt aan te too- nen dat fascisme erg veel met het Koningschap op heeft. Weet „ook een Oranjeklant" niet, dat hij daar Oran je een heel slechte dienst mee be wijst Weet „Ook een Oranjeklant" niet dat bij de Huldiging op 9 Sept. in het Stadion te Amsterdam H. M. de Koningin tijdens het voorbijtrek ken van een 150 tal fascisten, strak omhoog keek, duidelijk tocnende dat H. M. hen niet wilde zien. Weet „Ook een Oranjeklant" dat een def- tigblad als de „Avondpost" het op treden van deze kwajongens tegen over de Koningin „hoogst ongema nierd" noemde Als „Ook een Oranjeklant" dit al les niet weet, waar schrijft hii dan over En als hij het wel weet, waar om probeert hij dan zijn dorpsge- nooten 'n rad voor de oogen te draai en Ik vermoed zoon beetje wie of „Ook een Oranjeklant" is. Vindt hii het wel erg mooi, om te probeeren zijn invloed te misbruiken om eenvoudige dorpsmenschen wijs te maken, dat het fascisme zoo erg Oranjegezind is Is fascisme en com munisme niet op één lijn te stellen Wil „Ook een Oranjeklant" dan eens verklaren waarom het fascisme al léén sterk is geworden daar waar ook het communisme sterk was In Duitschland In Italië In deze twee landen heeft het Staatshoofd niets in te brengen, tegen de bevelen van den dictator en moeten zij naar zijn pijpen dansen, of ze gaan de laan uit. Zoo zou het ook hier gaan als de fascisten hier iets te vertellen kre gen dan zou H. M. de Koningin in plaats van „op haar plaats" ge vaar loopen, niet meer op haar plaats te staan, of H. M. moest zich te vreden stellen met de positie die het Staatshoofd, in Duitschland en Italië inneemt. Moet ik nog meer punten van overeenkomst van fas cisme en communisme geven Zij willen beiden met geweld hun doel bereiken. Zij willen beiden met ge weld zich handhaven. Zij moeten beiden van de persoonlijke vrijheid, de voornaamste peilen van ons Staatsleven, niets hebben. Ik zou nog meer kunnen opnoe men van wat fascisten en commu nisten met elkaar gemeen zijn, maar het is zoo wel genoeg. Het is juist de persoonlijke Vrij- j heid geweest waar in 1 584 Willem I i van Oranje het leven voor liet wil len wii die Vrijheid, met ontzaggelijke offers veroverd, behouden, dan wil len wij niets te maken hebben met fascisten en communisten, dat zijn twee handen op een buik. Tot slot één vraag. Waarom heeft „Ook een Oranje klant" zijn geschrijf niet met zijn naam onderteekend Is hij soms bang voor zijn be trekking U Mijnheer de Redacteur harte lijk dankend voor de opname. Hoogachtend, JOHs. KAMP. Seeuwijk, Straatweg 17. o Andel, 20 Sept. 1933. Hoewel het stukje van een inzen der uit Andel, die zich, ook een „oranjeklant" noemt, feitelijk geheel langs mijn schrijven heen gleed, wil ik toch een paar noodzakelijke op merkingen maken, en wel, over den inhoud en de manier van zijn schrij ven. Vooreerst dan, heb ik niet gespro ken over een volksfeest, maar over een feestje voor schoolkinderen. Was dat mijn bedoeling geweest, dan zou ik waarschijnlijk de oranjevereeniging daarin hebben betrokken. We heb ben niets met de oranjevereeniging uit te staan. Evenmin met een volks feest. Verder sprak ik over „de in deze leiding gevende personen," in het slot van mijn vorige schrijven. De copie, schijnt een weinig ver minkt te zijn, waardoor het misver stand ontstond, als zou ik alleen het hoofd der school hebben bedoeld. Mijn schrijven was zoodanig gesteld dat niemand aan de juistheid van mijn bedoelingen behoeft te twijfe len. Evenmin ben ik gekomen met verwijten. Nog uit een oogpunt van onwel levendheid, noch van onwaarheid be hoef ik iets van mijn schrijven te rug te nemen. Ik wil het dus ten volle handhaven. Vervolgens wil ik den geachten inzender onder de oo gen brengen, dat ik allerminst aan begripsverwarring was overgegaan bij het schrijven van mijn stukje. Ik ben niet van plan om het fas cisme op deze plaats te bestrijden, maar wil „oranjeklant," ernstig aan raden nog even te wachten, met pro paganda te maken daarvoor. Commu nisme en fascisme mogen bii den schrijver de meest denkbare tegenstel ling vormen, de wijze is wel verschil lend maar in wezen zijn beiden re- volutionnair. De litteratuur van fascis me en nationaal socialisme kan wel overal wat bevatten over de Koningin, maar op een geheel andere grond slag dan wij thans bezitten. De ko ningin regeert onder een constitu- tioneele grondwet, bij de „Gratie Gods." Erkent de fascist en de na- tionaal-socialist, dat ook Neen schrijver wacht nog een paar jaar, aleer ge U in Andel warm maakt voor het fascisme. Laat eerst de praktijk dier beweging maar eens worden aanschouwd. En lees dan de litteratuur over en naar aanleiding ygn de praktijk van deze partij. De wijsheid die gij meende te moeten debiteeren is voor mij ten eene male overbodig. Een gevoel van eigenwaarde dreef U blijkbaar daartoe. Gij hebt een hou ding aangenomen die U in zelfvol daanheid ver boven mij stelde. Toch is U, dat mislukt, toen ge U zelf kwijt raakte bij de opsomming van Uw „isten" onzin. Uw heele geschrijf is in verband, met mijn stukje geheel overbodig, en raakt de gansche zaak niet. Lees voortaan beter voor ge aan 't schrij ven gaat. Ook wat minder concludeeren en idialiseeren zou een beter effect heb ben gemaakt. Was kalm, neem tijd om te denken, bij lezen en schrijven. Dat hebt ge nu danig nagelaten, daarvoor ken ik U te goed. In be leefde taal heb ik gevraagd aan de bevoegde „autoriteiten" naar het „waarom" geen kinderfeestje, en vraag dit nog (in Andel). Wanneer wij hier ter gelegenheid van koningin nedag een kinderfeestje hielden, zou dit tegelijk een feest zijn voor de ouders. De oranjeliefde, die in ons dorp gelukkig nog een andere is dan een fascistische, zou op deze wijze bij jong en oud worden aangekweekt en aangewakkerd. Daarom vraag ik nog maals, wanneer beginnen wii daar mee Een „Oranjeklant" 1 /ZAJPZ <f(HUÓZ &C&tviïlu4i*JL/ m 01 LA IhacufX VOVja&fk&h,&cAZcte4uJjMZzaZ<iJ Mdt pfalcrkA&foi Geachte Redactie, Mijnheer de Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 7